VOAL

VOAL

GRAFOMANËT E HISTORISË QË KUNDËRMON – Nga KOLEC TRABOINI

May 30, 2018

Komentet

Vuksani: 13.2 ton akullore me substanca të ndaluara janë konsumuar në Shqipëri, AKU bllokoi vetëm 4 ton

E ftuar në edicionin e pasdites në SYRI TV me moderatorin Arnold Kariqi për të diskutuar mbi sigurinë ushqimore ishte ekspertja , Ana Vuksani.

Vuksani është shprehur se sipas kontrollit të lartë të shteti 13.2 ton akullore janë konsumuar me përbërje të oksidit të atelenit, ndërsa AKU arriti vetëm 4 ton të tërheq nga tregu.

“Oksidi i atelenit është i ndalur që të përdoret në ushqim nga BE prej shumë vitesh. Një pjesë e këtij produkti është përdoru për dezifiktimin e  ushqimit nga salmonele është zbuluar se shkakton sëmundje të rënda dere në kancerogjene.

Belgjika ishte shteti i parë që e ndaloi këtë substancë pasi e identifikoi në disa produkte në vitin 2020, por në Shqipëri  nuk ndodh si në europë pasi ne duhet të presim rastin që të na njoftojnë për këto risqe. Franca vuri re se një pjesë e akulloreve kishin të tilla substanca në produkte dhe ndaluan shitjen e tyre dhe tërheqjen e tyre nga tregu.

Sipas kontrollit të lartë të shteti 13.2 ton ishin konsumuar akullore me përbërje të oksidit të atelenit, ndërsa AKU arriti vetëm 4 ton të tërheq nga tregu.”

Nisin kërkimet arkeologjike në palafite në Pogradec, arkeologu zviceran: Duam të zbulojmë si jetonin njerëzit këtu

POGRADEC

Ka nisur në Pogradec, faza e dytë e kërkimeve në sitin parahistorik në afërsi të Buqezës. Arkeologu Ardian Anastasi dhe profesor Albert Hafner nga ekipi zvicerano-shqiptar vënë në dukje rëndësinë e sitit, ndërsa Hafner pohon se vendbanime të tilla në Alpet e Zvicrës, janë shpallur pasuri e UNESCO-s.

“Ne duam të zbulojmë si jetonin njerëzit përreth liqenit këtu. Vendbanimi më i vjetër është 8000 vjeçar, pra 6000 vite para Krishtit dhe mund të konfirmojmë tani që kemi 2000 vjet aktivitet vendbanimi këtu në Lin. Janë shumë të pakta vendbanimet nënujore.”-tha profesor Albert Hafner.

Kërkimet e 1 viti më parë faktuan vendbanimin palafit të Linit si më i vjetëri në Europë ndërsa këtë vit grupi i arkelogëve vijon të mbledhë materiale në shtresën kulturore.

Profesor Ilir Gjepali foli për rëndësinë e kërkimeve në vazhdim të palafitit në Lin dhe shtoi se nëpërmjet punës që ende po vazhdon thellohen dhe precizohen të dhënat e dala nga kërkimet e mëparshme.

Zbulimet e bëra nga bashkëpunimi midis arkeologeve shqiptare dhe Universitetit të Bernës hapin një kapitull të ri për arkeologjinë në Shqipëri. Potenciali turistik është i madh për gjetjet e realizuara dhe ato që priten, ndërkohë në këtë aktivitet u ekspozuan edhe objekte e materiale të datuara rreth mbi 8,000 vjet më parë.bw

I akuzuar si pjesë e skandalit të mikrokredive, vetëvritet Olsi Ibro

Olsi Ibro, një nga të akuzuarit për skandalin me mikrokreditë, është vetëvrarë. Mësohet se ai është vetëhedhur nga pallati. Lajmi konfirmohet për BalkanWeb nga gazetari Igli Çelmeta.

Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën ‘Ramazan Shijaku’ pranë stacionit të Trenit në Tiranë.

Kujtojmë se kjo ngjarje ndodh një ditë pas sekuestrimit të dy shoqërive Micro Credit Albania dhe “Final”.
(BalkanWeb)

Salianji e pyet, Balla fshihet: Përgjigju, si ka mundësi që Dumani nga burgu po kryen krime nga burgu?!

