VOAL

VOAL

Ndihmë Agim Gashit për sherimin e kancerit !

April 1, 2016

Komentet

Klaudio Findiku- kandidati për këshilltar në komunën e Fossalta di Piave në Venezia

 

Klaudio Findiku i lindur më 16.07.1995 në Durrës, Shqipëri, në qytetin tim të lindjes kam filluar të studioj muzikë në moshën 8 vjeçare, veçanërisht për piano dhe tastierë dhe më pas kalova edhe në fizarmonikë.
Kam studiuar në Shqipëri, kam mbaruar shkollën fillore dhe më pas jam zhvendosur në Itali, konkretisht në qytetin Arco të provincës së Trentos ku kam jetuar për 14 vjet.
Ishin vitet më të mira të jetës sime pasi Arco dhe Trentino më mirëpritën dhe kultivuan tek unë dashurinë për të tjerët.
Kam kryer studimet në institutin hotelier-turizmit në Riva del Garda ku kam marrë edhe diplomën e teknikut të kuzhinës mesdhetare dhe kateringut, kam kryer disa praktika në struktura shumë të rëndësishme në Itali dhe Zvicër.
Në Trentino, përtej shkollës, kam qenë i përfshirë në jeten sociale që në fillim.
Krahas angazhimit tim social, kam dhënë një kontribut të rëndësishëm përmes projekteve të ndryshme në Trentino dhe jo vetëm në botën e kulturës.
Per 14 vjet kam drejtuar disa shoqata vullnetare e kulturore.
Kam studiuar financa dhe marketing në Trento pa i përfunduar studimet për shkak të problemeve ekonomike.
Për më tepër, në kohën time të lirë kam botuar edhe 7 libra, 4 në gjuhën shqipe dhe 2 në italisht, 5 tekste për kuzhinën mesdhetare.
Me ardhjen e pandemisë zbulova dashurinë për pikturën dhe fillova të krijoj piktura akrilike në kanavacë.
Kam fituar 187 çmime kombëtare dhe ndërkombëtare për poezi dhe pikturë.
Unë jam gjithashtu president dhe krijues i çmimit ndërkombëtar “AQUILA D’ORO” shqiponja e artë , ndekoh mbaj titullin kalorës i urdhrit Dante Alighieri.
Aktualisht punoj si operator i kontrollit numerik për Lafert në San Donà di Piave dhe gjithashtu jam projektues AutoCAD pasi jam një autodeker i certifikuar.

“Ajo që unë kërkoj në emër të listës është të na votoni pasi e ardhmja është në duart tona. Së bashku për të krijuar komunitet për një Fossalta më të mirë” shprehet Findiku

(Ky është një angazhim shumë i rëndësishëm që bëj për një Fossaltë më të mirë dhe me mbështetjen e një ekipi të fortë.

“Është koha për t’i krijuar hapësirë ​​një gjenerate të re për të udhëhequr. Unë nuk kandidoj për një vend, po kandidoj për ju dhe për të arritur atë që duan qytetarët”.) shprehet Findiku.
Lista qytetare “VIVERE FOSSALTA” eshte lista qe mbeshtet kandidatin Vincenzo Sabellico per kryetar bashkie.

Te shumta janë prioritetet per te ardhmen dhe per komunitetet e huaja qe jetojne ne kete territor ku nje perqindje te rendeshishme ruan dhe komuniteti shqipëtar i kesaj komune.

Takimi i Erdoganit me Mitostakisin? Kryetari i Vatrës në Stamboll: Vetëm ekstremistët nuk presin këto zhvillime, u arritën marrëveshje

Kryetari i Vatrës për Stambollin, Bora Zukali në një intervistë me Skype në rubrikën Çështja e ditës nga Klevin Muka në News 24 ka komentuar vizitën e Mitsotakis në Ankara.

Zukali theksoi se vetëm ekstremistët nuk presin këto takime tepër të rëndësishme. Ai tha se janë arritur shumë marrëveshje, që iu shërbejnë qytetarëve turq dhe atyre grekë.

Bora Zukali: Greqia dhe Turqia janë aleate të NATO-s, që kanë probleme me fenë dhe të tjera. Pritja e Mitsotakis në Ankara ishte e mirë. Vetëm ekstremistët nuk i mirëpresin këto zhvillime. Janë arritur edhe disa marrëveshje. Janë arritur marrëveshje edhe për tregtinë, gjë që është tepër e rëndësishme. Përditë grekët shkojnë në Turqi dhe turqit shkojnë në Greqi dhe prandaj bashkëpunimi është tepër i rëndësishëm. E rëndësishme është dhe marrja e vizave, janë arritur marrëveshje për të zgjidhur disa probleme. Shën Sofia u bë Xhamia Sofia dhe tani do kalojë si Muzeu Sofia.bw

Mori pjesë në takimin e Ramës në Athinë, jep dorëheqje drejtori i Teatrit Bylis në Fier

Drejtori i teatrit Bylis ka dhënë dorëheqje nga detyra e tij.

