VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Pesë alpinistë humbin jetën nga stuhia e borës në Alpet e Zvicrës

By | May 1, 2018
blank

Komentet

blank

29 142 raste dhe 16 viktima 24 orët e fundit në Zvicër

VOAL – Në 24 orët e fundit, Zyra Federale e Shëndetit Publik ka regjistruar 29,142 raste të reja me koronavirus në Zvicër. Katërmbëdhjetë vdekje të reja u raportuan dhe 125 njerëz u shtruan në spital. Pikërisht një javë më parë, BAG njoftoi 24,602 raste, ose 4,540 më pak. Në të njëjtën ditë pati 16 të vdekur dhe 129 të shtruar në spital. Që nga fillimi i pandemisë, vdekjet janë rritur në 12,170.

Në kujdesin intensiv, pacientët me Covid zënë 30,3% të vendeve të disponueshme në terapi intensive, nga të cilat vetëm rreth një e katërta mbeten të disponueshme.

Rezultatet e 76.619 testeve janë transmetuar me një normë pozitive prej 38%, kundrejt 36,9% javën e kaluar. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, është 1.11, një shenjë e një epidemie që është ende në zgjerim. Varianti Omicron përfaqëson 87.9% të mostrave të analizuara në detaje.

Në 14 ditët e fundit, numri total i të infektuarve ishte 351,443, ose 4,035.24 për 100,000 banorë. Që do të thotë se në dy javët e fundit një në 25 zviceranë është diagnostikuar me koronavirus pozitiv. rsi-eb

blank

Zvicër: 67 906 raste dhe 30 viktima në tri ditë

VOAL – Rastet e reja të infektimit për shkak të pandemisë Covid-19 në Zvicër, në 72 orët e fundit, raporton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), ka shkuar në 67.906. Vdekjet në lidhje me sëmundjen e shkaktuar nga SARS-CoV-2 janë regjistruar që nga e premtja e datës 30. Gjatë së njëjtës periudhë, 233 persona të tjerë janë dashur të shtrohen në spital.

Vdekjet janë në rënie krahasuar me një javë më parë (ishte lajmëruar 48. Të shtruarat në spital janë të qëndrueshme (pa ndryshim), ndërsa infeksionet janë në rritje, rreth 5% më shumë.

Kantonet në të cilat koronavirusi po qarkullon më shumë këto ditë janë: Gjeneva, Jura, Valais dhe Grisons të cilat kanë një incidencë prej mbi 6,000 infeksionesh për 100,000 banorë gjatë dy javëve të fundit. Pasojnë Ticino dhe kantonet e tjera franceze, ndërsa në Zvicrën gjermanishtfolëse dhe veçanërisht në Zvicrën lindore (në atë kohë shumë të prekur nga varianti Delta) infeksionet janë më të pakta dhe priren të ulen.

Nga ana tjetër, numri i përgjithshëm i pacientëve në spitalet zvicerane është ende në rritje. Aktualisht, totali i pacientëve me Covid është 1855, nga të cilët 271 të shtruar në reparte të terapisë intensive.

Kuota e testimit që rezultoi pozitive gjatë fundjavës arriti një rekord të ri: të dielën arriti në 44.5%.

Një përqindje e paprecedentë që nga fillimi i pandemisë që ndoshta është ndikuar nga ndryshimi i prioritetit me të cilin laboratorët vazhdojnë me analizat, duke filluar nga kampionet e personave që kanë simptoma. Deri tani janë raportuar rezultatet e 100,000 testeve të kryera gjatë fundjavës, 40,000 prej të cilave ishin pozitive: 26,055 të shtunën dhe 14,464 të dielën.
Omicron tani në 90%

