VOAL

VOAL

Nga shpërthimi në Portin e Bejrutit janë dëmtuar 8 000 ndërtesa

August 11, 2020

Komentet

Digjet një depo nafte pas një sulmi të dyshuar me dronë në jug të Rusisë

Pamja e magazinës së djegur në Azov, e publikuar nga Ministria ruse e Emergjencave, më 18 qershor 2014.

 

Një zjarr i madh ka përfshirë një depo nafte në qytetin jugor rus të Azovit, pas asaj që guvernatori rajonal e quajti sulm me dronë gjatë natës në mes të 17 dhe 18 qershorit.

Guvernatori i Rostovit, Vasily Golubev tha se nuk kishte viktima në këtë incident.

Ai gjithashtu tha se nuk kishte “asnjë rrezik që zjarri të përhapej në objekte të tjera, apo kërcënime për banorët”.

Ministria ruse e Emergjencave postoi një video të zjarrit dhe tha se një rezervuar karburanti prej pesë mijë metrash kub kishte marrë flakë.

Ai tha se më shumë se 70 zjarrfikës me pajisje, duke përfshirë një tren zjarrfikës, po përpiqeshin të shuanin zjarrin.

Zyrtarët rusë kanë fajësuar dronët ukrainas për sulme të shumta ndaj instalimeve të naftës në javët e fundit, pranë kufirit me Ukrainën.

Kievi në përgjithësi i shmanget komentimit të incidenteve.

Por Ukraina është duke u drejtuar gjithnjë e më shumë në shënjestrimin e infrastrukturës energjetike ruse, kryesisht instalimet e naftës, gjatë sulmeve me dronë, në mënyrë që të pakësojë rezervat e karburantit të ushtrisë ruse.

Ukraina i është nënshtruar sulmeve, pothuajse të vazhdueshme, me dronë dhe raketa ruse në infrastrukturën e saj civile dhe energjetike që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë nga Rusia, nga shkurti i vitit 2022.

Sulmet ajrore ruse kanë shkaktuar viktima të shumta në mesin e civilëve dhe dëme të mëdha materiale në të gjithë vendin, duke përfshirë Kievin – kryeqytetin ukrainas.

Gjyqi kundër gazetarit Gershkovich nis më 26 qershor me dyer të mbyllura

Gjyqi ndaj gazetarit të burgosur amerikan, Evan Gershkovich, do të nisë më 26 qershor dhe do të mbahet me dyer të mbyllura, kanë bërë të ditur autoritetet ruse më 17 qershor.

Javën e kaluar prokurorët kanë thënë se gjyqi ndaj Gershkovichit, nën akuzat për spiunim, do të mbahet në një gjykatë në Jekaterinburg.

Ai është arrestuar në po atë qytet në mars të vitit 2023, përgjatë një udhëtimi pune.

Autoritetet ruse nuk kanë ofruar asnjë dëshmi për t’i bazuar akuzat për spiunim, të cilat e përditshmja amerikane Wall Street Journal – për të cilën ka punuar gazetari – dhe Qeveria amerikane, i hedhin poshtë vazhdimisht.

Të dyja institucionet kanë deklaruar disa herë që Gershkovich, 32-vjeçar, ka qenë duke e bërë punën e tij kur është arrestuar.

Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë në dhjetor që Moska e refuzuar ofertën e bërë për të liruar Gershkovichin dhe amerikanin tjetër të burgosur në Rusi nën akuzat për spiunim, Paul, Whelan.

Një tjetër shtetase amerikane që aktualisht po mbahen prej autoriteteve ruse është edhe Alsu Kurmasheva, gazetare e Radios Evropa e Lirë.

Ajo është arrestuar në Kazan të Tatarstanit në tetor të vitit 2023 dhe akuzohet se ka dështuar të regjistrohet si “agjente e huaj”, si dhe për shpërndarje të të pavërtetave për ushtrinë ruse.

Nëse dënohet, ajo përballet me 10 vjet burgim.

Autoritetet amerikane kanë thënë se Kurmasheva është arrestuar në shenjë hakmarrjeje për punën që ka bërë.

