VOAL

VOAL

Në Zvicër “të paktën 20 celula mafioze”

July 27, 2020
blank

Komentet

blank

Më 28 shtator 2003 në Zvicër u rrëzua një lis, Italia mbeti në errësirë

VOAL- Në orën tre e gjysmë të mëngjesit të së dielës, 28 shtator 2003, Italia u gjend papritur pa energji elektrike. Vetëm Sardenja nuk u përfshi në këtë ngjarje. Pjesa tjetër e Italisë mbeti në errësirë ​​deri në pesë të mëngjesit, kur linjat u rivendosën në veri. Në qendër dhe në jug, kthimi në normalitet zgjati shumë më tepër. Në disa rajone të Siçilisë, për shembull, popullsia madje duhej të priste deri në orën 22:00.

Shkaku i asaj që hyri në histori si errësimi më i madh në histori nuk ishte vera e zjarrtë e atij viti, e cila tashmë kishte bërë që specialistët të trembeshin nga më e keqja, por… një lis që ra pranë Brunnen, në kantonin Schwyz. Ai preu një nga linjat kryesore të energjisë që lidh Italinë me Zvicrën (La Lavorgo-Mettlen).

blank

Tuneli Gotthard rihapet pjesërisht për udhëtarët

Nesër, e premte, 29 shtator 2023, një tren pasagjerësh me drejtim jugor do të niset nga Zyrihu

 

VOAL- Tuneli bazë Gotthard rihapet pjesërisht. Në fakt, nesër, e premte 29 shtator 2023, në orën 17:33, një tren pasagjerësh me drejtim jugor do të niset nga Zyrihu dhe do të udhëtojë përmes tunelit për herë të parë pas mbylljes. Është hapi i parë drejt rivendosjes së trafikut të pasagjerëve përmes tunelit bazë pas daljes nga shinat e një treni mallrash më 10 gusht 2023.

Hapja do të çojë në transitin e trenave individualë të pasagjerëve për momentin vetëm në fundjavë kur kërkesa për pasagjerë në itinerar është më e lartë dhe kur ka më pak trena mallrash në qarkullim dhe nuk ka rrezik për uljen e kapacitetit për trafikun e mallrave. Për më tepër, gjatë atyre kohërave nuk ka punë riparimi në shpimin perëndimor pasi ato kryhen me ndërrime të shumta gjatë javës. Në përputhje me planin e shpëtimit, në fakt, trenat e pasagjerëve nuk mund të kalojnë tubin lindor gjatë punimeve.

Nga 29 shtatori deri në ndryshimin e orarit në dhjetor 2023, një tren do të kthehet në qarkullim të premten në mbrëmje nga Zyrihu në Lugano dhe një të dielën në mbrëmje nga Lokarno në Zyrih. Për më tepër, gjatë festave të vjeshtës zvicerane gjermanishtfolëse, të cilat do të zgjasin deri më 15 tetor 2023, do të ketë dy trena nga Zyrihu në Belincona të shtunën në mëngjes dhe një nga Lugano në Zyrih të dielën pasdite. Sa i përket tre trenave që do të lëvizin në tunelin e bazës Gotthard gjatë pushimeve të vjeshtës në Zvicrën gjermanishtfolëse, mjetet lëvizëse me dy kate do të përdoren duke filluar nga fundjava e dytë. Kjo do të na lejojë të ofrojmë rreth 900 vende të tjera.

blank

Aurora boreale ndriçon qiellin e Zvicrës

 

Shfaqje madhështore ngjyrash e parë nga Säntis

 

VOAL – Dritat e Veriut u vëzhguan shkurtimisht në Zvicër gjatë natës mes të dielës dhe të hënës. Ky fenomen, rrallë i dukshëm në gjerësitë tona gjeografike, është bërë i mundur nga aktiviteti i fortë diellor për momentin, shpjegoi MeteoSwiss.

