VOAL

VOAL

SHBA po mëson nga Foltorja se me Bashën ka një kalë të ngordhur që nuk i vlejnë as patkojtë – Nga Ndriçim Kulla

October 25, 2021
blank
1 Comments
  • author avatar
    Njazi Xhelo 7 months ago Reply

    Nuk eshte se S.Berisha u kujtua vone per pa aftesite e Bashes.Nga Basha u larguan shume leader te PD dhe Berisha i miratoi ne heshtje.U kujtua kur i hyri flaka ne shtepine e tij personale dhe heshti e heshti kur PD po ndrydhej e shtrydhej ?!

Komentet

blank

‘Azovstal, vendi i vdekjes dhe i jetës sime’ – Mesazhi i fundit i luftëtarit ukrainas që bëri fotot e mahnitshme

Një luftëtar ukrainas, i cili shpërndau një seri fotografish të fuqishme ndërsa mbronte uzinën e çelikut Azovstal në Mariupol, duket se është zënë rob nga forcat ruse.

Dmytro Kozatskyi kishte publikuar imazhe të ushtarëve të plagosur të ngujuar brenda uzinës së rrethuar të çelikut, të cilat zunë titujt kryesorë të mediave në mbarë botën.

Por në një mesazh të postuar në Twitter këtë mëngjes të premteje, ai shkroi:

“Epo, kjo qe e gjitha. Faleminderit nga strehimoret e Azovstal – vendi i vdekjes dhe jetës sime.

E meqë ra fjala, se jam në robëri, do t’ju lë foto me cilësinë më të mirë, do t’i dërgoj në të gjitha konkurset gazetareske dhe konkurset e fotografive.

Nëse fitoj diçka, do të jetë shumë bukur pas daljes.

Faleminderit të gjithëve për mbështetjen tuaj. Shihemi” – dhe në fund embyll mesazhin me dy fotot e fundit, më një zemër e kuqe në vend të pikës.

Image

Image

Image

Image

Image

ImageImage

Image

Image

Image

Image

Image

blank

Mbrojtësit e Azovstalit u urdhëruan të ndalonin luftën

Luftëtarët brenda Azovstalit.

 

RFE/RL

Ushtarët e fundit ukrainas, që gjenden brenda në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, thonë se Kievi “i urdhëroi” ata të ndalonin luftimet, ndërkaq Rusia po intensifikon sulmin në Ukrainën lindore, duke synuar Donbasin, për të cilin Presidenti Volodymyr Zelensky thotë se tani duket si “ferr”.

“Komanda e lartë ushtarake dha urdhrin për të shpëtuar jetën e ushtarëve të garnizonit tonë dhe për të ndaluar mbrojtjen e qytetit”, ka thënë për Telegramin, komandanti i batalionit që drejtonte ushtarët e Azovstal, Denys Prokopenko.

“Civilët u evakuuan. Të plagosurve rëndë u është dhënë ndihma e nevojshme dhe ata janë evakuuar, për t’u shkëmbyer më pas dhe për t’u sjellë në territorin e kontrolluar nga Ukraina”, shtoi Prokopenko.

Ai theksoi se procesi i transferimit të të vdekurve nga Azovstal është ende në vazhdim dhe se ai “shpreson që në të ardhmen e afërt, të afërmit dhe Ukraina do të jenë në gjendje të varrosin ushtarët e tyre me nder”.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se deri më tani, rreth 2000 luftëtarë ukrainas që ishin fshehur në fabrikën e çelikut, janë dorëzuar.

“Bllokada e fabrikës Azovstal vazhdon”, tha Shoigu. Nacionalistët po dorëzohen në mënyrë aktive në robërim”, tha ai, duke iu referuar luftëtarëve ukrainas. “Në këtë moment, 1908 persona kanë dorëzuar armët”.

Zyrtarët ukrainas nuk e kanë konfirmuar këtë numër.

Ushtarët që u larguan nga Azovstali, përfshirë edhe ata që ishin të plagosur, thuhet se u transferuan në territorin lindor të Ukrainës, i cili është nën kontrollin e seperatistëve që mbështeten nga Rusia.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha se qindra luftëtarë ukrainas që u larguan nga fabrika Azovstal në Mariupol, u regjistruan si robër lufte.

