VOAL

VOAL

Shtyhen takimet me prezencë fizike në Forumin e Davosit

December 20, 2021
blank

Komentet

blank

Zvicër – Infeksionet javën e fundit janë rritur 50 për qind

VOAL- Javën e fundit në Zvicër janë regjistruar 25.134 raste me koronavirus. Kjo u bë e ditur të martën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Janë 13 të vdekur dhe 290 të shtruar në spital (krahasuar me 7 vdekje dhe 212 të shtruar shtatë ditë më parë).

Krahasuar me një javë më parë, rritja e infeksioneve ishte 8.308 njësi (më 27 shtator janë shpallur 16.826 raste).

Gjithsej 582 persona janë aktualisht në kujdes intensiv. Pacientët me Covid zënë 3,90% të vendeve të disponueshme në terapi intensive, me një normë punësimi prej 73,50%.

Sa i përket testeve, janë kryer 71224: shkalla e pozitivitetit ishte 35,3%, krahasuar me 28,6% javën e kaluar.

Në total, 69,3% e zviceranëve kanë marrë dy doza të vaksinës dhe 44,4% kanë kryer edhe të ashtuquajturin përforcues.

Në 28 ditët e fundit, numri total i të infektuarve ishte 68 332 ose 784.58 për 100 000 banorë. Që nga fillimi i pandemisë janë shënuar 13,667 vdekje, ndërsa numri i të shtruarve në spital është 58,779.rsi-eb

blank

Racizmi, Zvicra denoncon “keqkuptimet”

“Shumë përfundime të përgjithshme duket se bazohen në vetëm një ose disa raste individuale,” tha ambasadori zviceran në Kombet e Bashkuara, Jürg Lauber

Konfederata e pakënaqur pas kritikave të shprehura nga OKB-ja për racizmin sistematik në raportin e saj përfundimtar: “Rastet individuale të përgjithësuara” – njoftoi studimi

 

VOAL- Zvicra nuk është e kënaqur me kritikat e shprehura nga ekspertë të pavarur të OKB-së, të cilët kanë kritikuar racizmin sistematik në vend duke kërkuar një ligj kundër profilizimit racor. Të hënën në Gjenevë, në prezantimin e raportit përfundimtar, u denoncuan “keqkuptime” nga pala zvicerane dhe u paralajmërua një studim në javët në vijim, i cili do të bëhet nga Shërbimi Kundër Racizmit.

“Racizmi dhe diskriminimi racor, duke përfshirë edhe njerëzit me origjinë afrikane, janë probleme që duhen adresuar urgjentisht”, tha ambasadori zviceran në OKB, Jürg Lauber në Këshillin e të Drejtave të Njeriut në Gjenevë. Lauber beson se dimensioni strukturor i racizmit, i denoncuar nga Grupi i Punës i OKB-së për Personat me Prejardhje Afrikane gjatë vizitës së tij në Zvicër në janar, duhet të hulumtohet më tej.

Ekspertët “shumë të shqetësuar”.

Të hënën, kryetarja e Grupit të Punës të OKB-së Catherine Namakula, e cila nuk flet në emër të organizatës, paraqiti në Këshill raportin përfundimtar të vizitës së saj të fundit në Zvicër.

Anëtarët e grupit “janë shumë të shqetësuar” për qëndrimin e policisë dhe sistemit gjyqësor, tha zonja Namakula. Në janar, grupi deklaroi se “pasuria moderne e Zvicrës është e lidhur drejtpërdrejt me trashëgiminë e skllavërisë” dhe synonte racizmin sistematik dhe profilizimin e policisë.

Zvicra shprehu keqardhjen që dialogu me autoritetet nuk mund të zgjaste më dhe kritikoi ekspertët e OKB-së për “supozimet” dhe “keqkuptimet”. Ekspertët e OKB-së panë gjithashtu shumë anëtarë të shoqërisë civile, pavarësisht kufizimeve për shkak të pandemisë.

Racizëm, policia e akuzuar për profilizimin

Raste individuale

“Shumë përfundime të përgjithshme duket se bazohen në vetëm një ose disa raste individuale,” tha Lauber, “dhe nuk janë përfaqësuese të situatës.”

Për shembull, ekspertët kishin takuar recidivistin e ri Brian në burgun Pöschwies (ZH). Disa ditë para ardhjes së delegacionit, autoritetet e Cyrihut kishin shpallur lehtësimin e regjimit të përsëritësit më të famshëm të Zvicrës. Brian i ri u mbyll për 23 orë në ditë në një qeli individuale, i ndarë nga të burgosurit e tjerë. Një situatë që është denoncuar nga aktorë të ndryshëm të Kombeve të Bashkuara.

Delegacioni u takua gjithashtu me të afërmit e burrit të vrarë nga policia vitin e kaluar në një kalatë në Morges dhe ndoqi disa situata të ngjashme. Grupi i punës beson se hetimet dhe ndjekjet penale të dhunës policore nuk janë mjaftueshëm të pavarura.

Progresi dhe rekomandimet

Raporti përmend gjithashtu përparime të shumta, veçanërisht në mbështetjen e nismave që luftojnë racizmin në vend.

Ndër rekomandimet, grupi i punës kërkon të hetohen të gjitha vdekjet e vërejtura në paraburgim apo në qendrat e pritjes për azilkërkuesit. Ekspertët gjithashtu bëjnë thirrje për mekanizma të pavarur raportimi dhe hetimi për viktimat dhe besojnë se institucioni i ardhshëm kombëtar i të drejtave të njeriut duhet të jetë në gjendje të pranojë ankesa, por kjo mundësi nuk ishte parashikuar nga parlamenti federal.