Vendimi në fjalë i Klajdi Markut erdhi pas deklaratës që ai dha për median duke sqaruar rrethanat në lidhje me videon e transmetuar nga një emision investigativ ku thoshte se si administrata kishte udhëtuar nga Fieri në takimin e Ramës me emigrantë shqiptarë në Athinë.

Ai tha për mediat se kishte qenë pjesë e aktivitetit në Athinë, por kishin shkuar për një shfaqje.
“Po, kam qene pjesëmarrës në aktivitet. Por kam qenë me trupën pjesëmarrës në aktivitet në Korinth, ku kemi dhënë shfaqje në datën 11 maj. Në datën 12 meqenëse grupi donte të shikonte aktivitetin, shkuam.”, tha ai sot për mediat.
(BalkanWeb)

N’zemër idealin e bashkimit kombëtar – Fotoreportazh nga Florim Zeqa

N’zemër idealin e bashkimit kombëtar

 

Të shtunën e kaluar, në Ristorante Pizzeria “LA PAESANA FOR FAMILY” në Volpago (TV-Itali) u mbajt mbrëmje e ngrohtë muzikore me rapsodët popullor, vëllezërit Haxhi & Blend Buqaj dhe Nexhi Dragaj.

 

Prezentim dinjitoz i rapsodëve popullor

Viteve të fundit kudo në mërgatën tonë është bërë traditë e mirë e organizimit të mbrëmjeve muzikore me yjet e folklorit burimor shqiptar. Këto organizime janë me vlerë të shumfisht dhe shumëdimensionale të ruajtjes së traditave dhe zakoneve tona popullore, për faktin se të rinjët që jetojnë në mërgatë kanë nevojë për burim frymëzimi të pastër kombëtar.

Pra, të rinjët kanë nevojë të ushqejnë shpirtin me frymë të shëndoshë kombëtare e jo me kultura të huaja të cilat pa dashje na çojnë ka zhbërja dhe asimilimi kombëtar.

Ishte hera e parë e paraqitjes së rapsodëve Haxhi & Blend Buqaj dhe Nexhi Dragaj para mërgatës në Itali, të cilët e bën një përformancë të shkëlqyer me këngë të përzgjedhura nga repertoari i pasur i tyre burimor.

Përderisa politikanët i ndajnë heronjët dhe dëshmorët në baza partiake, rapsodët e ardhur enkas nga Kosova i bën bashkë heronjët duke iu këndur të gjithëve pa dallim rajoni apo zone operative të luftës çlirimtare ashtu siq janë ata bashkë në grupin e tyre folklorik.

Pjesëmarrja e pothuajse të gjitha moshave të bashkatdhetarëve në këtë mbrëmje muzikore, la për të kuptuar se, edhe pse me mijëra kilometra largë vendlindjes shqiptarët frymojnë shqip dhe vetëm shqip në gjuhën e embël amëtare.

Edhe në këtë eveniment muzikor u dëshmua se për shqiptarët më shumë vlerë ka ideali i bashkimit kombëtar se sa çdo lloj ideologjie fetare apo politike.

Sikurse që u bë realitet liria dhe pavarësia e Kosovës me bashkimin e forcave intelektuale dhe ushtarake, me bashkimin e pendës dhe pushkës, ashtu një ditë do të bëhet realitet edhe ideali i bashkimit kombëtar në një shtet të përbashkët shqiptarë.

Se sa do të jetë e largët apo e afërt ajo ditë, varet nga puna dhe përkushtimi ynë për ta çuar në vend amanetin e shumë brezave që punuan parreshtur, duke e mbajtur kështu të ndezur në shpirtin e tyre idealin e bashkimit kombëtar, i cili një ditë do të bëhet realitet i pranueshëm për botën e civilizuar dhe demokratike, si e vetmja alternativë e paqes dhe stabilitetit të përhershëm në hapësirat ballkanike.

 

Pritje e ngrohtë vëllazërore

Në fund, ia vlenë për të përshendetur nikoqirin, pronarin e lokalit Ristorante Pizzeria “LA PAESANA FOR FAMILY” në Volpago (TV), afaristin e mirënjohur Mario Zhuri nga Shkodra, të cilin duhet falenderuar për mikëpritjen e ngrohtë dhe vëllazërore. Do të mbetej i mangët ky shkrim, pa e permendur dhe falenderuar Kuzhinjerën me përvojë të gjatë në fushën e Gastronomisë, zonjen Antoneta Zhuri (Nëna e Marios) për ushqimet e shijshme tradicionale shqiptare.

Për mbarëvajtjen e kësaj mbrëmje u përkujdesën organizatorët: Florim Lumi, Ibrahim Buqaj dhe DJ Albi Lumi, të cilët gjatë tërë kohës ishin në nivelin e detyrës në pritjen, akomodimin dhe përcjelljen e mysafirëve.

Në mesin e mërgimtarëve të shumtë, prezent në këtë mbrëmje muzikore ishin afaristët: Bedri Suka, Imer Berisha, Mustafë Ahmetaj, Lirim Gashi, Smajl Gashi, Albert Gashi, Zenel Morina, Urim Buqaj, Gezim Buqaj, Balzano Vincenzo (Sports & Events) dhe Florim Zeqa (analist).

