VOAL

VOAL

Rusia: Dënimi i Karaxhiçit, i politizuar

March 25, 2016

Komentet

Zëdhënësi i Navalnyt: Trupi i vdekur i liderit opozitar iu kthye nënës

Kjo vjen pasi asaj i ishte thënë të pranonte një varrim të fshehtë, përndryshe ai do të varrosej në koloninë e burgut ku vdiq.

Në një postim në X, zëdhënësi i Navalny falënderoi të gjithë ata që kishin kërkuar kthimin e trupit të tij.

Nuk dihet ende se kur do të bëhet varrimi.

(BBC – BalkanWeb)

Vajza e Nemtsovit: Putini më shumë i frikësohet Navalnyt të vdekur, sesa Navalnyt të gjallë

Protestuesit duke mbatur forografi të Vladimir Putinit dhe Aleksei Navalnyt gjatë një tubimi para Konsullatës ruse në Nju Jork, pas njoftimit për vdekjen e kritikut të Kremlinit më 16 shkurt.

 

Vajza e ikur në mërgim e kundërshtarit të vrarë politik të Kremlinit, Boris Nemtsov, e ka akuzuar Rusinë se po e trajton në mënyrë “të tmerrshme, çnjerëzore, të pabesueshme dhe monstruoze” trupin e liderit të vdekur opozitar, Alexei Navalny, duke shtuar se kjo tregon se sa shumë i druhet presidenti Vladimir Putin trashëgimisë së Navalnyt.

“Vladimir Putin i frikësohet trupit të vdekur të Navalnyt më shumë sesa Navalnyt të gjallë”, tha Zhenna Nemtsova për Current Time, një javë pasi autoritetet ruse thanë se Navalny vdiq pasi i humbi ndjenjat në një burg në Arktik.

Babai i Nemtsovës ishte një politikan i njohur që u bë kritik i zëshëm i Putinit i cili, sikurse Navalny, nxirrte raporte të hollësishme për korrupsionin, para se të vritej.

Boris Nemtsov u qëllua me armë për vdekje në një urë pranë Kremlinit në Moskë në shkurt 2015, pak javë pasi publikisht shprehu frikën se Putini mund ta vriste.

Nemtsova tha se televizioni shtetëror rus fillimisht e “mbuloi ngjarjen e babait tim në mënyrë shumë të favorshme, por gjithçka ndryshoi…kur ndodhi marshi i varrimit” i cili dëshmoi popullaritetin e babait të saj, pasi dhjetëra mijëra rusë dolën në rrugë qoftë për një “kufomë politike”.

Si pasojë, autoritetet ruse bënë thirrje kundër mbajtjes së zisë për Nemtsovin dhe i injoruan ngacmimet e simpatizantëve të Nemtsovit nga ultranacionalistët.

“Ata e kuptojnë se e njëjta do të ndodhë edhe me Alexei Navalny” nëse lejohen momerialet publike, tha Nemtsova.

Rusia e ka shtuar përdorimin e mjeteve si, emërtimet “agjentët e huaj” dhe “të padëshirueshëm”, përvec rrahjeve brutale dhe arrestimeve, për ta minimizuar kundërshtimin publik prej se e nisi pushtimin e Ukrainës dy vjet më parë.

Policia ruse i arrestoi qindra njerëz në gjithë vendin pas vdekjes së Navalnyt dhe me shpejtësi i largoi të gjitha memorialet e improvizuara të cilat u vendosën nga qytetarët në dhjetëra qytete.

E veja e Navalnyt dhe nëna e tij e kanë akuzuar Putinin për vdekjen e tij, siç kanë bërë edhe presidenti amerikan Joe Biden dhe disa zyrtarë të tjerë perëndimorë.

Zyrtarët rusë e kanë mohuar se janë përgjegjës për vdekjen e tij, por nuk e kanë liruar trupin e tij dhe raportohet se kanë kërkuar varrim privat, para se t’ia dorëzojnë kufomën të ëmës.

“Besoj se Alexei u vra me urdhër të Putinit, dhe ata kanë frikë se në prag të zgjedhjeve, qindra mijëra njerëz do të shkojnë për t’i dhënë lamtumirë Alexeit”, tha Nemtsova.

Putini po e kërkon mandatin e pestë si president në zgjedhjet e kontrolluara me kujdes nga Kremlini më 15-17 mars, pasi zyrtarët rusë e kanë diskualifikuar tashmë kandidatin e vetëm të mirëfilltë kundër luftës.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Rusisë javë më parë ia ndaloi garimin në zgjedhje Boris Nadezhdinit, i cili haptazi ka bërë thirrje për ndaljen e pushtimit të Ukrainës nga Moska.rel

Pushtimi i Ukrainës, dy vjet më vonë- Nga Stefano Grazioli

Le të bëjmë një bilanc të konfliktit që përfshin Moskën dhe Kievin – Si është situata në front? A ishin sanksionet efektive? A ka hapësirë ​​për të folur për paqen? Intervista

VOAL- Ishte 24 shkurt 2022 kur filloi pushtimi rus në territorin ukrainas. Konflikti mes dy palëve vazhdon, edhe pse pushtimet territoriale janë të ngadalta prej disa kohësh. Sanksionet ekonomike, ndihma perëndimore, thirrjet për paqe, takimet, konferencat nuk kanë lejuar ende një pikë kthese.

