VOAL

VOAL

Sezoni i Bençiçit nis me triumf

January 14, 2023
blank

Komentet

blank

Federata Zvicerane e Futbollit rinovon besimin e saj tek Murat Yakin

VOAL- Sinjali i fortë nga Federata Zvicerane, e cila me një komunikatë për media ripërtëri besimin te Murat Yakin, pas përfundimit të fushatës kualifikuese për garën e radhës kontinentale e cila kishte ngritur shumë dyshime dhe shqetësime. Kështu, 49-vjeçari nga Bazeli, siç e parashikon kontrata e tij, do të udhëheqë Zvicrën për Kampionatin e ardhshëm Evropian, i cili do të luhet verën e ardhshme në Gjermani. Përzgjedhësi, në detyrë që nga 9 gushti 2021 kur mori drejtimin nga Vladimir Petkovic, do të jetë i pranishëm të shtunën në Hamburg për shortin e grupeve të Euro 2024, ku përfaqësuesja e Zvicrës do të nisë nga vazo e katërt.

Pas kualifikimit në Kupën e Botës 2022, duke arritur në 1/8 e Katarit, duke mbetur në Grupin A të Ligës së Kombeve të UEFA-s, Yakin do të sulmojë më pas Euro 2024: “Ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të qenë gati për të përfaqësuar me sukses vendin tonë në UEFA EURO. 2024. Për këtë arsye, në ditët dhe javët në vijim, ne do t’i hedhim një vështrim të vëmendshëm të gjitha fushave ku mund të përmirësohemi dhe të bëjmë ndryshime. Ne duam të hartojmë rrugën për të ardhmen”.

“Murati na ka treguar zgjidhje konkrete se si dëshiron ta çojë ekipin dhe stafin përpara”, thotë drejtori i kombëtares Pierluigi Tami. “Ai na bindi se ai ishte ende njeriu i duhur për rolin e trajnerit.” rsi-eb

blank

Këshilltarja federale parashikon se më 2024 do të ketë 28 000 kërkesa për azil, sikurse më 2023

 

Baume-Schneider vizitoi Chiasson më 6 nëntor

 

VOAL- Shefja e Departamentit Federal të Drejtësisë dhe Policisë, Elisabeth Baume-Schneider parashikon se rreth 28,000 kërkesa për azil do të dorëzohen në Zvicër në vitin 2024, si këtë vit, por kjo “me kusht që situata në Lindjen e Mesme, për shembull, nuk ju bën të ndryshojë plotësisht”.

Ajo përjashton kategorikisht procedurat e kontraktimit jashtë vendit dhe deklaron se Konfederata ka ende burime për një politikë humane të azilit. “Ne kemi etikë dhe shtet ligjor”, deklaron këshilltarja socialiste federal në një intervistë të publikuar nga NZZ am Sonntag. “Ne nuk mund të ndjekim një politikë simbolike që nuk është në përputhje me bazat tona ligjore.”

Ajo pranon se një pjesë e popullsisë është e shqetësuar, por gjithashtu pohon se njerëzit janë ende shumë mbështetës dhe të gatshëm të punojnë shumë për refugjatët. Dhe pavarësisht ardhjeve të shumta, Chiasso nuk mund të krahasohet me Lampedusan, tha ai.

Aktualisht janë 15 mijë kërkesa për azil që nuk janë shqyrtuar, ndërsa normalisht janë 4000. “Ne me të vërtetë duhet të dalim nga regjimi i urgjencës,” thotë ajo. rsi-eb

blank

Lara Gut-Behrami është gjigante edhe në Killington

VOAL- Dy gjigantë në sezon dhe dy fitore për një Lara Gut-Behrami mahnitëse. Vula e 39-të e Kupës së Botës në karrierën e saj erdhi në Killington, ku pilotja e Tiçinos tregoi një vrapim të dytë të bujshëm si në Sölden, duke u larguar më shumë se gjysmë sekonde nga Alice Robinson dhe Sara Hector, të dyja përpara (me më pak se një të dhjetën) 32-vjeçares nga Comano në pistën e parë, nuk mundën ta përsërisnin veten, duke pësuar një boshllëk të madh në vijën e finishit me suedezen madje të dëbuar nga podiumi nga Mikaela Shiffrin.

