VOAL

VOAL

Shqipëria përparon, renditet e 35-ta në ranglistën e FIFA-s

March 4, 2016

Komentet

VIDEO- Goli i barazimit me Kroacinë, vëllai i Gjasulës shpërthen në lot

Emocione të forta ka dhuruar një ditë më parë Kombëtarja, teksa zbriti në fushë përballë Kroacisë, duke marrë barazim në frymën e fundit.

Goli i barazimit erdhi nga Klaus Gjasula në minutën e 94, duke u bërë kështu dhe goli që shënohet në vonë.

E ndërsa i gjithë stadiumi u drodh nga brohorima e tifozëve shqiptarë, nuk kishte si të mos dallohej gëzimi në sytë e familjarëve të Gjasulës, i cili shënoi më herët dhe një autogol.

Në këto pamje që janë shpërndarë tashmë gjerësisht në rrjet, shihet vëllai i Gjasulës, i cili shpërthen në lot me ngashërim pas barazimit. sn

Kroaci-Shqipëri, shihni statistikat e barazimit dramatik

Në Hamburg u luajt ndeshja e dytë e grupit B, mes Kroacisë dhe Shqipërisë, përballje e cila u mbyll me rezultatin 2-2.

Në një atmosferë fantastike, djemtë e Silvinhos zhvilluan një pjesë të parë thuajse perfekte, zbritën në fushë të karikuar duke luftuar fort për çdo top.

Në minutën e 11-të, Jasir Asani hodhi në zonë një kros perfekt, aty ku Qazim Laçi me kokë dërgoi topin në rrjetë duke i dhuruar Shqipërisë avantazhin.

Një gol që dërgoi në delir të gjithë tifozët kuqezi. Shqipëria nuk u mjaftuan me kaq, por flirtuan me golin e dytë në të paktën dy raste të pastra. Kuqezinjtë krijuan 7 raste, goditën tre herë kuadratin.

Në pjesën e dytë, të besuarit e Dalic përmbysën llogaritë falë Kramaric dhe një autogoli të Gjasulës.

Gjithsesi, asgjë nuk kishte mbaruar, pasi goli i Gjasulës vendosi ekuilibrat përfundimtar.

Shqipëria merr pikën e parë në grup dhe në ndeshjen e fundit do përballet me Spanjën.

Më poshtë mund të shihni statistikat e ndeshjes.sn

Image

Flet Gjasula pas barazimit: Zoti deshi të shënoja, provojmë edhe ndaj Spanjës

Lojtari i Shqipërisë, Gjasula dha opinionin e tij pas ndeshjes së barazuar 2-2 me Kroacinë.

“Ishte shumë e vështirë në minutat e para që u futa. Desh Zoti që më dha shansin të shënoja golin. Ditë e bukur dhe historike për mua.

Po, mund të fitonim. Bëmë një lojë shumë të mirë për 55-60 minuta, ishim ekipi më i mirë në fushë. Më pas e humbëm disi, por mund të fitonim nëse do të ishim më të qetë në fund.

Spanja? Normal që do të provojmë” – tha ai.bw

Shpërthen festa, Gjasula i dhuron barazimin kuqezinjve

Shqipëria barazoi 2-2 ndaj Kroacisë, në ndeshjen e vlefshme për Europianin. Në Hamburg, në një atmosferë fantastike, djemtë e Silvinho zhvilluan një pjesë të parë thuajse perfekte, zbritën në fushë të karikuar duke luftuar fort për çdo top. Në minutën e 11-të, Jasir Asani hodhi në zonë një kros perfekt, aty ku Qazim Laçi me kokë dërgoi topin në rrjetë duke i dhuruar Shqipërisë avantazhin. Një gol që dërgoi në delir të gjithë tifozët kuqezi. Shqipëria nuk u mjaftuan me kaq, por flirtuan me golin e dytë në të paktën dy raste të pastra. Kuqezinjtë krijuan 7 raste, goditën tre herë kuadratin.