Sot, në komisionin e Sigurisë, nisi shqyrtimi në parim i projektligjit për Policinë e Shtetit dhe i pranishëm ishte ministri i Brendshëm Taulant Balla.

Por, deputeti i PD, Ervin Salianji, pasi ia ka përplasur në sy konstatimet e ashpra të raporteve të DASH dhe po ashtu edhe të vetë SHISH e deri tek deklarata e fundit e vetë kreut të SPAK-ut për inkriminim të drejtuesve të lartë të Policisë së Shtetit, i ka kërkuar Ballës në veçanti të japë përgjigje se si është e mundur që vrasësi me pagesë i arrestuar Nuredin Dumani vazhdon të kryejë krime nga burgu.

“Një përgjigje dua për këtë Dumanin – iu drejtua Salianji, – që ka çuditur dynjanë duke dalë nga burgu – nga burgu!!! Të ndodhet kjo më përpara, e di çfarë ndodhte në këtë vend apo jo?! Nga burgu vendos gjoba, nga burgu kryen aktivitet kriminal, nga burgu pastaj përveç këtyre të mirave të tjera që ka, kryen edhe ca gjëra të tjera.”

Balla iu kundërpërgjigj Salianjit me një të folur të avashtë në maksimum duke e spërkatur fjalën e tij edhe me thumba të tillë “se keni qenë në opozitë dhe do të vazhdoni të mbeteni edhe më gjatë” dhe i kërkoi t’i qartësonte raportet për të cilat fliste, duke pohuar se pavarësisht sukseseve dhe vlerësimeve që kishin marrë madje deri edhe në SHBA personalisht para disa javësh, puna e Policisë kishte vend për përmirësim dhe gjeti justifikimin: “na jepnin votën me qëllim që të ecim përpara me pjesën procedurale të shqyrtimit të këtij ligji”…

Megjithatë, në ligjëratën e gjatë plot kundërshti, Balla harroi të jepte përgjigjen për rastin e Nuredin Dumanit.

Atëherë Salianji u detyrua t’ia përsëritje shkoqur pyetjen, ministrit: “Nuk më dhatë përgjigje ministër për një çështje që ju e quajtën shaka, por nuk është hiç shaka. Është një ndër ngjarjet më të rënda që kanë ndodhur, por këtu, ngaqë ndodhin e ndodhin, nuk bën përshtypje.

A është Nuredin Dumani nën mbrojtjen e Drejtorisë apo Departamentit për Dëshmitarët e Mbrojtur dhe si ka mundësi që nga burgu, kryen aktivitet? A ka përgjegjësi ky departament dhe a keni marrë masa që ndodhin këto ndodhi në Shqipëri, që një personazh ndër më të rrezikshmit kriminal, ka akses, ka mundësi, ka salltanete, komunikon siç e patë në dëshmi dhe ka internet 24 orë?!”

Por ministri i Brendshëm prapë nuk dha përgjigje e iku dhe komisionin e mbylli Nasip Naço, kryetari i Sigurisë duke i sugjeruar Salianjit që herë tjetër të ftonin për dëgjesë në komision grupe interesi për ligjin e Policisë së Shtetit.

Duke mos marrë asnjë përgjigje dhe parë këtë skenë, Salianji i përcolli me fjalë ironike: “Të thërrasim edhe Dumanin, se edhe ai ‘grup interesi’ është!”/SYRI.NET

Vota e diasporës, Bylykbashi tregon detajet e draftit të PD: Ja ku ndahemi me PS-në

Nënkryetar i PD-së, Oerd Bylykbashi dha detaje për draftin që partia ku ai bën pjesë ka për votën e diasporës.

I ftuar në Debat nga Alba Alishani, Bylykbashi u shpreh se në draft theksohet se të drejtën e votës do ta kenë të gjithë emigrantët jashtë vendit me apo pa dokumente aty ku jetojnë, por edhe studentët, emigrantët, madje edhe ata që kanë shkuar për arsye kurimi në një shtet tjetër.

Sipas Bylykbashit, palët kanë rënë dakord tashmë që vota e emigrantëve të llogaritet në qarkun ku ata kanë vendbanimin e tyre, ndërsa ndahen te pjesa e rezidencës.

Bylykbashi: Dy çështjet janë shumë të ndryshme, jo vetëm sa i përket nevojës së 84 votave. Nëse ne do të kishim një dakordësi, siç ka ndodhur në mënyrë të rregullt, hera parë që parlamenti shqiptar nuk arrin të bëjë reformë zgjedhore dhe kjo është bllokuar nga PS-ja.

