VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

G-7 fillon punimet në Londër

By | May 4, 2021
blank

Komentet

blank

Japoni, panda e madhe Shin-Shin lindi binjakë

Panda Shin-Shin ka lindur binjakë në një kopsht zoologjik në Japoni, transmeton Anadolu Agency (AA).

Agjencia japoneze e lajmeve Kyodo raporton se panda 15-vjeçare lindi binjakë në kopshtin zoologjik Ueno në Tokio.

Panda Shin-Shin dhe këlyshët që peshojnë 124 gram janë në gjendje të mirë.

Drejtori i kopshtit zoologjik Yutaka Fukuda tha se për herë të parë fituan binjakë panda.

Shin-Shin u soll nga Kina në Japoni në vitin 2011 ndërsa një vit më vonë lindi këlyshin e parë që ngordhi një javë pas lindjes. Ishte lindja e parë e një këlyshi të një pande të madhe në Japoni pas 24 vjetësh dhe i gjithë vendi ishte në zi.

blank

Hong Kong, mbyllet gazeta disidente “Apple Daily”

Gazeta disidente e Hong Kongut “Apple Daily” njoftoi mbylljen e saj sot pasi qeveria arrestoi drejtuesit e saj dhe ngriu pasuritë e tyre javën e kaluar sipas një ligji të ri të sigurisë kombëtare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Publikuesi i gazetës, Next Digital në një deklaratë tha se Bordi i drejtorëve ka vendosur të mbyllë gazetën që nga e diela.

“Next Digital Limited me keqardhje njofton se për shkak të rrethanave aktuale që mbizotërojnë në Hong Kong, ‘Apple Daily’ në formën e tij të shtypur do të marrë fund jo më vonë se botimi i tij i fundit të shtunën më 26 qershor 2021 dhe versioni dixhital nuk do të jetë më në dispozicion më vonë sesa 23:59 të shtunën më 26 qershor 2021”, deklaroi publikuesi i gazetës.

“Kompania falënderon lexuesit tanë për mbështetjen e tyre besnike dhe gazetarët, stafin dhe reklamuesit tanë për angazhimin e tyre gjatë 26 viteve të fundit”, thuhet në deklaratë.

Më parë, revista më e madhe e kompanisë, Next Magazine, gjithashtu njoftoi se do t’i japë fund funksionimit të saj.

Kjo erdhi pasi autoritetet e Hong Kongut arrestuan një tjetër anëtar kryesor të gazetës.

Javën e kaluar, policia e Hong Kongut arrestoi 5 drejtues të së përditshmes, nën dyshimet për bashkëpunim me të huaj.

E përditshmja është në pronësi të manjatit të medias Jimmy Lai Chee-ying, i cili u arrestua vitin e kaluar dhe u ngarkua me shumë akuza sipas Ligjit të ri të sigurisë kombëtare. Nëntë të tjerë u arrestuan sipas ligjit të njëjtë.

Veprimi i policisë erdhi pasi Kina zbatoi ligjin e saj të sigurisë kombëtare në rajonin gjysmë-autonom më 1 korrik 2020.

Ligji kriminalizon qëndrimet anti-Kinë në rajon, të cilat vazhduan të shërbenin si një qendër ekonomike pasi Britania e Madhe ia dorëzoi Pekinit në vitin 1997 nën një zotim se do të gëzonte një “nivel të lartë të autonomisë” për 50 vjet.

blank

Rusia ndalon hyrjen e anijes së marinës britanike në ujërat territoriale

Moskë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka bërë të ditur se vendi ka ndaluar një gjuajtës të Marinës Mbretërore Britanike për të cilën tha se po shkelte ujërat territoriale të saj, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas ministrisë ruse, anija britanike hyri në ujërat territoriale ruse pranë Kepit Fiolent në Detin e Zi dhe nuk iu përgjigj paralajmërimeve të forcave bregdetare ruse.

“Në ora 11:52, më 23 qershor, gjuajtësi Mbrojtësi i Marinës Britanike, që vepron në pjesën veriperëndimore të Detit të Zi, kaloi kufirin shtetëror të Federatës Ruse dhe hyri në detin territorial pranë Kepit Fiolent për 3 kilometra”, tha ministria ruse.

Më tej, thuhet se anija ruse e rojes bregdetare lëshoi të shtëna paralajmëruese drejt anijes britanike dhe një avion luftarak Su-24 kreu një bombardim paralajmërues pas të cilit anija britanike u kthye mbrapa.

