VOAL

VOAL

Pika e kthesës së Bankës Kombëtare të Zvicrës, tani shet valuta

September 30, 2022
blank

Komentet

blank

Zvicra në tetëshe, festa në sheshet e qyteteve

Kombëtarja mundi Serbinë 3-2 në Kupën e Botës në Katar. Entuziazmi në rrugë

 

VOAL- Entuziazëm i madh edhe në Zvicër për suksesin e kombëtares që sonte (e premte) mundi Serbinë me rezultat 3-2, në fund të një ndeshjeje plot emocione, në stadiumin 974. Një fitore që na garantoi daljen në raundin tjetër të Katarit 2022 (të martën mbrëma në stadiumin Lusail kundër Portugalisë).

Pas bilbilit të fundit, shumë njerëz (të të gjitha moshave) u derdhën në rrugë duke festuar, madje me bomba tymi me ngjyra dhe karusele në makina, kalimin e merituar.

Golat: Avantazhi i Zvicrës me Shaquiri, barazimi i Mitrovicit për Serbinë që më pas kalon 2-1 me Vlahovic. Barazimi i Zvicrës me Embolo dhe më pas goli i fitores për djemtë e Yakin me Freuler.

Për kombëtaren e Zvicrës kombinimet e mundshme ishin të ndryshme, por për Zvicrën në thelb mjaftonte një barazim. “Jemi gati, jemi përgatitur mirë dhe ndjesitë janë të mira”, ka siguruar Manuel Akanji, lojtar i kombëtares së Zvicrës. “Qëllimi ynë i vetëm është fitorja”. E thënë më shpejt se e bërë. rsi-eb

blank

FIFA e ndaloi- Shaqiri dhe Xhaka janë gjenialë! Shikoni si e bënë shqiponjën dykrenore

Zvicra është kualifikuar në raundin e 1/8 të Kupës së Botës. Helvetët mundën me rezultatin 3-2 Serbinë në raundin e tretë dhe të fundit të fazës së grupeve të Botërorit, duke i treguar “derën e daljes” këtyre të fundit që pretendonin po ashtu të shkonin më tej.

Një prej autorëve të golave të kombëtares zvicerane ishte futbollisti me origjinë shqiptare, Xherdan Shaqiri, duke i treguar edhe një herë serbëve se janë “preja” e tij e preferuar.

Ndryshe nga ndeshja e kaluar, sonte ai bashkë me Xhakën nuk mundën të festojnë me shqiponjën dykrenare pasi kjo është ndaluar kategorikisht nga FIFA.

Megjithatë gjithçka ishte organizuar mjaft bukur nga të dy shqiptarët. Siç shihet edhe në foto, në momentin e festimit, si Xhaka ashtu edhe Shaqiri shkojnë në cepin e fushës. Ata bashkojnë kokat dhe hapin krahët njësoj si shqiponja dykrenare në flamur. Të mrekullueshëm!

Festë fantastike dhe ide gjeniale e dy lojtarëve që përfaqësojnë Zvicrën, por kurrë s’e kanë mohuar gjakun e tyre shqiptar. Edhe pse FIFA kishte paralajmëruar, aty ku thërret gjaku, siç duket gjithmonë gjendet zgjidhja.syri.net

blank

blank

Para tensioneve në fushë, trajneri serb kapet nga kamerat duke sharë nënat shqiptare, Xhaka e Shaqiri e largojnë kokulur nga Botërori

Përzgjedhësi i Serbisë, Dragan Stojkovic, ka treguar fytyrën e vërtetë të tij prej antisportistit.

Pasi Serbia shënoi golin e dytë, Stojkovici shau shqiptarët derisa festonte.

Por festa nuk i zgjati shumë. Shaqiri e Xhaka me shokë fituan 3-2 dhe dërguan Stojkovicin dhe serbët tjerë në shtëpi.

Mediat kroate kanë shkruar se sjellja e Stojkoviçit është skandaloze.

Për herë të dytë provokimeve të rënda të serbëve, madje edhe sharjeve, u përgjigjen Shaqiri e Xhaka që bënë krenarë miliona shqiptarë.

Për këtë ka reaguar edhe ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj, me një postim në rrjetet sociale.
“Racizmi i Stojkoviqit të #Serbisë u kap drejtpërdrejt në kamera duke sharë nënat #kosovare- #shqiptare.
Duke pritur që @FIFAWorldCup të veprojë në përputhje me këtë veprim frikacak të turpshëm”, shkroi Haradinaj.

