VOAL

VOAL

‘Panik, panik total’: Rrëfimet e banorëve që po largohen nga Luhansku

February 21, 2022
blank

Komentet

blank

DYSHIMET – VOA: Raportimet mbi lidhjet e presidentit Vuçiç me grupe kriminale ngrenë pikëpyetje në SHBA

Në filllim të muajit maj, revista javore e gazetës Nju Jork Tajms, botoi një artikull të gjatë mbi presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç që përmbante hollësi mbi dyshimet për lidhjet e tij me një grup kriminal, pjesëtarë të të cilit po ndiqen penalisht nën akuzat për kryerjen e një sërë krimesh, përfshirë trafik droge dhe vrasje.

Artikulli tërhoqi vëmendje ndërkombëtare dhe jo vetëm në Ballkan, ku rrjete të gazetarisë investigative kanë raportuar më parë mbi dyshime të ngjashme, të cilat zoti Vuçiç i ka mohuar.

Departamenti i Shtetit nuk pranoi të komentonte mbi besueshmërine e pretendimeve që ngriheshin në artikullin e Nju Jork Times-it, megjithatë të paktën një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit e shpërndau lajmin në rrjetin e tij social.

Dyshimet e ngritura në artikull u shtruan edhe gjatë një seance dëgjimore në Kongresin e Shteve të Bashkuara mbi Ballkanin Perëndimor, muajin e kaluar.

Megjithatë, analistët e pavarur i shprehin hapur mendimet e tyre.

“Ishte një artikull tronditës dhe i tmerrshëm, që zyrtartët më të lartë të qeverisë janë kaq të lidhur me grupet kriminale. Mendoj se e kemi parë një gjë të tillë dhe në mjaft vënde të tjera, kjo ndërthurje mes qeverive autoritare dhe rrjeteve kriminale është një shqetësim në rritje”, tha për shërbimin serb të Zërit të Amerikës, Gary Kalman, drejtor ekzekutiv i organizatës Transparency International në Shtetet e Bashkuara.

“Është e tmerrshme. Është vërtet shumë keq”, thotë Susan Rose-Ackerman profesore e ligjit dhe shkencave politike në universitetin “Yale” dhe bashkëautore e librit “Korrupsion dhe Qeverisje”.

Ajo i tha Zërit të Amerikës se lidhjet mes njerëzve që janë në pushtet dhe krimit të organizuar, krijojnë një formë ekstreme të korrupsionit politik.

Sipas artikullit të Nju Jork Times-it, lidhjet e policisë me grupin kriminal që drejtohej nga huligani i futbollit, Veljko Belivuku, ishin të dokumentuara.

Ndër të tjera, në artikull shkruhet se, “nuk ka shumë dyshime se Belivuku dhe grupi i tij janë në burg pasi EUROPOL-i arriti të dëshifronte aplikacionin për mesazhe telefonike ‘Sky – ECC’, të cilin ata e përdornin për të komunikuar”.

Autori i artikullit, gazetari Robert F. Worth shkruante se Belivuku kishte dëshmuar në një seancë gjyqësore “se banda e tij ishte organizuar për nevojat dhe me urdhër të Aleksandër Vuçiçit”.

Mes të tjerash ai vinte në dukje se grupi kishte frikësuar kundërshtarët politikë të zotit Vuçiç dhe kishte parandaluar tifozët në ndeshjet e futbollit, që të lëshonin thirrje kundër zotit Vuçiç.

Gazetari thotë se ishte skeptik që Presidenti Vuçiç të mos kishte qenë në dijeni të atyre që kishte bërë ky grup duke qenë se zoti Vuçic “ushtron tani thuajse kontroll të plotë në çdo aspekt të jetës publike”, në Serbi.

Konteksti ndërkombëtar

Zoti Vuçiç është pjesë e politikës që nga vitet ‘90. Ai ka shërbyer si ministër i Informacionit në qeverinë e Slobodan Milosheviçit, ku ai drejtoi sulme të ashpra ndaj shtypit dhe mbështeti në mënyrë publike kriminelët serbë të luftës.

Forca e tij politike, Partia Përparimtare Serbe është në pushtet prej më shumë se 10 vjetësh, periudhë gjatë të cilës ai ka mbajtur gjithashtu edhe detyrën e kryeministrit.

Këshilltarët për media të zotit Vuçiç nuk pranuan kërkesën për komente të dërguar nga gazetari Worth, por gjatë një interviste për televizionin pro qeveritar Happy Tv në Serbi, zoti Vuçiç tha se “artikulli absurd i Nju Jork Times-it ishte i porositur” dhe se ai e kuptonte se ishte një mesazh pikërisht në kohën që mbahet dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Sebisë dhe Kosovës.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, por kjo e fundit nuk e ka njohur kurrë pavarësinë e saj.

“Unë e di si punojnë ata, CIA po bëhet gati, CIA të sheh dhe nëse nuk je i mirë dhe i dëgjueshëm, ky është vetëm fillimi”, tha zoti Vuçiç në intervistën për ‘Happy TV’.

Prej vitesh, është bërë praktikë e zakonshme që autoritetet serbe të paraqesin çdo kritikë si tradhëti, komplot kundër vendit, ose komplot për të përmbysur qeverinë.

Si gazetari Worth edhe redaksia e gazetës Nju Jork Times i hodhën poshtë këto akuza.

Analistët që biseduan me Zërin e Amerikës vunë në dukje se aspekti më domethënës i artikullit ishte fakti se ishte publikuar në gjuhën angleze, në një media me integritet dhe që ka një numër të lartë lexuesish.

“Artikulli dha një tabllo të Aleksandër Vuçiçit dhe qeverisë të tij, duke e vënë atë në një kontekst ndërkombëtare, përderisa publikohet në Nju Jork Times”, tha për Zërin e Amerikës Tanya Domi, profesore në Shkollën për Çështjet Publike dhe Ndërkombëtare në Universitetin e Kolumbias. “Të gjithë mund ta lexojnë artikullin”.

A është Serbia një partner i besueshëm për Shtetet e Bashkuara?

“A është ky artikull i besueshëm”, e pyeti senatori Bob Menendez Këshilltarin e Departamentit amerikan të Shtetit Derek Chollet, gjatë seancës dëgjimore të komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit mbi angazhimin amerikan ndaj Ballkanit Perëndimor, duke iu referuar Nju Jork Times-it.

“Besojmë se po. Nuk mund të flas mbi detaje të veçanta të artikullit, por absolutisht ka shumë korrupsion”, u përgjigj zoti Chollet, ndërsa në krah të tij qëndronte zëvendës ndihmës sekretari i Departamentit Amerikën të Shtetit, Gabriel Escobar.

“Atëherë cilat janë pritshmëritë reale, që Serbia, me një sfond të tillë, të jetë një partner i besueshëm?, pyeti zoti Menendez.

“Po e bëjmë këtë duke ditur të gjitha problemet dhe po mbajmë përgjigjës zotin Vuçiç dhe kolegët e tij për korrupsionin, për sjelljen dhe veprimtarinë e tyre”, tha zoti Chollet, duke vënë në dukje se korrupsioni është një problem serioz në të gjithë rajonin.