“Në ora 12:06 dhe 12:08, një anije e patrullimit kufitar lëshoi një të shtënë paralajmëruese. Në 12:19, avioni Su-24 kreu një bombardim paralajmërues para kursit të ‘Mbrojtësit’ (anijes britanike). Falë veprimeve të përbashkëta të Flotës së Detit të Zi dhe Shërbimit Kufitar të FSB-së së Rusisë, ‘Mbrojtësi’ lëshoi kufijtë e detit territorial të Federatës Ruse”, tha ministria.

blank

Faqet e internetit të medias shtetëtore iraniane bllokohen nga Shtetet e Bashkuara

VOA

Disa faqe interneti të agjencisë shtetërore iraniane të lajmeve shfaqën mesazhe të martën në të cilat thuhej se ato ishin “bllokuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara”.

Media iraniane konfirmoi të martën se një numër faqesh në internet të lidhura me agjencinë shtetërore të lajmeve duket se janë “bllokuar” nga qeveria amerikane pa ndonjë arsyetim ose shpjegim të qartë.

Një zyrtar i FBI-së konfirmoi për Zërin e Amerikës bllokimin e faqeve iraniane të internetit, por nuk pranoi të jepte më shumë hollësi për këtë veprim. Zyrtari që foli me kushtin që emri i tij të mos zbulohej, tha se Departamenti i Drejtësisë do të jepte më shumë hollësi për këtë të mërkuren.

Departamenti i Shtetit nuk u përgjigj menjëherë kur u pyet nga Zëri i Amerikës për të komentuar në lidhje me incidentin. Megjithatë, agjencia e lajmeve Associated Press citoi një zyrtar të paidentifikuar të Shteteve të Bashkuara të ketë thënë se Shtetet e Bashkuara kishin bllokuar afër 30 faqe interneti, shumica e të cilave janë të lidhura me përpjekjet e dezinformimit.

Në mesin e faqeve të internetit që u mbyllën papritmas ishin edhe ato të kanalit televiziv shtetëror në gjuhën angleze Press TV, kanalit arab Al-Alam dhe kanalit të lajmeve satelitore Al-Masirah të rebelëve huthi në Jemen.

Në mesazhet që shfaqeshin në faqet e bllokuara thuhej se ato ishin “bllokuar nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara në përputhje me një urdhër konfiskimi”, së bashku me stemat e FBI-së dhe Byrosë së Industrisë dhe Sigurisë të Departamentit të Tregtisë.

Al-Masirah lëshoi një deklaratë duke e pranuar sekuestrimin e faqes së saj, në të cilën thuhej se ajo do të vazhdonte misionin e saj “për t’u përballur me aktet amerikane dhe izraelite të piraterisë kundër vendit tonë”.

Agjencia e lajmeve Rueters tha se Al-Masirah filloi të operonte menjëherë në një adresë tjetër interneti. Edhe Press TV, përmes një postimi në Twitter, tha se ka krijuar një faqe të re interneti.

Agjencia shtetërore e lajmeve Press TV jep lajme ndërkombëtare që filtrohen përmes lenteve të udhëheqësve të Iranit, duke kritikuar zakonisht politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara dhe atë të Britanisë.

Kjo lëvizje vjen disa ditë pasi Ebrahim Raisin, një kritik i njohur i perëndimit, fitoi zgjedhjet presidenciale në Iran.

Prokurorët amerikanë konfiskuan 92 adresa interneti tetorin e kaluar, që sipas tyre, ishin “përdorur në mënyrë të paligjshme nga Trupat e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit” për të përhapur dezinformata.

blank

Udhëheqësi i administratës ushtarake të Mianmarit viziton Rusinë

Kuala Lumpur

Udhëheqësi i administratës ushtarake të Mianmarit, gjenerali Min Aung Hlaing, i cili mori qeverinë e zgjedhur me një grusht shteti ushtarak zhvilloi një vizitë në Rusi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në lajmet në televizionin MRTV, një nga organet mediatike të ushtrisë së Mianmarit, thuhet se gjenerali Hlaing u largua nga kryeqyteti Nepido dje me aeroplan privat për të shkuar në Rusi.

Bëhet e ditur se Hlaing shkoi në Rusi “me ftesë të ministrit rus të Mbrojtjes Sergey Shoygu” dhe do të marrë pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Sigurisë që do të mbahet në kryeqytetin Moskë.