Ne i kërkuam bashkëpunëtorit dhe ekspertit tonë për Rusinë dhe Ukrainën, Stefano Grazioli, i cili gjatë gjithë këtyre muajve na ka ndihmuar me analiza në kohë për t’ju dhënë një interpretim të këtij konflikti, për t’iu përgjigjur një sërë pyetjesh.

Kanë kaluar dy vjet nga fillimi i pushtimit rus në territorin ukrainas. Cila është situata në të dy frontet?

Linja e frontit të luftës shkon përgjatë mbi 1000 km të territorit ukrainas dhe në thelb mund të ndahet në dy pjesë, atë lindore, në Donbass dhe atë jugore, në rajonet e Zaporizhia dhe Kherson. Në të parën, Rusia ka marrë iniciativën që nga viti i kaluar dhe vazhdon një avancim të ngadaltë me synimin për të zgjeruar perimetrin e territoreve tashmë të aneksuara dhe për të arritur kontrollin e plotë të rajoneve të Luganskut dhe Donetskut. Fitorja e fundit në Avdiivka i shtohet atyre të vitit 2023 në jug të Kharkiv-it, veçanërisht asaj të Bakhmutit. Në këtë fazë të konfliktit, ku epërsia ruse po ndihet edhe për shkak të mungesës së ndihmës perëndimore për Ukrainën, Moska duket se po shtyn përshpejtuesin, duke përfituar nga vështirësitë e Kievit, e cila nuk shkon përtej sulmeve të largëta në Krime apo në rajoni rus i Belgorodit, megjithatë pa mundur të ndikojë në ecurinë e konfliktit. Edhe në frontin jugor, ku kundërofensiva ukrainase duhet të kishte mbërritur verën e kaluar, trupat ukrainase duket se janë përqendruar në operacionet mbrojtëse. Javët e ardhshme dhe muajt e pranverës do të përcaktojnë më qartë mundësitë që Rusia do të ketë për të vazhduar avancimin e saj dhe Ukraina do të duhet të rezistojë dhe ndoshta të përgatisë kundërsulmin që nuk ka gjasa të ndodhë brenda këtij viti. Shumë do të varet nga sa Perëndimi është i gatshëm të investojë në mbështetje ushtarake për Kievin dhe sa forca ka Moska për të vazhduar siç po bën.

Në dy vjet, dy presidentëve, Zelensky dhe Putin, iu desh të merren me stabilitetin e brendshëm politik të vendeve të tyre përkatëse.Çfarë vlerësimi mund të nxirret?

Në vitin 2023, pozicioni i Putinit është forcuar dhe episodi i rebelimit të Evgeny Prigozhin duket se është kapërcyer pa probleme, si në planin ushtarak, me menaxhimin e kompanisë Wagner të integruar në forcat e rregullta, dhe në atë politik, me një fuqizim. e vertikales së pushtetit. Në prag të zgjedhjeve presidenciale të marsit, pas shtypjes së mëtejshme të brendshme që përfshin të gjitha llojet e disidencës, si nga opozita civile dhe e moderuar, ashtu edhe nga skajet ultranacionaliste, Kremlini gëzon stabilitet të lidhur nga njëra anë me rrjedhën pozitive të konfliktit dhe nga ana tjetër për situatën relativisht të qetë ekonomike e cila nuk ofron hapësirë ​​për revolta të mundshme sociale. Në Ukrainë, tabloja është bërë më e ndërlikuar për Zelensky-n, në vazhdën e kundërsulmimit që shkoi keq, duke nxjerrë në pah problemet ushtarake dhe politike. Konsensusi i presidentit ukrainas është në rënie dhe ndryshimi në krye të forcave të armatosura, me shkarkimin e gjeneralit Zaluzhny, i zëvendësuar nga ish-komandanti i forcave tokësore Skyrsky, vetëm sa e ka përkeqësuar situatën. Edhe në anën aleate, Zelensky duket se është në vështirësi, përtej retorikës perëndimore të mbështetjes së pakufizuar për Ukrainën, e cila në realitet filloi të mungonte që në gjysmën e dytë të 2023.

Sa e kanë dobësuar Moskën sanksionet ekonomike?

Bashkimi Evropian ka miratuar trembëdhjetë paketa sanksionesh kundër Rusisë në dy vjet dhe vendet e G7 të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, së bashku me Brukselin, janë përpjekur të izolojnë Moskën, duke goditur ekonominë ruse, për të bërë që Kremlini të ndryshojë kursin pas pushtimit të Ukrainës. Plani perëndimor ka dështuar në thelb, duke qenë se Putini nuk e ka ndryshuar vijën e luftës në ish-republikën sovjetike për asnjë milimetër. Arsyet e këtij rezultati janë të shumta dhe variojnë nga pamundësia fizike në epokën e globalizimit për të vendosur sanksione efektive ndaj një vendi që është i izoluar në anën perëndimore, por që vazhdon të mbajë marrëdhënie ekonomike dhe tregtare me pjesën tjetër të botës, që nuk mbështet qëndrimet e BE-së dhe G7. Për më tepër, Moska u shfaq e përgatitur për të përballuar luftën financiare dhe tregtare, falë jo vetëm mënyrave për të anashkaluar masat kufizuese perëndimore, por kundërmasave të aplikuara me përvojën e viteve të mëparshme, pasi sanksionet e para kishin ardhur më 2014. Ndërsa, nga njëra anë, Rusia po rritet mbi të gjitha falë shndërrimit të saj në një ekonomi lufte, fakti që sektori i energjisë, themelor për vendin, është sanksionuar vetëm pjesërisht (pjesë e tregtisë së naftës, por jo gazit dhe energjisë bërthamore) i lejoi Kremlinit hapësirë ​​të mirë manovrimi, efektive për të shmangur kordonin perëndimor.

