VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Në Zvicër 4032 raste, 15 viktima dhe 102 shtrime të reja 72 orët e fundit

By | September 20, 2021
blank

Komentet

blank

Kështu është Kulla e vërtetë e Babelit: 62 % e zviceranëve besojnë se se mediat sociale janë vektorët kryesorë të dezinformimit dhe lajmeve të rreme

Foto: Kulla e Babelit argjentinase
Pothuajse dy të tretat e zviceranëve besojnë se mediat sociale janë vektorët kryesorë të dezinformimit dhe lajmeve të rreme. Për të qenë të saktë,  62% e të anketuarve në Pyetësorin 2021 të Universitetit të Zyrihut për cilësinë e medias.
Të dhënat e publikuara më 25 tetor janë jehonë e investigimit ndërkombëtar gazetaresk “Facebook files” i cili ngre një alarm: përmbajtjet e publikuara në mediat e njohura sociale të krijuara nga Mark Zuckerberg janë shumë shpesh jashtë kontrollit. Ose më mirë, ata janë nën thjerrëzën e sistemeve automatike të verifikimit që mund të bëjnë shumë pak, përballë gjuhëve dhe dialekteve të afro 3 miliardë përdoruesve të shpërndarë në mbi njëqind vende të botës.
Vlerësohet se 15,000 verifikues janë të punësuar për t’u marrë me gjysmë milioni komente të postuara çdo minutë në Facebook dhe raportet pasuese që kërkojnë heqjen e postimeve të dhunshme, raciste ose, në të vërtetë, të rreme.
Për më tepër, numri i saktë i moderatorëve dhe shpërndarja e tyre sipas vendeve, si dhe aftësitë e tyre gjuhësore, nuk janë informacione të zbuluara nga kompania.
Vështirësi në trajtimin e gjuhëve të tjera përveç anglishtes siç zbulojnë dokumentet e brendshme të Facebook-ut të konsultuara nga gazetarët e Le Monde dhe publikimet e tjera, vështirësitë për të kuptuar atë që postohet, për të vlerësuar eliminimin e saj, janë shumë të mëdha në disa rajone.
Në një dokument të datës qershor 2020, për shembull, lexojmë se ka mungesë punonjësish të aftë për të trajtuar dezinformatat në Burma, Pakistan, Etiopia, Siria dhe Jemeni.
Është e vështirë të identifikosh përmbajtje false për pandeminë, për shembull, nëse vetëm një kontroll i dobët njerëzor mund të kryhet në Indi (një gjuhë e përdorur nga 600 milionë njerëz) ose nëse sistemi që merret me arabishten (200 milionë përdorues) është joefektiv .
Morali: Lufta e rëndësishme kundër urrejtjes, propagandës terroriste dhe lajmeve të rreme fokusohet në anglisht, spanjisht dhe portugalisht sipas një dokumenti mbi investimet kushtuar luftës kundër postimeve problematike, të cituar edhe nga Le Monde.
Cilat janë pasojat dhe pse na prekin të gjithëve?
Dhjetë mijë faqe alarme të injoruara nga kompania: “skedarët e Facebook” do të përdoreshin për të “pikturuar një imazh të rremë të kompanisë sonë”.
Kështu ka reaguar sot Mark Zuckerberg; “Realiteti është se ne kemi një kulturë të hapur që inkurajon diskutimin dhe kërkimin rreth punës sonë, në mënyrë që të mund të bëjmë përparim në shumë çështje komplekse që nuk janë specifike vetëm për ne,” shtoi ai.
Facebook mbrohet dhe pretendon të përqendrojë përpjekjet e tij për moderim jashtë Shteteve të Bashkuara. Por shpërndarja e lirë e mesazheve të propagandës dhe urrejtjes në gjuhët që njihen pak ose menaxhohen nga Facebook paraqet një problem për të gjithë, në një mënyrë gjeografikisht indiferente. Sepse “flluska” në të cilat gjenden përdoruesit e një rrjeti social të një vendi të caktuar mund të ndikojnë në zgjedhjet politike, elektorale, sociale dhe ekonomike të asaj zone. Sepse në mënyrë paradoksale, edhe përmbajtjet e balancuara dhe korrekte rrezikojnë të keqinterpretohen dhe fshihen, duke parandaluar efektivisht një ekuilibër burimesh. Pavarësisht përpjekjeve të ndërmarra nga botuesit e përmbajtjeve gazetareske, si RSI. Prandaj, nuk është rastësi, duke u kthyer në konsideratën fillestare, që shumica e zviceranëve mendojnë se mediat sociale janë burim dezinformimi. Dhe “skedarët e Facebook” konfirmojnë se kompania amerikane është plotësisht e vetëdijshme për problemet që e mundojnë. Megjithatë, ai nuk funksionon në një kontekst shërbimi publik; defektet në sistemet e verifikimit që do të përfshinin ndërhyrje të rëndësishme ekonomikisht dhe editoriale, për rrjedhojë nuk bien brenda prioriteteve reale./rsi.ch

blank

Në Zvicër 24 orët e fundit 1 491 infeksione, 26 shtrime dhe 9 viktima

VOAL – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 1 491 infeksione, 26 shtrime në spital dhe 9 vdekje nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, e cila ka shënuar rritje të incidencës së rasteve në bazë të popullsisë në 173,24 për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit. Shkalla e riprodhimit është fiksuar në 1.24: pragu 1 shënon dallimin midis një tërheqjeje të pandemisë dhe një rritje të përhapjes së koronavirusit. Mesatarja javore është 1237 infeksione në ditë, 35% më shumë se një javë më parë. Nga mesi i muajit kishte rënë nën 900 raste.