Një tjetër kërkesë ishte pajisja e punonjësve të policisë me kamera, pamjet e të cilave duhet të bëhen publike. Ombudsmenët gjithashtu duhet të krijohen në nivele federale dhe kantonale dhe duhet miratuar një ligj kundër profilizimit racor, këmbëngulin ekspertët. Me pak fjalë, autoritetet duhet të njohin “racizmin sistemik” në Zvicër. rsi-eb

blank

Si Shqipëria aktuale – Dokumentari “Vrasja e një gazetari” ose Imazhi i një shteti që është kalbur thellë deri në palcë Shqipëroi Elida Buçpapaj

“Vrasja e një gazetari” shkon përtej formatit “Krim i vërtetë”.  Në filmin e montuar në mënyrë të shkëlqyer, kondensohet imazhi i një shteti që është kalbur thellë deri në palcë. Por falë guximit dhe sfidës së të riut Ján Kuciak, filloi një proces reformash. Historia nuk mbaron. Dhe vrasësit duhet të dinë: vrasja e një gazetari nuk është kurrë fundi i një historie. Por fillimi i saj.

————-

Voal.ch po sjell nga NZZ një shkrim të Andreas Scheiner mbi dokumentarin e posa shfaqur në Festivalin e Filmit të Zürich “Vrasja e një gazetari” që flet për kalbjen e shtetit, lidhjen e tij me Ndraghetën dhe luftën e një gazetari për të zbuluar të vërtetën. Një kalbësirë të tillë reflekton edhe Shqipëria aktuale.

“«The Killing of a Journalist» – Vrasja e një gazetari u shfaq në festivalin e Filmit Zurich.

“Tani ata janë gati të vrasin.” Vrasja e një gazetarit sllovak që zbuloi një shtet mafioz në mes të Evropës – dhe shkaktoi një tërmet politik.

Dokumentari “Vrasja e një gazetari” shpalos rastin e gazetarit investigativ të vrarë Ján Kuciak. Ky është krimi i vërtetë dhe thriller politik i mbështjellë në një.

blank

Kryeministri i atëhershëm sllovak Róbert Fico u përpoq të arratisej dhe premtoi një milion euro për të zbardhur vrasjen e Ján Kuciak.

Në shkurt 2018, gazetari Ján Kuciak dhe e fejuara e tij Martina Kušnírová u vranë. Ata jetonin në Veľká Maça, një komunë në Sllovakinë perëndimore me 2500 banorë. Vrasësi u fsheh në një kasolle në kopsht për një orë. Kur Kuciak dhe Kušnírová erdhën në shtëpi atë mbrëmje, ai u hyri brënda nga dera e pasme dhe qëlloi fillimisht Ján, pastaj Martinën.

Trupat u gjetën katër ditë më vonë. Trupi i Ján Kuciak mbi shkallët për në bodrum. E fejuara e tij ishte e shtrirë në kuzhinë, me kokën në një pellg gjaku. Mbi tavolinën e kuzhinës kishte ende çaj dhe kafe, si dhe dy laptopë. Dritarja e shfletuesit në laptopin e Martina Kušnírová ishte e hapur. Ajo kishte kërkuar në google për fustanet e nusërisë.

Gjithçka ishte përgatitur për dasmën, thotë babai i Ján Kuciak. Ai është ulur në një stol me gruan e tij, ajo po e mban në heshtje për dore. “Por në vend të dasmës, ne bëmë një funeral”.

Vrasja e Ján dhe të fejuarës së tij shkaktoi tërmet në politikë. Por nuk ishte vetëm një vrasje, ishte një vrasje e dyfishtë. Regjisori Matt Sarnecki nuk ka harruar: nuk u vra vetëm një gazetar. Por dy persona që kishin gjetur lumturinë e tyre private dhe po planifikonin të ardhmen e tyre. “Unë i paralajmërova përsëri dhe përsëri,” thotë nëna e Martina Kušnírová, “kini kujdes.” Jani më mirë duhet të shkruajë për rubrikën sportive.

Ján Kuciak ishte atlet. Babai i tij mendonte se djali i tij mund të bëhej sportist. Por ai zgjodhi gazetarinë investigative. Njëzet e ca vjeçari ka punuar për portalin e lajmeve aktuality.sk, i cili i përket Ringier Axel Springer Slovakia. Ai u ngatërrua me makinacionet e fuqishme dhe të pambuluara korruptive. Korrupsioni, ishte i bindur ai, shtrihej deri në majat e shtetit. Një sociolog sllovak, Michal Vašečka, flet në film për strukturat mafioze që përshkojnë gjithçka, “gjykatën supreme, policinë, prokurorinë publike etj., etj”.

 

Kryeministri Fico fajëson Sorosin

 

Sllovakia ishte një vend i ri. Në vitin 1993 doli nga Çekosllovakia. Vendi dukej se ishte një shembull kryesor i një ekonomie të suksesshme në tranzicion. Sllovakia është kthyer në një “shtet tigër europian”, shpjegon Vašečka. Rritja ekonomike ishte e jashtëzakonshme, e ndjekur në vitin 2004 me anëtarësimin në BE dhe NATO. “Por problemi ishte se gjëra shumë të pista po ndodhnin pas perdes.”

Oligarkët krijuan iluzionin e një demokracie liberale, thotë Vašečka. Në të njëjtën kohë ata “e kapën vendin ngadalë por sistematikisht”. Sipas Vašečka, tendenca të ngjashme me mafiozët u “materializuan” në qeverinë e Róbert Fico nga viti 2006 e në vazhdim. Dhe vrasja e Ján Kuciak ishte një “pikë thyerje”. “Tani ata janë gati të vrasin.”