Asnjë garuese tjetër zvicerane nuk arriti të hyjë në top 10. Michelle Gisin përfundoi në vendin e 13-të me 2″77, Wendy Holdener në të 23-tin dhe Simone Wild në të 25-tën, me boshllëqe prej më shumë se 3 sekondash nga një Gut-Behrami gjigante, e cila me 200 padyshim që kryeson renditjen e specialiteteve (+80 mbi Federica Brignone) dhe pas Mikaela Shiffrin (250 pikë) në përgjithësi.rsi-eb

blank

Pasuesit e Berset, PS fokusohet te Jon Pult dhe Beat Jans

VOAL- Grupi parlamentar i Partisë Socialiste (PS) ka zgjedhur kë do të propozojë zyrtarisht për të pasuar Alain Berset në Këshillin Federal: në “biletën” e partisë, siç u njoftua të shtunën pasdite në Bernë, përfshin këshilltarin kombëtar të Graubünden, Jon Pult dhe këshilltari shtetëror i qytetit të Bazelit Beat Jans.

Zgjedhjet për rinovimin e Qeverisë do të zhvillohen nën kupolën e Pallatit Federal më 13 dhjetor. Berset, aktualisht President i Konfederatës dhe kreu i Departamentit Federal të Brendshëm, kishte njoftuar muajt e fundit se nuk do të kërkonte një mandat të ri.

Emrat e dy politikanëve u zbuluan nga bashkëkryetarët e grupit parlamentar Samira Marti dhe Samuel Bendahan, pas një procesi zgjedhor më të gjatë se sa pritej. Fillimisht mediat u thirrën në orën 12.30, më në fund vendimi u komunikua pas orës 15.00.

Jans, këshilltar shtetëror i qytetit të Baselit, ka siguruar se do të bëjë të pamundurën për të bindur Asamblenë Federale në 13 dhjetor. “Nuk e kam menduar kurrë në jetën time se do të isha kandidat për Këshillin Federal”.

Këshilltari kombëtar i Graubünden Jon Pult gjithashtu do të punojë shumë, tha ai. Nëse ai zgjidhet në qeveri, ai synon të punojë për të forcuar diversitetin dhe kohezionin e Zvicrës.

“Ne kemi nevojë për një zë të dytë të fortë në qeveri”

Beat Jans dhe Jon Pult janë dy kandidatë “jashtëzakonisht kompetentë dhe të përkushtuar”, sipas bashkëpresidentëve të PS. Kandidatura e tyre është një “zgjedhje e fortë” në favor të Zvicrës sociale.

Vitet e ardhshme do të jenë të vështira”, deklaroi këshilltari kombëtar Mattea Meyer. Partia Popullore dhe FDP kanë shumicën në Këshillin Federal dhe janë të vendosur të përdorin pushtetin e tyre, shtoi ai.

Në këtë kontekst, është “thelbësore” që të kemi një zë të dytë të fortë në qeveri, përkrah Elisabeth Baume-Schneider, për të mbrojtur Zvicrën sociale, shtoi ai. Sipas mendimit të tij, të dy Beat Jans dhe Jon Pult janë të aftë ta bëjnë këtë.

Grupi socialist në dhomat federale vazhdoi me gjithsej 18 raunde zgjedhjesh për të caktuar dy kandidatët zyrtarë për zgjedhjen e pasuesit të Alain Berset në Këshillin Federal. Për të parën nga dy vendet në “biletë”, Beat Jans u caktua pas dhjetë raundeve, për të dytin Jon Pult pas tetë.

Në sondazhet e fundit, presidenti i qeverisë kantonale të Basel-Stadt Jans dhe këshilltari kombëtar i Graubünden Pult rrëzuan përkatësisht këshilltaren shtetërore të Bernës Evi Allemann dhe këshilltarin kombëtar të Vaud Roger Nordmann.