Vlen të përmendet se vizita e Hlaing në Rusi u realizua një ditë pas thirrjes së Kombeve të Bashkuara për një embargo armësh në Mianmar.

Në maj, zyrtarë të lartë nga ushtria e Mianmarit morën pjesë në panairin e helikopterëve në Moskë.

Grusht shteti ushtarak në Mianmar

Ushtria e Mianmarit më 1 shkurt mori pushtetin pas akuzave për mashtrim në zgjedhjet e 8 nëntorit 2020 dhe ngritjes së tensionit politik në vend.

Ushtria kishte arrestuar shumë zyrtarë dhe udhëheqës të partive në pushtet veçanërisht udhëheqësin de facto të vendit dhe ministren e Jashtme, Aung San Suu Kyii dhe shpalli gjendje të jashtëzakonshme për një vit.

Si rezultat i ndërhyrjes së armatosur të ushtrisë së Mianmarit kundër protestuesve anti-grusht shteti dhe grupeve rebele, deri më sot 872 njerëz kanë vdekur dhe mijëra demonstrues janë arrestuar.

Ndërsa demonstratat me pjesëmarrje të madhe vazhdojnë në vend, gjykimi i zyrtarëve të lartë qeveritarë në paraburgim vazhdon në gjykatat ushtarake.

blank

Dita Botërore e Refugjatëve, OKB: 82 milionë njerëz janë zhvendosur

Laurel Bowman

Më 20 qershor është Dita Botërore e Refugjatëve. Sipas raportit të fundit të OKB-së, më shumë se 82 milionë njerëz janë zhvendosur, megjithë mbylljen e kufijve nga shumë vende për shkak të pandemisë së koronavirusit. Ky është numri më i lartë i refugjatëve i regjistruar ndonjëherë.

Ajo që është mjaft tronditëse është fakti se gjatë dhjetë viteve të fundit numri i njerëzve që janë refugjatë ose janë zhvendosur me forcë është dyfishuar. Rreth 48 përqind janë fëmijë ose të rinj, kështu që ne vërtet kemi breza fëmijësh të cilët janë larguar nga vendet e tyre të origjinës”, thotë Gillian Triggs, Ndihmës Komisioner i Lartë i UNHCR-së.

OKB-ja njofton se në përgjithësi, 1 në 95 njerëz janë zhvendosur me forcë, duke përfshirë më shumë se gjysmën e popullsisë së Sirisë, si brenda vendit ashtu edhe jashtë. Sirianët përfaqësojnë grupin më të madh të të zhvendosurve ndërkombëtarisht dhe ekspertët thonë se nevojat e tyre janë të shumta.

Edukimi dhe shëndeti mendor janë çështje kryesore. Për shembull ne kemi shumë refugjatë sirianë të traumatizuar dhe ata nuk mund ta kuptojnë. Pra, ju duhet të punoni për shëndetin mendor, plus edukimin e tyre”, thotë Nancy Yarmout nga organizata “Rescue Me” .

Venezuelianët përbëjnë grupin e dytë më të madh, të njerëzve të zhvendosur me forcë.

Shumë prej tyre kanë shkuar në Kolumbi. Zhvendosja nga Amerika Qendrore është rritur 50 herë gjatë dhjetë viteve të fundit, me shumë refugjatë që drejtohen në veri për në Shtetet e Bashkuara.

Besoj se është me të vërtetë e rëndësishme të mendosh për refugjatët jo si një barrë për shoqërinë, por të mendosh për ta si konsumatorë dhe kontribues, sepse ata në të vërtetë shtojnë rritjen ekonomike … shtojnë zhvillimin ekonomik”, thotë Richard Albright, nga Departamenti amerikan i Shtetit

Numri i fëmijëve të pashoqëruar në vitin 2020 po ashtu ishte i lartë, sipas raportit të OKB-së. Dhe ndryshimi i klimës ishte një nga faktorët që shkaktoi zhvendosje të njerëzve në gjithë botën.

Nevoja për burime, ujë, tokë … Nevoja për ushqimin e bagëtive, për të shtuar të korrurat… Të gjitha këto preken nga ndryshimi i klimës, dhe çojnë në konflikt. Më pas konflikti sjell zhvendosje”, thotë Gillian Triggs, Ndihmës Komisioner i Lartë i UNHCR-së

Raporti i OKB-së tregon se 86 përqind e njerëzve të zhvendosur përtej kufijve janë pritur nga vendet në zhvillim.

blank

Kush është Ebrahim Raisi, i zgjedhuri si Presidenti i 8 i Iranit?