Pas një dominimi total të kroatëve, gjatë pjesës së dytë të lojës ka ardhur edhe goli i barazimit, me djemtë e teknikut, Zlatko Dalic, që duket se kanë vendosur të mos dalin me pikë nga kjo sfidë.

Një aksion i kroatëve është finalizuar nga “bomberi” i Hoffenheim, Andrej Kramaric, i cili dërgon topin mes këmbëve të Hysaj, duke mos i lënë asnjë mundësi portierit Strakosha.

Mirëpo nuk ka mbaruar me kaq pasi vetëm 2 minuta më vonë ka ardhur edhe goli i dytë, ku pas një goditje nga Pasalic topi devijohet nga mesfushori Klaus Gjasula, duke përfunduar në rrjetën e Strakoshës. Rezultati shkon në 2 me 1.

Në minutën e 90′, Shqipëria barazon rezultatin, Klaus Gjasula i dhuron barazimin kuqezinjve. sn

VIDEOLAJM- ‘Mora fjalë’, tifozët kuqezi pushtojnë rrugët e Hamburgut para ndeshjes me Kroacinë

Pak e ndajnë Kombëtaren shqiptare të futbollit nga ndeshja e dytë në grupin B, që do të luhet në 15:00 në Volksparkenstadion të Hamburgut.

Teksa pritet me kuriozitet të mësohet 11-shja titullare e teknikut Silvinjo, pasi me gjasë do të ketë 2 apo 3 ndryshime në formacion pas humbje me Italinë, tifozët nuk e kanë braktisur Kombëtaren as në këtë sfidë.

Qindra prej tyre të veshur me fanellat e Kombëtares, me flamuj e shaj në duar kanë nisur prej orës 09:00 të grumbullohen në “Jan-Fedder-Promenade”, aty ku edhe ka paralajmëruar tifogrupi “Tifozët Kuqezi”, se do të nisë marshimi drejt stadiumit.

 

Në rrugë nuk mungojnë as efektivë nga Policia Shqiptare, të angazhuar për të mbarëvajtur rendin dhe sigurinë gjatë grumbullimeve të tifozëve kuqezi. sn

Albin Kurti në stadiumin e Hamburgut për të ndjekur ndeshjen Kroaci-Shqipëri

Kryeministri Albin Kurti do të jetë në stadiumin e Hamburgut për të ndjekur ndeshjen mes Shqipërisë dhe Kroacisë në kuadër të EURO 2024.

Ai ka udhëtuar drejt Gjermanisë ku paraprakisht ka pasur një takim me mërgimtarë që jetojnë në Hamburg.

Më pas, i shoqëruar edhe nga përfaqësuesi i Posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, Kurti ka vizituar portin e Hamburgut për të parë nga afër Sistemin e Skanimit të Ngarkesave me Rreze X në këtë port.

Një sistem i lëvizshëm skanimi me rreze X ndihmon në monitorimin e kamionëve të mëdhenj që kalojnë kufirin, duke garantuar kështu një nivel më të lartë të sigurisë pa penguar tregtinë.

Kurti ka biseduar me Përfaqësuesin Special të Gjermanisë, Manuel Sarrazin për kushtet në të cilat qeveria gjermane mund t’ia sigurojë një skaner të tillë Kosovës.

Bashkë me Kurtin në Hamburg është edhe ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq si dhe zëvendësministrja e Kulturës, Riniae e Sportit, Daulina Osmani. sn

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Nga Nick Miller, New York Times

Evropa nuk ishte rehatuar ende mirë për të ndjekur ndeshjen Itali-Shqipëri të shtunën, kur e gjithë loja u kthye përmbys.

Kishin kaluar njëzet e tre sekonda kur Federico Dimarco bëri një gabim të tmerrshëm në një rivënie në të majtë të Italisë, duke synuar Alessandro Bastonin në zonën e tij. Bastoni qëndroi i ngrirë teksa para tij u shfaq një flakë e kuqe shqiptare, e cila ndërpreu topin dhe gjuajti si raketë në këndin e sipërm.