Por në një intervistë për shërbimin boshnjak të Zërit të Amerikës, Kurt Bassuener nga Këshilli i Politikave të Demokratizimit, vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara nuk kanë vënë sanksione për korrupsion ndaj asnjë zyrtari të administratës së zotit Vuçiç, ashtu siç kanë bërë në vendet fqinje.

“Në thelb ata iu shmangën çështjes”, tha zoti Bassuener, duke iu referuar zyrtarëve të Departamentit të Shtetit. “Ata nuk u morën me thelbin e atyre që ngrihen në të. Dhe mendoj se ky është një tregues se në qendër të politikës së tyre është ulja e tensioneve në rajon”.

Zonja Domi beson se Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimi po ndjekin idenë se Serbia është “një faktor qëndrueshmërie në rajon”. Por nëse synimi i kësaj politike ndaj Ballkanit Perëndimor është që të afrojë Serbinë me Perëndimin dhe ta largojë nga Rusia, ajo thotë se nuk ka prova se një strategji e tillë mund të funksionojë.

Serbia eshtë ndër të paktat vende në Evropë që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe në vend ka ndenja të forta pro-ruse.

Zoti Kalman nga organizata Transparency International thotë se strategjia e Uashingtonit ndaj Serbisë mund të ndryshojë në të ardhmen.

“Mendoj se ekziston mundësia që SHBA, duke pasur parasysh rolin e Serbisë, mund të ushtrojë trysni për të përmirësuar gjërat atje,” thotë ai.

“Deri në cilën pikë janë të gatshëm të ushtrojnë presion dhe janë apo jo të shqetësuar nga aleancat, që qeveria serbe mund të krijojë me vende që paraqesin shqetësim për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, dhe për këtë arsye Uashingtoni të tërhiqet, këtë nuk di ta them”, u shpreh zoti Kalman./VOA

blank

‘Duke draftuar…’- Deputetet e Kosovës ulen në kafe dhe ‘tallen’ me Ramën

Deputetja e partisë “Guxo”, Jeta Statovci ka publikuar një fotografi bashkë me shefen e saj në Parlament, Mimoza Kusari-Lilën, ministren Artane Rizvanolli dhe Dejona Mihalin e Lëvizjes Vetëvendosje.

Statovci ka publikuar një foto, ku shkruan ‘Duke draftuar…’, një ironi therrëse drejtuar si mesazh kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama i cili dy ditë më parë propozoi tek kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron, një draft statut për Asosacionin e komunave me shumicë serbe.

“Duke draftuar …”, ka shkruar Statovci.

Kujtojmë se më datë 8 Qershor kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama zbuloi se ka bërë gati draftin për Asociacionin e Komunave serbe në Veri të Kosovës. Ky draft, që synon zgjidhjen e krizës në Kosovë është hartuar pa marrë dakordësinë e kryeministrit Albin Kurtit.

Kreu i Qeverisë shqiptare, pretendon se draftin që ka përpiluar vetë me ekspertë amerikane, ua ka dorëzuar Gjermanisë e Francës, si dhe në ditët në vijim do informojë edhe presidentin e KiE, Charls Michel. Ky dokument konfidencial, sipas Ramës nuk do të bëhet kurrë publik.

Nga ana tjetër, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se mund ta thellojë draft-vizionin e paraqitur nga ai për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, por së pari, sipas tij, duhet të ketë pajtueshmëri mes palëve. Ai nuk e komentoi draftin e përgatitur nga Rama. syri.net

blank

Gabriel Escobar nuk është Amerika- Nga NEZIR H. KRAKI

Gabriel Escobar nuk është Amerika. Kerkesat e kercenimet e tij nuk jane amerikane por serbe.
Kosova është per zgjedhje te reja ne veri dhe qasje e Albinit është më pro-amerikane ne afat te gjate sesa qasja e Escobarit i cili është ne kerkim te nje suksesi personal momental. Nuk është me koha kur rrezohen e emerohen qeveri demokratike ne zemer te Evropes. Nuk eshte Kosova Sudan as Libi. Vjen si kauboj i Teksasit duke abuzu me fuqine e Amerikes dhe me miqesine qe ne kemi me të.
Miroslav Lajçak nuk është Evropa. Kurre s’ka qenë. Si minister i jashtem i Sllovakise ne ate kohe, ky eshte pozicionu kunder Evropes e kunder Amerikes duke e kundershtu me zell e me bindje pavaresine e Kosoves. Kurre, ne asnje moment ky person nuk ka shfaq asnje fije respekti ndaj Kosoves apo pranimi qofte edhe simbolik te shtetit tone. Misioni i tij është evitimi i konfliktit, jo gjetja e zgjidhjeve afatgjata.
E kercenimi i vetem per konflikt ne Ballakn eshte Serbia, jo Kosova. Serbia e ka ne kushtetute Kosoven. A e ka permend kete gje Escobari apo Lajçaku? Joooo! Atehere, thene qafen se Kosova eshte ne shpine e vet dhe asnje pretendim s’e ka mbi Serbine apo token e saj. Eshte kollaj me arrit sukses diplomatik ne kete menyre, duke e kercenu e poshteru viktimen, te dobetin. Tani çoni lapolte « Albini po na pengon, duhet mi denu Kosoven se s’po pranon dhunim publik ».
Misionarë mercenarë!
blank

‘Vuçiçin e kemi partner të mirë’- Deputeti gjerman: Deklarata e Hill, çmenduri

Politikani gjerman Reinhard Bütikofer, që është deputet i Parlamentit Evropian, ka reaguar pas deklaratës së ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, i cili tha se Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç e konsiderojnë si “partner të mirë”, kurse për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin tha se është i pasigurt nëse ende mund të konsiderohet partner i SHBA-së.

Përmes një postimi në Twitter, Bütikofer ka thënë se kjo është “thjesht çmenduri”, raporton Express.

“Ambasadori i ShBA’së në Serbi, Christopher Hill, duke komentuar konfliktin e vështirë Serbi-Kosovë, e quan presidentin Vuçiç “partner të mirë” ndërsa vë në pikëpyetje nëse Shtetet e Bashkuara ‘mund ta konsiderojnë ende” kryeministrin e Kosovës “partner”. Thjesht çmenduri”, shkruan Bütikofer.

Hill tha dje se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë probleme thelbësore me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për shkak të papajtueshmëruve për situatën e tensionuar në veri.

Hill ka thënë se është i pasigurt nëse Kurti ende mund të konsiderohet partner i SHBA-së, por ka thënë se ky vendim i takon ambasadës amerikane në Prishtinë.

blank

‘Ofensiva diplomatike e Kurtit – sukses, situata po çtensionohet, kurse ndërhyrja e Ramës – përshkallëzim

Analisti Çim Peka ka shtruar disa herë një pyetje në studion e tij të debatit, mbrëmjen e së enjtes në SYRI TV midis analistëve se çfarë “gabimi” paska bërë Albin Kurti që po gjykohet dhe dënohet kaq shumë këto ditë?!

