VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Idrizi: Akademia e Shkencave të hyjë në debat me historianë grekë

By | June 24, 2019
blank

Komentet

blank

Lajthit deputeti i Bashës: Demokratët e Foltores si serbët e Vuçiçit

Me afrimin e datës 11 duket se Basha dhe rrethi gjithmonë e më i ngushtë ka humbur toruan dhe mbi të gjitha arsyen. Pas deklaratave se delegatët që kanë firmosur janë pijanecë, llum, naivë … tani vjen dhe një tjetër edhe me absurde që i krahason ata dhe të drejtat e tyre me serbët e Vuçiçit në Kosovë.

Ja çfarë ka shkruar në facebook deputeti Kreshnik Çollaku:

E verteta perkunder iluzioneve. 

Aq sa strukturat paralele te beogradit ne Kosove mund shkarkojne Albin Kurtin aq dhe nje strukture paralele (nese quhet foltore apo jo)mund te shkarkoje Lulzim Bashen.

blank

blank

Arkiv – Bedri Blloshmi: I bëj thirrje kryeministrit Edi Rama: Mos luaj me gjakun tonë! Rroftë 28 Nëntori!

Më datën 29 Nëntor 2013, Bedri Blloshmi, ish i burgosur politik dhe vëllai i poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi, në atë kohë drejtor i Institutit të të Përndjekurve Politikë i drejtohet kryeministrit të Shqipërisë me deklaratën e mëposhtëme:

“Deklarata e Drejtorit të Institutit të të Përndjekurve Politikë, Bedri Blloshmi më 29 Nëntor 2013

Të tronditur pa masë kur mësuam se ishte vendosur në protokollin e ditës së shtunë emri i diktatorit,

aq më keq shoqëruar edhe me fotografi,

unë ju drejtohem ju si Kryeministër:

Mos luani më me ndjenjat dhe dhimbjen tonë të përgjakur dhe kurrë të shërueshme.

Në emër të atdhetarëve shqiptarë,

në emër të të rënëve për Shqipërinë e copëtuar e gjakosur nga komunizmi,

në emër të nënave shamizeza, në emër të vajzave që s’e përdorën djepin kurrë,

në emër të lotëve të derdhur vazhdimisht,

në emër të të zhdukurve,

të varreve të hapura,

në emër të dhimbjes së përjetshme, të plagëve të pashërueshme,

i bëj thirrje kryeministrit Edi Rama: Mos luaj me gjakun tonë!

Rroftë 28 Nëntori!

blank

Lek Mirakaj: Zonja Nika, jo zi, po skëterrë!

 

Në konferencën “Demistifikimi i historisë dhe e ardhmja” organizuar nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit në kuadër të mbylljes së muaji aktivitetesh kushtuar 109 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ku kanë marrë pjesë historianë të njohur si Pëllumb Xhufi, Nevila Nika, Artan P. Hoxha, Ardit Bido dhe Dorian Koçi, ka rënë në sy deklarimi i zonjës Nika e cila është shprehur se:

“Figura e Enver Hoxhës nuk mund të shihet vetëm zi. Duhet kapërcyer vështrimi i të parit bardh e zi të disa figurave apo ngjarjeve historike përfshirë dhe Enver Hoxhën. Duhet thënë për atë që bëri e atë që nuk bëri. Ai udhëhoqi Shqipërinë për 45 vjet me të mirat dhe të këqijat”, kështu ka deklaruar historiania Nevila Nika, sipas burimit nga balkanweb.com.
https://www.balkanweb.com/historiania-nevila-nika-enver-hoxha-nuk-duhet-pare-vetem-zi/

Pas këtij deklarimi të zonjës Nika, ka reaguar z.Lek Mirakaj, që vjen nga shtresa e familjeve të mëdha të Shqipërisë,  persekutuar nga regjimi diktatorial e që mban mbi supe historinë e Familjes së tij me 950 vite burgje, internime dhe vrasje.

Ja si shkruan midis të tjerave z.Lek Mirakaj: “Mendoj se ka te drejtë, nuk duhet parë vetem zi, është skëterrë!”