Shumë analistë besojnë se Rusia është duke shënjestruar shtetasit amerikanë për t’i shfrytëzuar për këmbim të të burgosurve dhe për qëllime tjera gjeopolitike.

Rusia besohet se po kërkon lirimin e Vadim Krasikovit, i cili është dënuar me burgim të përjetshëm në Gjermani më 2021, për vrasjen e Zelimkhan “Tornike” Khangoshvilit, shtetasit të Gjeorgjisë, me prejardhje çeçene, për luftim të trupave ushtarake ruse në Çeçeni.

Ai më vonë ka kërkuar azil në Gjermani.

Kur presidenti rus, Vladimir Putin është pyetur në shkurt për mundësinë e lirimit të Gershkovichit, ai duket se i është referuar Krasikovit, teksa e ka përmendur një burrë të burgosur nga një vend aleat i SHBA-së, pse e ka “likuiduar një bandit”, i cili dyshohet se ka vrarë ushtarë rusë gjatë luftimeve në Çeçeni. REL

Kate rishfaqet në paradën e ditëlindjes së mbretit Charles

Princesha Kate së bashku me bashkëshortin, fëmijët, Mbretin Charles III dhe Mbretëreshën Camilla/Keystone

VOAL- Parada e Trooping the Color sapo është zhvilluar në Londër, momenti kryesor i festës së sotme (sot, të shtunë) të ditëlindjes zyrtare (të paregjistruar) të mbretit 75-vjeçar Charles III. Kështu bëjnë të ditur agjencitë e lajmeve, cituar nga RSI. Monarku, i cili u kthye në aktivitetin publik për më shumë se një muaj në vazhdën e përparimit në trajtimin e kancerit të diagnostikuar në fillim të vitit, drejton procesionin në një karrocë (dhe jo me kalë siç ishte mësuar të bënte) me Mbretëreshën Camilla.

Ndërsa në një karrocë tjetër, bie në sy prania e Princeshës së Uellsit, Kate, me Willamin dhe tre fëmijët e saj, e cila rikthehet në publik pas më shumë se gjashtë muajsh, ndërkohë që edhe ajo po lufton kancerin dhe efektet e kimioterapisë. Kate, e patëmetë sikur asgjë të mos kishte ndodhur në elegancën e saj të zakonshme, pavarësisht sëmundjes (përveç profilit të saj në dukje më të hollë), në vend të kësaj u vu re duke buzëqeshur nga një ballkon i vogël, e vëmendshme në ndjekjen e evolucioneve të departamenteve së bashku me tre fëmijët e saj: në veçanti Louisin e vogël pranë saj gjatë gjithë kohës, dhe gjithmonë si rastësisht duke ndjekur shfaqjen mes batutave dhe gjesteve.

Kryeministri britanik Rishi Sunak mori pjesë gjithashtu në paradën Trooping the Color për nder të mbretit Charles me Zonjën e Parë Akshata Murty, e cila përfundoi pak pas orës 13:00 (në Zvicër) në sheshin e madh të Paradës së Gardës së Kuajve, në kalanë e Whitehall, në zemër të Londrës, në St. James Park, kulmi i festës publike të ditëlindjes zyrtare të monarkëve britanikë.

Papa Françesku, pontifi i parë në një samit të G7, ngre alarmin për Inteligjencën Artificiale

Bari, Itali – Papa Françesku sfidoi liderët e demokracive të pasura të botës që të mbajnë dinjitetin njerëzor të parin në radhë,  para zhvillimit dhe përdorimit të inteligjencës artificiale, duke paralajmëruar se një teknologji e tillë e fuqishme rrezikon t’i kthejë vetë marrëdhëniet njerëzore në algoritme të thjeshta.

Françesku solli autoritetin e tij moral në Grupin e të Shtatëve, i ftuar nga Italia pritëse, për të folur në një sesion të posaçëm në samitin e tyre vjetor mbi rreziqet dhe premtimet e Inteligjencës Artificiale. Duke vepruar kështu, ai u bë Papa i parë që mori pjesë në një takim të G7, duke ofruar një qëndrim etik për një çështje që është gjithnjë e më shumë në axhendën e samiteve ndërkombëtare, politikave qeveritare dhe bordeve të korporatave.

