VOAL

VOAL

Prishtina: Shuhet ‘Mbrojtja Civile’, stukturë paralele e Serbisë në Kosovë

January 11, 2016

Komentet

Osmani dekoron dëshmorin e UÇK, Francesco Bider me Urdhrin ‘Hero i Kosovës’

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka dekoruar sot pas vdekjes, post mortem,  pjesëtarin e UÇK-së, Francesco Bider, me Urdhrin “Hero i Kosovës”

Në kuadër të aktiviteteve të manifestimit tradicional “Ditët e Shqipes’2024”, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka dekoruar dje me Urdhërin “Hero i Kosovës”, pjesëtarin e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, Francesco Guiseppe Bider, me motivacion për trimërinë dhe sakrificën për lirinë e Kosovës.

Presidentja Osmani, Urdhërin ia dorëzoi, vëllait të heroit, z. Alfredo Bider, i shoqëruar nga familjarë dhe ish-udhëheqësit e Brigadës 138 “Agim Ramadani” dhe Betejës së Koshares.

Presidentja Osmani theksoi se heroi Francesco Bider besoi në lirinë e popullit tonë dhe të ardhmen e fëmijëve tanë.

“Ishin pamjet e vrasjeve, djegieve, vuajtjeve të zhvendosurve, pamjet e kampeve të refugjatëve dhe gjithë realitetit të tmerrshëm që kalonte populli ynë nga regjimi gjenocidal të Millosheviqit që e shtyen Francescon t’i bashkohej UÇK-së në luftën për çlirimin e Kosovës, ku edhe ra dëshmor”, ka thënë Presidentja Osmani.

Sipas Presidentes Osmani, të gjithë pjesëtarët e UÇK-së i bashkoi kauza e lirisë dhe e drejtësisë kundër tiranisë, gjenocidit dhe shtypjes.sn

Sveçla: Ndëshkimi i ekstremistëve është garanci e mospërsëritjes së sulmeve në veri

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se kriminelët duhet të ndëshkohen që të mos përsëriten sulme si ato në veri vitin e kaluar.

Në takim me shefen e operacioneve aktuale, Divizioni për Operacione i Shtabit të Përgjithshëm të NATO-s, Ariella Viehe, Sveçla ka shprehur shqetësim për qasjen destruktive të Serbisë.

Ata kanë biseduar për situatën e sigurisë në Kosovë, me theks në veri.

“Kam shprehur shqetësimin për qasjen e vazhdueshme destruktive të Serbisë si dhe për gjuhën e veprimet e saj kërcënuese në raport me Republikën tonë. Theksova rëndësinë e ndëshkueshmërisë së ekstremistëve të dhunshëm e terroristëve, si garancë e mospërsëritjes së sulmeve me të cilat jemi ballafaquar së bashku me pjesëtarët e KFOR”, ka thënë ai.

Të premten, ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka thënë se NATO po ashtu duhet t’i trajtojë me seriozitet lëvizjet e trupave ushtarake serbe përreth kufirit me Kosovën, kur takoi Viehen. Ai ka theksuar se vendosja e trupave serbe është kërcënim për stabilitetin. sn

Maqedonci: NATO të trajtojë me seriozitet lëvizjet e Serbisë pranë kufirit me Kosovën

Ministri i Mbrojtjes të Kosovës, Ejup Maqedonci, kërkoi nga NATO-ja që të trajtojë me seriozitet vendosjen e trupave ushtarake serbe pranë kufirit me Kosovën.

Gjatë një takimi me shefen e divizionit për operacione në Shtabin e Përgjithshëm të aleancës ushtarake perëndimore, Ariella Viehe, Maqedonci tha se dislokimi i trupave serbe përreth kufirit me Kosovën “përbën kërcënim të vazhdueshëm për stabilitetin e Ballkanit” Perëndimor.

Maqedonci tha po ashtu se Kosova është e përkushtuar që të vazhdojë bashkëpunimin e misionit paqeruajtës të NATO-s në Kosovë, KFOR, duke shtuar se objektivi i shtetit është anëtarësimi në NATO.

Që kur janë rritur tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, pas një sulmi të armatosur të një grupi serbësh ndaj policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit shtatorin e kaluar, zyrtarët në Prishtinë disa herë kanë akuzuar Serbinë për vendosjen e trupave ushtarake pranë kufirit me Kosovën.

Në mars të këtij viti ishte hera e fundit që Kosova pretendoi se Serbia kishte dërguar njësite ushtarake pranë kufirit, por këto pretendime të bëra nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u hodhën poshtë nga autoritetet serbe.

Kosova dhe Serbia ndajnë një vijë kufitare të gjatë rreth 400 kilometra.

Që nga ngjarjet në Banjskë, KFOR-i ka rritur praninë ushtarake në Kosovë dhe tani ka rreth 4.700 ushtarë.
KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë në Kosovë, pas Policisë së Kosovës që është e para dhe pas misionit të BE-së për sundim të ligjit, EULEX, me të cilat thotë se bashkëpunon ngushtë./ REL/

Bazat serbe në kufi me Kosovën në “formë patkoi”- Policia kosovare armatoset për të…

Përpara se policia kosovare të fillojë patrullimin e saj në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën me armatim: “AK-47” janë të lidhur në pjesën e pasme të ulëseve të veturës, pistoletat poshtë këmbëve dhe dronët dhe jelekët antiplumbë të mbushur në bagazhin e Land Rover.