Kryqi i Kuq thekson se regjistrimi i luftëtarëve si robër lufte është “i rëndësishëm për të siguruar që për ta të kihet kujdes dhe të trajtohen në mënyrë njerëzore dhe me dinjitet”, si dhe t’i mundësohet organizatës t’i përcjellë të kapurit dhe t’i ndihmojë ata që të mbesin në kontakt me familjet e tyre.

Kievi ka shprehur shpresën se luftëtarët do të shkëmbehen me të burgosur rusë, por autoritetet e mbështetura nga Moska në Donetsk kanë sugjeruar që disa prej tyre mund të gjykohen.

Zyrtarët lokalë ushtarakë në Ukrainën juglindore thanë se rreth 1000 automjete me civilë ukrainas u penguan të kalonin në territorin e Zaporozhye, i cili është nën kontrollin e Ukrainës.

Administrata ushtarake rajonale njoftoi më 20 maj se automjetet plot me njerëz, të cilët u përpoqën që të evakuoheshin, ishin bllokuar në një pikë kontrolli rus në qytetin Vasilivka.

Sipas autoriteteve lokale në Luhansk, të paktën 13 civilë janë vrarë gjatë një bombardim rus, në 24 orët e fundit.

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit të Ukrainës tha se deri më 20 maj, 232 fëmijë ishin vrarë dhe 427 ishin plagosur që nga fillimi i pushtimit rus.

Në një fjalim të rregullt drejtuar kombit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia kishte “shkatërruar plotësisht” rajonin lindor ukrainas, Donbas.

“Atje është ferri dhe kjo nuk është një ekzagjerim”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës, duke përsëritur akuzën e tij se Rusia po kryen gjenocid, pretendim të cilin Moska e ka hedhur poshtë.

Shoigu tha më 20 maj se “çlirimi i Republikës Popullore të Luhanskut”, një territor në Ukrainë që Rusia e ka njohur si të pavarur dhe të kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Moska, do të përfundojë së shpejti.

blank

Sa mirë i punonkërka goja Pandit?! – Nga Adriana Kalaja

Sa mirë i punonkërka goja Pandit?!
I shkon gjuha ku i dhemb dhëmbi.
I paska dalë me sukses “operacioni i gojës”.
Si i tha Arben Krajës?
Pse nuk hetoni kryesisht personat e shpallur”Non Grata”?
Fiksi si tutori i tij Kryeministër.
I paska dalë me sukses edhe “operacioni i lënien jashtë listave fituese”.
Madje poshtë edhe Alqit të Inceneratorëve.
Si tha pas shembjes barbare të Teatrit Kombëtar?
Nuk foli se kishte bërë operacion gojën.
Meqenëse po i punon kaq mirë……goja, pse nuk e pyeti vjet z. Kraja se pse nuk heton mafiozët “Non Grata” Vangjush Dakon dhe Tom Doshin që i dhanë banditit Rama mandatin e tretë?
Ky reagimi sotëm i lolos së oborrit kryeministror me sjell ndër mënd atë shprehjen e filmit “Operacioni zjarrit”:
– Arben, Pandit i erdhi goja.
Në fakt kur shoh se ku ka përfunduar shoqëria shqiptare dhe Shqipëria, si pasojë e ndikimit të ulët të Sorosistëve Sudeve Zvarranikëve dhe Eskortave te Kimit dhe Regjimit pyes se:
– A ka ndonjë kirurg të marê përsipër operacionin e ZVARRITJES dhe të korojë këtë sëmundje të rëndë?
blank

Të vërtetat e hidhura shqiptare në Parlamentin Europian! Nga Genc Pollo

Parlamenti Europian votoi dje më 19 maj një rezolutë në përkrahje të procesit të integrimit europian të Shqipërisë duke theksuar se stacioni i fundit i këtij procesi është anëtarësimi në BE dhe ku bëhet thirrje për të filluar tashmë negociatat për këtë qellim.

