VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Historitë e ciganes dhe zyrtarit të Prefekturës së Prishtinës që shpëtuan hebrenjtë (video)

By | November 21, 2019

Komentet

Presidenti Trump nxirret befasisht nga konferenca e shtypit, pas të shtënave pranë Shtëpisë së Bardhë (video)

Presidenti amerikan, Donald Trump u nxorr befasisht nga salla e konferencës shtypit Shtëpisë Bardhë, pak pasi pati shtëna jashtë gardhit ndërtesës.

White House

Zoti Trump u kthye sallë pas disa minutash dhe tha se një person ishte goditur me armë zjarri nga forcat e rendit dhe është dërguar spital. Ai tha se mesa kishte kuptuar, i dyshuari kishte qenë i armatosur.


Pati shtëna jashtë Shtëpisë Bardhë. Duket se (situata) është krejtësisht nën kontroll…Por pati një goditje me armë dhe dikush është dërguar spital. Nuk e di se si është ai person”, tha ai.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës në Shtëpinë e Bardhë, Steve Herman shkruante në Twiiter, se gazetarët ndenjën në sallën e konferencës për shtyp, ndërsa Shtëpia e Bardhë u vendos nën masa sigurie.

“Ju u befasuar dhe unë gjithashtu u befasova”, u tha presidenti gazetarëve, kur u rikthye.

Ai tha se ishte çuar Zyrën Ovale, pasi u nxorr nga salla e shtypit.

“Dua të falenderoj Shërbimin Sekret. Janë të mrekullueshëm”, tha zoti Trump në përgjigje të njoftimeve se i dyshuari mesa duket ishte i armatosur.

“Ndoshta ‘të shtënat’ nuk kishin të bënin aspak me mua”, shtoi ai.

Shërbimi sekret konfirmoi se kishte pasur të shtëna me armë zjarri pranë Shtëpisë së Bardhë.

Pak minuta pasi kishte filluar konferenca e shtypit, Presidenti Trump u nxorr nga salla, pa shpjegime për ndërprerjen. Edhe Sekretari i Thesarit, Steve Mnuchin dhe Drejtori i Zyrës Menaxhimit dhe Buxhetit, Russ Vought u nxorrën nga salla dhe dyert u kyçën.

Jo Sali Berisha por Edi Rama thotë se Beni Blushi ngordh të bëhet pak ministër, se është akrep apo karrocier i dehur

voal.ch – Tani Ben Blushi po këmben replika me Sali Berishën.

Lexuesit po i sjellim një show nga parlamenti kur Ben Blushi shkëmbente dhe fyerje me Edi Ramën, kur Edi Ramën e bënte për një lekë sikur thotë populli dhe Ben Blushi vice versa e bënte leckë!

“Ben Blushi ngordh të bëhet pak ministër!” “Po si mund të jesh ti ministër kur në zgjedhje si udhëheqës politik more rezultatin më të dobët në 12 qarqe të PS” -Më tutje Edi Rama e quan akrep apo karrocier i dehur, ndërsa Ben Blushi me të tijat.

Fakti është se goja e Ben Blushit është mbyllur, nuk e tregon më atë gjë pasi Edi Rama nuk e bëri pak ministër por Drejtor të Përgjithshëm të Top Channel!

 

 

Shpërthimi në Bejrut shkatërroi veprën e inxhinierit Filip Shiroka (video)

Shpërthimi në Bejrut shkatërroi veprën e inxhinierit Filip Shiroka, i cili projektoi skelën e portit të kryeqytetit libanez, që ishte nga më të mëdhatë në Lindjen e Mesme.

Shqiptarë të tjerë kanë hise të madhe në modernizimin e shtetit, shkruan Klan Kosova.

(Video) Kristaq Rama ishte martuar me një ruse dhe ka edhe një djalë në Rusi, vëllain me babë të Edi dhe Olsi Ramës

Gazetari Artur Çani tregon për deklaratën që gjendet në Arkivin e Shtetit të lëshuar nga Kristaq Rama kur është pranuar në Kuvendin Popullor, në të cilën ka deklaruar se ka qenë i martuar në Rusi dhe ka patur një djalë, përveç dy të tjerëve pas martesës të dytë me Aneta Kolekën, mbesën e Spiro Kolekës.