Dhe më tutje z.Lek Mirakaj shton: “Z.Nikaj, qoftëlargu nuk udhëhoqi, ai sundoi dhe masakroi. Nuk ka të mira e të këqia, ka vetëm të këqia”!

blank

“Një gru e fortë që përballoi furtuna”, Roza Anagnosti e përlotur për Edi Luarasin: E krahasova me Tringën e Fishtës

TIRANË

Dhimbja që la pas largimi i Edi Luarasit nga kjo botë nuk është e vogël edhe për kolegët e saj artistë.

Aktorja e madhe shqiptare Roza Anagnosti rrëfen e prekur se Edi Luarasi ishte një artiste unike dhe që përballoi furtuna. Ajo e krahason madje me Tringën e Gjergj Fishtës.

“Artistja unike, yll, një gru e fortë, fisnike që përballoi furtuna në jetë është një grua që e nderon figurën e gruas shqiptare. Në këto momente nuk gjeja fjalë, kam bashkëpunuar me të në jetë, të gjithë e kanë dashur me shpirt, me sinqeritet dhe të them të drejtën e krahasova me Tringën e Gjergj Fishtës për gjithë ato vlera dhe rrugë të dhimbshme që kaloi”, thotë Anagnosti.

Edi Luarasi u shua ditën e djeshme në moshën 81-vjeçare pas një sëmundje të rëndë. Ajo ishte bashkëshortja e regjisorit Mihallaq Luarasi, i ndarë nga jeta pak vite më parë.

Që të dy ishin çifti ikonë i Teatrit ndër vite. Por jeta e tyre pati të papriturën e madhe të një kthese të dhimbshme, pasi ndërsa Mihallaqi u burgos ca vite, ajo u përjashtua nga jeta aristike.

Gjithçka ndodhi pas pjesës teatrale “Njollat e murme”, me regji të Mihallaqit, ku luante Edi Luarasi. “Njollat e Murme” dhe vënia e saj në skenë në 1969 mundi të rrokte me pjekuri dhe largpamësi problemin me delikat të kohës, lindjen e parazitëve të rinj, të cilët hanin në kurriz të të aftëve. Autori, arriti të parashikonte me vërtetësi se kу fenomen pо përhapej me shpejtësi në aparatet administrative e shtetërore që kish filluar e që me pas dо të shndërrohej ne një gangrenë рër vetë sistemin.

Pikërisht me ndalimin dhe censurimin e kësaj drame, si dhe të vonë me fatin e keq të Festivalit të 11-të të Këngës në Televizion, lidhet dhe trauma e familjes Luarasi.
I shoqi i Edit, regjisori i talentuar Mihallaq Luarasi, futet në burg dhe dënohet 8 vjet për agjitacion e propagandë. Ndërkohë Edi, e dëbuar nga teatri, detyrohet të futet në rrobaqepësi, për të përballuar vështirësitë financiare.

Gjatë 11-viteve të punës si rrobaqepëse, аjo arrin ta përvetësojë mire zanatin. Njerëzit e donin por dhe ajo i donte, gjithnjë e çiltër, e dashur dhe pa fjalë. Megjithëse 51 vjeçe, pas ardhjes së demokracisë, Edi Luarasi kthehet në skenë dhe arriti të fitojë e meritojë duartrokitjet e publikut në dramën “Vizita e Damës plakë”, duke u rikthyer kështu triumfalisht ne skenën të cilën aq shumë e kishte dashuruar.

blank

SHKODËR, PROJEKTI PËR LUNDRIMIN SHIROKË-MALI ZI-ITALI

Shqipëria, Mali i Zi dhe Italia do të mund të lidhen përmes lundrimit ujor në liqenin e Shkodrës. Një projekt i financuar nga fondet e Komisionit Europian të programeve të bashkëpunimit ndërkufitar IPA pritet të ndërtojë tre mole në liqenin e Shkodrës në Shirokë dhe Zogaj. Ky projekt që përfshin edhe Malin e Zi dhe Italinë bashkë me Shkodrën u prezantua në sallën e këshillit bashkiak të Shkodrës në një dëgjesë publike me banorë të zonës dhe palë të tjera të interesuara.

