VOAL

VOAL

Lista e Kombëtares për EURO 2016

May 16, 2016

Komentet

Nga sensacioni i ri më 2004 te lënia jashtë vëmendjes më 2024, 6 pjesëmarrjet e Ronaldos në Euro

Cristiano Ronaldo vendos një rekord me pjesëmarrjen e tij 6 në kampionate me kombëtaren e Portugalisë, ndërsa ndeshjen e parë në Grupin F portugezët do e luajnë përballë Republikës Çeke.

Ronaldo e nisi me kombëtaren portugeze në Euro2004, ku pati 6 paraqitje, realizoi 2 dola dhe dha 2 asist.

Ronaldo në mënyrë të parashikueshme shënoi debutimin e tij në turneun e madh me një gol në minutën e 90-të, pavarësisht se u shfaq si një nga ndryshimet e pjesës së parë të Luiz Felipe Scolari në ndeshjen hapëse të Portugalisë kundër Greqisë.

Portugalia do të vazhdonte të fitonte çdo ndeshje deri në finale, duke përfshirë një përballje me penallti 8-7 kundër Anglisë. Ata u bënë vendi i parë pritës që arriti në finalen e Kampionatit Evropian që nga viti 1984, por zemërthyerja ishte afër.

Greqia arriti një fitore tronditëse pas një mungese 24-vjeçare nga gara.

Në Euro 2008, Ronaldo arrin kulmin e tij

Pritshmëritë nuk mund të ishin më të larta për Ronaldon në vitin 2008. Ai erdhi në turne si Lojtari i Vitit në PFA, fitues i Këpucës së Artë të Premierligës – me 31 gola në 34 paraqitje në Premier League – dhe si fitues i Champions League dhe Premier League, për të vijuar me fitimin e Topit të tij të parë të Artë.

Skuadra e Portugalisë ishte padyshim edhe më e mirë se në vitet e mëparshme, pavarësisht paraqitjeve të mira si në Kupën e Botës 2006 ashtu edhe në Euro 2004. Por e gjithë vëmendja ra tek lojtari më i madh në botë, i cili me siguri do ta çonte vendin e tij drejt lavdisë.

Ronaldo nisi dy ndeshjet e para të Portugalisë në grup kundër Turqisë dhe Republikës Çeke, duke dhënë një gol dhe dy asistime në këtë të fundit. Këto dy fitore komode lejuan që të gjithë 11-shen e titullarëve të pushonin në ndeshjen e fundit kundër Zvicrës.

Megjithatë, një barazim i vështirë kundër Gjermanisë i dha fund fushatës së Portugalisë dhe Ronaldos përpara se ajo të kishte nisur vërtet. Pavarësisht performancës elektrike në të cilën Ronaldo krijoi golin e parë të Portugalisë dhe iu afrua golit të tij në disa raste, skuadra e Joachim Loëe ia doli përpara Portugalisë dhe kaloi në gjysmëfinale.

A është ai vërtet më i miri? A mund të fitojë vetëm për klubin dhe jo për vendin? A është ai një lojtar luksi? U ngritën pyetje për Ronaldon dhe kritikat ishin të shumta. Zhgënjimi dëmtoi atë që ishte një sezon tjetër legjendar.

Euro 2012: Komandant i Përgjithshëm

Duke marrë rolin e kapitenit të Portugalisë pas zhgënjimit në 2008, Ronaldo u bë lideri i ekipit si dhe lojtari më i mirë.

Ronaldo e përfundoi kalimin e tij të shumëpritur te Real Madridi në verën e vitit 2009 dhe Portugalia kishte dështuar në Kupën e Botës 2010, duke humbur përballë fqinjëve iberianë dhe kampionët eventualë, Spanja në 1/16 e fundit.

Me ardhjen në Euro 2012, nuk kishte asnjë dyshim për talentin e Cristianos. Vlerësimet e tij individuale ishin të shumta dhe mbresëlënëse, por a mund të drejtonte një ekip gjatë gjithë rrugës? A mund ta udhëheqë kombëaren dhe t’i tërheqë ata përtej vijës?