Ndërkohë Swissmedic ka autorizuar administrimin e një doze të tretë për njerëzit në rrezik dhe me sistem imunitar të dobësuar. rsi-eb

blank

Zvicerani nga Vale, heroi që ndali një tragjedi

Personi i cili të shtunën në mbrëmje në Minusio arriti që të hiqte çelësat nga kamioni që kishte marrë drejtimin e gabuar nga  tuneli i Shën Gotardit është një zviceran me vendbanim në Vale, i cili kishte ardhur në zonën e Lokarnos për disa ditë pushime.
Falë gatishmërisë të shpirtit ai arriti që të futej në kabinënën e shoferit, duke përfituar nga ndalimi i mjetit të rëndë, duke mos e lejuar kështu shoferin e dehur polak 49-vjeçar, që t’i kthehej timonit, i cili gjatë kohës kishte përmbysur tabelat rrugore, shkatërruar një pjesë të gardhit, korsinë e biçikletave, duke goditur lehtë edhe një çiklist. Gjesti i zviceranit nga Vale u konsideruar i një heroi sepse arriti të shmangë një tragjedi.  Shoferi ka përfunduar menjëherë në paraburgim në dispozicion të hetuesve dhe për pak kohë nuk do ta shohë patentën./rsi.ch/eb
blank

Së shpejti do të jetë në përdorim tableta e parë anti-Covid

VOAL – Së shpejti mund të jetë i disponueshëm një ilaç antiviral që do të merret nga goja për të trajtuar Covid-19 tek të rriturit. Kompania farmaceutike MSD – e njohur si Merck në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada – dhe Ridgeback Biotherapeutics njoftuan të hënën se Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka filluar një fazë “rishikimi të vazhdueshëm” për pilulën e quajtur Molnupiravir.

Nëse autorizimi i marketingut jepet nga Komisioni Evropian, thonë kompanitë, Molnupiravir mund të jetë pilula e parë antivirale që trajton COVID-19 në Bashkimin Evropian. Për prodhuesit, studimet e para të kryera treguan se ilaçi mund të përgjysmonte shanset për të vdekur ose për t’u shtruar në spital për ata që janë më të rrezikuar nga kontaktimi i sëmundjes.

Kompania e barnave ka një kontratë me qeverinë amerikane për të furnizuar 1.7 milionë cikle të barit. Për momentin në Zvicër nuk është bërë asnjë aplikim për miratimin e preparatit. rsi-eb

blank

Zvicër – Në tri ditë 3 295 infkesione, 49 shtrime dhe 15 viktima

VOAL – Tendenca drejt përkeqësimit të situatës në frontin e pandemisë në Zvicër u konfirmua të hënën në të dhënat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Në 72 orët e fundit janë regjistruar 3,297 infeksione, 49 shtrime në spital dhe 15 vdekje. Të gjitha këto janë shifra në rritje krahasuar me situatën e një jave më parë kur u njoftuan 2,366 pozitivë nga koronavirusi, katër vdekje dhe 30 shtrime në spital, përsëri brenda tre ditëve.

Në spitalet zvicerane janë aktualisht 406 persona të shtruar për Covid-19, 104 prej tyre në terapi intensive. Nga mesi i javës së kaluar, numri i të shtruarve në këtë valë kishte rënë në nivelin e ulët prej 366 pas më shumë se një muaj rënie.

Rastet për 100 mijë banorë në 14 ditët e fundit janë rritur në 169.58. Shkalla e riprodhimit kombëtar është rritur në 1.24 (është përsëri mbi pragun që tregon një rritje të infeksioneve më 6 tetor të kaluar). Është më e lartë se 1 në të gjitha kantonet përveç Lucernës dhe Urit. U rrit edhe përqindja e testeve pozitive, e cila ditët e fundit ishte më e lartë se 6% (ndërsa 15 ditë më parë ishte rreth 3%). rsi-eb

blank

(Fotoreportazh) Si pjesë e APES, botuesit e VOAL.CH në takimin vjetor me Presidentin e Zvicrës z. Guy Parmelin Nga Elida Buçpapaj dhe Skënder Buçpapaj

Pierre-Michel Virot Photography

 

VOAL – Gazetarët e APES – Asosacionit të Gazetarëve te Huaj në Zvicër dhe Lihtenshtejt, pjesë e të cilit janë edhe botuesit e Voal.ch, sipas traditës së përvitshme, u takuan me Presidentin e Konfederatës Helvetike z. Guy Parmelin. Z.Parmelin, vjen nga Partia Popullore Zvicerane. Ai është në krye të Departamentit Federal të Ekonomisë, Arsimit dhe Kërkimit (DEFR).