Duhet patjetër të falenderojmë Parlamentin Europian dhe çdo eurodeputet të angazhuar me hartimin e mbështetjen e rezolutës. Por do të ishte e gabuar të kufizohemi me duartrokitje, të mos lexojmë problemet që liston rezoluta të cilat, janë pengesë për hapa para pavarësisht nga çfarë ndodh me negociatat.

Për të ndihmuar informimin e publikut po listoj këtu pasazhet relevante:

1 – Shpreh keqardhjen për ndryshimin jokonsensual nga qeveria të Kushtetutës e të Kodit Zgjedhor para zgjedhjeve parlamentare.

2 – Kujton nevojën për të korrigjuar problemet si…votë-blerja; shpreh keqardhjen për mosdënimin në gjykatë të zyrtarëve të lartë të përfshirë në votë-blerje.

3 – Vëren nevojën urgjente për përmirësim lidhur me lirinë e shprehjes, pavarësinë e medias dhe pluralizmin e saj dhe është i shqetësuar nga mosprogresi në këtë lëmë. Shënon se Shqipëria ka rënë poshtë tetë vende në renditjen e Reporterëve pa Kufij.

4 – i kërkon autoriteteve që të veprojnë kundër intimidimit të gazetarëve…politikanët të ndalin sulmet verbale… Rithekson shqetësimin e rëndë për paketën ligjore “anti shpifje”. Thekson nevojën se AMA duhet të veprojë paanshmërisht. Thekson se Agjencia e Medias e Informacionit nuk duhet të pengojë gazetarët të gjejnë informacion në burime shtetërore.

5 – Shpreh shqetësimin serioz për rrjedhjen masive të të dhënave personale.

6 – Nxit Komisionin Europian të zbatojë raportin 01/22 të Gjykatës së Llogarive duke siguruar që fondet e BE të forcojnë shtetin ligjor në Ballkanin Perëndimor përfshi Shqipërinë ( raporti 01/22 ishte kritik ndaj disa reformave të financuara nga BE përfshi edhe Reformën në Drejtësi- gp)

7 – Thekson nevojën e domosdoshme për masa që eliminojnë efektet anësore të vetingut si procese të stërzgjatura, konfirmime të ulëta dhe akumulimi i madh i çështjeve për gjykim.

8 – Shpreh keqardhjen që denimet për zyrtarë të lartë mbeten të ulëta çka ushqen kulturën e pandëshkueshmërisë

9 – Inkurajon eliminimin e mangësive e problemeve me larjen e parave sipas rekomandimeve Moneyval (Raporti vjetor i Moneyval thekson se Shqipëria nuk ka bërë progres)

10- Inkurajon autoritetet që të mos lëshojnë pasaporta kundrejt investimeve sepse ka risk sigurie, korrupsioni e evazioni (Rama para dy vjetësh në Londër deklaroi se do e zbatonte këtë skemë, madje u tall me rezervat e Brukselit)

11 – Shpreh keqardhjen që buxheti për arsimin në v. 2021 ishte vetëm 2,7% e PBB (pa koment!)

12- Kujton se projektet infrastrukturore, perfshi Portin Durrës, duhet të respektojmë me standardet europiane të prokurimit publik siç parashikon Marrëveshja e Stabilizim Asociimit (ky Paragraf është goditje direkte kundër projektit korruptiv me sebepin Nusreti – Al Abaar).

13- I bën thirrje qeverisë shqiptare të zhvillojë Tregun e Përbashkët Rajonal/ Procesi i Berlinit (asnjë fjalë për Ballkan Hapur).

 

blank

Schröder në qendër të polemikave dhe të ndëshkimeve

VOAL- Ish-kancelari gjerman Gerhard Schröder, i cili ka krijuar një marrëdhënie me Vladimir Putin gjatë mandatit të tij, nuk e ka dënuar kurrë luftën në Ukrainë dhe nuk dëshiron të heqë dorë nga mandatet e tij në disa grupe ruse. Një pozicion që e ka vënë atë në qendër të polemikave dhe gjithashtu të ndëshkimeve të ndryshme.

E fundit vjen nga dhoma e ulët e Parlamentit gjerman, e cila ka vendosur t’i heqë ish-kancelarit zyrën dhe 5 punonjësit e vënë në dispozicion nga shteti, si dhe rimbursimet për shpenzimet e tij të udhëtimit, megjithëse ai do të vazhdojë të marrë një pension prej rreth 8000 euro në muaj.