Dritat veriore, të quajtura edhe “aurorat polare”, janë rezultat i një ndërveprimi midis grimcave të ngarkuara me origjinë diellore që vijnë nga hapësira dhe atmosferës së Tokës.

Në përgjithësi, në rajonet polare aurora ka një ngjyrë jeshile të lehtë. Megjithatë, kur ato krijohen nga një shpërthim masiv i koronës diellore, e kuqja shfaqet gjithashtu mbi zonën e gjelbër. Kur aurora ndodh në gjerësi të mesme, ajo prodhohet vetëm nga shpërthimet masive dhe shfaqet shumë e ulët mbi horizontin verior. Rrjedhimisht, vetëm pjesa e sipërme e kuqe mbetet e dukshme, ndërsa skaji i gjelbër mbetet i fshehur nën horizont.rsi-eb

blank

Sophia Loren rrëzohet në shtëpi dhe operohet

 

Aksident në familje për aktoren e njohur italiane e cila ka pësuar lëndime në kofshë

 

VOAL- GJENEVË- Frikë për Sophia Loren, e cila ra mëngjesin e djeshëm (e diel) në shtëpinë e saj në Gjenevë. E transportuar në spital për kontrolle, aktorja italiane u diagnostikua me disa fraktura të ijeve.

Loren, e cila më 20 shtator mbushi 89 vjeç, tashmë ka bërë një operacion dhe operacioni ka shkuar mirë, por natyrisht ka anuluar të gjitha angazhimet e saj për javët e ardhshme.

Lajmi u përhap nga ata që u desh të anulonin një nga eventet në të cilat pritej të ishte e pranishme aktorja, restorantin Sophia Loren të cilin aktorja duhej të inauguronte të martën në Bari, duke marrë edhe qytetari nderi të qytetit në të njëjtën ditë. .

“Me Sophia Loren janë dy djemtë Edoardo dhe Carlo”, vijon shënimi. Aktorja është një nga më të njohurat në botë dhe një nga protagonistet më të mëdha të kinematografisë italiane. rsi-eb

blank

Kurti nga Zvicra: Në dialog jemi në të drejtën tonë, ne si Kosovë kemi bërë tre propozime, Serbia asnjë

Në bashkëbisedim me presidentin federal të Zvicrës, Alain Berset është theksuar shkalla e lartë e integrimit të qytetarëve nga Kosova në Zvicër

Sot, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pritur në Pallatin Federal në Bernë nga presidenti i Federatës së Zvicrës, Alain Berset. Pas takimit ai ka mbajtur një konferencë për media, ku ka folur për përmbajtjen e takimit, raporton albinfo.ch nga Berna.

“Me presidentin Berset njihemi që nga pjesëmarrja ime në Forumin e Davosit, në fillim të vitit. Me të kemi biseduar për marrëdhëniet e shkëlqyeshme në mes të dy vendeve, për rritjen e madhe të këmbimit tregtar, që në vitin 2022 ka qenë për një të tretën më i madh se një vit më parë”, ka deklaruar Kurti.

“Pastaj është nënvizuar edhe fakti se remitancat nga bashkatdhetarët tanë në Zvicër përbëjnë një të pestën e të gjitha remitancave që vijnë në Kosovë. Po ashtu, në bashkëbisedim me presidentin Berset është theksuar shkalla e lartë e integrimit të qytetarëve nga Kosova në Zvicër etj”, ka shtuar tutje.

Kryeministri Kurti, ka folur edhe për agjendën e mëtejshme të vizitës së tij në Zvicër.
“Tani do të kemi një vizitë në Muzeun e Einsteinit, këtu në Bernë ndërsa sonte në mbrëmje do të takoj kandidatët me rrënjë shqiptare për zgjedhjet federale që mbahen më 22 tetor. Ne inkurajojmë komunitetin e këtushëm shqiptar që të marrë pjesë në mënyrë masive në këto zgjedhje, pavarësisht nga partia që do të votojnë”, ka deklaruar Kurti.

Ai ka folur edhe për aktualitetin politik në Kosovë.
“Ne jemi në të drejtën tonë. Në fjalën që kam mbajtur më 14 shtator para mediave në Prishtinë kam sqaruar se në dialogun e fundit ne si Kosovë kemi bërë tre propozime ndërsa Serbia asnjë. Në këto rrethana, ne duhet t`i përmbahemi kornizës së marrëveshjeve që kemi marrë si obligim dhe jo të marrim detyrime të reja”, ka deklaruar Kurti.

blank

Kryediplomati zviceran: “Nevojitet një gjykatë për të ndëshkuar krimet e Moskës”

 

VOAL- Zvicra mbështet idenë e promovuar nga Gjermania për krijimin e një gjykate për të ndjekur penalisht krimin e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës. Lajmin na e konfirmoi edhe vetë këshilltari federal Ignazio Cassis, në Nju Jork në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, një ditë pas takimit me homologun gjerman.

Në RSI, kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme shpjegon: “Asnjë krim lufte nuk mund të mbetet i pandëshkuar. Kush është kompetent të përcaktojë se kush duhet të dënohet dhe si, përballë një shkeljeje të rëndë të Kartës së OKB-së dhe të drejtës publike ndërkombëtare, çfarë mjeti kemi në dispozicion? Ne kemi Gjykatën Penale Ndërkombëtare (GJPN), por ajo nuk mund të ketë aktivitete prapavepruese në vendet që nuk janë pjesë e Statutit të Romës (Federata Ruse ishte nënshkruese, por e tërhoqi pajtimin, red.). Më pas kemi gjykata speciale që i shërbejnë pikërisht kësaj, por të cilat duhet të mbështeten me shumicë të qartë nga komuniteti ndërkombëtar: për këtë po flasim”.

Legjitimiteti i kësaj gjykate, zbulon Cassis, është diskutuar dje (e martë) “me rreth njëzet kolegë të ardhur kryesisht nga Europa por edhe nga Amerika Latine, për të kuptuar se në cilën rrugë duhet të ndjekim për t’i dhënë legjitimitet politik dhe juridik një gjykate speciale në të cilën, në fund të fundit. , OKB-ja do të duhet të vendosë”.

Asnjë krim nuk mund të mbetet pa u ndëshkuar

 

Megjithatë, a nuk fsheh ky instrument pak zhgënjim për atë që institucionet, OKB-ja, nuk kanë arritur të bëjnë? “OKB-ja përbëhet nga vende. Nëse ata nuk lëvizin, gjykata nuk mund të ekzistojë: takimi i mbrëmshëm përfaqëson pikërisht OKB-në që po ecën në këtë drejtim – përgjigjet Ignazio Cassis – do të duhet kohë, sepse në këtë nivel asnjë vendim nuk është i lehtë dhe sepse atje është i madh. kompetenca që mbrojnë veten përballë gjykimeve të ngjashme, sepse mund të kenë dyshimin se duke e zgjeruar shumë fushën e veprimtarisë (të një gjykate, red.) dikush tjetër mund të bjerë në pikën e drejtësisë. Kjo është e drejta publike ndërkombëtare dhe është e vështirë të biesh dakord”.

“Ajo që është e sigurt – përfundon Cassis shkurt – është se asnjë krim agresioni nuk mund të mbetet i pandëshkuar”.