Zhvillues i këtij projekti për Shqipërinë është Fondi Shqiptar i Zhvillimit. Nada Zaimi përfaqësuese e FSHZH deklaroi se ky projekt që parashikon ndërtimin e tre moleve në liqenin e Shkodrës bashkë me investimet në Malin e Zi dhe Itali kap shifrën e 7 milion eurove prej të cilave 2.4 milion euro janë të parashikuara për pjesën shqiptare.

Projekti për ndërtimin e tre moleve në liqenin e Shkodrës për të rikthyer lundrimin dhe lidhjen me Malin e Zi dhe Italinë pas fazës së studimit dhe dëgjesave publike që po bëhet pritet që të nisë vitin e ardhshëm dhe mund të zgjasë deri në qershorin e vitit 2023. Projekti quhet “Shqipëria, Mali i Zi, Italia, Lidhja e Transportit Multimodal”. starplustv

blank

“Nga qielli i artit shqiptar, u shkëput ylli më i ndritshëm”, drejtuan bashkë festivalin e 11-të, Bujar Kapexhiu: Edi Luarasi do mbetet e paharruar

Edi Luarasi do t’i mungojë familjes, miqve e kolegëve, por edhe spektatorëve shqiptarë. Aktorja e madhe e skenës shqiptare u shua dje për shkak të një sëmundjeje të rëndë, teksa sot do të përcillet në banesën e fundit. Miku i saj, artisti Bujar Kapexhiu thotë për News24 se nga qielli i artit shqiptar, u shkëput ylli më i ndritshëm.

Ai u shpreh se bashkëpunimi me Luarasin që nga festivali i 11-të ka qenë shumë i ngushtë dhe se kanë qenë bashkë si në sukses ashtu dhe në ato që pësuan nga regjimi.

“Është i dhimbshëm çasti kur të takon të flasësh për një njeri të dashur që largohet nga kjo jetë. Edi Luarasi, një nga aktoret më të shquara nuk është më, por padyshim që ka lënë gjurmë të thella në ekran dhe në teatër dhe do jetë e paharruar gjithmonë. Nga qielli i artit shqiptar, u shkëput ylli më i ndritshëm, për të bërë dritë në parajsë. Jam i sigurt se shumë dhimbje kanë për miqtë e kolegët e saj, por edhe spektatorët. Me atë që ajo ka lënë ajo do mbetet e paharruar për të gjithë.
Ka qenë një bashkëpunim shumë i ngushtë. Kemi qenë të dy bashkë dhe për duartrokitjet, ovacionet, suksesin, por edhe të tjerat gjëra që pësuam nga regjimi”, tha Kapexhiu.

blank

Arti shqiptar në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Arti ndodhet në zi! Këtë të premte është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi.

Lajmin e kanë bërë të ditur, miq të saj në rrjete sociale. E para që ka reaguar ishte shkrimtarja Edlira Dones, e cila shkruan:

“Nga një postim i djalit të tij Eldonit sapo mësova se Edi Luarasi ka ndërruar jetë. A nuk ishte thjesht një aktore e shkëlqyer. Mbi të gjitha ajo ishte një partnere e shkëlqyeshme e jetës dhe një nënë e mrekullueshme për Lean dhe Eldonin. Ajo ishte një grua e shkëlqyer që nuk palosej. Vuajti dhe jetoi tmerrin, por kurrë nuk e përkuli kokën. Jetë të humbura nën një diktaturë. Historitë që në ditët e sotme pak njerëz do të donin t’i dëgjonin. Një lamtumirë e fundit për Edi Luarasi. Në kujtesën time si një vajzë 8-10 vjeçare, do të mbetesh ajo gruaja e bukur që doli nga shtëpia me hap të lirë dhe të frikshëm, dhe unë dhe dy kushërinjtë e mi të dashur nga banesa poshtë tëndes, të shikonim. Po te shikonim Edi. Ti nuk je rritur akoma per te kuptuar dhe ditur se cfare donim ne jete, por pamja jote eshte mahnitese. U prehsh në paqe, Edi.