Françesku tha se politikanët duhet të marrin drejtimin për t’u siguruar që Inteligjenca Artificiale të mbetet në qendër të njeriut, në mënyrë që vendimet se kur të përdoren armët apo edhe mjetet më pak vdekjeprurëse të merren gjithmonë nga njerëzit dhe jo nga makineritë.

“Ne do ta dënonim njerëzimin për një të ardhme pa shpresë, nëse do t’u hiqnim njerëzve aftësinë për të marrë vendime për veten dhe jetën e tyre, duke i dënuar ata të varen nga zgjedhjet e makinerive,” tha ai. “Ne duhet të sigurojmë dhe të ruajmë një hapësirë ​​për kontrollin e duhur njerëzor mbi zgjedhjet e bëra nga programet e Inteligjencës Artificiale: Vetë dinjiteti njerëzor varet nga kjo.” sn

‘Rilindja’ e një ylli, vjeshta vjen me fenomenin e rrallë qiellor

Këtë verë, astronomët profesionistë dhe amatorë do t’ia ngulin sytë një yjësie të vogël. Nuk janë shtatë yjet e “Kurorës së Veriut” që kanë ngjallur kaq kureshtje, por një pikë e zezë midis tyre, një nova që do të mund të shihet me sy të lirë nga planeti ynë, raporton NASA.

“Është një ngjarje e rrallë që do të gjenerojë shumë astronomë sepse të rinjtë do të mund të shohin një ngjarje kozmike, të bëjnë pyetjet e tyre dhe të koleksionojnë të dhëna”, tha dr. Rebekah Hounsell. “Do të nxisë gjeneratën e shkencëtarëve të ardhshëm”.

T Coronae Borealis ose “Ylli i flaktë”, njihet nga astronomët si T CrB. Është një sistem binar që e ka folenë në Kurorën e Veriut, rreth 3000 vite dritë larg nga Toka. Sistemi përbëhet nga një xhuxh i bardhë, pra një yll i vdekur me përmasa sa planeti ynë dhe rëndesë të krahasueshme me Diellin si dhe një gjigant i lashtë i kuq që po humbet ngadalë hidrogjenin për shkak të forcës tërheqëse të fqinjit të tij.

Hidrogjeni nga gjiganti i kuq shtresëzohet në sipërfaqen e xhuxhit të bardhë duke grumbulluar presionin dhe nxehtësinë. Kështu ai nxit një shpërthim termonuklear kaq të madh sa mjafton që ta largojë gjithë materialin. Për T CrB, kjo ndodh mesatarisht një herë në 80 vjet.

Mos ngatërroni novën me supernovën që është një shpërthim total, titanik që shkatërron disa yje që po vdesin. Në rastin e novës, ylli xhuxh mbetet i paprekur dhe thjesht largon të gjithë materien e grumbulluar sa hap e mbyll sytë. Procesi përsëritet për qindra e mijëra vjet.

“Ka disa nova me cikël të shkurtër, por ne nuk shohim shpesh një shpërthim të radhës gjatë jetës tonë njerëzore e aq më rrallë një që është kaq afër sistemit tonë diellor. Është bukur të kesh sedilje në vendin e parë”.

Nova T CrB u pa për herë të fundit nga Toka në vitin 1946. Shkencëtarët janë bazuar në shenjat e shpërthimit të atij viti dhe sipas përllogaritjes, i radhës do të jetë në shtator 2024.

Por çfarë duhet të kërkojmë në qiell?

Kurora e Veriut është një linjë e lakuar yjesh në formë patkoi në perëndim të yjësisë së Herkulit. Mjafton të gjeni dy yjet më të ndritshme të hemisferës veriore, Arcturus dhe Vega e duke ndjekur një vijë të drejtë nga njëri te tjetri, mund të gjeni Herkulin dhe Kurorën e Veriut.

Shpërthimi do të jetë i shkurtër. Pasi të ndodhë, do të duket me sy të lirë për më pak se një javë.bw

Aktakuzë për spiunazh ndaj gazetarit amerikan të paraburgosur në Rusi

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Rusisë konfirmoi më 13 qershor një akuzë përfundimtare për spiunazh kundër gazetarit amerikan, Evan Gershkovich dhe e dërgoi çështjen e tij në gjykatën rajonale në Sverdlovsk.