Si është gjendja ekonomike e Ukrainës? Sa e rëndësishme është ndihma perëndimore për të kundërshtuar “operacionin special ushtarak” të Putinit?

Ukraina mbijeton ekonomikisht dhe ushtarakisht vetëm falë ndihmës perëndimore. Ndërkohë që Bashkimi Evropian miratoi së fundmi një paketë prej 50 miliardë eurosh, kryesisht për të mbështetur shtetin ukrainas në funksionet e tij bazë, 61 miliardë dollarë janë ende të bllokuara në Shtetet e Bashkuara, të destinuara kryesisht për armatim. Megjithëse Kievi po merr mbështetje të mëtejshme nga vende të veçanta, bllokada e Uashingtonit, nëse vazhdon, do ta detyrojë Bashkimin Evropian të dyfishojë përpjekjet dhe shpejtësinë e tij në furnizime. Problemi kryesor për momentin janë municionet, por ushtria ukrainase ka nevojë të vazhdueshme për armë dhe teknologji. Edhe ardhja e avionëve luftarakë F16 në muajt e ardhshëm të verës mund të mos përfaqësojë ndryshimin e lojës së shpresuar nga Kievi, siç ka ndodhur në të kaluarën për llojet e tjera të armëve. Pyetja më e madhe për Ukrainën në çdo rast ka të bëjë me numrin e burrave në dispozicion, i cili është shumë më i ulët se ai i Rusisë.

Në një sondazh të fundit evropian u zbulua se vetëm 10% e popullsisë beson se Rusia mund të mposhtet. Cilat janë perspektivat e fitores për dy vendet në konflikt?

Kuadri mbetet ai i një lufte rrënimi, ku ata që kanë hapësirën më të gjatë të frymëmarrjes, rezervat më të mëdha, kanë gjithashtu shanset më të mëdha për të fituar. Konfliktet e gjata karakterizohen nga faza të ndryshme dhe në këtë Rusia aktualisht duket se ka avantazhin: pas dy vitesh luftime, Moska kontrollon rreth një të pestën e territorit ukrainas, përfshirë Krimenë, dhe duket se ka iniciativën në front, me objektivin minimal. për të përfunduar pushtimin e rajoneve të Luganskut dhe Donestkut së pari, Zaporizhia dhe Kherson më pas. Kievi duket larg objektivave të tij të deklaruara, domethënë të dëbojë trupat ruse përtej kufijve të vitit 2014, duke ripushtuar kështu të gjithë Donbasin dhe gadishullin e Detit të Zi. Nëse lufta do të përfundonte tani, Putini do të ishte fituesi, Zelensky humbësi. Megjithatë, të dy, për arsye të ndryshme, nuk duken të gatshëm për t’u ulur në tryezën e bisedimeve dhe, duke menduar në afat të gjatë, i pari shpreson për një avancim të mëtejshëm, i dyti për të marrë mbështetjen e mjaftueshme për të ndryshuar situatën.

Flitet për një proces paqeje, Zvicra është në ballë në promovimin e një konference, por cilat janë kufijtë për të lejuar një dialog midis Moskës dhe Kievit?

Plani i paqes i paraqitur nga Zelensky është jorealist, duke qenë se ai parashikon negociata me Rusinë vetëm pas humbjes së Moskës dhe ripushtimit ukrainas të Donbasit dhe Krimesë. Kremlini, nga ana tjetër, ka thënë se është gati për negociata vetëm duke filluar nga status quo-ja, pra me Rusinë në krye. Është e qartë se çdo lloj dialogu për të qenë i suksesshëm duhet të përfshijë Moskën dhe Kievin dhe të ketë bekimin e Shteteve të Bashkuara, sponsorit kryesor të Ukrainës. Në çdo rast, rruga drejt paqësimit do të jetë shumë e gjatë, duke marrë parasysh edhe faktin se konflikti në shkallë të vogël në Donbass filloi në vitin 2014 dhe është zgjeruar që nga viti 2022: rreziku është që ai të vazhdojë me intensitet të alternuar deri në njërën nga dy palët. ai nuk do të jetë me të vërtetë i konsumuar dhe do të duhet të dorëzohet para një kompromisi të pashmangshëm. rsi-eb

Biden takohet me Yulia Navalnaya-n, e veja e udhëheqësit të ndjerë të opozitës ruse

Presidenti Biden takohet me familjen e opozitarit Navalny

VOA/Cindy Saine

Ndërsa Shtetet e Bashkuara shpallën sot sanksione të reja, kundër Moskës, pas vdekjes së udhëheqësit të opozitës ruse Alexey Navalny, Presidenti Joe Biden u takua të enjten me të venë e tij në San Françisko. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës Cindy Saine, Presidenti Biden vlerësoi veprën e udhëheqësit opozitar në luftën e tij të guximshme për një Rusi demokratike.