Ja çfarë del nga procesverbali i grupit të PS-së, një kopje të të cilit e ka siguruar Keystone-ATS. Sipas dokumentit, Jans mori 29 vota në raundin e dhjetë, Allemann 20. Këshilltari i shteteve të Zyrihut Daniel Jositsch u eliminua i pari në votimin e tretë, Këshilltari Kombëtar Bernez Matthias Aebischer në të shtatën, Pult në të tetin dhe Nordmann në votim i nënti.

Në zgjedhjet për vendin e dytë, Jositsch ishte sërish i pari që u eliminua në raundin e pestë, i ndjekur nga Aebischer në të gjashtin dhe Allemann në të shtatën. Në fund, Pult fitoi me 27 vota ndaj Nordmann, i cili mori 22 vota.rsi-eb

blank

Alain Berset bën homazhe për viktimat e masakrës së Buçës

 

Presidenti i Konfederatës Alain Berset mbërriti në Ukrainë të shtunën në mëngjes. Për këtë vizitë shtetërore, e cila mbeti konfidenciale deri në momentin e fundit, ai u prit së bashku me delegacionin e tij nga disa zyrtarë ukrainas në stacionin Nemishaieve, ku mbërriti me një tren special të natës.

Këshilltari federal nderoi viktimat e masakrës së Buçës – të kryer nga ushtria ruse në pranverën e vitit 2022 – duke vendosur një kurorë me lule në vendin që konsiderohet skena e masakrës kryesore të civilëve të kryer nga trupat ruse në javët e para. pas pushtimit.

Në ditët pas mizorive të Buçës, dëshmitë dhe imazhet arritën në botë, duke shkaktuar bujë. Megjithëse dokumentet u konsideruan të mallkuara, rusët mohuan çdo përfshirje dhe pretenduan se ato ndodhën pas largimit të trupave të tyre më 31 mars.

 

Berset më pas bëri homazhe për viktimat e urisë në Holodomor, e cila vrau disa milionë njerëz në Ukrainën e atëhershme Sovjetike midis 1932 dhe 1933. Ai vendosi një qiri në memorialin e Kievit në shoqërinë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe gruas së tij.

Ky vit shënon 90 vjetorin e tragjedisë së Holodomorit, zisë së tmerrshme të bukës, e cilësuar në vitin 2008 si krim kundër njerëzimit nga Parlamenti Evropian.

Pas përkujtimeve, Presidenti i Konfederatës do të zhvillojë një bisedë me Volodymyr Zelensky gjatë ditës dhe do të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar ushqimor që synon garantimin e shitjeve për drithërat ukrainas pavarësisht bllokadës ruse.

Kievi sulmoi gjatë natës

Ndërkohë, sipas burimeve ukrainase, Rusia ka sulmuar sërish Kievin me dronë mbrëmjen e së premtes. Për pasojë kanë shpërthyer zjarre në zonat pranë dhe disa persona kanë mbetur të plagosur. Kryebashkiaku Vitaliy Klitschko shkroi në Telegram se, në lagjen Dniprovskyi, mbeturinat nga një dron goditën një ndërtesë apartamentesh. rsi-eb

blank

Presidenti Berset: “Zvicra gjithmonë përkrah Ukrainës”

 

“Zvicra mbetet në anën e Ukrainës edhe në këto kohë krizash të shumta”, siguroi presidenti Alain Berset homologun e tij Volodymyr Zelensky në Kiev të shtunën.

Pak më shumë se një vit pas vizitës në Kiev të Ignazio Cassis, atëherë President i Konfederatës, Alain Berset ndoqi hapat e ministrit aktual të Punëve të Jashtme për të marrë një ide të drejtpërdrejtë të situatës në terren.

Gjatë takimit kokë më kokë me Zelensky, i cili zgjati rreth 45 minuta, Këshilltari Federal i përsëriti presidentit ukrainas se ai mund të llogarisë në solidaritetin e Zvicrës “në një afat të gjatë”.

Në fund të takimit ishte menduar të mbahej një konferencë për shtyp, por ajo u anulua për shkak të një alarmi raketash. Berset u dërgua në siguri, raportoi një reporter i Keystone-ATS.