Eurodeputetët vendosën gjithashtu të marrin masa kundër Schröder, duke votuar me shumicë të madhe propozimin për ta vendosur atë në listën e personave të sanksionuar të BE-së për pushtimin e Ukrainës.

Më parë ai kishte humbur tashmë qytetarinë e nderit në Hanover, funksionin e konsulentit në shtëpinë botuese Ringier, si dhe kartën e nderit të shoqatës gjermane të futbollit dhe presidencës së Hanover 96, ekipi i tij i preferuar i futbollit. rsi-ch

blank

Infodemia Informative-dezinformative… ende vazhdon! – Esé nga Senad Guraziu

 

(ec e mos dysho, njeriu thjesht s’ka shans të ngelet mosbesues, anti-konspirativ, mospërfillës, injorant etj : )

***
Dihet se në ShBA me dhjetra miliona njerëz e kanë “bojkotuar” thirrjen për vaksinim, kanë bojkotuar gjithçka rreth luftës kundër pandemisë. Si rrjedhojë, OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) e pati përmendur “infodeminë e informimit dhe dezinformimit” të shfrenuar në SHBA.

Padyshim ju kujtohet, njerëzit kishin dhe ende kanë frikë nga injektimi i mikrosondave (aso gjërash “high tech”) nëpërmjet vaksinimit, dmth. mikrosonda për t’i kontrolluar humanoidët, për t’i spiunuar, për ta manipuluar kodin gjenetik të tyre, për t’i “ndryshuar” në alienë nëpërmjet mutacioneve, për t’u mbajtur nën kontrol nga alienët… apo nga elitarët e rendit të ri botëror etj etj).

Sëfundi (vetëm 7-8 ditë më parë), “New York Times” shkruante se vetë Bill Gates ka rezultuar pozitiv në testin e COVID-19.
“Një nga njerëzit më të pasur në botë dhe donatori i madh në përpjekjet për lehtësimin e pandemisë, zoti Gates ka thënë në Twitter se ka simptoma të lehta…” – [ The New York Times ]

Kjo se Gates është infektuar… okidoki, ia ngjet “grepi” dhe atij, s’është çudi është njeri, s’është ndonjë super-njeri, gjoja rezistent ndaj virusëve. Ama (s’duhet mohuar) për teoricienët konspirativë dhe për bojkotuesit e pandemisë, si lajm tingëllon mjaft i “çuditshëm dhe i pabesueshëm”.

Lajmin e infektimit vetë Bill Gates e pati publikuar në Twitter. Mirëpo konspirativistët nuk harrojnë, thuase ja shansi që akoma më tepër të dyshojnë. Qëkur Bill Gates po ashtu vetë pati deklaruar se ishte vaksinuar, madje disa herë.
Në ShBA ende ka me dhjetra miliona njerëz që s’e kanë marrë as dozën e parë, dhe as që e kanë ndërmend ta marrin. Ata kanë “bojkotuar” gjithçka, por si është e mundur, vallë pse nuk u infektua askush nga më shumë se 50 milionë njerëz në ShBA që e kanë refuzuar vaksinimin!?

Vetë s’u habita, natyrisht, virusi s’e pyet as mbretin as miletin. Fjalën e pata për ata që dyshojnë, ku e gjeti virusi pikërisht multi-miliarderin e vaksinuar! – padyshim do jenë habitur “konspirativistët”.
Apo ndoshta sepse, pikërisht Gates i pati dhuruar 1 miliard dollarë kundër virusit. Kështu që virusi do jetë pezmatuar sa s’ka më, do i ketë marrë tepër shumë “inat” – vetëm sa ta zë atë mburravecin që i shpenzonte miliardat kundër meje, pa do i tregoj atij…
Me fjalë të tjera, njerëzit thjesht s’e kanë idenë tutje kujt duhet besuar, apo çfarë duhet besuar. Në faqen e “Interesting Engineering”, thuhej se “Bill Gates vetë ka qenë pjesë e fushatës së dezinformimit”.