Gjatë takimit të enjten në Kaliforni me të venë e Alexey Navalny-t, Yulia Navalnaya-n, dhe vajzën e tyre, Dasha, Presidenti Joe Biden vlerësoi veprën e udhëheqësit opozitar në luftën e tij të guximshme kundër korrupsionit dhe për një Rusi të lirë dhe demokratike.

Në takimin e ministrave të jashtëm të vendeve të G20 në Brazil, Sekretari i Shtetit Antony Blinken foli për sanksionet amerikane kundër Rusisë lidhur me agresionin e saj kundër Ukrainës dhe vdekjen e opozitarit Navalny.

“…Navalny ishte një udhëheqës heroik në jetën dhe punën e tij. Por fakti që Vladimir Putini e pa të nevojshme ta përndiqte, helmonte dhe burgoste atë, flet shumë. Jo për fuqinë e Rusisë nën Putinin, por për dobësinë e saj”, u shpreh kryediplomati amerikan.

Të mërkurën, mediat ruse publikuan pamje filmike të arrestimit të një 33-vjeçareje me shtetësi të dyfishtë ruso-amerikane nën akuzat për tradhti. Gruaja nga Kalifornia po vizitonte familjen e saj në qytetin rus të Yekaterinburgut për vitin e ri. Mediat ruse nuk e identifikuan atë, por njoftuan se ajo akuzohet për tradhti për mbështetjen ndaj Ukrainës.

Media të tjera njoftuan se ajo quhej Kseniya Karelina dhe disa të tjera përdorën mbiemrin Khavana, nga martesa e mëparshme.

Përmes një postimi në Instagram, punëdhënësi i saj në Los Anxhelos, “Ciel Spa”, tha se ajo akuzohet për tradhti pasi i kishte dhuruar 51 dollarë një organizate bamirësie ukrainase në Shtetet e Bashkuara. Kompania bëri thirrje për lirimin e saj. Zëri i Amerikës bisedoi me e saj, Eleanora Srebroski.

“Më 2 janar ajo mbërriti në Yekaterinburg dhe u arrestua më 27 janar në dyshimet për huliganizëm, çka është qesharake. Unë e njoh atë, dhe ajo nuk është dikush që mund të bëj diçka të keqe. Kurrë në jetën time nuk e kam dëgjuar të thotë një fjalë të keqe apo të shajë. Ajo është një njeri pozitiv që rrezaton dritë dhe gëzim”, tha ish vjehrra.

Ndërkohë, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller tha se Shtetet e Bashkuara po kërkojnë qasje konsullore për amerikanen e sapo arrestuar. Ai theksoi e Rusia i konsideron individët me dyshtetësi si shtetas rus.

“Është për të ardhur keq pasi Rusia vazhdon të arrestojë qytetarët e saj, vazhdon të arrestojë qytetarët amerikanë, dhe kjo është arsyeja se pse jemi përpjekur t’i paralajmërojmë shtetasit amerikanë që të mos shkojnë në Rusi, sepse rrezikojnë burgosjen nga regjimi rus”.

Lajmi të martën për arrestimin e ruso-amerikanes erdhi në të njëjtën ditë me vendimin e një gjykate në Moskë për mbajtjen në paraburgim të amerikanit Evan Gershkovich që punonte për gazetën Wall Street Journal, në pritje të gjykimit për akuzat për spiunazh që ai i mohon me forcë.

Ndërsa në mbarë botën vazhdojnë nderimet për opozitarin e ndjerë Navalny, nëna e tij njoftoi se ishte lejuar të shohë trupin e djalin të saj. Ajo tha se zyrtarët rusë po këmbëngulin për një funeral të fshehtë.

Një tjetër udhëheqës i burgosur i opozitës ruse, i cili u kthye vullnetarisht në Rusi, pavarësisht rrezikut, Vladimir Kara-Murza, foli nga burgu të enjten përmes një lidhje me video. Ai u bëri thirrje njerëzve në Rusi dhe në mbarë botën që të mos dorëzohen përpara errësirës dhe dëshpërimit pas vdekjes së zotit Navalny, por të punojnë më shumë për ta bërë Rusinë një vend normal evropian, të lirë dhe demokratik.

Fëmijët ukrainas rrëfejnë sot historitë e tyre para Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Një grup i vogël fëmijësh ukrainas të mbijetuar nga lufta do t’i drejtohen një sesioni privat të Këshillit të Sigurimit të OKB-së sot. Kjo lëvizje vjen si pjesë e një përpjekjeje të Kievit për t’iu kujtuar amerikanëve kostot njerëzore të një konflikti. Fëmijët që do t’i drejtohen trupit të OKB-së, një ndalesë në kuadër të një vizite më të gjerë në SHBA, përfshijnë Kira, 14-vjeçe dhe Ilya, 11-vjeçe, nga qyteti i rrethuar i Mariupolit, duke shpresuar që historitë e tyre personale do të ndikojnë te republikanët në një kohë kur një paketë ndihme ushtarake për Ukrainën është bllokuar në Dhomë.