Omicron tani ka zëvendësuar plotësisht Delta-n. Sipas të dhënave të renditjes së mbledhur nga Konfederata, varianti i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut dy muaj më parë i atribuohet aktualisht pak më pak se 90% të infeksioneve në Zvicër. Ndonëse, duhet thënë, Zyra Federale e Shëndetit Publik paralajmëron se kjo mund të jetë një shifër e mbivlerësuar pasi për momentin analizat synojnë të kërkojnë konkretisht këtë variant. rsi-eb

blank

Në Zvicër 32 150 raste dhe 10 viktima në 24 orë

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, BAG regjistroi në 24 orët e fundit 32,150 raste të infektimit, 20 vdekje të reja të shkaktuara nga Covid-19 dhe 151 shtrime në spital të pacientëve që vuajnë nga sëmundja. Pikërisht një javë më parë, BAG njoftoi 28,038 raste, ose 4112 më pak. Në të njëjtën ditë, pati 10 të vdekur dhe 126 të shtruar në spital. Që nga fillimi i pandemisë, viktimat janë rritur në 12,125.

Pacientët me Covid aktualisht zënë 29.70% të vendeve të disponueshme të ICU, të cilat kanë një shkallë të përgjithshme punësimi prej 76.70%. Incidenca e infeksioneve në dy javët e fundit është 3,733 raste për 100,000 banorë. rsi-eb

blank

Ignazio Cassis: Zvicra mbetet partnere e BE-së

Presidenti austriak Alexander Van der Bellen dhe Presidenti zviceran Ignazio Cassis

VOAL – Politika evropiane e Zvicrës dhe situata në Ukrainë ishin temat kryesore të diskutuara gjatë takimit të mbajtur në Vjenë mes presidentit zviceran Ignazio Cassis dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Bellen. Të dy theksuan rëndësinë e multilateralizmit.

“Na vjen shumë keq për ngërçin në negociatat mes Zvicrës dhe BE-së”, tha Alexander Van der Bellen për mediat pas takimit të enjten. Jo vetëm që Zvicra ka nevojë për BE-në, BE-ja ka nevojë edhe për Zvicrën.

Ignazio Cassis tha se Këshilli Federal dëshiron të vazhdojë rrugën dypalëshe me Brukselin, partner i qëndrueshëm i të cilit mbetet Zvicra.

Van der Bellen vlerësoi gjithashtu faktin që Zvicra i mbante gjithmonë të hapura kufijtë e saj për 9,000 punëtorët kufitarë austriakë gjatë pandemisë. rsi-eb

blank

Zvicra 29 887 raste dhe 18 viktima në 24 orë

VOAL – Numri ditor i të infektuarve me koronavirus në Zvicër ka rënë nën pragun e 30.000 rasteve nga dje deri në sot: 29.887, për të qenë të saktë, ato të zbuluara në 24 orët e fundit. Të dhënat nga dje, e mërkurë, në vend të kësaj treguan 32,881 infeksione. Madje, saktësisht një javë më parë, rastet e shqyrtuara ishin 32239 ose 2352 më shumë.

Në baza ditore, përsëri në bazë të shifrave të komunikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), shtrime të mëtejshme në spital (122, krahasuar me 249 të raportuar dje) dhe vdekje që i atribuohen Covid-19 (18, ndërsa dje ishte 36. ). Aktualisht pacientët e shtruar në spital për shkak të sëmundjes janë 1803, 267 prej tyre në terapi intensive (barabartë me 29,7% të shtretërve ekzistues).

Aktualisht, BAG komunikon gjithmonë, 67.72% e popullsisë tashmë ka përfituar nga dy doza të vaksinës kundër koronavirusit. Megjithatë, përqindja rritet në 77.05% te personat mbi 12 vjeç. 32.28% iu dha gjithashtu një dozë përforcuese. rsi-eb

blank

Djathi “Gruyère” nuk është më vetëm zviceran

VOAL – Një gjykatë në Shtetet e Bashkuara ka vendosur që amerikanët do të jenë në gjendje të prodhojnë Gruyère-n e tyre, pasi megjithëse marka ka një emërtim të mbrojtur të origjinës (PDO), Shtetet e Bashkuara nuk e njohin autoritetin e saj.