Ndërmjet të ftuarve në “Çim Peka Live”, analisti Sokol Shameti, jo vetëm që i vlerësoi dhe i mbështeti të gjitha hapat që ka ndjekur deri sot Kryeministri i Kosovës, por theksoi se ajo që po ndodh është luftë Kosovë-Amerikë në letra, shpallur për të disatën herë nga klasa politike dhe mediatike në vend.

“Ne kemi një klasë politike dhe një klasë mediatike në Kosovë, – tha ai, –  që ka të paktën një vit, po që kur ka ardhur Albin Kurti në Kosovë, që e kanë shkaktuar nja 5 – 6 herë luftën Kosovë – Amerikë në letra.”

Kjo ndodh, vazhdoi Shameti, “ndërkohë që Ministrja e Jashtme e Kosovës është ftuar nga Blinken, ndërkohë që qeveria e Kosovës për ta shpërndarë gjithë këtë mjegull ka të paktën një javë, një ofensivë diplomatike që unë e shikoj shumë të suksesshme.  Albin Kurti ka qenë në të gjitha mediat ndërkombëtare. Ai po e sqaron, realisht është në një suazë sqarimi të pozicionit të Kosovës në mënyrë shumë të suksesshme. Situata në terren po depërshkallëzohet.

Ajo që po përshkallëzohet është irritimi i gjithë këtyre njerëzve që e konsiderojnë si disfatë të tmerrshme dhe unë e shikoj ndërhyrjen e Ramës si pjesë të këtij përshkallëzimi që shkon në drejtim të kundërt me atë që po ndodh realisht në terren. Kjo është e gjitha.”

Ndiqni një pjesë nga debati në studion e Çim Peka Live:

Peka: Çfarë gabimi ka bërë Albin Kurti? Se këtë s’po e kuptojmë. Ndërkohë që flitet për “gabim” të Kurtit se ka lejuar të zgjedhurit lokalë të shkojnë në zyrat e tyre, z. Rama nuk futet për ta ndihmuar tek kjo pjesë, por shkon dhe propozon një draft për Asociacionin dhe e zhvendos debatin nga futja në zyrë me ose pa të drejtë, tek Asociacioni. Pse duhet të biem ne në këtë kurth?! Çfarë gabimi ka bërë Kurti?

Sokol  Shameti: Unë nuk bie dakord me z. Balliu, të paktën për atë pjesë që ai flet për gabimin e Albin Kurtit. Meqenëse tema është në lidhje me propozimin e Kryeministrit Rama, nuk mendoj se është një akt tradhtie në radhë të parë, që të sqarohemi. Është mendjelehtësi!

Fahri Balliu: Më fal. Kur unë të thashë që Escobar dje, në deklaratën zyrtare tha që e pres draftin nga Kryeministri i Kosovës,  çfarë do ky?!

Sokol Shameti: Gjithçka po ndodh në suazën e një marrëveshjeje që është tentuar të arrihet në Bruksel dhe në Ohër më pas. Tani, kemi qeverinë e Kosovës, kryeministrin Albin Kurti, i cili që ditën e parë ka folur për dakortësi për këtë marrëveshje, ka thënë “po, e mbështes”, ka arritur, mendoj unë, edhe një avancim shumë të madh aty për Kosovën ose një hap për ta shpëtuar Kosovën nga Asociacioni me struktura ose me kompetenca legjislative e vendimarrëse, ekzekutive, kur e ka kthyer atë të themi në një grupim ose ka punuar me definimin e saj si një përpjekje për të arritur vetmenaxhimin e serbëve.

Asociacioni do të jetë një strukturë vetmenaxhuese e serbëve. Qeveria e Kosovës, Albin Kurti, janë dakord me këtë. Ndërkombëtarët kanë shtyrë që të arrihet kjo marrëveshje. Që nga dita e parë ë Bruksel dhe herën tjetër në Ohër, i vetmi që ka dalë dhe ka thënë “nuk kemi marrëveshje” ka qenë Vuçiçi.

Edhe disa herë më pas, në të gjitha deklarimet publike, Vuçiçi ka dalë dhe e refuzon marrëveshjen e Brukselit, marrëveshjen e Ohrit. Nuk e do Serbia një marrëveshje të tillë pavarësisht se aty flitet për Asociacionin, flitet për pronat e Kishës Serbe, që është edhe ky një problem shumë i madh. Dhe tani çfarë po ndodh?!

Kjo rrezikon që Serbinë ta dizenjojë si fajtore për dështimin e kësaj marrëveshjeje. Pra, kjo marrëveshje është në prag dështimi. Nuk ka marrëveshje, e ka thënë Vuçiçi disa herë; e thonë zyrtarët e qeverisë së tij në çdo lloj mundësie. “Nuk ka marrëveshje!”

Marrëveshja e Brukselit nuk ekziston për të. Kush është fajtore për këtë? Është Serbia.  Atëherë çfarë ndodh? Na krijohet një krizë artificiale në veri të Kosovës , krejtësisht artificiale sepse Kosova deri ditën kur iu kërkua të shtyhen zgjedhjet – i shtyu zgjedhjet.

U kryen zgjedhjet dhe u mbështetën nga faktori ndërkombëtar – ishte me faktorin ndërkombëtar. E kishte mbështetjen e aleatëve.

Disa ditë para hyrjes së kryetarëve në zyrat e tyre, ambasadori amerikan dhe kjo është e faktuar, ka dalë dhe ka folur që askush nuk guxon të pengojë punën e kryetarëve të zgjedhur! Dhe çfarë ka bërë qeveria e Kosovës?!

Ka zbatuar atë që kanë thënë miqtë ndërkombëtarë, ka futur kryetarët e zgjedhur në zyra me Policinë e Kosovës, e cila nuk është një instrument antikushtetues, antidemokratik, është institucion i Republikës së Kosovës.

Nuk ka përdorur dhunë. Nuk ka përdorur dhunë, se këtu po flasim për imazhin, po Policia është instrument që edhe me imazhin e saj ndihmon në zbatimin e ligjit.

Kjo bëri që Kosova tentoi të zbatojë atë që thanë miqtë ndërkombëtarë dhe menjëherë, disa u shqetësuan, nuk e di për çfarë arsyejeje.

Mund të jenë rrethana të tjera më të mëdha se Kosova, mund të jetë Ukraina në mes, mund të jenë lloj- lloj arsyesh pse vendosën befas që kjo që bëri Kosova, që deri tani ishte në përputhje me çfarë i kishin thënë perëndimorët, miqtë tanë aleatët, u quajt një gabim i rëndë!

Ajo që ndodhi është se papritur, nuk dihet për ç’arsye të cilës konjukture shkaktoi bezdi te aleatët perëndimorë ky hap i Kosovës.