Ne kemi ofruar një zgjidhje që nuk është thjesht vota e diasporës, e cila është qasje parciale, por votimin nga jashtë. Çdo shtetas shqiptar ka të drejtën e votës edhe nga jashtë, sigurisht jo kur shkon turist për 4 apo 5 ditë, por kur është jashtë vendit për arsye emigracioni, pa dallim të ligjshëm apo të paligjshëm sepse kemi me dhjetëra mijëra shqiptarë pa dokumentacion dhe me kushtetutë ka të drejtën për të votuar. Sot, PS ka si kriter rezidencën, por ne themi që adresa është e nevojshme për të çuar materialin zgjedhore, por ne themi se mund të votojnë edhe ushtarakët, studentët apo ata që shkojnë për kurime afatgjata jashtë vendit.

Është arritur një dakordësi që vota e atyre që votojnë nga jashtë do të llogaritet në qarkun ku ata kanë vendbanimin e tyre. Të dyja palët kanë rënë dakord për këtë. Ne ndahemi te pjesa e rezidencës. 

Kulla në mes të Shkodrës- Thirren protesta kundër betonizimit të qytetit

Kulla 35 katëshe që do të ndërtohet në mes të Shkodrës ka nxitur edhe thirrjet për protesta kundër betonizimit të qytetit nga ana e kryebashkiakut Benet Beci dhe kryeministrit Edi Rama. Këshilltari bashkiak i PD-së në Shkodër, Imeldi Sokoli, ka njoftuar në rrjetet sociale se protesta do të zhvillohet të hënën e 22 korrikut në orën 19:00, në sheshin “Nënë Tereza”.

Postimi

“Kulla nuk asht cool n’Shkodër.

Ftoj të gjithë miqtë të na bashkohen në këtë marshim kundër betonizimit të qytetit tonë.

Dy ditë më parë Qeveria dhe Bashkia e Shkodrës prezantuan projektin e një kulle 100 metra të lartë e cila pritet të ndërtohet në zemër të qyetit. Të vënë para faktit të kryer në një kohë kur për projekte kaq të mëdha duhen dëgjesa publike, të shqetësuar për dëmin urban dhe arkitekturor që kjo kullë paralajmëron t’i kanosë Shkodrës, të indinjuar nga mosrespektimi nga ana e institucioneve i të drejtës sonë për qytetin dhe hapësirën që jetojmë, ju bëjmë thirrje të na bashkoheni në protestë, ditën e hënë, më 22 korrik, në orën 19:00, te sheshi “Nënë Tereza”’. sn

Miratohet projekt-deklarata për heqjen e Ligjit të Luftës me Greqinë

Kuvendi ka miratuar ditën e sotme projekt-deklaratën për heqjen e ligjit të luftës me Greqinë, e propozuar nga PDIU.

Projekt-deklarata u miratua me 96 vota pro. Seanca u zhvillua me diskutime nga deputetët, të cilët miratuan njëzëri deklaratën.

Kujtojmë se Nënkryetari i Kuvendit, njëkohësisht Nënkryetari i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj, pasi vlerësoi rëndësinë e heqjes së këtij ligji absurd, në emër të opozitës, kujtoi mazhorancën që kjo të mos përdoret politikisht për qëllime elektorale në Himarë, por të merret seriozisht dhe të punohet me palën greke për arritjen e këtij objektivi. sn

Malkaj: Jetojmë në një diktaturë perverse! Të vrasin natën dhe të qajnë ditën

Opozita dhe Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit por organizojnë protestën e radhës para Bashkisë së Tiranës.

Aktori Mehdi Malkaj tha se sot po jetojmë në një diktaurë.

Mehdi Malkaj: Së pari, njëherë shyqyr që u ngroh koha. Dua të bëj një dialog të vogël me juve. Ju keni bërë një betim kur keni veshur atë rrobë dhe betimi është me tri fjalë. Do mbrojmë atdheun dhe popullin shqiptar.

Tani, përse e rrihni këtë popullin shqiptar sa here të doni dhe si të doni dhe mbroni qelbësirat që janë aty brenda.

Miq të dashur, nguleni në kokë, jetojmë në diktaturë perverse. Nuk ka emër kryeministër, por ka diktator, mos e harroni kurrë këtë.

