VOAL

VOAL

Kosovë, Shpejtim Bajoku zgjidhet boksieri më i mirë i vitit 2021

January 18, 2022
blank

Komentet

blank

Kroacia rishkruan historinë, eliminon me penallti Brazilin dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Botërorit

Në stadiumin “Cite de l’education” u luajt sfida çerekfinale e Kampionatit Botëror “Katar 2022” mes Brazilit dhe Kroacisë, shkruan Syri.net.

Kroacia shkruan sërish historinë, duke u kualifikuar në gjysmëfinalet e Botërorit.

Koha e rregullt përfundoi pa gola, teksa në shtesë shënuan Neymar dhe Petkovic.

Fituesi u shpall nga gjuajtjet e penalltive, ku më të saktë u treguan kroatët, duke fituar 4-2.

Tashmë Kroacia pret fituesin e çiftit Argjentinë-Holandë, për t’u përballur në gjysmëfinale.

blank

Wenger shpjegon pse do të këtë më shumë Botërorë gjatë stinës së dimrit

Ish trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger, i cili tani është shef i FIFA-së për zhvillimin e futbollit, ka shpjeguar pse do të këtë më shumë Botëror gjatë muajve të dimrit

Historia u bë në vitin 2022, me një Botëror që u mbajt në mes të sezoneve të ligave në Europë për t’u mbajtur për herë të parë në Lindje të Mesme, në Katar. Gara po konsiderohet të ketë qenë e suksesshme, më shumë befasi që kanë argëtuar publikun mbarëbotëror dhe Wenger thotë që tifozët dhe futbollistët duhet të mësohen me orare të tilla pasi që planifikohet që ato të zhvillohen në të njëjtën kohë edhe në të ardhmen.

“Nëse ne dëshirojmë ta demokratizojmë futbollin, ne do të shkojmë në disa vende afrikane ku është e pamundur që të luhet Botërori në verë. Ne mund ta shohim këtë me edicionin në Katar, një Botëror që funksionoi edhe në dimër. Natyrisht, shumë futbollistë nuk do ta kenë kohën e zakonshme që të përgatiten fizikisht, por së paku ata të gjithë janë shfaqur në këtë garë me një freski të vërtetë mendore, e cila nuk është parë në raste të kaluara. Kujtoj që skuadrat e kanë filluar Botërorin psikologjikisht më të lodhura për shkak se periudha e parapërgatitjeve të tyre ka shkuar keq”.

Wenger kishte sugjeruar më parë që Botërori duhet të mbahet për çdo dy vite por tani ai është tërhequr – pas kundërshtimit të ashpër të këtij propozimi – pasi që kjo do të bënte ndryshime radikale në orarin e ndeshjeve të Kombëtareve që nuk funksionon.

“Me kishin kërkuar që të mendoja për këtë dhe mendova që nuk ishte ide e keqe. Por, ndryshime të tilla do të kërkonin një rishikim të plotë të kalendarit të ndeshjeve kualifikuese. Ne nuk po shkojmë më drejt kësaj ideje sot, por me një cikël katër vjeçar që alternohet me një Botëror, Botëror të Femrave – e cila gjë po bëhet gjithnjë e më shumë e rëndësishme – dhe Eurot”.

Botërori i ardhshëm do të zhvillohet më 2026 – ku ngjarja do të organizohet nga tri shtete, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Kanada dhe Meksika – derisa para kësaj do të organizohet kampionati europian që do të luhet kësaj radhe në Gjermani. /GazetaExpress/

blank

Pele kontakton me Mbappe nga spitali: Jam i lumtur të shoh duke thyer një tjetër nga rekordet e mia

Legjendari Pele ka më shumë se një javë që po trajtohet në spital për shkak të një infeksioni në mushkëri të rënduar nga Covid, sipas familjarëve të tij.

Mediat braziliane raportuan se Pele u transferua në kujdesin intensiv sepse trupi i nuk reagoi ndaj kimioterapisë që përdori për të luftuar kancerin, por vajzat e tij e mohuan këtë. Vitin e kaluar iu hoq një tumor në zorrë.

Nga spitali, Pele shkroi për Kylian Mbappen në Twitter, i cili pesë ditë më parë ishte lutur për legjendën me fjalët: “Lutuni për Mbretin”.

Pele iu përgjigj: “Faleminderit. Jam i lumtur të shoh të thyesh një tjetër rekord timin në këtë kampionat, miku im”.

Kujtojmë se 23-vjeçari Mbappe shënoi dy gola në ndeshjen kundër Polonisë dhe kështu arriti në total nëntë gola në Kampionatin Botëror.