Ajo që nga ata përjetohet si bezdi kur sigurisht, Kosova është një investim, një histori suksesi e aleatëve tanë perëndimorë, është një histori suksesi, është vendi me demokracinë më të konsoliduar në Ballkanin Perëndimor. (Shikoni të gjitha raportet që nxjerrin vetë ata: treguesit e lirisë së shtypit, gjithë elementët etj. Kosova është mbi Shqipërinë mbi Serbinë mbi të gjithë). Atëherë çfarë ndodhi?!

Është që ne kemi një klasë politike dhe një klasë mediatike në Kosovë që ka të paktën një vit, po që kur ka ardhur Albin Kurti në Kosovë, që e kanë shkaktuar nja pesë – gjashtë herë luftën  Kosovë – Amerikë në letra.

Njëherë për marrëveshjen e energjisë, njëherë për targat, pastaj … Sa herë që qeveria e Kosovës ka pasur një avancim të statusit të Kosovës përballë Serbisë, për ata është bërë nami.

Ata disfatën e Serbisë e kanë konsideruar disfatë të Amerikës. Edhe kanë thënë tani pritet të ngrihet… për pak sa s’kanë thënë se ka ardhur Flota VI amerikane ka zbarkuar këtu për të bombarduar selinë e qeverisë së Kosovës!!!

I kemi lexuar të gjitha dhe kjo që ndodhi kësaj radhe është përsëri e njëjta gjë. Është një ëishfull thinking, është mendimtari dëshirore.

E kuptoni?! “Amerikanët, ata, amerikanët, tani, fillojnë sanksionet…çfarë do të bëjmë”…. ndërkohë që Ministrja e Jashtme e Kosovës është ftuar nga Blinken, ndërkohë qeveria e Kosovës për ta shpërndarë gjithë këtë mjegull ka të paktën një javë, është një ofensivë diplomatike që unë e shikoj shumë të suksesshme – Albin Kurti ka qenë në të gjitha mediat ndërkombëtare. Ai po e sqaron, realist është në një suazë sqarimi të pozicionit të Kosovës në mënyrë shumë të suksesshme. Situata në terren po depërshkallëzohet. Ajo që po përshkallëzohet është irritimi i gjithë këtyre njerëzve që e konsiderojnë si disfatë të tmerrshme dhe unë e shikoj ndërhyrjen e Ramës si pjesë e këtij përshkallëzimi që shkon në drejtim të kundërt me atë që po ndodh realisht në terren. Kjo është e gjitha.”/SYRI.NET 

blank

Erl Murati: Rama po punon për interesin serb në Kosovë

I ftuar në emisionin Task Force në SYRI TV me moderatoren, Sonila Meçon ishte gazetari dhe analisti, Erl Murati.

Murati është shprehur se kjo që Rama po bën me situatën në veriun e Kosovë është një avokati e ndaj interesave serbe dhe kundër interesit tonë kombëtar.

“Për sa i përket Ramës me qeverinë e Kosovës dhe sjelljen e  tij në arenën ndërkombëtare unë kam qenë i rezervuar në qasjen kritike ndaj kësaj qeverie, por në rastin konkret është një skandal që kryeministri i vendit bën një propozim për të ardhmen e Kosovës pa u konsultuar më institucionet e vetë Kosovës.

Shqipëri nuk duhet të sillet si një shtet përfaqësues në OKB dhe po sillet si një e tretë dhe jo si një avokate e cila duhet ta mbaroj fort Kosovën sepse jemi një popull një komb i përbashkët. Tani po ndodh e kundërta, Ram dhe qeveria po sillet si një palë kundër Kosovës dhe nëse do të kishim një propozim për të zgjidhur problemet dypalëshe atëherë do ta diskutonim, por Rama ka dhënë zgjidhje vetëm për asociacionin e cila është një interes direkt i popullit serb në Kosovë.

Nëse do të kishim dhe një pakët për zgjidhjen e marrëdhënieve mes dy shteteve ky do të ishte asociacioni dhe njohja e Kosovës nga Serbia, pra a ja vlen që ne të ndërtojmë një republikë serbska të dytë dhe a ja vlen të krijojmë një asociacion dhe një lloj autonomie në këmbim të njohjes e do ta mirëkuptoja.

Por që të dalë kryeministri i Shqipërisë pa u konsultuar me institucionet e Kosovës dhe të bëjë një propozim pa ja kërkuar askush për çështjen e asociacionit të komunave serbe në Kosovë unë e cilësoj se ai po bëhet avokati i serbve dhe po ta shohësh në syrin e interesit kombëtar është shumë e rëndë.”

blank

“ Srpska zajednica” Kosovën e kthen nën Serbi, kurse  SOVRANITETI AMERIKAN  e shpie në Uashington- Nga Prof. Dr. Mehdi HYSENI

Barometri diplomatik

 

*** Çfarë kompromisi politik mund të ketë me Beogradin, kur minoritarët serbë të veriut së bashku me Serbinë nuk e njohin Republikën e pavarur dhe sovrane të Kosovës (17 shkurt 2008- qershor 2023), por po luftojnë për themelimin e një “Srpska republika” (ashtu si të Radovan Karaxhixit dhe të Ratko Mladiqit, e cila u formua me terror dhe me gjenocid) në veriun e Kosovës?!

Kjo është arsyeja thelbësore, pse Amerika nuk duhet pranuar “Srpska zajednicën”, ngase do ta humbiste faktorin shqiptar në Ballkan, duke e braktisur në zonën e sferës së inteteresave sllave të Rusisë dhe të Serbisë së madhe (1844-2023).

Me një fjalë, pranimi i “Srpska zajednicës” de fakto dhe de jure, politikisht dhe diplomatikisht, do të thotë rikonfirmimin e mosnjohjes së Kosovës së pavarur nga ana e Serbisë dhe nga ana minoriteti kolon në veriun e Kosovës.

Amerika duhet të mbrojë sovranitetin e Kosovës, jo “Srpska zajednicën”, që do të copëtojë territroin, sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës. Ky nuk është kurrfarë kompromisi paqësor për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore mes Beogradit dhe Prishtinës, por diktat dhe imponim ndaj lidershipit të Kosovës, që ka për qëllim rikolonizimin, riserbizimin dhe rusifikimin e Kosovës, përkatësisht të Shqipërisë Etnike.

Prandaj, Amerika prerazi, duhet hedhur poshtë formimin e “srpska zajednicës”, sepse nuk përbën kompromis, por  rrezik potencial për djegjen dhe pushtimin e Republikës së Kosovës.

 

Ultimatum dhe sanksione Serbisë që po rrah dhe plagos NATO-n, si dhe po lufton kundër interesave të  Amerikës në Kosovë, përkatësisht në vendet e Ballkanit Perëndimor

 

*** Shqiptarët në Kosovë e kudo në botë me të drejtë e mbrojnë sovranitetin dhe pavarësinë e saj, të fituar, të njohur dhe të garantuar nga Amerika, sepse luftojnë për të njëjtat vlera dhe interesa, ashtu siç është shprehur  (24 vjet më parë, me rastin e bombardimit të Serbisë agresore dhe gjenocidale të Slobodan Milosheviqit, 24 mars – 10 qershor 1999) edhe senatori amerikan “Joe Libherman (D‑CT): se  “United States of America and the Kosovo Liberation Army stand for the same human values and principles.… Fighting for the KLA is fighting for human rights and American values.” (https://www.cato.org/blog/prosecution-washingtons-kosovo-clients-war-crimes).