Po ashtu, një reagim ka pasur edhe nga profesori i njohur, Përparim Kabo:

“Një lajm i trisht, u fik Edi Luarasi…pushoi zemra e një gruaje fisnike, e një mirditoreje trime që i beri ball diktaturës duke mbajtur familjen dhe nderin e saj…Artistja sfidante e “Njollave te Murme”…ajo që u perndoq nga teatri dhe punoi si rrobaqepse por u rikthye me “Kthimin e Damës Plakë”…Arti ynë kombëtar humbet kështu një figurë të spikatur, pyllit të mirësisë ju rrëzua edhe një dru i bukur njerezor…Edi e dashur…ishe dhe do mbetesh model, ike dhe na le një brengë të madhe…Nga sot qielli do ketë më shumë art, më shumë dinjitet dhe më shumë dritë…Lamtumirë fisnike…
Panetoni të pret Mihali të pret….
pkabo 3 dhjetor 2021”.

blank

blank

blank

blank

Ben Blushi largohet nga drejtimi i Top Channel, ja dyshimet e para

Drejtori i Përgjithshëm i Top Channel, Ben Blushi është larguar nga drejtimi i këtij televizioni.

Mësohet se largimin e tij ai e ka njoftuar për stafin nëpërmjet një email-i zyrtar.

‘Duke nisur nga sot nuk do jem më në Top Channel.

Me bindjen se sot po largohem nga një kompani më e shëndetshme, më e besueshme dhe më e madhe në krahasim më atë që gjeta para katër vitesh, ju uroj të gjithëve punë të mbarë. Ben Blushi’-shkruhet në email dërguar stafit.

Burime flasin për prishje pazaresh me Blushit dhe pronarëve pasi ky i fundit është akuzuar disa herë për gjobëvënie.

Blushi është akuzuar me dokumente nga media se është implikuar në disa biznese me pronarët e inceneratorëve. syri.net

blank

blank

Rrëfehet Arqipshkvi Arjan Dodaj, nga ikja në Itali me skaf në vitet 1990 deri tek emërimi nga Papa Francesku në krye të Kishës Katolike Shqiptare

Nga ikja në Itali me skaf në vitet 1990 deri tek emërimi nga Papa Francesku në krye të Kishës Katolike Shqiptare.  Kryearqipeshkvi i Dioqezes Tirane-Durrës Arjan Dodaj ka vendosur të rrëfehet pa doreza në Syri Televizion, ku u shpreh se misioni i tij do jetë afrimi i kishës më qytetarët. Dodaj kishte një apel edhe për klasën politike dhe për shoqërinë shqiptare

Kryearqipeshkvi, I Dioqezes Tirane-Durres Arjan Dodaj ka vendosur të rrëfehet pa doreza në Syri Televizion, ku u shpreh se misioni i tij do jetë afrimi i kishës më qytetarët. Dodaj kishte një apel edhe për klasën politike dhe për shoqërinë shqiptare.

Për herë të parë pas 3 dekadash nga rënia  e regjimit komunist, në krye të Kishës Katolike do jetë një shqiptar. Arjan Dodaj, familja e të cilit është nga Toka e Katedraleve Mirdita, në një rrëfim për Syri Televizion kujton momentin kur pasi iku me skaf drejt Italisë në vitet 1990, vendosi të ndiqte rrugën e misionarit.

Dodaj e pranon se komuniteti katolik prej vitesh përballet me probleme të shumta, si shpopullimi, kriminalizimi i shoqërisë, përfaqësimi jodinjitoz, ndërsa zotohet se Kisha Katolike do kthehet në një faktor për ta ndryshuar këtë panoramë.

Kreu i ri i Kishës Katolike ka dhe një përgjigje për ligjvënësit që glorifikojnë diktatorin dhe ata që bëhen pjesë pjesë paradave të krenarisë me foton e diktatorit dhe simbolet e komunizimit.