Sipas faqes së “Gizmodo”, në ShBA ka të paktën 150 milionë vaksina tepër (për t’i hedhur posht, për arsye të mospërdorimit dhe të afatskadimit). Madje dhe t’u dhurohen vendeve të botës (që kanë nevojë për vaksinat), transporti dhe tjerat detaje operacionale kushtuakan. Ndërsa ShBA thjesht s’paska ndarë mjete për këtë “teprim” të papritur, ose të paplanifikuar.
– – –
“Hezitimi i njerëzve në SHBA për ta marrë dozën e parë të vaksinës, e quajtur nga OBSH si ‘infodemi e keqinformimit’, ka rezultuar në ‘tepricën’ e miliona dozave të vaksinës” – [ Interesting Engineering ]
– – –
“Themeluesi i Microsoft, i cili ka shpenzuar mbi një miliard dollarë për ta luftuar pandeminë aktuale përmes fondacionit të tij, tani vetë është infektuar nga virusi. Ai ishte plotësisht i vaksinuar dhe kishte marrë dozën e tij përforcuese. Gates ka deklaruar në Twitter se ka simptoma të buta dhe se po izolohej…” – [ Interesting Engineering ]
– – –
“ShBA ka vaksinuar vetëm 66.6% të popullsisë kundër Covid-19, shkalla më e ulët krahasuar me cilindo vend të pasur të botës. Në fakt, ShBA renditet e 62-ta në botë për vaksinimin e popullsisë së vet, menjëherë pas Nepalit (66.9%), Sri Lankës ( 67.4%) dhe Iranit (68.4%)” – [ Gizmodo – bazuar në infot e Universitetit Johns Hopkins ]
Shkurt, ec e mos dysho, nga bombardimet informative ultra-moderne, përherë të freskëta dhe të konfirmuara, njeriu thjesht s’ka shans të ngelet mosbesues, anti-konspirativ, mospërfillës, injorant etj : )

blank

Elon Musk sulmon Demokratët e SHBA: Parti e urrejtjes dhe përçarjes

BILD

Elon Musk shkakton sërish një shpërthim!

Miliarderi i teknologjisë po zbulon gjithnjë e më shumë pikëpamje që e lidhin atë me spektrin politik të krahut të djathtë në SHBA.

Ai shkroi në Twitter të mërkurën se Demokratët amerikanë janë bërë një parti ‘e urrejtjes dhe përçarjes’. Kjo është arsyeja se pse ai do të votojë Republikanët në të ardhmen.

Në përgjigje të një profesori, kreu i kompanisë së makinave elektronike, Tesla, kritikoi gjithashtu edhe universitetin elitar Yale si ‘epiqendrën e virusit intelektual majtist që po përpiqet që të shkatërrojë qytetërimin’.

Musk u duartrokit menjëherë për komentet e tij nga deputetja e djathtë, Lauren Boebert- një mbështetëse e ish-presidentit Donald Trump dhe avokate e ligjeve të armëve dhe kundërshtare e masave mbrojtëse nga korona, masave kundër koronavirusit, abortit dhe martesave të homoseksualëve. “Mirë se erdhe në krahun e duhur Elon,” shkruan ajo.

Musk tha se ai votonte për Demokratët, sepse ata ishin në pjesën më të madhe ‘partia e mirësisë’. Ai gjithashtu shkroi se tani mund të pritej një fushatë mashtrimesh të pista kundër tij, duke sugjeruar se kjo është e lidhur me deklaratat e tij politike.

Në fakt prej disa kohësh ka pasur raportime në media se Komisioni i Bursës në SHBA heton përpjekjet e Musk për blerjen e kompanisë Twitter.

Ndër të tjera, ai bëri të ditur se kishte arritur pjesëmarrjen me 5 përqind në kompani, 11 ditë më vonë nga sa kërkohet. Kjo i shpëtoi atij para: duke shkelur rregullat, ai ishte në gjendje që të blinte aksione të lira për 11 ditë, për shkak se kur u bë e ditur publikisht se ai do futej në Twitter, çmimet i rritën menjëherë.