Vendimi vjen pas një beteje të gjatë ligjore mes Interprofession of Gruyère (IPG) dhe një shoqate amerikane aktive në eksportin e produkteve të qumështit. Në vitin 2013, IPG ishte me të vërtetë në gjendje të regjistronte emrin “Gruyère” në SHBA. Një gjykatë e vendosur në shtetin e Virxhinias, megjithatë, ra dakord me shoqatën, pasi “gruyère” kuptohet nga publiku amerikan si një term i përgjithshëm që nuk i referohet domosdoshmërisht një zone të caktuar gjeografike. Kjo do të thotë se djathrat e prodhuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të shiten me emrin “gruyère”, pa qenë nevoja të vijnë nga rajonet e mbuluara nga etiketa “Gruyère PDO”, e njohur në nivel evropian.

Gruyère, me origjinë nga rajoni i Friburgut me të njëjtin emër, e gjen veten në konkurrencë me një produkt me të njëjtin emër, por krejtësisht të ndryshëm, dhe në një vend që prej vitesh përfaqëson një pjesë të madhe të eksporteve të tij. Prandaj, prodhuesit zviceranë të djathit tashmë kanë paralajmëruar se do të bëjnë ankesë. rsi-eb

blank

Zvicër: Një e mërkurë nën zero

VOAL – Një zonë e madhe e presionit të lartë prodhoi një natë të kthjellët të së mërkurës në Zvicër dhe temperatura gati -30 gradë në disa vende. Por është ende larg rekordit që lidhet me të ftohtin.

“Zvicra është një frigorifer,” theksoi SRF Meteo në faqen e saj të internetit të mërkurën. Meteorologët e tij kanë matur temperaturën më të ulët në kullotën malore Hintergräppelen në Toggenburg-Sangallese: -28,4 gradë. Në orën 9.00 në La Brévine (NE) ishte ende -26.8 gradë, megjithatë MeteoSwiss njoftoi në Twitter. Por një vlerë kaq e ngurtë nuk është e pazakontë për këtë qytet në Neo-Kështjellën Jura: saktësisht 35 vjet më parë, më 12 janar 1987, në “Siberinë e Zvicrës” u vendos rekordi absolut në këtë drejtim me -42.5 gradë.

Të mërkurën, megjithatë, kishte diçka për të dridhur edhe në lartësi më të ulëta. Në të gjithë Zvicrën në mëngjes temperaturat kanë shkuar nën zero. MeteoSwiss regjistroi -10.2 gradë në Chur, -9.1 në Sion, -5.6 në Bazel, -2.2 në Bernë dhe -1.4 në aeroportin Zyrih-Kloten. Lugano dhe Gjeneva ranë gjithashtu nën “barrierën” e gradës zero: në Ceresio ata konstatuan -0,7 gradë dhe në Gjenevë -0,1 gradë.

blank

PEC press release: Nearly 2000 journalists died with Covid-19 in 94 countries

Geneva, January 7, 2022 (PEC) Nearly 2000 journalists died of Covid-19 in 94 countries since March 2020. Last year, in 2021, at least 1400 media workers succumbed to the virus, that is to say 116 par month or some 4 per day on average, announced Friday in Geneva the Press Emblem Campaign (PEC).

No continent is spared by the pandemic. Of the 1940 journalists dead registered by the PEC since March 1, 2020, Latin America leads with half of the victims, or 954 deaths. Asia follows with 556 dead, ahead of Europe 263, then Africa 98 and North America 69.

More than 50 casualties are still under investigation. The actual number of victims is certainly higher, as the cause of journalists’ deaths is sometimes not specified or their deaths not announced. In some countries, there is no reliable information. The 2000 figure is a low estimate. According to PEC India representative Nava Thakuria, the vast south-Asian country might have lost over 400 media workers to the pandemic, but a hundred of them are yet to be authenticated.

Slowdown in the number of victims

After a spike in deadly infections in the first half of 2021, the death toll thankfully slowed in the second half thanks to advances in vaccination, said PEC Secretary-General Blaise Lempen.