Duhet cekur, se enkas për këtë mbrëmje erdhën edhe mërgimtarë nga Gjermania, Zvicra dhe Kroacia të cilët na nderuan me pjesëmarrjen e tyre në këtë event muzikor.

 

Kjo mbrëmje do të mbahet gjatë në mend për organizimin e mirë, për ushqimet e shijshme dhe për atmosferën e krijuar nga rapsodët popullor Haxhi & Blend Buqaj dhe Nexhi Dragaj, të cilët me zërin e bukur prej bilbili i magjepsën bashkatdhetarët që ishin prezent në këtë natë të paharruar.

Takimi ku nuk foli asnjë emigrant shqiptar, por vetëm Rama dhe shpura e tij me origjine greke

Në takimin me emigrantët në Athinë, ku e gjithë administrata publike qëndrore dhe vendore shkoi me autobusë nga Shpëria për të mbush sallën si ‘emigrantë’ në Athinë përfundoi me fjalën propagandistike dhe gjithë pathos të njeriut që ka përzënë mbi 1-milion njerëz nga vendi që qeveris prej 11 vjetësh.

Edhe pse Rama foli se si i ka bërë shqiptarët që ka përzënë të ndihen sa më krenarë në Athinë e kudo, nuk i dha fjalën asnjë emigranti që të flasë dhe të pohojë me gojën e tij sesa krenar ndihet si emigrant.

Rama dha për më shumë se një orë një shfaqe propagandiatike duke thënë se sa e mirë është bërë Shqipëria nën qeverinë e tij, por nuk i dha fjalën asnjë emigranti që të dalë të pohojë se do kthehej në atdhe sepse Rama e ka bërë më të mirë Shqipërinë.

Rama nxori në podium ministrat e tij me orogjinë greke, por nuk nxori asnjë emigrant shqiptar në një sallë të mbushur me dekor kuqe e zi që të fliste për origjinën e tij shqiptare dhe krenarinë që ndiente si emigrant shqiptar.

Rama u krenua me arritjet personale të shqiptarëve që ka përzënë nga vendi, për të cilat merita e vetme e tij është se i përzuri nga, por nuk guxoi të nxirte të mbante një fjalim asnjë shqiptar të suksesshëm që jeton në Athinë/Greqi.

Shpenzimi milionësh u bë sot me taksat e shqiptarëve të Shqipërisë në Athinë vlejti vetëm si vitrinë propagandistike e Rilindje, sepse lidhje me emigrantët nuk kishte.

Takimi me emigrantët shqiptarë në Greqi, rezultoi të ishte një takim i shqiptarëve me origjinë greke të Shqipërisë (ministra, zv.ministra, kryenegociatorja…) në mes të Athinës, ku emigrantët u përdorën thjeshtë si dekor që valëvisnin flamujt.

A u ndien grekët më shumë krenar sot, apo shqiptarët, kjo mbetet në gjykimin e publikut.sn

‘Priteni Ramën me protesta!’ – PD fton shqiptarët në Athinë, Romë, Milano e kudo në një detyrë patriotike

Partia Demokratike i ka ftuar sot shqiptarët në Athinë, Romë, Milano, Dyseldorf e kudo tjetër që jetojnë, në një detyrë patriotike: Ta presin Edi Ramën me protesta,  të reagojnë si qytetarë të lirë të vendeve të lira, t’i kërkojnë llogari për vjedhjet e shfrenuara të tij, të ministrave dhe kryebashkiakëve që sjell me vete.

Me këtë thirrje ka dalë sot para mediave, Sekretari për Emigracionin dhe Diasporën në PD, z. Indrit Hoxha.

“Turi i Edi Ramës në Diasporë, pasi dështoi me sukses Samitin e Diasporës në Tiranë, është kujtesa për të gjithë shqiptarët, këtu dhe në botë, se ky njeri nuk ka turp dhe nuk ndalet para asnjë turpi për pushtetin personal, – tha Hoxha në një deklaratë.

“I zhvendosur me një shpurë ministrash e kryetarë bashkish nëpër kryqytetet e Europës, si të ishte një mbret oriental, Rama shkon të takojë shqiptarë që punojnë dhe jetojnë me djersën e ballit, në ballë të atyre që jetojnë pa punë, por me hajdutëri.

Partia Demokratike u kujton shqiptarëve të diasporës se ky tur me para publike, me taksat e familjarëve që kanë në atdhe, bëhet jo për emigrantet, jo për shqiptarin e punës dhe të sacrifices, që ka marrë rrugët e botës, por per vota dhe për pushtetin e Ramës dhe Rilindjes.

Në këtë tur që e nis nga Athina, Rama shkon për tu kërkuar emgrantëve që ata dhe familjet e tyre në Shqipëri të votojnë për të, edhe pse ai nuk iu lejon të votojnë. Nuk i lejon dyfish: atyre në diapsorë nuk u jep të drejtën e votes, dhe atyre në Shqipëri ose u blen, ose ua vjedh ose ua manipulon votën.