Kjo mbështetje zvicerane nuk vihet në dyshim nga “krizat e shumta paralele” nga të cilat vuan planeti, tha Berset, i prirur për të demonstruar se Konfederata synon të vazhdojë të angazhohet në fushë dhe në prapaskenë, edhe nëse në qendër të vëmendjes është tani një pak më pak i fokusuar në këtë rajon.

Berset shfrytëzoi rastin për të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar për drithërat, që synon krijimin e “korridoreve” dhe rrugëve për dërgimin e drithërave të çmuara ukrainase në vendet në nevojë. Pavarësisht bllokadës ruse.

Zvicra ka qëndruar në solidaritet me Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt 2022, një agresion të cilin e ka dënuar në disa raste, duke mbështetur sanksionet e Bashkimit Evropian (BE) kundër Rusisë.rsi-eb

blank

Vizitë surprizë e Alain Berset në Ukrainë

VOAL- Presidenti i Konfederatës do të takohet me homologun e tij Volodymyr Zelensky dhe do të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar për sigurinë ushqimore

Presidenti i Konfederatës Alain Berset mbërriti të shtunën në mëngjes në Nemishaieve, afër Bucha, për një vizitë rreth dymbëdhjetë orë në Ukrainë, ku do të takohet me homologun e tij Volodymyr Zelensky dhe do të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar për sigurinë ushqimore.

Për këtë vizitë shtetërore, e cila mbeti konfidenciale deri në momentin e fundit, Këshilltari Federal dhe delegacioni i tij u mirëpritën nga disa zyrtarë ukrainas në stacionin Nemishaieve. Berset mbërriti me një tren special nate.

Kievi sulmoi gjatë natës

Ndërkohë, sipas burimeve ukrainase, Rusia ka sulmuar sërish Kievin me dronë mbrëmjen e së premtes. Për pasojë kanë shpërthyer zjarre në zonat pranë dhe disa persona kanë mbetur të plagosur. Kryebashkiaku Vitaliy Klitschko shkroi në Telegram se, në lagjen Dniprovskyi, mbeturinat nga një dron goditën një ndërtesë apartamentesh.rsi-eb

blank

Flet dëshmitari i fundit i vrasjes së John F. Kennedy

 

Nga Massimiliano Herber, korrespondent i RSI në Shtetet e Bashkuara

Në tavolinën e shtëpisë së tij në Ohio, Paul Landis, tashmë 88 vjeç, ka rregulluar tashmë fotografitë më të dashura për të. Ajo e Jacqueline Kennedy e kompletuar me përkushtim; ato me John John, me Caroline mbi kalë dhe të shtëna të tjera gjatë udhëtimit në Itali pas Jackie në 1962. Dhe më pas, më i madhi bardh e zi, ai i procesionit funeral të Presidentit John Fitzgerald Kennedy më 25 nëntor 1963 në Uashington.

Nga viti 1959 deri në vitin 1964, Paul Landis ishte agjent i Shërbimit Sekret Amerikan. Që nga viti 1961 ai ka qenë përgjegjës për sigurinë e fëmijëve të presidentit në fillim dhe më pas të gruas së tij. Duke pasur parasysh moshën e tij të re, emri i tij i koduar ishte “Debut”. Ishte puna e tij e ëndrrave, rrëfen ai, më pas u bë një makth. Më 22 nëntor 1963, Paul u caktua të ndiqte udhëtimin e çiftit presidencial në Dallas: “Po ndiqja limuzinën e Presidentit, isha 25, 30 këmbë [shënimi i redaktorit: 7, 9 metra] larg tij,” kujton ai, duke u bërë dëshmitar i tmerrit. “Ajo që pashë dhe vazhdova të rijetoja për muaj e vite më pas,” thotë Landis për RSI, “ishte koka e Presidentit duke shpërthyer… si në një video që luhet vazhdimisht.”