Kjo e bëri atë golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave në Kupat e Botës nën moshën 24 vjeç, dhe rekordin e mëparshëm e mbante Pele me tetë gola.bw

blank

Basketbollistja Brittney Griner lirohet në këmbim të tregtarit rus të armëve, Victor Bout

VOA

Rusia ka liruar yllin e basketbollit amerikan, Brittney Griner, në këmbim të lirimit nga Shtetet e Bashkuara të tregtarit famëkeq rus të armëve Viktor Bout.

Lajmin e konfirmoi në Twitter, presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden.

“Ajo është e sigurt. Është në avion, duke u kthyer në shtëpi,” tha zoti Biden në një postim në Twitter.

Presidenti Biden dhe nënpresidentja Kamala Harris bideuan në telefon me zonjën Griner nga Zyra Ovale, tha një zyrtar amerikan.

blank

FIFA e dënon Serbinë, pasi harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb u shfaq në zhveshtoret e tyre

Federata serbe e futbollit u gjobit me 20,000 franga zvicerane për shkak se në dhomat e zhveshjes u shfaq harta e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb.

Aty ishte edhe një shkrim: “S’ka dorëzim”, transmeton Gazeta Express.

Federata e Futbollit të Kosovës u ankua zyrtarisht në FIFA për këtë gjest.

Përveç FFK-së, ankesë bëri edhe Komiteti Olimpik i Kosovës në FIFA dhe në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar.

Ky gjest ndodhi në ndeshjen e parë të Serbisë në Kampionatin Botëror ndaj Brazilit

blank

Shkëlqimi dhe drama e portierit të madh Qemal Vogli- Nga Kastriot Kotoni

Kujtimet janë monument i emocioneve, ato herë të ftojnë në kohë e ngjarje të kaluara e herë të ringrenë nivelin e adrenalinës, sepse faktet dhe ngjarjet janë të ndryshme në të njëjtën kohë. Kampionati Botëror në Katar është ngjarja më e madhe e këtij fundviti e ku ka më mirë se t’i shtosh kësaj ngjarje emra të mëdhenj të sportit shqiptar që kanë lënë pas gjurmë të pashlyeshme.  Mua m’u kujtua një shkrim i komentatorit të shquar Ismet Bellova për Qemal Voglin në librin “Visare të Sportit Shqiptar” me një tjetër autor mjeshtrin e mjekësisë sportive Lluka Heqimi.

Qemal Vogli djali nga Kavaja bëri emër në qytetin e tij qysh në moshën 15 vjeçare duke u aktivizuar si portier i ekipit të parë të “Besës” në kategorinë e parë të Kampionatit shqiptar. Ai ndihmonte familjen edhe duke punuar edhe duke luajtur, për arsyen se dy vëllezërit e tij i kishte në burg, për motive politike. U shkëput nga Kavaja për të punuar në “Kantierin Detar” të Durrësit, ku edhe u aktivizua përsëri si portier në këtë qytet.

Qemal Vogli një nga portierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, 11 ndeshje me përfaqësuesen shqiptare dhe 60 ndeshje ndërkombëtare me klubet. Mjeshtër sporti dhe mjeshtër i merituar i sportit e nis shkrimin e tij Ismet Bellova për këtë figurë të sportit shqiptar. Jashini me famë të jashtëzakonshme ndërkombëtare kishte konsiderata të larta, dhe kish folur me nota superlative për portierin e talentuar Qemal Vogli. Natyrisht Jashini e kishte parë në Moskë Qemalin dhe ishin takuar në banket, duke u shprehur, se “jam mahnitur me të .Është një portier madhështor: trim e i guximshëm, me krahë si të shqiponjës. Reagon në mënyrë të përsosur, ka reflekse jashtëzakonisht të zhvilluara, është shumë energjik dhe ka një temperament të çuditshëm. Rrallëherë kam parë një talent të tillë…”

Bellova i çmon këto konsiderata më shumë se çdo medalje për Qemal Voglin. Deri në atë periudhë , Qemal Vogli, portieri ynë i talentuar , kishte spikatur me një madhështi befasuese mes emrave të mëdhenj e të bukur si të Loro Boriçit, Vasif Biçaku, Rexhep Spahiu, Muhamet Dibra, Sllave Llambi, Bahri Kavaja, Qamil Teliti, Bimo Fakja, Aristidh Parapani, Pal Mirashi, Besim Fagu, Zihni Gjinali, Xhevdet Spahiu, Muhamet Vila, Skënder Jareci, Refik Resmja, Kolec Kraja, Simon Deda e plot të tjerë.