Në vend që t’u japë të drejtën e votes, Edi Rama u ofron një biletë avioni dhe autobusi duke i trajtuar si çifçij në arat e tij elektorale.

Partia Demokratike përsërit qëndrimin e saj të vendosur se shqiptarët e diasporës, që përbëjnë tanimë 2/ 3 e popullit shqiptar, u takon te kene te drejten e votes, te votojne atje ku jane, per zgjedhjet në atdhe. Çdo ofertë tjetër është një mashtrim dhe kur vjen nga Edi Rama, dy herë e tillë.

Është e ditur dhe e thjeshtë se pse Edi Rama nuk e do pjesëmarrjen në votim të emigrantëve. Si qytetarë te botes se lirë, si njerëz që i kanë shpëtuar manipulimit dhe shantazhit prej tij, ata do të votojnë kundër. Ata kanë votuar njëherë me këmbë, duke ikur, kundër Ramës, dhe mezi presin ta kundërvotojnë sërish.

Edi Rama shkon të vizitojë shqiptarët e emigracionit, jo si kryeministri por si dëbuesi i tyre. Në Athinë ai shkon edhe i paftuar. Shkon pikërisht tek ata të cilëve u mbylli kufirin para tre vitesh për ti penguar që të votonin.

Në emër të Partisë Demokratike i ftoj shqiptarët në Athinë, Romë, Milano, Dyseldorf e kudo tjetër, në një detyrë patriotike: ta presin me protesta, të reagojnë si qytetarë të lirë të vendeve të lira, t’i kërkojnë llogari për vjedhjet e shfrenuara të tij, të ministrave dhe kryebashkiakëv që sjell me vete.”sn

Tri monumente të Skënderbeut inaugurohen në Kalabri, presidenti Begaj- Arbëreshëve: Vijoni të jeni ambasadorë të vlerave tuaja

Tri monumente të Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, iu shtuan sot komunave arbëreshe në Kalabri; San Sofia,San Basile dhe Zangarona. Pothuajse në çdo qendër te fshatrave arbëreshe ngrihet busti i Heroit Kombëtar si simbol që mban gjallë indetitetin arbëror. Në këtë kontekst, ceremonia e sotme e inaugurimit të busteve në të tre komunat bëri bashkë me Presidentin Bajram Begaj, banorët arbëreshë, autoritetet lokale, shqiptarë të Shqipërisë të ikur pas viteve ’90 si edhe personalitete nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Italia.

Presidenti  Begaj i cili i dhuroi arbëreshëve dy buste, shprehu falenderim ndaj pjesëmarrësve duke përshëndetur në veçanti të rinjtë dhe fëmijët të pranishëm në këtë festë kombëtare.”Kam ardhur të mbaj fjalën që ju dhashë tetorin e kaluar, sepse për ne shqiptarët, fjala e dhënë nuk është mit, por realitet’, u shpreh Presidenti Begaj gjatë ceremonisë inauguruese të bustit të Skendërbeut.

“Është vizita e dytë në Kalabri dhe kjo vizitë më mbush me krenari për faktin që të gjitha institucionet italiane, duke filluar nga presidenti i rajonit të Kalabrisë, prefektet e këtyre komuave dhe e gjithë media janë intersuar dhe kanë promovuar gjithçka në lidhje me Arbërin. Patjetër që projekti Arbëria dhe Shqipëria, tashmë edhe Kosova dhe shqiptarët që jetojnë në Maqedoninë e Veriut apo në Malin e Zi, do të kenë një bazë të shëndetshme për të zhvilluar marrëdhëniet e tyre. Këto marrëdhënie nuk do të ishin në këtë ditë sot dhe nuk do të zhvilloheshin nëse ju 6 shekuj me parë do të kishit haruar nga vinit, prandaj është momenti t’ju them: faleminderit të gjithëve ju, secilit një e nga një, dhe të gjitha komunave arbëreshe për çfarë keni bërë për të ruajtur gjuhën arbëreshe, çfarë keni bërë për të transmetuar identitetin tonë kombëtar me veshje, traditat dhe kulturën tonë”.

Kreu i shtetit theksoi se do të vijojë të japë ndihmën e tij, frymëzuar nga modeli i arbëreshëve i vlerësimit dhe promovimit të historisë aq të rëndësishme për ruajtjen e identitetit përballë sfidave te kohës.

“Arbëreshët vërtet ikën nga vendlindja e tyre, po erdhën këtu në vendlindjen e re ne Itali. Erdhën këtu dhe ruajtën e mbajtën me vete gjuhën, veshjet, kulturën,traditën, këngën dhe vallen, morën me vete kujtimin e tyre për Skënderbeun, identitetin e tyre kombëtar. Nga sot Skënderbeu në këtë shesh nuk do të jetë më një kujtim, por do të jetë gjithmonë një jetesë së bashku me ju. Çdo ditë ju do të shikoni monumentin e tij kaq të lartësuar në këtë vepër kaq të realizuar”, u shpreh Presidenti Begaj i cili këshilloi brezat e rinj, shkollat tona, mësuesit tanë dhe shkrimtarët të jenë promovues të vlerave kombëtare.