Portieri Gianluigi Donnarumma dukej i shtangur si një njeri që sapo kishte hapur një derë taksie, vetëm se dikush tjetër ishte futur brenda dhe ishte larguar me shpejtësi. Nuk duhej të shkonte kështu.

Por ndoshta italianët duhet ta dinin. Në fund të fundit, golashënuesi që theu rekordin e golit më të shpejtë në historinë e Kampionatit Evropian luan në Itali. Por nga të gjithë yjet e Serisë A në Gjermani këtë verë, Nedim Bajrami ndoshta nuk ishte në mesin e atyre që parashikohej të vendosnin rekorde.

“Të shënoj për Shqipërinë në një kampionat europian ka qenë një ëndërr për mua që kur isha fëmijë”, tha Bajrami pas ndeshjes. “Kam punuar shumë për këtë.”

Ai nuk bën shaka. Bajrami është një nga 19 lojtarët në skuadrën e Shqipërisë në Euro 2024 që kanë lindur jashtë vendit, por pak prej tyre kanë kaluar një proces kaq të mundimshëm për të fituar vendet e tyre.

Në fakt, ai u desh të shkonte në gjykatë për t’u lejuar të luante për Shqipërinë.

Bajrami u lind dhe u rrit në Zvicër – në Zyrih, konkretisht – nga prindër etnikisht shqiptarë. Ai iu bashkua skuadrës së tij lokale, Grasshoppers, me moshat dhe kaloi nëpër rangje, duke bërë debutimin e tij për të rriturit në vitin 2017.

Ai gjithashtu fitoi një thirrje ndërkombëtare, në ekipet e të rinjve të Zvicrës, duke luajtur për ta në çdo nivel, nga moshat nën 15 deri në 21 vjeç. Ai madje i drejtoi disa herë si kapiten, duke përfshirë në një ndeshje ndërkombëtare kundër një ekipi gjerman me Kai Havertz, tani i Arsenalit.

Por, ndërsa kjo zakonisht përfaqësonte një rrugë drejt ekipit të të rriturve zvicerane, gjithmonë kishte diçka që e tërhiqte Bajramin në një drejtim tjetër.

Gjithçka filloi kur Edy Reja, italiani që drejtoi kombëtaren shqiptare nga viti 2019 deri në vitin 2022, iu afrua Bajramit për ndryshimin e besnikërisë në vitin 2021. Si i tillë, ai hodhi poshtë një thirrje në skuadrën U-21 të Zvicrës për Kampionatin Evropian të atij viti.

“Ne u përpoqëm ta bindim Bajramin që të vazhdojë të luajë për Zvicrën,” tha Mauro Lustrinelli, në atë kohë trajner i Zvicrës U-21. “Por ai na tha se zemra i rreh për Shqipërinë. Për ne në kombëtare, identifikimi është një nga vlerat kryesore, ndaj nuk na mbeti gjë tjetër veçse ta linim të largohej”.

Problemi ishte se, në atë kohë, Bajrami në fakt nuk kishte nënshtetësi shqiptare. Por përveç pasurisë, famës dhe adhurimit, një nga përfitimet e të qenit futbollist është se kur një proces burokratik është në interesin kombëtar, mund të shkosh drejt e në majë.

Ilir Meta, asokohe president i Shqipërisë, miratoi Bajramin si shqiptar (së bashku me të riun e atëhershëm të Fulham, Adrion Pajaziti) në mars të vitit 2021, duke ia zbutur teorikisht rrugën drejt kombëtares.

Por edhe një dekret presidencial nuk ishte i mjaftueshëm për të bindur FIFA-n. Pavarësisht rregullave relaksuese rreth lojtarëve që duan të ndërrojnë besnikërinë kombëtare, pika ngecëse në rastin e Bajramit ishte se, ndërsa ai kishte qartazi lidhje familjare me Shqipërinë, ai nuk kishte shtetësi të dyfishtë formale në kohën kur luante për ekipet e të rinjve zvicerane. Teknikisht, të paktën sipas FIFA-s, ai duhej të kishte pasaportë shqiptare që në moshë të vogël për t’u kualifikuar.