Takimi këtë vit u mbajt në mjediset e hotel Bellevue, në Bernë.

Është një ritual që vazhdon prej 1948, pak pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

APES, si një nga organizatat më të vjetra të mediave profesioniste në Zvicër, është krijuar më 15 Korrik 1928, në Gjenevë, pranë Lidhjes të Kombeve, nga tre gazetarë: francezi Rene Gerard, britaniku James Challinor, dhe hebreu gjerman Julius Becker.  Presidenti i parë i APES ishte Julius Becker, i cili në Gjenevë kontribuonte si korrespondent i gazetës shumë të njohur liberale “Vossische Zeitung,”. Ai, për shkak se ishte hebre, u detyrua të emigrojë në SHBA.

Tradita e drekës me presidentin e Konfederatës është krijuar me iniciativën e Sekretarit të Përgjithshëm të APES, të asaj kohe Rudolf E. Singer, i cili ishte korrespondent i Le Soir të Brukselit dhe, për të lehtësuar aktivivitetin e gazetarëve të huaj, krijoi një qendër shtypi në Bernë. Darka e parë APES për nder të Presidentit të Konfederatës Zvicerane – në atë kohë Enrico Celio – u mbajt në vitin 1948. 

Prej atëherë Dreka ose Darka Presidenciale është bërë një traditë e madhe vjetore në jetën e APES.

Dreka e sivjetme vinte pas dy vite pauze, për shkak të Pandemisë Covid 19. Të gjithë të pranishmit ishin të pajisur me Green-Pass ose duke plotësuar kushtet e njohura.

 

Konferenca për shtyp e Presidentit të Zvicrës z.Guy Parmelin

 

Takimi APES-President i Konfederatës Helvetike paraprihet nga një Konferencë shtypi. Presidenti i APES Jean Musy pasi e hapi konferencën për shtyp i dha fjalën* z. Guy Parmelin.

Presidenti i Konfederatës shprehu kënaqësinë e tij nga ky takim. “Kjo tregon” tha z. Parmelin, “se është një marrëdhënie  e shëndoshë midis Këshillit Federal dhe medias, asaj zvicerane dhe të huaj.”

“Ne jemi me fat këtu në Zvicër që gazetarët arrijnë të kryejnë punën e tyre në kushtet të kënaqshme, pra, gjerësisht të lirë ndaj trysnive, ndikimeve dhe përçmimit që nganjëherë përjetohen nga njerëzit e profesionit tuaj.

Prania ime është gjithashtu një tregues i mirëbesimit që na lejon ne të jetojmë së bashku dhe të bëjmë punën tonë me respekt për njëri tjetrin. Mua personalisht kjo më duket një gjë e mirë, madje edhe nëse kam ndonjë dajak të rastit nga media. Në fakt, nuk është doemos e shëndetshme për një politikan që t’iu ikë kritikave: është një shenjë se ata ose janë të padukshëm, ose janë me shëndet të dobët,” tha z. Parmelin.

“Zonja dhe zotërinj, ju jeni sytë dhe veshët e botës në Zvicër. Kështu që unë do të doja t’ju falënderoja që po luani këtë rol. Është afërmendsh e rëndësishme për Zvicrën që të kemi pasqyrim jashtë kufijve tanë dhe në gjuhë të tjera. Në shkëmbim, unë do të doja t’ju jap juve vizionin tim personal për marrëdhëniet e Zvicrës me botën.

Së pari, do të më pëlqente t’ju siguroja juve se Zvicra nuk është e shurdhër, as e verbër. Zviceranët janë plotësisht të vetëdijshëm për lidhjet e ngushta që na bashkojnë ne me vendet e tjera, sidomos me Bashkimin Evropian. Natyrisht, afërsia në vetvete nuk është garanci e marrëdhënieve të mira, duke e ditur se fqinjët mund të urrejnë njëri tjetrin pikërisht ngaqë ata janë kaq ngjitur. Sidoqoftë, nuk është fjala këtu për marrëdhëniet në nivel evropian, as me Gjermaninë, as me Francën, as me Italinë,” theksoi më tej, ndër të tjera Presidenti i Konfederatës. Dhe shtoi: “Unë nisem nga përvoja kur them se kemi marrëdhënie të mira me këto tri vende, madje edhe nëse ne na duhet t’i mbrojmë interesat tona kohës pas kohe, çka mund të çojë nganjëherë në njëfarë hatërmbetje.”

Marrëdhëniet Zvicër-BE ishte edhe tema ku u fokusua kryesisht Presidenti i Zvicrës. Pas një acarimi midis Konfederatës Helvetike dhe BE, z.Guy Parmelin bëri thirrje për një dialog të nivelit të lartë politik për të thyer bllokimin me Bashkimin Evropian. “Tani ne duam të kemi një dialog politik të nivelit të lartë,” tha Parmelin.