AHMET DURSUN

Ebrahim Raisi, i njohur për orientimin e tij konservativ, i cili fitoi zgjedhjet presidenciale sipas rezultateve të para zyrtare të shpallura në Iran dhe u zgjodh Presidenti i 8-të i vendit, është një nga emrat e përfolur për t’u ulur më vonë në pozitën e liderit suprem pas Ajatollah Ali Khameneit, shkruan Anadolu Agency (AA).

Njerëzit në Iran shkuan dje në votime për të zgjedhur presidentin e ri. Gjykatësi konservator i sanksionuar nga SHBA-ja, Raisi, i fitoi zgjedhjet, në të cilat më shumë se gjysma e 59 milionë votuesve në vend nuk votuan për shkak të vështirësive ekonomike dhe thirrjeve për bojkot, të cilat u rritën për shkak të faktit se disa emra, të cilët morën mbështetjen e një pjese të publikut, nuk u lejuan të kandidojnë.

Raisi lindi më 14 dhjetor 1960 në Mashhad. Raisi, avokat, filloi karrierën e tij si prokuror i Kereç në vitin 1981, pas revolucionit të vitit 1979. Duke u ngritur shpejt në pozicionin e tij, ai shpejt u bë Zëvendësprokuror i Përgjithshëm i Teheranit.

Ai mori pjesë në komitetin që vendosi të ekzekutojë kundërshtarët e burgosur të regjimit në vitin 1988, me udhëzimin e udhëheqësit revolucionar të Iranit, Khomeini.

Raisi, i cili mori pjesë në delegacionin prej katër personash që u quajt si “komiteti i vdekjes” nga kundërshtarët e regjimit, është cilësuar si “ajatollahu i masakrës” nga opozitarët. Pretendohet se rreth 3.000 njerëz u ekzekutuan në atë kohë.

Pas vdekjes së Khomeinit, Raisi u ngrit me shpejtësi në pozitat shtetërore gjatë epokës së Khameneit, duke shërbyer si Kryeprokuror i Teheranit në periudhën 1989-1994. I emëruar më pas si Kryetar i Zyrës Shtetërore të Inspektimit në vitin 1994, ai qëndroi në këtë pozicion për dhjetë vjet.

Reisi më vonë u emërua në postin e Zëvendësit të Parë të Shefit të Gjyqësorit në vitin 2004. I emëruar në postin e Kryeprokurorit të Iranit në 2014, Raisi u caktua nga Khamenei si Kryetar i Fondacionit të Tyrbes dhe Kompleksit Imam Reza dhe Kompleksit në Mashhad vitin 2016.

Raisi ishte një kandidat edhe në zgjedhjet presidenciale të mbajtura më 19 maj 2017 në vend, kur humbi nga presidentit aktual Hassan Rouhani.

Raisi u emërua nga Khamenei si Shef i Gjyqësorit në mars 2019 pas lirimit të detyrës nga Ajatollah Amuli Sadik Larijani-t.

Ai filloi hetime për “korrupsion në gjyqësor” kundër zyrtarëve të nivelit të lartë gjyqësor të mandatit të Larijani-t, duke theksuar se korrupsioni, i cili konsiderohet si një nga problemet më të mëdha të vendit, do të trajtohej gjatë mandatit të tij.

Ai u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara në nëntor 2019 për rolin e tij në ekzekutimin e të burgosurve politikë dhe shuarjen e trazirave sociale të vitit 2009, por nuk ka bërë asnjë deklaratë publike në lidhje me rolin e tij në ekzekutime.

Emri i Ebrahim Raisit, i cili pretendohet të mbështetet nga Ushtria e Gardës Revolucionare, është ndër kandidatët që ka të ngjarë të ulet në udhëheqjen e vendit pas Khameneit.

blank

Minatorët gjejnë diamant në Botsvana, mund të jetë i treti më i madh në botë

VOA

GABORONE, BOTSWANA – Një diamant i madh më shumë se 1.000 karat, i cili mund të jetë i treti më i madhi në histori i nxjerrë nga minierat, u zbulua në Botsvanë të Afrikës.