Vrasja shkaktoi protesta mbarëkombëtare. Në Bratislavë, 20 mijë njerëz kërkuan dorëheqjen e Ficos. Presidenti sllovak u nda publikisht me kryeministrin. “Diçka e keqe po lëkund themelet e shtetit tonë”, tha ai. Fico u kundërpërgjigj, duke folur për një përpjekje të forcave të errëta për të destabilizuar shtetin: “Pse presidenti u takua privatisht në Nju Jork me një person me emrin e dyshimtë Soros?” pyeti ai në një konferencë shtypi. Duke qenë haptazi antisemitik për hungarezin. -Aludimi hebre për filantropistin George Soros. Pas kësaj ishin tashmë 60 mijë njerëz që dolën në rrugë kundër Ficos.

Para ekzekutimit të tij, Ján Kuciak ishte duke punuar në një histori të madhe hetimore. Bëhej fjalë për lidhjen e Ficos me ‘Ndrangheta’, mafian kalabreze. Një modele e rritur luajti një rol si ndërmjetëse; nuk mund ta kishe shpikur historinë. Lista e armiqve të Kuciakut ishte e gjatë, thotë gazetari që hulumtoi me Kuciak. “Një fletëllogaritëse Excel e gjatë një faqeje.”

Para ekzekutimit të tij, Ján Kuciak ishte duke punuar në një histori të madhe hetimore. Bëhej fjalë për lidhjen e Ficos me ‘Ndrangheta’, mafian kalabreze. Një modele luajti një rol si ndërmjetëse. Nuk ishte histori e shpikur. Prandaj lista e armiqve të Kuciakut ishte e gjatë, thotë gazetari që hulumtoi me Kuciak. “Një fletëllogaritëse Excel e gjatë një faqe.”

Armiku kryesor i Kuciak ishte Marián Kocner. Një biznesmen me lidhje politike që duket si i dalë nga një film gangsterësh. Ndërsa mafiozët më në fund filluan “të mbanin kravata të bukura dhe të hanin me thikë e pirun”, thotë sociologu Vašečka, Kocner i qëndroi besnik vetes: ai sillej sikur të ishin vitet 1990 dhe vazhdimisht kërcënonte njerëzit.

Ján Kuciak hulumtoi marrëdhëniet e dyshimta të Kocner. Dhe nuk u frikësua. “Unë ju kushtoj vëmendjen time të veçantë,” i leh Kocner gazetarit të ri një herë në telefon. “A supozohet të jetë një kërcënim?” pyet Kuciak. Kocner vetëm përgjigjet: “Jo, pse?”

Ka shumë prova për të konkluduar se Marián Kocner urdhëroi vrasjen e Ján Kuciak dhe Martina Kušnírová. Regjisori Sarnecki ka përpiluar dosje hetimore, ai flet me avokatët e viktimave, si dhe me avokatin mbrojtës të Marián Kocner, i cili është i bindur për pafajësinë e Kocner. Regjisori ka në dorë materiale shpërthyese ku tregon se si atentatori bën rrëfimin e tij.

“Vrasja e një gazetari” shkon përtej formatit “Krim i vërtetë”. Sarnecki i rikthehet politikës nga hetimet kundër sipërmarrësit Kocner: Në filmin e montuar në mënyrë të shkëlqyer, kondensohet imazhi i një shteti që është kalbur thellë deri në palcë. Por falë guximit dhe sfidës së të riut Ján Kuciak, filloi një proces reformash. Historia nuk mbaron. Dhe vrasësit duhet të dinë: vrasja e një gazetari nuk është kurrë fundi i një historie. Por fillimi i saj./Përktheu dhe përgatiti Elida Buçpapaj

 

blank

Ján Kuciak(1990-2018) dhe Martina Kušnírová (1990-2018)

blank

Festivali i Filmit në Zyrih, fiton regjisorja Elena Avdija

 

Regjisorja Elena Avdija gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve të Festivalit të 18-të të Filmit në Zyrih

Në tre kategoritë kryesore fituan “Cascadeuses” nga Elena Avdija, “Los reyes del mundo” nga Laura Mora dhe “Sam Now” nga Reed Harkness.

 

VOAL- Mbrëmë në Operën e Zyrihut janë dorëzuar çmimet e Festivalit të 18-të të Filmit në Zyrih. Në tri kategoritë kryesore fituan “Cascadeuses” e Elena Avdijes, “Los reyes del mundo” e Laura Mora dhe “Sam Now” e Reed Harkness.

Për kategorinë Focus, e rezervuar për veprat e realizuara në Zvicër, Gjermani dhe Austri, dokumentari i prodhimit zviceran “Cascadeuses” fiton “Syrin e Artë”. Filmi ofron një vështrim “jo sentimental” në botën e marifeteve, pas ngjarjeve të Virginie, Petra dhe Estelle. Së bashku me meritën e propozimit të një subjekti të pazakontë, produksioni u shpërblye edhe për regjinë e shkëlqyer.

“Los reyes del mundo” e Luana Mora triumfoi në seksionin e filmit artistik, duke ofruar historitë e disa të rinjve që kërkojnë lumturinë dhe drejtësinë në rrugët e ashpra të Medellinit. Veçanërisht i vlerësuar nga juria është “dimensioni metafizik” që “gjuha lirike e filmit” solli në brendësinë e papërpunuar kolumbiane.

Në vend të kësaj, konkretisht në konkursin e dokumentarëve, Reed Harkness fiton podiumin me “Sam Now”. Një dokumentar me një shije familjare, ku regjisori kërkon me gjysmëvëllain e tij nënën e këtij të fundit, e cila ishte larguar nga familja pa asnjë shpjegim shumë vite më parë. Një udhëtim introspeksioni, i cili analizon në mënyrë kritike jetën dhe marrëdhëniet njerëzore; “Më e mira që mund të ofrojë kinemaja” sipas komentit të shprehur nga juria.