Të shumta kanë qenë reagimet për gjestin e pahijshëm të përzgjedhësit serb.bw

blank

Xhaka thyen heshtjen dhe tregon arsyen pse veshi fanellën e Jasharit pas fitores ndaj Serbisë

Granit Xhaka ka qenë emri më i përfolur në ndeshjen Zvicër – Serbi, edhe pse nuk shënoi fare.

Ylli kosovar ishte i jashtëzakonshëm në fushë, ndërsa arriti edhe të merret me serbët në momentin që ata provokonin.

Pas ndeshjes Xhaka festoi me fanellën e mesfushorit Ardon Jashari dhe e kishte kthyer përmbys.

Në momentin që shihet mbiemri Jashari, të gjithë mendojnë për komandantin legjendar, Adem Jashari dhe Xhaka sigurisht që e ka veshur për këtë arsyeje atë fanellë.

Por duke mos dashur të marrë ndonjë dënim, ai është prononcuar duke treguar arsyen pse festoi me fanellën e Jasharit.

blank

“Jo, pa formim politik. Ardon Jashari erdhi në një ekip si lojtari më i ri, unë isha në të njëjtën situatë si ai, ai meriton respekt. Shihemi çdo ditë, kalojmë shumë kohë së bashku”.

“Unë gjithmonë vesh një bluzë me emrin e tij pas ndeshjes. Kështu bëra tani”, tha Xhaka.

Gjithsesi Xhaka mori çmimin si lojtari i ndeshjes dhe Zvicra në 1/8 e finales takohet me Portugalinë.bw

blank

blank

Trajneri i Zvicrës flet për Xhakën dhe fitoren ndaj serbëve: Nuk kam qenë kurrë në një situatë të tillë, udhëtimi ynë nuk ka përfunduar ende

Zvicra ka arritur fitore të madhe ndaj Serbisë 3-2, për të kaluar në 1/8 e finales në Kupën e Botës.

Xherdan Shaqiri, Breel Embolo dhe Remo Freuler u përkujdesën për t’i gjunjëzuar serbët dhe për t’i dhënë tre pikë Zvicrës.

Pas ndeshjes ka folur trajneri i Zvicrës, Murat Yakin duke e cilësuar si një fitore shumë të madhe.

“Në pjesën e parë kishim pak dobësi dhe bëmë dy gabime, por më pas ne reaguam mirë dhe arritëm të fitonim. Ne e dinim se Serbia duhej të sulmonte, kështu që ata duhej të luanin më shumë me një lojtar sulmues”.

“Kjo është arsyeja pse zona të reja u hapën për ne në sulm. Keni luajtur me pesë mesfushorë dhe katër mbrojtës gjithmonë ka një boshllëk. Kështu që ishte gjithmonë e vështirë për të gjetur një ekuilibër midis sulmit dhe mbrojtjes”, tha Yakin.

 

Tutje Yakin foli edhe për Granit Xhakën, duke thënë se është shumë i zgjuar për të luajtur para mbrojtjes.

“Graniti është mjaft i zgjuar për të pozicionuar veten para mbrojtjes kur është në zotërim. Të gjithë mesfushorët kanë përvojë të mjaftueshme për të vendosur vetë. Nuk më duhej një specifikim fiks”.

“Në fund, kryesisht doja t’i qetësoja lojtarët. Sigurisht që kemi mësuar nga gabimet tona komunikoi dhe bëri punë të mira përgatitore para kësaj loje. Pas ndeshjes, ka një zbrazëti të tillë të kënaqur. Ju uleni në dhomën e stërvitjes dhe i lini lojtarët të festojnë”, tha Yakin.

Tutje trajneri zviceran deklaroi se nuk ka qenë kurrë në një situatë të tillë dhe se udhëtimi i Zvicrës nuk do të përfundojë me kaq.

“Nuk kam qenë kurrë në një situatë si kjo. Udhëtimi ynë nuk ka përfunduar ende, ne duam të vazhdojmë me këtë ekip. Unë i besoj zhvillimit të këtij ekipi, brenda dhe jashtë fushës. Portugalia është sigurisht një kundërshtar i fortë, por edhe ne mund të llogarisim”, deklaroi Yakin.

blank

Xhaka e Shaqiri me shokë e “dërmojnë” prapë Serbinë, shkojnë në tetëshen e Kupës së Botës

Zvicra e ka siguruar kualifikimin në fazën tjetër ndaj Serbisë për herë të dytë radhazi dhe për herë të dytë radhazi e eliminoi Serbinë.