Jetojmë në diktaturë të ndyrë, qelbësirë. Të vrasin natën dhe të qajnë ditën. Mendojeni ndonjëherë zotërinj policë se keni berë betim që të mbroni këta, e jo atë halenë publike atje. sn

21 janari- SPAK thërret për të dëshmuar xhaxhain dhe bashkëshorten e Aleks Nikës

SPAK do të thërrasë ditën e hënë në orën 10:00 Rajmonda Nikën, bashkëshorten e Aleks Nikës në cilësinë e kallëzues për vrasjet e 21 janarit, raporton për Balkanweb gazetari, Igli Çelmeta.

Gjithashtu në të njëjtën ditë në orën 12:00, është thirrur edhe Mark  Nika,  xhaxhai i Aleks Nikës.

Aleks Nika është një nga viktimat e 21 janarit, por vrasja e tij mbeti e pazbardhur.

SPAK do të hetojë 21 janarin, ku 4 qytetarë u vranë gjatë një demostrate të thirrur nga opozita e asaj kohe, Partia Socialiste.

SPAK ka ngritur 3 vepra penale për 21 janarin:  shpërdorim i detyrës,  “vrasja në rrethana të tjera cilësuese” dhe “kryerja e veprimeve që pengojnë zbulimin e së vërtetës”.

SPAK sqaron se ka nisur hetimet pas vendimit urdhërues të Gjykatës së Lartë, si edhe vendimit të Strasburgut. Procedimi penal është regjistruar më datë 15 korrik 2024 për 3 vepra penale që dyshohet se mund të jenë kryer nga ish-funksionarë të lartë shtetërorë, dhe jo vrasje nga pakujdesia siç prokuroria e Tiranës i cilësoi. SPAK i akuzon për kryerjen e veprave penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”, e kryer në bashkëpunim, kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave, “Shpërdorim i detyrës”, e kryer në bashkëpunim dhe “Kryerja e veprimeve që pengojnë zbulimin e së vërtetës”, e kryer në bashkëpunim.

Hetimet për 21 janarin 2011 nisin pas kërkesës së familjarëve të Aleks Nikës në Gjykatën e Lartë e vetmja vrasje pa autor e 21 janarit, për shkak se predha që iu hoq nga trupi në Turqi ishte e dëmtuar, e paekspertueshme se nga cila armë u qëllua. Familja e Nikës prej më shumë se një dekade kërkon drejtësi për vrasjen e djalit të tyre dhe tashmë SPAK pritet të zbardhë të vërtetën e asaj ngjarje dhe rolin e kupolës më të lartë shtetërore.bw

Dështimi me sezonin turistik- Rama sulmon vlonjatët: U kanë dalë sytë dhe trutë nga vendi

Kryeministri Edi Rama ka pranuar indirekt dështimin e sezonit turistik, por ia ka vënë fajin rritjes së pakuptimtë të çmimeve të hoteleve dhe restoranteve në krahasim me një vit më parë.

Në një takim me kryebashkiakët e vendit, Rama përmendi Vlorën dhe Sarandën si dy rajonet ku rritjet e çmimeve në sezonin turistik janë të ndjeshme.

Rama përmendi Vlorën si rajonin më abuzues më rritjen e çmimeve, dhe u bëri thirrje bizneseve që të reflektojnë.

“Të gjitha këto është e nevojshme të merren në konsideratë për diçka tjetër, qeveria dhe bashkitë nuk vendosin çmimet. Ky është sistemi që kemi zgjedhur. Nuk vendosin dot çmimet as të hoteleve, as të restoranteve dhe as nuk i imponojnë dot.

Por aman në Vlorë, në Sarandë, ku janë dhe dy pikat e një rritje absurde të çmimeve është shumë e rëndësishme të flitet me operatorët e hoteleve, dhe t’ju thuhet që kjo është jo vetëm e padrejtë, por strategjikisht vetëvrasje për ata vetë. Duhet të komunikohet dhe të flitet që rritja e palogjikshme e çmimeve vjen me një kosto shumë të lartë vitin tjetër. Se po të ishte kaq kollaj, do e kishte bërë tërë bota këtë sport. E kanë bërë në pjesë të caktuara, por kanë marrë mbrapsht mësime të hidhura. Është e rëndësishme të komunikohet që çmimet të jenë të arsyeshme. Askush nuk mund t’ua imponojnë. Por ama është dhe çështje dijeje.

Shikoni Durrësin, Shëngjinin, Velipojën, stabël. Dhe natyrisht, vlonjatët janë molla e këtij sherri. Dihet ajo punë. Sepse tani Vlora është bërë kaq e kërkuar, gropa në gjoksin e vlonjatëve është hapur dhe është bërë një gropë ku do bien vetë këta që ngrenë ato çmime në atë farë feje.

Është e padrejtë edhe e turpshme për të krijuar një klimë absurde në këtë moment të fillojë të belbëzohet. E ka bërë Bullgaria këtë sport vite më parë dhe e ka paguar vite të tëra nuk kthehej më aty ku ishte. Se më mirë syri, se sa nami. Vlonjatëve ju ka dalë edhe syri, edhe nami, ju kanë dalë dhe trutë nga vendi atyre që kanë ato hotelet dhe nuk dinë më se çfarë bëjnë, kështu që është mirë ta kuptojnë, do zbresin pak me këmbë në tokë”, u shpreh Rama. sn

Pas vendimit të Gjykatës së Lartë, SPAK nis hetimet për ’21 Janarin’

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka nisur hetimet për “21 janarin” për 3 vepra penale. SPAK njofton se ka regjistruar procedimin penal nr. 138, më 15 korrik 2024 për veprat penale:

–“Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”, e kryer në bashkëpunim, kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave, e parashikuar nga neni 79 gërmat “dh” dhe “ë”, si dhe 25 të Kodit Penal.

–“Shpërdorim i detyrës”, e kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 248 dhe 25 të Kodit Penal;

–“Kryerja e veprimeve që pengojnë zbulimin e së vërtetës”, e kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 301 dhe 25 të Kodit Penal.

Procedimi penal është regjistruar në lidhje me ngjarjen e ndodhur në 21 Janar të 2011-ës të ndodhur në “Bulevardin Dëshmorët e Kombit” në Tiranë, ku gjatë protestës të organizuar nga opozita e saj kohe (Partia Socialiste) para Kryeministrisë u vra Aleks Nika, si dhe u plagosën Artes Dybeli, Ilia Qesko dhe Ilia Papa.

NJOFTIMI ZYRTAR

Nisur nga interesimi i vazhduar i medias dhe publikut njofotjmë se, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në datën 15.07.2024 ka regjistruar procedimin penal nr.138, të vitit 2024, për veprat penale:

“Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”, e kryer në bashkëpunim, kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave, e parashikuar nga neni 79 gërmat “dh” dhe “ë”, si dhe 25 të Kodit Penal.

“Shpërdorim i detyrës”, e kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 248 dhe 25 të Kodit Penal;

“Kryerja e veprimeve që pengojnë zbulimin e së vërtetës”, e kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 301 dhe 25 të Kodit Penal.

Ky procedim penal është regjistruar në lidhje me ngjarjen e datës 21.01.2011, të ndodhur në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë, ku gjatë një mitingu të organizuar nga opozita politike e asaj kohe përpara Kryeministrisë, është vrarë shtetasi Aleks Nika, si dhe janë plagosur shtetasit Artes Dybeli, Ilia Qesko dhe Ilia Papa.

Regjistrimi i këtij procedimi penal është bërë duke vlerësuar konkluzionet e vendimit Nr. 00-2024-1222 i Vendimit (69), datë 12.03.2024 të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë (depozituar në sekratarinë e Prokurorisë së Posacme në datën 11.07.2024), si dhe duke qenë para detyrimit ligjor për zbatimin e këtij vendimi, me të cilin Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar është urdhëruar për të regjistruar procedimin penal për kallëzimin e datës 16.02.2023, të shtetases Rajmonda Nika, si dhe duke vlerësuar dhe mbajtur parasysh, sipas vendimit të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë, prononcimin e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut (GJEDNJ), (vendimi datë 14 Nëntor 2023 – çështja Nika kundër Shqipërisë), lidhur me rastin konkret, ku GJEDNJ në përfundim të çështjes ka konstatuar – shkelje të nenit 2, të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, si në aspektin material ashtu dhe në atë procedural.

Në rastin konkret hetimi i veprave penale të parashikuara nga nenet 79, gërmat “dh” dhe “ë” e 25, 248 e 25, si dhe 301 e 25 të Kodit Penal, është në kompetencën lëndore të Prokurorisë së Posaçme, në bazë të nenit 75/a, gërma “ç” të Kodit të Procedurës Penale, pasi dyshohet se veprat penale mund të jenë kryer nga ish-funksionarë të lartë shtetërorë, gjatë ushtrimit të detyrës.

Duke vlerësuar informacionet e përftuara dhe të administruara se Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë ishte duke kryer veprimet hetimore në lidhje me procedimin penal Nr.285, vitit 2011, (i rifilluar), aktet e të cilit bëjnë fjalë për ngjarjen e ndodhur më datën 21.01.2011, për vrasjen e shtetasit Aleks Nika dhe plagosjen e shtetasve Artes Dybeli, Ilia Qesko dhe Ilia Papa, si dhe pas njoftimit të datës 15.07.2024 të bërë nga prokurori i çështjes, në mbështetje të neneve 29 pika 3 dhe 75/a, me vendimin e datës 15.07.2024, Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka vendosur ndër të tjera:

Përcaktimin e kompetencës lëndore për hetimin e procedimit penal nr.285, të vitit 2011, të regjistruar në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm, Tiranë, duke caktuar si prokurori kompetente Prokurorinë e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Kërkimin e akteve të procedimit penal Nr.285, të vitit 2011, nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm, Tiranë.

Njoftimin me këtë vendim të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm, Tiranë, me qëllim dërgimin prej saj të akteve të procedimit penal Nr.285, të vitit 2011.

VIDEO- Fredi Beleri lë ambientet e burgut të Fierit, nga qelia, në Francë. Betohet nesër si eurodeputet i PE. Ja çfarë dëshmoi për mediat

Ashtu siç ishte paralajmëruar, Fredi Beleri ka lënë mëngjesin e sotëm ambientet e burgut të Fierit, pasi do të betohet nesër si eurodeputet i Parlamentit Europian në Francë.

Siç shihet nga pamjet e siguruara për BalkanWeb, Beleri ka dalë nga porta kryesore e burgut të Fierit, atje ku po vuan 2 vite burg nën akuzën e blerjes së votave në kuadër të zgjedhjeve të 14 majit të vitit të kaluar. Ai është pritur në hyrje të ambienteve të burgut nga familjarë dhe makina e ambasadës greke.

Për median greke ai ka pohuar se ishte shumë i lumtur, ndërsa i shprehu falënderime atyre për mbështetjen e dhënë në kaq muaj, duke raportuar lajme për të. “Jam i lumtur e ju falënderoj për mbështetjen që me keni dhënë për kaq muaj, të tjerat do t’i them në Athinë. Për median shqiptare, do të flas në aeroport.”, tha Beleri.

Kujtojmë se Drejtori i Burgjeve ditën e djeshme miratoi kërkesën 5-ditore për Belerin, në mënyrë që ai të kryejë betimin si deputet i PE. Sipas njoftimi, leja e Belerit do të nisë të sot, kur ai do të udhëtojë drejt Francës dhe do t’i përfundojë më 20 korrik, kur do të duhet të vijojë dënimin në burgun e Fierit.

Drejtoria e Burgjeve, ka kërkuar nga Beleri informacion të plotë, duke përfshirë garancinë e udhëtimit, dorëzimin e biletës vajtje-ardhje, akomodimin dhe rregullimin e hotelit. Nëse do të qëndrojë më shumë se sa e lejon leja, për shkak të zhvillimeve atje, do të duhet të informojë zyrtarisht të gjitha institucionet përkatëse, përfshirë edhe autoritetet lokale.

Beleri është dënuar nga Apeli i GJKKO-së me 2 vjet heqje lirie me akuzën e korrupsionit zgjedhor, pasi u arrestua nga policia dy ditë para zgjedhjeve të 14 majit 2023. Që nga çasti i prangosjes e në vijimësi, Beleri ka kundërshtuar akuzat që prokuroria ka ngritur ndaj tij, duke e konsideruar këtë një proces politik dhe ka apeluar vendimin. Por edhe Gjykata e Posaçme e Apelit ka vendosur ta lërë në qeli. Në javën e parë të qershorit, Beleri u zgjodh deputet i Parlamentit Europian me rreth 237 mijë vota, duke u renditur i katërti në listën me 7 fitues që garuan nën siglën e partisë në pushtet në Greqi, “Demokracia e Re”.

(BalkanWeb)


Send this to a friend