For the second half of 2021, 225 deaths were registered, with an increase in Europe, ans a sharp decrease in Latin America and Asia (in December 25 journalists died, in November 28, in October 27, in September 33, in August 42 and in July 70). In the first half of 2021, 1175 journalists were killed by the virus.

The PEC hopes that this slowdown will continue in 2022 but is worried by the high number of infections caused by the Omicron variant. It calls all media workers to take the necessary precautions including the booster vaccine.

Brazil, India and Peru with the heaviest death toll

Since March 2020, Brazil is the country with the heaviest death toll with 295 media workers who died from the coronavirus. India is second with at least 279 victims, ahead of Peru 199, then Mexico 122, Colombia 79, Bangladesh 68.

In the United States of America at least 67 journalists died with Covid-19. Italy is the first european country with 61 dead, followed by Venezuela 59, Ecuador 51, Argentina 46, Indonesia 42, Russia 42, Iran 34, United Kingdom 33, Turkey 29, Dominican Republic 29, Pakistan 27, Nepal 23, Egypt 22, Bolivia 20, Honduras 19, South Africa 19, Spain 19 and Ukraine 19.

Next are Panama 17, Poland 14, France 11, Guatemala 11, Nigeria 11, Afghanistan 10, Nicaragua 10, Zimbabwe 10, Algeria 9, Cuba 9, Paraguay 8, Philippines 7, Uruguay 7, Kazakhstan 5, Kenya 5, Romania 5, Morocco 4, Cameroon 4, Iraq 4.

At least 3 journalists died of complications with Covid-19 in 6 countries : Albania, Azerbaijan, Costa Rica, Portugal, Salvador, and Sweden.

Two victims were registered in 14 countries : Austria, Belarus, Belgium, Benin, Bulgaria, Canada, Chile, Germany, Ghana, Greece, Guyana, Sri Lanka, Switzerland, and Uganda.

At least one in 30 countries : Angola, Barbados, Bosnia, Czech Republic, Democratic Republic of Congo, Israel, Jamaica, Japan, Jordan, Kirghizstan, Kosovo, Lebanon, Lithuania, Malaysia, Malawi, Mali, Moldova, Mozambique, Myanmar, New Zealand, Norway, Palestine, Saudi Arabia,  South Korea, Thailand, Togo, Tajikistan, Tunisia, UAE, and Yemen.

The PEC tally is based on information from local media, national associations of journalists and regional PEC correspondents.

Look at our list of victims on: www.pressemblem.ch

 

blank

Në Zvicër 48 viktima dhe 63 647 raste 72 orët e fundit

VOAL – Rastet e reja të infektimit për shkak të pandemisë Covid-19 në Zvicër, në 72 orët e fundit, njofton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), ishin 63.647. Janë 48 të vdekur nga kjo sëmundje, ndërsa 233 persona janë shtruar në spital. Të hënën e kaluar, pas një korrigjimi, BAG kishte shënuar 57’38 raste të reja me koronavirus, por brenda 96 orëve dhe jo 72 si tani.

Në total, që nga fillimi i pandemisë, infeksionet në Konfederatë (dhe në Principatën e Lihtenshtajnit) të konfirmuara zyrtarisht janë 1.546.840 ndërsa vdekjet arritën në total në 12.031. Për shkak të variantit Omicron në muajin e fundit, numri mesatar ditor i infeksioneve është pothuajse trefishuar, nga pak më shumë se 9,000 në pothuajse 25,000. Rekordi shkon në 4 janar, kur u shfaqën 33’388 pozitivitet në një ditë të vetme.

Aktualisht 266 persona janë në terapi intensive. Një shifër që duket të jetë në rënie pasi në 27 dhjetorin e kaluar kishin arritur maksimumin e valës së pestë me 334. Pacientët me Covid-19 zënë 30,20% të vendeve të disponueshme në terapi intensive, me një normë punësimi 73,70%. Në përgjithësi, 1,859 të shtruar në spital për sëmundjen e shkaktuar nga SARS-CoV-2.