 

Momentet pas tre goditjeve janë të furishme. Ka kaos në spitalin Parkland në Dallas, por pas gati gjashtëdhjetë vitesh heshtje në një libër të botuar së fundmi – The Final Witness – Paul Landis ka zbuluar një detaj që ndryshon nga versioni zyrtar i vrasjes së Presidentit të krijuar nga Komisioni Warren. Ish-agjenti sekret kujton se kishte marrë një plumb në sediljet e pasme të limuzinës presidenciale dhe më pas e kishte lënë në barelë ku JFK ishte i pajetë. “Unë thjesht doja që ato prova të mos zhdukeshin, të mos përfundonin në duart e gjuetarëve të suvenireve apo çfarëdo tjetër, dhe sapo e lashë pranë presidentit u ndjeva i çliruar”.

 

Landis nuk u mor kurrë në pyetje nga komisioni hetimor i porositur nga Shtëpia e Bardhë dhe detajet nuk u zbuluan kurrë në raportet e punës të përpiluara në atë kohë. Zbulimi i një plumbi në pjesën e pasme të makinës (dhe për rrjedhojë nuk dilte nga trupi i guvernatorit teksan Connelly, i cili gjithashtu mbeti i plagosur) hedh poshtë teorinë e “plumbit magjik”, goditjen, trajektorja e çuditshme e së cilës goditi si Kenedin ashtu edhe për më tepër. , thekson Guvernatori. Dhe për këtë arsye do të vinte në pikëpyetje përfundimin e një sulmuesi të vetëm dhe personit të vetëm përgjegjës për vdekjen e JFK, Lee Harvey Oswald.

Dedikimi i Jackie Kennedy: “Faleminderit për ndihmën tuaj për të gjithë ne gjatë këtyre tre viteve”

 

Por shkrimi i librit, i cili filloi gati dhjetë vjet më parë, ka një vlerë qetësuese dhe katartike për Paul Landis. Disa muaj pas vrasjes së Kenedit, 28-vjeçari në atë kohë nga Ohio u largua nga Shërbimi Sekret. Ai ishte ende në tronditje dhe, për dekada të tëra, ai kurrë nuk donte të fliste për atë ditë në Dallas ose të lexonte ose të zbulonte se çfarë ndodhi. Pas një jete mes Nju Jorkut dhe Cleveland-it dhe një karriere në sektorin e pasurive të paluajtshme, vetëm duke shfletuar një libër të marrë me rastin e pesëdhjetëvjetorit të vdekjes së Kenedit, Landis kuptoi disa mospërputhje dhe nevojën për t’u marrë me historinë e tij dhe kujtesën tuaj. Çfarë donte të harronte, e pyes, çfarë përfaqëson ajo ditë, pyes, një shpresë e zhdukur, një dështim profesional apo diçka tjetër…? “Të gjithë ata që ishin atje vuajtën në heshtje,” u përgjigj ai, ende i tronditur, “duhej të rezistonim. Tani duke parë prapa mendoj se është gabimi më i madh që kam bërë ndonjëherë. Por ne ishim agjentë të Shërbimit Sekret. Duhet të ishim të ashpër. Nuk mund të ndiheshim kështu”. Aq sa kur mbaroi së shkruari librin rrëfen se qau “për dhjetë minuta të mira… Uau! Nuk mendoja se kisha mbajtur kaq shumë emocione për kaq shumë kohë”.

Ai nuk beson se zbulimet e tij mund të rihapin çështjen JFK, por pas gjashtëdhjetë vitesh kapitulli më i dhimbshëm i jetës së tij është mbyllur për të.

blank

Zvicra kualifikohet për Euro 2024

 

VOAL- Sëmundja e barazimeve ende e prek Zvicrën, por kjo mjafton për të hyrë në Euro 2024. Për shkak të fitores së Rumanisë ndaj Izraelit 2-1, barazimi 1-1 me Kosovën në St. Jakob-Park lejoi që zviceranët të kenë sigurinë matematikore për të qenë me rumunët mes 24 kombeve që do të garojnë për trofeun në Gjermani verën e ardhshme. Pas ditësh dyshimesh dhe zhgënjimesh, Përfaqësuesja nuk ishte në gjendje të linte gjithçka mënjanë dhe përsëri doli në barazim, i pesti në gjashtë ndeshjet e fundit. Një barazim që Bjellorusia arriti ta çajë ngërçin vetëm në minutën e 83-të në ndeshjen e fundit të mbetur të këtij grupi, një fitore 1-0 ndaj Andorrës.