Guri i çmuar me cilësi të lartë, me peshë 1098,3 karat u nxorr në fillim të këtij muaji në minierën Jwaneng në pronësi të firmës Debswana, kompani minierash në pronësi të përbashkët të qeverisë dhe grupit De Beers.

“Me prezantimin e kësaj fabrike të mrekullueshëm të teknologjisë së lartë për zbulimin e diamanteve, kam shpresë se do të jemi në gjendje të gjejmë më shumë diamante të mëdhenj,” tha Lynette Armstrong, drejtoresha e përkohshme e kompanisë.

“Kjo është një arritje e madhe metalurgjike, sipas të gjitha standardeve të nxjerrjes së një diamanti të kësaj madhësie të paprekur përmes fabrikës sonë konvencionale,” tha ajo.

Diamanti me përmasa- 73x52x27 milimetra – është diamanti më i madh me cilësi të lartë i gjetur në minierat e Debswanas në historinë më shumë se 50-vjeçare të kompanisë, tha ajo. Diamante janë zbuluar në Botsvana në vitin 1967, ndërsa kompania Debswana u formua në vitin 1969.

Diamanti i fundit i gjetur në minierën Jwaneng në vitin 1993 ishte një gur me peshë 446 karat, tha ajo.

Diamanti i madh është një lajm i mirë për ekonominë e Botsvanës, që ka përjetuar një rënie të konsiderueshme gjatë pandemisë COVID-19. Diamantet përbëjnë rreth dy të tretat e fitimeve të eksportit për Botsvanën.

blank

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, ka emëruar të premten Antonio Guterres për një mandat të dytë si Sekretar të Përgjithshëm, duke ia mundësuar atij që për pesë vjetët e ardhshëm të drejtojë organizatën me 193 anëtarë.

Më herët gjatë këtij muaji, 15 vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, kanë mbështetur kandidaturën e Guterresit për një mandat të dytë.

Sipas Kartës së OKB-së, Asambleja e Përgjithshme emëron Sekretarin e Përgjithshëm me rekomandim të Këshillit të Sigurimit.

Mandati i ri i diplomatit portugez 72-vjeçar, do të nisë më 1 janar të vitit 2022. rel

blank

Shkretëtirëzimi prek jetën e rreth 2 miliardë njerëzve në të gjithë botën

Sipas drejtueses së një grupi mjedisor jofitimprurës, shkretëtirëzimi prek jetën e afërsisht 2 miliardë njerëzve në të gjithë botën dhe i kthen njerëzit në “migrantë ekologjikë”.

Duke folur për Anadolu Agency (AA) me rastin e Ditës Botërore për Luftimin e Shkretëtirëzimit dhe Thatësirës, shefja ekzekutive e Fondacionit Turk për Luftimin e Erozionit të Tokës, Ripyllëzimin dhe Mbrojtjen e Habitateve Natyrore (TEMA), Deniz Ataç, tha se degradimi i tokës shkakton 11 për qind ulje të prodhimit të ushqimit.

17 qershori, Dita Botërore për Luftimin e Shkretëtirëzimit dhe Thatësirës, është një ditë e shënuar nga Kombet e Bashkuara (OKB) që përqendrohet në ndryshimin e qëndrimeve të opinionit ndaj shkaktarëve kryesor të shkretëtirëzimit dhe degradimit të tokës.

“Degradimi i tokës është zvogëlimi i produktivitetit të tokës, biodiversitetit, potencialit të sekuestrimit të karbonit dhe të gjitha shërbimeve të ekosistemit të natyrës, duke përfshirë ligatinat. Shkurtimisht, (shkretëtirëzimi) do të thotë varfërim, mungesë ushqimi, më shumë thatësirë ​​dhe etje”, tha Ataç, duke shtuar se shkretëtirëzimi i referohet degradimit të tokës në zonat e thata.

Duke theksuar se rajonet e thata që kanë ekosisteme të brishta do të vuajnë më shumë nga ndryshimet klimatike, Ataç tha se thatësirat në këto rajone të thata pritet të rriten dhe intensifikohen.

“12 milionë hektarë tokë bujqësore degradohen çdo vit për shkak të erozionit, menaxhimit jo të duhur të tokës, përdorimit të tepruar të plehrave kimikë, përdorimit të pesticideve për qëllime bujqësore, ujitjes së tepruar dhe jo korrekte dhe ndotjes”, shtoi ajo.

