Nëse dëshironi një fytyrë të bukur dhe pa asnjë rrudhë, ju nevojitet pikërisht kjo maskë me qumësht pluhur. Ai është një përbërës fantastik që i jep lëkurës tuaj lagështi dhe e bën atë të butë, si të foshnjave. Mjalti është gjithashtu një përbërës i fuqishëm që hidraton edhe shtresat më të thella të lëkurës, duke e mbrojtur atë nga radikalet e lira.

Kur i miksoni këta përbërës edhe pak ujë të ngrohtë, kjo maskë ka një efekt të mrekullueshëm në lëkurën e fytyrës tuaj, duke zhdukur edhe rrudhën më të imët.

Përbërësit:
4 lugë gjelle qumësht pluhur
4 lugë gjelle mjaltë
4 lugë gjelle ujë të ngrohtëPërgatitja:
Shtoni qumështin pluhur në një tas të vogël dhe më pas hidhni në të edhe mjaltin. Shtoni në fund ujin e ngrohtë dhe përziejini mirë derisa të përftoni një masë homgjene.
Aplikojeni në fytyrë duke shmangur zonën rreth syve. Lëreni të veprojë për rreth 15 deri në 20 minuta dhe më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.
Kjo maskë duhet përsëritur 3 herë në javë në mënyrë që të vonojë shenjat e plakjes dhe të parandalojë shfaqjen e rrudhave./shija.al