 

Si e mirëpriste Ylli Ndroqi kryeministrin Edi Rama në Ora News

Ylli Ndroqi ka dalluar gjithmonë nga pronarët e tjerë të televizioneve për shkak të performancës përballë objektivit të kamerës së televizionit.

Gjithnjë i qeshur dhe pa komplekse u bë shpejt i njohur përmes prononcimeve ekzotike, ndërkohë që krijoi tek Ora News një studio të hapur për të gjithë politikanët.

SPAK ka risjellë në kujtesë me emrin e vjetër, Ylli Pamaciu, bashkë me aktivitetin e dyshuar kriminal dhe sot, imazhi nuk është i njëjti në publik.

Por pak vite më parë, ai ishte jo pak herë në shoqërinë e kryeministrit Rama. Shiheni në videot më poshtë kur e pret dhe e përcjell para një interviste në Ora News, apo kur Rama e mirëpret me batuta në kryeministri./TPZ.al

 

FOTOT+VIDEO: Policë me maska dhe të armatosur rrethojnë pasuritë e paligjshme të Ylli Ndroqit, “Ora News” transmeton live momentin

Furgonë policie, efektivë të armatosur të shpërndarë në të gjithë perimetrin e godinës janë parë të qarkullojnë në ambientet e televizionit “Ora News”, pas urdhrit të GJKKO për sekuestrimin e pasurive të Ylli Ndroqit

SPAK dyshon se Ylli Ndroqi (alias Xhemail Pasmaçiu) dhe familja e tij kanë një nivel të pajustifikuar ekonomik dhe dyshohet se këto pasuri të paluajtshme apo të luajtshme, t’i kenë fituar si rezultat i veprimtarisë së tij kriminale që ai ka zhvilluar në Shqipëri, Turqi dhe Itali.

Edhe më herët në njoftimin e SPAK u tha se shoqëritë që kanë aktivitet, përfshirë dhe mediat televizive, do vazhdojnë aktivitetin e tyre, por të administruara nga Agjencia për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konskuara.

Ndërkohë Avokatët e zotit Ndroqi thanë për mediat se kjo e sotmja është një sulm politik, ndërsa shtuan se vendimi për 26 sekuestrot do të ankimohet në Apel.

Ora News transmetoi live, teksa forca të shumta policie mbërritën pranë televizionit.

(Video) Presidentja e Zvicrës Simonetta Sommaruga me rastin e Ditës Kombëtare nderon shqiptaro-zviceranen Xhemile Fetaji me mirënjohjen “Heroinë e përditshmërisë”

Voal.ch – Këtë vit 1 Gushti Festa Kombëtare e Zvicrës u kremtua në mënyrë të veçantë.

E megjithatë, nën rregullat që dikton situata pandemike e koronavirusit, u festua nëpër familje, rrethe shoqërore e komunat në të 26 kantonet.

Po ashtu Presence Swisse hapi një faqe online për diasporën zvicerane nëpër botë.

Fishkzjarret shkëlqyen qiellin helvetik prej natës të 31 korrikut deri pas mesnatën e 2 gushtit.

Presidentja e Zvicrës Simonetta Sommaruga për ta kremtuar këtë ditë me kaq rëndësi kombëtare zgjodhi një mënyrë shumë të veçantë.

Në Rütli, në vendin që quhet “djepi i Zvicrës” buzë Liqenit të Lucernës, atje ku çdo vit kremtohet festa zyrtarisht, për të patur të pranishme gjithë Konfederatën, zonja Sommaruga kishte ftuar për çdo kanton nga një grua dhe burrë që ishin dalluar për kontributin e tyre gjatë pandemisë. Po ashtu ishin të ftuar edhe 2 përfaqësues të “Zvicrës të Pestë”, sikur quhet diaspora zvicerane. Gjithësej 54 përfaqësues, të cilëve  zonja Sommaruga u ndau mirënjohjet për kontributin e tyre të çmuar në përballimin e krizës, duke i quajtur ata “Heronjtë e Përditshmërisë”.

Në fjalën e saj zonja Presidente nënvizoi faktin se “forca e Konfederatës është solidariteti”. Ajo përmendi me nderim ndihmën e qytetarëve të Zvicrës në mbështetje të më të dobtëve dhe të moshuarve  me qëllim përballimin e situatës të jashtëzakonshme, që jeta e vendit në kushte aspak normale të vijonte normalisht, duke filluar nga supermerkatot, farmacitë, mjetet e transportit publik, por jo vetëm. Në ato momente të vështira u dëshmua solidariteti zviceran i qytetarëve për të ndihmuar të moshuarit, duke u bërë blerje dhe u ardhur në ndihmë atyre që kishin vështirësi ekonomike.

“Sot dua të them faleminderit. Faleminderit atyre që bënë blerje për të moshuarit në lagjet e tyre, atyre që i shërbyen vendit tonë pavarësisht virusit, stafit në spitale, stafit të shitjeve, punonjësve të hekurudhave, drejtuesve të kamionëve, fshatarëve, punëtorëve në vendet e ndërtimit dhe stafit në shtëpitë e të moshuarve “: këto ishin fjalët e Simonetta Sommaruga në kremtimet zyrtare për 1 gusht. “2020 ishte viti i koronavirusit, tha ajo, “por shpresoj që të quhet edhe viti i solidaritetit”.

Ceremonia po për shkak të situatës korona zgjati vetëm 90 minuta dhe prania ishte shumë e kufizuar, gjithësej ishin 150 të pranishëm.

Midis të nderuarve ishte edhe shqiptaro-zvicerania Xhemile Fetaji, me origjinë nga Gostivari, e cila mori direkt nga Presidentja e Zvicrës mirënjohjen bashkë me nga një fidan molle, që do të mbjellen në kantonet ku jetojnë.

Xhemile Fetaji është dalluar për kontributin e saj shembullor gjatë pandemisë si shitëse në Migros. Xhemilja ka punuar në mënyrë të jashtëzakonshme gjatë periudhës të lockdown.  Xhemilja është shumë aktive në jetën sociale. Këtë vit kandidoi për parlamentare në zgjedhjet lokale të kantonit të saj.

Për voal.ch Xhemile Fetaji tha: “Dje ishte një ditë shumë speciale për mua. Nuk fjeta hiç natën e 31 korrikut kur u zbardh 1 Gushti. Aktiviteti kishte një organizim të përsosur. Nuk quhet kot Zvicër. Kur filloi ceremonia më prekën shumë fjalët e Presidentes, zonjës Sommaruga, kur na u drejtua dhe tha :” Ju me siguri e keni pyetur veten pse pikërisht unë jam e ftuar këtu!” Edhe unë kur më erdhi ftesa për Rütli i kisha bërë vetes të njëjtën pyetje: Përse unë. Sepse në Thurgau, kantonin ku jetoj unë, ka patur shumë njerëz që janë angazhuar kështu sikur unë. Zonja Sommaruga na falenderoi ne, 54 përfaqësuesave nga e gjithë Zvicra. Unë do të falenderoja Zonjën Sommaruga dhe Zvicrën, për shtetin demokratik që kemi.”

Voal.ch e uron për këtë nderim duke i uruar suksese të tjera./Elida Buçpapaj

 

 

Xhemile Fetaji, kandidate e SP për këshilltare kantonale në Thurgau në partin SP shpreson të fitojë Nga Hava Kurti Krasniqi

(Video) Kristina Kumi nena jone që rriti qindra bij e bija në Shtëpinë e Fëmijës Sarandë Nga ILIR ÇUMANI

Ne, një grup ish – fëmijë të Shtëpisë së Fëmijës “Vangjel Pulla” në Sarandë, 1. Arben Skëndo, 2. Artur Kiptiu, 3. Lulzim Treni, 4. Shpetim Vrako, 5. Bajazit Shehu dhe 6. Ilir Çumani, pas 35 vjetësh takohemi me shumë mall, dhe kështu së bashku, vendosëm që të shkojmë në Greqi për të bërë një surprizë të veçantë.

U nisëm të takojmë ish edukatoren tonë, Kristina Kumi, gruan që u bë simbol i dashurisë dhe humanizmit, ajo që u përkushtua për ne, për ata qindra fëmijë jetim të qytetit të vogël dhe të bukur bregdetar të Sarandës.

Ajo u kujdes dhe i rriti me shumë përkushtim dhe dashuri të vegjëlit pa kujdesin prindëror. Tashmë, në të mbi 80 – tat, Nënë Kristina jeton me familjen e saj në Athinë, me bashkëshortin i saj xhaxhi Koçon dhe dy djemtë, Gligorin dhe Vironin, që nga viti 1990.

Vajtja jonë atje, ishte jo vetëm një surprizë e bukur për atë, por edhe për ne. Mbi të gjitha, ishte një mesazh i madh për familjet shqiptare, për mbarë shoqërinë e ditëve tona.

Ta duam dhe ta vlerësojmë shumë familjen, ti duam dhe t’i respektojmë prindërit sa ata janë gjallë dhe i kemi në mes nesh. Në të kundërt, kur largohen për fare nga kjo botë, është vonë, tepër vonë….

Këtë e dinë dhe e ndjejnë më së shumti fëmijët jetimë, ata që fati padrejtësisht i privon nga mungesa dhe mospasja e një familjeje, nga mungesa pranë e figurave më të dashura që ka Njeriu në jetë: NËNA dhe BABAI….

Dokumentar i RTSH, viti 1993 kushtuar Arshi Pipës me skenar dhe regji të Ylli Pepos

Voa.ch – Lexuesit të nderuar të voal.ch po i sjellim një dokumentar të RTSH, prodhim i vitit 1993 me skenar dhe regji të Ylli Pepos mbi jetën dhe veprën e Arshi Pipës. Arshi Pipa lindi më 28 korrik 1920 dhe u nda nga kjo jetë më 20 korrik 1997. Mjerisht të gjithë kollosët e kombit diktatura mizore ose i burgosi, i vrau ose i detyroi të iknin nga Atdheu. Arshi Pipa pas vrasjes në mënyrë mizore të vëllait avokat Myzaferit dhe pas burgosjes të tij prej 1945 deri më 1956, sapo doli nga burgu duke ditur se do të burgosej rishtas, ai bashkë me të motrën Fehimen, me plagë në zemër largohen nga Shqipëria.

 

 

 

VIDEO – Agron Tufa: Drejtësia gjermane u shkon punëve deri në fund. Ta dinë shokët e kolegët e Edmond Cajës

Puna që nisëm ne po jep frytet e saj. Drejtësia gjermane u shkon punëve deri në fund. Kriminelin Edmond Caja unë e kallëzova në emër të ISKK në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për krime kundër njerëzimit (5 qershor 2019). Pas suprimimit të kësaj Gjykate me SPAK, kreu i tij, hetuesi i kohës së komunizmit – Arben Kraja, e nisi punën me pushimin e këtij kallëzimi. Por gjermanët nuk mendojnë si Arben Kraja.
Ju lutemi dëshmitarëve, si dëshmitë e atyre që i kam regjistruar e dërguar unë në München, si ato që po përgatit gazetarja Luljeta Proni, të mos ngurrojnë.
Drejtësia duhet të vendoset, qofte dhe simbolikisht e moralisht për hir të atyre që vuajtën e mbijetuan apo vdiqën nga plumbi dhe rrahjet e kriminelëve! Shokët e kolegët e Cajës që janë përhapur kapilarë në piramidën e pushtetit të etërve duhet ta marrin kjartë mesazhin!

(Video) Bolton flet rishtas për Fax News: Rama ishte pro shkëmbimit të tokave – Shkëmbimi i territoreve ide e Thaçit dhe Vuçiç që ka filluar më 2018 –

Intervistë nga Robert Papa

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare në administratën e Trump, John Bolton ka dhënë një intervistë ekskluzive për emisionin “Në fokus” në Fax News ku bëri deklaratën e fortë se ideja e shkëmbimit të territoreve erdhi nga vetë liderët e Kosovës dhe Serbisë.

Bolton ngriti dyshimet se takimi që do të bëhej mes tyre mund të ishte një mundësi për fotografi në Shtëpinë e Bardhë, gjë që dështoi pasi Thaçi u kthye në Kosovë për shkak të aktakuzave të ngritura nga Prokuroria e Hagës.

“Ishte një dështim por mos mendoni që nuk ishte një mundësi për foto në Shtëpinë e Bardhë dhe kaq. Ka filluar që në 2018, nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi i tokave, janë liderët e Serbisë dhe Kosovës, pra Vucic dhe Thaci që kanë kërkuar të bëjnë këtë shkëmbim kufijsh.

Aktualisht kisha ndikim se mendova që duhej të ndërmerreshin disa hapa në Ballkan dhe Europën Lindore. E gjitha për të rritur ndikimin rus, për të rritur influencën e tyre duke u përpjekur që të sillnin aromën e luftës së ftohtë. Kryesorja është nëse Kosova dhe Serbia do të kishin arritur marrëveshjen, një pjesë do ishte shkëmbimi i tokave dhe një pjesë do thonin që nuk është e pranueshme për ne dhe ne do ta kundërshtojmë marrëveshjen që bëtë ju të dy, kjo nuk do të ndodhte.

Të dy vendet e kuptuan që futja në NATO dhe BE varej nga zgjidhja e mosmarrëveshjeve. Është parim i NATOS, nuk pranohet një anëtar kur ka diskutime për kufijtë e tij. Pas një kohe e kuptuan që kjo cështje duhej zgjidhje. Për mua, cështja ishte nëse kjo kundërshti në Ballkan të mund të zgjidhej përmes një procesi si dhe stabilitet në një rajon të vështirë, por vecanërisht të ndalonte përpjekjet ruse që të mos shkaktonin më shumë destabilitet.

Ishte e qartë për mua se disa europianë kishin shikime të fiksuara se si prisnin të zgjidhej kjo dhe disa të tjerë ishin më fleksibël. Nëse të dyja palët binin dakord, ne ShBA nuk do e kundërshtonim dhe natyrisht në Europë kush do ta kundërshtonte”, tha Bolton.

I pyetur nëse Presidenti i Amerikës është pro serb apo pro shqiptar, Bolton thotë se nuk është cështje aq e madhe për të sa të zgjedhë një kah.

“Nuk mendoj se ishte një cështje e madhe për atë. Një nga arsyet që doja ta shikoja a ka ndonjë rrugë tek zgjidhja e kësaj ishte se ai gjithmonë thoshte se në respekt me NATO-n, nuk dua të hyj në një luftë me Rusinë prej Malit të Zi dhe pa thënë emrin e vendeve të tjera kur ata nuk po mbështesin mbrojtjen e tyre. Kësisoj historia e Ballkanit ishte shumë e ndërlikuar”, tha Bolton.

“Kur kanë të drejtë gjermanët, përse jo shqiptarët?”, John Bolton flet për kufijtë dhe krímet kundër njerëzimit. Ja cili është modeli më i rëndësishëm

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare në administratën e Trump, John Bolton ka dhënë një intervistë ekskluzive për emisionin “Në fokus” në Fax News ku foli për shkëmbimin e kufijve duke thënë se nuk bie dakord me teorinë se ndryshimi i kufijve sjell stabilitet. Sipas tij njerëzit ndryshojnë me kohën dhe kur gjermanët e kanë këtë të drejtë, përse të mos e kenë shqiptarët.

“Unë i kuptoj argumentet që bëjnë shumë vetë në Ballkan. Nëse fillon të ndryshosh kufijtë, cdo gjë do bëhet më e stabilizuar. Personalisht nuk jam dakord domosdoshmërisht me këtë. Mendoj se shumë nga këta kufij janë aksidente të historisë. Njerëzit ndryshojnë me kohën dhe duhet ta kuptojnë këtë. Kur gjermanët e kanë këtë të drejtë, përse jo shqiptarët”, tha Bolton.

Sa i përket krímeve komuniste, foli në detaje për disa modele teksa më të rëndësishmin e cilësoi atë të Afrikës së Jugut që ka komisionin e të vërtetës dhe pajtimit. Kujtojmë se në qendër të vëmendjes për ákuzat e krímeve të lùftës është Hashim Thaci, i cili nuk zhvilloi dot takimin në ShBA me Aleksandër Vucic për shkak se i erdhi áktakuza nga Prokuroria e Hagës.

“Kam shkruar shumë për krímet botërore kundër njerëzimit dhe konceptin e juridiksionit universal dhe gjykatës ndërkombëtare të krímeve. Një nga përfundimet e mia është se vendet duhet të jenë gjykuesit për njerëzit që kryejnë kríme në emër të një vendi. Nuk besoj ti transportojmë të gjithë në Gjykatën Ndërkombëtare. Ndërsa e kam studiuar këtë cështje, vende të ndryshme e kanë zgjidhur në mënyrë të ndryshme.

Shikimi im është që njerëzit duhet të jetojnë me vetveten dhe të dënojnë njerëzit që kryejnë kríme në emër të tyre. Në kohë të tjera thonë që kosto është shumë e madhe. Në vende si Gjermania thonë se të gjithë kemi qenë pak fajtorë dhe nuk duan ti dènojnë.

Më e rëndësishmja për mua është modeli i Afrikës së Jugut që apelon shumë ndaj meje. Komisioni i së vërtetës dhe pajtimit, mënyra se si merr një amnisti është duke thënë të vërtetën për krímet që keni kryer dhe ajo që është e rëndësishme është përpilimi i arkimeve për brezat që vijnë, ta dijnë se cfarë ndodhi. Ky duhet të jetë fokusi real”, u shpreh Bolton në Fax News.

Soros krijon káos në Reformën në Drejtësi? John Bolton: Të publikohen faktet (Flet edhe për lojën e rrèzikshme të Putin)

John Bolton ka folur për ndikimin e Soros në Reformën në Drejtësi pasi thuhet se përdor fonde federale për politikat e tij duke krijuar kaos në Shqipëri. Në një intervistë ekskluzive për emisionin “Në fokus” në Fax News, Bolton thotë se duhet të krítikohet por mendon se duhet të nisin hetimet.

“Nuk kam hetuar peronsalisht, mbase për këtë duhet të kritikohem por mendoj se është dicka që duhet hetuar. Ka shqetèsime por duhen publikuar faktet”, tha Bolton.

I pyetur nëse Ballkani është i rrèzikuar nga Rusia dhe Kina, jep përgjigje pozitive dhe thotë se loja e Putin është e rrèzikshme.

“Po, absolutisht. Putin do kthehet si president, jam i sigurt që ju e dini këtë. Fjalimi i tij ishte kátastrofë gjeo politike. Ai dëshiron të rrisë ndikimin rus, vecanërisht në Europën Lindore dhe qendrore. Mendoj se është shumë e rrèzikshme. Mendoj se e kemi nënvlerësuar lojën që po luajnë prej kohësh. Nëse lejojmë që Rusia dhe Kina të lidhen bashkë, është gábim afatgjatë por gábim edhe për Perëndimin”, tha Bolton./source: tematv.al

 

(A.M/Faxweb.al)

(Video) Sami Lushtaku: Përgatitjet për luftë nga qeveria në mërgim, në Zvicër u takuan Ibrahim Rugova dhe Adem Jashari

E në një intervistë kohë më parë, Lushtaku kishte thënë se lufta e UÇK-se nisi me urdhër të Ibrahim Rugovës.

“Nuk e di nëse urdhrin e ka dhënë Ibrahim Rugova, por ishte koha e LDK-së ku pak a shumë të gjithë shqiptarët e Kosovës ishin në Lidhjen Demokratikë sepse kanë qenë dy rrugë. O me LDK-në o me Serbinë. Edhe unë vet kam qenë në LDK bashkë me familje”, kishte thënë Lushtaku.

Grupet e para në Shqipëri u dërguan për stërvitje shkuan me urdhër të qeverisë së Bujar Bukoshit. Grupi i dytë ishte ku bënte pjesë Adem Jashari.

E kjo nuk ka qenë hera e parë kur Sami Lushtaku ka folur për rolin e Ibrahim Rugovës.

Në një debat me ish deputetin e LDK-së, Gani Gecin, Sami Lushtaku ka treguar për takimin e presidentit Rugova me komandantin legjendar, Adem Jashari.

Edhe pse më herët nuk është përmendur ky rast, Lushtaku thotë se në fillim të ’90-tave Rugova e Jashari janë takuar në Zvicër.

“Kemi shku në Zvicër me Adem Jasharin. Atje e kemi taku qeverinë edhe Ibrahim Rugovën. Unë jo, por Ademi (Jashari) e ka taku Rugovën në vitin 1991”, ka deklaruar Sami Lushataku, i cili ishte një ndër udhëheqësit kryesor të UÇK-së.

Ai kishte treguar se ishte arratisur përmes aeroportit të Shkupit dhe po shoqërohej nga Adem Jashari.

Sipas tij, kur kanë arritur në Zvicër, janë pritur nga qeveria në ekzil e Kosovës dhe vetë presidenti Rugova.

“Nuk e kemi ditë që atje e pret Rugova. Kur kemi shku në aeroport na ka pritur Imer Berisha. Atje na ka pritur edhe Ibrahim Rugova”, ka treguar Lushtaku.