“Isha duke qëndruar në një stacion autobusi në orën 6 të mëngjesit, duke pritur të shkoja në shkollë, kur fillova të dëgjoja disa shpërthime. Atëherë kuptova se lufta kishte filluar”, tha Kira për The Guardian përpara udhëtimit të saj në Nju Jork, i cili do të pasohet nga një vizitë në Uashington.

Ajo kaloi rreth një muaj duke u strehuar, duke u fshehur në shtëpi, bodrume dhe në një moment në një kishë, pasi Mariupol ishte goditur dhe ushqimi, uji dhe energjia elektrike ishin jashtëzakonisht të pakta. Në fillim ajo iku te gjyshi i saj, pastaj me babanë e saj, Yevhen Obedinskyi, në “një lagje të zhurmshme”, tha Kira ku “mbi rreth një javë e gjysmë, shpërthimet u dëgjuan gjithnjë e më shumë”.

Përfundimisht arriti në pikën ku ata mendonin se duhej të iknin. Yevhen u vra, Kira dhe familja me të cilën ishte, u desh ta linin trupin e tij pas, duke ikur për t’u fshehur në një bodrum ku mund të duronin edhe pak. Pas disa javësh të dëshpëruara, vajza, anëtarët e familjes së të dashurës së babait të saj dhe disa familje të tjera më në fund u përpoqën të largoheshin nga Mariupol. Ajo kujton se u thanë se do t’u jepej çokollatë nëse dilnin nga qyteti, por ata u kapën nga separatistët pro-rusë.

Kira kujton se “ndodhi një bum” dhe ajo përfundoi në një spital në Donetskun e pushtuar, nga ku thotë se rusët i thanë se do të dërgohej në një jetimore nëse të afërmit e saj nga Ukraina nuk mund të kalonin linjat për ta marrë atë./ dita

Nëna e Navalny-it thotë se po i reziston trysnisë për varrim sekret të kundërshtarit të Kremlinit

VOAL- Marrë nga Associated Press

Nëna e udhëheqësit kryesor të opozitës ruse Alexei Navalny, i cili vdiq në një burg rus, tha të enjten se e ka parë trupin e djalit të saj dhe se po i reziston trysnisë së fortë të autoriteteve për një varrim të fshehtë, jashtë syve të publikut.

Në një deklaratë me video nga qyteti Salekhard në Rrethin Arktik, zonja Lyudmila Navalnaya tha se hetuesit e lejuan atë që të shihte trupin e djalit të saj në morgun e qytetit. Ajo tha se e kishte përsëritur kërkesën për t’i dhënë trupin e djalit të saj të vdekur dhe protestoi ndaj asaj që e cilësoi si presion të autoriteteve për ta detyruar atë të binte dakord për një varrim të fshehtë.

“Ata po më shantazhojnë, po vendosin kushte se ku, kur dhe si të varroset djali im”, tha ajo. “Ata duan ta bëjnë fshehurazi, pa një ceremoni mortore”.

Kira Yarmysh, zëdhënëse e udhëheqësit Navalny, u shpreh në rrjetin X se autoritetet i treguan nënës së tij një certifikatë mjekësore që thoshte se politikani 47-vjeçar vdiq për “shkaqe natyrore”. Zonja Yarmysh nuk specifikoi se cilat ishin ato.

Alexei Navalny, politikani më i njohur i opozitës ruse, vdiq papritur në një burg rus javën e kaluar. Vdekja e tij nxiti qindra rusë në të gjithë vendin që të organizonin përkujtimore të improvizuara me lule dhe qirinj.

Autoritetet ruse arrestuan shumë prej tyre ndërsa përpiqen të shtypin mbështetjen ndaj armikut të madh politik të Presidentit Vladimir Putin në prag të zgjedhjeve presidenciale, ku ai e ka të sigurte fitoren.

Nëna e Navalny-it ka ngritur padi në gjykatën e qytetit Salekhard lidhur me refuzimin e zyrtarëve për t’i dhënë asaj trupin e djalit të saj të vdekur. Ajo i bëri thirrje Presidentit Putin të martën që ta lironte trupin e djalit të saj që ajo ta varroste me dinjitet.

Bideni i hap rrugën Mark Ruttes që të udhëheqë NATO-n dhe të përballet me Putinin

Kryeministrin holandez Mark Rutte është pretendent për të qenë kreu i ardhshëm i NATO-s. Është Mbretëria e Bashkuar dhe Presidenti Joe Biden janë ata që po mbështesin kryeministrin holandez që të bëhet pasardhës i Jens Stoltenberg, i cili pritet të japë dorëheqjen këtë vit pasi i është zgjatur vazhdimisht koha e tij në krye.

Mbështetja e Biden-it ka të ngjarë të ndikojë më shumë aleatë që të pranojnë nominimin e Rutte, pas muajsh lojërash mes tij dhe disa liderëve të tjerë evropianë për këtë detyrë. POLITICO raportoi më herët të mërkurën se dy të tretat e vendeve të NATO-s po mbështesin emërimin e Rutte për të marrë drejtimin e aleancës ushtarake.

Mandati i shefit aktual të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili ka lundruar në mënyrë të qëndrueshme në bllokun politiko-ushtarak në një kohë të trazuar në politikën transatlantike që nga viti 2014, përfundon në tetor.

Presioni po rritet për të miratuar ofertën për udhëheqje të Rutte përpara samitit të NATO-s në korrik, i cili do të mbahet në Uashington për të festuar 75-vjetorin e aleancës. Rruga e Rutte për në rolin e sekretarit të përgjithshëm e vendos atë në një kurs përplasjeje me Rusinë, pasi aleanca lufton kundër agresionit të Vladimir Putinit dy vjet që nga pushtimi i plotë i Ukrainës. Dhe nëse ish-Presidenti Donald Trump kthehet në Zyrën Ovale, udhëheqësit holandez do t’i duhet të përballet me skepticizmin e republikanëve ndaj NATO-s dhe sigurisë kolektive.bw

Ekspertët e OKB-së kërkojnë që aparteidi gjinor të shpallet krim kundër njerëzimit

Ekspertët e Kombeve të Bashkuara (OKB) për diskriminimin ndaj grave dhe vajzave i kanë bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare ta njohë formalisht “aparteidin gjinor” si krim kundër njerëzimit.

Duke e theksuar gjendjen e rëndë të grave dhe vajzave nën sundimin taliban në Afganistan, paneli prej pesë ekspertëve nga Meksika, Shtetet e Bashkuara, Kina, Serbia dhe Uganda, tha se ky hap është dashur të ndërmerrej shumë kohë më parë.

“Sundimi taliban bën që futja e aparteidit gjinor në ligjin ndërkombëtar të jetë urgjencë”, u tha në një komunikatë për shtyp të OKB-së.

“Kjo do t’ia mundësonte bashkësisë ndërkombëtare t’i identifikojë dhe adresojë më mirë sulmet e regjimit ndaj grave dhe vajzave afgane”, thuhet në komunikatë.

Prej se e morën pushtetin në gusht 2021 kur u larguan trupat ndërkombëtare nga vendi, talibanët e kanë rikthyer njërën prej politikave më të ashpra të diskriminimit gjinor në botë.

Qeveria talibane ua ka ndalur grave dhe vajzave të reja arsimimin dhe punësimin në shumicën e sektorëve. Synimi i saj është ta kontrollojë dukjen dhe paraqitjen publike të grave përmes kufizimeve të vazhdueshme.

Grave afgane u janë ndaluar gjithashtu edhe aktivitetet në kohën e lirë dhe shkuarja në banja. Grave u është ndaluar udhëheqja apo shkuarja në sallonet e bukurisë dhe në restorante.

“Ligjet, politikat dhe praktikat shtetërore që i cojnë gratë drejt kushteve të shtypjes dhe pabarazisë ekstreme, me qëllim që t’ua shkatërrojnë të drejtat e tyre njerëzore, pasqyrojnë thelbin e sistemeve aparteide”, thuhet në komunikatë.

Ekspertët e OKB-së rekomanduan futjen e aparteidit gjinor si krim kundër njerëzimit në bazë të nenit 2 të draft neneve për parandalimin dhe ndëshkimin e krimeve kundër njerëzimit.

Komisioni i Gjashtë i Asamblesë së Përgjithshme është duke e shqyrtuar draftlegjislacionin.

“Gratë arrestohen dhe torturohen përmes preteksteve të ndryshme”, tha një grua nga kryeqyteti afgan, Kabul, për Radion Azadi të Radios Evropa e Lirë.

“Shpresoj se aparteidi gjinor do të njihet në Afganistan”, shtoi ajo.

Një grua tjetër në kryeqytet tha për Radion Azadi se diskriminimi gjinor duhet të marrë fund së shpejti.

“Mos e përjetësoni këtë krizë”, tha ajo.

Për më shumë se një vit, aktivistët afganë për të drejtat e njeriut kanë bërë fushatë për ta shpallur trajtimin e grave dhe vajzave afgane nga talibanët si aparteid gjinor.rel

NASA në kërkim për katër “marsianë”

Fillon përzgjedhja për ekuipazhin e misionit të dytë të simuluar CHAPEA

VOAL- Doni të përetoni një përvojë njëvjeçare në Mars? Kjo është ajo që propozon eksperimenti CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog) i NASA-s: agjencia hapësinore amerikane në fakt po kërkon katër kandidatë për misionin e dytë të simuluar në planetin e kuq.

Misioni, i cili do të nisë në pranverën e vitit 2025, përfshin ekuipazhin e përzgjedhur që jeton dhe punon brenda një kolonie marsiane të krijuar falë printerëve 3D. Quhet Mars Dune Alpha dhe ndodhet në Qendrën Hapësinore Johnson në Hjuston, Teksas. Mjedisi është 150 metra katror në madhësi dhe simulon sfidat e një përvoje në Mars, duke përfshirë burimet e kufizuara, dështimet e pajisjeve dhe vonesat e komunikimit.

Simulimet e projektit CHAPEA (e para filloi në qershor 2023) synojnë t’i ofrojnë NASA-s një seri të tërë të dhënash shkencore të dobishme për zhvillimin e zgjidhjeve për misionet e ardhshme njerëzore në Mars.