“Hetuesit zbuluan dhe konfirmuan me dokumente se gazetari amerikan i gazetës Wall Street Journal, me kërkesë të CIA-s, në mars 2023 mblodhi informacion të klasifikuar në lidhje me operacionet e objektit industrial Uralvagonzavod, që prodhonte dhe riparonte pajisje ushtarake,” tha zyra në një deklaratë, duke shtuar se Gershkovich “kreu veprimet e paligjshme nën masa të plota maskimi”.

Shtetasi amerikan, 32-vjeçar, u arrestua në fund të marsit 2023 në qytetin Urals të Yekaterinburgut, derisa ishte në një udhëtim raportimi.

Autoritetet ruse nuk kanë ofruar asnjë provë për të mbështetur akuzat për spiunazh, të cilat The Wall Street Journal dhe qeveria amerikane fuqishëm i kanë hedhur poshtë.

Ata thonë se Gershkovich ishte thjesht duke bërë punën e tij si reporter i akredituar, kur u arrestua.

Departamenti amerikan i Shtetit tha në dhjetor se Moska hodhi poshtë një ofertë të rëndësishme që bëri për të siguruar lirimin e Gershkovich dhe Paul Whelan – një tjetër amerikan i burgosur në Rusi për akuzat për spiunazh.

Një tjetër shtetase amerikane e mbajtur aktualisht nga autoritetet ruse është Alsu Kurmasheva, një gazetare e Radios Evropa e Lirë, e cila u arrestua në Kazan, kryeqyteti i Republikës së Tatarstanit të Rusisë, në tetor të vitit 2023 dhe u akuzua për mosregjistrim si “agjent i huaj”.

Para arrestimit, Kurmashevës iu konfiskua pasaporta pas një vizite për t’u kujdesur për nënën e saj.

Radio Evropa e Lirë dhe qeveria amerikane thonë se akuzat kundër saj janë hakmarrje për punën e saj.

Shumë analistë dhe zyrtarë thonë se duket sikur Rusia po synon që qytetarët amerikanë të ndaluar t’i përdor për shkëmbimin e të burgosurve ose për qëllime të tjera gjeopolitike.

Rusia besohet se po kërkon lirimin e Vadim Krasikov, i cili u dënua me burgim të përjetshëm në Gjermani në vitin 2021, për vrasjen e Zelimkhan “Tornike” Khangoshvili – një shtetas gjeorgjian me origjinë çeçene, i cili kishte luftuar me trupat ruse në Çeçeni dhe më vonë kishte kërkuar azil në Gjermani.

Anketa: Presidenti Biden gëzon mbështetje më të madhe në botë se sa ish Presidenti Trump

VOA

Sipas një ankete të re të qendrës ‘Pew’ Presidenti Joe Biden gëzon mbështeje më të madhe në vendet e tjera se ish Presidenti Donald Trump.

Anketa e kryer nga 5 janari deri në 21 maj, me 40 mijë e 500 individë në 34 shtete të ndryshme, jo në Shtetet e Bashkuara, tregon se 43 për qind besojnë se Presidenti Biden ‘do të bëjë gjënë e duhur për botën’, krahasuar me 28 për qind që besojnë tek ish Presidenti Trump.

Në 24 shtete, individët e anketuar kanë më shumë besim tek Presidenti Biden, ndërsa në Hungari dhe në Tunizi, kryeson ish Presidenti Trump. Në 8 shtetet e tjera, diferenca mes tyre nuk është domethënëse. Besimi më i lartë tek të dy u regjistrua në Filipine, me 77 për qind në favor të Presidentit Biden dhe 68 përqind për ish Presidentin Trump.

Megjithatë mbështetja për Presidentin Biden ka shënuar rënie nga viti i kaluar. 14 mes 21 vendeve kanë më pak besim tek Presidenti Biden këtë vit krahasuar me 2023.

Disa nga vlerësimet më negative për të kanë të bëjnë me konfliktin mes Izraelit dher Hamasit. Në të 34 vendet ku u kryue anketa, mos-miratimi i politikave të tij për luftën Izrael-Hamas ishte në nivelin 57 për qind. Anketimi i qendrës ‘Pew’ u krye përpara se Presidenti Biden të shpallte propozimin e tij për t’i dhënë fund luftimeve.

Anketa po ashtu gjeti se burrat ishin më të prirur se gratë të shprehnin besim tek ish Presidenti Trump. Por anketa po ashtu vëren se “gratë janë më të prirura se burrat për të mos iu përgjigjur fare kësaj pyetjeje”.

Prirja e rënies së mbështetjes për të dy këto figura politike duket se është në përputhje me rënien e besimit tek Shtetet e Bashkuara si një shembull i demokracisë.

Në të gjitha vendet ky u krye anketa, rreth 40 për qind besojnë se, ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë qënë më parë shembull i demokracisë në botë, sot nuk janë më të tilla”.

Liderët e G7-ës pajtohen t’i japin Ukrainës miliarda dollarë hua duke përdorur asetet e ngrira ruse

Liderët e shtatë vendeve më të industrializuara në botë (G7) u pajtuan të enjten t’ia japin Ukrainës 50 miliardë dollarë hua duke i përdorur asetet e ngrira ruse.

Diplomatët konfirmuan se pajtueshmëria për këtë marrëveshje u arrit madje para se liderët të mbërrinin në Itali për samitin treditor të G7-ës.

Hollësitë e marrëveshjes do të diskutohen gjatë takimit të tyre në Itali, por Kievi pritet t’i marrë paratë kah fundi i këtij viti.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të jetë në Itali gjithashtu dhe pritet të nënshkruajë një marrëveshje tjetër dypalëshe për sigurinë me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

Vendet e G7-ës, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara, ngrinë asete ruse në vlerë prej rreth 300 miliardë dollarësh, pak pasi Moska nisi pushtimin e fqinjit të saj në shkurt të vitit 2022.

Në fillim të kësaj jave, Zelensky tha se pret që t’i sigurojë miliarda euro nga vendet aleate për mbrojtjen e Ukrainës dhe për rindërtimin e vendit të vet pas luftës.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre. REL

Luftanijet ruse mbërrijnë në ujërat e Kubës për një stërvitje ushtarake

VOA/Marrë nga Associated Press

Një flotë luftanijesh ruse mbërriti në ujërat e Kubës të mërkurën përpara stërvitjeve të planifikuara ushtarake në Karaibe, një veprim që analistët e shohin si një shfaqje force ndërsa vazhdojnë të rriten tensionet mes Moskës dhe perëndimit mbi konfliktin në Ukrainë.

Tri luftanije u futën në Gjirin e Havanës nën shoqërinë e disa anijeve të vogla, që i orientonin ato nëpër kanalin e ngushtë të gjirit.

Pas tyre pritet të mbërrijë një nëndetëse, që funksionon me energji bërthamore.

Ushtria amerikane pret që stërvitjet të përfshijnë një numër të vogël luftanijesh ruse, të cilat mund të bëjnë një ndalesë edhe në Venezuelë.

Rusia është një aleate e kahershme e Venezuelës dhe Kubës, dhe luftanijet dhe avionët e saj herë pas here kanë vizituar rajonin e Karaibeve. Por ky mision vjen më pak se dy javë pasi Presidenti Joe Biden autorizoi Ukrainën të përdorë armët amerikane për të goditur objektiva brenda Rusisë në përpjekjet për të mbrojtur Kharkivin, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës. Pas këtij vendimi, presidenti Vladimir Putin sugjeroi se ushtria e tij mund të përgjigjej “në mënyrë asimetrike” në një zonë tjetër të botës.

“Mbi të gjitha, luftanijet janë një kujtesë për Uashingtonin se është e bezdisshme kur një kundërshtar ndërhyn afër vendit tuaj”, tha Benjamin Gedan, ekspert i Amerikës Latine në Qendrën Wilson në Uashington, duke iu referuar përfshirjes së Perëndimit në luftën e Rusisë në Ukrainë. “Kjo gjithashtu u kujton miqve të Rusisë në rajon, përfshirë kundërshtarët e Amerikës, si Kuba dhe Venezuela, se Moska është në anën e tyre”.

Personeli i nëndetëses bërthamore ruse Kazan.

Personeli i nëndetëses bërthamore ruse Kazan.

Megjithëse flota përfshin një nëndetëse me energji bërthamore, një zyrtar i lartë i administratës amerikane tha se shërbimet amerikane të zbulimit kanë përcaktuar se anijet nuk janë të pajisura me armë bërthamore. Zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se dislokimet ushtarake të Rusisë “nuk paraqesin kërcënim të drejtpërdrejtë për Shtetet e Bashkuara”.

Zyrtarët amerikanë javën e kaluar thanë se luftanijet ruse pritej të qëndronin në rajon gjatë gjithë verës.

Luftanijet ruse janë ankoruar herë pas here në Havanë që nga viti 2008, kur një grup luftanijesh ruse hynë në ujërat e Kubës, një veprim që në atë kohë media shtetërore tha se ishte vizita e parë ruse e këtij lloji në pothuajse dy dekada. Në vitin 2015, një anije zbulimi dhe komunikimi mbërriti pa paralajmërim në Havanë, një ditë përpara fillimit të bisedimeve mes zyrtarëve amerikanë dhe atyre kubanë për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha për agjencinë e lajmeve Associated Press se vizitat ruse në portin e Kubës janë “vizita detare rutinë”, ndërsa pranoi se stërvitjet e saj ushtarake “janë rritur për shkak të mbështetjes së Shteteve të Bashkuara për Ukrainën dhe aktivitetit stërvitor në mbështetje të aleatëve tanë të NATO-s”.

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov dhe homologu i tij nga Kuba Bruno Eduardo Rodríguez Parrilla gjatë një konference për shtypin në Moskë më 12 qershor 2024.

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov dhe homologu i tij nga Kuba Bruno Eduardo Rodríguez Parrilla gjatë një konference për shtypin në Moskë më 12 qershor 2024.

Të mërkurën, ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov priti homologun e tij nga Kuba, Bruno Rodríguez, për bisedime në Moskë. Duke folur me gazetarët pas bisedimeve, zoti Lavrov falënderoi autoritetet kubane për qëndrimin e tyre ndaj Ukrainës.

“Që nga fillimi, Havana dha një vlerësim absolutisht të saktë dhe të vërtetë për atë që po përgatitej në Ukrainë nga Perëndimi për shumë vite”, tha ministri Lavrov.

Doktrina ushtarake ruse i vlerëson Amerikën Latine dhe Karaibet si rajone të rëndësishme duke i parë ato sfera nën ndikimin e Uashingtonit, që veprojnë si kundërpeshë ndaj aktiviteteve të Shteteve të Bashkuara në Evropë, tha Ryan Berg, ekspert i Amerikës Qendrore dhe Jugore në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington.

“Ndonëse kjo ka të ngjarë të jetë pak më shumë se një provokim nga Moska, ai dërgon një mesazh për aftësinë e Rusisë për të treguar fuqi në hemisferën perëndimore, me ndihmën e aleatëve të saj dhe sigurisht që do ta mbajë ushtrinë amerikane në gatishmëri të lartë, ndërsa ata janë pranë”, tha analisti Berg.

Koha e misionit të këtij viti mund t’i shërbejë qëllimeve të Rusisë, por po ngre gjithashtu pyetjen nëse qeveria e Venezuelës mund ta përdorë këtë rast për të rritur mbështetjen për një mandat të tretë për Presidentin Nicolás Maduro në zgjedhjet e 28 korrikut.

Koalicioni kryesor i opozitës në Venezuelë po sfidon kontrollin prej dekadash të partisë në pushtet. Kjo sfidë dhe krijimi i një krize me tensionet e ndezura me Guajanën janë ndër skenarët që analistët besojnë se qeveria e Presidentit Maduro mund t’i përdorë si arsyetim për të shtyrë ose anuluar zgjedhjet.

“Është pothuajse e sigurt që Maduro nuk do të rrezikojë humbjen e pushtetit”, tha Evan Ellis, profesor nga Amerika Latine në Universitetin e Luftës së Ushtrisë Amerikane.

“Alternativa më e qartë, duke marrë parasysh me lëvizjet e fundit të ushtrisë së Venezuelës,. Është sajimi i një krizë ndërkombëtare që do të justifikonte ‘shtyrjen’ e zgjedhjeve në vend”, thotë profesor Ellis.

“Prania e anijeve luftarake ruse në afërsi do të shtonte në masë të madhe rrezikun e përshkallëzimit të një krize të mundshme, të sajuar nga zoti Maduro”.

Venezuelianët votuan në një referendum në muajin dhjetor në mbështetje të shtrirjes së sovranitetit në rajonin Esekuibo, i cili përfshinë dy të tretat e Guajanës dhe ndodhet pranë depozitave të mëdha të naftës në det të hapur. Venezuela thotë se ky territor ishte vjedhur kur kufiri u ndryshua para më shumë se një shekulli.

Guajana është në pritje të një vendimi në lidhje me pretendimin e Venezuelës nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, por qeveria e zotit Maduro nuk e njeh autoritetin e kësaj Gjykate.

Shtetet e Bashkuara mbështesin Guajanën në këtë mosmarrëveshje të vazhdueshme dhe e ndihmuan atë me fluturime vëzhgimi në fund të vitit të kaluar. Venezuela e ka kërcënuar me pushtim këtë vend.

Qeveria e Guajanës muajin e kaluar i dha leje ushtrisë amerikane të dërgonte dy avionë luftarakë F-18 për patrullim të hapësirës ajrore mbi kryeqytetin e saj për të demonstruara bashkëpunimin e ngushtë mes dy vendeve.

Nënpresidenti i Guajanës Bharrat Jagdeo më 6 qershor tha se flota ruse nuk paraqet “një kërcënim të drejtpërdrejtë” për vendin e tij.

“Megjithatë, ne jemi të vëmendshëm dhe po ndjekim me vëmendje këto zhvillimeve politike”, tha zoti Jagdeo në një konferencë për shtypin.

Stoltenberg thotë se Hungaria u pajtua të mos e bllokojë mbështetjen e NATO-s për Ukrainën

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se Hungaria është pajtuar se nuk do ta bllokojë përkrahjen e aleancës për Ukrainën, por ka vendosur të mos ofrojë ushtarë apo fonde për ta ndihmuar vendin e rrënuar nga lufta.

Stoltenberg është takuar me vendet anëtare të NATO-s gjatë një turneu së voni në përpjekje për të grumbulluar mbështetje, para samitit të muajit të ardhshëm në Uashington, për zgjerimin e rolit të aleancës në përkrahjen ushtarake për Ukrainën.

Hungaria ka pasur mosmarrëveshje me vendet e tjera të NATO-s për shkak se kryeministri i saj, Viktor Orban, ka ruajtur vazhdimisht marrëdhënie të ngushta me Rusinë dhe nuk ka pranuar t’i dërgojë armë Ukrainës për t’u mbrojtur kundër pushtuesit rus.

“Hungaria nuk merr pjesë në këto përpjekje të NATO-s dhe unë e pranoj qëndrimin e saj”, tha Stoltenberg për gazetarë në Budapest, pas takimit me Orbanin më 12 qershor.

“Njëkohësisht, kryeministri më ka siguruar se Hungaria nuk do t’i kundërshtojë këto përpjekje, duke ua mundësuar aleatëve të tjerë të ecin përpara. Ai ka konfirmuar se Hungaria do të vazhdojë t’i plotësojë plotësisht detyrimet e veta në NATO”, shtoi ai.

Në të njëjtën konferencë për media, Orbani konfirmoi se Hungaria nuk do ta bllokojnë mbështetjen e NATO-s për Ukrainën.

Prej se Rusia e nisi pushtimin e plotë të fqinjit të vet Ukrainës në shkurt 2022, Orbani ka kultivuar marrëdhënie të ngushta me Kremlinin, dhe e ka zemëruar Brukselin duke mos pranuar t’iu bashkohet sanksioneve të BE-së kundër Moskës, apo ta lejojë, siç bëjnë vendet e tjera të NATO-s, dërgimin e armëve Ukrainës.

Qeveritë perëndimore janë të pakënaqura me marrëdhëniet e vazhdueshme të ngrohta të Orbanit me Moskën, si dhe me vonesat në ratifikimin e pranimit të Suedisë në NATO, megjithëse Budapesti e dha pëlqimin për pranimin e saj në fund.

Hungaria i kishte kërkuar aleancës ushtarake që ajo të mos merrte pjesë në dhënien e mbështetjes ushtarake për Ukrainën, në shkëmbim të lejimit të marrjes së vendimeve, që do të thotë se nuk do ta përdorë veton.

NATO-ja i merr të gjitha vendimet e veta me konsensus.

NATO-ja synon ta krijojë një plan për t’i dhënë Ukrainës më shumë mbështetje ushtarake në vitet në vijim, për ta zmbrapsur pushtimin rus, sepse forcat ruse, të armatosura më mirë, kanë kontrollin në fushëbetejë.

Aleanca do ta mbajë një samit muajin e ardhshëm në Uashington, ku liderët e saj synojnë ta finalizojnë planin. REL

Kanadaja ka filluar zbatimin e Rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

Kryeministri i provincës kanadeze të New Brunswick, Blaine M. Higgs dhe kryetari i bashkisë së Halifax, Mike Savage, kryeqyteti i provincës kanadeze të Nova Scotia, lëshuan proklamata me rastin e 29-vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë.

Ndër të tjera, kryeministri dhe kryebashkiaku iu referuan rezolutës së miratuar së fundmi të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për shpalljen e 11 korrikut si Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit të Srebrenicës.

Në proklamata, kryeministri dhe kryetari i bashkisë iu referuan vendimeve të gjykatave ndërkombëtare për gjenocidin në Srebrenicë, dy rezoluta të Parlamentit kanadez për gjenocidin në Srebrenicë, theksimin e gjenocidit në Srebrenicë në Muzeun Kanadez për të Drejtat e Njeriut dhe Liritë dhe rezoluta e sapo miratuar e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për gjenocidin në Srebrenicë.

Ata ftuan qytetarët e tyre të bashkohen me kanadezët dhe veçanërisht viktimat e mbijetuara të gjenocidit të Srebrenicës që jetojnë në Kanada në përkujtimin e gjenocidit, duke kujtuar viktimat e gjenocidit dhe duke dënuar krimin më të madh pas Holokaustit në Evropë.

Drejtori i Institutit Kanadez të Kërkimit të Gjenocidit falënderoi kryeministrin dhe kryetarin e bashkisë dhe të gjithë qytetarët e provincës së New Brunswick dhe qytetit të Halifax për kontributin e tyre të vazhdueshëm në institucionalizimin e kulturës së përkujtimit të gjenocidit në Srebrenicë. Proklamatat tuaja u japin forcë të re atyre që duan që në vend të kulturës së gënjeshtrës, mohimit të së vërtetës dhe glorifikimit të kriminelëve të dënuar të luftës dhe revizionizmit t’i drejtohen një kulture të së vërtetës, kujtesës, drejtësisë në emër të besimit, dhembshurisë dhe ndjeshmërisë. për të forcuar kulturën kanadeze të kujtimit të gjenocidit në Srebrenicë.sn

Ishte duke kryer stërvitje, rrëzohet bombarduesi rus Su-34, asnjë i mbijetuar

Një bombardues i Forcave Ajrore ruse Sukhoi Su-34 u rrëzua në Kaukaz gjatë një fluturimi rutinë stërvitor, ndoshta për shkak të një dështimi teknik, duke vrarë ekuipazhin. Kështu njoftuan sot agjencitë ruse të lajmeve, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes në Moskë.

“Bazuar në të dhënat paraprake, shkaku i rrëzimit të avionit ishte një mosfunksionim teknik”, tha një zëdhënës i ministrisë, sipas agjencisë së lajmeve TASS.

Aksidenti ka ndodhur në rajonin e Osetisë, sipas të njëjtit burim. Është e paqartë nëse avioni me dy ulëse krah për krah kishte një apo dy anëtarë të ekuipazhit në atë fluturim.
(BalkanWeb)


Send this to a friend