VOAL

VOAL

Ja formacioni i Panuçit përballë Italisë, dilema e vetme…

October 9, 2017

Komentet

Finalja e Euro2024, si u shmang sulmi terrorist në Berlin. Çfarë zbuluan shërbimet sekrete

Një sulm në një turmë mund të kishte shkaktuar shumë vdekje dhe lëndime: islamistët vëzhguan Breitscheidplatz të Berlinit në fundjavë para finales së Kampionatit Evropian!

Për shkak se burrat tashmë po vëzhgoheshin nga shërbimet e sigurisë, një sulm i mundshëm u pengua.

Sipas informacionit të BILD, pesë islamistët thuhet se kanë bërë fotografi të ndryshme të Kishës Memorial dhe zonës përreth me telefonat e tyre celularë më 13 korrik në Breitscheidplatz. Me sa duket për të spiunuar zonën dhe masat e sigurisë.

Tifozët e futbollit tradicionalisht takohen atje në City-West përpara një loje, për të pirë dhe festuar. Mijëra anglezë morën pjesë në finalen e kampionatit evropian të ekipit të tyre të dielën (14 korrik).

Për shkak se sipas informacioneve të BILD ata dihet se janë mbështetës të IS, burrat thuhet se tashmë janë vëzhguar nga Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës.

Të dielën në mëngjes, një SEK mbërriti në banesën e një të dyshuari kryesor në qytetin e Potsdamit.

Beate Ostertag, zëdhënëse e policisë së Berlinit tha se “masat policore u kryen nga policia e Brandenburgut dhe policia e Berlinit në bazë të ligjit të urgjencës policore në lidhje me një tregues të menjëhershëm të rrezikut nga spektri islamik”.

Në operacion u përfshinë edhe forca të komandove të operacioneve speciale nga Brandenburgu dhe Berlini. “Banesat e tre burrave u kontrolluan në tre adresa në Potsdam ,” tha Ostertag.

Capture1
Capture1

BILD foli me 38-vjeçarin tatar të Krimesë, i cili iku në Berlin dy vjet më parë kur shpërtheu lufta.

Ai thotë: “vëllai im bëri një foto të kishës së vjetër të bukur në Berlin për t’ia dërguar djalit të tij, ai gjithashtu shkon rregullisht në Berlin – por për të mësuar në një punëtori”. “Isha në stacionin e trenit në Potsdam-Babelsberg kur më ndaluan dhjetë policë dhe më arrestuan. Më pas ma morën çelësin e derës së përparme”, thotë ai.

Kur policia ka mbërritur në banesën e tij në katin e dytë, në shtëpi ka qenë vetëm e dashura e të dyshuarit. Oficerët e armatosur rëndë morën të gjitha pajisjet elektronike.

38-vjeçari pohon: “nuk e di se çfarë kërkonte policia. Para kësaj, nuk kam pasur kurrë lidhje me policinë apo gjykatat”.

E dashura e tij: “ndoshta sepse jemi myslimanë.” Ata të dy donin të shikonin finalen e Kampionatit Evropian atë mbrëmje – por jo në Berlin .

Capture2
Capture2

“Për shkak të paralajmërimit të kërcënimit, një lidhje me finalen e UEFA EURO 2024 nuk mund të përjashtohej”, shpjegon zëdhënësja e policisë. Ndaj masat u morën menjëherë pasi faktet u bënë të ditura nën drejtimin e policisë së Berlinit.

Me sa duket oficerët nuk mundën të gjenin asnjë armë, eksploziv apo sende të rrezikshme. Sipas hetuesve, nuk kishte ndonjë rrezik specifik. Megjithatë, u mbajt një sinjal i ashtuquajtur rreziku.

“Sipas gjetjeve të policisë, nuk ka indikacione për plane specifike sulmi,” tha Ostertag.bw

Kryetarja e Parisit noton në lumin e Senës në prag të Olimpiadës

Anne Hidalgo duke notuar në lumin e Senës, 24 korrik 2024

 

Kryetarja e Parisit, Anne Hidalgo, notoi të mërkurën në lumin e Senës, për t’u dëshmuar atletëve që do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike Parisi 2024, se uji është i pastër.