 

 

-Që atëherë me UÇK-në në krye, edhe sot në paqe (2023) politika dhe diplomacia e Kosovës nuk kanë ndryshuar asnjë elemnt përmbajtësor të kursit strategjik dhe gjeopolitik të bashkëpunimit me Uashingtonin zyrtar, me NATO-n dhe me 22 vende anëtare të BE-së, që e kanë njohur Kosovën e pavarur dhe sovrane.

Derisa Beogradi dhe minoriteti serb në veriun e Kosovës nuk e njohin sovranitetin dhe pavarësinë e saj, nuk ka nevojë të formohet “një zajednicë serbe”,  edhe nëse presidenti Vuçiq dhe presidentja  Vjosa Osmani apo kryeministri Albin Kurti dakordohen për një propozim të tillë,  Amerika, do të duhej ta hidhte poshtë, sepse nuk  është në përputhje me interesat e saj të objektivave parësore gjeopolitike dhe gjeostrategjike  afatgjata në Kosovë., as në Ballkan e as në Evropë.

 

-Sanksione Serbisë që po mbështet agresionin e Rusisë në Ukrainë (24 shkurt 2022-qershor 2023), duke mos i vendosur sanksione për të mosprishur marrëdhëniet e parneritetit me Moskën.

-Sanksione Serbisë, që nuk po e njeh pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, por po përzihet në çështje të brendshme të saj, me qëllim të rikthimit të sovranitetit kolonial shekullor serb në Kosovë (1912-1999).

Ata shqiptarë që e votojnë “Srpska zajednicën”  ata janë në shërbim të Beogradit dhe të Moskës kundër  sovranitetit të Kosovës, kundër Amerikës, kundër NATO-s dhe kundër BE-së, pa asnjë dyshim.

Ndërkaq, ata që mbështesin sovranitetin e Kosovës, njëkohësisht e përligjin me konskekuencë e besnikëri SOVRANITETIN dhe INTERESAT GJEOSTRATEGJIKE , GJEOPOLITIKE DHE GJEOEKONOMIKE DHE USHTARAKE TË AMERIKËS NË KOSOVË, NË BALLKANIN, SI DHE NË MBARË BOTËN.

 

Antiligjore dhe antidemokratike-votimi i sovranitetit dhe i “srpska zajednicës”

-Një person nuk ka të drejtë të votojë edhe “sovranitetin”, edhe “srpska zajednicën”, por duhet ta votojë vetëm njërën prej tyre. Kështu e thotë e drejta demorkatike dhe ligjore.

Në rastin tonë konkret, një kryeministër, një president ose një kryeparlamentar, nuk kanë të drejtën që të votojnë edhe “sovranitetin” e Kosovës, edhe “srpska zajednicën”, sepse këto dy koncepte e përjashtojnë njëra-tjetrën, nuk janë simetrike e madje as sinonime.

-Janë asimetrike si “nata” me “ditën”. Asgjë nuk kanë të përbashkët. “Sovraniteti” është i ligjshëm-parim i së drejtës ndërkombëtare, kurse “srpska zajednica” është një dëshirë dhe instrument arbitrar jashtëligjor dhe antidemokratik i sistemit kolonial, neokolonial dhe imperialist serbomadh  në funksion të përzierjes në punë të brendshme të Kosovës, me qëllim të fundit, që  në një të ardhme të afërt të djegë sovranitetin, pavarësinë, lirinë dhe demokracinës e shtetit të ri të Kosovës.

 

 Parlamenti i Kosovës ta rishikojë çështjen e “Zajednicës serbe”

Duke qenë se juridikisht( qoftë sipas së drejtës ndërkombëtare, qoftë sipas së drejtës kombëtare) është në kolizion me të drejtën dhe me parimin e sovranitetit territorial dhe shtetëror të Republikës së Kosovës (17 shkurt 2008).

Prandaj, as moralisht, as me ligj, as me Kushtetutë, as në frymën demokratike, ata që votojnë për sovranitetin dhe për Amerikën, nuk kanë të drejtë morale, as ligjore e as demokratike, të votojnë edhe për “SZO-në” e Serbisë në Kosovë, sepse janë dy fenomene asimetrike, që politikisht dhe juridikisht e përjashtojnë njëra-tejtrën, njëra është e ligjshme paqësore (mbrojtja e sovranitetit territorial dhe shtetëror e Kosovës), kurse tjetra është armiqësore, antiligjore dhe antikushtetuese, që vret sovranitetin dhe vetëvendosjen e Republikës së Kosovës, të njohur nga 140 shtete anëtare të OKB-së (17 shkurt 2008- qershor 2023).

 

Ndryshe, as Albin Kurti (kryeministri), as Vlora Osmani(presidentja) e as Glauk Konjufca(kryeparlamentari) nuk gëzojnë të drejtën ligjore dhe kushtetuese, që të votojnë edhe sovranitetin e Koosvës, edhe “srpska zajednicën”, sepse këto nuk janë koncepte të barasvlershme (simetrike) as politikisht, as juridikisht, as me Kushtetutë, duke qenë sovraniteti nuk duron dhe, nuk njeh kurrfarë “zajednice”,  institucioni apo pushteti shtetëror mbi të, ngase në mënyrë flagrante shkel parimet dhe normat e së drejtës ndërkombëtare, Kartën e Kombeve të Bashkuara, si dhe Dokumenti Final të Helsinkit të OSBE-së (1975).

Fundja, në sistemin demokratik parlamentar, votimi është akt i lirë i vullnetshëm, mund të votosh për atë që dëshiron, por në rastin konkret të votosh “zajedincën serbe”, do të thotë të votosh kundër pavarësisë dhe kundër sovranitetit të Kosovës, kundër Amerikës dhe kundër 140 shteteve të tjera anëtare të OKB-së, që deri më sot e kanë njohur Republikën e Kosovës së pavarur dhe sovrane. Një përbuzje e tillë do të na kushtonte shumë shtrenjë në zhvillimin dhe në bashkëpunimin e marrëdhënive ndërkombëtare  me shtetet e jera, kur është fjala për  denoncimin e agresionit dhe të kolonializimit gjenocidal të Serbisë ndaj Kosovës dhe shqiptarëve në Ballkan.

Derisa kam votuar Presidentin Joe Biden, nuk kam asnjë të drejtë ta sugjeroj ose ta votoj “Srpska zajednicën” në Veriun e Kosovës !

Kjo do të ishte idiotizëm dhe çmenduri, sepse unë kam votuar dhe, do të votoj për vlerat amerikane, që janë shprehje e tolerances, e mirëbesimit, e drejtësisë  dhe e vullnetit të lirë demokratik, që të gjithë popujt në botë të gëzojnë lirinë, të jetojnë së bashku në paqe dhe në mirëqenie të plotë si fqinj, duke pasur marrëdhënie  të mira dhe bashkëpunimin miqësor në bazë reciprociteti.