 

Vit i mbarë për kinemanë zvicerane

Në përgjithësi, ishte një vit veçanërisht i frytshëm për kinemanë zvicerane. “Foudre” nga Carmen Jaquier, gjithashtu në rubrikën Fokus, mori një vlerësim të veçantë dhe fitoi Çmimin e Filmit të Kishave të Cyrihut dhe çmimin e talenteve zvicerane në zhvillim (Çmimi i Kritikëve). “Drejtimi i fortë dhe i vendosur dhe ndjeshmëria vizuale” e Jaquier u vlerësua. Vlerësohen shumë edhe interpretimet e protagonistëve, të cilësuar si “të jashtëzakonshëm”.

Së fundi, sërish për prodhimet zvicerane, Laura Kaehr pushton publikun me “Becoming Giulia”, duke marrë çmimin. rsi-eb

blank

Zvicër: Nga sot, e shtunë 1 tetor, mund t’iu themi përfundimisht lamtumirë fletëpagesave tradicionale

VOAL- Mirupafshim politikave tradicionale të pagesave. Nga sot, e shtunë, do të lejohen vetëm buletinet e bardha me të ashtuquajturin kod QR, emër që do të thotë “Përgjigje e shpejtë” ose “përgjigje e shpejtë” dhe është pikërisht shpejtësia me të cilën mund të gjendet informacioni përmes përdorimit të tij e bën atë interesante.

Çfarë është një kod QR?

Fama e tij është për shkak të certifikatave Covid-19, por origjina e tij në fakt daton në vitin 1994. I projektuar në Japoni, kodi QR është një katror i zi që përfshin të tjera më të vogla bardh e zi. Këta nuk janë asgjë më shumë se numra dhe shkronja të koduara dhe, për t’i lexuar ato, duhet ta kornizoni kodin me një lexues, që zakonisht ofrohet në telefonat inteligjentë ose lehtësisht i shkarkueshëm në telefonat celularë ose pajisje të tjera.

 

Mund të përfaqësojë një lidhje me një faqe interneti, një tekst të thjeshtë, një menu baresh dhe restorantesh me çmimet e tyre. Në përgjithësi, çdo gjë që mund të shkruhet me numra dhe shkronja. Një nga përdorimet e saj të para, për shembull, ishte marka e njohur japoneze e makinave Toyota për të gjurmuar komponentët e makinave në fabrikat e saj.

Çfarë do të ndryshojë?

Pagesat mund të kryhen më shpejt dhe pa asnjë rrezik gabimi, falë një skanimi të thjeshtë kodi të bërë, për shembull, nëpërmjet aplikimit të një smartphone, me të cilin të gjitha informacionet që gjenden në faturë do të rikthehen automatikisht dhe menjëherë. Prandaj, nuk do të jetë më e nevojshme të transkriptohen manualisht të dhëna të tilla si IBAN dhe dieta të tjera të gjata të shkronjave dhe numrave.

Po sikur të mos mund të skanoj?

Njerëzit që nuk duan ose nuk mund të skanojnë mund të vazhdojnë të përdorin metodën tradicionale të pagesës bankare, e cila përfshin futjen manuale të IBAN-it dhe numrit të referencës, si dhe shumës dhe përfituesit. Përveç kodit QR, politikat në fakt do të vazhdojnë të raportojnë të dhënat e marrësit të pagesës: numrin e llogarisë rrjedhëse postare, IBAN ose numrin e referencës. Prandaj, klientët mund të vazhdojnë të shkojnë në zyrën postare ose bankë si zakonisht.

Sipas kompanisë SIX Interbank Clearing – e cila menaxhon platformën e pagesave në emër të Bankës Kombëtare të Zvicrës (SNB) – punonjësit e degëve apo bankave të Postës Zvicerane në fakt do të jenë të gatshëm t’u japin shpjegime klientëve, por nuk do të jenë në gjendje. për kompromis: ata që e gjejnë veten në posedim të fletëpagesave të vjetra, nuk do të kenë zgjidhje tjetër veçse të kërkojnë nga lëshuesi i faturës një fletëpagesë të re, në përputhje me direktivat e reja.
Mbështetje për të moshuarit

Paolo Nodari, drejtor i Pro Senectute Ticino dhe Moesano, në një intervistë për CSR pak kohë më parë, theksoi se një pjesë e mirë e të moshuarve nuk hasin vështirësi të mëdha me teknologjitë dixhitale, por ka nga ata që përballen me këtë lajm. konstatohet të çorientuar.

Për këtë Asociacioni ka vënë në dispozicion dokumente informative dhe një video në të cilën theksohet se ata që janë mësuar të bëjnë pagesa në sportele mund të vazhdojnë ta bëjnë këtë.

 

Një hap drejt një revolucioni dixhital

Faturat e lëshuara në Zvicër çdo vit janë rreth 800 milionë dhe, prej tyre, 80% tashmë kanë një kod QR. Në fakt, individët dhe kompanitë kanë filluar prej kohësh të përgatiten dhe për këtë arsye, faturat e reja kanë qenë tashmë në qarkullim që nga mesi i vitit 2020. Ky modernizim është pjesë e strategjisë dixhitale të Konfederatës, në bashkëpunim me qarqet e biznesit dhe financiare dhe konsumatorët. përfaqësuesve.