Në fjalën e tij Presidenti i Zvicrës vuri re edhe diferencime të BE në raport me vende që nuk janë anëtare të saj.  “Përse vendet që nuk kanë lëvizjen e lirë të njerëzve trajtohen më mirë se Zvicra?” pyeti ai, duke theksuar se “ndryshe nga Britania e Madhe, ne kemi lëvizje të lirë. Ne nuk duam të dalim nga Bashkimi Evropian”.

Presidenti i Konfederatës mbrojti vazhdimin e marrëdhënieve me partnerin më të madh ekonomik të Zvicrës që janë BE, “por në baza dypalëshe, domethënë bazuar në marrëveshjet e shumta që i kornizojnë këto marrëdhënie dhe që kanë dëshmuar vlerën e tyre”. “Janë më shumë se 120 të tilla.”

Duke kujtuar lidhjet e ngushta midis Zvicrës dhe Bashkimit Evropian – z.Parmelin vuri në dukje se 1.4 milion qytetarë të BE-së jetojnë në Zvicër dhe 340,000 punëtorë ndërkufitarë vijnë për të punuar këtu çdo ditë.

Këto fakte janë shumë të forta. Z.Parmelin këmbënguli: “Marrëveshje institucionale ose jo, ne jemi tashmë një partner i BE-së. Një partner i besueshëm dhe i përkushtuar”.

Presidenti i Zvicrës i referohej parakushteve të vendosura tash nga BE për të lidhur çdo marrëveshje të re dypalëshe për akses në treg. “Ky dialog do të bëjë të mundur fillimin e një strategjie”, sipas presidentit, Zvicra mbetet e hapur për diskutime “në sektorë të caktuar” si teknologjia mjekësore, kërkimi, apo energjia elektrike.”

Z.Parmelin ishte gjithashtu veçanërisht i befasuar që qendrat financiare si Singapori dhe Hong Kongu mund të përfitonin nga ekuivalenca e rregulloreve të tyre të tregut të aksioneve, ndërsa Zvicra jo.

Me këtë rast ai përmendi investimet prej 23 miliardë frangash zvicerane (21.5 miliardë euro) në favor të lidhjes hekurudhore transalpine, nga e cila përfiton e gjithë Evropa Veriore, si shembull i përpjekjeve të Zvicrës në favor të zonës evropiane. Ashtu si miratimi në fund të shtatorit nga parlamenti i më shumë se një miliard eurove në favor të anëtarëve të BE-së.

“Pavarësisht dështimit të bisedimeve për marrëveshjen, kjo nuk do të thotë se bashkëpunimi ynë me Evropën po ndalet, aq më pak se po përkeqësohet. Ne nuk duhet t’ju besojmë atyre që kanë frikë se Zvicra do të bëhet një ishull i humbur dhe as të ndjekim ata që do të donin të bëhej i tillë”, këmbënguli ai.

Në përmbyllje të fjalës së tij para gazetarëve të APES, z. Parmelin, tha: “Këto ishin pikat që doja të ndaja me ju. Megjithatë, do të doja të theksoja përsëri se dëshirojmë të jemi të hapur: Zvicra ka qenë gjithmonë një vend i hapur. Ajo e ka dëshmuar  këtë përsëri gjatë presidencës sime duke mikpritur një takim të lartë të rëndësishëm në Gjenevë, një qytet që i është kushtuar ndërtimit të një bote më të sigurt, më të ndershme dhe më përparuese në më shumë se 150 vjet.”

Pas fjalës së mbajtur në takim, Presidenti iu përgjigj plot pyetjeve të drejtuara nga gazetarët e pranishëm. Pyetjet më të shumta ishin lidhur me marrëdhëniet Zvicër-BE dhe sidomos pas dështimit të arritjes së marrëveshjes midis tyre. Z. Parmelin shprehu gatishmërinë e qeverisë zvicerane për të vazhduar dialogun dhe për të arritur një marrëveshje sa më të kënaqshme në interes të të dy palëve.

Iu drejtuan gjithashtu pyetje të tjera për zhvillimet ndërkombëtare, krizat më urgjente në botë, situatën e pandemisë dhe z. Parmelin shpalosi qëndrimet e vendit të tij dhe të qeverisë së tij si faktor i përhershëm i ndërtimit të dialogut dhe të paqes.

Pasojë e Pandemisë është sot edhe kriza energjitike globale. BE është duke marrë shumë kritika për mungesë të menaxhimit të situatave.

Kritika BE ka marrë edhe për mos menaxhimin e situatës në Ballkan, që e shohin si të rrezikshme dhe eksplozive.

Kjo situatë dramatike, reflektohet  edhe në marrëdhëniet BE-Zvicër, e cila për shkak të neutralitetit të saj,  nuk është pjesë e BE, por gjithmonë në marrëdhënie, bashkëpunim të ngushtë dhe në aleancë me BE.

 

Dreka në Bellevieu Palace

 

Pas konferencës për shtyp për të pranishmit e ftuar u dha një aperitiv. Pastaj në një nga sallat madhështore të Bellevieu Hotelit u shtrua dreka për nder të Presidentit të Konfederatës z.Guy Parmelin.

Bellevue Palace është një hotel luksoz me pesë yje që ndodhet në qytetin e vjetër të Bernës, dhjetë minuta në këmbë prej Bahnhof-it. Është në pronësi të Konfederatës Zvicerane, si mikpritëse për vizitat e krerëve të shteteve dhe qeverive. Aty është pritur Winston Churchill, Mikhail Gorbachev, Jawaharlal Nehru, Queen Elizabeth II, Perandori Akihito.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945) Bellevieu Palace në Zvicrën neutrale ishte në aktivitet të plotë. Restoranti “La Terrasse” ishte i hapur dhe frekuentohej për gjysmë nga mysafirë të Fuqive Aleate dhe gjysma tjetër nga Forcat e Boshtit, pra gëlonte spiunazhi nga të dy kahet duke bërë që Hoteli të arrinte famë legjendare si një pikë takimi gjatë luftës e politikanëve, diplomatëve dhe gazetarëve.

Edhe gjatë Luftës së Ftohtë  në këtë hotel u negociua për Marrëveshjen e Helsinkit dhe ndërtesa u quajt si “më e mbrojtura në Evropë” për shkak të grupit të veçorive të sigurisë dhe mbrojtjes së gjerë policore.

Këtu janë zhvilluar disa nga ngjarjet e romanit me spiunazh të John le Carré’s People’s Smiley, edhe përshtatja e tij televizive po ashtu u xhirua në Bellevue.

Aktualisht aty hanë sillat dhjetëra anëtarë të parlamentit gjatë javëve ku asambleja është në seancë. 

 

E ftuara speciale Nina Christen

 

Në drekë, përveç gazetareve nga APES dhe mediat zvicerane, merrnin pjesë personalitete të shquara në jetën politike dhe publike të Zvicrës si dhe diplomatë të huaj.

Ishte folur se do të vinte Tina Turner. Në drekën presidenciale të APES gjithmonë janë ftuar personazhe të shkëlqyer.

Sivjet një e ftuar e veçantë ishte edhe Nina Christen.

Nina është një nga tre fitueset e të artës olimpike të Zvicrës. Ajo e fitoi medaljen e artë në Olimpiadën e Tokios 2020 në garën e qitjes, ku Kosova fitoi dy të arta në sportin e xhudos.  Prania e Nina Christen tërhoqi vemendjen e të pranishmëve dhe të fotografëve. Nina Christen u përshëndet edhe nga Presidenti Guy Parmelin shoqëruar me një duartrokitje të zgjatur nga të të gjithë pranishmit.

Botuesit e Voal.ch patën rastin të ishin në të njëjtën tavolinë me Ninën dhe kështu shkëmbejnë mendime gjatë gjithë drekës. Nina tregoi interes të veçantë për Shqipërinë. I treguam se Shqipëria sikur Zvicra, ka Alpe të mrekullueshme, liqej e lumenj. I thamë se ka një vijë bregdetare magjike, që laget nga Adriatiku dhe Joni, se është një vend me 300 ditë me diell në vit dhe se Rilindasit shqiptarë e kanë përfytyruar Shqipërinë si Zvicrën e Ballkanit. Nina na tregoi se kishte vizituar Ukrainën dhe na premtoi se Shqipëria do të jetë shpejt një nga destinacionet që ajo do të vizitojë. Ne nga ana jonë i uruam medalje të tjera të arta në garat botërore që e presin.

 

*Fjalimi i plotë i Presidentit të Zvicrës z.Guy Parmelin Voal.ch e boton veçan të plotë

blank

blank

blank

 

blank

blank

blank

blank

 

blank

 

blank

 

blank

blank

 

blankblank

blank

blankFotografitë nga:  Pierre-Michel Virot

Fjalimi i Presidentit Guy Parmelin në takimin me gazetarët e APES: Ju jeni sytë dhe veshët e botës në Zvicër

blank

Kolosë të transportit, qind për qind me bateri elektrike, qarkullojnë në rrugët e Zvicrës

VOAL – Dy kamionë plotësisht elektrikë, 40-tonësh të përshtatshëm për transportin në distanca të gjata, zbarkojnë në rrugët zvicerane. Friderici Special nga Vaud dhe Galliker nga Lucerna u prezantuan të enjten në Muzeun e Transportit në Lucernë, tashmë në ngjyrat e blerësve. Ato “engineered in Switzerland” ,”të krijuara në Zvicër” të Futuricum, një degë e Grupit Designwerk, nuk janë automjetet e para të rënda me motor elektrik në qarkullim: në Zvicër ekziston një prodhues i dytë dhe gjigantë të ndryshëm ndërkombëtarë në këtë sektor që kanë filluar në këtë fushë. Risia qëndron në baterinë me një kapacitet prej 900 kWh, e cila garanton një gamë më të madhe veprimi prej 500 kilometrash të ngarkuar plotësisht. Ai peshon 5 tonë e gjysmë, është i pozicionuar pas kabinës së shoferit dhe është 96% i riciklueshëm. Falë një përjashtimi të dhënë nga Zyra Federale e Rrugëve – në peshën dhe gjatësinë e automjetit – nuk ishte e nevojshme të sakrifikohej shumë hapësirë ​​ngarkese.

Dy gjigantët rrugorë tani duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre operacionale. Sfida kryesore është karikimi, i cili zgjat 9 orë: jo të gjitha stacionet ekzistuese janë të arritshme për automjetet e asaj madhësie. Çmimi dukshëm më i lartë se alternativat me motorët me naftë, nga ana tjetër, nuk i tremb transportuesit që kanë vendosur të pranojnë bastin: kostot e menaxhimit dhe mirëmbajtjes janë shumë më të ulëta “dhe ne përfitojmë nga një përjashtim nga taksa e trafikut të rëndë në përpjesëtim me performancën” , shpjegon Clément Friderici i Friderici Special. Përveç kësaj, kursen në kostot e karburantit: ato të energjisë elektrike të nevojshme, në krahasim, “janë të papërfillshme”. Jetëgjatësia, për sa i përket kilometrave të përshkuar, po bëhet gjithashtu më e gjatë.

Mbështetje për autobusët elektrikë

Konvertimi drejt lëvizshmërisë më të qëndrueshme vazhdon të ndikojë gjithashtu në transportin publik. Këshilli Federal rekomandoi miratimin e një mocioni nga një komision Kombëtar, duke bërë thirrje për një strategji gjithëpërfshirëse për të inkurajuar konvertimin e flotave të autobusëve nga kantonet dhe bashkitë. Zgjidhja që do të duhet të krijojë Qeveria duhet të përfshijë mundësinë e financimit të vetë autobusëve elektrikë dhe infrastrukturën e nevojshme të karikimit. Ekzekutivi është gjithashtu i ftuar të kufizojë me shpejtësi përjashtimin nga taksa e vajit mineral që gëzon transporti publik, duke ndarë të ardhurat më të larta për promovimin e automjeteve ekologjike. Masa rifillon një kalim të ligjit të CO2 të refuzuar në sondazhet e muajve të fundit. sda-eb

blank

Zvicër – Nata e parë nën zero e kësaj vjeshte

VOAL – Nata e parë, ajo mes të dielës dhe sot të hënës, këtë vjeshtë me temperatura nën zero gradë. Në disa rajone zvicerane, veçanërisht në veri të Alpeve, merkuri ka rënë disa gradë nën pragun e shkallës zero. Në veçanti, termometrat ishin -2.2 gradë në Welschenrohr (SO), -1.3 në Ebnat -Kappel (SG) dhe -1.2 gradë në Courtelary, në Jurën Berneze.

Të hënën në mëngjes, një vello e lehtë akulli mbuloi gjithashtu aeroportin Zyrih-Kloten, si dhe zona të shumta të Konfederatës.

Në Ticino në mëngjes temperaturat ishin më të larta: 4 gradë në Airolo, 5 në Lugano dhe 6 në Lokarno.

SDA-eb

blank

Së shpejti vaksinë për fëmijët

VOAL – Vaksina kundër Covid-19 për fëmijët nën 12 vjeç së shpejti do të dalë në treg: prodhuesi Pfizer/Biontech ka paraqitur të dhëna paraprake për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, tha Tanja Stadler, presidente e task forcës shkencore Covid 19 të Konfederatës në një intervistë me Blick.

Të dhënat pritet të dorëzohen tek autoritetet shëndetësore për miratim së shpejti, shtoi Stadler. Virusi është më pak i rrezikshëm për fëmijët sesa për të moshuarit, por ka edhe kurse të rënda sëmundjesh tek fëmijët dhe Covid të gjatë, tha ai. Prandaj, fëmijët, ashtu si prindërit e tyre, duhet të kenë zgjedhjen e vaksinimit ose jo. Si nënë e dy fëmijëve, ajo vetë do të imunizojë fëmijët e saj sapo Instituti Zviceran për Produkte Terapeutike Swissmedic të japë miratimin dhe rekomandimin e tij.

Stadler shpreson se do të ketë më pak shpërthime të mëdha të koronavirusit në shkolla pas pushimeve të vjeshtës. Popullsia është sensibilizuar dhe ka kufizime të mëtejshme për njerëzit e pavaksinuar kur udhëtojnë. Sidoqoftë, ai theksoi, me ndryshimin e sezonit, qarkullimi i SARS-CoV-2 nuk do të ulet, por do të rritet. Situata duket mjaft e mirë, veçanërisht për ata që janë shëruar dhe vaksinuar, por është ende herët për të thënë me siguri nëse festat e Krishtlindjeve mund të festohen normalisht. sda-eb

blank

Zvicra 2629 raste, 7 viktims dhe 41 shtrime në tri ditë

Që nga e premtja, janë 2,629 raste – Numri mesatar i rasteve ka rënë me 20% të tjerë – Në tre ditët e fundit, 7 vdekje dhe 41 shtrime në spital janë regjistruar në Zvicër

 

VOAL – Situata në frontin e pandemisë vazhdon të përmirësohet në Zvicër. Tendenca drejt zvogëlimit të infeksioneve të reja në progres për një muaj u konfirmua në të dhënat e publikuara të hënën nga Zyra Federale e Shëndetit Publik duke iu referuar asaj që doli nga e Premtja.

Në tri ditë, u regjistruan 7 vdekje të tjera, 41 shtrime në spital dhe 2’629 pozitivitet. Mesatarja ditore e infeksioneve (e llogaritur gjatë 7 ditëve) brenda një jave ka rënë me rreth 20% dhe tani është pak më shumë se 1.000 raste.

Incidenca në 14 ditë është kthyer në nën 200 raste për 100,000 banorë, një shifër më e lartë se ajo italiane (Lombardia është rreth 50 dhe Republika në tërësi afër 100), franceze ose spanjolle, por të ngjashme me atë të Gjermanisë, dhe Austria.

Aktualisht 483 persona janë shtruar në spitalet zvicerane për Covid-19, 163 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv. Këto janë numrat më të ulët që nga mesi i gushtit.
Ndaloni vaksinimin

Midis 27 shtatorit dhe 3 tetorit, në Zvicër u administruan 166,404 doza të vaksinës Covid 19. Mesatarisht, 23,772 vaksina u kryen në ditë. Krahasuar me javën e kaluar, numri u ul me 17%.

Tani 58.9% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas të dhënave të fundit të përditësuara nga Konfederata. Në total u administruan 10,543,519 vaksina. 5,088,748 persona morën dy injeksione dhe 366,023 të tjerë vetëm dozën e parë. rsi-eb

blank

Sorosi i ri ?! Miliarderi zviceran që do të shpëtojë planetin a është një tjetër njeri i zi i demokracisë si George Soros ?!

Miliarderi zviceran në hije

Bernese Hansjörg Wyss është pasuruar në Shtetet e Bashkuara: ai mbron kauzën e klimës, por ka nga ata që e akuzojnë atë si një eminencë gri të lobeve progresive

Një grup i vogël filantropësh njoftoi në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se do të financojë 5 miliardë dollarë për mjedisin deri në vitin 2030.

Midis tyre janë emra të shquar si themeluesi i Amazon Jeff Bezos, por edhe ai i një zvicerani, pak të prirur për reklama, i cili bëri një pasuri në Shtetet e Bashkuara. Ai është Hansjörg Wyss.

Wyss jeton në izolim në Wyoming, ku peizazhi të lë pa frymë dhe barra tatimore nuk është as e keqe. Asetet e tij, sipas agjencisë financiare të lajmeve Bloomberg, janë rreth 9 miliardë dollarë.

Sidoqoftë, është mbi të gjitha veprimtaria e fondacionit të tij, i cili është i vendosur në Uashington, në një ndërtesë të stilit gjeorgjian, një goditje guri nga qendra e pushtetit politik, për të cilën flitet.

Nga Berna në Shtetet e Bashkuara

Tetëdhjetë e gjashtë vjeç, i lindur dhe rritur në Bernë, ai u diplomua në Politeknikumin e Zyrihut në 1959.

Më pas filloi një karrierë në sektorin e tekstilit, pastaj në industrinë e automobilave dhe së fundi në atë të makinerive, aparaturave mjekësore.

Në mesin e viteve shtatëdhjetë ai u vendos në Shtetet e Bashkuara, ku u bë miliarder dhe filloi të bënte bamirësi, por pa reklamë dhe më mënyrë diskrete.

Në vitin 2019, ai dhuroi 20 milionë franga në Muzeun e Artit në Bernë, dhe tani është zotuar të paguajë të paktën 1.5 miliardë dollarë për mjedisin gjatë 10 viteve.

Bamirësia e tij, megjithatë, nuk është e kufizuar në natyrë: siç thekson shtypi amerikan, Wyss është gjithashtu një financues kryesor i Partisë Demokratike. “Ai është shumë bujar me politikën liberale dhe progresive dhe mbështet shumë nga grupet që janë pjesë e galaktikës rreth Partisë Demokratike,” thotë reporteri i New York Times, Ken Vogel.

Në vitin fiskal 2018, për shembull, një nga fondet e Wyss – fondi i veprimit Berger – pagoi 41 milion dollarë për “Gjashtëmbëdhjetë Tridhjetë” – “Sixteen Thirthy”- : një fond që, shton Vogel, “është burimi kryesor i parave të pista që ndikoi në zgjedhjet e vitit 2020 : ai financoi komitetet pro-Biden dhe anti-Trump midis Republikanëve “.

Buratin i lobeve ?

Qytetari zviceran pra është një nga kukullat e lobit politik?