Dodaj i bën apel klasës politike të ndjekin shembullin e komuniteteve fetare dhe të gjejnë gjuhën e harmonisë. Arqipeshkvi i ri ka dhe një mesazh shprese për shqiptarët. Dodaj u angazhua se do punoj për të faktorizuar komunitetin katolik në mbarë trojet shqiptare.

blank

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

VOA

Prej gati një viti i gjysëm si Ipeshkëv Ndihmës i Arqipeshkvisë Tiranë-Durrës, Imzot Arjan Dodaj do të jetë në krye të kësaj Arqidioqeze. Në njoftimin e sotëm të Selisë së Shenjtë, për emërimin e tij nga Papa Françesku, bëhet e ditur se “Ati i Shenjtë pranoi dorëheqjen nga kujdesi baritor i Kryedioqezës Mitropolitane Tiranë-Durrës (Shqipëri), paraqitur nga Imzot George Frendo. Ati i Shenjtë ka emëruar Arqipeshkёv Metropolit tё Tiranё-Durrёs Imzot Arjan Dodaj, deri sot Ipeshkëv titullar i Lestronës dhe Ndihmës i së njëjtës Kryedioqezё”.

Njoftimi i emërimit u shpall sot nё mesditë nё Katedralen e Shёn Palit nё Tiranё nga Nunci Apostolik nё Shqipëri, imzot Luigi Bonazzi, nё prani tё kryeipeshkvit tё Tiranё-Durrёsit Imzot George Frendo dhe tё kryeipeshkvit tё ri tё sapoemëruar Imzot Arjan Dodaj.

Imzot Arjan Dodaj, bëhet i treti Arqipeshkëv pas rënies së diktaturës komuniste. I pari që drejtoi Arqipeshkivinë e TIranës dhe Durrëst ishte Imzot Rrok Mirdita.

Arjan Dodaj, i cili për katër vjet ka qenë, dhe ende është, për pak kohë, Ipeshkvi im Ndihmës. Kam shumë besim se do ta drejtojë dioqezën me shumë angazhim, dashuri, përvujtëri dhe, mbi gjithçka, me shumë besim dhe lutje. Gjatë këtyre katër viteve si ndihmësi im ka qenë shumë besnik ndaj meje, sigurisht se në këto katër vite si Ipeshkëv Ndihmës ka fituar shumë eksperiencë. Ka njohur shumë mirë dioqezën, dhe ka dhënë shembull shumë të mirë si bari shumë i zellshëm në lutje, shumë i devotshëm ndaj Zojës Mari, dhe shumë i kushtuar ndaj punës baritore”, tha Imzot Frendo në fjalën e tij përshëndetëse.

Imzot Frendo i cili qëndroi në detyrë për 5 vite, njoftoi se do të kthehej në vendlindjen e tij, në mbyllje të misionit. “Sinqerisht ju them se nuk do të jetë e lehtë për mua të largohem nga një vend që e kam dashur aq shumë, nga një popull që e kam dashur pa masë dhe që më ka dashur dhe respektuar më shumë sesa meritoja. Por Shqipëria dhe shqiptarët do të mbeten gjithmonë në qendrën e zemrës sime”, u shpreh ai.

Ceremonia e përurimit të Arqipeshkvit të ri, është parashikuar për më 22 Janar 2022.

Imzot Dodaj në përshëndetjen e tij tha se “Papa Françeskut i shkon e gjithë mirënjohja e thellë plot dashuri për vëmendjen që ka ndaj Kishës sonë, të cilën ia beson angazhimit tim si bari”. Imzot Dodaj i kushtoi një vëmendje të veçantë bashkëpunimit me komunitetet e tjera fetare: “Data e sotme 30 Nëntori, na kujton festën e Shën Andreut Apostull, i thirruri i parë, që aq shumë kremtohet nga vëllezërit tanë Ortodoksë, dhe për këtë arsye ky emërim dëshiroj që të jetë ogur i mirë i vëllazërisë me ta. Shën Andrea në fakt gjithmonë ka qenë një urë lidhje midis lindjes dhe perëndimit, ashtu sikurse në fakt ka qenë gjithmonë vendi ynë. Veçanërisht një përshëndetje i drejtoj komunitetit Mysliman dhe atij Bektashinj, sepse në harmoninë ndërfetare që karakterizon vendin tonë, të jemi gjithmonë të angazhuar për ato vlera që na bashkojnë e që së bashku promovojmë”.