Në përpjekje për të marrë fitoren e munguar për kualifikimin matematik, Yakin u mbështet te Shaqiri, Okafor dhe Vargas në sulm për këtë ndeshje të parafundit të Grupit I. Megjithatë, në repartin e mbrojtjes, trajneri vendosi një mbrojtje të paprecedentë, pa mbrojtës të djathtë të rregullt dhe me mungesën e Rodriguez-it dhe Fernandes-it, zgjedhjet ishin mjaft të logjikshme me Cömert dhe Garcia në krahë, përveç rikthimit të Elvedit në qendër. Në prani të një skuadre të shkatërruar pa lojtarë të rëndësishëm, kapiteni Xhaka dhe shokët e tij u bënë të preferuar menjëherë duke monopolizuar topin dhe gjysmën kundërshtare të fushës së një skuadre që mendonte vetëm për t’u mbrojtur. Pavarësisht mundësive të shumta, megjithatë, 45 minutat e para u mbyllën pa gola.

Në pjesën e dytë, nën shiun e pandërprerë, Zvicra rifilloi monologun e saj, duke shënuar përfundimisht në tentativën e parë me kokën e Vargas pas vetëm 3′. Duke marrë frymë të lehtësuar pasi gjetën pikën e hapjes, skuadra vendase vazhdoi ta interpretonte sa më mirë ndeshjen duke luajtur në një mënyrë më të qetë, siç u dëshmua nga dy golat e anuluar për pozicion jashtë loje nga Freuler dhe Okafor. Sulmet në zonën e Bekajt vazhduan në kërkim të atij goli që do të vuloste sa më parë tre pikët, duke shmangur rikthimet e mundshme nga kundërshtarët siç ndodhi në Prishtinë dy muaj më parë. Dhe në vend të kësaj, kundër rrjedhës së lojës, por siç ka ndodhur shumë shpesh në daljet e fundit, mysafirët barazuan me Hysenin, i cili në minutën e 82-të ngriu të pranishmit në Bazel, të cilët mundën të shijonin sërish festimet e ndrojtura për kualifikimin.rsi-eb

blank

Zvicër: Më shumë trena nga dhjetori, por tarifat nuk po bien

Treni i parë i pasagjerëve që kaloi nëpër tunel pas daljes nga shinat

Që nga ndryshimi i orarit 31 trena pasagjerësh çdo fundjavë në tunelin bazë Gotthard – Pavarësisht shqetësimit, çmimet nuk ndryshojnë

VOAL- Tridhjetë e një trena pasagjerësh do të kalojnë nëpër tunelin e bazës Gotthard çdo fundjavë duke filluar nga 10 dhjetori, data e ndryshimit tradicional vjetor të orarit. Kjo u bë e ditur të premten nga SBB, e cila do të vazhdojë me rregullime të reja në trafikun hekurudhor për të reduktuar efektet e daljes nga shinat më 10 gusht. Nga ajo datë, ju kujtojmë, njëra nga dy korsitë nuk është më e disponueshme dhe dëmtimi është i tillë që puna e riparimit do të vazhdojë deri në shtator 2024.

Në detaje, 17 trena do të arrijnë në Lugano gjatë fundjavës me të njëjtat orare udhëtimi si para aksidentit, 7 të premten në mbrëmje dhe 10 të shtunën në mëngjes. Ndërkaq do të jenë 14 ata që do të bëjnë rrugën e kundërt të dielën pasdite (dhe në ditët e festave). Lidhja direkte Bellinzona-Lozanë në orën 19:20, e vlerësuar nga studentët, do të jetë gjithashtu e disponueshme përsëri.

Të gjithë trenat e tjerë të pasagjerëve do të vazhdojnë të udhëtojnë në linjën e vjetër piktoreske. Gjatë javës së punës, tuneli që mbetet i hapur do të vazhdojë të jetë i rezervuar për qarkullimin e mallrave, me kapacitete të përforcuara më tej.