E veshur me rroba noti dhe syze, Hidalgo notoi bashkë me disa zyrtarë të tjerë – në mesin e tyre: shefi i komitetit organizativ të Olimpiadës, Tony Estanguet, dhe zyrtari i lartë qeveritar i rajonit të Parisit të Madh, Marc Guillaume.

Hidalgo tha se lumi ishte “i mrekullueshëm”.

“Të notosh në Senë! Disa e kanë ëndërruar, disa nuk kanë menduar se mund të ndodhë, dhe ne e kemi bërë të mundshme”, shkroi më pas në Instagram.

“Pas një ndalese 100-vjeçare, atletët do të zhyten vetëm pas pak ditësh gjatë Lojërave. Noti në Senë do të jetë i hapur për publikun që nga vera e ardhshme”, tha po ashtu Hidalgo.

Anne Hidalgo duke notuar në lumin e Senës.

Anne Hidalgo duke notuar në lumin e Senës.

Uji i Senës është konsideruar i sigurt për not së voni, si rezultat i testeve të përditshme të ndotjes, dhe ministrja e Sporteve e Francës, Amelie Oudea-Castera, ka qenë e para që ka notuar në të javën e kaluar.

Organizatorët e Parisit 2024 kanë planifikuar prej kohësh që t’i zhvillojnë garat e notit në ujëra të hapur.

Viteve të fundit janë investuar rreth 1.4 miliard euro për ta bërë Senën më të pastër.

Lojërat Olimpike Parisi 2024 do të zhvillohen nga data 26 korrik deri më 11 gusht.

Sena do të luajë gjithashtu një rol të madh në ceremoninë e hapjes, pasi parada e kombeve do të zhvillohet me varka. REL

Kate Middleton rikthehet në publik në Wimbledon me motrën dhe vajzën e saj

Kate Middleton bëri një rikthim në publik në Wimbledon dje, e shoqëruar nga vajza e saj, Princesha Charlotte dhe motra e saj, Pippa Middleton.

Princesha e Uellsit, 42 vjeçe, dukej elegante e veshur me një fustan vjollcë nga Safiyaa. Kjo shënoi daljen e saj të dytë publike që nga shpallja e diagnozës së kancerit në fillim të këtij viti.

Zgjedhja e ngjyrës vjollce ishte veçanërisht prekëse, pasi i ishte kushtuar rolit të saj si mbrojtëse e Klubit të Tenisit dhe Kroketit në Lawn All England.

Nuanca mbretërore, e kombinuar me spilën e saj me ngjyrat e klubit – vjollcë dhe jeshile e errët – theksoi lidhjen e saj të thellë me ngjarjen dhe patronazhin e saj që nga viti 2016.

Po ashtu, Pippa Middleton, u bashkua me motrën dhe mbesën e saj në rreshtin e parë të Royal Box në Gjykatën Qendrore.

Pippa zgjodhi një fustan veror me lule nga Beulah London, një veshje të cilën ajo e kishte veshur më parë në dasmën e vëllait të tyre James Middleton në vitin 2021.

Princesha Charlotte, 9 vjeç, pasqyroi stilin klasik të nënës së saj e veshur me një fustan blu me pika.

Pavarësisht daljeve të fundit publike të Kate, punonjësit e pallatit kanë theksuar se nuk ka një datë të caktuar për kthimin e saj me kohë të plotë në detyrat publike. Çdo angazhim i ardhshëm do të varet nga shëndeti i saj dhe udhëzimet e mjekëve. bw

Spanja fiton Euro 2024

Kapiteni i Spanjës, Alvaro Morata, duke ngritur trofeun e Euro 2024 në Berlin, më 14 korrik 2024.

 

Spanja ka fituar Kampionatin Evropian të Futbollit, Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2 me 1 në finale ekipin kombëtar të Anglisë.