Faturat QR janë vetëm një hap drejt dixhitalizimit të mëtejshëm të transaksioneve të pagesave. Ideja është përdorimi i përgjithshëm i faturave elektronike: një sistem që lejon që faturat të dërgohen drejtpërdrejt dhe të sigurt në sistemin bankar elektronik dhe celular të klientëve, pa pasur nevojë t’i drejtohen letrave ose e-maileve. Klientët verifikojnë të gjitha informacionet në internet dhe mund të autorizojnë pagesën e faturave të tyre me shtypjen e një butoni. Një metodë që do të jetë gjithashtu më ekologjike, pasi do t’ju lejojë të hiqni dorë plotësisht nga letra.rsi-Elida Buçpapaj

blank

Ueli Maurer mund të pasohet nga Magdalena Martullo-Blocher

VOAL- Ueli Maurer njoftoi sot, të premten, dorëheqjen e tij nga Këshilli Federal pas 14 vitesh shërbim. Reagimet nuk vonuan dhe gjithashtu pyetet se kush do ta zërë vendin e tij.

Partia e tij, SVP, e falënderoi atë në një deklaratë sot për angazhimin e tij “të palodhur”, veçanërisht sa i përket ushtrisë dhe financave federale.

Aftësia për të kontrolluar financat federale, e cila u vlerësua edhe nga radikalët liberalë në komunikatën e tyre, në të cilën ata gjithashtu njohin – si dhe Aleancës së Qendrës – të drejtën e SVP-së për të pasur dy vende në Këshillin Federal.

“Isha i befasuar, duhet ta pranoj, por mund ta kuptoj vendimin e Maurer-it, i cili ka qenë anëtar i Këshillit Federal për 14 vjet”, tha Guy Parmelin të enjten, duke deklaruar se ishte informuar për dorëheqjet e kolegëve të tij “një pak më herët”. “Ai mori vendimin e tij; është një nga privilegjet e këshilltarëve federalë të zgjedhin se kur të largohen,” shtoi ai.

Maurer është një person që ka “përvojë dhe intuitë fenomenale”, vazhdoi këshilltari federal i Vaud, duke dhënë shembullin e krizës së koronavirusit dhe shpejtësinë me të cilën u krijua sistemi i kreditimit Covid. “Kjo ishte falë tij”, ka saktësuar ai.

“Personalisht do të pendohem, por edhe gjithë Këshilli Federal”, ka përfunduar Parmelin, i cili është shprehur duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari gjatë konferencës për shtyp për ngritjen e një stafi ad hoc për energjinë.

Të gjelbërt po mendojnë për një kandidaturë

Nga ana e tyre, të Gjelbrit po shqyrtojnë paraqitjen e një kandidature në Këshillin Federal. “Kemi nevojë për rinovim”, ka pohuar në këtë kuptim partia, e cila do të vendosë më 18 tetor të ardhshëm në një seancë të jashtëzakonshme nëse do të dalë apo jo një kandidat.

Në një deklaratë të publikuar të premten vonë pasdite, të Gjelbrit – të cilët nuk janë pjesë e “formulës magjike” të Këshillit Federal – raportojnë fjalët e këshilltares kombëtare Berneze Aline Trede, e cila nuk beson se “qeveria ka qenë në gjendje të përballet më sfida të vështira, si ndryshimet klimatike dhe marrëdhëniet me Bashkimin Evropian”.

Pas përpjekjes së dështuar të të Gjelbërve, të cilët janë bërë forca e katërt më e madhe politike në vend, presidenti i partisë Balthasar Glättli tani dëshiron ta bëjë partinë e tij forcën e tretë politike më të madhe në Zvicër deri në vitin 2023.

Kush do ta zëvendësojë atë?

Sapo u njoftua dorëheqja e tij, ministrat totalë për të kërkuar një pasardhës të Ueli Maurer, me shumë gjasa një demokrat zvicerano-gjerman, janë larguar tashmë në Bernë. E vetmja gjë e sigurt për momentin është data e zgjedhjeve: 7 dhjetori.

Seksionet kantonale të SVP-së do të kenë kohë deri më 21 tetor për të dorëzuar kandidatët e tyre në komisionin përgjegjës për përzgjedhjen e kandidatëve të kualifikuar. Pas seancave të zakonshme, një listë me kandidatët e përzgjedhur do t’i përcillet drejtuesve të grupit parlamentar: afati përfundimtar është 11 nëntori. Vendimi do të shpallet më 18 nëntor.

Ndoshta një grua?

Ndër mundësitë e ndryshme është edhe ajo që partia të paraqesë të paktën një kandidaturë femër. Ndër gratë që mund të aspirojnë të zënë një vend në qeveri është Magdalena Martullo-Blocher, vajza sipërmarrëse e ish-këshilltarit federal Christoph Blocher.

Një profil i mirëpërcaktuar që mund të mos i pëlqejë shumëkujt, edhe duke marrë parasysh përvojën në ekzekutivin e babait, i cili nuk u rizgjodh edhe për shkak se nuk ishte shumë kolegjial. Martullo-Blocher, megjithatë, tashmë është shprehur se nuk është e interesuar për këtë pozicion.

Krahas Martullo-Blocher përmendet emri i ish-këshilltares kombëtare të Zyrihut, Natalie Rickli, tashmë në këshillin shtetëror përgjegjës për shëndetësinë. Vendi i origjinës, Zyrihu, sigurisht që paraqet një avantazh, pasi ky është kantoni “fener” i vendit, i përjashtuar rrallë nga dhoma e kontrollit.

Ndër kandidatët e tjerë përmenden edhe emrat e këshilltareve kombëtare Esther Friedli (SG) ose Diana Gutjahr nga Thurgau. Céline Amaudruz (GE) duket jashtë loje, pasi tashmë ka një demokrat Romand në ekzekutiv, pikërisht Guy Parmelin. Zvicra italiane do të qëndrojë në dritare për shkak të pranisë së Ignazio Cassis (PLR) në mesin e shtatë “burrave të mençur”.

SVP në çdo rast mund të zgjedhë të paraqesë një listë tërësisht meshkujsh, pasi tre gra tashmë janë në Këshillin Federal. Në mesin e kandidatëve të mundshëm është edhe kryetari i grupit parlamentar Thomas Aeschi (ZG). Një ekonomist me përvojë, 43 vjeç, në vitin 2015 u mund nga Guy Parmelin.

Ndër kandidatët e mundshëm janë edhe këshilltari kombëtar Gregor Rutz i Zyrihut, ish-sekretar i përgjithshëm i partisë, si dhe Schaffhausen Thomas Hurter apo ish-presidenti i partisë, Toni Brunner, i cili është tërhequr nga politika federale disa vite më parë. Kandidimi i deputetit të Zyrihut Roger Köppel, gazetar dhe redaktor i Weltwoche, do të ishte një surprizë, por ai vështirë se do ta linte “krijesën” e tij për prangat e Bernës federale.

Partitë e tjera nuk duhet të paraqesin kandidatë edhe pse të Gjelbërit kanë pretenduar një vend në qeveri prej disa vitesh duke pasur parasysh rritjen e konsensusit në 10 vitet e fundit. Me shumë mundësi, megjithatë, ekologët do të duhet të presin zgjedhjet e vitit të ardhshëm për të qenë në gjendje të paraqesin një ose një kandidat, me shpresën për të arritur një rezultat të mirë.

Sa i përket vetë Maurer-it, gjatë konferencës për shtyp ai deklaroi se nuk ka ndërmend të përzihet në këto çështje, por nuk do të mungojë të thotë fjalën e tij për çështjet më të rëndësishme. Lidhur me një kandidat të mundshëm, i linduri në Zyrih theksoi se gjithmonë ka punuar mirë me femrat, duke emëruar vetë ai disa prej tyre në poste me përgjegjësi, edhe nëse kompetenca është e para. rsi-Elida Buçpapaj

blank

Këshilli Federal i Zvicrës: Të mbrohemi nga kërcënimet atomike

VOAL- Kërcënimet bërthamore të shprehura nga Vladimir Putin në lidhje me luftën në Ukrainë nuk e lënë indiferent Këshillin Federal: në rast të një kërcënimi ose përdorimi të armëve bërthamore, Shtabi i Përgjithshëm i Sjelljes Strategjike të Konfederatës (SMCSC) do të aktivizohet për të garantuar një mbrojtje të shpejtë dhe efektive.

Përgjegjës për realizimin do të jetë Departamenti Federal i Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sportit. Detyrat përfshijnë analizën e vazhdueshme të situatës, në mënyrë që masat e nevojshme të zbatohen në kohën e duhur, si dhe koordinimin e planifikimit të kredive afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata, në bashkëpunim të ngushtë me kompetentët.

Në vlerësimin e saj aktual të situatës, Këshili Federal beson se nuk ka gjasa që, në lidhje me luftën në Ukrainë, Rusia të përdorë armë bërthamore ose që një aksident bërthamor të shkaktohet qëllimisht. Nëse një ngjarje bërthamore do të ndodhte megjithatë në Ukrainë, ajo do të përfaqësonte një krizë të shkallës dhe kompleksitetit të madh dhe me urgjencë të veçantë për sa i përket kohës. Për të siguruar një reagim të shpejtë dhe efektiv, Këshilli Federal përcakton organizatën e krizës dhe organet e saj kompetente.

Prandaj, qeveria federale ka autorizuar Departamentin Federal të Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sportit të përdorë Stafin Federal të Mbrojtjes Civile (SMFP) si Staf të Sjelljes Strategjike të Konfederatës në rast të një ngjarjeje bërthamore ose një ngjarje të tillë. rsi-eb

blank

Pika e kthesës së Bankës Kombëtare të Zvicrës, tani shet valuta

VOAL- Duke braktisur interesin negativ, Banka Kombëtare e Zvicrës po bën një tjetër përparim. Pas shumë vitesh që merrej me tregje dhe me blerje – madje masive – valutash, që synojnë dobësimin e frangut, SNB tani po vepron në frontin e kundërt: ajo shet.

Sipas një statistike të publikuar sot, banka qendrore ka shitur monedhat për 5 milionë franga në tremujorin e dytë. Një shumë minimale, por domethënëse, duke pasur parasysh se blerjet e fundit ishin ende 5.7 miliardë franga (gjysma e parë 2022) dhe 12.6 miliardë (tremujori i fundit 2021). Ndërhyrjet arritën në 21 miliardë për gjithë vitin e kaluar dhe madje 110 miliardë në 2020.

SNB nuk e sheh më frangun zviceran si shumë të lartë. Një orientim që u konfirmua më 22 shtator, me përfundimin e epokës së interesit negativ, me kalimin e normës udhëzuese nga -0.25% në +0.50%. rsi-eb

blank

Ministrja zvicerane bën përgjegjëse Serbinë për flukset e refugjatëve nga Lindja

 

VOAL- Edhe pa marrë parasysh refugjatët ukrainas, emigrimi në vendet evropiane dhe në Zvicër është në rritje: në fund të gushtit, tashmë janë regjistruar 23,755 hyrje të paligjshme, shumë më tepër se në të gjithë vitin 2020 dhe gjithë vitin 2021. Rritja ka ndodhur veçanërisht gjatë verës, këshilltarja federale Karin Keller Sutter vuri në dukje të mërkurën në Zyrih.

“Pas pandemisë, flukset emigratore u rritën, veçanërisht në rrugën ballkanike. – tha kreu i Departamentit të Drejtësisë dhe Policisë – Kjo për faktin se udhëtimi ndërmjet një vendi në tjetrin është më i lehtë. Në Zvicër kërkesat për azil janë rritur me gati 50% krahasuar me një vit më parë”.

Kështu, Konfederata ka rënë dakord për një plan veprimi me Austrinë, e cila ka vendosur të rivendosë kontrollet sistematike kufitare me Sllovakinë, siç bën tashmë me Hungarinë dhe Slloveninë.

Për më tepër – së bashku me Gjermaninë, Kroacinë dhe Slloveninë – të dy vendet do t’i shkruajnë Komisionit Evropian për të kërkuar që disa shtete – si Serbia – të ndryshojnë politikën e tyre të vizave. Hapja ndaj qytetarëve indianë, për shembull, e cila po shkakton këtë bum në ardhje.

“Mbi 80% e këtyre njerëzve mbërrijnë në Austri me ndihmën e kontrabandistëve. Por fillimisht ata zbarkojnë në Beograd dhe më pas vazhdojnë udhëtimin e tyre për në Austri falë këtyre kriminelëve. – deklaron Gerhard Karner, ministër i Brendshëm austriak – ne shohim brutalitetin e këtyre kontrabandistëve çdo ditë. Tashmë ka pasur vdekje mes emigrantëve”.

Problemi ka të bëjë edhe me Zvicrën: “Politika e vizave e Serbisë dhe e shteteve të tjera të Ballkanit duhet të përafrohet me atë të zonës Shengen. Nuk është e pranueshme të hysh lirisht në zonën Shengen në këtë mënyrë”.

Është e pamundur të parashikohet nëse do të rreshtohen. Në fakt, ka nga ata që hipotezojnë se këto flukse migratore janë të drejtuara qëllimisht drejt Evropës për të sjellë destabilizimin social dhe fërkimet midis shteteve. Dhe se Rusia qëndron edhe pas këtij plani. rsi-eb

blank

Zvicra qëndron në elitën e futbollit

Çekia mposhtet, Zvicra në grupin e parë për kualifikueset e Euro 2024

 

VOAL – Ashtu si në tri edicionet e para, edhe Zvicra do të luajë në Ligën A të Ligës së Kombeve në të katërtin në histori. Kombëtarja ka arritur sigurinë brenda mureve miqësore të kybunpark, ku mundi një Çeki që mbërriti në St. Gallen me dëshirë të madhe për të luajtur letrat e tyre 2-1 në ndeshjen direkte. Kështu Rodriguez mundi të festonte paraqitjen e tij të 100-të me një fitore të shkëlqyer, e cila përveç rëndësisë jetike në kompeticion, do t’i lejojë djemtë e Yakin të shfaqen në grupin e parë të shortit për kualifikueset e Euro 2024.

Pa Akanji të skualifikuar dhe me Embolon ende të vendosur si sulmues qendror, zviceranët rrezikuan tri herë të kapitullojnë në 20’të e parë të lojës. Xhaka, në ditëlindjen e tij të 30-të, dhe shokët e tij, megjithatë, u rritën me kalimin e kohës dhe në vitin 73 “vendosën një-dy me Freulerin, të kapur në zonë nga një kryq i saktë i Shaqirit, dhe Embolo, i zoti për të gjetur këndin e ulët nga afërsia e zonës. Mysafirët, të cilët goditën edhe dy trarë në pjesën e parë, nuk u dorëzuan dhe pak para pushimit përgjysmuan diferencën me Schick.

Pjesa e dytë filloi me të dyja skuadrat gati për të luajtur hapur. Rasti i parë i madh për vendasit ra në kokën e Embolos, por ai u ndal nga zëvendësuesi i Vaclik, i cili doli i dëmtuar. Një pakujdesi e Elvedit në zonë ishte më pas në origjinën e një penalltie për çekët, por Sommer mori sërish karrigen duke hipnotizuar Soucek. Zviceranët, në mesin e të cilëve debutuan të rinjtë Amdouni dhe Jashari, më në fund i kanë fituar tri pikët dhe tashmë mund të përqendrohen plotësisht në Botërorin e Katarit.rsi-eb

blank

Zvicër: Bëhen të detyrueshme panelet diellore në të gjitha ndërtesat e mëdha

Nga e shtuna panelet diellore do të jenë të detyrueshme për ndërtesat e reja që zënë një sipërfaqe prej mbi 300 m2

 

VOAL- Instalimi i paneleve fotovoltaike në ndërtesat e reja të mëdha nga e shtuna e ardhshme, sipas të gjitha gjasave, do të jetë i detyrueshëm: Këshilli i Shteteve sot, të martën, në fakt është i lidhur në heshtje me Kombëtaren për të gjitha pikat ende të pazgjidhura në lidhje me atë që është përcaktuar si “mësymja diellore”. Nuk ka ende një miratim të klauzolës së urgjencës, e cila megjithatë duket të jetë asgjë më shumë se një formalitet i thjeshtë.

Qëllimi i ligjit të ri federal për këtë çështje është të sigurojë një furnizim afatshkurtër me energji elektrike gjatë sezonit të ftohtë, shpjegoi Élisabeth Baume-Schneider (PS/JU) në emër të komisionit.

Në seancat e kaluara, UDC-ja ka shprehur dyshime për urgjencën e këtij ligji, duke qenë se panelet e para diellore që do të vendosen sipas dispozitave të reja nuk do të jenë para dimrit 2023-2024. Megjithatë, vetëm pak demokratë kundërshtuan votimin e djeshëm në Kombëtare.

Shtysa për faturën erdhi nga impiantet e mëdha diellore të planifikuara në Gondo dhe Grengiols, në Valais të Epërm. Dje, Kombëtarja vendosi të fusë një dispozitë të veçantë në ligj që synon lehtësimin e ngritjes së digës Grimsel, në Bernese Oberland (vendim i ratifikuar sot nga shtetet). Kjo do të lejojë që projektet që janë bllokuar prej vitesh të nisin.

Kufizohet numri i ndërtesave që duhet të përmbushin detyrimin

Dhoma e Kantoneve kishte propozuar që në leximin e parë që të gjitha ndërtesat e reja ishin të detyruara të instalonin panele fotovoltaike në çati ose fasada, por dje – të hënën – Këshilli Kombëtar, duke dëgjuar frikën e pronarëve të shtëpive, vendosi të kufizojë kufizimin për ndërtesat që zënë një një sipërfaqe prej më shumë se 300 metra katrorë. Dhe sot shtetet janë rreshtuar me këtë version.

Megjithatë, kantonet do të jenë në gjendje të vendosin dispozita më të rrepta. Duhet të theksohet se Konfederata do të duhet gjithashtu të udhëheqë me shembull: të gjitha zonat e përshtatshme do të duhet të pajisen për prodhimin e energjisë diellore deri në vitin 2030.
Më e lehtë për të ndërtuar bimë të mëdha në male

Gjithashtu, projekti parashikon edhe lehtësira në ndërtimin e impianteve në shkallë të gjerë në male, të cilat prodhojnë të paktën 10 GWh, gjysma e të cilave në dimër. Këto instalime, siç kishin specifikuar fillimisht Shtetet, nuk duhet të ndërtohen në zona kënetore me rëndësi kombëtare. Megjithatë dje, Kombëtarja i shtriu këto përjashtime edhe për biotopet me rëndësi kombëtare dhe rezervat për shpendët ujorë dhe shtegtarë. Dhe sot Dhoma e Kantoneve ra dakord.rsi-Elida Buçpapaj

blank

Federer: “Ndoshta duhet të kisha ruajtur më shumë kujtime”

Intervista e fundit ekskluzive e Roger Federer me RSI si lojtar profesionist

 

VOAL- Tani me të vërtetë ka mbaruar. Roger Federer u tha lamtumirë garave dhe në mes të angazhimeve të Laver Cup ku luajti dyshe së bashku me mikun e tij të përjetshëm rivalin Rafael Nadal, gjeti një moment për një intervistë të fundit si tenist profesionist me RSI: “Mua më duhet pak më shumë praktikë nëse duam të flasim italisht. Tani do të kem kohë ta mësoj. Di disa fjalë më shumë për picën dhe makaronat, por dua që intervista jonë e fundit të jetë diçka e këndshme.”

I përkyer deri në fund, Maestro donte të ishte aq profesionist sa kishte qenë gjatë gjithë karrierës së tij, në një fushë që mund të ishte më e madhe: “Mendoj se isha unë që zgjodha tenisin. Më duhej të vendosja mes tenisit dhe futbollit. Do të kisha dashur të luaja futboll, por kuptova që lidhja me tenisin ishte më e fortë. Ishte vendimi i duhur, kam kaluar momente të mrekullueshme dhe kam takuar njerëz të mrekullueshëm ndër vite”.

Në nivel sportiv, muajt e fundit kanë qenë të vështirë, por kalova shumë më tepër kohë në shtëpi dhe ishte shumë mirë.

Një familje e fortë dhe e konsoliduar, një partnere, Mirka, shumë e pranishme për familjen dhe burrin e saj, padyshim më e izoluar me të gjithë botën mediatike që e rrethon: “Ne e ndamë këtë vendim. Në fillim të karrierës sime Mirka merrej me gazetarët, ajo menaxhonte intervistat. Unë nuk kisha as menaxher e as trajner. Ne ishim Mirka, shoqja ime, unë, prindërit e mi dhe një avokat. Kur u bëra numër një në botë në vitin 2004, m’u desh të refuzoja 90% kërkesave dhe ajo ishte vazhdimisht në pozicionin që duhej të thoshte jo me sa më mirë që të ishte e mundur. Në një moment isha unë që i thashë Mirkës ‘nuk ke pse të lëndosh më veten dhe gjëja më e mirë është të mos japësh shumë intervista. E gjen veten në një situatë ku duhet të shpjegoni pse i thatë po dikujt dhe jo dikujt tjetër. “Mirka nuk ka dhënë më intervista. E fundit ishte 15 ose 17 vjet më parë. Mendoj se ishte një vendimi i duhur, ndoshta jo për shkak të gazetarët, por për mua dhe për të ishte”.

Kur je personazh publik, gjithmonë duhet të shqetësohesh se çfarë mendojnë njerëzit për ty, nuk mund të mendosh se e gjithë kjo është e parëndësishme.

Mijëra orë stërvitje, një numër mbresëlënës ndeshjesh të luajtura në mbarë botën, por kur Federer mendon për reliket e mbledhura gjatë shumë viteve të karrierës – padyshim duke lënë jashtë kupat dhe trofetë – lista është mjaft e shkurtër: “Ata më dhanë golin e fusha e Wimbledon pas fitores 2009. Mendoj se ishte edhe menaxheri i fushave qe me pyeti nese e doja.Ne ate moment kisha mposhtur rekordin e Grand Slameve te fituara, kisha arritur ne 15. Ai eshte ne shtepi dhe nje dite do doja ta varja ne mur sepse ishte nje moment i rendesishem.Nuk kam mbajtur asnje kujtim tjeter nga fitoret e mia.Ndoshta duhet ta kisha bere sepse jane kujtime te mira.Po ta shikoj kete shishe me token e Lille, momentet e mira që lidhen me fitimin e Kupës të vijnë ndërmend Devis, ambienti i mrekullueshëm që ishte aty. Janë objekte që të bëjnë të kthehesh në të kaluarën dhe kujtimet janë të rëndësishme në jetë”.

Kam jetuar kaq shumë momente të privilegjuara me njerëz. Nga fansi që më tregoi për vuajtjet e tij, tek ata që kanë emrin apo fytyrën time të bërë tatuazh në trupin e tyre sepse i ndihmova të kalonin një moment të vështirë.


Send this to a friend