Helvetikët triumfuan 3:2 ndaj Serbisë, duke u kualifikuar në 1/8 e finales së Kupës së Botës.

Nuk kishte si të mungonte edhe një shqiptar në listën e realizatorëve, shkruan Gazeta Express.

Ishte Xherdan Shaqiri që realizoi golin e parë në ndeshje në minutën e 20-të të ndeshjes, duke heshtur tifozët serbë që e vërshëllenin sa herë prekte topin.

Por Serbia u rikthye me dy gola nëpërmjet Mitrovic dhe Vlahovic në minutat 26’ dhe 35’.

Në minutën e fundit të pjesës së parë, Embolo barazoi rezultatin.

Me të nisur pjesa e dytë, Freuler e kaloi Zvicrën në epërsi dhe ia siguroi kualifikimin tutje si e dyta në grup.

blank

Martin Candinas zgjidhet në krye të Dhomës së Deputetëve të Zvicrës

42-vjeçari nga Graubünden u zgjodh president i dhomës së ulët me 181 vota nga 188 fletë votimi të vlefshme

 

VOAL- Sesioni dimëror i dhomave federale u hap, siç e ka traditë, me zgjedhjen e presidentëve të tyre përkatës për vitin e ardhshëm.

Martin Candinas nga Graubünden u zgjodh në krye të Këshillit Kombëtar me 181 vota nga 188 fletë votimi të vlefshme. Përfaqësuesi 42-vjeçar i Aleancës së Qendrës, deputet që nga viti 2011, është presidenti i gjashtë i Këshillit Kombëtar nga Graubynden që nga viti 1848 (i pari në 37 vjet) dhe zgjedhja e tij është një nga më të mirat (më mirë Isabelle Moret, 193 vota më 2019). Vitin e kaluar, Irène Kälin e gjelbër kishte marrë 151 nga 166.

I lindur në Rabius, në Surselva, ai është shumë aktiv në mbrojtjen e pakicave gjuhësore dhe tashmë në vitin që po përfundon, si nënkryetar, Candinas theksohet për përdorimin e romanshit, një gjuhë që ai do ta përdorë edhe si qytetari i parë i Konfederatës.

Presidenca e tij do të ketë pothuajse menjëherë një moment të rëndësishëm: më 7 dhjetor ai në fakt do të drejtojë zgjedhjet e këshilltarëve të rinj federalë. Një mundësi që “të gjithë e ëndërrojnë”, tha Candinas, por që edhe e emocionon.

Festimet për zgjedhjen e tij janë planifikuar për të mërkurën në Disentis/Mustèr. Pritja për popullatën do të bëhet në orën 14:00. rsi-eb

blank

Asist i Shaqirit, Embolo nderon Zvicrën por nuk feston

Zvicra me Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin në fushën e lojës, si dhe me Ardon Jasharin në stol, merr fitoren e parë në grup, duke mposhtur 1-0 Kamerunin. Një sukses jo i lehtë, por me shumë vlerë, duke parë që në këtë grup janë edhe Brazili me Serbinë.

Pjesa e parë ishte e ekuilibruar, me dy skuadrat që nuk pritën të studionin njëra-tjetrën por u hodhën në kërkim të golit. Zviceranët kërkonin më shumë nga krahët, por munguan krosimet në zonë. Ndërsa Kameruni në dy raste mund të kishte shënuar.

Pjesa e dytë nis me gol. Në 48’, Shaqiri fut një top të bukur në zonë dhe Embolo nuk fal përballë portierit. Sulmuesi zviceran nuk feston, pasi origjina e tij është pikërisht nga Kameruni. Afrikanët reagojnë dhe hidhen në sulm për të barazuar.

Ndërsa helvetët nuk tregohen efikasë me ndonjë kundërsulm vrastar për të mbyllur ndeshjen. Sfida ishte e hapur deri në fund, por Zvicra menaxhon shumë mirë avantazhin e golit dhe merr tri pikët e para në grup.bw

blank

Berna forcon sanksionet kundër Rusisë

VOAL- Këshilli Federal ka vendosur të zbatojë masa të mëtejshme kundër Rusisë, pas pushtimit të Ukrainës, duke rifilluar ato të miratuara nga Bashkimi Evropian si pjesë e paketës së tetë të sanksioneve.