Ky është tani protokoll standard në një nga kufijtë më të paqëndrueshëm në kontinentin evropian.

Kur njerëzit e pyesin Venton Elshanin, zëvendëskomandantin e Policisë në veri të Kosovës se si është situata, ai thjesht u tregon përgatitjet që bën para patrullimit.

“I shihni armët?” tha ai, para se ta nxirrte grupin e xhirimit të Telegrafit në kufi, “këto janë për t’i mbajtur policët. Situata nuk është e mirë.

“Që kur Kosova fitoi pavarësinë nga Jugosllavia në një luftë që përfundoi në vitin 1999, ajo ka pritur një komunitet të vogël serbësh etnikë në rajonin kufitar verior. Tensionet me shumicën etnike shqiptare janë rritur së fundmi. Aleksandar Vuçiq, presidenti i Serbisë, ka lënë të kuptohet për një pushtim. Nacionalistët i kërkojnë atij që të veprojë për të “mbrojtur” serbët e detyruar të jetojnë nën “sundimin” kosovar.

Frika e një lufte të re u rrit në vitin 2023 kur një grup i armatosur serbësh sulmuan përtej kufirit në fshatin verior të Banjskës dhe u barrikaduan në manastirin e tij. Tre nga 30 militantë të dyshuar u vranë në një shkëmbim zjarri. Një nga njerëzit e komandant Elshanit humbi jetën në shkëmbim zjarri.

Që nga ajo ditë, oficeri dhe ekipi i tij kanë kryer patrulla ditore në rajonin kufitar të dominuar nga serbët, duke kërkuar rrugë të paligjshme në Serbi të llojit të përdorur nga personat e armatosur në sulmin e tyre.

“Ne i njohim këto rrugë më mirë se kushdo”, tha komandanti Elshani për The Telegraph, ndërsa patrulla përshkoi rrugën e saj nëpër male.

“Serbët nuk mund të shkojnë asnjë rrugë që ne nuk do ta gjejmë.

“Në numërimin e fundit, policia identifikoi 65 rrugë të paligjshme, të gjitha të bllokuara me kanale të mëdha të prera në beton. Edhe 10 rrugë të tjera mbahen nën vëzhgim të vazhdueshëm, kryesisht nëpërmjet dronëve. Prezenca e vazhdueshme në rajonin me shumicë serbe i dërgoi mesazh Beogradit se Kosova po i mbronte kufijtë e saj”, tha komandanti Elshani.

“Banjska ndryshoi lojën, e vendosi lojën në një nivel tjetër për shkak të vdekjeve,” tha ai.

“Kur gjaku derdhet, atëherë është problem”.

Analistët paralajmërojnë se propaganda e Kremlinit po nxit trazira në veri në një komb ku 93 për qind janë shqiptarë dhe 4 për qind serbë. Shumica e serbëve në Kosovë ende e konsiderojnë Beogradin, i cili kurrë nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, si qeverinë e tyre.

Pas rrethimit, autoritetet zbuluan një depo të madhe armësh që sulmuesit kishin fshehur në ndërtesat e papërdorura përreth fshatrave veriore. Vetëm pak javë më parë ata zbuluan pesë raketahedhës të tjerë, një shenjë e shkallës së sulmit të planifikuar.

Në një intervistë për The Telegraph, Albin Kurti, kryeministri i Kosovës, paralajmëroi se zoti Vuçiq, presidenti i Serbisë, kishte në plan të pushtonte. Ai tha se Serbia kishte ndërtuar baza operative përpara rreth kufirit në një “formë patkoi” për të “mbrojtur Beogradin dhe sulmuar Kosovën”.

Shpërqendrimi nga lufta në Ukrainë

Bazuar në fjalët e vetë presidentit Vuçiq, Kurti beson se presidenti serb po kërkon kohën e tij për një mundësi për të pushtuar.

Miqësia e Vuçiqit me Vladimir Putinin është e njohur dhe Kurti beson se është në interesin e liderit rus që Serbia të pushtojë Kosovën, pasi kjo do të largonte vëmendjen nga lufta e tij në Ukrainë.

Pas Urës së Mitrovicës që ngrihet mbi lumin Ibër, flamuri i Serbisë i kuq, i bardhë dhe blu valëvitet gjithandej. Dikur kjo urë ishte një “pikë e nxehtë” – një ndarje joformale midis rajonit kufitar verior të Kosovës dhe jugut etnik shqiptar.

Gjërat duken paqësore, ndërsa këmbësorët ecin lirshëm midis dy anëve.

Por ka tension nën këtë panoramë. Disa banorë etnikë serbë nga veriu e shohin këdo që kalon në jug si tradhtar, një njeri që tradhton plagët e pashëruara nga gjakderdhja e viteve 1990.