Kjo është hera e katërt që Spanja shpallet kampione evropiane në futboll – më shumë se çdo kombëtare tjetër.

Në finalen e zhvilluar në Berlin, më 14 korrik, Spanja kaloi e para në epërsi në minutën e 47 me një gol të Nico Williamsit.

Por, në minutën e 73, Cole Palmer shënoi për Anglinë, duke barazuar rezultatin.

Golin e fitores për Spanjën e shënoi Mikel Oyarzabal në minutën e 86-të, duke ia pamundësuar Anglisë që për herë të parë të fitojë Kampionatin Evropian të Futbollit.

Spanja kishte fituar Kampionatin Evropian të Futbollit edhe më 1964, 2008 dhe 2012. REL

Yamal mori nga tribuna vëllanë e vogël, 2 vjeç, dhe festoi me të trofeun e kampionit të Europës

Lamine Yamal mori nga tribuna vëllanë e vogël, 2 vjeç, dhe festoi me të trofeun e kampionit të Europës me Spanjën dhe atë individual si futbollisti i ri më i mirë i kompeticionit 😊 Çfarë talenti dhe mbi të gjitha çfarë njeriu Lamine Yamal, vetëm 17 vjeç e tri ditë!

Finalja e Euro 2024, një duel që kushton 2.5 miliardë euro

Europiani 2024 në Gjermani është gati të shkruajë kapitullin e tij të fundit. Këtë do ta bëjë këtë të dielë, me finalen e madhe që do të luhet në Berlin dhe ku përballë tyre do të jenë Spanja dhe Anglia (21:00). Një duel që në nivel shifrash mund të përmblidhet në katër blloqe të mëdha, siç e ka publikuar këtë të premte gazeta “Expansión”.VLERA E TREGUT – Mes të dy finalistëve dhe sipas vlerësimit të përbërjes së tyre nga portali i specializuar “Transfermarkt”, kostoja e stafit të Spanjës dhe Anglisë arrin në 2,485 miliard euro. Por “Tre luanët” fitojnë këtë duel me Spanjën, me një vlerësim prej 1,520 miliard eurosh, krahasuar me 965 milionë të Spanjës.

YJET E DY EKIPEVE – Në fakt nuk është ndonjë habi e madhe, që vlera e futbollistëve anglezë në treg është më e madhe se e atyre spanjollë. Është vetë tregu i jashtëzakonshëm në ishull. Tregu i fryrë anglez merr tortën edhe për sa i përket vendeve të para në renditjen e lojtarëve me çmimin më të lartë në finale. Lista kryesohet nga Xhud Bellingam, me një vlerë prej 180 milionë eurosh, përpara Fodenit (150) dhe Saka (140). Spanjollët drejtohen nga Rodri (120), Lamine (90), Pedri (80), Niko Uilliams (60) dhe Dani Olmo (50).

LUFTA E MARKAVE – Dueli mes Spanjës dhe Anglisë është i plotë dhe prek çdo sferë, duke llogaritur natyrisht dhe marketingun dhe të ardhurat nga sponsorët e ndryshëm. Në të ardhurat nga sponsorët, Anglia i jep dorë edhe Spanjës. Sidomos në kapitullin se çfarë paguajnë sponsorët sportivë për të dyja. “Nike” i paguan skuadrës angleze rreth 39 milionë euro në vit ndërsa “Adidas” ul pagesën ndaj Spanjës me 20 milionë euro.

SPANJA SHKON PËR REKORD – “La Roja”, nëse do të shpallet kampione, do ta mbyllë turneun me një rekord të paprecedentë në një kampionat europian: shtatë ndeshje, shtatë fitore. Ç’ka do ta çojë atë të hyjë 100% në çmimet e mundshme, duke i rritur të ardhurat në 28.25 milionë euro. Organi më i lartë evropian ndau 331 milionë për t’u shpërndarë në të gjitha ekipet pjesëmarrëse në këtë edicion.