Duke vlerësuar figurën e Skënderbeut, si strateg të përbashkimit që përcaktoi të ardhmen e popullit tonë drejt Evropës, Presidenti Begaj u shpreh se edhe sot ai është simbol për të gjithë shqiptarët kudo janë, në atdhe apo Diasporë.
Ndërkohë në San Basile, ceremonia u shoqërua dhe me një ekspozitë fotografike të artistit Vlasov Sulaj mbi rrugëtimin na shqipërianë Kalabri të monumentit të punuar nga skulptori Ardian Pepa.

Nga Zangarona, pas inagurimit të bustit të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj kastriotit, kreu i shtetit ftoi të rinjtë arbëreshë të shndrrohen në ambasadorë të vlerave historike, kulturore,identitare të Arbërisë.

“ Dua t’ju inkurajoj të vazhdoni të jeni ambasadorë të vlerave tuaja. Përdorni çdo mjet që keni në dispozicion, nga teknologjia, deri te mediat sociale, për të treguar historinë tuaj unike dhe për të ndikuar pozitivisht në komunitetin tuaj emë gjerë. Jini krenarë për atë që jeni dhe atë që përfaqësoni!

Tregojuni botës për thesaret e këtushme, bukurinë e veshjeve, për argjendarinë dhe zbukurimet e kostumeve tuaja karakteristike, qëprodhohen në mënyrë artizanale nga rrobaqepës duarartë. Ekspozoni artin e mrekullueshëm tëpikturës së shprehur gjatë gjashtë shekujshhistorie. Përhapni meloditë e këngëve dhe motivet e valleve të gëzueshme.
Në këtë rrugëtim do të na keni në krah!”- u shpreh Presidenti i Republikës Bajram Begaj. bw

Hungaria nderon sërish figurën e Skënderbeut, busti i Gjergj Kastriotit inaugurohet në qytetin Eger

Një bust i heroit kombëtar të Shqipërisë, Gjergj Kastriot Skënderbeu është inauguruar sot në Hungari, në qytetin Eger.

Busti është vendosur në sheshin e emëruar gjithashtu pas heroit kombëtar, ndërsa është mbajtur edhe një ceremoni e organizuar nga Ambasada e Shqipërisë në Hungari dhe bashkia e Egerit.

Busti, një financim i Konsullit të Nderit z. Avni Hafuzi, do të jetë në të njëjtat përmasa si ai i vendosur ne Parkun e kryeqyteti hungarez, Budapest.bw

Anselmo Lorecchio, Dritë e Rilindjes Shqiptare në zemrën e Arbëreshëve!- Nga Bajram Begaj

Sot, në këtë ditë të shënuar, ndodhemi në zemrën e komunitetit arbëresh për të nderuar një figurë të shquar që ka lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë dhe kulturën e shqiptarisë: Anselmo Lorecchio-s. Për mua është nder dhe privilegj të flas për jetën dhe veprën e tij, sepse ai është një tjetër dëshmi e qartë e lidhjes së pandarë mes shqiptarëve dhe arbëreshëve. Anselmo Lorecchio nuk ishte vetëm një patriot, por një urë mes dy botëve, asaj arbëreshe në Itali dhe shqiptare në Ballkan. I lindur në një kohë kur identitetet kulturore po formësoheshin dhe përcaktoheshin nga luftërat dhe ndryshimet politike, Lorecchio kuptoi rëndësinë e identitetitkulturor, të ruajtjes së gjuhës dhe zakoneve arbëreshe. Ai i mbrojti dhe zhvilloi ato me përkushtim të pathyeshëm.

Veprat e tij kanë qenë thelbësore për të dokumentuar dhe rikthyer në vëmendje historinë dhe kontributet e arbëreshëve në Rilindjen Kombëtare Shqiptare. Ai e pa qartë se çdo përpjekje për të ndërtuar një të ardhme të ndritur për arbëreshët, nuk mund të ndahej nga rrënjët e tyre shqiptare. Jeta e tij është një testament i dashurisë për kulturën dhe trashëgiminë arbëreshe, duke u bërë një zë i fuqishëm për komunitetin në Itali e më gjerë.

Në një kontekst më të gjerë, Anselmo Lorecchioshërben si simbol i forcës dhe rezistencës së pakicave kombëtare. Përmes punës së tij, ai tregoi se si një minoritet mund të ndikojë pozitivisht në kontekstin më të gjerë kombëtar dhe ndërkombëtar. Figura e tij na kujton rëndësinë e mbrojtjes së të drejtave dhe ruajtjes së identitetit në një botë që shpesh na shtyn drejt asimilimit dhe uniformizimit.

Vepra dhe jeta e Anselmo Lorecchio-s mbeten jashtëzakonisht relevante për arbëreshët dhe shqiptarët e sotëm. Puna e tij na kujton se ruajtja e gjuhës, traditave dhe zakoneve arbëreshe nuk është thjesht çështje nostalgjie, por një nevojë thelbësore për të mbajtur të gjallë një identitet unik në skenën ndërkombëtare. Arbëreshët, përmes figurës së Lorecchios, janë një dëshmi e gjallë se identiteti arbëresh dhe ai shqiptar janë pjesë e të njëjtit mozaik kulturor dhe historik.

Shqiptarët i janë mirënjohës AnselmoLorecchios për kontributin e tij të çmuar për një Shqipëri të pavarur. Veprat e tij si patriot dhe publicist përbëjnë një pasuri të padiskutueshme për të gjithë shqiptarinë. Ato duhen promovuar duke përdorur edhe teknologjitë më të fundit.

Le të përqafojmë rrënjët tona me krenari dhe t’imbrojmë ato për brezat që do të vijnë. Kështu, jo vetëm që nderojmë të kaluarën tonë, por, gjithashtu, ndihmojmë në ndërtimin e një ure midis brezave dhe kulturave, duke pasuruar jo vetëm komunitetin tonë, por edhe botën përreth nesh.

Dëshiroj të falënderoj organizatorët për mundësinë që të ndaja me ju disa reflektime personale. Falënderoj, gjithashtu, z. Umberto Lorecchion, profesorët dhe studiuesit e pranishëm, të cilët me punën e tyre i japin mëshumë vlerë ruajtjes së kulturës arbëreshe dhe shqiptare njëkohësisht. Një falënderim i veçantë për familjarët e Anselmo Lorecchios, që me praninë e tyre i japin domethënie të veçantë këtij aktiviteti. Ju faleminderit për vëmendjen!

*Fjala e Presidentit Begaj në Konferencën me rastin e 100-vjetorit të vdekjes së Anselmo Lorecchio-s, 3 maj 2024, Pallagorio

Ramës i refuzohet tubimi në Greqi- Nuri: Jo rastësi që e kërkoi më 12 maj, ditën e arrestimit të Belerit

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka kërkuar që të mbledhë në një miting më 12 maj në Athinë, emigrantët shqiptarë që jetojnë atje, por institucionet greke i kanë sugjeruar që ta shtyjë datën dhe ta organizojë takimin pas zgjedhjeve të Parlamentit Evropian që mbahen më 9 qershor.

Sipas avokatit të njohur Franc Nuri, autoritetet greke gjykojnë se kjo vizitë e planifikuar pikërisht më 12 maj, datë që përkon me një vit të arrestimit të Fredi Belerit, mund të ketë ndikim në zgjedhjet që do të bëhen në Greqi në kushtet kur Beleri, i burgosur në Shqipëri, është caktuar kandidat për Parlamentin Evropian nga partia kryesore greke.

Gazeta greke Kathimerini shkroi  më 2 maj 2024 se “janë ngritur pikëpyetje  nëse vizita e kryeministrit shqiptar Edi Rama në Athinë do të lejohet më në fund më 12 maj, kur ai ka planifikuar të mbajë një fjalim në një miting me emigrantët shqiptarë, anëtarë dhe mbështetës të partisë së tij.

Mitingu fillimisht ishte planifikuar të mbahej në Sallën Olimpike në Galatsi, por leja u anulua nga bashkia në fjalë për shkak të aktiviteteve të tjera të planifikuara.

Pra, mbetet për t’u parë se ku do të zhvillohet takimi apo nëse nuk do të zhvillohet fare. Duke qenë se deri të mërkurën nuk kishte mbërritur asnjë kërkesë me shkrim në Ministrinë e Jashtme të Greqisë dhe autoritete të tjera përkatëse për vizitën e Ramës (ndonëse jozyrtare), ende nuk është dhënë hapur asnjë deklaratë nga pala greke,” vijon artikulli.

Lidhur me lajmin në fjalë është kërkuar sot mendimi i avokatit Franc Nuri në emisionin Kafe Shqeto në SYRI TV.

“Patjetër që me afrimin e zgjedhjeve në Shqipëri janë ndezur motorët e fushatës elektorale, – tha Nuri. –  Para fushatës, të gjitha partitë, po sidomos pushteti dhe në këtë rast qeveria e kryesuar nga Rama po tentojnë që të fillojnë që tani përgatitjet dhe parapërgatitjet.

Të mos harrojmë se kësaj radhe është dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese në lidhje me votën e emigrantëve që palët politike duan apo nuk duan, do të përpiqen që të gjejnë një mekanizëm për votën e emigrantëve dhe votën e diasporës  në Shqipëri , kështu që qeveria duke qenë se ka dhe gurin dhe arrën mund të influencojë në këtë lloj sistemi të ri zgjedhor.

Pra, rregullat e lojës me zgjedhjet është e sigurt që do të ndryshojnë përsëri dhe çfarë bën Edi Rama?! Zhvillon dhe bën fushatë me emigrantët shqiptarë kudo nëpër botë, sepse edhe turi në Athinë i parashikuar që do të zhvillojë Rama hyn në këtë kontekst, hyn në takimet  që Edi Rama dhe PS do të bëjnë me emigrantët shqiptarë kudo që ata janë.

Dihet që Greqia apo Italia apo dhe shtete të tjera perëndimore janë shtete ku ka më shumë emigrantë shqiptarë, dhe ku ka më tepër peshë elektorale apo supozohet se do të ketë elektorat për t’u joshur për zgjedhjet e ardhshme, kështu që parë në këtë kontekst, në këtë lloj turi, ne shohim një tendencë për të joshur emigrantët shqiptarë duke u afruar atyre edhe votimin. Metoda se si do të arrihet votimi mbetet për t’u parë, por tentohet për t’i tërhequr për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Ndërsa lidhur me vizitën në Athinë dua të theksoj se nuk është rastësi data që kishte kërkuar në axhendë për këtë takim nga pala shqiptare. Nga mediat mësohet se ishte kërkuar data 12 maj që përkon fiks, me një vit pas arrestimit të zotit Fredi Beleri. Edhe këtu unë shoh një simbolikë dhe një tendencë nga zoti Rama. Nuk më duket se është një gjë e lënë rastësisë.

Nga pala greke mësohet se është kërkuar që ky takim me diasporën shqiptare në Athinë të spostohet, të shtyhet pas datës 9 qershor sepse me përfundimin e  fushatës elektorale që po ndodh në Evropë dhe në Greqi për zgjedhjet e parlamentit evropian , duke shprehur faktin se kjo vizitë mund të tensionojë situatën dhe të ndikojë në zgjedhjet evropiane.

Theksoj në parantezë se Beleri është kandidat tashmë në zgjedhjet e PE në listën e partisë kryesore në Greqi, kështu që për të shmangur këtë lloj ndikimi, është kërkuar që ky takim të spostohet.

Por me sa duket përfaqësuesit e Edi Ramës kanë insistuar që takimi të zhvillohet në atë datë dhe jemi akoma në këto faza.”/SYRI.NET

Greqia nxjerr qarkore të re, emigrantët shqiptarë do të lejohen të lëvizin me vërtetim të lejes së qëndrimit

Ministria e Mbrojtjes së Qytetarëve të Greqisë ka publikuar në fletoren zyrtare qarkore sipas së cilës emigrantët shqiptarë do të lejohen të kalojnë lirshëm me vërtetimin blu deri në 31 dhjetor 2024.

Kjo qarkore rrëzon atë të mëparshmen, sipas së cilës shqiptarët e Greqisë do të pengoheshin të qarkullonin pas 31 marsit, nëse ishin në pritje të lëshimit apo rinovimit të lejes së qëndrimit

Siç e theksoi Neës24 dy ditë më parë, ministria e Emigracionit kishte premtuar rrëzimin e qarkores penguese, ndërsa shtyrja e afatit jepet deri më 31 dhjetor 2024 pasi më 1 prill 2024 hyn në fuqi Kodi i Rinovuar i Emigracionit, ku veç reformave të tjera në favor të Emigrantëve parashikohet edhe të mos ketë më leje qëndrimi në pritje për afate kaq të gjata kohore, çfarë përbënin ngërç për një sërë procedurash të përditshme.

Vonesa në lëshimin e lejeve të qëndrimit u theksua shumë gjatë pandemisë dhe ndryshimit të sistemit në atë elektronik menjëherë më pas.bw

Trazirat e 17 marsit 2004 ishin planifikuar të ndodhnin nga pushteti kriminal i Serbisë- Nga Hysen Ibrahimi, Suedi/Förslöv, 17 mars 2024

Nesër do të protestohet dhe e kam vendosur me shkue me ju bashkangjitë protestave kundër vrasjeve tre fëmijëve shqiptarë të pa fat nga kriminelët serbo/çetnik
… ishin këto fjalët e fundit të jetës me vëllain tim të dashur dhe të pa harruar, Isak Ibrahimin, përmes telefonit nga Suedia.

Trazirat e 17 marsit 2004, ishin planifikuar të ndodhnin nga pushteti kriminal i Serbisë. Sa herë që krijoheshin mundësit që situata të qetësohej në Mitrovicë, pushteti serb organizonte trazira dhe pastaj të ankohej para Bashkësisë Ndërkombëtare, se janë shqiptarët që kryejnë krime mbi popullatën serbe. Edhe kësaj here sikurse edhe më parë kishin organizuar që të sulmohen fëmijët e fshatit Çabër më 16 mars 2004, kur tre fëmijë shqiptarë Egzon Zaim Deliu (12), Avni Sheremet Veseli (11) dhe Florent Çerkin Veseli (9), po luanin duke ndjekur shota të egra përskaj lumit Lumbardh (Ish-Ibër), derisa një serb që po korrte tallën e misrit, filloj ti shajë në gjuhën serbe. Kurse mbrapa atij serbit që shante, ishte një grup tjetër po ashtu i nacionalitetit serb që filluan të shanin edhe ata dhe me qëllim ata ua ndërsejnë qenin drejt fëmijëve të cilët të frikësuar fillojnë të ikin dhe kanë hy në lumin Lumbardh duke humbur tragjikisht jetën e tyre. Për këtë ka tregua fëmiu që kishte arritur për të shpëtuar e ka kaluar lumin Lumbardh, ai ishte Fitim Veseli. Ai, para mediave televizive ka treguar se si ka ndodhur ngjarja. Ky rast ishte i rëndë për shqiptarët. Në mbrëmje më 16 mars 2004 pasi kishte ndodhur ngjarja që kishin humbur jetë tre fëmijët shqiptarë krejtëisht të pafajshëm, e kam telefonuar vëllain tim Isakun në mbrëmje pas lajmeve:
-Alo, përshëndetje vëlla Isak.
-Përshëndetje o vëlla Hysen, po a jeni mirë të gjithë?
-Mirë të gjithë jemi. Si është Nëna, fëmijët dhe të tjerët? – e pyeta vëllain tim Isakun.
-Kurqysh nuk jemi. A ke dëgjuar në lajme se serbët i kanë ndjekur fëmijët shqiptarë me qenë dhe ata duke ikur kanë rënë në lumin Lumbardh (Ish-Ibër) dhe janë mbytur që të tretë – ma kthu vëllai Isaku përgjigjën dhe e vërejta se ju dridh zëri nga mërzia e tepërt që e kishte përjetuar.
-Po, po e dëgjuam në lajme. Shumë rëndë, por uroj që organet e drejtësisë t’a marrinë situatën në dorë.
-Me shkjaun nuk merret vesh o vëlla Hysen, ai e don vetëm plumbin në ballë, asgjë tjetër – ma ktheu me një zemërim të madh të madh që kishte për serbët, sepse e kishte përjetuar rëndë me shpirt vdekjen e fëmijëve.
-Uroj që të bëhet mirë o vëlla Isak, mos u mërzit – ia ktheva që ta ngushëlloja sadopak, pa e ditur se kjo ishte biseda ime e fundit në jetë më vëllain tim Isakun.
-Nesër do të protestohet dhe e kam vendosur me shkue me ju bashkangjitë protestave kundër vrasjeve tre fëmijëve shqiptarë të pa fat nga kriminelët serbo/çetnik. Po si jeni ju vëlla Hysen, se harrova të të pyes – vazhdoi Isaku.
-Mirë jemi të gjithë, e kemi përjetuar rëndë edhe ne në mërgatë këtë rast të krimit serb të shëmtuar, se pak po ju duket se na kanë vrarë, por edhe pas lufte ata don të në vrasin. Vëlla Isak, ma kalo Nënën të flas pak, ty të përsëndes dhe ruaju sa të mundesh – i thash i shqetësuar.
-Vëlla Hysen, të fala të gjithëve, dëgjohemi, qe po ta kaloj Nënë në telefon – ishin këto fjalët e fundit më vëllain tim të dashur Isak Ibrahimin.
Të nesërmën, pas orës 13, më kanë telefonuar dhe më kanë shprehur ngushëllime, se vëllai Isak Ibrahimi ra dëshmor i kombit së bashku me Ajvaz Shatrollin, Fatmir Abdullahun, Ferid Çitakun dhe më vonë nga plagët e rënda ka ndërruar jetë edhe Naim Gërxhaliu.
Programi për vrasjen e fëmijëve shqiptarë, nga kriminelët serb të udhëhequr nga Serbia, ishte program në vazhdimësi kundër shqiptarëve, duke e ditur se vrasja e fëmijëve do t’i prek rëndë dhe shqiptarët dhe ata do të ngriten dhe do t’i kompromitojmë para Bashkësisë Ndërkombëtare. Më 17 dhe 18 mars 2004 në këto ngjerje të dhimbshme në Mitrovicë, e orkestruar nga pushteti i Serbisë kriminale janë vrarë gjithsej 27 persona, 11 shqiptarë dhe 16 serbë kurse të lënduar kanë qenë mbi 900 persona.
Në Mitrovicë kemi arritur unë Hysen Ibrahimi me vëllezërit Bahriun (me banim në Finlandë, u bashkuam në aeroportin e Austrisë në Vijen), Blerimin dhe kusherini ynë Rrahman Rrahmani. Nga Vijena me aeroplan deri në Tiranë, nga Tirana me furgon deri në Mitrovicë në mëngjes më 19 mars 2004.
Për vrasjen e vëllait Isak Fazli Ibrahimi (38), Ajvaz Mehmet Shatrollin (62), Fatmir Avdullah Avdullahu (38), Ferit Sefer Çitaku (24) e po ashtu edhe për vrasjen e fëmijëve Egzon Zaim Deliu (12), Avni Sheremet Veseli (11) dhe Florent Çerkin Veseli (9), nuk u denua askush për këto vrasje dhe as që janë marrë në pyetje. Kjo është e rëndë për familjet shqiptare dhe ndjehemi të zhgënjyer se ka pasur mundësi që të zbulohen të gjithë.

Mëshira dhe bekimi i zotit qofshin me shpirtin e tyre.


Send this to a friend