Imzot Dodaj lindi më 21 janar 1977 në Laç. Pas përfundimit të studimeve në Shqipëri, në vitin 1993 emigroi në Itali, ku dhe mori udhë formimi i tij si klerik. Më 11 maj 2003, ai u shugura meshtar nga Papa Gjon Pali II, në Bazilikën e Shën Pjetrit, ndërsa në vitin 2017, ai u transferua në Arqipeshkëvinë Metropolitane Tiranë-Durrës.

Emërimi i tij u përshëndet nga autoritetet më të larta shtetërore e politike të vendit. Presidenti Ilir Meta u shpreh se e kishte mirëpritur me gëzim këtë emërim. “Me urimin e përzemërt për punë të mbarë, shpreh bindjen e plotë se Imzot Arjan Dodaj, me dedikimin dhe shërbimin e njohur dhe të vlerësuar ndaj besimtarëve katolikë dhe popullit shqiptar, do ta përmbushë me sukses misionin e ngarkuar me detyrën e re”, shkroi presidenti në një postim në Facebook.

Nga ana e tij kryeministri Edi Rama, duke vënë në dukje se “Papa Françesku emëron një Arqipeshkv shqiptar të lindur e rritur në Shqipëri, në krye të Arqidioqezës Metropolitane Tiranë-Durrës”, e uroi imzot Dodajn “Zoti qoftë me Ju në këtë mision kaq fisnik”.

Për kryetarin demokrat Lulzim Basha, emërimi i Imzot Dodajt “është një lajm i gëzueshëm jo vetëm për besimtarët katolikë. Jam i bindur se Imzot Dodaj do ta çojë përpara detyrën e tij të shenjtë me të njëjtin përkushtim që e ka dalluar rrugëtimin e tij në krah të të pamundurve e të mënjanuarve të shoqërisë sonë”, shkroi zoti Basha në një urim të tijin në Facebook.

blank

Bizantologu gjerman Peter Schreiner: Thesari shqiptar i shek. X, ungjilli i Korçës nga Kostandinopoja në Shqipëri

Bizantologu gjerman Peter Shcreiner ka marrë pjesë në Kuvendin Ndërkombëtar të Albanologjisë me një studim për atë që e quan “Historia e një thesari shqiptar, Ungjilli i Korçës”. Studimi i tij ka në vëmendje kodikun nr 93 të Korçës dhe ecejaket e tij disashekulkullore.
Peter Schreiner tha për “News 24” se bëhet fjalë për “një dorëshkrim që është greko bizantin e që gjendet prej të paktën 3 shekujsh në territorin shqiptar. Është gjetur në Korçë dhe është dorëshkrim i rëndësishëm sepse ka miniatura të shekullit të 10 dhe është shkruar në fillim të periudhës më të rëndësishme të historisë kulturore bizantine, që është shekulli i perandorit Kostandin Porfirogjenti”.

Schreiner që ka qenë pedagog në Koln dhe president i shoqatës ndërkombëtare të studimeve bizantine, ka gjetur gjatë hulumtimeve të tij, edhe zotëruesit e dorëshkrimit.
“Në fillim i përkiste një tregtari të pasur i cili ia shiti atë një manastiri të famshëm në Kostandinopojë, që e ruajti për 3 shekuj. Më pas u tranportua prej aty në Epir, e paqartë se ku, por mendohet se ai i përkiste një koleksioni me dorëshkrime të rëndësishme në manastirin ku u ruajt. E quaj thesar sepse bën pjesë në këtë koleksion ungjijsh që janë gjetur në Korçë e që janë në Shqipërinë e sotme thesar të simbiozës mes kulturës bizantine e shqiptare mesjetare”.