Musk ra dakord me bordin e drejtorëve të Twitter për të blerë shërbimin online për rreth 44 miliardë dollarë. Gjatë ditëve të fundit ai ka akuzuar Twitter për deklarime të rreme sa i përket numrit të llogarive false dhe boteve. Kjo ka bërë që aksionet e Twitter të bien. Deri më tani është e paqartë nëse Musk po përpiqet që të ulë çmimin apo të përgatisë terrenin për një dalje nga marrëveshja.

syri.net

blank

Aksidenti i autobusit nga Kosova në Austri, si ndodhi dhe krejt çka dihet deri tash

Rreth orës 03:00 të mëngjesit, një autobus nga Kosova është aksidentuar në Salzburg të Austrisë. Viktima s’janë regjistruar, por lëndime kanë marrë rreth 20 persona, që sipas autoriteteve austriake, janë turistë nga Kosova. Gazeta Express ju sjell një përmbledhje të krejt asaj se çka dihet rreth këtij aksidenti.

Një autobusi nga Kosova, që po udhëtonte drejt Austrisë, i ka mbetur rruga në gjysmë. Autobusi është aksidentuar në orët e para të mëngjësit në një autostradë nga Salzburgu në drejtim të Vjenës.

Në momentin e aksidentit raportohet se në autobus ndodheshin 28 persona, 19 prej të cilëve kanë marrë lëndime. Tre prej tyre kanë lëndime më të rënda.

blank

Kryqi i Kuq dhe ekipet e zjarrfikësve kanë dalë në vendin e ngjarjes menjëherë pas aksidentit.

“Aktualisht kemi informacione për tre të plagosur rëndë dhe 16 të plagosur lehtë”, tha për APA, zëdhënësja e Kryqit të Kuq, Roberta Thanner.

“Deri më tani nuk kemi raportime për viktima”, deklaroi ajo.

blank

Pas aksidentit, autoritetet thanë se në vendin e ngjarjes kanë arritur vullnetarë, pjesëtarë të Kryqit të Kuq dhe të ndihmës së parë.

Vendi ku ka ndodhur aksidenti është mbyllur për trafik dhe autobusi gjendet ende në vendin e ngjarjes.

Aksidenti ndodhi rreth orës 03:00 në një autostradë nga Salzburgu në drejtim të Vjenës. Autobusi me rreth 25 pasagjerë, me gjasë është përplasur në mbrojtësen prej betoni të autostradës, por shkaqet e aksidentit ende janë të paqarta, tha zëdhënësi i policisë, Hans Wolfgruber.

blank

Dyshimet e para për aksidentin: Shoferin e zuri gjumi ose defekt teknik

Nga Policia austriake kanë folur për dyshimet e para rreth aksidentit të autobusit nga Kosova në Salzburg të Austrisë, ku raportohet për rreth 20 të lënduar.

Sipas zëdhënësit të Policisë Rajonale, Hans Wolfgruber, dyshimet janë se ose shoferin e ka zënë gjumi ose ndonjë defekt Teknik e ka shkaktuar aksidentin.

Ndërkohë, Komandanti i autoritetit të shpëtimit të qarkut të Flachgau, Hermann Garstragser, tha se në autobus ndodheshin 28 persona.

Sipas tij, tre persona kanë mbetur të plagosur rëndë dhe 16 të tjerë kanë pësuar lëndime të lehta.

“Ne u lajmëruam në orën 03:08 dhe autobusi kishte 28 persona. Në aksident mbetën të plagosur rëndë tre persona dhe 16 të lënduar lehtë, nëntë persona mbetën të palënduar. Nga tre të plagosurit rëndë, tre janë dërguar në spitalet e Salzburgut”, ka thënë Gerstgraser.

blank

Ai ka thënë se personat që ndodheshin në autobus janë turistë nga Kosova.

Autobusi që u aksidentua në Austri është i kompanisë “Armend Tours” nga qyteti i Gjakovës.

Gazeta Express ka telefonuar në këtë kompani por nuk kanë dhënë detaje lidhur me aksidentin ku raportohet për të paktën 20 persona të lënduar

blank

I ATERRUARI GABIM NË DHÉUN SHQIPTAR… – Nga REX KASUMAJ

Rama i bën luftë dhe urren Sali Berishën, pse qenka non grata i Amerikës.
Por Rama kultivon dashni dhe përqafon Milorad Dodikun, poashtu non grata i Amerikës.
I pari është shqiptar, kurse i dyti serb, i errtë si nata dhe i fshehtë si thika pas krahëve.
Serbi Dodik dhe eprori i tij i Dedinjes Vuçiq, nuk sanksionuan Rusinë dhe i heshtin krimet e Putinit.
Rama, ndërkaq, refuzon gjenocidin serb në Srebrenicë dhe, këtij vegëzimi natyral, vetëvetiu bëhet pjesë konkludente e boshtit të tyre lindor.
Dhe, për çudi, akoma qeveris në Tiranë. Madje, meqë i ka vënë syrin mandatit të katërt legjendar, një Zot e di se ç’ i pret akoma shqiptarët nga i aterruari gabim në Dhéun e tyre.
Kosovën e pakryer, veçanërisht!
blank

‘Do bëj padi’- Kokalari i lë 24 orë kohë medias pranë qeverisë të kërkojë falje për shpifjen

Aktivistja republikane në SHBA Evi Kokalari ka reaguar sërish pas disa publikimeve në media që citojnë atë si burim por që janë përgenjështruar si të pavertateta nga Kokalari.

Në një postim në faqen e saj në facebook pak minuta me parë Kokalri shkruan se “newsbomb.al ke 24 orë që të japësh burimin ose publikisht të kërkosh falje për këtë shpifje, ndryshe nesër do bëj padi”.

“Faleminderit për mirëkuptimin”, shkruan Kokalari.

Ndërkohë rikujtojme këtu se aktivistja shqiptare ka kërkuar nga kjo media edhe nje ditë më parë përgenjeshtrimin e lajmit  të rremë që kanë publikuar në lidhje me vizitën në Tiranë të ish sekretarit të shtetit Pempeo.

“S’kam thënë kurrë që jam munduar të organizoj një takim midis Secretary Pompeo dhe Sali Berishës, e jo më të kem ofruar para për diçka të tillë”.

“Ky artikull është bërë me tendencë të deformoj realitetin”, shkruante Kokalari.

Newsbomb.al bën mirë ose të publikoj burimin ku e kam thënë këtë gjë ose ta përgënjeshtroi, ndryshe do konsideroj një padi penale”, deklaronte aktivistja një ditë më parë.

syri.net

blank

Nën hetim Lulzim Basha- Artan Hoxha dëshmon për 4 orë te prokurorët belgë

Gazetari Artan Hoxha është marrë në pyetje nga prokurorët e Belgjikës për çështjen ‘Toyota Yaris’, dosje për të cilën është nën hetim ish-kryetari i PD, Lulzim Basha. 

Vetë gazetari thotë se u pyet për 4 orë për atë që dinte për çështjen.

Ne zyrat qendrore te Policise Gjyqesore Federale te Belgjikes. Me priten mire mor vellezer, gjynah te qahem. Nga zyrat prej xhami te oficereve federale belg, Brukseli kishte nje pamje fantastike…

Kater ore brenda me federalet, per çeshtjen “Toyota Yaris”. Por se ç’u tha dhe se ç’u be aty brenda, as dëgjova gje dhe as mbaj mend gje… po fare, fare.

Kaq kisha…. Edhe keta federalet e Brukselit kisha mangut, se nuk me dalin prokuroret e SPAK-ut, apo prokurorite e rretheve gjyqesore te Shqiperise!!!! Gjithsesi, me duket se me mire do te behet…” – shkroi Hoxha në Facebook.

Kujtojmë që prokurorët belgë morën në pyetje në Tiranë, ish-kryetarin e PD, Lulzim Basha, për mbi dy orë, në 10 shkurt të këtij viti, në ambientet e SPAK.

Sipas prokurorëve belgë, Lulzim Basha nuk është vetëm dëshmitar i dosjes ‘Toyota Yaris’, por edhe i proceduar penalisht.

Basha akuzohet për dekonspirimin e operacionit policor, pas denoncimit në Kuvend se ishin nisur drejt Shqipërisë 5 milionë të fshehura në automjete.