Makinat ende nuk lejohen të kalojnë mbi urën, e penguar nga bllokada dhe prania 24/7 e dy policëve me Land Rover, njëri i parkuar me pamje nga jugu dhe tjetri nga veriu.

Policia tha se këto masa paraprake ishin thelbësore për të ruajtur stabilitetin në zonë.

Thashethemet flasin se Putini ka rekrutuar serbë për të luftuar në ushtrinë e tij kundër Ukrainës dhe ndërsa The Telegraph udhëtonte në veri, solidariteti me Rusinë ishte i gjithëpranishëm.

Shkronja “Z” ishte grafituar në anët e dyqaneve, kafeneve dhe shtëpive lokale.

Albin Kurti thotë: “Kjo është pishina nga ku ata [Rusia] do të rekrutojnë paraushtarakë të ardhshëm të Wagner-it për Ukrainën dhe Ballkanin”.

Në një tabelë rrugore, dikush kishte shkruar fjalët “F— k Nato”, një paralajmërim për praninë paqeruajtëse të bllokut të KFOR-it, i cili është stacionuar në Kosovë që nga viti 1999.

Ashtu si policia, ata kryejnë patrullime, duke vigjiluar në atë që e quajnë si vijë kufitare administrative, një shtrirje tokësore prej 237 miljesh që ndan Kosovën dhe Serbinë.

Togeri i parë Caldëell i Gardës Kombëtare të Gjeorgjisë, i cili përbën kontributin e Amerikës në KFOR, tha se detyra e tyre ishte të zbulonin këdo që synonte të ndiqte veprimtari armiqësore.

Ai theksoi rëndësinë e “ndërprerjes” së rrugëve ilegale për të ndaluar kalimin e kontrabandistëve në Kosovë. Sipas tij më shumë ndërprerje rrugësh po kryheshin sa herë që ishte e mundur.

Për komandant Elshanin njerëzit e tij janë në stërvitje për sulm.

“Nuk është surprizë që Vuçiq dëshiron të pushtojë”, tha ai.

“Ata mund të na qëllojnë, por nuk mund të na trembin. /rtsh

Kremtimet e Fitër Bajramit në Kosovë

VOA/Leonat Shehu

Me thirrjet për paqe e tolerancë, mijëra besimtarë falën nëpër xhamitë e Kosovë, fitër Bajramin, që shënon edhe përfundimin e muajit të Ramazanit. Në ceremoninë qendrore me rastin e fitër Bajramit, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava foli për rëndësinë e familjes në shoqëri.

“Në Islam, familja konsiderohet si njësi bazë për rritjen e brezave të rinj, ajo siguron një mjedis të sigurtë e të qëndrueshëm. Sa më shumë që të jetë struktura e familjes e shëndoshë, e ngritur dhe e përkushtuar aq më shumë do të kemi një shoqëri homogjene të integruar dhe solidare, një shoqëri që plotëson njëra-tjetrën”, tha myftiu Tërnava.

Ipeshkvi i Kosovës, imzot Dodë Gjergji u përcolli udhëheqësve të Bashkësisë islame dhe besimtarëve urimet për paqe e dashuri mes njerëzve…

“Uroj që të gjithë shqiptarët kudo që janë të përjetojnë këtë moment të urimit të festave të ndërsjella, që të konfirmojnë edhe njëherë paqen, lirinë dhe vëllazërinë mes veti”, tha ipeshkvi Dodë Gjergji.

Në urimet e tyre për fitër Bajramin, edhe udhëheqësit politikë të vendit vunë theksin në përkushtimin ndaj një të ardhmeje më të mirë për të gjithë qytetarët e vendit.

“Unë dua t’i falenderojë për bashkëpunimin myftiun dhe bashkëpunëtorët e tij në mënyrë që sfidat me të cilat ballafaqohet vendi ynë dhe shteti ynë t’i tejkalojmë sa më parë e sa më mirë”, tha presidentja Vjosa Osmani.

“Muaji i Ramazanit ishte muaji i sakrificës dhe solidaritetit dhe të gjithë e dimë nga përvoja dhe historia se solidariteti dhe sakrifica janë mirësi që sjellin mbarësi”, tha kryeministri Albin Kurti.

“Të jemi më të barabartë, që të krijojmë një shoqëri më të drejtë e barabartë, që të jemi së pari më së afërmi me ata që kanë nevojë e që nuk kanë atë që dëshirojnë”, tha kryetari i parlamentit, Glauk Konjufca.

“Një festë e rënndësishme dhe shumë e veçantë e cila karakterizohet me shumë gjëra të mira porn ë mënyrë të veçantë me forcën e besimit me qëndrushmërinë dhe sakrificën karakteristika këto të koombit tonë por edhe rrugëtimit të popullit të Kosovës për të pasur këtë ditë që e gëzojmë sot lirinë dhe pavarësinë e vendit tonë”, tha kryetari i Partisë Demokratike, Memli Krasniqi.

“Le të punojmë që këto vlera të jenë të përditshme, që lidhja me njëri-tjetrin, lidhja me familjen dhe koontributi për vendin të jenë pkjesë normale e jona”, tha kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku.