Masat, që hyjnë në fuqi nga ora 18:00 e së mërkurës, përfshijnë një bazë ligjore për vendosjen e kufijve maksimalë të çmimeve për naftën bruto ruse dhe produktet e naftës dhe kufizimet për produktet e tjera të çelikut, mallrat për industrinë e aviacionit dhe hapësirës dhe mallrat ekonomikisht të rëndësishëm për Rusinë. Masat përfshijnë gjithashtu një ndalim për ofrimin e shërbimeve të tjera (konsulencë IT, inxhinieri, arkitekturë, këshilla ligjore) për qeverinë dhe kompanitë ruse, si dhe për të qenë në bordet e disa kompanive shtetërore ruse.

Qeveria ka lëshuar gjithashtu një embargo armësh kundër Rusisë, e cila është shtrirë edhe në Ukrainë për arsye që lidhen me neutralitetin zviceran. rsi-eb

blank

Të rinjtë zviceranë duan të merren me politikë

VOAL- Sa më shumë të rinjtë zviceranë të ndjehen se dëgjohen dhe merren seriozisht, aq më shumë do të jenë të gatshëm të marrin pjesë në jetën politike. Kështu thuhet në një studim të publikuar të martën dhe të kryer për Komisionin Federal për Fëmijët dhe Rininë.

Të rinjtë nga mosha 12 deri në 27 vjeç u përfshinë në mënyrë aktive në hulumtimin e prezantuar në Bernë, ku morën pjesë edhe SUPSI. Doli se me rritjen e moshës, angazhimi politik tenton të rritet, por ajo që bën diferencën është impulsi fillestar, si dhe inkurajimi i një personi referues. Hulumtimi merr në konsideratë forma të ndryshme të pjesëmarrjes si festivale për çështje aktuale, ngjarje apo këshilla të klasave.

Kanë rëndësi edhe disa faktorë të tjerë, si vendbanimi, arsimi ose gjinia. Angazhimi politik është më i fortë në qytete, për ata me arsim më të lartë dhe për vajzat sesa për djemtë. Të rinjtë me pasaporta zvicerane janë gjithashtu më të përfshirë se të huajt. Komisioni bën rekomandime për të nxitur pjesëmarrjen politike. Këto përfshijnë forcimin e edukimit qytetar në shkollë dhe krijimin e hapësirave mësimore. rsi-eb

blank

Ushtria zvicerane ka nisur manovrat më të mëdha që nga viti 1989: janë përfshirë 5000 trupa

VOAL- Ushtria filloi të hënën stërvitjet më të mëdha ushtarake në Zvicër që nga shpërbërja e Perandorisë Sovjetike. Manovrat Trident të vitit 1989 përfshinin 45,000 ushtarë dhe përfunduan dy javë pas rënies së Murit të Berlinit, pak ditë para votimit për shfuqizimin e ushtrisë. Këtë herë “Pilum 22” sheh 5000 ushtarë të angazhuar në kantonet e Bernës, Solothurnit, Aargaut, Lucernës dhe Zyrihut për të trajnuar procedurat për përballjen me grupet e armatosura. Për një javë, ajo do të përfshijë katër batalione të mekanizuara, një kompani logjistike dhe një kompani këmbësorie malore, si dhe një grup të luftës elektronike dhe një detashment komandues të forcave speciale. Siç mësojmë nga faqja e ushtrisë, operacionet do të kryhen në një mjedis konflikti, të përcaktuar, hibrid dhe të paqartë me përfshirjen e partnerëve civilë.

Forcat speciale të ushtrisë zvicerane

Deri më 29 nëntor në Pllajë mund të ndodhë që të hasni në disa tanke që qarkullojnë nëpër rrugë. Nuk ka të shtëna artilerie, por zhurmat dhe ndërprerjet e trafikut do të jenë të pashmangshme, si dhe disa dëme. Trupat – shpjegoi zëdhënësi i ushtrisë Daniel Reist para mikrofonave të SSR – ftohen të jenë të kujdesshëm kur drejtojnë automjetet e gjurmuara, por do të jetë e pashmangshme që ato të dëmtohen, ndoshta ndonjë rrethrrotullim ose ndonjë fushë. Dëmi do të kompensohet nga ushtria. Është krijuar një linjë telefonike për popullatën (mund të kontaktohet me telefon në 0800 0800 85 ose me e-mail në: pilum11@vtg.admin.ch) por deri në fund të ushtrimit, ju lutemi bëni durim për çdo zhurmë ose probleme në trafik.