Qemal Vogli u bë portier i një kalibri të madh, sepse e madhe ishte puna e tij përgatitore. Stërvitja që bënte ai, ishte e gjithanshme dhe tepër këmbëngulëse. Ai nuk stërvitej vetëm në ato minuta, që përfshinte procesi stërvitor e që drejtonte trajneri. Po aq e rëndësishme, në mos më shumë, ishte puna vetjake që bënte ai. Qemal Vogli mban një rekord origjinal në karrierën e tij sportive, sepse qysh në moshën 17-vjeçare ai ka veshur fanellën e Kombëtares, duke luajtur si një dirigjent i “prerë” dhe i përkryer i shokëve.

blank

Mjeshtri Bellova si askush tjetër përshkruan dramën e këtij talenti të madh i cili po ngjiste majat “një grusht” i tmerrshëm e goditi për vdekje. Gjatë një turneu ndërkombëtar të njërës prej skuadrave tona të asaj kohe, “Dinamo” në Çekosllavaki e në Gjermaninë Lindore, më 1956, fill pas ndeshjes së fundit në Berlin me “Dinamon” e këtij qyteti, ndërmori një “aventurë”, duke ëndërruar e dëshiruar që të provonte fatin e të luante në futbollin profesionist perëndimor. Kishte harruar Qemali se edhe për të parë ëndrra të tilla nuk të lejonte njeri. Në ndeshjen e fundit kishin triumfuar futbollistët tanë dhe “heroi” i takimit kishte qenë Qemali. Ai ishte “Tigri i zi” i turneut. Dikush i kish hedhur grepat, për ta shtyrë për të kaluar përtej “Murit të Berlinit. I ishte prishur mendja djaloshit të shkretë. “Shpërblimi” qe i majmë dhe dhurata shumë e bukur burgimi e më pas persekutimi pa mbarim, që e sfilitën dhe e shkatërruan tërësisht. Ishte një tragjedi si e shumë njerëzve tanë, si e shumë të rinjve e të rejave shqiptarë, kështu e pësoi dhe “heroi” ynë… Ndërkaq gazeta sportive gjermanolindore “Deutsche Sport Echo” dhe revista futbollistike “Fussball Ëoche” do të derdhnin një lum fjalësh të bukura e do të mbushnin faqet për portierin tonë. Dhe Mazreku i madh, që shoqëronte ekipin tonë në atë turne, duke qenë njëherazi gjermanofil i klasit të parë, do të njoftonte Qemalin menjëherë, që të nesërmen në mëngjes, për shkrimet e botuara.

–Qemal! Shiko sa bukur është shkruar për ty! –Ruaji dhe mos i humb kurrë këto, mbasi përbëjnë një kujtim shumë të bukur e me vlerë.

Jemi futur në një tjetër shkrim për Qemal Voglin nga mjeshtri Ismet Bellova në librin “PORTIERË TË MËDHENJ”. Një biondinë e bukur dhe simpatike, Renata i ka ngulur sytë djaloshit tonë, duke mos ia shqitur sytë e i është vardisur atij hap pas hapi, pa e lënë të marrë frymë. E përlau zogëzën gjermane, e ka mbërthyer me krahët e fuqishëm si të shqiponjës dhe janë drejtuar së toku te pylli i gjelbërt pranë kampingut të skuadrës sonë…

Qemal Vogli ishte zhdukur! Lajmi i arratisjes së Qemalit kishte arritur edhe në Tiranë e kishte rënë si bombë, duke shkaktuar tronditje të madhe sidomos në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe qarqet sportive.

Bellova shkruan një detaj tejet të skajshëm emocional në një paragraf.

-Unë dhe Boriçi i paharruar e mësuam ndër të parët këtë lajm të trishtueshëm. Ishim atëherë në Klubin Sportiv “Partizani”: ai trajner i ekipit përfaqësues të futbollit dhe unë i atletikës. Atë paradite vere djemtë sportistë kishin shkuar në kinema  dhe në klub ishim vetëm ne të dy –Loro dhe unë. Ndërsa po kuvendonim një mesoburrë hyri në oborrin e klubit  tonë dhe, pa u përshëndetur e pa u prezantuar, më tha se duhet të shkoja me të në Ministrinë e Brendshme. U vesha dhe dola me shpejtësi nga klubi, në rrugë, priste një “Vollgë” e zezë. Çfarë kërkoja unë, ushtari, në ministri? Drejt me thënë kisha filluar të shqetësohesha disi e, pse jo, dhe ndjenja e frikës më kishte pushtuar. Po kjo gjendje kaloi shpejt, sapo hyra tek ministri, i cili më priti jo keq. Pasi më ftoi për t’u ulur, u drejtua tek karrigia e tij dhe ngriti xhamin e tavolinës, nën të cilën kishte një fotografi. Ishte ajo e Qemalit. Në çast u nxi akoma më shumë në fytyrë dhe tha me nervozizëm “Ka ikur qeni”. Ishte një fjalë, që i doli nga thellësia e shpirtit dhe sikur u lehtësua disi. “E kam dashur me gjithë zemër se ishte sportist i mirë dhe kishte sedër të admirueshme”. Më bëri përshtypje që nuk e grisi fotografinë, por e mënjanoi diku gjetiu, në të djathtë të tavolinës. Mirëpo ai u ngrit nga vendi, lëvizi nga tavolina dhe m’u afrua për të më përshëndetur. Pastaj, me një ndjenjë miqësore e dashamirësie, më tha. “Ulu, ulu, se do të pimë një kafe, veçse pa sheqer…” Duke pirë kafenë biseduam fare pak. Më tregoi për arratisjen e Qemalit e, ndërkohë, përsëriti edhe një herë dashurinë dhe respektin që kishte patur gjithnjë për të. Njëherazi ai shprehu dhe habinë sesi e pse e kishte bërë ai këtë akt! Pastaj filloi të më porosisë: Ky është një formular për personat që dalin jashtë shtetit. Merre potsoja atij portierit kavajas (e kishte fjalën për Shefqet Topin), se duhet ta nisim urgjent, mbasi skuadra ka mbetur vetëm me një portier.

blank

Megjithëse porosia ishte për të “mos bërë komente”, unë Loros nuk mund t’i mbaja të fshehur takimin me ministrin dhe qëllimin e thirrjes time atje. Për më tepër se e dija që ai ishte “dry zviceran”. Boriçi është çuditur dhe ka shtangur në vend, duke mbetur i hutuar për disa çaste. Përfundimisht ne e groposëm atë ngjarje dhe nuk ia treguam askujt. Po sekreti nuk jetoi gjatë. Kjo edhe për faktin se një mbrëmje, një radiostacion i huaj-me sa më kujtohet  Londra e kishte dhënë lajmin e madje dhe e kishte komentuar.

Ç’është e vërteta, edhe pse kanë kaluar vite e dekada shkruan Bellova, askush nuk e mësoi me saktësi sesi i ndodhi Qemalit dhe si iku ai? Asnjëherë nuk u tha ashtu siç ishte ngjarja, por vetëm se u dënua, madje rëndë, ajo dhe i zoti i saj, duke e paguar shumë shtrenjtë atë. Sigurisht këtu duhet vënë në dukje se edhe vetë Qemali nuk ka dashur të flasë për këtë. Një sekret që ka dashur t’ia lërë kohës dhe Zotit.

***

Pra Qemali ishte larguar nga kampingu. E vërteta është se dëshira për të shkuar në perëndim i kishte lindur qëmoti Qemalit dhe ai veçse priste rastin, që t’i dilte në shteg e t’ia mbathte. Dhe ja, ky moment kishte ardhur dhe zogu nuk duhej lënë që të ikte. Eja të luash në Gjermaninë Perëndimore i kishte thënë një i panjohur. Dhe ndërsa Qemali priste i vetëm diku, në periferi të Berlinit, një makinë e zezë “Mercedes” iu afrua dhe ndaloi pranë tij. Gjermani i veshur bukur e i shëndetshëm, zbriti nga makina dhe u përshëndet e pastaj i foli në gjuhën e tij:

-Her Vogli! Ëollen Sie fur unsere Manschaft spielen?

Ishte presidenti i klubit të futbollit “Munchen 1860” skuadra e dytë e Mynihut, pas “Bajernit”, pjesëmarrëse në Ligën e parë të kampionatit gjerman. Duke këmbëngulur, bosi gjerman foli përsëri: -Ja kjo është rroga që do të merrni, kjo është makina që do të keni, ky është hoteli ku do të instaloheni fillimisht dhe pastaj do të keni shtëpinë tuaj.

Sakaq ai u largua me shpejtësi dhe u nis për në Berlin. Qemali shtangu në vend. Shtrëngonte kartëvizitën që i dha presidenti dhe vazhdonte të ishte ende i shokuar. Ndërsa personi, që do ta ndihmonte për të kaluar “Murin e Berlinit” e që do ta shoqëronte në hyrje të metrosë, po e shikonte qetë- qetë. Nuk u vonuan shumë dhe u nisën. Një vajzë e bukur e priste në Mynih, ku arriti pa vonesë. Filloi të stërvitej me “Munchen 1860” në ambiente moderne dhe në kushte të përsosura. Presidenti i klubit e merrte me makinë nga hoteli për në stadium dhe e kthente po me “Mercedesin” e tij. Mirëpo Qemalit i shkonte mendja diku gjetkë në Itali, në vendin e tij të preferuar si për futbollin e madh, ashtu edhe për faktin se atje kishin luajtur me sukses idhujt e tij, futbollistët e mëdhenj e të talentuar Riza Lushta, Naim Kryeziu, e Loro Boriçi. Pikërisht produkti i kësaj fantazie u nis për në kufirin austriako-italian, ku nuk depërtoi dot dhe kështu u detyrua të qëndronte në Austri. Për fat të tij atë ditë  Kombëtarja Hungareze do të luante me Austrinë. Trajneri Bukovi e njihte mirë Qemalin dhe e ftuan në Budapest dhe i propozuan që të kthehej me ta. Qemali pranoi dhe pas disa ditësh u gjend i vetëm në kryeqytetin hungarez. Ndërkohë po e brente meraku për familjen, sikurse e dinte fare mirë ç’bëhej në kësi rastesh. Ndërkaq dy shqiptarë të panjohur kanë nisur t’i mbushin mendjen për t’u kthyer në Tiranë. Një luftë e tmerrshme motivesh kishte shpërthyer në kokën e tij e ia kishte bërë lëmsh mendimet. Ti je portier i madh dhe nuk kanë se ç’të bëjnë! –kthehu në Tiranë! Aty ke familjen dhe mendo se çfarë mund t’u ndodhë njerëzve të tu!-i thoshte njëri. Dhe, më në fund, në një ditë vjeshte, në drekën e një tetorit të 1956-s, u gjend në aeroportin madhështor të Budapestit për t’u nisur drejt Tiranës ku e priste një “Gaz” i Ministrisë së Brendshme. Dënohet me 16 vjet për “tradhti të lartë”. Më 1962 lirohet pas tri amnistive për të burgosurit politikë. Rikthehet në jetën civile i lodhur, i rraskapitur nga kampet e punës dhe tharja e kënetave, por edhe i braktisur, veçse jo kurrsesi nga miqtë, shokët e simpatizantët e vet të zjarrtë, e mbyll shkrimin e tij mjeshtri Ismet Bellova.

Unë i përmblodha këto shkrime sepse ndjeja se i kam borxh mikut dhe profesorit tim fjalët e para për futbollin qysh kur isha fëmijë, dhe gjeta rastin t’i shpreh mirënjohjen atij dhe brezave që i kanë dhënë kaq shumë sportit shqiptar. Postulati i Bellovës është “shkoni më shumë në stadiume dhe shkarkoni streset, sesa nëpër mitingje partish”.

blank

Jetëshkrim i shkurtër

Qemal Vogli lindi më 29 shtator 1929 në qytetin futbolldashës të Kavajës. Që i vogël ai mbrojti për 2 kampionate portën e Besës. Pastaj për 3 vjet atë të Yllit të Kuq të Durrësit. Por Vogli, në kontrast me mbiemrin e tij u bë shpejt i madh. Ai bëhet pronë e Dinamos, që në lindje të saj, duke fituar 6 herë titullin kampion dhe 5 herë Kupën e Shqipërisë.

Qemal Vogli është ndër futbollistët shqiptarë, që e ka veshur në moshën më të re fanelën kuqezi. Ka qenë vetëm 17 vjeç. 11 ndeshje me kombëtaren shqiptare sigurisht nuk janë shumë për një portier të kalibrit si Qemal Vogli, por kushtet e regjimit komunist ne Shqipëri bene qe Qemal Vogli te arratisej per ne Gjermani ku luajti disa ndeshje me ekipin Mynih 1860. Regjimi komunist nepermjet interpolit e risolli portierin e famshem ne Shqipëri ku kreu dhe disa vjet burg. Ai ishte i gjatë 1 metër e 87 centimetër dhe peshonte 75 kilogramë.

U nda nga jeta më 4 korrik 2004.

blank

Sfida ndaj Kroacisë në çerekfinale, Brazili ka bilancin super pozitiv

Kroacia është një kombëtare e re, duke qenë se ajo ka dalë më vete pas ndarjes së ish-Jugosllavisë, kështu që edhe të gjesh shumë precedentë mes ballkanasve dhe Brazilit nuk është se ka shumë.

Gjithsesi, kjo në çerekfinalet e “Katar 2022” do të jetë përballja e tyre e tretë në një Kupë Bote, ndonëse dy precedentët e tjerë kanë qenë në fazën e grupeve. Sfida më “e freskët” në kujtesë është ajo e Botërorit brazilian, në vitin 2014-të, kur të zotët e shtëpisë fitonin 3- 1, pasi bardhekuqtë kishin bërë rezistencë vetëm në pjesën e parë, kur një autogol i Marselos i dha avantazhin, ndërkohë që Oskar barazonte në pjesën e parë.

Në të dytën, spektakël personal i Nejmari me një dopietë. Tjetër përballje, në fazën e grupeve të “Gjermani 2006”, por në Berlin mjafton një shpërthim i Kakasë. Ndërkohë, dy sfidat e tjera janë dy miqësore, në 2018-ën sërish fitore 2-0 për “Seleçaon” (Nejmar e Firmino në gol) dhe më 2005-ën barazim 1-1.

BRAZIL-KROACI

PANORAMASPORT.AL

blank

“Janë ca kinse patriotë të mëdhenj”, Rama reagon sërish për Xhakën: Nuk i ndihmoj dot ata që s’duan të kuptojnë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish me anë të një postimi në twitter lidhur me akuzat e bëra ndaj tij se përse nuk pati një reagim lidhur me deklaratën e FIFA-s për të gjobitur Granit Xhakën pasi veshi fanelën me emrin “Jashari” pas fitores së Zvicrës ndaj Serbisë.

Në reagimin e parë Rama theksoi se nuk i takon atij të reagojë kur bëhet fjalë për dy qytetarë që luajnë për kombëtaren e zviceriane, pasi nuk është kryeministër i Zvicrës.

Pas këtij reagimi në rrjet u publikua një post i Ramës në vitin 2018-të ku ai shprehte krenarinë për Xhakën dhe Shaqirin të cilët kishin shënuar po kundër Rusisë në Europian.

Në postimin e dytë Rama shkruan se ai i qëndron të dyja postimeve, por nuk mund t’i ndihmojë dot ata që nuk kuptojnë pse-në.

Postimi i Ramës:

Janë ca kinse patriotë më të mëdhenj se të tjerët e disa kinse të zgjuar më shumë se të tjerët, që fjalëve të mia sot u kundërvihen me postimet e mia dikur për  e Xherdanit e Granitit! U qëndroj 100% të dyjave dhe ata që nuk duan ta kuptojnë psenë nuk kam se si i ndihmoj../ dita 

blank

 

blank

FFK ankohet në FIFA për “fyerjet dhe thirrjet raciste” ndaj shqiptarëve në ndeshjen Zvicër-Serbi

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, gjatë një përplasjeje me lojtarët e Serbisë gjatë ndeshjes të zhvilluar në Katar më 2 dhjetor 2022.

RFE/RL

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) tha se ka dorëzuar në Federatën Botërore të Futbollit (FIFA) ankesë dhe dëshmi, për shkak të, siç tha, “fyerjes së rëndë të trajnerit të përfaqësueses së Serbisë” si dhe “veprimeve raciste të tifozëve serbë” gjatë ndeshjes Zvicër-Serbi, të mbajtur më 2 dhjetor në kuadër të Kupës së Botës.

Sipas FFK-së, shfaqja e sloganeve me mesazhe politike dhe raciste ndaj shqiptarëve u dëgjuan pothuajse gjatë tërë ndeshjes, që Zvicra e fitoi me rezultat 3:2.

“FFK kërkon nga FIFA hetim të këtij rasti dhe sanksione ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë, në mënyrë që thirrjet fashiste njëherë e përgjithmonë të qëndrojnë larg stadiumeve të futbollit dhe larg ngjarjeve si Kupa e Botës”, thuhet në njoftimin e FFK-së.

Sipas FFK-së, thirrje të tilla nga tifozë të ekipeve pjesëmarrëse në Kupën e Botës, që po mbahet në Katar, “nuk mund të kuptohen e arsyetohen nga askush, sidomos tani kur Evropa po kërcënohet nga situata e brishtë e sigurisë si pasojë e agresionit të paprovokuar të Rusisë në Ukrainë”.

“Ekipe dhe tifozë me sjellje e filozofi të urrejtjes së njeriut për njeriun nuk do të duhej të kenë vend në ngjarje kaq të rëndësishme sportive siç është Botërori ‘Katari 2022’”, tha FFK-ja më 4 dhjetor.

Në përfaqësuesen e Zvicrës luajnë lojtarë me prejardhje shqiptare, përfshirë Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri me prejardhje nga Kosova, dhe Ardon Jashari me prejardhje nga Maqedonia e Veriut.

Ndeshja midis Zvicrës dhe Serbisë u përshkrua me tensione, midis kapitenit të Zvicrës Xhaka, dhe lojtarëve të Serbisë që ishin në fushë, por dhe ata që ishin në bankën rezervë.

Zvicra arriti të eliminonte Serbinë nga Kupa e Botës, duke kaluar kështu fazën e grupeve, dhe tashmë do të përballet me Portugalinë më 6 dhjetor në rundin e eliminimeve direkte.

Ndryshe, në nëntor FFK-ja dorëzoi ankesë në FIFA për shfaqjen e një flamuri në zhveshtoren e përfaqësueses së Serbisë, me hartën e Kosovës me ngjyrat e flamurit serb dhe me mbishkrimin “S’ka dorëzim”.

Pas kësaj ankese, FIFA tha se ka nisur masa disiplinore ndaj Federatës serbe të Futbollit.

FIFA citoi një pjesë të kodit të saj disiplinor që mbulon sjelljen e pahijshme, duke përfshirë “gjestet, shenjat ose gjuhën fyese” dhe “përdorimin e një ngjarjeje sportive për demonstrime të një natyre josportive”.

blank

S’e lejoi Vuçiçi- Rama fyen Xhakën e Shaqirin: Nuk i fryj zjarrit nacionalist

Edhe pse të gjithë politikanët kryesorë në Shqipëri dhe Kosovë uruan djemtë shqiptarë të Zvicrës, për fitoren historike ndaj Serbisë në Botëror, mungoi urimi i kryeministrit Edi Rama.

Ky njeri, që nuk lë asnjë moment pa shfrytëzuar për të marrë vëmendjen, duke u bërë nacionalist qesharak sa herë i duhet, nuk tha asnjë fjalë, edhe pse çdo shqiptar e kishte këtë çështjen kryesore të diskutimeve.

Por sot, i pyetur nga ndjekësit në rrjetet sociale se përse nuk reagoi, ai sërish reagoi si miku i ngushtë i Serbisë dhe Aleksandër Vuçiçit, duke thënë se nuk donte t’i frynte zjarrit.

“Nuk jam kryeministri i Zvicrës, por i Shqipërisë. Nëse do ndaja dy shqiptarët që ne i shohim me dashuri dhe simpati të madhe. Çfarë do të bëja? Do t’i përdorja për politikë? Dhe në një mënyrë aspak dinjitoze. Do t’i fryja zjarrit të një nacionalizmi qesharak. Nacionalizimi është sa qesharak edhe i rrezikshëm. Nuk është e nevojshme dhe kush e bën këtë me vjen keq. Nuk mund të shkëputen dy shqiptarë, që janë qytetarë të një shteti si Zvicra. Dhe nuk mund të përdoren si mish për top për një lojë luftash ballkanike. Sa i përket sanksioneve, lidhen me politikën e FIFA-s. E dini shumë mirë që është politikë strikte për të mos cenuar kuadrin sportiv nga asnjë lloj nuance politike,” tha Rama.

Çfarë e pengon realisht Edi Ramën të bëjë një reagim?!

Arsyeja është e thjeshtë. Jo vetëm shqiptarët, por edhe protestuesit e shumtë në Mal të Zi e kanë kuptuar. Rama dhe Vuçiç janë bashkë dhe punojnë për një qëllim: që bota serbe të dominojë në rajon.syri.net

blank

Njëmijë ndeshje në karrierë, Messi thyen heshtjen pasi kaloi Maradonën

Leo Messi ishte edhe një herë protagonist absolut në suksesin përballë Australisë, një fitore që i siguroi një biletë për në fazën çerekfinale ku do të përballen me Holandën.

Në ndeshjen e tij të 1 mijë në karrierë, Messi realizoi golin e tij të nëntë në Botëror duke kaluar një legjendë si Diego Armando Maradona:

“U relaksuam pak pasi menduam se ndeshja ishte në kontroll. Në fund vuajtëm jo pak, por e rëndësishme ishte të kalonim turin dhe e bëmë. Kjo ishte një ndeshje e vështirë pasi nuk kishim pushuar mjaftueshëm. Jemi shumë të lumtur që kaluam turin”, u shpreh Messi pas ndeshjes.bw

blank

Katar 2022, ‘The Guardian’ për serbët: Kërkuan vrasjen e shqiptarëve, u treguan fashistë, FIFA hesht

The Guardian kërkon marrjen e masave nga FIFA për Serbinë dhe mënyrën si u sollën lojtarët serbë përballë atyre shqiptarë që luanin për Zvicrën në Botëror.

Në artikull, The Guardian shkruan se është totalisht e padrejtë që në fushë janë lejuar të futen simbolet serbe dhe jo ato shqiptare.

Mbështetur në rrëfimin e një shqiptari, The Guardian shkruan se shqiptarët janë ndjerë të sulmuar në momentin që serbët kanë thirrur në kor dhe kërkonin vrasjen e shqiptarëve. Simbolet me tre gishta nuk mungonin në stadium.

Zvicra fitoi 3 me 2 me Serbinë. Ndeshja në Botërorin e Katarit solli emocione të forta edhe për tifozërinë shqiptare, teksa pas fitores pati edhe tension mes Granit Xhakës dhe futbollistëve serbë. Festa dhe traizra ka pasur kudo, kryesisht në Zyrih, Bazel, Prishtinë e Tiranë.

Artikulli i plotë:

Mbështetësit e Serbisë shfaqën slogane fashiste dhe synonin thirrje raciste ndaj shqiptarëve etnikë gjatë ndeshjes së ekipit të tyre kundër Zvicrës të premten mbrëma, sipas një dëshmie okulare të dhënë për Observer.

Skenat në Stadiumin 974 në Doha, ku Zvicra fitoi 3-2 për të siguruar një vend të 1/16-tës në një ndeshje që u përhap gjatë pjesës së dytë, ngrenë pikëpyetje në lidhje me drejtimin e FIFA-s dhe në veçanti tolerancën e saj të dukshme ndaj shenjave fyese. Hasan Rrahmani mbërriti në ndeshje me një flamur shqiptar në qafë, por thotë se ia kishin konfiskuar atë në hyrje, ndërsa simbolet poshtëruese nacionaliste lejoheshin të kalonin. Ai thotë se iu shfaq një mesazh WhatsApp që FIFA i kishte dërguar stafit të sigurisë që përmbante fotografi të sendeve, fotografi dhe fraza që nuk lejoheshin.

“Isha krejtësisht i shtangur kur pashë numrin e parullave fashiste, bluzave dhe flamujve”, tha Rrahmani. Ai ka treguar dhe një foto të një tifozi që mbante një kapele jeshile të lidhur ngushtë me mizoritë e kryera në luftërat e Kosovës dhe Bosnjës, dhe thotë se burri ishte pjesë e një grupi me të njëjtën veshje. Ndër veshjet e tjera të veshura lirisht nëpër stadium, thotë ai, ishin bluzat që shkruanin “Nga Serbia në Tokio”, një slogan nacionalist i përdorur nga tifozët serbë të futbollit të përdorur gjatë luftërave të viteve ’90. Rrahmani thotë se policia nuk ishte e interesuar për ankesat në lidhje me sendet, apo me gjestet me tre gishta të konsideruar fyese në shumë kontekste.

FIFA mund t’i shohë thirrjet e mbështetësve më të thjeshta për t’u trajtuar, pasi ka lëshuar një mesazh publik në minutën e 77-të duke kërkuar që të ndërpriten “thirrjet dhe gjestet diskriminuese”. Rrahmani thotë se ato ishin të dëgjueshme që në fazën e hershme të mbrëmjes. “Isha i tronditur, absolutisht i shtangur,” thotë ai. “Ata po këndonin këngët më të ndyra raciste.”

Midis atyre që ai thotë se dëgjoi ishin këngë që përfshinin fjalë e terma nënçmues kundër shqiptarëve, dhe thirrjet “Vritini, vritini, vritini shqiptarët”. Fansat gjithashtu kënduan “Kosova është zemra e Serbisë”, lidhur me refuzimin e vendit të tyre për të njohur pavarësinë e Kosovës, thotë ai.  Këngë të tilla nuk janë të panjohura në ndeshjet ku tensionet mes Serbisë dhe Shqipërisë janë ndezur, duke përfshirë dronin e ngritur vite më pare.

Rrahmani përshkruan se ishte sulmuar nga shtatë apo tetë mbështetës të Serbisë pas daljes nga zona e stadiumit. “Ata më shtynë duke më thënë: ‘Shko q*** veten shiptar’,” tha ai. “Më hodhën ujë. U përpoqa të largohesha, por shtatë ose tetë burra të mëdhenj më ndiqnin. Në fund vrapova drejt policisë, e cila nuk bëri asgjë. Gjithçka që ndodhi rreth mbrëmjes ishte thjesht e frikshme. Ajo që prisja të ishte një natë e mirë ringjalli të gjitha ato kujtime të së kaluarës që mendova se kishin ikur.” Ai thotë se policia ishte e sjellshme dhe qetësuese, por e la grupin të largohej.

Serbia tashmë është nën hetim nga FIFA për shfaqjen e një flamuri që tregon Kosovën si pjesë të territorit të tyre, së bashku me fjalët “Ne nuk dorëzohemi”.

“Mosreagimi i FIFA-s më trondit,” thotë ai. “Si në vitin 2022, mund të lejosh tifozët në një stadium të Kupës së Botës të bërtasin për vrasjen e një kombi tjetër? Unë u largova duke u jo i mirëpritur nga FIFA”.

Ai ka lindur në Kosovë dhe jeton në Londër; ai ka ndjekur Anglinë dhe Uellsin në Katar, por ka ndjekur ndeshjen e së premtes për të mbështetur Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën, lojtarët e Zvicrës që kanë rrënjë shqiptare. Festimet e tyre të golave ​​në të njëjtën ndeshje në Rusi 2018, duke formuar me duar simbolet e “shqiponjës” shqiptare, shkaktuan polemika.

Xhaka mund të përballet me hetimin për prekjen e organeve të tij gjenitale. Një tifoze e Shqipërisë është parë duke u shoqëruar nga stadiumi gjatë pjesës së dytë pasi ka bërë gjestin e shqiponjës. FIFA nuk pranoi të komentojë në lidhje me perspektivat e masave disiplinore apo për çështjet e përshkruara nga Rrahmani./ dita


Send this to a friend