Dy ditë pas deklaratës së Bashës, makinat Toyota Yaris, me 3.5 milionë euro të fshehura brenda tyre, mbërrijnë në Portin e Durrësit.

Asnjë prej kokave të trafikut nuk ra në pranga.

Hetimet belge janë përqendruar në atë që deklarata e Bashës në foltoren e Kuvendit u bë për interesa të një grupi kriminal, ndërsa një pjesë e parave, prej 1.5 milionë euro, humbën.

syri.net

blank

VIDEO- 5 vjet nga asgjësimi i opozitës, Rama-Basha dyshja e marrëveshjes okulte

​Këtë të martë shënohen 5 vite nga marrëveshja e arritur mes Lulzim Bashës dhe Edi Ramës. Në 17 maj të vitit 2017 Lulzim Basha hodhi poshtë premtimet e bëra përpara demokratëve se nuk do të lejojnte zhvillimin e zgjedhjeve për sa kohë Edi Rama të ishte kryeministër. Nga takimi kokë më kokë me Edi Ramën dhe deri në dhënien e dorëheqjes, Lulzim Basha e çoi Partinë Demokratike nga humbja në humbje.

SYRI TV

Në 18 shkurt të vitit 2017 Partia Demokratike, e udhëhequr nga Lulzim Basha nisi një protestë në Tiranë, e cila vijoi për rreth tre muaj në çadrën e ngitur në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, përballë godinë së kryeministrisë.

Çdo ditë Lulzim Basha trubentonte me të madhe se Edi Rama duhet të japë dorëheqjen për t’i hapur rrugë krijimit të qeverisë teknike

Pak javë më pas, Lulzim Basha do të sulmojë edhe procesin e rivlerësimit të gjyqtarëve.

Për disa javë situata politikë në Tiranë vijoi të mbetejë e acaruar, por pas propozimeve të faktorit ndërkombëtar dhe aleatëve të tij, Lulzim Basha pasditen e 17 Majit u shfaq në hyrje të godinës së Kryesisë së Kuvendit, ku gjatë një komunikimi për mediat, i kërkoi Edi Ramës që ta priste në një nga zyrat e këtij institucioni.

“Futu brenda, aty kemi punë”, iu drejtua Basha, Ramës.

Pas disa orësh diskutime kokë me kokë mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës në zyrat e errëta të Kuvendit, të dy u shfaqen para mediave duke konfirmuar arritjen e amrrëveshjes, duke shtrënnguar edhe duart.

Pas kësaj marrëveshje, Basha nuk arriti dot që të siguronte qeverinë teknike dhe ato se çfarë premtoi në çadër për 3 muaj.

Por pas 17 Majit ai votoi pro anëtarëve të Komisionit të Vettingut, gjë të cilën e bëri edhe këtë vit, duke iu zgjatur mandatin edhe me 2 vite të tjera.

Ndërsa në zgjedhjet e përgjithshme Parlamentare, Partia Demokratike humbi sërish.

Mandatet e fituara në vitin 2017, Lulzim Basha i dogji në shkurt të vitit 2019, duke i ftuar qytetarët në protesta.

Edhe pse qytetarët nuk e braktisën, Lulzim Basha i fali Edi Ramës 61 bashki, duke bojkotuar zgjedhjet vendore, pavarësisht se më herët kishte deklaruar se s’do të ketë zgjedhje pa opozitën.

Përballë Edi Ramës, Lulzim Basha dorëzohet sërish, ku në verën e vitit 2020 e lejon që të heqë koalicionet, gjë e cila e çoi opozitën e bashkuar në një tjetër humbje në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të 25 prill të vitit 2021.

Lulzim Basha premtoi se do ta vijonte betejën, por kësaj radhe duke u rizgjedhur si kryetar i PD-së, dhe duke përçarë opozitën me vendimin individual për përjashtimin e ish-kryeministrit Berisha nga grupi parlamentar.

Sot më 17 Maj të vitit 2022, Lulzim Basha ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i PD-së, por Edi Rama disa herë e ka sjellë në vëmendje takimin e 5 viteve më parë.


Send this to a friend