Sovraniteti  e përjashton SZO-në !!!

*** Serbia kolonialiste dhe neokolonialiste, pikësëpari ka këto 2 objektiva kryesore për formimin e “SZO-së” : (1) Asgjësimin e atributeve shtetërore të Kosovës së pavarur dhe sovrane, të cilën, tanimë e kanë njohur më se 140 shtete të OKB-së(17 shkurt 2008 – 2023) si dhe (2) Përzënien e Amerikës dhe të BE-së ( 22 vende, të cilat e kanë njohur Republikën e Kosovës) nga Kosova, përkatësisht nga Ballkani Perëndimor.

Unë votoj sovranitetin e njohur nga Amerika dhe nga aleatët e saj evroperëndimorë, jo për zajednicën serbo-ruse, që po ngulmon përmbysjen e identitetit tim kombëtar, shtetëror të pavrur dhe sovran, si dhe për shporrjen e Amerikës nga Kosova. Këtë kërkesë  anishqiptare, antiamerikane dhe antieveropiane perëndimore, nuk duhet ta pranojnë as lidershipi e as populli i Kosovës, sepse Kosova dhe Shqipëria do të përfundonin nën “obrellën” hegjemoniste, militariste dhe imperialiste ruso-serbe të Vladimir Putinit dhe të Aleksandër Vuçiqit.

Prandaj, duhet pasur kujdes se ata, që në mënyrë ligjore dhe kushtetuese e mbrojnë sovranitetin e Kosovës, njëherazi nuk kanë të drejtë ta mbrojnë edhe themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, sepse në territorin e tyre autonom serb humbet e drejta e ushtrimit të sovranitetit shtetëror të Republikës së pavarur të Kosovës.

Kjo është kontradikta ligjore dhe juridike kushtetuese ndërmjet sovranitetit dhe “SZO-së”, sepse çdo lloj autonomie politike, që do t’u jipej minoritarëve serbë, ajo de fakto dhe de jure do të ketë atribute shtetërore të një eniteti të ri serb brenda shtetit ekzistues të Kosovës. Domethënë, në këtë kontekst, nuk është fjala për “defunksionalizimin” e shtetit, por për humbjen e sovranitetit dhe të pavarësisë së tij. Këtë po e kërkon dhe, për këtë qëllim po lufton Beogradi zyrtar  përmes “maskës”  politike, propagandistike, diplomatike, si dhe përmes provokimit të luftës në Kosovë, sikurse më 26-31 maj 2023, kur fallangat kriminale terrosite të dërguara dhe të urdhërua nga Beogradi sulmuan dhe plagosën “34 ushtarë paqësorë të KFOR-it dhe 1 polic shqiptar, si dhe sulmuan ekipet e mediave shqiptare dhe të huaja, që aty për aty ndiqnin zhvillimin e situates së rëndë, ku u lënduan njerëz dhe u dogjën vetura, të shkaktuar nga protestuesit terroristë serbë, që penguan vendosjen e 4 kryetarëve shqiptarë në katër komunat me shumicë serbe ( Zubin Potok, Zveçan, Leposaviq, Mitrovicë veriore).

Sovranistët shqiptarë dhe “autonomistët” serbë nuk mund të gjejnë gjuhë të përbashkët të arritjes së ndonjë kompromisi politik paqësor, sepse përmes “SZO-së” lehtë do të bëhej kantonizimi dhe copëtimi i integritetit territorial, administrativ dhe sovran i Republikës së Kosovës.

Sa më sipër “Srpska zajednica” në veriun e Kosovës, nuk do të sjellë kompromis, paqe, stabilitet dhe siguri në rajonin ballkanik, por vetëm një luftë të re, që do të përflakte gjithë Evropën, jo vetëm Ballkanin.

blank

Analistët amerikanë, mendime të ndryshme për qëndrimin e Uashingtonit ndaj Kosovës

VOA/Keida Kostreci

Ditët e fundit i dërguari i posaçëm amerikan, Gabriel Escobar dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i kanë shprehur publikisht mosmarrëveshjet mes tyre. Përplasja mes dy palëve vjen mes një trysnie të shtuar nga SHBA dhe BE ndaj Prishtinës dhe Beogradit për të çtensionuar situatën në Veri të Kosovës dhe për t’u rikthyer në tryezën e bisedimeve. Në Uashington dy analistë amerikanë, Luke Coffey i Institutit Hudson dhe Charles Kupchan i Këshillit për Marrëdhënie me Jashtë shprehën mendime të ndryshme për Zërin e Amerikës lidhur me mënyrën se si po vepron diplomacia perëndimore, sidomos ajo amerikane. Me analistët bisedoi gazetarja Keida Kostreci.

Që pas ngjarjeve të javës së kaluar në Veri të Kosovës, Uashingtoni ka qenë kritik në mënyrë të pazakontë ndaj Prishtinës, përfshirë deklaratat e të dërguarit të posaçëm amerikan, Gabriel Escobar ndaj kryeministrit Albin Kurti gjatë vizitave në Prishtinë dhe Beograd.

Për analistin e Institutit Hudson, Luke Coffey, qëndrimi i administratës së Presidentit Joe Biden, ka qenë i pabalancuar.

“Mendoj se mënyra se si zoti Escobar i është qasur kësaj çështjeje ka qenë pothuajse e papërgjegjshme, të paktën jo shumë e sofistikuar në aspektin e diplomacisë amerikane. E kuptoj dëshirën për të ushtruar presion ndaj të dyja palëve nga qeveria amerikane, por duket se kohët e fundit presioni ka qenë në mënyrë joproporcionale kundër Kosovës, të paktën publikisht. Dhe mendoj se kjo është e pashëndetshme”, thotë ai për Zërin e Amerikës.

Zoti Coffey, një analist konservator, e hedh poshtë argumentin se Shtetet e Bashkuara u zunë në befasi nga veprimet e qeverisë së zotit Kurti në Veri pa koordinim me Uashingtonin, duke thënë se nëse kjo është e vërtetë, është një dështim i angazhimit dhe diplomacisë amerikane.

“Do të ishte kulmi i paaftësisë nëse ambasada amerikane nuk e dinte se qeveria e Kosovës do të përpiqej të dërgonte kryetarët në ndërtesat e komunave”, thotë ai.

Por Charles Kupchan i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë, thotë se kritikat ndaj kryeministrit të Kosovës, janë të justifikuara.

“Ai ka ndërmarrë kohët e fundit veprime që unë i konsideroj si provokuese pa nevojë, përfshirë shtysën për çështjen e targave dhe së fundmi përdorimin e policisë së armatosur për të futur në godinat e komunave kryetarët shqiptarë etnikë që u zgjodhën me më pak se 4% të votave. Këto nuk janë manovra të dobishme”, thotë zoti Kupchan për Zërin e Amerikës.

Por megjithëse mendon se politika që po ndjek administrata amerikane është e drejtë, ai shton se Serbia ka qenë gjithmonë një lojtar i vështirë dhe gjasat janë që i nxiti serbët në veri që të mos marrin pjesë në zgjedhjet e 23 prillit.