Aplikantët duhet të jenë shtetas amerikanë ose rezidentë të përhershëm të Shteteve të Bashkuara nga mosha 30 deri në 55 vjeç.rsi-eb

Teknikë e shërbimit sekret sovjetik- Deklarata ‘bombë’ e aktivistit: Navalny-n e mbajtën në të ftohtë dhe e vranë me një grusht në zemër

Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e mësuar dikur nga agjentët e shërbimit sekret sovjetik. Kështu deklaroi Vladimir Osechkin, themeluesi i grupit të të drejtave të njeriut Gulag.net, i cili është i informuar nga një rrjet i gjerë i të burgosurve dhe zyrtarëve rusë, i tha The Times se ai besonte se autoritetet ruse e mbanin Navalny në të ftohtë përpara se ta ekzekutonin me një grusht të vetëm.

Aktivisti citoi si provë komentet e një burimi që punonte në qendrën e paraburgimit të Rrethit Arktik ku vdiq Navalny, i cili tha se kishte mavijosje në trupin e tij kur ai vdiq, në përputhje me teknikën e “një grusht”. Njerëzit e Navalny-t nuk i kanë komentuar akuzat dhe gruaja e tij, Yulia Navalny, ka thënë se beson se burri i saj ishte helmuar me Novichok.

Raportet për mavijosje në trupin e tij gjithashtu mbeten të pakonfirmuara. E gjithë kjo vjen pasi gjykata në Salekhard, qyteti ku supozohet se u mor trupi i Navalny-t pas vdekjes së tij, tha se do të shqyrtonte kërkesën e nënës së tij që trupi t’i kthehej më 4 mars.

(BalkanWeb)

Stoltenberg: Navalny nderohet më së miri nëse mposhtet Rusia në Ukrainë

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke folur me Zoriana Stepanenkon e Radios Evropa e Lirë gjatë një interviste në Bruksel, Belgjikë, 20 shkurt 2024.

Zoriana Stepanenko

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të Rusisë në fushëbetejë pas shumë muajve, duhet ta ndihmojnë aleancën ushtarake dhe aleatët e saj t’i kushtojnë vëmendje nevojës urgjente për ta mbështetur Ukrainën.

Gjatë një interviste me Radion Evropa e Lirë (REL) më 20 shkurt në Bruksel, shefi i NATO-s tha se tërheqja e forcave ukrainase nga qyteti i Avdivkës pas shumë muajve luftimesh, dëshmon nevojën për më shumë ndihma ushtarake “për t’u siguruar se Rusia nuk fiton më shumë territor”.

Vdekja e Navalnyt në një burg në Arktik të premten më 16 shkurt nën rrethana të dyshimta e rrit nevojën për t’u siguruar që sundimi autoritar i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, nuk kalon pa u kontrolluar.

“Unë besoj fuqishëm se mënyra më e mirë për ta nderuar kujtimin e Alexei Navalnyt është të sigurohemi se presidenti Putin nuk fiton në fushëbetejë, por që Ukraina të triumfojë”, tha Stoltenberg.

Aleatët e Ukrainës kanë punuar për një pako prej 61 miliardë dollarësh ndihmë ushtarake amerikane, tha Stoltenberg, por derisa kjo pako ka ngecur në Dhomën e Përfaqësuesve, vendet e tjera, përfshirë Suedinë, Kanadanë dhe Japoninë, e kanë rritur mbështetjen për Ukrainën.

Ministria e Mbrojtjes e Suedisë tha të martën se do t’i japë Ukrainës ndihmë ushtarake në vlerë rreth 680 milionë dollarë, përfshirë dërgimin e pajisjeve dhe para të gatshme për blerjen e armëve.

Kjo do të jetë hera e 15-të që Suedia i dërgon ndihmë Ukrainës dhe pakoja më e madhe e ndihmës deri më sot, duke rritur në rreth 2.8 miliardë dollarë ndihmën e përgjithshme që ia ka dhënë asaj prej se Rusia e filloi pushtimin e saj më 2022.

Departamenti i Mbrojtjes i Kanadasë tha më 19 shkurt se do t’ia dërgojë Ukrainës në mënyrë të përshpejtuar më shumë se 800 dronë, duke shtuar se dronët janë bërë armë kritike për Ukrainën në këtë luftë. Ata kushtojnë rreth 70 milionë dollarë dhe do të dërgohen nga fillimi i pranverës.

Tokio do ta ndihmojë Ukrainën për t’u rindërtuar nga dëmet e luftës duke ia dhuruar 106 milionë dollarë.

“Natyrisht se ne e kemi vëmendjen te Shtetet e Bashkuara, por ne po e shohim gjithashtu se si aleatët e tjerë po i japin mbështetje të madhe Ukrainës”, tha Stoltenberg.

I pyetur se kur do të jenë në gjendje t’i përdorë avionët luftarakë F-16 Ukraina, Stoltenberg tha se nuk mund ta thotë tani.

Ai e përsëriti se të gjithë aleatët e Ukrainës duan që avionët luftarakë të jenë në dorën e saj sa më shpejt që është e mundur, por shtoi se ndikimi i tyre do të jetë më i fortë nëse pilotët janë të trajnuar mirë dhe nëse ekuipazhi dhe personeli mbështetës i tyre janë të përgatitur mirë.

“Pra, mendoj se ne duhet t’i dëgjojmë ekspertët ushtarakë se kur saktësisht do të jemi ne të gatshëm, apo se kur aleatët do të jenë të gatshëm të fillojnë t’ia dërgojnë Ukrainës avionët F-16”, shtoi ai.

“Sa më parë, aq më mirë”, theksoi ai.

Ukraina vazhdimisht ka kërkuar avionë luftarakë F-16, të prodhuar nga SHBA-ja, për ta luftuar superioritetin rus në ajër. Shtetet e Bashkuara i dhanë leje në gusht Danimarkës dhe Holandës për t’i dërguar Ukrainës avionë luftarakë F-16 sapo pilotët ukrainas ta mbarojnë trajnimin.

Secili vend do të vendosë vetë se a t’i dërgojë apo jo avionë luftarakë F-16 Ukrainës, dhe aleatët kanë politika të ndryshme, tha Stoltenberg.

Por, njëkohësisht, lufta në Ukrainë është luftë prej agresori, nënvizoi ai, dhe Ukraina ka të drejtë të vetëmbrohet, përfshirë duke i goditur caqet ushtarake ruse jashtë Ukrainës.

I pyetur për mundësinë që ish-presidenti Donald Trump të kthehet në Shtëpinë e Bardhë, Stoltenberg tha se beson se, pavarësisht rezultatit në zgjedhjet presidenciale në SHBA këtë vit, Shtetet e Bashkuara do të mbesin aleatë të përkushtuar të NATO-s, sepse kjo është në interes të sigurisë së vetë Shteteve të Bashkuara.

Trump, i cili është lider në garën për t’u nominuar për president nga Partia Republikane, nxiti kritika të ashpra nga presidenti Joe Biden, liderët evropianë dhe NATO-ja, pasi tha më 10 shkurt se Shtetet e Bashkuara mund të mos i mbrojnë anëtarët e aleancës ushtarake nga pushtimi i mundshëm rus, nëse ato nuk paguajnë mjaftueshëm para për mbrojtjen e vet.

Stoltenberg tha se Shtetet e Bashkuara janë më të sigurta dhe më të fuqishme me më shumë se 30 aleatë – diçka që i mungon edhe Kinës, edhe Rusisë.

Kritikat ndaj NATO-s kanë të bëjnë me aleatët që shpenzojnë pak në mbrojtje, tha ai. Por, Stoltenberg shtoi se të dhënat e reja tregojnë se seç herë e më shumë aleatë të NATO-s po e plotësojnë cakun e shpenzimit të 2 për qind të GDP-së për mbrojtjen, dhe se kjo tregon se aleanca ka shënuar përparim të madh prej se e dha këtë zotim më 2014.

Në atë kohë, vetëm tri vende anëtare të NATO-s i shpenzuan 2 për qind të GDP-së për mbrojtjen; tani janë 18, tha ai.

“Nëse e bashkon atë çfarë e bëjnë të gjithë aleatët evropianë dhe e krahason me GDP-në në përgjithësi në Evropë, del 2 për qind sot, në fakt. Kjo është mirë, por nuk mjafton sepse ne duam [që çdo anëtar i NATO-s] t’i shpenzojë 2 për qind. Dhe, ne po ashtu sigurohemi që 2 për qind të jetë minimumi”, shtoi ai.

Përgatiti: Ekrem Idrizi

Dënohet Elon Musk nga përdoruesit pas përjashtimit të gruas së Navalny nga rrjeti X për ‘shkelje të stadardeve’ të platformës

Shefi i rrjetit social X, Elon Musk është kritikuar sot nga përdoruesit pasi duket se kishte përjashtuar nga platforma sociale Yulia Navalnaya, duke bllokuar llogarinë e bashkëshortes së kryeopozitarit të vdekur rus Alexei Navalny.

Të premten zyrtarët e burgut rus ku mbahej kritiku i vjetër i Putin njoftuan se Navalny kishte vdekur nga e ashtuquajtura “vdekja e papritur”, por përfaqësuesit e Navalny thanë se ai është vrarë.

Bashkëshortja e tij në zi Yulia Navalnaya shpërndau një video-deklaratë në rrjetin e Musk, X ku pohonte hapur se Vladimir Putin “vrau burrin tim”. Rrjeti kishte bërë pezullimin e llogarisë për informacione të rreme dhe mungesë të provave ose burimeve për deklaratën se Putin ishte “autor i vrasjes”, por pas kritikave të gjera online, llogaria e saj është rikthyer aktive.

Ajo shtonte në dekalratë: “Ju kërkoj të shpërndani zemërimin për ata që guxuan të vrasin burrin tim. Ju flas me fjalët e Alexei, nuk është turp të bësh sado pak, turp është të mos bësh asgjë”.

Ndërsa sot (e martë, 20 shkurt) Yulia i kërkonte Kremlinit në llogarinë e saj “t’i rikthente trupin e Alexei për ta varrosur me dinjitet”. Ajo shtonte gjithashtu se “nuk merakosej për fjalët e zëdhënësit të shtypit të vrasësit”, pasi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov quante akuzat e saj të vrasjes “të pabaza” e “ofenduese”.

Përdoruesit e rrjetit X komentonin masivisht pas pezullimit të llogarisë së @yulia_navalnaya, duke kritikuar politikat e Musk. Një prej tyre tha: ” X ose Twitter kanë ndaluar llogarinë e të vesë së Navalny!! Putin mbanka peng edhe Musk?

Një i dytë shkruante: “Rrjeti i Musk ndalon llogarinë e gruas së Alexey Navalny? Për kë skuadër lufton grupi i tij?Rusine?”


Send this to a friend