Kodiku nr.93 i Korçës ruhet në Arkivin e Shtetit në Shqipëri. Schreiner beson se ky Ungjill i përkiste një tregtari të pasur shqiptar te shekujve të fundit që po ashtu e shiti, njësoj si tregtari i pasur i shek të X që e shiti atë duke kërkuar që dorëzimi në manastir të bëhej pas vdekjes së tij. Schreiner sheh vlera artistike e historike në këtë dorëshkrim.

blank

Kryeqytetasit dalin kundër shfaqjes “Prefekti” në Teatrin Kombëtar: Shtrembërim i historisë, e turpshme që rolin e luan një tiranas

Teatri Kombëtar vendosi të lexojë pjesë nga vepra “Hijet e natës” të Vedat Kokonës dhe “Prefekti” të Besim Levonjës për t’i shfaqur në adresën e tij në “Facebook” me rastin e festave të nëntorit.

Por ndërsa “Hijet e natës” kaloi në heshtje një lumë kritikash e ndoqën leximin e “Prefektit” të Levonjës dhe jo vetëm se në të ironizohet e tallet figura e Qazim Mulletit, por sepse përmes saj, duket se Teatri po rivlerëson tezat e qasjet që kishte teatri gjatë regjimit komunist, luftën e klasave dhe stigmatizimin e banorëve të Tiranës që jo vetëm u dënuan dhe iu morën pronat për t’ia dhënë elitës së re komuniste, por edhe u portretizuan dhe përjetësuan në vepra arti si qesharakë.

Persekutimi komunist në Tiranë u shpalos në një konferencë shkencore të Autoritetit të Dosjeve më 19 nëntor.
Pas njoftimit që publikoi në faqen e vet Teatri Kombëtar, Shoqata “Tirona Intellectum” reagoi ashpër. Kjo e fundit e cilëson edhe më të turpshme që pjesë e këtij produksioni është një aktor nga Tirana duke iu referuar Arben Derhemit.

POSTIMI I PLOTË
Teatri Kombëtar njoftoi shfaqjen sot të komedisë “Prefekti”, një komedi totalisht e politizuar, produkt i sistemit komunist, që denigron ish Prefektin e Tiranës, Qazim Mulletit. Përtej çudisë, indinjatës dhe paradoksit se si mund të rikthehen në skenën e teatrit kombëtar veprat “e sukseshme” të komunizmit, vepra e Besim Levonjës (që për extrem të paradoksit në postim e quajnë dhe “kryevepër”) është një shtrembërim flagrant, malinj dhe i shëmtuar i historisë! Qazim Mulleti ka qenë nga figurat më intelektuale dhe të arsimuara të kohës (i shkolluar në shkollat dhe universitetet prestigjoze në Greqi, Turqi dhe Austri) si dhe protagonistët e politikës shqiptare të asaj kohe! Në vend që histografia post-komuniste të bënte “mea culpa” për denigrimin që i ka bërë kësaj figure, vazhdon përsëri mendësine e një epoke të urryer për shqiptarët, çvarrosjen e një paçavureje pas tre dekadash dhe kthimin në skenë të saj, për më tepër në një ditë simbolike, atë të festës kombëtare! Nga ana tjetër, të shfaqësh këtë palo komedi është të fyesh e të poshtërosh jo vetëm Qazim Mulletin dhe familjen e nderuar Mulleti, por të gjithë komunitetin tironas, të fyesh atë pjesë të shoqërisë që u persekutua egërsisht nga sistemi totalitar! E turpshme për më tepër, që aktori kryesor është një tironas! Shoqata “Tirona Intellectum” dënon me indinjatë këtë gjë dhe njofton që së shpejti do të realizojë një simpozium shkencor për figurën e nderuar të Qazim Mulletit, për ti dhënë atij vendin që i takon në histori, në kuadrin e misionit të saj për rishikimin e historisë dhe figurave patriotike të komunitetit tonë, të denigruar nga histografia komuniste! Jo vetëm kaq, por TI do kërkojë dhe do bëjë përpjekjet për kthimin e eshtrave të Mulletit në atdhe! U kujtofshin gjithnjë me nderim figurat patriotike dhe intelektuale të komunitetit tironas! Rroftë dita kombëtare e Pavarësisë se Shqipërisë!


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend