VOAL

VOAL

Harxhojnë miliona dollarë për të lobuar në SHBA për pushtet personal, por asnjë dollar për njohjet e Kosovës – Nga SHABAN MURATI

January 30, 2020
blank

Komentet

blank

Idealistët e zanatit të shitur -Një pyetje për gazetarët e të gjitha moshave- Nga SHABAN MURATI

Kush janë më idealistë të profesionit, gazetarët e varfër të para viteve 90′, të cilët si gjithë populli rrinin në rradhët torturuese për shishen e qumështit, për tollonin e racionit të mishit, të vezëve, të gjalpit, të kafes, të vajgurit, etj. apo disa gazetarë instant-milionerë të pas viteve 90’, të cilët “të pabrekë i gjeti dreka, milionerë i gjeti darka”, dhe u bënë instrumente të abuzimit qeveritar, të korrupsionit zyrtar dhe të krimit të organizuar dhe të japin mend për natë nga mendjet e tyre mediokre nëpër ekrane e media për demokraci e revolucione pallati, të fryrë nga vilat, pallatet dhe kontot bankare milionaeuroshe, me të cilat u shpërblyen nga qeveritë për shërbimet e tyre kriminale?
Ndaj gazetarët milionerë, pronarë të befasishëm vilash e pallatesh, janë nëpër ekrane po aq të pështirë sa qeveritarët e korruptuar dhe po aq të egër sa kriminelët. Pushteti i katërt nuk ekziston në Shqipëri, sepse është shkrirë me pushtetin autokratik të qeverive dhe të krimit.
Kam një propozim për “Autoritetin e Mediave Audiovizive”: Të detyrojë të gjitha stacionet televizive të Tiranës që në skenën e çdo paneli apo emisioni politik të vendosin banderola me gërma të mëdha me fjalët lapidare të gazetarit të famshëm italian, Indro Montaneli, për gazetarët e pasur: ”Në rast se takoni një gazetar të pasur, mos e besoni. Një gazetar i pasur është një gazetar që qelb erë”.
blank

Ide të vjedhura nga politikanë në Tiranë në librat e mi- Nga SHABAN MURATI

-Propozimi që Shqipëri të shpallë festë kombëtare 17 shkurtin e Pavarësisë së Kosovës. (që në vitin 2012, libri “Hije në diplomacinë shqiptare”).
-Propozimi që Shqipëria dhe Kosova të nënshkruajnë Traktat Miqësie dhe Bashkëpunimi. (që në vitin 2009, libri “Çeshtja shqiptare pas pavarësisë së Kosovës”).
-Propozimi që qeveria e Shqipërisë dhe qeveria e Kosovës të zhvillojnë mbledhje të përbashkët të dy qeverive. (që në vitin 2012, libri “Diplomacia shqiptare në kërkim të identitetit”)
-Propozimi që Shqipëria të kërkojë nga Serbia për shqiptarët e Luginës së Preshevës të njejtin status dhe të drejta si pakica serbe në Veri të Kosovës. (që në vitin 2011, libri “Kalvari diplomatik i shtetit të Kosovës”).
-Propozimi që Shqipëria të kërkojë anëtarësimin e Kosovës në NATO. (që në 2016, libri “Vetëvrasja diplomatike e Kosovës dhe e Shqipërisë”).
Në botën e qytetëruar vjedhja e ideve pa referencën përkatëse të autorit dhe të burimit origjinal cilësohet krim, sepse idetë janë pronë intelektuale, që mbrohen nga ligji i të drejtës së autorit.
blank

Rroftë Viti i Ri! (kujtim fëmijërie) – Nga SHABAN MURATI

Xhaxhai im Kamber Murati, teknik duhani në NISH Cigare, (STAMLES), Durrës, dhe muzikant i vjetër bashkë me babain tim në bandën muzikore të qytetit, ndodhej në mbrëmjen e Vitit të Ri, të organizuar nga ndërmarrja. Pasi kishte dëgjuar nja 20 vetë nga autoritetet, që me dolli thërrisnin njeri pas tjetrit “Rrofë partia, rroftë udhëheqësi”, rroftë ky e rroftë ai drejtues, xhaxhai kishte marrë gotën dhe ishte ngritur në mes të sallës duke thirrur me gotën lart “Rroftë Viti i Ri!”.

Salla kishte ngrirë një minutë nga kjo thirrje e padëgjuar, por dy shokë të tij të zgjuar për të dalë nga situata kishin nisur duartrokitjet dhe i kishte ndjekur instiktivisht gjithë salla. Të nesërmen xhaxhain e kishin thirrur në byronë e partisë për t’i kërkuar llogari përse ai nuk kishte ngritur dolli për partinë dhe për udhëheqësin, por kishte ngritur për Vitin e Ri. Xhaxhai ishte mbrojtur me argumentin se tradita kërkon që në festa të ngremë dolli për sebepçiun e festës dhe me këtë rast sebepçiu ishte Viti i Ri. Meqë xhaxhai ishte me biografi të mirë, sepse kishte qenë anëtar i njësitit guerril të qytetit në Luftën e Dytë Botërore, çeshtja u mbyll me kaq.

Historia u tregua e drejtë me xhaxhain tim, sepse vetëm Viti i Ri rroi nga të gjitha “rroftet” e tjera të gabuara të kohës së gabuar. Unë si student i letërsisë me këtë temë shkruajta tregimin e parë dhe të fundit në jetën time, tregim i cili humbi redaksive… Sa mirë kur njerëzit në çdo kohë të errët, me ndërgjegje ose instiktivisht, e ndjejnë se çfarë është e përkohëshme dhe çfarë është e përjetëshme!

blank

SI  E  KA  SOT  EMNIN  BALLKANI?- Nga Fritz RADOVANI

BALLKANI

Disa i thonë “Open Balkan” që donmethanë “Hopa Balkan”!

Disa të tjerë i thonë “Ballkani i Hapun” që donmethanë “Ballkani i Hupur”!

Disa thonë “Balkani Inë” që donmethanë “Ballkani i tine”!

Kryeministri ynë i thotë: “Opozitë Ballkan” se e ka menden tek “Opozita”!

Kam ndigjue se disa i kanë thanë “Ballkani jonë” e. pa kalue 24 orë, i kanë pushue prej pune se “ju jeni shkodranë”! Nuk e dij të vertetën!

Njëditë shkoi në Kryeministri njeni me takue Kryeministrin dhe, tue ju afrue hymjes po mendonte si me i thanë dezhurnit tosknisht, që  ai mos me e njoftë per Verior: “Ay miku i “Hopa Balkan” a isht këtune?”

–        Dezhurni ju pergjigjë: “Këtu është, po ka di nga “Ballkani i Hupur”!

E pyet edhe per diten e neserme, po “Krieministri të nesermen do të ishte në Durrës, ku do të bënte banjo dielli tek Banka Kombëtare”. Përgatitej në një pishinë për takimet e ardhëshme që do të bëjnë në BE. Sigurisht ai atje do të marrin pas vetes edhe krietarin e Akademisë Atishqiptare…

Flitet se kohët e fundit kryetari i shtetit të shumten e kohës e kalon me të ashtuquejtunit “Akademikë”, për të “qartësuar problemet Europjane”.

Asht shumë i pasionuem me dijtë sesi pasunohen ata shtete aq shumë!

Aq asht e vertetë kjo, sa prej ditës që asht ba demostrata e madhe e PD në Tiranë “Ai gjithë diten rrin duke bërë “Beeeeeeeee”!

             Melbourne, 14 Nandor 2022.               

blank

Rrena e Vuçiçit sikur e ka në dorë të fusë Kosovën në OKB – Nga SHABAN MURATI

Presidenti serb Vuçiç deklaroi në 8 tetor rrenën e rradhës sikur Franca dhe Gjermania i kanë kërkuar atij që Serbia të lejojë Kosovën të hyjë në OKB dhe ata si shpërblim do ta fusin Serbinë në BE. (I mjerueshëm servilizmi i mediave shqiptare, që nuk lenë rrenë dhe p. të Vuçiçit pa i bërë jehonë sapo dalin).
.
Vuçiçi ka disa vite, që tallet dhe shet ajër sikur nga Serbia varet të hyjë Kosova në OKB. Këtë ajër serb e hengri edhe qeveria e mëparshme e Kosovës si analfabete diplomatike. Çdo fillorist e din që anëtarësimi i Kosovës në OKB varet nga Rusia. Po nuk desh Rusia, as Franca, që është anëtare e përhershme e KS të OKB, dhe as Gjermania, që nuk është anëtare e përhershme e KS të OKB, nuk e fusin dot Kosovën në OKB. Serbia, që është thjesht një votë ndër 193 shtete anëtare të OKB, nuk hyn fare në refene për anëtarësimet e reja në OKB.
.
Por Vuçiçi vazhdon të vetëfryhet, sikur ai e ka në dorë të hyjë Kosova në OKB. E rren mendja se ndoshta dikush në Prishtinë mund të përsërisë gabimin trashanik të paraardhësve dhe të blejë ajrin diplomatik serb të anëtarësimit në OKB.
blank

Dy pyetje për Kryeministrin Shqiptar Edi RAMA!! – Nga Refik HASANI

Edhe sa kohë Republikën e Serbisë dhe Presidentin e saj Aleksandar Vuçiqini do të konsideroni më të afërt se Republikën e Kosovës  dhe Kryeministrin e saj Albin Kurti, duke përfshi edhe hapsirat tjera shqiptare.
Kur do të kuptoni që Ballkani i hapur, nuk është ide e neve dhe  është kundër interesave të shqiptarëve.
Me rastin e nënshkrimit  të një marrëveshje për të koordinuar politikën e jashtme, nënshkruar nga Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Nikola SELAKOVIQ dhe homologu i Rusisë, Sergei LAVROV, nënshkrimi është realizuar në  margjinat, derisa po mbahej  sesioni i 77-të i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, me seli në New York.
Pas këtij nënshkrimi, po dua të besoj se Tirana, Prishtina dhe Shkupi  Zyrtar, do të duhej koordinohen ashtu që në Ballkan, ne shqiptarët jemi që do të duhej të marrim inciativa dhe t’ju prijm proceseve me ndihmën e BE-ës  dhe SHBA-së.
25.09.2022
blank

Koha është një elasticitet i lidhur me të dhënit përparësi – Nga Aurel Dasareti

 

 

Ofensiva e Ukrainës mund të jetë një pikë kthese e rëndësishme në luftë.

Kundërofensiva e Ukrainës është e tmerrshme.

Pak e prisnin një kundërofensivë kaq gjithëpërfshirëse ukrainase, por forca që ata kanë ndërtuar i ka befasuar rusët. Ndërsa forcat ukrainase vazhdojnë të fitojnë territor, rusët po përpiqen të përgjigjen.

Rusët janë në telashe. Bëhet pyetja se si reagojnë, por dobësitë e tyre janë zbuluar dhe nuk kanë rezerva të mëdha ushtarësh apo pajisjesh.

Oficerët rusë duken të tronditur se sa shpejt u është dashur të tërhiqen ushtarët rusë. Në të njëjtën kohë, ukrainasit vazhdojnë me kujdes dhe kanë prioritet sigurimin e territoreve që kanë pushtuar, në vend të një përparimi të shpejtë.

Është një rrezik për të ecur përpara shumë shpejt tani. Në të njëjtën kohë që Ukraina sheh një mbrojtje ruse të dobësuar dhe dëshiron të përfitojë prej saj, rritet rreziku që ato të gëlltitin shumë dhe të përhapen në një zonë shumë të madhe. Atëherë do të kenë probleme

me mbajtjen e territoreve që kanë pushtuar.

Unë do të supozoja se ata kanë inteligjencën ukrainase dhe perëndimore që mbështesin operacionin e tyre, por nuk duhet nënvlerësuar fuqia ushtarake ruse.

Dritarja që tani është shfaqur për Ukrainën, duket se po e shfrytëzojnë plotësisht.

 

blank

Politikanët dhe oligarkët me klientët e tyre i kanë vënë fadromat shtypit të lirë dhe gazetarisë Nga Elida Buçpapaj

BLOG

 

Politikanët dhe oligarkët me klientët e tyre i kanë vënë fadromat shtypit të lirë dhe gazetarisë!

Jo dje, as pardje!

Gjatë gjithë këtij tranzicioni që ka hyrë në dekadën e katërt!

Por e keqja ka një kulm dhe Shqipëria sot e ka arritur!

Neveri kur i sheh nëpër foto!

Shikoni si krenohet Balla, si vetkënaqet Nazarko, mos flasim pastaj për Pacollin, Ahmetajn e deri tek i fadromuari para dy ditësh.

Villni shqiptarë!

Keni rast!

Nxirrini zorrët e barkut!

Sulltanit i sillen si servitorë të bindur, të gatshëm t’i puthin deri atletet, por janë servitorë të shpërblyer!

Janë derra të kënaqun, do të thosh Migjeni!

blank

blank

“Nuk ka vetëvrasje, ka vetëm vrasje” – Tronditës lajmi i vetëvrasjes së gazetarit Kastriot Myftaraj Nga Visar Zhiti

Tronditës lajmi i vetëvrasjes së gazetarit dhe studiuesit Kastriot Myftaraj,
autor i shumë shkrimeve dhe librave dhe emisioneve televizive.
Me njohje të gjerë, hulumtues guximtar dhe tërheqës, me fantazi deri edhe alarmante,
krijoi një zë të veçantë në gazetari, të thellëfutur,
ndërkaq solli monografinë e parë dhe të çuditëshme, me dy volume për diktatorin Enver Hoxha,
botime per posdiktaturën, partitë, portrete penguese, që la socializmi real dhe që thadroi përçudnueshëm demokracia shqiptare.
Ngacmues deri në shqetësim, me deduksione të befta, edhe të frikshme, ndërkaq fitues i gjyqeve të veta, jurist me profesion, korrekt me shoqërinë etj, etj.
Sot vrau veten, u hodh nga kati i katërt i apartamentit të tij në Tiranë,
diagonstikohej së fundmi për një sëmundje të rëndë,
informojnë lajmet e sotme.
Keqardhje e madhe për ne, që e kemi njohur, ikje e parakohëshme, humbje dhe tragjedi për familjen.
…Dhe m’u nëpërmend, ndoshta nga që zhvillonte emisionin televiziv me titullin sarkastik ”Ju flet Moska”,
një thënie e poetit ruso-sovjetik Evgenij Jevtushenko: “Nuk ka vetëvrasje, ka vetëm vrasje”…
Visar Zhiti
blank

Shqipëria sot: Nuk di pse më ngjan me një stadium fshati të braktisur – Nga SULEJMAN MATO

Shqipëria sot:
Nuk di pse më ngjan me një stadium fshati të braktisur, i cili është mbushur përgjysmë me tifozë të mbetur në atë fshat të harruar. Janë nga ata që, kur ikën të tjerët, nuk mundën të ikin.
Në fushë kanë dalë dy skuadra me bluza të zbërdhylura e që nuk u kuptohet ngjyra. Sulmuesit e skuadrave të tyre nuk e kuptoj pse nuk gjuajnë në portë, por i thyejnë këmbët njeri tjetrit.
Gjyqtar loje nuk ka. As gjyqtarë anësorë.
Loja nuk ka rregulla dhe nuk dihet se kur duhet të mbarojë. Lojtarët kanë vite që lozin dhe nuk lodhen as nuk ndërrohen. Nuk ndërrohen se nuk u ikën inati ndaj njeritjetrit.
Ka çaste nervozizmi kur njëra skuadër lë lojën. E vazhdon qetësisht lojën skuadra tjetër, pa kundërshtarë.
Pjesa më e madhe e atyre që shohin këtë lojë të çuditshme gjenden aty aty pa e ditur as vetë. Mbase janë në kujtim të tifozllëkut të baballarëve të tyre. Një pjesë e vogël varfanjakësh janë të paguar me pare, me thasë me miell, me lopë dhe punësime. Janë dhe ca të tjerë, të ndodhur atje, rastësisht dhe historikisht, si puna ime.
blank

OPEN BALLKAN = SERBI E MADHE…! – Nga RESHAT NURBOJA

Serbia, meqenëse, nuk arriti që me armë, me gjenocid, masakra e krim kundër njerëzimit ta krijoj “serbinë e madhe” gjegjësisht, nuk mundi të i bashkoi të gjithë serbët në një shtet pansllavist si mburojë të interesave gjeostrategjike të Rusisë në këtë rajon dhe kuptohet si instrument kundër interesave e ndikimit të SHBA-së në Ballkan e Evropen Juglindore…” Sot po mundohet ta arrijë këtë përmes karemit qesharak “ekonomik” të emertuar si Open Balkan për çka po e ka ndihmen e pakursyer të kishes serbe e të kishes e shtetit rus…

Me çuditë vetëm fakti çka kerkon Shqipëria aty…!

blank

Mësuesja Ferial Vasili i përgjigjet nxënëses së saj: Ti do të kesh vendin tënd tek unë për sa kohë jeta do të vazhdojë

Dikur Elida Buçpapaj ishte nxënëse në gjimnazin Sami Frashëri. Në një kohë shumë të hidhur.

Që fëmijë kishte përjetuar vuajtje të shumta dhe dukej sikur jeta e saj ishte futur në një tunel pa fund nga ku nuk dukej drita.

Por mësuesja e saj e letërsisë Ferial Vasili ishte drita!

Elida Buçpapaj nuk e harron kurrë Ëngjëllin e saj Mbrojtës,

i është mirënjohëse në pakufi, i ndihet gjithmonë në borxh mësueses të saj të letërsisë dhe i dedikon një përkushtim.

Mësuesja e saj i kthen përgjigje me anë të një letre të shkruar me dorën e saj, të cilën po e përcjellim tek lexuesit:

 

E dashur Elida,

Duke lexuar shkrimin tënd mendova që metaforat hiperbolizuese nuk më përkasin, sepse po ta lexonin ish mësuesit e mi dhe pedagogët si Sh. Demiraj, S. Spasse, F. Gega, M.Pandu, V.Luarasi, Babameto, Xhaxhiu etj (ndjesë për ata që s’po përmend) njëri më i mirë nga tjetri, do të më thoshin se kam bërë vetëm detyrën, që sipas pedagogjisë që më kanë mësuar, mësues quhet ai që jep jo vetëm dije, por edhe edukon dhe formon normalisht atë brez që do të marrë fatet e kombit në dorë.

Edhe me ty e dashur Elida, jam përpjekur që të jap një kontribut sado të vogël në ato kohë aq të vështira.

Të uroj gjithë të mirat ty dhe familjes. Janë me fat që të kanë.

Ti do të kesh vendin tënd tek unë për sa kohë jeta do të vazhdojë.

VO Kam vetëm një celular të thjeshtë, sepse më ka pëlqyer që njeriu të mbetet njeri, prandaj e kam hedhur në celularin e djalit tim.

                                                                                                                                                                                               Ferial Vasili

 

 

blank

 

Me rastin e 7 Marsit – Kushtuar Ferial Vasilit, Mësueses time të letërsisë në Gjimnazin Sami Frashëri Nga Elida Buçpapaj


Send this to a friend