“Pra, megjithëse unë mendoj se kritikat ndaj Kurtit janë të justifikuara, presioni duhet të ushtrohet si mbi Prishtinën ashtu edhe mbi Beogradin nëse do të shohim përparim drejt normalizimit dhe zbatimit të marrëveshjeve, përfshirë një formë të vetë-menaxhimit të serbëve në Kosovë”.

Çështja e Asociacionit është Thembra e Akilit në procesin që po provon të jetë tepër i brishtë drejt gjetjes së një rruge për normalizim. Zoti Escobar përsëriti se nëse Kosova dëshiron të ecë përpara me integrimin evropian, duhet të themelojë Asociacionin.

“Kjo duket të jetë pika kryesore e ngecjes. Por për mendimin tim, është gjithashtu çelësi që do të çonte në një përparim në mënyrë që shumica serbe që jeton në veri të lumit të ndjente se ka një zë në institucionet, qeverisjen e Kosovës dhe që të ndjehen shumë më komodë për t’u integruar në vend”, thotë për Zërin e Amerikës, zoti Kupchan.

Ai e pranon se me strukturat paralele dhe manipulimin e popullatës serbe brenda Kosovës nga ana e Beogradit, Kosova ka të drejtë të jetë e acaruar. Por çështja qëndron diku tjetër, thotë ai.

“Cila është rruga më e mirë që qeveria duhet të ndërmarrë për të arritur në një paqe të kënaqshme, të qëndrueshme dhe afatgjatë, ku Serbia të krijojë një marrëdhënie normale me Kosovën dhe në fund të fundit, të gjitha vendet e botës, përfshirë Serbinë, ta njohin Kosovën si një shtet të pavarur dhe sovran”.

Zoti Coffey thotë se është e pamohueshme që pakicat etnike duhet të trajtohen në mënyrë të drejtë dhe të barabartë sipas ligjit dhe të kenë përfaqësim të përshtatshëm. Por …

“Mendoj se shqetësimi për një tjetër Republika Srpska është shumë legjitim dhe i vlefshëm. Megjithatë, besoj se diskutimet për këtë Asociacion dhe proceset që do të çojnë ndoshta në themelimin e tij duhet të bëhen para së gjithash me dyer të mbyllura, sepse kjo është një çështje e delikate”, thotë për Zërin e Amerikës.

Zoti Coffey thotë se nëse ka kritika legjitime ndaj qeverisë së Kosovës, “një aleate e ngushtë”, atëherë ato duhet të bëhen privatisht.

Por zoti Kupchan mendon se SHBA po flet publikisht, në një përpjekje për të bindur kryeministrit Kurti për t’iu kthyer dialogut me Serbinë, në një mundësi që ai e quan shansin më të mirë ndoshta që nga pavarësia e vitit 2008 për normalizimin e marrëdhënieve.

“Mendoj se Shtetet e Bashkuara po i dërgojnë një mesazh edhe Serbisë, qeverisë serbe se janë një lojtar i balancuar dhe se nëse mendojnë se Prishtina po ndërmerr hapa që nuk janë të dobishëm, do ta thonë një gjë të tillë”.

Zoti Kupchan thotë se janë pikërisht lidhjet historike mes Kosovës dhe Serbisë, që e bëjnë Uashingtonin të ketë një ndikim unik për ta shtyrë Prishtinën drejt një qëndrimi konstruktiv.

SHBA dhe BE kanë bërë thirrje për mbajtjen sa më të shpejtë të zgjedhjeve të reja në komunat e veriut.

Zoti Coffey e pranon se kryetarët shqiptarë nuk kanë mandat popullor, megjithëse thekson se nuk është përgjegjësia e tyre që serbët në Veri bojkotuan. Ai thotë se kërkesa e SHBA-së dhe BE-së për zgjedhje të reja, është e arsyeshme …

“Nëse Serbia tërheq trupat nga kufiri dhe nuk bën përpjekje të ndërhyjë në çështjet e brendshme të Kosovës, nëse serbët etnikë që jetojnë atje angazhohen sinqerisht për të marrë pjesë në këto zgjedhje, atëherë mendoj se do të ishte e arsyeshme të rimbaheshin këto zgjedhje”, thotë ai.

Zoti Kupchan është dakord që duhen mbajtur zgjedhje të reja.

“Duhet të ketë një çtensionim të situatës dhe të shkohet drejt zgjedhjeve të reja, ku një pjesë e konsiderueshme e shumicës serbe që jeton në veri ketë gatishmërinë të marrë pjesë dhe në të cilat zyrtarët e zgjedhur të gëzojnë legjitimitet demokratik”, thotë ai.

Kryeministri Kurti tha të mërkurën se është në favor të zgjedhjeve të reja në komunat veriore, por siç tha, pas sundimit të ligjit dhe përgatitjes së terrenit.

Ndërsa Presidenti Vuçiç tha se nga 9 deri më 12 qershor do të bisedojë me serbët e Kosovës, lidhur me situatën në veri.

Zoti Escobar dhe zoti Lajçak kanë thënë se duan të shohin hapa konkretë drejt qetësimit të tensioneve para se të raportojnë të premten në Uashington dhe Bruksel.

Deri tani nuk ka patur shenja të tilla nga dy udhëheqësit.

blank

Nxirre Draftin, garantoje, hidhe në Referendum në Kosovë!- Nga GENC BURIMI

Zoti Kryeministër,

Në një demokraci çdo mendim duhet dëgjuar. Propozimi juaj për të ndërmjetësuar midis Kosovës, Serbisë dhe Miqve Perëndimorë të Kosovës nuk ka përse të bëjë përjashtim , ndaj duhet dëgjuar dhe me shumë vemendje biles.

Ju propozoni pikërisht atë që personalisht si ndjekës i vemendshëm i situatës kërkoja me ngulm në disa shkrime të fundit mbi Kosovën se përse nuk i propozohet Kosovës një Draft për Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe në Kosovë, një pikë ngecje që armiqëson përtej Kosovës me Serbinë , Kosovën me Perëndimin.

“Bujrum” ! Paraqiteni draftin por duke marrë parasysh dy kushte kardinale:

  1. Të japë Garanci ndërkombëtare Hartuesi i Draftit së Asociacionit se Veriu i Kosovës me shumicë serbe nuk do të lejohet kurrë të bëjë shkëputje “de jure” ose “de facto”, siç i ndodhi Qipros, Bosnie- Hercegovinës apo dhe Ukrainës në Donbas ku marrëveshjet Minsk 1 dhe 2 , të njëjta si me Asociacionin në Kosovë, nuk e shmangën luftën.
  2. Kushti i dytë të jetë që Drafti juaj i Asociaconit t’i nënshtrohet me Referendum vullnetit të popullit të Kosovës, siç u veprua me Brexit-in apo Traktatin e Lisbonës.

Këtu i ka limitet përçapja juaj megjithë paraqitjen për të ndihmuar palët që ju i mvishni asaj.

Asnjë Fuqi perëndimore nuk do ta plotësonte kushtin e dhënies së garancive se me Draftin tuaj të Asociacionit, nuk do t’i lejohet kurrë Serbisë të vërë dorë mbi Veriun e Kosovës “de facto” apo “de jure”. Historia ka treguar se edhe atëhere kur Perëndimi e dha një garanci të tillë ndërkombëtare, i famshmi Memorandum i Budapestit të 1994 që i garantonte sigurinë Urkainës nëse ajo hiqte dorë nga arma bërthamore , as dy dekada më vonë ai premtim u harrua… C’do të ndodhë me Asociacionin pas dy dekadash në Kosove? Dikush ne kete bote mund te jape garanci?

Shkurt, nxirre Draftin, Garantoje , hidhe në Referendum ! Të paktën, të shpëtojnë faqen , formën demokratike të marrjes së këtij vendimi kompleks për Kosovarët në pamundësi të shpëtojne një ditë thelbësoren, Veriun e tyre…

blank

Deputeti i Vetëvendosjes Dimal Basha: Z. Rama, a keni dërguar ndonjë statut për ndonjë Asociacion për shqiptarët e Luginës?

Deputeti i Vetëvendosjes Dimal Basha ka reaguar pas deklaratës së Edi Ramës, se ka dërguar një draft për asociacionin e komunave ku jetojnë serbë në Kosovë.

“I dashur Kryeministër Rama, e di që në të kaluarën politikanë tanë në Kosovë të kanë ngarkuar me shqetësime të ndryshme, mirëpo kanë ndërruar kohërat dhe personalisht të liroj nga ky shqetësim, sepse Kosova tani ka mjaft njerëz që kujdesen dhe shqetësohen për Kosovën”, shkruan deputeti në një postim në facebook.

Postimi i plotë:

Qenka shqetësu Kryeministri Edi Rama për shqetësimin e mikut të tij, e që është Asociacioni. Bile e paska marrë mundin me draftu një statut!

Z. Rama, a keni dërguar tek bashkësia ndërkombëtare ndonjë statut për ndonjë Asociacion për shqiptarët e Luginës?

I dashur Kryeministër Rama, e di që në të kaluarën politikanë tanë në Kosovë të kanë ngarkuar me shqetësime të ndryshme, mirëpo kanë ndërruar kohërat dhe personalisht të liroj nga ky shqetësim, sepse Kosova tani ka mjaft njerëz që kujdesen dhe shqetësohen për Kosovën. syri.net

blank

Drafti i Edi Ramës- drafti i Serbisë i transmetuar dhe përkthyer në Tiranë përmes Batonit- Nga Nezir H. Kraki

Drafti i Edi Rames (nese vertete ekziston nje i tille) eshte ne fakt drafti i Serbise i transmetuar dhe perkthyer ne Tirane permes Batonit. Se vet Edi nuk e di as ku gjendet Zveçani apo Leposaviqi. Ai idiot s’e di mire as ku jane Peja e Deçani se kurre Kosoven s’e ka duru as si perpjekje per liri as si lufte per pavaresi. Dhe tash ia ve ne diskutim edhe shtetesine.
Ne vend qe te kerkoje asociacion per Shqiptaret ne Serbi, ky kryehajdut e kerkon ate per serbet ne Kosove.
Vec nje hall i madh ose skizofreni ne shkalle finale e shtyn nje person deri ne kete pike.
I them bravo publikisht Arben Gashit te LDK-se per pozicionimin parimor ne kete rast. Duhet krejt opozita e Kosoves dhe e Shqiperise ta thone te njejten gje: STOP sabotimit te Kosoves nga Edi Rama.
Edi Rama është nje idiot, hajdut dhe despot i Shqiperise. Fatkeqesia me e madhe e atij vendi nga shembja e komunizmit deri sot.
I vetmi politikan i Shqiperise qe vepron ne vije me strategjine serbe dhe i gatshem ta tradhetoje Kosoven ne çdo rast. Para tre kater vitesh u mobilizua me batonin dhe Vuçiqin per ndarjen e Kosoves. Deshtoi si dhe mbeti si zagar rrugesh. Por ky idiot kurre s’e ka ndal sherbimin ne favor te Serbise dhe ka propozu ne prapaskena edhe ide tjera skandaloze veç te shihet nga Evropa e Amerika si lider konstruktiv.
Ky idiot eshte sot nen hetime ne Amerike per skandalin e interferimit ne te dhena sekrete amerikane. Ne Evrope askush s’i flet dhe s’e pret më. Prandaj eshte ne gjendje per ta dhene jo vec Kosoven por edhe Shkodren e Saranden qe pushteti i tij despotik dhe proserb te mos bezdiset nga aleatet. Milionat ruse e serbe qe derdhen ne Shqiperi prej 10 vitesh do jepnin kete rezultat, ka qene e ditur.
Mos e merrni seriozisht kete idiot e lobues te interesave serbe! Edhe ky si vellai i vet Vuçiqi e kane nje armik, ai eshte Albin Kurti.
I ftoj qytetaret e ndershem te Shqiperise, shoqerine civile atje m, opoziten dhe kedo qe ia do te miren popullit shqiptar te mobilizihen ne protesta masive qe te mbrohen interesat e shqiptareve ne pergjithesi dhe Kosova ne veçanti.

blank

Deputeti i LVV-së: Rama po shpërfaq dhe forcon Asociacionin e tij me Vuçiçin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka reaguar pak pasi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, njoftoi se dje ua ka përcjellë një draft për Asosacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë Presidentit të Francës, Emmanuel Macron dhe Kancelarit të Gjermanisë Olaf Scholz.

Në postimin e tij në rrjetet sociale, Muja thekson se me dërgimin e këtij draft-statuti në Berlin e Paris, “Rama vetëm sa po e shpërfaq dhe forcon Asociacionin e tij me Vuçiçin”.

Duke dërguar statut për ‘Asociacionin’ në Berlin e Paris, Rama vetëm sa po e shpërfaq dhe forcon Asociacionin e tij me Vuçiqin. Fort i kapur diku për krim e korrupsion duhet të jetë Edi Rama gjersa detyrohet t’ia bëjë këtë mënyrë vetes publikisht para gjithë kombit shqiptar”, shkruan Muja.

Rama ka bërë të ditur në një konferencë për media se dje ua ka përcjellë një draft për Asosacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë presidentit të Francës, Emmanuel Macron, dhe kancelarit gjerman, Olaf Scholz.

Jam këtu për t’ju bërë të ditur një fakt të panjohur më parë. Dje ua kam përcjellë Scholzit dhe Macronit një draft të Asosacionit, për të cilin kam vënë në dijeni edhe Charles Michel dhe palën amerikane”, tha Rama gjatë konferencës.

Rama tha se dokumenti është konfidencial, por u shpreh i bindur se është “një dokument i nivelit më të lartë ndërkombëtar që merr në konsideratë të gjitha arsyet për krijimin e Asociacionin dhe që Asociacioni është pjesë e organizimit të jetës për Kosovën”. syri.net


Send this to a friend