“Ta gëzojmë të gjithë bashkë në Kosovë, ta gëzojnë shqiptarët, vërtetë gjatë këtij muaji u dëshmu përkushtim, e dëshmu edhe sakrificë pra solidaritet dhe njëkohësisht e humanizmi”, tha kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj.

Përgëzime me rastin e kësaj kremteje besimtarëve u kanë shprehur edhe udhëheqës të tjerë vendas e ndërkombëtarë të cilët kanë nënvizuar se Kosova ka qenë gjithmonë një shembull i rrallë i bashkëjetesës, i tolerancës dhe i harmonisë në mes njerëzve të përkatësive të ndryshme etnike e fetare.

Sveçla akuzon Serbinë për terrorizëm, publikon pamjet e mjetit me eksploziv

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Xhelal Sveçla, ka publikuar pamje të një makine në Leposaviq, nën të cilën ishte vendosur një mjet shpërthyes.

Këtë akt, Sveçla e ka cilësuar si tendencë të Serbisë për kontrollin e pjesëtarëve të komunitetit serb në Kosovë.

Ai pohon se “kërcënimeve, djegies së pronave, vendosjes së eksplozivit dhe rrezikimit të jetës por dhe shtypjes së atyre që mendojnë drejtë e ndryshe, i ka kaluar koha”.

Sveçla deklaron se “zërat kundërshtarë në radhët e komunitetit po shtohen çdo ditë, për të çliruar qytetarët nga gangsterët dhe kuazi politikanët pro Serbi”.

“Kur Serbia humbet betejat politike, në mungesë argumentesh kthehet te retorika luftnxitëse dhe aktet e dhunës deri në terrorizëm”, shkruan Sveçla.sn

DASHURIA E NENAVE E SHPREHUR NE TINGUJ, Dhurata Lazo piano, Sihana Badivuku violinë Nga Rafet Rudi

Koncert u mbajt në Amfiteatrin e Ri të Bibliotekës Universitare

 

 

Dhurata Lazo një prej emrave më të respektuar të pianizmit shqiptar, është prezente pareshtur në skenën koncertale të Tiranës, Prishtinës por atë e gjejmë prezente edhe në podiumet ndërkombëtare, qoftë me recitale, qoftë si soliste me Orkestra të ndryshme apo në koncertet e shumta që ajo mban në duo me bashkëshortin e saj Zija Bejleri, saksofonist i shkëlqyeshëm. Që në paraqitjet e para të saj, ajo fuqishëm ka hyrë në skenën muzikore shqiptare si talente e jashtëzakonshme. Nuk është e rastësishme fakti që kompozitori Çesk Zadeja në vitin1989 i dedikon Dhuratës, atëherë si pianiste fare e re, veprën “Improvizim, Prelud dhe Toccata”, premierën e së cilës pikërisht ajo e realizon po atë vit. Aktivitetet e saj vazhdojnë për 19 vite në Itali e në decenien e fundit edhe në Gjermani ku aktualisht jeton. Vetëm në vitin e fundit Dhuratën e gjejmë prezente në podiumet e Sofjes, në Strazburgut etj. Ajo ka tërhequr vemendjen qysh në paraqitjet e para të saja në festivalet tona, para më shumë se dhjetë vjetësh. Ende e kemi te freskët prezentimet e saja shumë të sukseshme me Filharmoninë e Kosovës, me Koncertet e Shopenit e të Shostakoviqit.

Dhuratën e kam njohur për herë të parë dy-trembëshjetë vite më parë kur ajo më është drejtuar me lutje që të propozoj një vepër të cilën ajo do ta luante bashkë me violinistin Klaidi Sahatçi në koncertin e tyre në Prishtinë dhe që e njejta vepër do të jnë një CD, që kjo duo Sahatçi-Lazo ishin duke e përgaditur për botim. Unë i propozova asaj “Fantazinë in Si” dhe si alternativë tjetër ‘Rondon’ nga Sonata ime violinistike e shkruar qysh në rininë time. Më vonë, në disa raste e kam dëgjuar dhe gjithmonë më bënte përshtypje interpretimi i saj rafinuar dhe angazhimi gjithmonë të njerrë nga vepra më të mirën.

Kujdesi i saj për popullarizimin e muzikës shqiptare është i vazhdueshëm. Në recitalet e saj gjenden gjithmonë veprat e kompozitorëve Tonin Harapit, Çesk Zadejës, Feim Ibrahimit, Albert Paparisto etj. Në vazhdën e këtij orientim duhet parë edhe botimin e CD-së “ ” bashkë me violinistin Klaidi Sahatçi – emrin eminent të artit interpretativ shqiptar (Koncert-mjeshër i parë i Orketrës Skala të Milanos dikur, e në vitet e fundit edhe violina e parë e Orkestrës Tonhale të Cyrihut), me vepra të shquara violinistike shqiptare, si të P. Gacit, A. Paparistos, Ç. Zadejës, N. Zoraqit, F. Ibrahimit, R. Rudit, Th. Simakut dhe E. Rushitit. Këtë CD, të realizuar në Zvicër – teknikisht deri në perfeksion – e konsideroj se një prej publikimeve më cilësore dhe më serioze të krijimtarisë shqiptare në promovimin e saj në botë. Madje, mendoj se violinistët e ri në Prishtinë e në Tiranë, duhet ta kenë si referencë të obligueshme kur bëhet fjalë për krijimtarinë violinistike shqiptare.

Sihanën e përcjelli që nga fëmijëria e saj e hershme në rrugëtimin. Për të, për artin e saj, publiku kosovar i din po thuaj se të gjitha. Ajo, në fakt, në ambientin tonë është bërë sinonim i violinës. Sigurisht me plot meritë. Sihana është emri i rrallë në jetën tonë muzikore, me të cilin gjatë tërë këtyre viteve kam pasur bashkëpunim të ngusht dhe shumë përmbajtësor. Si fëmijë njëmbëdhjetëvjeçare, ajo e realizoj një ‘Rondo’ timen. Sot, kur e dëgjoj video – regjistrimin e ruajtur të interpretimit të kësaj vepre, çuditem me talentin e jashtëzakonshëm që ka treguar qysh si njëmbëdhjetëvjeçare dhe guximin që ka pasur që të luan një vepër jo dhe aq të lehtë. Si shtatëmbëdhjetëvjeçare arrin ta regjistroj (në një konkurencë e talentëve nga gjithë bota), Konzervatorin në Bashkimin Sovjetik, ndoshta shkolla më prestigjioze violinistike në planetë në atë kohë. Atje qëndroi për tetë vite me rradhë. Përkundër ofertave të ndryshme për të vazhduar karierën artistike jashtë, ajo u kthye në Kosovë. Filloi punën pedagogjike , krijoi kuadrot e para te ne. Dhe, si rezultat i këtij angazhimi, të gjithë violinistët, antarë të Filharmonisë, kaluan nëpër shkollën e saj.

Bashkëpunimi me Sihanën do të vazhdoj pandërprerë për disa decenie. Frut I këtij bashkëpunim, unë do t’i kompozoj dy vepra të dedikuara pikërisht asaj: në vitin 1996 kompozoj veprën me emërtim sinjifikativ ‘Fantasia in SI’ (SIhana) dhe tjetrën 26 vite më vonë ‘Concert fantasy’ për Violinë e Kor, vëpër të cilën bashkarisht e realizuam në tre muajt e kaluar, më parë në Prishtinë, pastaj në Tiranë dhe së fundi javën e kaluar në Romë, gjatë turneut që pati këto ditë Kori i Filharmonisë në Itali.

̈ ̈ ̈

Dhurata Lazo dhe Sihana Badivuku janë sot në Prishtinë për një ngjarje tepër të veçant, ato sot do të mbajnë një koncert tematik, të emërtuar “Nënat për fëmijët e tyre autik“. Do të luajnë veprat e L.v. Beethoven, C. Frank, R. Rudi, R. Shqedrin

Dy ditë më parë këto dy artistet tona me renome i pamë, që të dyjat në marshimin e qytetarëve të Prishtinës me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Autizmit. Ato kishin dalë të tregojnë humanitetin e tyre dhe, siç thot Dhurata, të “sfidojnë autizmin”- me dashuri, ashtu siç vetëm nënat mund të bëjnë.

Ndoshta humanizmin dhe shpirtin e artisteve tona të jashtëzakonshme më së miri e reflektojnë fjalët e Dhuratës Lazos, që rastësisht unë i gjeta në Internet. Ato më ‘tronditën’ me butësinë që vetëm NËNA mund t’i drejtohet fëmiut të vet:

“Claudio im mbushi 30 vjeç. 30 vjet plot ngjarje, një pjesë e mirë e rëndësishme e jetës. Sa herë u rrëzuam së bashku po sa herë u ngritëm së bashku. Nuk patëm biseda të gjata por ne komunikuam me botën tonë shpirtërore, me ndjenjat me shikimet me përkujdesjen për njëri-tjetrin. Sa shumë ka për të rrëfyer, por di që ne shohim qiellin me yjet e shndritshëm, ne shijojmë natyrën që ka ende për të zbuluar detaje të reja, ne duam kafshët…oh kafshët, insektet, zogjtë që ti dëshiroje libra pa fund dhe i pikturoje aq bukur me bojra uji…Ne edhe mund të rrëzohemi përsëri por prapë do të ngrihemi sepse te Familja jonë mbizotëron: DASHURIA! U rrita me ty dhe bëra detyrën sublime të nënës, por mësova aq shumë nga ty, ëngjëlli im që kurrë nuk the: jo! Ne e sfidojmë Autizmin!

Shoh sytë e tu të bukur si dy oqeane të pafund dhe nuk mbytemi në një pikë uji mjerimi… Ti je perla ime, kreativiteti im, tingulli im sekret, ti je (në rininë time të herëshme e përdornim këtë frazë) BOTA!

U bëfsh shekullor!”

Dhurata dhe Claudio

Me Dhurata Lazon e kompozitoren Eriona Rushiti

Sihana, Dhurata dhe ARTI

R.Rudi, Prishtinë, 4/4/2024

Masakra e Rezallës, Osmani kërkon dënimin e përgjegjësve: Autorët serbë të dalin para drejtësisë

“Eshtrat e 44 të vrarëve janë gjetur disa vite më pas në Rudnicë të Rashkës. Regjimi kriminal serb kreu krime të tilla makabër kudo nëpër Kosovë, ndaj sjellja para drejtësisë e autorëve të krimit është e nevojshme dhe e domosdoshme. Drejtësi për viktimat dhe kujtim i përhershëm për to! Qoftë i përhershëm kujtimi për të gjithë të rënët për liri!”, përfundoi presidentja.

Kujtojmë se gjatë luftës së viteve 1998-’99 në Kosovë u vranë rreth 13.000 njerëz, ndërsa mbi 1.600 të tjerë ende konsiderohen të zhdukur.bw

Kurti u bën thirrje për bashkëpunim komunave dhe ASK-së për regjistrimin e popullsisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje të premten kryetarëve të komunave të Kosovës dhe Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) të bashkëpunojnë për procesin e regjistrimit të popullsisë, i cili fillon sot dhe pritet të zgjasë deri më 17 maj.

Gjatë një takimi me kryetarët komunalë në Prishtinë, Kurti tha se “angazhimi ynë i përbashkët është i domosdoshëm për t’i adresuar nevojat e qytetarë pa dallim dhe është baza për vendime të cilat do të ndikojnë në të ardhmen e Kosovës”.

Regjistrimi i popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave, do të përfshijë edhe një pyetësor, cili do t’u mundësojë qytetarëve të deklarohen edhe për dëmet që u ka shkaktuar lufta gjatë viteve 1998/1999.

“Qytetarët do të mund t’i deklarojnë dëmet ekonomike, pronat e shkatërruara si dhe dëmet në njerëz, familjarë të vrarë, zhdukur, plagosur apo të burgosur. Kjo periudhë përkufizohet prej 28 shkurtit 1998 deri më 12 qershor 1999”, tha Kurti.

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, tha që regjistrimi i popullsisë do të bëhet duke respektuar parimet e mbrojtës së të dhënave dhe të drejtat e privatësisë.

“Ky proces nuk është vetëm një procedurë burokratike është gur themel i qeverisjes moderne dhe zhvillimit shoqëror. Duke regjistruar me saktësi informacionin demokratik, ne do të kuptojmë dhe do t’i shërbejmë më mirë qytetarëve tanë”, tha Krasniqi.

Ky do të jetë regjistrimi i parë i popullsisë prej vitit 2011 dhe për herë të parë do ta përfshijë edhe komunitetin serb në veri të Kosovës.

Megjithatë, Lista Serbe ka thënë të premten se serbët e Kosovës nuk do të marrin pjesë në regjistrimin e popullsisë në Kosovë.

Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve të Kosovës që e gëzon edhe mbështetjen e Beogradit zyrtar – e akuzoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për “shtypjen shumëvjeçare të serbëve” në Kosovë.

Gjatë regjistrimit të fundit të popullsisë në Kosovë, të mbajtur në vitin 2011, procesi nuk ishte zhvilluar në katër komunat me shumicë serbe në veri dhe ishte bojkotuar pjesërisht edhe në komunat e tjera me shumicë serbe në Kosovë.

Bojkoti kishte ndodhur pasi autoritetet nga Beogradi u kishin kërkuar banorëve serbë në Kosovë të marrin pjesë vetëm nëse regjistrimi bëhet nga misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK.

Sipas regjistrimit më 2011, numri i përgjithshëm i banorëve në Kosovë është rreth 1.8 milionë, prej të cilëve rreth 25.000 janë serbë. Megjithatë, sipas vlerësimeve të sektorit civil, rreth 100,000 pjesëtarë të komunitetit serb jetojnë në Kosovë.

Regjistrimi i ri i popullsisë ishte menduar të mbahej në vitin 2021, por ai u shty për shkak të pandemisë së virusit korona. Ndërkohë vitin e kaluar është shtyrë edhe dy herë të tjera.

Lista Serbe: Populli serb nuk do të marrë pjesë në regjistrimin e popullsisë në Kosovë

Sheshi i Mitrovicës së Veriut.

Lista Serbe ka thënë të premten se serbët e Kosovës nuk do të marrin pjesë në regjistrimin e popullsisë në Kosovë, për t’i dërguar “mesazh të qartë” kryeministrit kosovar Albin Kurti.

Regjistrimi i popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave në Kosovë do të zhvillohet nga data 5 prill deri më 17 maj.

Lista Serbe – partia më e madhe e serbëve të Kosovës që e gëzon edhe mbështetjen e Beogradit zyrtar – e akuzoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për “shtypjen shumëvjeçare të serbëve” në Kosovë.

“Të nderuar qytetarë…dëshirojmë t’i dërgojmë një mesazh të qartë Albin Kurtit dhe ata që e mbështesin atë se populli serb nuk do të marrë pjesë në regjistrimin e rrejshëm të ardhshëm në organizatën e tij, me të cilën ai dëshiron të konfirmojë suksesin e tij të turpshëm në dëbimin e serbëve”, tha Lista Serbe në Facebook.

Por, sipas Ligjit për regjistrimin e popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave, çdo person mund të gjobitet nga 30 deri në 2.000 euro, nëse refuzon t’i japë informacionet e kërkuara nga regjistruesi.

Gjobat janë edhe më të mëdha, deri në 20.000 euro, për biznese.

Lista Serbe tha se pjesëmarrja në “proceset e organizuara nga Kurti do të ishte poshtërimi më i madh për popullin tonë, në kohën kur i njëjti ua mohoi serbëve të drejtën për pensione dhe paga, pengoi funksionimin normal të shëndetësisë dhe përfitimeve sociale, hoqi të drejtën e votës, arrestoi dhe persekutoi Serbët, e pushtoi komunat me forcë, militarizuan veriun e Kosovës…”.

Ajo po i referohej një rregulloreje të Bankës Qendrore të Kosovës, e cila nga 1 shkurti e ndaloi përdorimin e dinarin për pagesa me para të gatshme, pasi e caktoi euron si valutën e vetme zyrtare në vend.

“Krahas kësaj, Kurti dëshiron të sulmojë edhe Serbinë me këtë regjistrim me disa kërkesa për dëmshpërblime të luftës, gjë që e pengon edhe më shumë çdo serb të jetë pjesë e këtij procesi”, tha ajo duke iu referuar deklaratës së Kurtit, i cili tha më 30 mars se autoritetet e Kosovës po përgatiten që Serbia të akuzohet si shtet përgjegjës “për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë, e që janë krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid”.

Gjatë regjistrimit të fundit të popullsisë në Kosovë, të mbajtur në vitin 2011, procesi nuk ishte zhvilluar në katër komunat me shumicë serbe në veri dhe ishte bojkotuar pjesërisht edhe në komunat e tjera me shumicë serbe në Kosovë.

Bojkoti kishte ndodhur pasi autoritetet nga Beogradi u kishin kërkuar banorëve serbë në Kosovë të marrin pjesë vetëm nëse regjistrimi bëhet nga misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK. REL

Konfiskohet pasuria e Radoiçiqit në Kosovë

Restoranti Grey, që u konfiskua nga autoritetet e Kosovës. Mitrovicë e Veriut, 4 prill 2024.

Autoritetet në Kosovë kanë konfiskuar dhe sekuestruar pasuri të Millan Radoiçiqit, ish-nënkryetarit të Listës Serbe, i cili mori përgjegjësinë për sulmin ndaj policisë së Kosovës në Banjskë shtatorin e vitit të kaluar.

Ministrja e Drejtësisë së Kosovës, Albulena Haxhiu, publikoi në llogarinë e saj në Facebook një listë të pronave të Radoiçiqit, që sipas saj, janë sekuestruar dhe konfiskuar.

Më 4 prill, në një aksion në veriun e Kosovës, Agjencia për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara ose të Konfiskuara konfiskoi dy prona të paluajtshme në Mitrovicën e Veriut dhe një në komunën e Zubin Potokut, të cilat janë të lidhura me sulmin e një grupi të armatosur serbësh në Banjskë.

Një flamur serb i vendosur jashtë restorantit Grey, që u konfiskua nga autoritetet e Kosovës. Mitrovicë e Veriut, 4 prill 2024.

Një flamur serb i vendosur jashtë restorantit Grey, që u konfiskua nga autoritetet e Kosovës. Mitrovicë e Veriut, 4 prill 2024.

Zëvendësdrejtori i policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani, tha për Radion Evropa e Lirë se policia e ndihmoi agjencinë në konfiskimin e pronave të Radoiçiqit.

Agjencia për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara ose të Konfiskuara funksionon në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë të Kosovës.

“Ka pasur një urdhër gjykate për konfiskimin e tri pronave, vilës së Millan Radoiçiqit, restorantit Grey dhe një banese në katin e gjashtë mbi restorantin Grey”, tha Elshani.

Vila gjendet buzë liqenit të Ujmanit në komunën e Zubin Potokut në veri të Kosovës, ndërsa restoranti dhe banesa gjenden në Mitrovicë të Veriut – ky komuna të banuara me shumicë serbe.

Këto tri prona të paluajtshme ishin sekuestruar fillimisht nga Prokuroria e Kosovës në shtatorin e vitit të kaluar.

Millan Radoiçiq, ish-nënkryetari i Listës Serbe – partisë kryesore të serbëve në Kosovë – ka pranuar se ka organizuar dhe udhëhequr sulmin ndaj policisë së Kosovës më 24 shtator, ku mbeti i vrarë një polic, ndërsa gjatë shkëmbimit të zjarrit u vranë edhe tre sulmues.

Kosova ka akuzuar Serbinë se qëndron pas sulmit në Banjskë, por Beogradi ka thënë se nuk ka gisht në të.

Lista Serbe, partia që gëzon mbështetjen e Beogradit, deklaroi se konfiskimi i pasurisë së Millan Radoiqit është i paligjshëm dhe i pabazuar dhe se synon “përshkallëzimin” dhe “largimin e serbëve nga Kosova”.

Ky është reagimi i parë i Listës Serbe për ngjarjet në lidhje me Millan Radoiçiqin pas sulmit në Banjskë.

Në Kosovë ende nuk është ngritur ndonjë aktakuzë ndaj Radoiçiqit, ndonëse është paralajmëruar se do të ngrihet deri në fund të marsit të këtij viti.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Agjencia Ndërkombëtare e Policisë (INTERPOL) kishte lëshuar një fletarrestim për Radoiçiqin me kërkesë të Kosovës, i cili iu dërgua përmes Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK).

Supozohet se Radoiçiq ndodhet në Serbi.

Radoiçiq u paraqit para Gjykata e Lartë në Beograd tetorin e vitit të kaluar, por gjykata poshtë propozimin e Prokurorisë së Lartë Publike për të caktuar masën e paraburgimit. Atij i është shqiptuar masa e ndalimit të daljes nga territori i Republikës së Serbisë, si dhe e ndalimit për të shkuar në Kosovë.

Komuniteti ndërkombëtar ka bërë thirrje disa herë që përgjegjësit për sulmin në Banjskë të përballen me drejtësinë.REL

Kryeministri Kurti vizitoi katër komuna në veri të vendit, përuroi lapidarin kushtuar Heroit të Kosovës, Enver Zymeri

3 Prill, 2024

Së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot fillimisht vizitoi Komunën e Leposaviqit, ku u prit nga Kryetari i saj, Lulzim Hetemi dhe nënkryetarja Marina Bogojeviq, si dhe këshilltarët komunalë. I pranishëm ishte edhe zëvendësministri për Komunitete dhe Kthim, Radoica Radomiroviq.

Biseduan për qeverisjen qendrore dhe qeverisjen në Komunën e Leposaviqit. Kryeministri Kurti ndau me ta disa prej rezultateve të qeverisjes tri vjeçare. Ai veçoi fushën e arsimit, bujqësisë, mbrojtjes, sigurisë dhe shëndetësisë si disa prej fushave që është investuar më shumë. Ndërkohë që u njoftua nga kryetari Hetemi dhe nënkryetarja Bogojeviq për punët në komunë, sfidat në qeverisje, si dhe bashkëpunimin me nivelin qendror.

Me drejtuesit e komunës, dhe para këshilltarëve komunalë dhe stafit të Komunës së Leposaviqit, kryeministri Kurti shprehu zotimin që Qeveria e Republikës së Kosovës shërben si infrastrukturë për të drejtat dhe mirëqenien e qytetarëve pa dallim. Nga ata po ashtu kërkoi bashkëpunim të afërt, pa privilegje, pa diskriminime, duke qenë së bashku gjithmonë në shërbim të qytetarëve.

Nga aty kryeministri Kurti vazhdoi vizitën për në fshatin Banjskë, për të parë nga afër vendin ku ishte organizuar prita terroriste dhe kriminale më 24 shtator të vitit të kaluar, nga e cila mbeti i vrarë rreshteri i Policisë së Kosovës, tash Heroi i Kosovës, Afrim Bunjaku. Atje po ashtu vizitoi edhe policët në pikë-kontrollin e Policisë së Kosovës.

Pas Banjskës, kryeministri vizitoi gjithashtu edhe Komunën e Zubin Potokut. Në ndërtesën e Komunës, pati rastin të takojë dhe të bashkëbisedojë me zyrtarë të Agjencionit për Regjistrimin Civil, që gjithashtu ofrojnë shërbimin e regjistrimit të veturave. Kryeministri Kurti i falënderoi ata për punën dhe angazhimin për të qenë në shërbim të të gjithë qytetarëve.

Në kuadër të kësaj vizite, në ditën që do të mbushte 45 vjeç, u bë përurimi i lapidarit kushtuar Heroit të Kosovës, Enver Zymeri, në vendin ku ra heroikisht në krye të detyrës më 26 korrik të vitit 2011. I pranishëm përkrah kryeministrit Kurti ishte dhe djali i Enver Zymerit, Sokol Zymeri bashkë me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Gazmend Hoxha dhe ministrat Sveçla dhe Krasniqi.

Për fund, para se të vizitojë Komunën e Mitrovicës së Veriut dhe të takojë Kryetarin e saj, Erden Atiq dhe nënkryetaren Katarina Axhançiq, kryeministri qëndroi në lagjen Kroi i Vitakut, përkatësisht në vendpunishtet e shtëpive të reja që po ndërtohen atje me mbështetjen e Qeverisë. Aty pati rastin të bashkëbisedojë me disa prej banorëve dhe pronarëve të shtëpive të reja të cilët u shprehen të lumtur dhe mirënjohës për mbështetjen e Qeverisë. Dje Qeveria ndau edhe katër milionë euro shtesë për subvencionimin e ndërtimit të shtëpive për pjesëtarët e komuniteteve joshumicë në komuna.

Kurse në takimin me kryetarin Atiq folën për mbarëvajtjen e punëve. Duke i dëshiruar suksese atij, kryeministri shprehu mbështetjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës për këtë komunë dhe për të gjitha shërbimet që u jepen këtu qytetarëve pa dallim. – Zyra e Kryeministrit


Send this to a friend