Ukrainë, intervistë me kreun e ushtrisë zvicerane

Objektivi i “Pilum 22”, i cili sheh Brigadën 11 të Mekanizuar (një nga dy Panzerbrigaden zvicerane) në radhë të parë, është të verifikojë aftësinë për të mbrojtur Zvicrën dhe popullsinë në terren në kuadër të një konflikti të armatosur. Skenari u zhvillua shumë përpara pushtimit rus të Ukrainës, por sipas ushtrisë, ngjarjet e fundit konfirmojnë nevojën absolute për të ruajtur një shkallë të lartë gatishmërie edhe përballë kërcënimeve të konsideruara të vjetruara vetëm disa muaj më parë, si ai që pritej të skenarin.

Peizazhi

Këshilli Federal ka vendosur të mobilizohet sepse një konflikt i armatosur po vazhdon në Evropë. Deri tani ajo ka prekur Zvicrën vetëm në mënyrë indirekte. Por presioni politik po rritet, duke përfshirë edhe aktorët në afërsi të kufijve kombëtarë. Trupa ka për detyrë të përgatitet për punësim të mundshëm. Në qendër të stërvitjes janë zhvillimi dhe bashkërendimi i të gjithë elementëve në terren real me mjete ushtarake: nga eksploruesit tek tanket dhe logjistika. rsi-eb

blank

The PEC Award 2022 goes to Russian journalist Ekaterina Glikman

 

PEC press release (French and Russian after English)

 

Geneva, 14 November 2022 (PEC) – The Press Emblem Campaign (PEC) rewards  in Geneva Russian journalist Ekaterina Glikman for her ongoing and exemplary commitment to press freedom in Russia. The journalist is currently working from Switzerland in the direction of Novaya Gazeta Europe, founded in April 2022 by the former Novaya Gazeta journalists who had to flee Russia.

“The state of press freedom in Russia has deteriorated considerably since the Russian invasion of Ukraine decided by President Vladimir Putin in February 2022. Many Russian journalists have chosen to go into exile to continue to work freely. The PEC 2022 award is dedicated to them”, said PEC President Blaise Lempen.

At the end of March 2022 Novaya Gazeta was forced to cease its activities in Russia and at the beginning of April Novaya Gazeta Europe was established. Ekaterina Glikman lives in Schaffhausen and is married to a Swiss journalist who helps Novaya Gazeta Europe with fundraising.

Ekaterina Glikman has been working for Novaya Gazeta for more than 20 years and has collaborated with journalist Anna Politkovskaya until her killing in 2006 and Nobel Peace Prize winner Dmitry Muratov, among others. Six journalists of the opposition newspaper have been killed over the years.

“Ekaterina continues her fight for free information from Switzerland. She and the entire Novaya Gazeta Europe team deserve our encouragement until Russia finds its way back to freedom. It is in Moscow that the fate of Ukrainians and Europe is at stake and we must support the Russians who oppose the war crimes perpetrated every day by the Kremlin in Ukraine”, added the PEC President.

“Receiving the PEC award is an incredible moral support. All these months of war we, those Russians who are against the war, torture ourselves with the question: how did we let this happen ? It is hard to live with. So thank you for your encouragement”, said Ekaterina Glickman at the press conference in Geneva.

“I started working as a journalist at exactly the same time as Putin came to power. So I witnessed from the inside how the space of free journalism shrank during his rule until it disappeared completely. But…If it is no longer possible to provide Russians with truthful information being in Russia, then it must be done from abroad. Why do it ? Does it make any sense if the country is poisoned by years of propaganda and it is impossible to compete with it ? My answer is yes. Peaple should not be left alone with propaganda. No people deserve that”, added Ekaterina Glikman.

The year 2022 is shaping up to be one of the deadliest for journalism, with more than 100 journalists killed since January so far. According to the Institute for Mass Information, an Ukrainian NGO based in Kiev, more than 40 journalists have died in the war since February 2022. Of these, about ten were killed while on assignment, the others as members of the Ukrainian army or as ordinary civilians.

The PEC was founded in Geneva in 2004 by a group of journalists of several nationalities to strengthen the protection and safety of media workers around the world. Since 2009, it has awarded its annual prize to an individual or organisation working for the protection of journalists and press freedom in the field.

Last year the award went to Indian journalist Nava Thakuria, the year before to Mexican journalist Carmen Aristegui, in 2019 to the director of the Afghan Journalists Centre Ahmed Quraishi while in 2018 the award went to the family of Daphne Caruana Galizia murdered in Malta in October 2017.

blank

More info at: www.pressemblem.ch


Send this to a friend