Pas humbjes 1-0 ndaj Gjermanisë, Portugalia fitoi dy ndeshjet e fundit në grup kundër Danimarkës dhe Holandës, me një dyshe mbresëlënëse nga Ronaldo që siguroi kualifikimin e saj në këtë të fundit. Një goditje e fortë me kokë kaloi portierin e Republikës Çeke Petr Cech më vonë dhe Portugalia u fut në gjysmëfinale.

Por Portugalia dështoi edhe një herë. Fqinjët e pamëshirshëm të Portugalisë i eliminuan edhe një herë, këtë herë me penallti. Ronaldo nuk ekzekutoi një penallti me vendimin për të pritur penalltinë e pestë, dhe shpesh vendimtare.

Një tjetër zhgënjim. Ronaldo kishte marrë shiritin në krah, ishte lojtari më i mirë i Portugalisë, shënoi gola të rëndësishëm dhe megjithatë nuk kishte asgjë për të treguar. A do të ishte kjo historia e karrierës së tij ndërkombëtare?

Euro 2016: Fitues

Kur Ronaldo më në fund vendos të varë këpucët e tij, ai do të mbahet mend për golat e tij, festimet e tij, sjelljen e tij… dhe gjithashtu për të qenë një fitues. Zhgënjimi në Euro 2012 ndezi një zjarr te Ronaldo dhe një seri prej katër Topave të Artë në pesë vjet, u  pasuan me dy trofe të Champions League.

Megjithatë, kjo përkoi me një periudhë dështimi për kombëtaren portugeze. Dështimi për t’u kualifikuar nga një grup mjaft i drejtpërdrejtë në Kupën e Botës 2014 ishte një fatkeqësi.

Ata e ndoqën këtë me tre barazime radhazi në fillim të Euro 2016, duke mos mundur të regjistronin një fitore të vetme në një grup që përfshinte Islandën, Hungarinë dhe Austrinë.

Portugalia u fut në 16-she si skuadra e renditur e treta falë dyfishimit të Ronaldos kundër Hungarisë, por shpresat për të fituar një trofe të parë të madh dukeshin delirante.

Si në raundin e 16-të ashtu edhe në çerekfinalet, rezultati në fund të 90 minutave mbeti i barabartë për Portugalinë, me fitoren e minutës së 117-të nga Ricardo Quaresma, mirësjellja e një asistimi të Ronaldos dhe një goditje nga penalltitë, faktorët vendimtarë të tyre ndaj Kroacisë dhe Polonisë.

Në një farë mënyre Portugalia ishte në gjysmëfinale.

Më në fund, një fitore e sigurt 2-0 kundër Uellsit, në të cilën Ronaldo shënoi dhe u shfaq shumë, e çoi Portugalinë në finale.

Mbeti vetëm mikpritësit dhe favoritët,  Franca. Dhe fatkeqësia goditi herët. Një faull i nxituar, dhe ndoshta i shënjestruar, nga Dimitri Payet i Ëest Ham e la Ronaldon të ngulfatur dhe përfundimisht u zëvendësua në minutën e 25-të. Me siguri kjo ishte.

Eder, një zëvendësues i vonë, gjuajti nga 25 metra duke i siguruar Portugalisë trofeun e saj të parë të madh me Ronaldon duke festuar furishëm nga stoli.

Në një mënyrë të pazakontë, Ronaldo tani ishte një kampion evropian në çdo kuptim të fjalës.

Euro 2020: Fillimi i fundit

Duke lënë pas stadiumet fantazmë, kompeticioni i vonuar i Euro 2020 – i mbajtur në vitin 2021 – ishte një sukses individual për Ronaldon dhe zhgënjim për ekipin.

Menjëherë pas suksesit të Euro 2016, Ronaldo fitoi Topin e Artë të tij të fundit në 2017, si dhe dy Champions League të tjera dhe një titull La Liga para Euros së ardhshme. Pas një humbjeje të ngushtë 2-1 ndaj Uruguait në 1/16 e Kupës së Botës 2018, në të cilën Ronaldo sërish nuk arriti të shënonte në fazën eliminatore, ai bëri lëvizjen e suksesshme për të nënshkruar me Juventusin në Itali.

Pavarësisht kritikave, ata fituan Serie A dy herë dhe Kupën e Italisë, ndërsa Ronaldo vendosi rekordin e tij duke fituar Kampionatin e pestë, në 5 vende të ndryshme.  Asnjë lojtar nuk kishte luajtur më shumë. Një atmosferë e fundit ndoqi kampin e Portugalisë.

E tërhequr në “Grupin e Vdekjes” të turneut, Portugalia duhej të luftonte me Francën dhe Gjermaninë për kualifikimin në fazën e eliminimit. Në mënyrë të frytshme, Ronaldo shënoi dy herë në një fitore 3-0 ndaj Hungarisë, një herë në një humbje 4-2 ndaj Gjermanisë dhe dy herë përsëri në një barazim 2-2 me Francën, duke e kualifikuar Portugalinë si vendin e tretë me renditjen më të lartë.

Ata i prisnin në 16-të ekipi i Belgjikës.

Pasi u largua herët nga turneu dhe me pyetjet që vërtiteshin rreth të ardhmes së tij në Itali, shumë e panë këtë si fillimin e fundit për një nga më të mëdhenjtë e futbollit të të gjitha kohërave. Sa më gjatë mund të shkonte realisht?

Euro 2024: Nuk është më në qendër të vëmendjes

Për herë të parë në karrierën e tij, Ronaldo nuk është ngjarja kryesore. Paralelet e nxituara  Jude Bellingham-David Beckham nga fushatat e modelimit të të brendshmeve dhe magjia e reklamave të Adidas e kanë bërë Bellinghamin stratosferik. Fenomeni francez Kylian Mbappé është një superstar global, që tani po zhytet në ujërat e pabesë të komenteve politike. Njerëzit me të vërtetë nuk duket se po flasin për Ronaldon.

Trajneri i sapoemëruar i Portugalisë, Roberto Martínez, i bëri një vizitë të Ronaldos në Arabinë Saudite pas emërimit të tij, duke kërkuar sqarime nëse ai ishte i gatshëm . Martinez u prit me një pohim të prerë.

Pasi ish-trajneri Fernando Santos e konsideroi kohezionin e ekipit më të rëndësishëm se fuqia e emrave të mëdhenj, Ronaldo u ulnë stol për sulmin e Portugalisë në fazën eliminatore të Kupës së Botës 2022. Shumë do ta shihnin këtë si një tregues se babai i kohës më në fund kishte vënë nën kontroll super-atletin, në dukje me gjelbërim të përhershëm.

Një fushatë kualifikuese elektrike, në të cilën ai shënoi 10 gola në nëntë paraqitje, dhe Portugalia fitoi çdo ndeshje, tregon se ai nuk ka përfunduar ende.

Ronaldo ende mund të startojë mirë, por do të ketë indikacione të dukshme për moshën e tij.  Ai nuk do të jetë aq i shkathët apo i shpejtë. Por ai nuk ka nevojë të jetë. Me thellësinë mbresëlënëse të krijimtarisë në skuadrën e Portugalisë, ky turne do të jetë i gjithi për të shënuar gola për Ronaldon. Dhe ai e di më mirë se kushdo.bw

Tifozët ‘Kuq e Zi’, publikojnë detajet e organizimit për sfidën ndaj Kroacisë

Tifozët “Kuq e Zi”, pritet të jenë të shumtë në numër edhe të mërkurën në sfidën e dytë të vlefshme, për Grupin B të Euro 2024, që do të luhet në Hamburg.

Pak çaste më parë, ata kanë publikuar edhe detajet e organizmit, për të gjithë tifozat kuqezi, që do të jenë prezent, ditën e nesërme në Hamburg. sn

Image

 

 

 

Theu hundën, Federata Franceze reagon për Mbappe-n: I duhet një maskë

Kylian Mbappe trembi Francën, me “gjelin” më të famshëm që doli nga fusha i gjakosur pasi theu hundën. Ndryshe nga se mendohej, Mbappe jo vetëm që nuk do të mungojë, por pritet të vihet shumë shpejt në dispozicion të trajnerit Deschamps pasi ylli francez nuk do t’i nënshtrohet një ndërhyrje kirurgjikale, por do të zbres në fushë me një maskë. Për të bërë publik këtë lajm ka menduar Federata Franceze e Futbollit:

“Kylian ka pësuar një frakturë në hundë. Është rikthyer në kampin bazë të skuadrës franceze. Do të marrë trajtimet e duhura, por nuk do të operohet menjëherë, do t’i vendoset një maskë për t’i dhënë mundësinë që të zbresë në fushë”, lexohet ndër të tjera në reagimin e Federatës Franceze.

Edhe vetë ylli francez reagoi në profilin e tij zyrtar në Instagram duke i kërkuar ndjekësve të tij në këshillë se çfarë maske mund të përdorë.

(BalkanWeb)

UEFA nis procedura disiplinore pas veprimeve të tifozëve serbë në Euro 2024

Policia siguron zonën jashtë një restoranti pas përleshjeve mes tifozëve përpara ndeshjes Angli – Serbi. në Gjermani më 16 qershor 2024.

 

Federata Evropiane e Futbollit (UEFA), njoftoi më 17 qershor për procedura disiplinore dhe hetim të mëtejmë për sjelljen e tifozëve serbë gjatë ndeshjes Serbi-Angli, në kuadër të Kampionatit Evropian të Futbollit, Euro 2024.

Kampionati filloi të premten më 14 qershor dhe do të përfundojë me ndeshjen finale më 14 korrik.

Ndeshjet do të zhvillohen në 10 stadiume në 10 qytete të ndryshme të Gjermanisë.

UEFA tha se akuzat disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë përfshinin hedhjen e gjësendeve dhe “transmetimin e një mesazhi provokues të papërshtatshëm për një ngjarje sportive”.

Ndërkohë, hetimi përfshin pretendimin për “sjellje diskriminuese”.

Ndërkaq të hënën, Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka bërë të ditur se ka reaguar zyrtarisht në UEFA për siç ka thënë shfaqjen e flamujve, sloganeve dhe thirrjeve të tifozëve serbë me “mesazhe politike, shoviniste dhe raciste kundër Kosovës”.

FFK-ja ka kërkuar që ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë, të merren masa të ashpra disiplinore.

“Thirrjet kundër shtetit të Kosovës në një event madhor si Euro 2024 janë motivim për grupet nacionaliste dhe kërcënojnë sigurinë, edhe ashtu të brishtë të rajonit”, është thënë mes tjerash në deklaratë.

Vendimet për të dyja do të merren “në kohën e duhur”, tha UEFA.

Shtatë tifozë të ekipit kombëtar të Serbisë janë dërguar në mbajtje më 16 qershor, pasi ishin përfshirë në një përleshje në qytetin Gelsenkirchen në Gjermani, para ndeshjes së skuadrës së tyre kundër Anglisë.

Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe angazhohet vazhdimisht në fushata lobuese kundër Kosovës.

Dy vendet dialogojnë në Bruksel, për normalizim të marrëdhënieve, qysh prej vitit 2011. REL

Djali i Vuçiçit ‘tërhiqet zvarrë’ nga truprojat e tij teksa përpiqet të bashkohet me huliganët

Djali i Presidentit të Serbisë dyshohet se u përpoq të bashkohej në një përleshje të huliganëve serbë me tifozët anglezë përpara ndeshjes së mbrëmshme, përpara se të tërhiqej zvarrë nga rojet, sipas raportimeve.

Pamjet që qarkullojnë në internet tregojnë një burrë, për të cilin mediat gjermane dhe kroate kanë thënë se është Danilo Vucic, por identiteti i të cilit nuk është konfirmuar, tenton të përfshihet në një konfrontim jashtë një restoranti në qytetin gjerman të Gelsenkirchen.

Raportet e pakonfirmuara nga T-Online dhe media të tjera pretendojnë gjithashtu se djali i Aleksandër Vuçiçit të mbahej nga anëtarët e fshehtë të Cobra – një njësi elitare e forcave speciale përgjegjëse për mbrojtjen e tij. Pamjet dramatikeqë kanë qarkulluar në internet, tregojnë 26-vjeçarin –në një tentativë për t’u çliruar nga tre rojet ndërsa ai përpiqet të marrë pjesë në përleshjen e dhunshme të së dielës pasdite.

Skenat kaotike tregojnë shishe, karrige dhe tavolina të hedhura dhe persona të shkelmuar dhe rrahur, duke lënë tifozët të mbuluar me gjak dhe të plagosur.
Pavarësisht raporteve se Vuçiç ishte njeriu në videon që qarkullonte nëpër mediat evropiane, nuk ka pasur asnjë fjalë nga autoritetet serbe për pretendimet dhe identiteti i Vuçiçit nuk është konfirmuar.

Në vitin 2018, djali i presidentit u fotografua në tribunat e një ndeshje futbolli në Rusi rreth anëtarëve të bandës Janjicari – të kryesuar nga huligani famëkeq i futbollit dhe trafikanti i dyshuar i kokainës i quajtur Veljko Belivuk.

Babai i tij më parë pretendoi se djali i tij ishte vënë në shënjestër të padrejtë nga media për shkak të fotove dhe këmbënguli se ai ishte një ‘djalosh i ndershëm dhe i denjë’.

Pas përplasjes së djeshme, autoritetet zbuluan sot se shtatë serbë dhe një shtetas anglez u ndaluan përkohësisht, sikundër iu ndalua të merrnin pjesë në ndeshjen e Grupit C, e cili përfundoi me fitoren 1-0 për Anglinë.

“Ishte një sherr mes tifozëve anglezë dhe serbë, të cilët u ndanë nga policia”, tha një zëdhënës lidhur me aktet e dhunshme të një dite më parë.
“Masat e mëtejshme janë duke u zhvilluar dhe sfondi aktualisht është duke u sqaruar”, shtuan ata. bw

FFK i reagon UEFA-s për thirrjet e tifozëve serbë në EURO 2024

Pamje prej ndeshjes Serbi-Angli më 16 qershor.

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka bërë të ditur të hënën se ka reaguar zyrtarisht në Federatën Evropiane të Futbollit (UEFA) për siç ka thënë shfaqjen e flamujve, slogoneve dhe thirrjeve të tifozëve serbë me “mesazhe politike, shoviniste dhe raciste kundër Kosovës”, gjatë ndeshjes Serbi-Angli, në kuadër të Kampionatit Evropian të Futbollit, EURO 2024.

“Shfaqja e papenguar e mesazheve dhe thirrjeve të tilla në një event madhështor si EURO 2024 është e pakuptimtë dhe absurde. Përmes thirrjeve të tilla dëshmohet urrejtja e mbjellë në opinionin publik në Serbi ndaj fqinjve të saj”, është thënë në komunikatë.

FFK-ja ka kërkuar që ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë, të merren masa të ashpra disiplinore.

“Thirrjet kundër shtetit të Kosovës në një event madhor si Euro 2024 janë motivim për grupet nacionaliste dhe kërcënojnë sigurinë, edhe ashtu të brishtë të rajonit”, është thënë mes tjerash në deklaratë.

Mediat lokale në Kosovë kanë raportuar që përgjatë ndeshjes Serbi-Angli janë dëgjuar thirrjet si “Kosova është Serbi” dhe që para ndeshjes është djegur flamuri i Shqipërisë.

Ky është edicioni i 17-të i Kampionatit Evropian, i njohur më mirë si EURO, dhe në të po merr pjesë edhe Shqipëria – për herë të dytë në historinë e vet, pas debutimit më 2016.

Ndeshjet do të zhvillohen në 10 stadiume në 10 qytete të ndryshme të Gjermanisë nga 14 qershori deri më 14 korrik.

Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe angazhohet vazhdimisht në fushata lobuese kundër Kosovës.

Dy vendet dialogojnë në Bruksel, për normalizim të marrëdhënieve, qysh prej vitit 2011.

Palët kanë nënshkruar një mori marrëveshjesh, por jo të gjitha janë zbatuar.REL

Gazetari i BILD: S’kam përjetuar kurrë një brohorimë si ajo e shqiptarëve

Nga Andre Albers, BILD

A ishte kjo brohoritja më e fortë e vitit?

Në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian kundër Italisë, kombëtarja shqiptare arriti diçka shumë të veçantë. Edhe pse në fund shqiptarët humbën 2-1, rekordi i golit më të shpejtë të shënuar ndonjëherë në një kampionat europian, nuk do të harrohet lehtë.

Pas një gabimi në rivënie të italianit Dimarco, shqiptari Nedim Bajrami kaloi në avantazh pas vetëm 22 sekondash.

Gjithashtu rekord ishin edhe brohoritjet nga tifozët shqiptarë.

Në edicionin e së dielës të Stammplatz, podkasti i përditshëm i futbollit i BILD, reporteri Phillip Arens përshkruan përshtypjet e tij nga skenat që u zhvilluan pas golit të parë të shqiptarëve.

“Një festë e tillë goli? Nuk mbaj mend të kem përjetuar ndonjëherë diçka të tillë. Gjithçka u shemb këtu! 50 mijë shqiptarë në stadium, këtë duhet ta imagjinoni. Thuhet se në qytet kishte rreth 100 mijë shqiptarë. Mbeta pa fjalë.”

Kështu festohet një gol rekordi. sn

Mediat gjermane: Akuza të rënda ndaj arbitrit të ndeshjes Itali-Shqipëri

Ndeshja e Kampionatit Evropian ndërmjet Shqipërisë dhe Italisë mbrëmjen e së shtunës u drejtua nga arbitri gjerman Felix Zwayer. Për një ish-arbitër, ky ishte një “turp i rëndë”

Nga Felix Rasen, FOCUS

Mbrëmjen e së shtunës, një arbitër gjerman ishte në aksion në Kampionatin Evropian për herë të parë.

Felix Zwayer (43) dhe ndihmësit e tij Stefan Lupp (45) dhe Marco Achmüller (44) drejtuan ndeshjen ndërmjet kombëtares italiane dhe Shqipërisë (2:1).

Por për një person, emërimi i Zwayer-it në Kampionatin Evropian është absolutisht absurditet: ish-arbitri Manuel Gräfe.

50-vjeçari sulmoi ashpër arbitrin në X të dielën në mëngjes – dhe për një arsye shumë specifike.

Gräfe po aludonte për rolin e Zwayer-it në skandalin Hoyzer në vitin 2005, ku ai ishte vijërojtës për një kohë të gjatë.

Në atë kohë, Zwayer pranoi para nga Hoyzer dhe nuk raportoi për trukime ndeshjesh prej tij. Për këtë ai u ndalua për gjashtë muaj.

Për Gräfe, fakti që 43-vjeçari lejohet të marrë bilbilin në Kampionatin Evropian në vendin e tij është “turpi më i madh në historinë e lavdishme të gjyqtarëve gjermanë gjatë dekadave të fundit”.

“Përshtatet me këto kohë të çuditshme kur lidhjet janë shumë më të rëndësishme se vlerat dhe performanca (ai është mesatar në rastin më të mirë).”

Sipas Gräfe, gjyqtarë të tjerë do të kishin merituar më shumë për të arbitruar një lojë në një turne kaq të madh.

Berlinezi ka reaguar disa herë kundër Zëayer-it, më së fundi në ndeshjen më të mirë midis Bayer Leverkusen dhe FC Bayern në Bundesligë. Sipas Gräfe, një gjyqtar i dënuar nuk duhet të lejohet më të drejtojë lojëra të tilla. sn

VIDEO- Fillojnë trazirat në Euro 2024, serbët djegin flamurin shqiptar

Përballja Serbi-Angli, e vlefshme për Europianin dhe që do luhet sonte, ka sjellë trazira. Sipas asaj që shkruajnë mediat, tifozët serbë kanë djegur flamurin shqiptar dhe atë të Anglisë.

Kujtojmë se në Gjermani, më saktësisht në afërsi të stadiumit ku do të mbahet ndeshja, pra në Veltins Arena (Gelsenkirchen), dita e sotme është shoqëruar me konflikte dhe dhunë nga të dyja palët.

“Dikush ka hyrë në zonën tonë të tifozëve me flamurin e Shqipërisë, ku ka ndodhur kaos. Flamuri është djegur, ka reaguar edhe policia”, bën me dije media serbe Mozzart.

(BalkanWeb)

Euro 2024/ Weghorst “shpëton” Holandën, “tulipanët” marrin 3 pikët e para në evropian

Këtë të djelë, ishte rradha e “tulipanëve” të zbrisnin në fushën e lojën, në këtë sfidë të parë për Euro 2024, përballë Polonisë.

Të dyja këto kombëtare kishin të përbashkëta në prag të këtij evropiani: mungesat për shkak të dëmtimeve. Holanda që humbi dy mesfushorët e saj më të mirë De Jong dhe Koopmeiners, si dhe sulmuesin Brobei, ndërkohë që polakët humbën për dy ndeshjet e para Lewandovskin dhe sulmuesin e Juventusit, Milik. Titullar në majën e sulmit në këtë ndeshje, ishte Buksa, futbollist që aktivizohet në Superligën Turke. Por ishte pikërisht ky sulmues, që dërgoi në avantazh Poloninë, në minutën e 16-të, pas një devijimi të saktë me kokë, pas harkimit nga këndorja.
Holanda, gjithsesi nuk u vendos në panik dhe kërkoi menjëherë reagimin, duke tentuar në dy momente me sulmuesin e saj kryesor, Memphis Deepay, por pa rezultat.

Gjithsesi ofensiva e “tulipanëve” u shpërblye në minutën e 29-të , kur një goditje e Gakpos nga jashtë zone, u devijua duke bërë që topi të ndalej në rrjetë, e duke mos i dhënë asnjë mundësi reagimi portierit të Juventusit, Szczesny.

3 minuta nga fundi i pjesës së parë, Holanda i’u afrua ndjeshëm golit të avantazhit, me Gakpo që nga fare pranë portës kundërshtare nuk u koordinua si duhet, pas një pasi perfekt nga e majta, të Ake-s.

Pjesa e dytë, filloi sërish me polakët më agresivë, që shkuan pranë golit me Zilinskin. Në këtë pjesë, tekniku i “tulipanëve” aktivizoi edhe sulmuesin Weghorst dhe Malen dhe ishte pikërisht ish sulmuesi i Manchester United, Wout Weghorst, të cilit i mjaftuan vetëm 2 minuta lojë, për të përfituar nga një pakujdesi brenda zonës së polakëve, për të shtyrë topin në rrjetë.
Holanda merr tre pikët e para, në pritje të sfidës tjetër të Grupit D, asaj që do të luhet të hënën, ndërmjet Austrisë dhe Francës.bw

FOTOLAJM- ‘Rama ik’, tifozët hapin pankartën në stadiumin e Dortmundit

 

Si në çdo ndeshje, edhe në ndeshjen më të rëndësishme të kombëtares së Shqipërisë, nuk kanë munguar edhe protestat e shqiptarëve.

Tifozët kanë hapur një pankartë në stadiumin e Dortmundit, ku kërkohet largimi i Edi Ramës.

‘Rama ik’ shkruhet në pankartën e tifozëve. sn

Image

 

‘Tifozeria më e bukur në botë’- Analiza e kapitenit: Ja çfarë nuk shkoi ndaj Italisë

Kapiteni i Kombëtares, Berat Gjimshiti, foli pas duelit ndaj Italisë, ku kuqezinjtë u mposhtën me rezultatin 2-1. Në prononcimin e dhënë për mikrofonin e “TV Klan”, Gjimshiti ndër të tjera deklaroi:

“Performanca ishte OK, por nuk ishte aq e mirë, sa e kemi dashur dhe përgatitur. Ka gjëra për të përmirësuar. I kemi lënë shumë hapësira Italisë, mbërrinin shumë thjeshtë në zonën tonë. Nuk kemi shumë kohë, pas 4 ditësh luajmë kundër Kroacisë. Duhet të bëjmë ndeshje të mirë dhe t’i marrim pikë.

Momenti më i vështirë ishte kur pësuam gol. Gjëja më pozitive e kësaj nate ishte që mbëtëm në lojë deri në fund, me pak fat mund edhe të barazonim. Duhet eksperiencë dhe punë. Nuk është e thjeshtë, kundër kombëtareve të mëdhaja që kanë kualitet, duhet të përballosh presionin dhe t’i bësh dëm kundërshtarit, sepse kështu ishte e thjeshtë për ata.

Nuk punuam keq në mbrojtje, mungonin shumë faullat, të ndërprisnim rritmin e kundërshtarit. Kishim rritëm dhe vetbesim. Ajo është gjëra që duhet përmirësuar.

Skuadra zbriti shumë poshtë, duhet të qëndrojmë më lartë dhe të bëjmë presion te kundërshtari. Këto gjëra duhet të përmirësohen sa më shpejt. Sot janë mundësitë për video dhe për analiza.

Tifozeria më e bukur në botë, nuk ka shumë fjalë, dua t’i falenderoj për mbështetjen sot, një atmosferë fantastike. Shpresoj që do të jemi edhe në 2 ndeshjet e radhës dhe pse jo t’i befasojmë të gjithë”, u shpreh Gjimshiti.  sn


Send this to a friend