Kolegët e SRF shkuan në Wyoming për t’u përpjekur ta intervistonin, duke marrë vetëm një deklaratë me shkrim: “” Fondacioni Wyss dhuron fonde ekskluzivisht për organizatat që nuk janë të autorizuara ligjërisht për të mbështetur kandidatët politikë ose fushatat e forcave politike. ”

Aktivizmi i Wyss zemëron të djathtën amerikane dhe në kanalet konservatore ai akuzohet për njeriun e zi të demokracisë, siç është rasti me George Soros, me të cilin shpesh krahasohet. “Ai është huadhënësi më i madh për të cilin nuk keni dëgjuar dhe ai e do atë në këtë mënyrë,” tha kohët e fundit një kolumnist me NewsMax konservator.

Por kjo hyn në magjinë e Wyoming, ka nga ata që i janë mirënjohës dhe e respektojnë atë.

Falë milionave të tij, në fakt, ishte e mundur të parandaloheshin që këto terrenet me pyje dhe pasuri natyrore të shfrytëzoheshin për krijimin e kompanive për nxjerrjen e gazit dhe naftës./RSI.ch/EB

*Titulli i redaksisë

 

 

blank

Miliarderi zviceran në SHBA, “njeri i zi i demokracisë”, si George Soros?

Wyss në një fotografi të marrë në 2017

VOAL – Bernezi Hansjörg Wyss është bërë i pasur në Shtetet e Bashkuara: ai mbron kauzën e klimës, por ka nga ata që e akuzojnë atë si një eminencë gri të lobeve të majta.

Një grup i vogël filantropësh njoftoi në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se do të paguajë 5 miliardë dollarë për mjedisin deri në vitin 2030. Midis tyre janë emra të shquar si themeluesi i Amazon Jeff Bezos, por edhe ai i një zvicerani, pak të prirur për reklama, i cili bëri pasuri në Shtetet e Bashkuara: Hansjörg Wyss.

Wyss jeton në vetmi në Wyoming, ku peizazhi të lë pa frymë dhe barra tatimore nuk është e rëndüe. Pasuritë e tij, sipas agjencisë financiare të lajmeve Bloomberg, janë rreth 9 miliardë dollarë.

Sidoqoftë, është mbi të gjitha veprimtaria e fondacionit të tij, i cili është i vendosur në Uashington, në një ndërtesë të stilit gjeorgjian, dy hapa larg nga qendra e pushtetit politik, për të cilën flitet.

Nga Berna në Shtetet e Bashkuara

Tetëdhjetë e gjashtë vjeç, i lindur dhe rritur në Bernë, ai u diplomua në Politeknikumin e Zyrihut më 1959; ai më pas filloi një karrierë në sektorin e tekstilit, pastaj në industrinë e automobilave dhe së fundi në atë të makinerive mjekësore. Në mesin e viteve shtatëdhjetë u vendos në Shtetet e Bashkuara, ku u bë miliarder dhe filloi të merrej me bamirësi: por pa bujë.

Në vitin 2019, ai dhuroi 20 milionë franga në Muzeun e Artit në Bernë, dhe tani është zotuar të paguajë të paktën 1.5 miliardë dollarë për mjedisin gjatë 10 viteve.

Bamirësia e tij, megjithatë, nuk është e kufizuar në natyrë: siç thekson shtypi amerikan, Wyss është gjithashtu një financues kryesor i Partisë Demokratike. “Ai është shumë bujar me politikën liberale dhe progresive dhe mbështet shumë nga grupet që janë pjesë e galaktikës rreth Partisë Demokratike,” thotë reporteri i New York Times, Ken Vogel.

Në vitin fiskal 2018, për shembull, një nga fondet e Wyss – fondi i veprimit Berger – pagoi 41 milion dollarë për “Gjashtëmbëdhjetë Tridhjetë”: një fond që, shton Vogel, “është burimi kryesor i parave të zeza që ndikoi në zgjedhjet e vitit 2020: ai financoi komitetet pro-Biden dhe anti-Trump midis republikanëve “.

blank

Gazetari i New York Times Ken Vogel

Buratin i lobeve?

Është qytetari zviceran, pra, një nga kukullat e lobit politik? Kolegët e SRF shkuan në Wyoming për t’u përpjekur ta intervistonin, duke marrë vetëm një deklaratë me shkrim: “” Fondacioni Wyss dhuron fonde ekskluzivisht për organizatat që nuk janë të autorizuara ligjërisht për të mbështetur kandidatët politikë ose fushatat e forcave politike. ”

Aktivizmi i Wyss zemëron të djathtën amerikane dhe në kanalet konservatore ai akuzohet për njeriun e zi të demokracisë, siç është rasti me George Soros, me të cilin shpesh krahasohet. “Ai është huadhënësi më i madh për të cilin nuk keni dëgjuar kurrë dhe ai e do pikërisht që kështu të  jetë,” tha kohët e fundit një kolumnist i medias konservatore NewsMax.

Por në magjinë e Wyoming, ka nga ata që janë mirënjohës dhe e respektojnë atë. Falë milionave të tij, në fakt, ishte e mundur të parandaloheshin që këto pastrime të shfrytëzoheshin, me krijimin e kompanive për nxjerrjen e gazit dhe naftës. rsi-eb


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend