VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Kelmendi ar në Paris

By | February 11, 2017
blank

Komentet

blank

Mjeku e konfirmon: Eriksen pësoi arrest kardiak në fushë – simptomat dhe shkaktarët

Mjeku i ekipit kombëtar të Danimarkës, Morten Bosen, ka konfirmuar se Christian Eriksen kishte pasur arrest kardiak, shkaktarët e të cilit akoma mbesin të panjohur, ndërkohë që i gjithë ekipi ka marrë mbështetje profesionale psikologjike.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me drejtorin e futbollit të kombëtares, Peter Moller dhe trajnerin Kasper Hjulmand, ai foli lidhur me atë që ndodhi me mesfushorin në ndeshjen kundër Finlandës.

“Nuk kemi ndonjë shpjegim (për atë që ndodhi), nuk e pashë drejtpërdrejt se çfarë ndodhi, e kam shikuar në TV si të gjithë ju”, është shprehur Bosen.

Arresti kardiak është humbja e menjëhershme e funksionit të zemrës, frymëmarrjes dhe vetëdijes. Kjo gjendje zakonisht rezulton nga një problem në sistemin elektrik të zemrës, i cili prish veprimin e pompimit të zemrës dhe ndalon rrjedhën e gjakut në trupin tuaj.

Arresti kardiak nuk është i njëjtë sikurse një sulm në zemër (infarkti), kur bllokohet rrjedha e gjakut në një pjesë të zemrës. Sidoqoftë, një sulm në zemër ndonjëherë mund të shkaktojë një shqetësim elektrik që çon në arrest kardiak.

Nëse nuk trajtohet menjëherë, arresti kardiak mund të çojë në vdekje. Mbijetesa është e mundur me kujdes të shpejtë dhe të duhur mjekësor. Reanimacioni kardiopulmonar (CPR), duke përdorur një defibrilator – apo edhe thjesht duke bërë kompresime në gjoks – mund të përmirësojë shanset për të mbijetuar.

Shenjat dhe simptomat e arrestit kardiak janë të menjëhershme dhe drastike: Rrëzim e papritur, humbje e pulsit, ndalim i frymëmarrjes, humbje e vetëdijes.
Ndonjëherë disa shenja dhe simptoma ndodhin para shfaqjes arrestit kardiak, siç janë: pakëndshmëri në gjoks, frymëzënie, dobësi, rrahje të shpejta, palpitacione (megjithëse më së shpeshti, arresti kardiak ndodh pa shenja paralajmëruese).

Shkaktari i zakonshëm i arrestit kardiak është ritmi jonormal i zemrës (aritmia) që ndodh kur sistemi elektrik i zemrës nuk funksionon si duhet.

Sistemi elektrik i zemrës kontrollon shkallën dhe ritmin e rrahjeve të zemrës. Nëse diçka shkon keq, zemra juaj mund të rrahë shumë shpejt, shumë ngadalë ose në mënyrë të parregullt (aritmi). Shpeshherë këto aritmi janë të shkurtra dhe të padëmshme, por disa lloje mund të çojnë në arrest kardiak të papritur.
Më së shpeshti, çrregullimi i ritmit të zemrës te arresti kardiak ndodh si pasojë e një fibriliacioni ventrikular (impulse të shpejta, të çrregullta elektrike që i bëjnë barkushet e zemrës të rrahin pa dobi, në vend që të pompojnë gjak).

Gjendjet e zemrës që mund të çojnë tek arresti kardiak janë: sëmundjet e arterieve koronare, infarkti i zemrës, kardiomiopatia (zemra e zmadhuar), sëmundja e valvuleve të zemrës, defektet e lindura të zemrës dhe problemet elektrike në zemër.

Faktorët e rrezikut: histori familjare me sëmundje të arterieve koronare, shtypja e lartë e gjakut, niveli i lartë i kolesterolit, mbipesha, diabeti, mungesa e aktivitetit.

Komplikimet: Kur ndodh arresti kardiak, reduktimi i qarkullimit të gjakut në tru shkakton humbje të vetëdijes. Nëse ritmi i zemrës nuk kthehet menjëherë në normalitet, atëherë ndodh dëmtimi i trurit dhe mund të pasojë vdekja. Të mbijetuarit nga arresti kardiak mund të shfaqin shenja të dëmtimit trunor.

Parandalimi: Zvogëloni rrezikun për arrest kardiak duke për kontrolle të rregullta, duke u ekzaminuar për sëmundje të zemrës dhe zhvilloni një mënyrë të shëndetshme jetësore.

Kur u pyet se sa pranë vdekjes ishte Eriksen, mjeku u përgjigj: “Atë e kishim humbur, ne e bëmë reanimimin kardiopulmonar (CPR) dhe kishte arrest kardiak. Sa afër ishim ne? Nuk e di, e kthyem, ndodhi shumë shpejtë”.

“Unë nuk jam kardiolog, prandaj nuk mund ta them pse ka ndodhur, do t’ua lë ekspertëve. Kjo është njëra prej arsyeve pse ai ndodhet ende në spital. Për të zbuluar se pse ka ndodhur”.

“Ai është i vetëdijshëm dhe përgjigjet në mënyrë përkatëse dhe të qartë. Zemra po rreh përsëri”, ka deklaruar doktori Morten Bosen.

blank

UEFA shpall Eriksenin ‘’Ylli i ndeshjes’’ në Danimarkë-Finlandë, Presidenti Ceferin: Futbolli është lojë e bukur, Kristian e luan bukur

Në shenjë solidariteti dhe respekti, UEFA i ka akordur titullin ‘’Ylli i ndeshjes’’ Kristian Eriksenit për sfidën Danimarkë-Finlandë.

Mesfushori pësoi atak kardiak pak para përfundimit të pjesës së parë dhe humbi ndjenjat në fushë. Të gjithë futbollistët u shokuan nga skena, teksa ndeshja rifilloi dhe atë e fitoi Finlanda.

Pavarësisht rezultatit pozitiv, finlandezët nuk festuan, por u bashkuan me danezët për të brohoritur në kor emrin e Kristian Eriksen i cili po kalonte momente të vështira për jetën.

Një mesazh të veçantë e ka dhënë edhe Presidenti i UEFA, Aleksander Ceferin i cili deklaroi ‘’Futbolli është një lojë e bukur dhe Kristian e luan atë bukur’’.

Po ashtu UEFA në veçanti i uron Eriksenit shërim sa më të shpejtë.

blank

VIDEO – Nis sot “EURO 2020”, hiti i shqiptarit Ermal Meta si kolonë zanore në ndeshjen hapëse Itali-Turqi

Pandemia e koronavirusit e shtyu ngjarjen më të rëndësishme futbollistike në Evropë për EURO 2020 dhe rikthehet sot me premtimin e një spektakli të garantuar.

Tashmë është gjithçka është gati. Ceremonia zyrtare do të nisë në orën 19:00, ndërkohë që ndeshja hapëse do të jetë mes Turqisë dhe Italisë në “Olimpico” në Romë.

Një tjetër ngjarje e veçantë për ne shqiptarët është se në startin e kampionatit evropian të futbollit, do të jetë edhe një bashkëkombës i yni.

Këngëtari Ermal Meta do të shoqërojë si kolonë zanorë me me hitin ‘uno’ në stadiumin olimpiko të Romës në ndeshjen hapëse Itali-Turqi

Në skenë do të ngjitet këngëtari me famë botërore Andrea Boceli, ndërsa zëri i Ermal Metës do të shoqërojë rrëfimin e SKY Sport pak para nisjes së ndeshjes Itali-Turqi.

Kënga UNO flet për një udhëtim me fjalë dhe muzikë që shkon në çdo fushë futbolli dhe tregon se ku nuk është e nevojshme të jesh i famshëm për të luajtur sport dhe shijuar atë.

Në kampionatin europian të futbollit do të përballen 24 skuadra finaliste, turne që do të zgjasë plot një muaj dhe finalja e madhe do të luhet në datën 11 korrik në stadiumin legjendar të Anglisë Wembli.

Për herë të parë do të kthehen edhe tifozët në stadiume, vendim që mori UEFA. Nesër në mbrëmje në shkallët e Olimpikos do të jenë 14 mijë spektatorë që kanë kaluar COVID , janë vaksinura ose kanë një test negativ COVID.

blank

Kampionati Evropian i Futbollit, i cili duhej të mbahej verën e kaluar, fillon sot (Ja grupet, skuadrat, përbërjet, ndeshjet)

Kampionati Evropian i Futbollit, i cili duhej të mbahej verën e kaluar, por u shty për shkak të pandemisë së koronavirusit, do të fillojë sot, 11 qershor, në orën 21:00 me ndeshjen e Grupit “A” midis Italisë dhe Turqisë në Stadiumin Olimpik në Romë. Ndeshja finale është caktuar për 11 korrik në Wembley në Londër, shkruan Anadolu Agency (AA).

Titulli i kampionit të Evropës do të mbrohet nga Portugalia përsëri e udhëhequr nga një prej futbollistëve më të mirë të të gjitha kohërave, Cristiano Ronaldo, i cili, pavarësisht faktit se ka mbushur 36 vjeç, pati një sezon të shkëlqyeshëm individual në fanellën e Juventusit. Së bashku me të, përzgjedhësi Fernando Santos do të mbështetet në disa lojtarë të tjerë me përvojë si Pepe (38 vjeç), Jose Fonte (37) ose Joao Moutinho (34).

Por portugezët gjithashtu mund të llogarisin në gjeneratat e reja, ndërsa shquhen Ruben Dias (24), një mbrojtës i Manchester City i cili u shpall lojtari më i mirë në Premier Ligë sezonin e kaluar, Diogo Jota (24), një sulmues i Liverpoolit dhe Joao Felix (21) i cili me Atletico Madridin fitoi titullin kampion të Spanjës. Me lojtarët e shkëlqyeshëm që ka në dispozicion dhe disiplinën që ka vendosur në ekipin kombëtar, Santos mund të çojë përsëri Portugalinë në një rezultat të shkëlqyeshëm.

Rrethi më i ngushtë i favoritëve, përveç Portugalisë, përfshin edhe kampionët aktual të botës Franca, Spanja, Anglia, Gjermania, Belgjika dhe Italia. Nga plani i dytë, janë nënkampionja botërore Kroacia, Holanda, Turqia, Polonia …

Një nga favoritët e mëdhenj mund të përfundojë garën pas fazës së parë, sepse Portugalia, Franca dhe Gjermania janë në grupin “F”. Është e qartë se Hungaria nuk ka pothuajse asnjë shans në shoqërinë e tyre, ndërsa një gjë e mirë për favoritët është sistemi i garës, i cili në një rezultat të caktuar mundëson që tri ekipe kombëtare nga grupi të plasohen në të tetën e finales.

Vlen të përmendet se EURO 2020 do të ketë gjithashtu dy debutues, ekipet kombëtare të Maqedonisë së Veriut dhe Finlandës. Maqedonia e Veriut arriti sukses historik përmes barazhit të Ligës së Kombeve, duke mposhtur Kosovën dhe Gjeorgjinë. Heroi ishte 37-vjeçari Goran Pandev, i cili shënoi në duelin e fundit të barazhit në Tbilisi për një triumf të madh me rezultatin 1:0. Me fitoren e fundit (2:1) kundër Gjermanisë në kualifikimet për Kupën e Botës në vitin 2022, Maqedonia e Veriut ka treguar se është në gjendje të befasojë edhe favoritët më të mëdhenj. Prandaj, ata nuk duhet të eliminohen shumë shpejt nga lufta për raundin e dytë në Grupin “C”, i cili përfshin gjithashtu Holandën, Ukrainën dhe Austrinë.

Nga kombëtaret e rajonit, këtu është edhe Kroacia, e cila në vitin 2018 në Rusi arriti titullin e nënkampionit të botës. Përbërja e tyre për EURO 2020 ka ndryshuar ndjeshëm në krahasim me Kupën e Botës, sepse, së bashku me Luka Modriç, mungojnë lojtarët kryesorë Mario Manxhukiç, Ivan Rakitiç dhe portieri Danijel Subashiç, të cilët i thanë lamtumirë fanellës me stemën kombëtare. Përzgjedhësi Zlatko Daliç ende mund të mbështetet te kapiteni Modriç, si dhe Domagoj Vida, Marcel Brozoviç, Ivan Prishiç, Ante Rebiç, kështu që kroatët më së paku shpresojnë të kalojnë fazën e grupeve. Duke marrë parasysh që rivalët e tyre në Grupin “D” janë Anglia, Skocia dhe Çekia, është e qartë se ata kanë një punë të vështirë përpara, por në të njëjtën kohë, kalimi në fazën e nokautit është një arritje e vërtetë për nënkampionin e botës.

Sistemi i garimit

EURO 2020 do të jetë turneu i dytë në të cilin do të garojnë 24 ekipe kombëtare. Sistemi i parë i tillë i garimit u aplikua pesë vjet më parë në Kampionatin Evropian në Francë. Kombëtaret janë të ndara në gjashtë grupe me katër ekipe në të cilat të gjithë luajnë me njëra-tjetrën. Kombëtarët e para dhe të dyta nga secili grup do të sigurojnë një vend në fazën e eliminimit të garës, gjegjësisht në të tetën e finales. Katër pjesëmarrësit e mbetur në të tetën e finales do të jenë katër kombëtaret më mirë të plasuara të vendit të tretë.

Hera e parë 11 qytete nikoqire

Do të jetë Kampionati i parë Evropian ndeshjet e të cilit do të zhvillohen në më shumë se 11 qytete dhe vende të ndryshme. Londra (Britani e Madhe), Roma (Itali), Mynihu (Gjermani), Baku (Azerbajxhan), Shën Petersburgu (Rusi), Budapesti (Hungari), Sevilla (Spanjë), Bukureshti (Rumani), Amsterdami (Holandë), Glasgow (Skoci) dhe Kopenhaga (Danimarkë) do të kenë nderin të presin lojtarët më të mirë të futbollit evropian.

Lista e qyteteve nikoqire ka ndryshuar deri para do kohe në përputhje me masat epidemiologjike që vlejnë në disa vende të caktuara. Gjegjësisht, Federata Evropiane e Futbollit (UEFA) këmbënguli që qytetet nikoqire të japin garanci se një numër i caktuar i tifozëve do të lejohen të ndjekin ndeshjet e EURO-s. Kështu, Dublini dhe Bilbao, të cilët nuk mund të garantonin praninë e audiencës në tribuna, u tërhoqën. Një pjesë e ndeshjeve në ato qytete u morën nga Shënt Petersburgu dhe Londra, ndërsa Sevilla u bë e re në listën e nikoqirëve.

Është e rëndësishme të theksohet se nikoqiri i ndeshjeve gjysmëfinale dhe finale do të jetë Londra. Ndeshjet gjysmëfinale do të luhen më 6 dhe 7 korrik, ndërsa finalja është caktuar për 11 korrik, duke filluar nga ora 21:00.

Rregullat e COVID-19

Komiteti Ekzekutiv i Federatës Evropiane të Futbollit (UEFA) ka miratuar rregulla të veçanta për EURO 2020 për shkak të pandemisë së COVID-19. Gjegjësisht, nëse një grup lojtarësh është i detyruar të shkojë në karantinë për shkak të testeve pozitive për koronavirus, ndeshja do të shkojë sipas orarit për sa kohë që ekipi kombëtar ka të paktën 13 lojtarë në dispozicion, përfshirë një portier.

Nëse, nga ana tjetër, ndodh që ekipi kombëtar të mos ketë një numër të mjaftueshëm lojtarësh, UEFA do ta prolongojë ndeshjen për 48 orë, por edhe të ndryshojë vendin e lojës.

Nëse edhe pas 48 orësh një ekip i caktuar kombëtar nuk ka në dispozicion një minimum prej 13 lojtarësh, ndeshja do të regjistrohet me rezultatin zyrtar prej 3 0 për kundërshtarin.

Pikërisht për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe orarit të mbingarkuar ndaj të cilit ishin ekspozuar lojtarët gjatë sezonit, UEFA mori vendimin që për EURO 2020, secili ekip kombëtar mund të regjistrojë 26, në vend të 23 lojtarëve.

Gjithashtu, do të zbatohet rregulli i pesë ndryshimeve të lejuara të lojtarëve gjatë lojës, i cili u vendos gjatë pandemisë së koronavirusit, për të lehtësuar lojtarët. Në rast se ndeshja kalon në kohë shtesë, lejohet zëvendësimi i gjashtë i lojtarit.

Grupi “A”

Turqia

Portierë: Altay Bayindir (Fenerbahce), Mert Gunok (Istanbul Basaksehir), Ugurcan Cakir (Trabzonspor).

Mbrojtja: Zeki Celik (Lille), Caglar Soyuncu (Leicester), Kaan Ayhan (Sassuolo), Merih Demiral (Juventus), Mert Muldur (Sassuolo), Ozan Kabak (Liverpool), Ridvan Yilmaz (Besiktas), Umut Meras (Le Havre) .

Mesfusha: Yusuf Yazici (Lille), Dorukhan Tokoz (Besiktas), Irfan Can Kahveci (Fenerbahçe), Okay Yokuslu (West Bromwich Albion), Orkun Kokcu (Feyenoord), Ozan Tufan (Fenerbahçe), Taylan Antalyali (Galatasaray), Hakan Calhanoglu (Milan).

Sulmi: Burak Yilmaz (Lille), Cengiz Under (Leicester), Enes Unal (Getafe), Abdulkadir Omur (Trabzonspor), Kerem Akturkoglu (Galatasaray), Khalil Ibrahim Dervisoglu (Brentford), Kenan Karaman (Fortuna Duesseldorf).

Italia

Portierë: Gianluigi Donnarumma (Milan), Alex Meret (Napoli), Salvatore Sirigu (Torino).

Mbrojtja: Francesco Acerbi (Lazio), Alessandro Bastoni (Inter), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Emerson Palmieri (Chelsea), Alessandro Florenzi (Paris Saint-Germain), Leonardo Spina (Roma), Rafael Toloi (Atalanta).

Mesfusha: Nicolo Barella (Inter), Bryan Cristante (Roma), Jorginho (Chelsea), Manuel Locatelli (Sassuolo), Lorenzo Pellegrini (Roma), Matteo Pessina (Atalanta), Marco Verratti (Paris Saint-Germain).

Sulmi: Andrea Belotti (Torino), Domenico Berardi (Sassuolo), Federico Bernardeschi (Juventus), Federico Chiesa (Juventus), Ciro Immobile (Lazio), Lorenzo Insigne (Napoli), Giacomo Raspadori (Sassuolo).

Uellsi

Portierë: Wayne Hennessey (Crystal Palace), Danny Ward (Leicester), Adam Davies (Stoke).

Mbrojtja: Ben Davies (Tottenham), Joe Rodon (Tottenham), Chris Mepham (Bournemouth), Chris Gunter (Charlton), Rhys Norrington-Davies (Sheffield United), Neco Williams (Liverpool), Connor Roberts (Swansea), Ben Cabango ( Swansea), Tom Lockyer (Luton).

Mesfusha: Joe Allen (Stoke), Joe Morrell (Luton), Ethan Ampadu (Chelsea), Matthew Smith (Manchester City), Jonny Williams (Cardiff), Aaron Ramsey (Juventus), Dylan Levitt (Manchester United), Rubin Colwill Cardiff) , David Brooks (Bournemouth), Harry Wilson (Liverpool).

Sulmi: Kieffer Moore (Cardiff), Gareth Bale (Real Madrid), Tyler Roberts (Leeds), Daniel James (Manchester United).

Zvicra

Portierë: Yann Sommer (Borussia Moenchengladbach), Yvon Mvogo (PSV Eindhoven), Jonas Omlin (Montpellier).

Mbrojtja: Manuel Akanji (Borussia Dortmund), Loris Benito (Bordeaux), Eray Comert (Basel), Nico Elvedi (Borussia Moenchengladbach), Jordan Lotomba (Nice), Kevin Mbabu (Wolfsburg), Becir Omeragic (Cyrih), Ricardo Rodriguez), Fabian Schar (Newcastle), Silvan Widmer (Bazel).

Mesfusha: Christian Fassnacht (Young Boys), Edimilson Fernandes (Mainz), Remo Freuler (Atalanta), Admir Mehmedi (Wolfsburg), Xherdan Shaqiri (Liverpool), Djibril Sow (Eintracht Frankfurt), Ruben Vargas (Augsburg), Granit Xhaka Arsenal), Denis Zakaria (Borussia Moenchengladbach), Steven Zuber (Eintracht Frankfurt).

Sulmi: Breel Embolo (Borussia Moenchengladbach), Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb), Haris Seferovic (Benfica).

Grupi “B”

Danimarka

Portierë: Kasper Schmeichel (Leicester), Jonas Lossl (Midtjylland), Frederik Ronnow (Schalke).

Mbrojtja: Jens Stryger Larsen (Udinese), Simon Kjaer (Milan), Andreas Christensen (Chelsea), Joachim Andersen (Fulham), Daniel Wass (Valencia), Mathias Jorgensen (Kopenhagë), Joakim Maehle (Atalanta), Jannik Vestergaard (Southampton), Nicolai Boilesen (Kopenhagë).

Mesfushë: Mathias Jensen (Brentford), Christian Norgaard (Brentford), Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham), Thomas Delaney (Borussia Dortmund), Anders Christiansen (Malmo), Christian Eriksen (Inter), Mikkel Damsgaard (Sampdoria), Robert Skov ( Hoffenheim).

Sulmi: Martin Braithwaite (Barcelona), Andreas Cornelius (Parma), Andreas Skov Olsen (Bolonjë), Yussuf Poulsen (Leipzig), Kasper Dolberg (Nice), Jonas Wind (Kopenhagë).

Finlanda

Portierë: Lukas Hradecky (Bayer Leverkusen), Jesse Joronen (Brescia), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers).

Mbrojtja: Paulus Arajuuri (Paphos), Daniel O’Shaugnessy (HJK Helsinki), Joona Toivio (Hacken), Leo Vaisanen (Elfsborg), Sauli Vaisanen (Chievo), Robert Ivanov (Warta Poznan), Jere Uronen (Genk), Nikolai Alho (MTK Budapest), Jukka Raitala (Minnesota United), Pyry Soiri (Esbjerg).

Mesfusha: Glen Kamara (Rangers), Robert Taylor (Brann), Robin Lod (Minnesota United), Joni Kauko (Esbjerg), Onni Valakari (Paphos), Rasmus Schuller (Djurgarden), Thomas Lam (Zwolle), Tim Sparv (Larissa), Fredrik Jensen (Augsburg), Lassi Lappalainen (Montreal).

Sulmi: Joel Ostrobothnia (Union Berlin), Marcus Forss (Brentford), Teemu Pukki (Norwich).

Belgjika

Portierë: Thibaut Courtois (Real Madrid), Simon Mignolet (Club Brugge), Matz Sels (Strasburg).

Mbrojtja: Dedryck Boyata (Hertha Berlin), Jason Denayer (Lyon), Jan Vertonghen (Benfica), Toby Alderweireld (Tottenham), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe).

Mesfusha: Axel Witsel (Borussia Dortmund), Youri Tielemans (Leicester), Leander Dendoncker (Wolverhampton), Kevin De Bruyne (Manchester City), Hans Vanaken (Club Brugge), Dennis Praet (Leicester), Thomas Meunier (Borussia Dortmund), Yannick Carrasco (Atletico Madrid), Thorgan Hazard (Borussia Dortmund), Timothy Castagne (Leicester), Nacer Chadli (Istanbul Basaksehir).

Sulmi: Eden Hazard (Real Madrid), Romelu Lukaku (Inter Milan), Michy Batshuayi (Crystal Palace), Christian Benteke (Crystal Palace), Dries Mertens (Napoli), Jeremy Doku (Rennes), Leandro Trossard (Brighton).

Rusia

Portierë: Yuri Dyupin (Rubin Kazan), Matvei Safonov (Krasnodar), Anton Shunin (Dinamo Moskë).

Mbrojtja: Georgi Dzhikiya (Spartak Moscow), Igor Diveev (CSKA Moscow), Yuri Zhirkov (Zenit), Vyacheslav Karavaev (Zenit), Fedor Kudryashov (Antalyaspor), Andrei Semenov (Akhmat), Mario Fernandes (CSKA Moscow).

Mesfusha: Dmitry Barinov (Lokomotiv Moscow), Rifat Zhemaletdinov (Lokomotiv Moscow), Maxim Mukhin (CSKA Moscow), Alexander Golovin (Monaco), Daniil Fomin (Dinamo Moscow), Roman Zobnin (Spartak Moscow), Alexei Ionov (Krasnodar), Daler Kuzyayev (Zenit), Andrei Mostovoy (Zenit), Magomed Ozdoev (Zenit), Denis Makarov (Rubin Kazan), Alexei Miranchuk (Atalanta), Denis Cheryshev (Valencia).

Sulmi: Artem Dzyuba (Zenit), Anton Zabolotny (CSKA Moskë), Alexander Sobolev (Spartak Moskë).

Grupi “C”

Holanda

Portierë: Marco Bizot (AZ Alkmaar), Tim Krul (Norwich), Maarten Stekelenburg (Ajax).

Mbrojtja: Patrick van Aanholt (Crystal Palace), Nathan Ake (Manchester City), Daley Blind (Ajax), Denzel Dumfries (PSV Eindhoven), Matthijs de Ligt (Juventus), Jurrien Timber (Ajax), Joel Veltman (Brighton), Stefan de Vrij (Inter), Owen Wijndal (AZ Alkmaar).

Mesfusha: Ryan Gravenberch (Ajax), Frenkie de Jong (Barcelona), Davy Klaassen (Ajax), Teun Koopmeiners (AZ Alkmaar), Marten de Roon (Atalanta), Georginio Wijnaldum (Liverpool).

Sulmi: Steven Berghuis (Feyenoord), Cody Gakpo (PSV Eindhoven), Luuk de Jong (Sevilla), Donyell Malen (PSV Eindhoven), Memphis Depay (Lyon), Quincy Promes (Spartak Moscow), Wout Weghorst (Wolfsburg).

Ukraina

Portierë: Georgiy Bushchan (Dinamo Kyiv), Andriy Pyatov (Shakhtar Donetsk), Anatolii Trubin (Shakhtar Donetsk).

Mbrojtja: Eduard Sobol (Club Brugge), Illia Zabarnyi (Dinamo Kiev), Serhiy Kryvtsov (Shakhtar Donetsk), Denys Popov (Dinamo Kiev), Oleksandr Tymchyk (Dinamo Kiev), Vitaliy Mykolenko (Dinamo Kiev), Oleksandr Kara (Oleksandr Kara), Mykola Matviyenko (Shakhtar Donetsk).

Mesfushë: Serhiy Sydorchuk (Dynamo Kiev), Ruslan Malinovskyi (Atalanta), Mykola Shaparenko (Dinamo Kiev), Marlos (Shakhtar Donetsk), Yevhen Makarenko (Kortrijk), Oleksandr Zinchenko (Manchester City), Viktor Tsygankov (Dynamo) (Shakhtar Donetsk), Andriy Yarmolenko (West Ham), Oleksandr Zubkov (Ferencvaros), Heorhii Sudakov (Shakhtar Donetsk), Roman Bezus (Gent).

Sulmi: Roman Yaremchuk (Gent), Artem Besedin (Dinamo Kiev), Artem Dovbyk (Dnipro).

Austria

Portierë: Daniel Bachmann (Watford), Pavao Pervan (Wolfsburg), Alexander Schlager (LASK).

Mbrojtja: David Alaba (Bayern Munchen), Aleksandar Dragovic (Bayer Leverkusen), Marco Friedl (Werder Bremen), Martin Hinteregger (Eintracht Frankfurt), Stefan Lainer (Borussia Moenchengladbach), Philipp Lienhart (Freiburg), Stefan Posch (Hoffenheim), Christopher Trimmel (Union Berlin), Andreas Ulmer (Salzburg).

Mesfusha: Julian Baumgartlinger (Bayer Leverkusen), Christoph Baumgartner (Hoffenheim), Florian Grillitsch (Hoffenheim), Stefan Ilsanker (Eintracht Frankfurt), Konrad Laimer (Leipzig), Valentino Lazaro (Inter), Marcel Sabitz (Leipzig Luc), Louis Scha , Xaver Schlager (Wolfsburg), Alessandro Schopf (Schalke).

Sulmi: Marko Arnautovic (Porti i Shangait), Michael Gregoritsch (Augsburg), Sasa Kalajdzic (Stuttgart), Karim Onisiwo (Mainz).

Maqedonia e Veriut

Portierë: Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano), Damjan Shishkovski (Doxa Katokopia), Riste Jankov (Rabotniçki)

Mbrojtja: Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb), Visar Musliu (Fehervar), Egzon Bejtullai (Shkëndija), Kire Ristevski (Ujpest), Gjoko Zajkov (Charleroi), Darko Velkovski (Rijeka), Ezgjan Alioski (Leeds).

Mesfusha: Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardhi (Levante), Stefan Spirovski (AEK Larnaca), Boban Nikollov (Lecce), Tihomir Kostadinov (Ruzhomberok), Ferhan Hasani (Partizani), Elif Elmas (Napoli), Daniel Avramovski (Kayserispor), Darko Çurlinov (Shtutgart), Marjan Radeski (Akademia Pandev).

Sulmi: Goran Pandev (Genova), Aleksandar Trajkovski (Mallorca), Ivan Triçkovski (AEK Larnaca), Vlatko Stojanovski (Chambly), Krste Velkovski (Sarajevë), Milan Ristovski (Spartak Trnava).

Grupi “D”

Anglia

Portierë: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton).

Mbrojtja: Ben White (Brighton), Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolverhampton), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones Manchester City), Kieran Trippier (Atlético Madrid), Kyle Walker (Manchester City).

Mesfusha: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Calvin Phillips (Leeds), Declan Rice (West Ham).

Sulmi: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Borussia Dortmund), Raheem Sterling (Manchester City).

Kroacia

Portierë: Dominik Livakoviç (Dinamo Zagreb), Lovre Kaliniç (Hajduk Split), Simon Sluga (Luton).

Mbrojtja: Sime Vrsaljko (Atletico Madrid), Borna Barisiç (Glasgow Rangers), Duje Caleta-Car (Marseille), Dejan Lovren (Zenit), Josip Juranoviç (Legia Warsaw), Domagoj Vida (Besiktas), Josko Guardiol (Leipzig), Domagoj Bradariç (Lille), Mile Shkoriç (Osijek).

Mesfushë: Mateo Kovaçiç (Chelsea), Luka Modriç (Real Madrid), Marcelo Brozoviç (Inter), Milan Badelj (Genoa), Nikola Vlasiç (CSKA Moscow), Mario Pasaliç (Atalanta), Ivan Perisiç (Inter), Josip Brekalo Wolfsburg) , Mislav Orshiç (Dinamo Zagreb), Luka Ivanusheç (Dinamo Zagreb).

Sulmi: Ante Rebiç (Milan), Bruno Petkoviç (Dinamo Zagreb), Ante Budimir (Osasuna), Andrej Kramariç (Hoffenheim).

Skocia

Portierë: Craig Gordon (Zemra), David Marshall (Qarku i Derbit), Jon McLaughlin (Glasgow Rangers).

Mbrojtja: Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich), Jack Hendry (Oostende), Scott McKenna (Aberdeen), Stephen O’Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Glasgow Rangers), Andy Robertson ( Liverpool), Kieran Tierney (Arsenal), Greg Taylor (Celtic).

Mesfushë: Stuart Armstrong (Southampton), Billy Gilmour (Chelsea), John Fleck (Sheffield United), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), John McGinn (Aston Villa), David Turnbull (Celtic).

Sulmi: Che Adams (Southampton), Ryan Christie (Celtic), Lyndon Dykes (Queens Park Rangers), James Forrest (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle), Kevin Nisbet (Hibernian).

Çekia

Portierë: Tomas Vaclik (Sevilla), Jiri Pavlenko (Werder Bremen), Ales Mandous (Olomouc).

Mbrojtja: Jan Boril (Slavia Prague), Jakub Brabec (Viktoria Plzen), Vladimir Coufal (West Ham), Ondrej Celustka (Sparta Prague), Pavel Kaderabek (Hoffenheim), Tomash Kalas (Bristol City), Alesh Mateju (Brescia), David Dimri (Slavia Prague).

Mesfushë: Antonin Barak (Verona), Vladimir Darida (Hertha), Adam Hlozek (Sparta Prague), Tomas Holes (Slavia Prague), Jakub Jankto (Sampdoria), Alex Kral (Spartak Moscow), Lukas Masopust (Slavia Prague), Jakub Peshek (Slovan Liberec), Tomash Souçek (West Ham), Petr Shevçík (Slavia Prague), Michal Sadilek (PSV Eindhoven).

Sulmi: Michael Krmençik (Club Brugge), Tomash Pekhart (Legia Varshavë), Patrik Schick (Bayer Leverkusen), Matej Vydra (Burnley).

Grupi “E”

Spanja

Portierë: David de Gea (Manchester United), Unai Simon (Athletic Bilbao), Robert Sanchez (Brighton).

Mbrojtja: Jose Gaya (Valencia), Jordi Alba (Barcelona), Pau Torres (Villarreal), Aymeric Laporte (Manchester City), Eric Garcia (Manchester City), Diego Llorente (Leeds), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Marcos Llorente (Atletico Madrid)

Mesfusha: Sergio Busquets (Barcelona), Rodri Hernandez (Manchester City), Pedri Gonzalez (Barcelona), Thiago Alcantara (Liverpool), Koke (Atletico Madrid), Fabian Ruiz (Napoli).

Sulmi: Dani Olmo (Leipzig), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Gerard Moreno (Villarreal), Alvaro Morata (Juventus), Ferran Torres (Manchester City), Adama Traore (Wolverhampton), Pablo Sarabia (Paris Saint-Germain).

Suedia

Portierë: Robin Olsen (Everton), Karl-Johan Jonsson (Kopenhagë), Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi).

Mbrojtja: Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Andreas Granqvist (Helsingborg), Victor Lindelof (Manchester United), Philip Helander (Glasgow Rangers), Emil Krafth (Newcastle), Mikael Lustig (AIK), Pontus Jansson (Brentford), Marcus Danielson ( Dalian Pro), Martin Olsson (Hacken).

Mesfusha: Jens Cajuste (Midtjylland), Gustav Svensson (Guangzhou), Viktor Claesson (Krasnodar), Albin Ekdal (Sampdoria), Emil Forsberg (Leipzig), Dejan Kulusevski (Juventus), Sebastian Larsson (AIK), Kristoffer Olsson (Krasnodar) Ken Sema (Watford), Mattias Svanberg (Bolonjë).

Sulmi: Marcus Berg (Krasnodar), Jordan Larsson (Spartak Moscow), Robin Quaison (Mainz), Alexander Isak (Real Sociedad).

Polonia

Portierë: Lukasz Fabianski (West Ham), Wojciech Szczesny (Juventus), Lukasz Skorupski (Bolonjë).

Mbrojtja: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Pawel Dawidowicz (Verona), Kamil Glik (Benevento), Michal Helik (Barnsley), Tomasz Kedziora (Dinamo Kiev), Kamil Piatkowski (Rakow Czestochowz), Maciej Rybus (Lokomotiv Moskë).

Mesfushë: Przemyslaw Frankowski (Chicago Fire), Kamil Jozwiak (Derby County), Mateusz Klich (Leeds), Kacper Kozlowski (Pogon Szczecin), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moscow), Karol Linetty (Torino), Jakub Moder (Brighton) (Norwich), Piotr Zielinski (Napoli).

Sulmi: David Kownacki (Fortuna Duesseldorf), Robert Lewandowski (Bayern Mynih), Karol Swiderski (PAOK), Jakub Swierczok (Piast Gliwice).

Sllovakia

Portierë: Martin Dubravka (Newcastle), Marek Rodak (Fulham), Dušan Kuciak (Lechia Gdansk).

Mbrojtja: Peter Pekarik (Hertha), Lubomir Shatka (Lech Poznan), Denis Vavro (Huesca), Milan Shkriniar (Inter), Tomash Huboçan (Omonia), David Hancko (Sparta Prague), Martin Koscelnik (Slovan Liberec), Martin Valjent ( Majorka).

Mesfushë: Marek Hamshík (IFK Gothenburg), Stanislav Lobotka (Napoli), Patrik Hroshovsky (Genk), Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (Këln), Robert Mak (Ferencvaros), Vladimir Weiss (Slovan Bratislava), Laszlo Benes (Augsburg) ), Lukasz Haraslin (Sassuolo), Jakub Hromada (Slavia Prague), Tomas Suslov (Groningen), Jan Gregus (Minnesota United).

Sulmi: Michal Durish (Omonia), Robert Bozhenik (Feyenoord), Ivan Schranz (Jablonec).

Grupi “F”

Hungaria

Portierë: Peter Gulacsi (Leipzig), Denes Dibusz (Ferencvaros), Adam Bogdan (Ferencvaros).

Mbrojtja: Gergo Lovrencsics (Ferencvaros), Endre Botka (Ferencvaros), Adam Lang (Omonia), Akos Kecskes (Lugano), Attila Fiola (Fehervar), Willi Orban (Leipzig), Attila Szalai (Fenerbahce), Benderguz Bolla (Fenerbahce)

Mesfusha: Loic Nego (Fehervar), Adam Nagy (Bristol City), Laszlo Kleinheisler (Osijek), David Siger (Ferencvaros), Daniel Gazdag (Unioni Filadelfia), Andras Schafer (Dunajska Streda), Tamas Cseri (Mezokovesd), Filip Holender ( Partizan Beograd).

Sulmi: Adam Szalai (Mainz), Roland Sallai (Freiburg), Nemanja Nikoliç (Fehervar), Kevin Varga (Kasımpasa), Roland Varga (MTK Budapest), Szabolcs Schon (FC Dallas), Janos Hahn (Paks).

Portugalia

Portierë: Anthony Lopes (Lyon), Rui Patricio (Wolverhampton), Rui Silva (Granada).

Mbrojtja: Joao Cancelo (Manchester City), Nelson Semedo (Wolverhampton), Jose Fonte (Lille), Pepe (Porto), Ruben Dias (Manchester City), Nuno Mendes (Sporting Lisbon), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund).

Mbrojtja: Danilo Pereira (Paris Saint-Germain), Joao Palhinha (Sporting Lisbon), Ruben Neves (Wolverhampton), Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Moutinho (Wolverhampton), Renato Sanches (Lille), Sergio Oliveira (Porto), William Carvalho (Real Betis).

Sulmi: Pedro Goncalves (Sporting Lisbon), Andre Silva (Eintracht Frankfurt), Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Juventus), Diogo Jota (Liverpool), Goncalo Guedes (Valencia), Joao Felix (Atletico Madrid), Rafa Silva (Benfica).

Franca

Portierë: Hugo Lloris (Tottenham), Steve Mandanda (Marseille), Mike Maignan (Milan).

Mbrojtja: Lucas Digne (Everton), Leo Dubois (Lyon), Lucas Hernandez (Bayern Munich), Presnel Kimpembe (Paris Saint-Germain), Jules Kounde (Sevilla), Clement Lenglet (Barcelona), Benjamin Pavard (Bayern Munchen), Raphael Varane (Real Madrid), Kurt Zouma (Chelsea).

Mesfushë: N’Golo Kante (Chelsea), Thomas Lemar (Atletico Madrid), Paul Pogba (Manchester United), Adrien Rabiot (Juventus), Moussa Sissoko (Tottenham), Corentin Tolisso (Bayern Munchen).

Sulmi: Wissam Ben Yedder (Monaco), Karim Benzema (Real Madrid), Kingsley Coman (Bayern Munich), Ousmane Dembele (Barcelona), Olivier Giroud (Chelsea), Antoine Griezmann (Barcelona), Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), Marcus Thuram (Borussia Moenchengladbach).

Gjermania

Portierë: Manuel Neuer (Bayern Munich), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt), Bernd Leno (Arsenal).

Mbrojtja: Antonio Rudiger (Chelsea), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Matthias Ginter (Borussia Moenchengladbach), Niklas Sule (Bayern Munich), Emre Can (Borussia Dortmund), Lukas Klostermann (Leipzig), Robin Gosens (Atalanta), Robin Koch (Leeds), Christian Gunter (Freiburg), Marcel Halstenberg (Leipzig).

Mesfusha: Joshua Kimmich (Bayern Munich), Ilkay Gundogan (Manchester City), Thomas Muller (Bayern Munich), Kai Havertz (Chelsea), Toni Kroos (Real Madrid), Leon Goretzka (Bayern Munich), Jonas Hofmann (Borussia Moenchengladbach), Florian Neuhaus (Borussia Moenchengladbach).

Sulmi: Serge Gnabry (Bayern Munich), Leroy Sane (Bayern Munich), Jamal Musiala (Bayern Munich), Kevin Volland (Monaco), Timo Werner (Chelsea).

Kampionët e deritanishëm të Evropës

Franca nikoqire në vitin 1960 – fituese BRSS

Spanjë 1964 – Spanja

Itali 1968 – Italia

Belgjikë 1972 – Gjermania Perëndimore

RSF e Jugosllavisë 1976 – Çekosllovakia

Itali 1980 – Gjermania Perëndimore

Francë 1984 – Franca

Gjermania Perëndimore 1988 – Holanda

Suedi 1992 – Danimarka

Angli 1996 – Gjermania

Belgjikë dhe Holandë 2000 – Franca

Portugali 2004 – Greqia

Austri dhe Zvicër 2008 – Spanja

Poloni dhe Ukrainë 2012 – Spanja

Francë 2016 – Portugalia​​​​​​

blank

Federata Angleze e Futbollit për herë të parë do të drejtohet nga një grua

Debbie Hewitt është nominuar për postin e presidentes së Federatës Angleze të Futbollit, pozitë e cila ka qenë boshe për shtatë muaj pas dorëheqjes së ish-presidentit Greg Clarke, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e bërë nga federata thuhet se komiteti përzgjedhës, i cili përfshin anëtarë të pavarur, unanimisht nominoi biznesmenen Hewitt për postin e presidentes.

Siç njoftohet, nominimi i Hewitt do të miratohet në mbledhjen e këshillit të federatës më 22 korrik dhe ajo do të marrë detyrën në janar 2022.

Hewitt, e cila ka deklaruar se ka pasur pasion futbollin që në moshë të re, është shprehur se mezi pret të marrë detyrën e re.

Debbie Hewitt do të jetë presidentja e parë femër e Federatës Angleze të Futbollit, e cila ka një histori prej 157 vjetësh.

Greg Clarke dha dorëheqjen nga presidenca në nëntor të vitit të kaluar pas komenteve diskriminuese që bëri në një takim online në Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar.

blank

Ndeshja e boksit Mayweather – Paul përfundon me barazim

YouTuberi amerikan Logan Paul të dielën i mbijetoi luftës me tetë raunde në boks kundër kampionit të pesëfishtë të botës Floyd Mayweather, pasi ndeshja përfundoi barazi në Miami të SHBA-së, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nuk dua që askush të më thotë kurrë më se diçka është e pamundur. Fakti që jam këtu me një nga boksierët më të mirë të të gjitha kohërave dëshmon shanset se mund të mposhtet”, tha Paul pas ndeshjes.

Mayweather, 44-vjeçar, vlerësoi kundërshtarin e tij 26-vjeçarë për qëndresën e tij.

“Ai është më i mirë nga sa mendoja”, tha Mayweather.

“Ai është një garues i ashpër, i vështirë … U habita nga ai sonte”, shtoi ish-ylli i boksit.

Mayweather konsiderohet të jetë një nga legjendat e boksit, duke fituar të gjitha 50 ndeshjet profesionale në tërë karrierën e tij. Për herë të fundit ai luftoi profesionalisht në vitin 2017, kur mposhti yllin irlandez të MMA-së, Conor McGregor.

blank

Kosova shpreson të përfaqësohet me 12 sportistë në Lojërat Olimpike në Tokio

Xhudistja Malinda Kelmendi, prezanton medaljen e artë të fituar në Lojërat Olimpike në Rio më 2016. Prishtinë, 14 gusht, 2016.

 

Shkëlqim Hysenaj

Kosova shpreson që të përfaqësohet nga 12 sportistë në Lojërat Olimpike Verore që zhvillohen në Tokio të Japonisë nga 23 korriku deri më 8 gusht. Pak ditë para nisjes për në Tokio, Radio Evropa e Lirë ka zhvilluar një intervistë me presidentin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqin. Krasniqi konfirmoi se deri më tani është konfirmuar pjesëmarrja e dhjetë sportistëve nga Kosova duke përfshirë pesë xhudistë, një mundës, dy notarë, një nga atletika dhe një nga sporti i shigjetarisë.

Lojërat Olimpike Verore në Tokio, ishin paraparë të mbaheshin në verën e vitit 2020, por shfaqja e pandemisë, bëri që mbajtja e tyre të shtyhej.

Për ekipin Olimpik të Kosovës, këto do të jenë Lojërat e dyta Verore, pas debutimit në Brazil në Lojërat Olimpike Rio 2016.

Në këto gara Kosova mori pjesë me tetë sportistë, ku medaljen e parë të artë për Kosovën e siguroi xhudistja, Majlinda Kelmendi.

Radio Evropa e Lirë: Zoti Krasniqi, sa është e përgatitur Kosova për pjesëmarrje në Lojërat e Olimpike Verore që mbahen në Tokio të Japonisë, prej datës 23 korrik deri më 8 gusht?

Ismet Krasniqi: Kosova do të jetë pjesëmarrëse në Lojërat Olimpike Tokio 2020 me dhjetë garues, mirëpo këta dhjetë garues nuk janë definitivë sepse presim që ky numër të rritet. Mirëpo, deri më tani, gjashtë prej tyre i kanë normat e fituara dhe katër të tjerë janë më ftesë nga komisioni trepalësh. Jemi në pritje ende nga Federata e Karatesë dhe Federata e Boksit, të cilat tashmë kanë filluar garat. Së shpejti boksi do të marrë pjesë në Paris të Francës, gjithashtu karateja do të marrë pjesë në garat kualifikuese në Francë dhe nëse ndonjë nga garuesit tonë, te të cilët shpresat i kemi shumë të mëdha, i fiton normat në Paris, nëse e merr vendin prej të parit deri në të tretin, atëherë direkt shkon në Tokio 2020.

Radio Evropa e Lirë: Në cilat lloje të sporteve merr pjesë Kosova?

Ismet Krasniqi: Deri më tash i kemi xhudon, të cilën e përfaqësojnë pesë garues dhe e kemi një në mundje. Këta (sportistë) janë që kanë fituar normat olimpike. Me ftesë nga komisioni trepalësh, i kemi dy notarë të Federatës së Notit, e kemi një në atletikë dhe tashmë së fundmi, në shigjetari e kemi një të nominuar.

Radio Evropa e Lirë: Në cilat sporte janë pritjet më të mëdha për të fituar medalje? Siç e dimë të gjithë, xhudon e kemi ndër sportet më të suksesshme, megjithatë a mund të shpresojmë në medalje në sporte të tjera?

Ismet Krasniqi: Shihet që janë shumë të përgatitur. Presim shumë nga xhudoja, mirëpo presim edhe nga federatat e tjera, sidomos nga boksi, karateja që nëse i fitojnë normat olimpike, është shumë e mundshme që të kemi edhe ndonjë medalje nga Olimpiada Tokio 2020.

Radio Evropa e Lirë: Viti që lamë pas ka qenë një vit shumë i vështirë për federatat dhe sportistët. Sa ka qenë pengesë pandemia për sportistët?

Ismet Krasniqi: Ju e dini fort mirë që kemi pasur kushte të limituara të ushtrimeve, takimeve, të garave dhe krejt. Mirëpo, jemi mundur që edhe t’i respektojmë edhe institucionet e shëndetësisë edhe të bëjmë ushtrime. Sporti në Kosovë nuk është ndalur, por më vështirësi shumë të mëdha, me frikë në fillim, por nuk jemi ndalur. Jemi në formë të mirë dhe besoj se do të kemi suksese shumë të mira.

Radio Evropa e Lirë: Shkaku i pandemisë janë vendosur rregulla të reja për pjesëmarrësit në Lojërat e Olimpike Verore të Tokios. A mund të jenë këto rregulla pengesë në performancën e sportistëve?

Ismet Krasniqi: Te sportistët nuk ndikon kjo sepse ata i kanë vendet e veta. E kanë Fshatin Olimpik, janë të sistemuar krejt në një vend. Kuptohet, i kanë të gjitha të kryera, duke përfshirë testet e COVID-it. Mirëpo, normal, sa i përket shikueshmërisë dhe pjesës nga delegacionet e federatave dhe komiteteve të ndryshme nacionale të të gjitha shteteve, janë të limituara për shkak të COVID-19. Deri më tash, kemi informata se shikues do të jenë vetëm japonezët dhe ne që jemi të akredituar me një numër shumë, shumë të limituar.

Radio Evropa e Lirë: A do të udhëtoni të gjithë se bashku apo si organizohet udhëtimi për në Tokio?

Ismet Krasniqi: Përafërsisht, brenda dy apo tre ditësh nisemi të gjithë, mirëpo edhe atje kur të shkojmë është një rregull nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, por edhe nga organizatori i Tokio 2020, që ata të cilët e kryejnë garën, secili garues dhe trajneri i tij brenda 48 orësh duhet ta lëshojë shtetin e Japonisë për shkak të masave kundër COVID-19.

Radio Evropa e Lirë: A do të lejohen sportistët të dalin nga Fshati Olimpik?

Ismet Krasniqi: Besoj se do të ketë shumë rregulla strikte sa i përket kësaj. Do të jetë nën kontroll. Lëvizjet do të jenë shumë, shumë të limituara për secilin, edhe për garuesit, por edhe për neve si staf.

blank

Kombëtarja shqiptare kundër Uellsit, formacioni i Shqipërisë

Kombëtarja kthehet sot në fushë dhe luan një ndeshje miqësore ndaj Uellsit në Kardif në orën 18:00.

Nga Uellsi, Reja u shpreh dje se e ka gati formacionin për ndeshjen e nesërme dhe pritet që të mos i ndahet formacionit 3-5-2.

Në portë, në mungesë të Berishës e Strakoshës, do shohim Gentian Selmanin. Mbrojtja është me më të mirët.

Kumbulla, Gjimshiti e Ismajli qëndrojnë para ish-gardianit të Laçit.

Mesfusha do jetë me 5, me dy “raketa” në krahë: Doka dhe Lenjani.

Ndërkohë treshja e qendrës pritet të përbëhet nga Abrashi, Çekiçi dhe Bare. Balaj e Manaj do përbëjnë repartin e sulmit.

SHQIPËRIA: Selmani; Ismajli, Kumbulla, Gjimshiti; Doka, Abrashi, Çekiçi, Bare, Lenjani; Balaj, Manaj. Trajner: Edy Reja.

blank

Rummenigge në pension të parakohshëm nga Bayern Munich, në vend të tij vjen Khan

Munich

Shefi ekzekutiv i Bayern Munich, Karl-Heinz Rummenigge, ka dalë në pension gjashtë muaj më herët sesa pritej dhe do të zëvendësohet nga ish-portieri i famshëm Oliver Kahn, transmeton Anadolu Agency (AA).

Rummenigge bëri kërkesën për t’u larguar nga pozicioni i tij më 30 qershor dhe jo më 31 dhjetor siç ishte planifikuar fillimisht, njoftoi Bayern përmes një deklarate.

“Është koha më e ndjeshme strategjike dhe logjike”, tha 65-vjeçari Rummenigge.

“Ne jemi duke ardhur në fund të vitit financiar dhe në të njëjtën kohë një fazë e re po fillon me një ekip të ri stërvitor. Sezoni i ri duhet të jetë përgjegjësi e Oliver Kahn-it si drejtor i ri i që nga fillimi”, shtoi ai.

Bayern do të fillojë sezonin e ri me ish-trajnerin e Leipzig-ut, Julian Nagelsmann, në krye të ekipit. Nagelsmann do të marrë detyrën nga Hansi Flick, i cili u largua pasi udhëhoqi Bayern-in deri në titujt e Bundesligës dhe do të drejtojë ekipin e Gjermanisë pas Kampionatit Evropian.

Rummenigge, ish sulmues i cili shënoi 162 gola në 310 paraqitje të Bundesligës për Bayern, u bë nënkryetar i klubit në vitin 1991. Që kur u bë drejtor në vitin 2002, Rummenigge ka ndihmuar klubin bavarez që të rrisë qarkullimin nga 176 milionë euro në 679 milionë euro. Kompania që qëndron pas Bayern-it arriti përfitime në çdo vit financiar gjatë kësaj periudhe, duke ndihmuar në krijimin e rezervave që rrallë shihen në futbollin evropian të mbingarkuar me borxhe.

Bayern fitoi Ligën e Kampionëve dy herë, në vitet 2013 dhe 2020, 14 herë u bë kampione e Bundesligës, si dhe fitoi 10 tituj të Kupës së Gjermanisë në kohën kur Rummenigge ishte shefi ekzekutiv.

Ish-portierit të famshëm, 51-vjeçarit Kahn, i është besuar të sigurojë vazhdimin e sukseseve. Ai u bashkua me bordin mbikëqyrës të Bayern-it në vitin 2019 me synimin për t’u bërë drejtor ekzekutiv në vitin 2022, por tani do të marrë detyrën më 1 korrik.

“Në 18 muajt e fundit, unë jam njohur me të gjitha aspektet e klubit dhe e di shumë mirë se si funksionon FC Bayern dhe cilat sfida e presin”, tha Kahn.

blank

Goli në fushën kundërshtare nuk vlen më dyfish, UEFA ndryshon rregullin

Mjaft më me rregullin e golit, që vlen dyfish në fushën kundërshtare, në ndeshjet për kupat e Europës. Komiteti i Garave midis klubeve në UEFA, i cili u takua dje, votoi për shfuqizimin e këtij rregulli, i cili tani do të duhet të miratohet nga Komiteti Ekzekutiv në Nyon.

Nga sezoni i ardhshëm, rregulli në fuqi që nga viti 1965 dhe tani i konsideruar “i vjetëruar” nga trajnerët dhe specialistët do të arkivohet. Le të marrim një shembull praktik, për ndeshjet me sistem eliminimi me vajtje-ardhje:

Nëse ndeshja e parë përfundon 2-1 për ekipin vendas dhe kthimi 1-0 për tjetrin, takimi do të shkonte në kohën shtesë dhe më pas në penallti. Kjo, pasi golat e shënuar në shtëpi dhe ato jashtë, duke nisur nga sezoni i ardhshëm do të kenë të njëjtën vlerë.

blank

Plot 22 penallti për të përcaktuar fituesin, Villareal hedh në ‘KO’ United, Emery konfirmohet specialist i Europa League

Prodhoi mjaft emocione dhe surpriza finalja e Europa League, mes Villarealit dhe Manchester United, e cila u luajtur në “Stadion Mijeski”, të Gdanskut në Poloni. Koha e rregullt përfundoi me rezultatin 1 me 1. Të parët në epërsi kaluan spanjollët, të cilët shënuan në minutën e ’29 me anë të Moreno, i cili shtyu në rrjetë një top të dërguar në zonë nga ana e Dani Parejos.

Pjesa e dytë do të niste vrullshëm nga të dyja krahët, por goli i baraspeshës për “djajtë e ku1”, do të vinte në minutën e ’55-të, me një gol të shënuar nga veteran uruguaian Edison Cavani.

Goli i bomberit u konfirmua vetëm pas konsultimit të arbitri francez Clement Turpin, me VAR, pasi dyshohej për pozicion jashtë loje. Cavani i shkoi pranë edhe golit të dytë në minutën e 72-të, por topi i goditur prej tij me kokë, u largua mbi vijën fatale nga një mbrojtës i spanjollëve, ndërsa koha e rregullt përfundoi në barazim, duke bërë 1ë skuadrat t’i drejtoheshin shtesës 30-minutëshe.

Këto minuta kaluan me shpejtësi dhe fitorja, do të vulosej nga ekzekutimi i 11-metërshve. Plot 22 lojtarë goditën penalltitë, ku lojtarët e Villareal, shënuan saktë 11, përfshirë këtu edhe portierin Rulli, ndërsa për anglezët, gaboi portieri De Gea, duke shënuar kështu dhe humbjen për të tijët.

“Nëndetësja e verdhë” mbyll kështu në mënyrën më të mirë sezonin, pasi triumfon në Europa League dhe njëkohësisht siguron një biletë për edicionin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve. Por rezultati është një rekord historik për trajnerin Unai Emery, i cili ka luajtur plot pesë finale në Europa League, duke fituar 4. Ndërsa Villareal e fiton këtë trofe për herë të parë në histori. bw

blank

Portugalia lejon 16 500 spektatorë në finalen e Ligës së Kampionëve

Stadiumi Estadio do Dragao.

Rreth 16.500 spektatorë do të mund të shikojnë finalen e Ligës së Kamionëve në Porto ka njoftuar të martën Federata Evropiane e Futbollit (UEFA), teksa ka vendosur në shitje biletat.

Kjo shifër përbën një të tretën e kapacitetit që ka stadiumi Estadio do Dragao.

Paraprakisht finalja në futboll ishte planifikuar të mbahej në Stamboll, mirëpo më pas ngjarja është zhvendosur në Portugali, për shkak të situatës me pandeminë në Turqi.

Federata Evropiane e Futbollit veçse ka ndarë nga 6,000 bileta për ekipet finaliste, Chelsea dhe Manchester City.

Përveç tyre do të shiten edhe 1,700 bileta për publikun e përgjithshëm.

Për shkak të pandemisë, spektatorëve do t’iu kërkohet dëshmi e testit negativ për koronavirus, në mënyrë që të hyjnë në stadium.

Meqë Portugalia është në “listën e gjelbër” të Qeverisë britanike, asnjë lojtar apo tifoz me bazë në Britani, nuk do të ketë nevojë t’i nënshtrohet masës së karantinës në kthim.


Send this to a friend