Ata e refuzuan kërkesën e tij, pastaj refuzuan gjithashtu apelin e tij, pjesërisht për shkak se ai kishte luajtur katër herë për ekipin U-21 të Zvicrës pasi mbushi 21 vjeç. Kështu lojtari e dërgoi çështjen e tij në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv, në thelb duke pretenduar se FIFA ishte tepër e rreptë në mënyrën se si zbatoheshin rregullat e saj.

Bajrami dhe federata shqiptare cituan ‘Nenin nëntë të Rregullave që rregullojnë zbatimin e statuteve të FIFA-s’, i cili në thelb thotë se një lojtar mund të aplikojë një herë për të ndryshuar besnikërinë, me kusht që ata të kenë shtetësinë për vendin e ri dhe se nuk kanë luajtur në një lojë konkurruese të nivelit të lartë për vendin e vjetër. Debati ishte se vendimet fillestare të FIFA-s në rastin e Bajramit ishin një interpretim tepër i rreptë i atij statuti.

Dhe Arbitrazhi ra dakord: ata vendosën në favor të Bajramit dhe Shqipërisë më 30 gusht 2021, duke e bazuar gjerësisht vendimin e tyre në faktin se ai kishte përfaqësuar Zvicrën vetëm në nivel të të rinjve. Reja humbi shumë pak kohë për të thirrur rekrutin e tij të ri dhe Bajrami bëri debutimin e tij në një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës kundër Hungarisë një javë më vonë.

“Vendosa të luaj për Shqipërinë pasi dëgjova zemrën time”, tha Bajrami pas marrjes së vendimit.

Fakti që Bajrami shënoi një gol kaq të spikatur dhe, në të vërtetë, historik, ndoshta nuk është një surprizë e madhe. Edhe avokatët e tij më të rreptë do të luftonin për të argumentuar se ai është një lojtar i qëndrueshëm, por ai është edhe një lojtar për një rast të madh. Ai shënoi një gol ulëritës kundër Republikës Çeke në kualifikuese, duke u rrotulluar rreth 30 metra larg portës dhe duke goditur si çekan në këndin e sipërm. Ky ishte goli i barazimit në barazimin 1-1 dhe ndihmoi Shqipërinë të siguronte vendin e parë në grupin e kualifikimit.

Ai gjithashtu ka fituar pak reputacion edhe për arritjen e qëllimeve të mëdha në nivel klubi. Bajrami u transferua në Itali në vitin 2019, fillimisht nënshkroi për Empolin dhe më pas u transferua te klubi i tij aktual, Sassuolo, në vitin 2023.

Ai ka shënuar vetëm 10 gola në Serie A, por pesë prej tyre janë shënuar kundër Milanit, Interit, Lazios dhe Romës.

Megjithatë, pa marrë parasysh sa gola të mëdhenj shënon ai për klubet, pak do ta mposhtin goditjen e tij prej 23 sekondash në Dortmund. Dhe do të ketë pak momente për të cilat një lojtar ka luftuar më shumë. sn

Këngë e valle- Tifozët e Kombëtares nisin marshimin drejt stadiumit

Pak orë e ndajnë Kombëtaren shqiptare të futbollit nga ndeshja e dytë në grupin B, që do të luhet në 15:00 në Volksparkenstadion të Hamburgut.

Teksa pritet me kuriozitet të mësohet 11-shja titullare e teknikut Silvinjo, pasi me gjasë do të ketë 2 apo 3 ndryshime në formacion pas humbje me Italinë, tifozët nuk e kanë braktisur Kombëtaren as në këtë sfidë.

Qindra prej tyre të veshur me fanellat e Kombëtares, me flamuj e shaj në duar kanë nisur prej orës 09:00 të grumbullohen në “Jan-Fedder-Promenade”, aty ku edhe ka paralajmëruar tifogrupi “Tifozët Kuqezi”, se do të nisë marshimi drejt stadiumit.

TKZ në një njoftim të dytë në rrjetet sociale mbrëmjen e djeshme sqaronte se pritshmëria ishte tepër e lartë për numrin e tifozëve.

Për arsye sigurie organet e rendit në Hamburg kanë mbyllur rrugët përreth vendit ku tifozët po grumbullohen dhe do t’i shoqërojnë deri në pikën kur do të marrin metron dhe “shuttle bus” për t’iu drejtua stadiumit.

Në rrugë nuk mungojnë as efektivë nga Policia Shqiptare, të angazhuar për të mbarëvajtur rendin dhe sigurinë gjatë grumbullimeve të tifozëve kuqezi. sn

NË FOTO: Dhjetë talentet e reja që duhen ndjekur në Euro 2024

Ata janë ndër talentet e rinj më të lakmuar të futbollit të brezit të tyre. Tashmë lojtarë kyç në klubet e tyre përkatëse, janë përzgjedhur për të luajtur për ekipet e tyre kombëtare në turneun e Euro 2024 që nisi në Gjermani, shkruan Marc Daou i France24.

Ata janë të rinj, të talentuar dhe premtues. Shumë prej tyre tashmë luajnë rregullisht për ekipet e tyre kombëtare. Të destinuar për të luajtur role kryesore pas disa vitesh, këta futbollistë tashmë po luajnë në një nivel të lartë dhe në Euro 2024 në Gjermani ka gjasa të shkëlqejnë.

1. Arda Guler, mesfushor sulmues, 19 vjeç, Turqi

Image

Në foto: Majtas Arda Guler.

2. Rasmus Hojlund, sulmues, 21 vjeç, Danimarkë

Image

3. Kobbie Mainoo, mesfushor, 19 vjeç, Angli

Image

4. Jamal Musiala, sulmues., 21 vjeç, Gjermani

Image

Foto: Jamal Musiala i Gjermanisë lufton me katër mbrojtës ukrainas në një ndeshje në Nuremberg më 3 qershor 2024

5. Joao Neves, mesfushor, 19 vjeç, Portugali

Image

6. Antonio Silva, qendërmbrojtës, 20 vjeç, Portugali

Image

7. Bart Verbruggen, portier, 21 vjeç, Holandë

Image

8. Florian Wirtz, mesfushor sulmues, 21 vjeç, Gjermani

Image

9. Lamine Yamal, sulmues, 16, Spanjë

Image

10. Kenan Yildiz, sulmues, 19 vjeç, Turqi

Image

I lindur në Gjermani, Kenan Yildiz po përgatitet për një turne që mund të duket sikur po zhvillohet në terrenin e shtëpisë. I fuqishëm dhe i paparashikueshëm, sulmuesi i ri i Juventusit, një tifoz i madh i legjendës së klubit Alessandro Del Piero, është shkaktari i pagjumësisë për shumë mbrojtës në Serinë A./SYRI.NET

Befasia në Hamburg- Ja sa shqiptarë do të jenë në stadium kundër Kroacisë

Stadiumi “Signal Iduna Park” i Dortmundit u dominua nga tifozët shqiptarë. 50 mijë kuqezi zotëruan shkallët e stadiumit, kundrejt vetëm 10 mijë italianëve. Kuqezinjtë humbën sfidën me shifrat 1:2 pavarësisht entuziazmit dhe mbështetjes që kishte kombëtarja.

Mirëpo, befasia ndodh në “betejën” e dytë të Shqipërisë në Hamburg. “Volksparkstadion” nuk do të ketë zotër shqiptarët, por kroatët. Gazetari i News24, Kristi Sejatllari i cili po ndjek nga afër kombëtaren shqiptare në Euro2024 raportoi detaje interesante nga ajo që pritet të ndodhë nesër në skajin verior të Gjermanisë. “Tifozë shqiptarë në stadium pritet të jenë 15 mijë. Stadiumi i Hamburgut ka një kapacitet prej 49 mijë vende. Numri më i madh do të jetë i tifozëve kroatë”, tha Sejatllari.

Në orën 15.00 Shqipëria do të luajë me Kroacinë sfidën e dytë të grupit e cila shihet si përcaktuese për të ardhmen e kuqezinjve në Euro2024.

(BalkanWeb)

Nga sensacioni i ri më 2004 te lënia jashtë vëmendjes më 2024, 6 pjesëmarrjet e Ronaldos në Euro

Cristiano Ronaldo vendos një rekord me pjesëmarrjen e tij 6 në kampionate me kombëtaren e Portugalisë, ndërsa ndeshjen e parë në Grupin F portugezët do e luajnë përballë Republikës Çeke.

Ronaldo e nisi me kombëtaren portugeze në Euro2004, ku pati 6 paraqitje, realizoi 2 dola dhe dha 2 asist.

Ronaldo në mënyrë të parashikueshme shënoi debutimin e tij në turneun e madh me një gol në minutën e 90-të, pavarësisht se u shfaq si një nga ndryshimet e pjesës së parë të Luiz Felipe Scolari në ndeshjen hapëse të Portugalisë kundër Greqisë.

Portugalia do të vazhdonte të fitonte çdo ndeshje deri në finale, duke përfshirë një përballje me penallti 8-7 kundër Anglisë. Ata u bënë vendi i parë pritës që arriti në finalen e Kampionatit Evropian që nga viti 1984, por zemërthyerja ishte afër.

Greqia arriti një fitore tronditëse pas një mungese 24-vjeçare nga gara.

Në Euro 2008, Ronaldo arrin kulmin e tij

Pritshmëritë nuk mund të ishin më të larta për Ronaldon në vitin 2008. Ai erdhi në turne si Lojtari i Vitit në PFA, fitues i Këpucës së Artë të Premierligës – me 31 gola në 34 paraqitje në Premier League – dhe si fitues i Champions League dhe Premier League, për të vijuar me fitimin e Topit të tij të parë të Artë.

Skuadra e Portugalisë ishte padyshim edhe më e mirë se në vitet e mëparshme, pavarësisht paraqitjeve të mira si në Kupën e Botës 2006 ashtu edhe në Euro 2004. Por e gjithë vëmendja ra tek lojtari më i madh në botë, i cili me siguri do ta çonte vendin e tij drejt lavdisë.

Ronaldo nisi dy ndeshjet e para të Portugalisë në grup kundër Turqisë dhe Republikës Çeke, duke dhënë një gol dhe dy asistime në këtë të fundit. Këto dy fitore komode lejuan që të gjithë 11-shen e titullarëve të pushonin në ndeshjen e fundit kundër Zvicrës.

Megjithatë, një barazim i vështirë kundër Gjermanisë i dha fund fushatës së Portugalisë dhe Ronaldos përpara se ajo të kishte nisur vërtet. Pavarësisht performancës elektrike në të cilën Ronaldo krijoi golin e parë të Portugalisë dhe iu afrua golit të tij në disa raste, skuadra e Joachim Loëe ia doli përpara Portugalisë dhe kaloi në gjysmëfinale.

A është ai vërtet më i miri? A mund të fitojë vetëm për klubin dhe jo për vendin? A është ai një lojtar luksi? U ngritën pyetje për Ronaldon dhe kritikat ishin të shumta. Zhgënjimi dëmtoi atë që ishte një sezon tjetër legjendar.

Euro 2012: Komandant i Përgjithshëm

Duke marrë rolin e kapitenit të Portugalisë pas zhgënjimit në 2008, Ronaldo u bë lideri i ekipit si dhe lojtari më i mirë.

Ronaldo e përfundoi kalimin e tij të shumëpritur te Real Madridi në verën e vitit 2009 dhe Portugalia kishte dështuar në Kupën e Botës 2010, duke humbur përballë fqinjëve iberianë dhe kampionët eventualë, Spanja në 1/16 e fundit.

Me ardhjen në Euro 2012, nuk kishte asnjë dyshim për talentin e Cristianos. Vlerësimet e tij individuale ishin të shumta dhe mbresëlënëse, por a mund të drejtonte një ekip gjatë gjithë rrugës? A mund ta udhëheqë kombëaren dhe t’i tërheqë ata përtej vijës?

Pas humbjes 1-0 ndaj Gjermanisë, Portugalia fitoi dy ndeshjet e fundit në grup kundër Danimarkës dhe Holandës, me një dyshe mbresëlënëse nga Ronaldo që siguroi kualifikimin e saj në këtë të fundit. Një goditje e fortë me kokë kaloi portierin e Republikës Çeke Petr Cech më vonë dhe Portugalia u fut në gjysmëfinale.

Por Portugalia dështoi edhe një herë. Fqinjët e pamëshirshëm të Portugalisë i eliminuan edhe një herë, këtë herë me penallti. Ronaldo nuk ekzekutoi një penallti me vendimin për të pritur penalltinë e pestë, dhe shpesh vendimtare.

Një tjetër zhgënjim. Ronaldo kishte marrë shiritin në krah, ishte lojtari më i mirë i Portugalisë, shënoi gola të rëndësishëm dhe megjithatë nuk kishte asgjë për të treguar. A do të ishte kjo historia e karrierës së tij ndërkombëtare?

Euro 2016: Fitues

Kur Ronaldo më në fund vendos të varë këpucët e tij, ai do të mbahet mend për golat e tij, festimet e tij, sjelljen e tij… dhe gjithashtu për të qenë një fitues. Zhgënjimi në Euro 2012 ndezi një zjarr te Ronaldo dhe një seri prej katër Topave të Artë në pesë vjet, u  pasuan me dy trofe të Champions League.

Megjithatë, kjo përkoi me një periudhë dështimi për kombëtaren portugeze. Dështimi për t’u kualifikuar nga një grup mjaft i drejtpërdrejtë në Kupën e Botës 2014 ishte një fatkeqësi.

Ata e ndoqën këtë me tre barazime radhazi në fillim të Euro 2016, duke mos mundur të regjistronin një fitore të vetme në një grup që përfshinte Islandën, Hungarinë dhe Austrinë.

Portugalia u fut në 16-she si skuadra e renditur e treta falë dyfishimit të Ronaldos kundër Hungarisë, por shpresat për të fituar një trofe të parë të madh dukeshin delirante.

Si në raundin e 16-të ashtu edhe në çerekfinalet, rezultati në fund të 90 minutave mbeti i barabartë për Portugalinë, me fitoren e minutës së 117-të nga Ricardo Quaresma, mirësjellja e një asistimi të Ronaldos dhe një goditje nga penalltitë, faktorët vendimtarë të tyre ndaj Kroacisë dhe Polonisë.

Në një farë mënyre Portugalia ishte në gjysmëfinale.

Më në fund, një fitore e sigurt 2-0 kundër Uellsit, në të cilën Ronaldo shënoi dhe u shfaq shumë, e çoi Portugalinë në finale.

Mbeti vetëm mikpritësit dhe favoritët,  Franca. Dhe fatkeqësia goditi herët. Një faull i nxituar, dhe ndoshta i shënjestruar, nga Dimitri Payet i Ëest Ham e la Ronaldon të ngulfatur dhe përfundimisht u zëvendësua në minutën e 25-të. Me siguri kjo ishte.

Eder, një zëvendësues i vonë, gjuajti nga 25 metra duke i siguruar Portugalisë trofeun e saj të parë të madh me Ronaldon duke festuar furishëm nga stoli.

Në një mënyrë të pazakontë, Ronaldo tani ishte një kampion evropian në çdo kuptim të fjalës.

Euro 2020: Fillimi i fundit

Duke lënë pas stadiumet fantazmë, kompeticioni i vonuar i Euro 2020 – i mbajtur në vitin 2021 – ishte një sukses individual për Ronaldon dhe zhgënjim për ekipin.

Menjëherë pas suksesit të Euro 2016, Ronaldo fitoi Topin e Artë të tij të fundit në 2017, si dhe dy Champions League të tjera dhe një titull La Liga para Euros së ardhshme. Pas një humbjeje të ngushtë 2-1 ndaj Uruguait në 1/16 e Kupës së Botës 2018, në të cilën Ronaldo sërish nuk arriti të shënonte në fazën eliminatore, ai bëri lëvizjen e suksesshme për të nënshkruar me Juventusin në Itali.

Pavarësisht kritikave, ata fituan Serie A dy herë dhe Kupën e Italisë, ndërsa Ronaldo vendosi rekordin e tij duke fituar Kampionatin e pestë, në 5 vende të ndryshme.  Asnjë lojtar nuk kishte luajtur më shumë. Një atmosferë e fundit ndoqi kampin e Portugalisë.

E tërhequr në “Grupin e Vdekjes” të turneut, Portugalia duhej të luftonte me Francën dhe Gjermaninë për kualifikimin në fazën e eliminimit. Në mënyrë të frytshme, Ronaldo shënoi dy herë në një fitore 3-0 ndaj Hungarisë, një herë në një humbje 4-2 ndaj Gjermanisë dhe dy herë përsëri në një barazim 2-2 me Francën, duke e kualifikuar Portugalinë si vendin e tretë me renditjen më të lartë.

Ata i prisnin në 16-të ekipi i Belgjikës.

Pasi u largua herët nga turneu dhe me pyetjet që vërtiteshin rreth të ardhmes së tij në Itali, shumë e panë këtë si fillimin e fundit për një nga më të mëdhenjtë e futbollit të të gjitha kohërave. Sa më gjatë mund të shkonte realisht?

Euro 2024: Nuk është më në qendër të vëmendjes

Për herë të parë në karrierën e tij, Ronaldo nuk është ngjarja kryesore. Paralelet e nxituara  Jude Bellingham-David Beckham nga fushatat e modelimit të të brendshmeve dhe magjia e reklamave të Adidas e kanë bërë Bellinghamin stratosferik. Fenomeni francez Kylian Mbappé është një superstar global, që tani po zhytet në ujërat e pabesë të komenteve politike. Njerëzit me të vërtetë nuk duket se po flasin për Ronaldon.

Trajneri i sapoemëruar i Portugalisë, Roberto Martínez, i bëri një vizitë të Ronaldos në Arabinë Saudite pas emërimit të tij, duke kërkuar sqarime nëse ai ishte i gatshëm . Martinez u prit me një pohim të prerë.

Pasi ish-trajneri Fernando Santos e konsideroi kohezionin e ekipit më të rëndësishëm se fuqia e emrave të mëdhenj, Ronaldo u ulnë stol për sulmin e Portugalisë në fazën eliminatore të Kupës së Botës 2022. Shumë do ta shihnin këtë si një tregues se babai i kohës më në fund kishte vënë nën kontroll super-atletin, në dukje me gjelbërim të përhershëm.

Një fushatë kualifikuese elektrike, në të cilën ai shënoi 10 gola në nëntë paraqitje, dhe Portugalia fitoi çdo ndeshje, tregon se ai nuk ka përfunduar ende.

Ronaldo ende mund të startojë mirë, por do të ketë indikacione të dukshme për moshën e tij.  Ai nuk do të jetë aq i shkathët apo i shpejtë. Por ai nuk ka nevojë të jetë. Me thellësinë mbresëlënëse të krijimtarisë në skuadrën e Portugalisë, ky turne do të jetë i gjithi për të shënuar gola për Ronaldon. Dhe ai e di më mirë se kushdo.bw

Tifozët ‘Kuq e Zi’, publikojnë detajet e organizimit për sfidën ndaj Kroacisë

Tifozët “Kuq e Zi”, pritet të jenë të shumtë në numër edhe të mërkurën në sfidën e dytë të vlefshme, për Grupin B të Euro 2024, që do të luhet në Hamburg.

Pak çaste më parë, ata kanë publikuar edhe detajet e organizmit, për të gjithë tifozat kuqezi, që do të jenë prezent, ditën e nesërme në Hamburg. sn

Image

 

 

 


Send this to a friend