Rezultatet e 221.693 testeve janë transmetuar gjatë 72 orëve të fundit, sipas BAG. Norma e pozitivitetit është 28.7%, nga 26.4% javën e kaluar. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, është 1.40. Varianti Omicron përfaqëson 56.3% të rasteve të shqyrtuara në detaje.

Në total, 67.56% e zviceranëve kanë marrë tashmë dy doza të vaksinës. Mes popullsisë mbi 12 vjeç, përqindja rritet në 76.88%. Përveç kësaj, 67,69% e njerëzve mbi 65 vjeç dhe 30,04% e popullsisë morën të ashtuquajturin përforcues. rsi-eb

blank

Në Zvicër 28 038 raste të reja, 126 shtrime në spital dhe 10 viktima

 

VOAL – Numri i infeksioneve të njoftuara sot, të premten, nga Zyra Federale e Shëndetit Publik është në rënie në krahasim me atë të komunikuar të enjten. Infeksionet e reja me koronavirus të regjistruar nga BAG janë 28,038. 10 persona të tjerë vdiqën nga Covid-19, ndërsa 126 u desh të shtroheshin në spital.

Një javë më parë, Berna njoftoi 18,950 infeksione, pra 9,000 më pak, 24 vdekje dhe 128 shtrime në spital. Tendenca është ende në rritje, duke pasur parasysh një normë riprodhimi prej 1.37 (pasi është rreth dhjetë ditë prapa të tjerave). Shkalla pozitive e tamponëve, rezultati i të cilave u transmetua tejkalon 29%. Në 14 ditët e fundit, incidenca në bazë të popullsisë ishte 2,751.25 për 100,000 banorë.

Pothuajse një milion e gjysmë njerëz janë infektuar me virusin që nga fillimi i pandemisë.

691 pacientë aktualisht janë të shtruar në njësitë e kujdesit intensiv në spitalet zvicerane. Prej tyre 291 janë të prekur nga Covid-19. Vetëm ata zënë 33.2% të shtretërve të disponueshëm. rsi-eb

blank

Zvicër: 32 239 raste dhe 10 viktima 24 orët e fundit

VOAL – Rastet e infeksionit me koronavirus në Zvicër tejkaluan pragun e 32 000 rasteve në baza ditore: 32,239 më saktë në 24 orët e fundit, siç njoftoi të enjten Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG).

Dje BAG raportoi 31,109 raste. Më pas duke bërë një krahasim me të dhënat e saktësisht një jave më parë, shënohen 13207 raste më shumë.

Numri i të vdekurve nga pandemia përfshin gjithashtu 10 vdekje të tjera nga dje deri në ditën e sotme. Për rrjedhojë, ka 137 shtrime të tjera në spital për shkak të fillimit të Covid-19. Aktualisht 298 persona janë në terapi intensive për shkak të pandemisë; Në përgjithësi këto departamente janë të zëna 79,90% (33,80% janë pacientë me Covid). SDA-eb

blank

Zvicër: 31 109 raste dhe 20 viktima 24 orët e fundit

VOAL – Edhe shifrat e fundit të publikuara sot, të mërkurën, nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) theksojnë shtrirjen shqetësuese të valës së re pandemike. Në 24 orët e fundit, në Zvicër janë zbuluar 31.109 raste të reja me pozitivitet me koronavirus. Dje, për krahasim, janë shënuar 20742 infeksione të tjera. Dhe një javë më parë infeksionet e zbuluara ishin 17.634, ose 13.475 më pak se sot.

Gjithashtu nga dje deri në ditën e sotme u regjistruan 20 vdekje të tjera që i atribuohen Covid-19, ndërsa 147 shtrime të mëtejshme pas shfaqjes së sëmundjes.

Më konkretisht, 679 persona janë aktualisht në terapi intensive. Pacientët me Covid-19 aktualisht zënë 35.3% të vendeve të disponueshme për kujdes intensiv. sda-eb


blank
blank
Send this to a friend