PANORAMASPORT.AL

I bekuar nga Leo Messi, Yamal mbush 17 vjeç, mediat në Spanjë i kushtojnë faqet e para (FOTO)

Në Spanjë, tifozët, opinioni, mediat, të gjithë janë të fokusuar të finalja e madhe e 14 korrikut kundër Anglisë. Ky ka qenë një Evropian perfekt për “Furinë e Kuqe”, por tani kërkohet edhe “qershia mbi tortë”, trofeu.

Të përditshmet iberike janë ndalur këtë të shtunë te dy personazhet kryesorë të këtij ekipi, Lamine Yamal dhe Nico Williams. Ylli Barcelonës, Lamine Yamal mbushi këtë të shtunë 17 vjeç: “Gëzuar ditëlindjen”, shkruan Sport në faqen e parë e parë, shoqëruar me foton që ka bërë xhiron këtë periudhë, Yamal në krahët e Leo Messit.

 

VIDEO- Skandali në Bosnje, momenti kur Egnatia braktisi ndeshjen pas thirrjeve “Kosova është Serbi”

Egnatia pësoi disfatë 1-0 ndaj Borac Banja Luka, ndeshja e parë e turit të parë të Champions League. Në Gradski stadion Banja Luka (Banja Luka), tensioni ishte i pranishëm që nga fillimi i ndeshjes, deri në vërshëllimën përfundimtare të arbitrit polak, Stefanski.

Gjatë sfidës, u shfaq harta e Kosovës me flamurin serb, ndërsa s’munguan thirrjet “Kosova është Serbi”. Futbollistët e Egnatias protestuan duke kërkuar ndërprerjen e takimit, çka bëri që delegati i UEFA-s të zbresë në fushë për të sqaruar gjithçka.

Gjithsesi, ndeshja filloi përsëri, pas disa minutash. Egnatia-Borac Banja Luka, “beteja” e kthimit, luhet pas disa ditësh. bw

Jaan Roose kalon ngushticën e Mesinës duke ecur në një litar të hollë

Ai eci në një litar vetëm 1.9 cm të gjerë, të mbajtur pezull 200 metra mbi nivelin e detit

Megjithatë, atleti i ekipit Red Bull nuk ishte në gjendje të mposhtte rekordin botëror

VOAL- Atleti i Red Bull Jaan Roose kaloi ngushticën e Mesinës duke mbërritur në shtyllën e Messina-s pasi u nis nga shtylla e Santa Trada në Villa San Giovanni, e mbërthyer në 250 metra mbi nivelin e detit, drejt një vepre të paprovuar më parë: Messina Crossing (Kalimi i Mesinës), d.m.th. duke përshkuar 3600 metrat e ngushticës në një fill litari të gjerë 1.9 centimetra.

Roose pas mbërritjes së tij, tha se ishte “shumë i lumtur me arritjen”.

Jaan Roose përfundoi teknikisht kalimin e ngushticës së Mesinës në një litar, por bëma e tij nuk mund të futet në Librin e Rekordeve Guinness. Atleti në fakt theu rekordin aktual botëror, i cili ishte 800 metra distancë, por ra para përfundimit, me rreth 80 metra të mbetura.

Më pas Roose rifilloi testin, duke e çuar atë në një përfundim, por rregulloret kërkojnë që një rrugë e qartë të përfundojë deri në fund. ATS/ANSA/RSI

Lionel Messi me foshnjen Lamine Yamal- BBC: Fillimi i dy legjendave

Nga George Wright, BBC

Në vitin 2007, Lionel Messi i ri pozonte me një fëmijë në dhomën e zhveshjes së Camp Nou në Barcelonë për një fotosesion bamirësie.

Messi, i cili ishte 20 vjeç, tashmë po bënte emër dhe do të vazhdonte të bëhej ndoshta më i madhi i të gjitha kohërave.

Por fotografi nuk e dinte se foshnja do të bënte bujë edhe në futbollin ndërkombëtar më pak se 17 vjet më vonë.