Një mandat kundër Putinit tashmë është shfaqur

ICC lëshoi ​​një urdhër arresti ndërkombëtar kundër presidentit rus Vladimir Putin në mars, por nuk ka juridiksionin për të hetuar agresionin e Moskës kundër Kievit në përgjithësi. Prandaj, ideja e krijimit të një gjykate speciale qarkullon prej muajsh mes diplomatëve, siç ndodhi për shembull pas luftës në Jugosllavi. Për Cassis, siç konfirmohet për RSI, një gjykatë e tillë duhet megjithatë të themelohet në një kuadër të gjerë shumëpalësh dhe me mbështetje të balancuar ndërkombëtare.

blank

Prokurori i Palermos: “Ja si e arrestuam Messina Denaron”

Prokurori i Palermos, Maurizio De Lucia i tregon RSI-së për hetimet që lejuan kapjen e bosit të mafias

 

VOAL- Maurizio De Lucia koordinoi hetimet që më 16 janar çuan në arrestimin, pas tridhjetë vitesh kërkime, të bosit Matteo Messina Denaro. Prokurori i Palermos ishte i ftuar në Festivalin Endorfine në Lugano të dielën. RSI e intervistoi për të folur për ish-super të arratisurin, lidhjet e tij me Zvicrën dhe praninë (edhe në vendin tonë) të mafies siciliane.

Arritëm në arrestimin e Matteo Messina Denaro “përmes zbulimit të dokumentacionit të fshehur në shtëpinë e motrës së tij. Një element fati në një investigim ku fati ka pak të bëjë me të”, shpjegoi De Lucia. “Burrat nga Carabinieri ROS po vendosnin insekte brenda shtëpisë. Në veçanti ata donin ta vendosnin një në këmbën e zbrazët të një karrigeje.”

“Një vend i mirë fshehjeje,” vazhdon De Lucia, “aq sa brenda kishte tashmë një dokumentacion të mbajtur nga motra e tij, i cili u fotografua dhe shërbeu si bazë nga të fillojmë, duke na lejuar të kuptojmë se çfarë lloj sëmundjeje ka i arratisuri, si dhe ku ishte trajtuar. Prej aty një sërë hetimesh, të gjitha në distancë, fillimisht përmes sistemeve IT të Ministrisë së Shëndetësisë, e më pas duke hakuar sistemin IT të klinikës ku po kurohej. Kjo na lejoi të identifikonim fillimisht identitetin e rremë që ai përdori dhe më pas të kuptonim kohën dhe vendin ku shkoi në klinikë. Dhe për ta kapur atë”.

blank

Forcat Ajrore të Zvicrës, stërvitje me Forcat Ajrore të SHBA

Do të përdoren avionë luftarakë zviceranë F/A-18 dhe F-16 amerikanë

Pilotët zviceranë dhe amerikanë do të stërviten së bashku në qiellin e Konfederatës nga 18 deri më 21 shtator 2023

 

VOAL- Forcat ajrore zvicerane dhe amerikane (Forcat Ajrore të SHBA) do të stërviten së bashku në hapësirën ajrore të Konfederatës nga 18 deri më 21 shtator 2023. Stërvitja, njoftoi ushtria zvicerane të hënën, ka për qëllim forcimin e kapacitetit mbrojtës të ushtrisë zvicerane përmes ndërkombëtarëve. bashkëpunimi.

Në stërvitje do të marrin pjesë skuadriljet e aviacionit zviceran 17 dhe 18 dhe skuadrilja e 510 luftarake e SHBA-së. Forca Ajrore, e cila do të ngrihet nga bazat ajrore Payerne (VD) dhe Aviano (Itali) respektivisht. Trajnimi bazohet në Marrëveshjen e Prillit 2020 për Bashkëpunim Dypalësh për Trajnimin, Edukimin dhe Ushtrimet Ushtarake.

Në çdo stërvitje do të marrin pjesë 2 avionë luftarakë F/A-18 nga Forcat Ajrore Zvicerane dhe 2 avionë F-16 nga Forcat Ajrore të SHBA. rsi-eb

blank

Zvicër – Kërkesat për azil në rritje

VOAL- Turqia me 777 raste dhe Afganistani me 737 janë vendet kryesore të origjinës së azilkërkuesve në Zvicër, të cilët shënuan një rritje të re në gusht: Sekretariati Shtetëror për Migracionin regjistroi 3001 në gusht, i 38-ti 4% krahasuar me korrikun dhe 955 më shumë se në gusht. të njëjtin muaj të vitit 2022. Nga këto, 2454 ishin aplikime parësore, të tjerat për lindje, bashkime familjare apo kërkesa të shumta.

Gjithashtu në gusht, SEM trajtoi 2262 dosje, duke dhënë azil në 621 raste dhe pranim të përkohshëm në 447. 595 herë që nuk ndërhyri në këtë çështje, pothuajse gjithmonë e bëri këtë në zbatim të Marrëveshjes së Dublinit. 13,645 çështje mbeten në pritje – në pritje të një vendimi të shkallës së parë: 819 më shumë se në korrik.

Berna u kërkoi vendeve të tjera që nënshkruan marrëveshjen e Dublinit që të kujdeseshin për 1167 persona në total, por vetëm 188 u transferuan në shtetin kompetent. Në të kundërt, Zvicra ka pranuar 312 aplikime dhe ka mirëpritur 75 persona.

Statuti S, ardhjet dhe nisjet

Në gusht, 2,286 persona nga Ukraina aplikuan për statusin e mbrojtjes S, dhe 1,966 iu dha. Megjithatë, në 75 raste kriteret nuk janë përmbushur. Në të njëjtën kohë, megjithatë, u regjistruan edhe largime nga Zvicra: për këtë arsye u hoq leja për 1,821 persona (për gjithsej 15,910 që janë larguar nga Zvicra që nga aktivizimi i statutit). Në fund të muajit ishin 65 406 mbajtës të lejeve. Në fund të vitit të kaluar ishin 62.820.rsi-eb

blank

Elena Kotyuchenko, reporterja që sfidon Kremlinin

VOAL- Dëshmia e një prej të ftuarve të festivalit Endorfine në Lugano: gazetares ruse Elena Kotyuchenko, një nga zërat më kritikë të Kremlinit. E arrestuar disa herë në Rusi, ajo mori kërcënime me vdekje dhe një vit më parë, tashmë në mërgim në Gjermani, ishte viktimë e dyshimit për helmim.

“Pushtimi rus i Ukrainës ishte një katastrofë për vendin tim, i cili ishte fajtor për krime të paimagjinueshme. Është e qartë për të gjithë se në Rusi ekziston një regjim fashist që po përpiqet të përhapet kudo. E ndjeva detyrimin për të shkuar në Ukrainë: 24 shkurti 2022 ishte dita e fundit që munda të kaloja në Rusi dhe më pas nuk munda të kthehesha më”, shpjegon ajo për mikrofonat e lajmeve.rsi-eb

blank

Bernë- Njëzet mijë veta në shesh për më shumë fuqi blerëse

Protestuesit në Sheshin Federal

Në Bernë, protestuesit kërkojnë rritje të pagave dhe pensioneve për të kompensuar rritjen e kostos së jetesës

 

VOAL- Rritja e pagave dhe pensioneve për të kompensuar rritjen e kostos së jetesës. Kjo është ajo që kërkojnë rreth njëzet mijë njerëz që u mblodhën të shtunën në Bernë për një demonstratë kombëtare në favor të fuqisë blerëse.

Ftesa për politikanët është që të marrin masa të shpejta për uljen e primeve të sigurimit shëndetësor. Gjithashtu kërkohet që qiramarrësit të mbrohen nga abuzimet dhe kthimet e tepërta në sektorin e pasurive të paluajtshme.

 

Pretendimet

“Për punëtorët, fundi i muajit po bëhet gjithnjë e më i vështirë. Demonstrata e madhe e sotme dërgon një sinjal të qartë: në një vend të pasur si Zvicra, ka para të mjaftueshme për të jetuar mirë”, shkruan Sindikata Zvicerane (UNIA) në një deklaratë, sipas së cilës situata e mirë ekonomike dhe arkat e balancuara të furnizuara nga kompanitë lejojnë rritje të konsiderueshme të pagave.

Dhe në frontin e kujdesit shëndetësor, kostoja e primeve të sigurimit shëndetësor është bërë “fjalë për fjalë e padurueshme”. Për promovuesit e ngjarjes është e nevojshme të rriten ndjeshëm subvencionet për të lehtësuar barrën e të ardhurave të mesme dhe të ulëta, në vend që të ulen taksat për të pasurit dhe të pasurit.

Edhe shpërthimi i qirave – shkruan UNIA – duhet të ndalet, duke kufizuar marzhin për rritje. Për sa i përket tregut të energjisë elektrike, “grupet e mëdha nuk duhet të lejohen më të mbledhin miliarda fitime duke kaluar rreziqet te konsumatorët në formën e tarifave më të larta”.

Mijëra dolën në rrugë për të kërkuar paga dhe pensione më të larta

Guri themelor

Demonstrata u organizua nga një aleancë e gjerë për fuqinë blerëse e cila bashkon, përveç UNIA, Travail.Suisse, Shoqatën Zviceriane të Qiramarrësve (AS), Partinë Socialiste dhe të Gjelbrit. Protesta – premtojnë – është vetëm fillimi: betejat do të vazhdojnë si në negociatat për pagat sipas sektorëve ashtu edhe në fushatat e ardhshme të referendumit për primet shëndetësore dhe pensionet.rsi-eb

blank

Yakin iu jep fund polemikave: “Xhaka do të luajë dhe do të jetë kapiteni ynë”

VOAL- Barazimi ndaj Kosovës në Prishtinë bëri bujë, ose më saktë deklaratat e kapitenit të Zvicrës, Granit Xhaka menjëherë pas ndeshjes. Një ndeshje që përfundoi 2-2, me kundërshtarët të aftë, si Rumania në daljen e parafundit, të rikuperonin një pikë ndaj zviceranëve në minutat e fundit. Kreu i mesfushës foli për mungesë intensiteti në stërvitje, si në një shesh lojërash, por përzgjedhësi Murat Yakin duket se nuk është dakord: “Fillim i mbarë… Jo, nuk e shoh as unë si park lojërash” u përgjigj duke pranuar se Armando Ceroni bëri shaka gjatë intervistës para ndeshjes dhënë në fushën e Sionit ku zviceranët do të sfidojnë nesër Andorrën.

Xhakës i tregova të dhënat në kompjuterin e performancës së stërvitjes. Ishte e rëndësishme për të ta shihte dhe të kuptonte se intensiteti ishte aty.

Më pas trajneri vazhdoi: “Momenti i Granitit ishte emocional menjëherë pas ndeshjes dhe për këtë kam mirëkuptim absolut. Nuk e mora si kritikë personale. Më pas folëm ballë për ballë dhe tani gjithçka është në rregull. Unë jam profesionist. Mjaft të dimë si t’i trajtojmë këto situata. Dhe nuk kam nevojë për mbështetjen e Federatës: e zgjidhëm mes trajnerit dhe kapitenit. Ne punojmë së bashku për dy vjet dhe mënyra e ecurisë është e konsoliduar, por jo të gjithë i kuptojnë ngarkesat në mënyrë të barabartë.”

Graniti do të luajë nesër dhe ai do të jetë kapiteni ynë thotë Murat Yakin

Remo Freuler na shpjegon sesi lojtarët e tjerë e kanë perceptuar situatën në dhomat e zhveshjes: “Për mua asgjë nuk ndryshon. Ata na thanë se flisnin me njëri-tjetrin dhe na shpjeguan. Herë pas here në jetë keni mendime të ndryshme: Gjëja e rëndësishme është të flasim së bashku dhe në fund të kemi të njëjtën gjë në mendje. Dhe ne jemi të gjithë mirë kështu.”rsi-eb


Send this to a friend