FFS gjithashtu komunikon se, megjithëse i kupton kërkesat për uljen e çmimeve të biletave për shkak të shqetësimeve të hasura në udhëtimet drejt dhe nga Ticino, “sektori nuk parashikon ulje të tarifave për shkak të zgjatjes së kohës së udhëtimit”.rsi-eb

blank

Stuhia Frederico shfryn tërbimin mbi Zvicër

VOAL- Stuhia më e fortë e stinës së vjeshtës ka përshkuar Zvicrën gjatë natës mes të enjtes dhe të premte, me erëra shumë të forta që kanë arritur shpejtësinë 170 km/h. Në Zvicrën qendrore, Zyrih dhe Zvicrën lindore shërbimet e urgjencës u thirrën dhjetëra herë. Në kantonin e Bernës një person ka humbur jetën: sipas asaj që u komunikua nga policia, ai është një 72-vjeçar, makina e të cilit u shtyp nga një pemë që binte në një pyll në Gurzelen.

“Frederico” solli erëra me furtunë 171 km/h në Säntis, raportoi MeteoSwiss. Në Uetliberg, afër Zyrihut, janë matur 133 km/h, ndërsa në Hörnli, në Oberland të Zyrihut, 134 km/h. Pikat e erës prej 135 km/h u regjistruan në Napf dhe 152 km/h në Bantiger në Bernë.

Por stuhia fryu fuqishëm edhe në fusha: sipas MeteoSwiss, rrëmbimet arritën përkatësisht 118 dhe 102 km/h në Lucernë dhe Bernë dhe “me të drejtë hyjnë” në top 10-shen e shpejtësive më të larta të erës të matura ndonjëherë. Në Plaffeien (FR) dhe Egolzwil (LU) janë matur 111 km/h, në Steckborn (TG) 105 km/h dhe në Zyrih 100 km/h.

Në kantonin e Zyrihut, policia kantonale dhe forcat e shpëtimit është dashur të ndërhyjnë rreth 100 herë për shkak të pemëve të rrëzuara, siç raportohet nga raporti në X. Qyteti i Zyrihut është thirrur rreth 20 herë. Raportime të shumta për pemë të rënë u morën gjithashtu në Zvicrën lindore. Policia kantonale e St. Gallen regjistroi rreth 25 ndërhyrje në lidhje me stuhinë. Pamje e ngjashme në kantonin e Thurgaut. Qendra operative mori rreth 30 raporte në lidhje me stuhinë. Njëzet prej tyre përfshinin pemë të rrëzuara. Në Schwellbrun (AR) një linjë elektrike u dëmtua, duke rezultuar në një ndërprerje të përkohshme të energjisë. Edhe në komunat Schaffhausen të Bargen, Beggingen, Merishausen dhe Schleitheim, rryma u ndërpre me ndërprerje të premten mbrëma për shkak të “Frederico”. rsi-eb

blank

Zvicra shtyn festën e kualifikimit drejt Euro 2024, “X” ndaj Izraelit

Zvicra ka barazuar 1-1 me Izraelin, duke shtyrë kështu festën zyrtare për kualifikimin në Euro 2024. Në pjesën e parë në Pancho Arena dominoi skuadre helvete, e cila goditi jo pak portën e kundërshtarit por 5 herë.

Një krosim fantastik i Fernandes gjeti mesfushorin e Augsburg, Vargas, i cili u koordinua mirë me kokë, për të mposhtur Glazer. Në fraksionin e dytë, djemtë e Yakin ulën ritmin, duke u përpjekur në maksimum për menaxhimin e rezultatit.

Rekord i Granit Xhakës, i cili me paraqitjen e djeshme, shkon në kuotën e 119 përformancave me Zvicrën. Në fundin e sfidës, Izraeli vendosi ekuilibrat me Shon Weissman. Me këtë rezultat, Zvicra kryeson grupin me 16 pikë, ndërsa Izraeli ka 11 pikë.bw


Send this to a friend