Messi ishte duke larë Lamine Yamal – 16-vjeçarin që ka mahnitur botën në kampionatin evropian.

Goli i tij kundër Francës në gjysmëfinalen e së martës është ai për të cilin do të flitet me dekada.

Në moshën 16 vjeç e 362 ditë, gjuajtja spektakolare e bëri atë njeriun më të ri që ka shënuar në historinë e turneut.

Fotoja e harruar prej kohësh e Messit dhe Yamal u rishfaq pasi babai i Yamal e postoi atë në Instagram javën e kaluar me tekstin: “Fillimi i dy legjendave”.

Fotot janë realizuar nga Joan Monfort, që punon si fotograf i pavarur për Associated Press.

Xhirimi erdhi pasi Unicef ​​bëri një lotari në qytetin Mataró ku jetonte familja e Lamine, tha ai.

“Ata u regjistruan për lotarinë për të bërë foto në Camp Nou me një lojtar të Barçës. Dhe ata fituan shorteun,” tha zoti Monfort.

Detyra nuk ishte e thjeshtë, tha fotografi.

“Messi është një djalë mjaft introvert, ai është i turpshëm”, tha ai.

“Ai po dilte nga dhoma e zhveshjes dhe befas e gjen veten në një dhomë tjetër të zhveshjes me një vaskë plastike të mbushur me ujë dhe një fëmijë në të. Ishte e ndërlikuar. Ai as nuk dinte si ta mbante në fillim”.

Ashtu si Messi, Yamal vazhdoi të luajë për Barcelonën, ku u bë titullari dhe golashënuesi më i ri i klubit ndonjëherë, si dhe golashënuesi më i ri në ligën spanjolle.

Monfort tha se vetëm kur fotografia filloi të bëhej virale në internet javën e kaluar ai kuptoi se foshnja ishte Yamal.

“Është shumë emocionuese të shoqërohesh me diçka që ka shkaktuar një ndjesi të tillë,” tha ai.

“Të them të vërtetën është një ndjenjë shumë e bukur.”

Image

Katër skuadra shqiptare në… Champions League, në Greqi i bëjnë jehonë

Skuadrat shqiptare kanë treguar rritje në nivel loje dhe për këtë fakt, vlen të përmendet fakti se katër prej tyre do të luajnë në Europë.

Mediat greke i kanë bërë jehonë këtij lajmi, duke shkruar se Deçiç i Tuzit (Mali i Zi), Egnatia e Shqipërisë, Ballkani (Kosova) dhe Struga (Maqedonia) do të përfaqësojnë shqiptarët në arenën ndërkombëtare.

Deçiç do të sfidojë TNS në Champions League, skuadër kjo nga Uellsi.

Ballkani i Ilir Dajës përballet me Santa Colomën e Andorrës.

Egnatia mat forcat me boshnjakët e Banja Luca, kundërshtar ky mjaft i fortë. Ndërsa Struga “gjen” sllovakët e Slovan Bratislava.

(BalkanWeb)

Kompletohet katërshja e më të mirëve, ja kur luhen dy sfidat gjysmëfinale të Europianit

Me kualifikimin e Anglisë dhe Holandës janë mësuar kështu dhe katër skuadrat që do të synojnë fitimin e trofeut në Berlin.

Gjysmëfinalja e parë është ajo mes Spanjës dhe Francës që do të luhet në Mynih, të martën e 9 korrikut në orën 21:00.

“La Roja” vjen pas një fitoreje kundër organizatorëve të Gjermanisë vetëm në kohën shtesë, ndërsa “Gjelat” kaluan vetëm falë penalltive kundër Portugalisë.

Gjysmëfinalja e dytë do të luhet në Dortmund mes Holandës dhe Anglisë, të mërkurën e 10 korrikut po në orën 21:00. “Tulipanët” mundën me përmbysje Turqinë, ndërsa “Tre Luanëve” iu deshën penalltitë për të kaluar Zvicrën.

PANORAMASPORT.AL


Send this to a friend