“Me shkatërrimin e pyjeve të shiut, rajonet tropikale me një klimë të lagësht kanë filluar të përballen me rrezikun e shkretëtirëzimit edhe në këtë klimë të lagësht. Shkretëtirëzimi prek jetën e afërsisht dy miliardë njerëzve, zvogëlon mirëqenien e tyre, shkakton mungesa të ushqimit dhe i kthen njerëzit në migrantë ekologjikë”, theksoi ajo.

Në përgjigje të një pyetjeje se cilat hapa duhet të ndërmerren për të zbutur shkretëtirëzimin dhe thatësirën, Ataç tha se parandalimi i degradimit të tokës, fillimi i menjëhershëm i aktiviteteve të restaurimit dhe zgjerimi i praktikave të qëndrueshme bujqësore janë prioritet.

Ajo gjithashtu rikujtoi përgatitjen e raportit të OKB-së për Rivendosjen e Ekosistemit për Njerëzit, Natyrën dhe Klimën me rastin e Ditës Botërore të këtij viti për Luftimin e Shkretëtirëzimit dhe Thatësirës.

Konventa e OKB-së për Luftimin e Shkretëtirëzimit njoftoi se tema e këtij viti e ditës është “Restaurimi. Toka. Riparimi. Më mirë ndërtojmë në tokë të shëndetshme”.

Rëndësia e rikthimit të natyrës

“Puna e restaurimit dhe parandalimi i shkatërrimit të tokës dhe pyjeve janë gjithashtu të rëndësishme si pjesë e luftimit të humbjes së biodiversitetit dhe ndryshimeve klimatike si dhe uljen e efekteve të saj”, vuri në dukje ajo.

Duke nënvizuar se temperatura globale është tashmë më shumë se 1 gradë Celcius më e lartë se në epokën para-industriale dhe se akullnajat në pole vazhdojnë të shkrihen, Ataç tha se angazhimi i restaurimit konsiderohet i nevojshëm për të rivendosur pragun e ngrohjes globale që është tejkaluar.

“Është vlerësuar se punimet e restaurimit që do të kryhet vetëm në 15 për qind të tokave të degraduara në botë do të zvogëlojë humbjen e specieve me 60 për qind”, shtoi ajo.

Duke deklaruar se shkatërrimi i pyjeve dhe bimësisë natyrore rrit thatësirën, Ataç tha se rajonet tropikale me një klimë të lagësht janë nën rrezikun e shkretëtirëzimit si një shembull tipik i kësaj.

Duke folur për përpjekjet e vazhdueshme të TEMA në terren, ajo vuri në dukje se fondacioni vazhdon aktivitetet e saj në pesë fusha kryesore, duke përfshirë pylltarinë, avokimin dhe politikat mjedisore, zhvillimin rural, arsimin dhe organizimin dhe vullnetarizmin.

Ajo shtoi se TEMA aktualisht kryen dy projekte të rëndësishme. Një prej tyre është Hayrettin Karaca Projekti Natyror i Pyjeve i cili u nis për të përcaktuar dhe hartuar pyjet me rritje të vjetër në Rajonin Lindor të Turqisë të Detit të Zi.

Projekti u emërua sipas Hayrettin Karaca, themeluesit të TEMA, i cili ishte i njohur edhe si Gjyshi i Tokës. Ai vdiq në vitin 2020 në moshën 97-vjeçare.

Një tjetër është Projekti i Biodiversitetit Nihat Gokyigit i cili u nis për të rritur ndërgjegjësimin e publikut dhe për të minimizuar humbjen e biodiversitetit të shkaktuar nga njerëzit.

E themeluar në 1992, TEMA është grupi kryesor i mbrojtjes së mjedisit në vend që përqendrohet në ruajtjen e natyrës duke luftuar erozionin dhe duke kryer projekte të ndryshme.

blank

Hong Kong, policia arreston pesë drejtuesit e gazetës “Apple Daily”

Marrë nga Reuters

HONG KONG – Policia e Hong Kongut arrestoi pesë drejtues të Gazetës Apple Daily herët në mëngjes të enjten, përfshirë kryeredaktorin e saj, njoftoi media lokale, në goditjen më të fundit ndaj pronarit të burgosur të gazetës Jimmy Lai.

Departamenti i Sigurisë Kombëtare të Policisë së Hong Kongut tha në një deklaratë se pesë drejtorë të një kompanie ishin arrestuar nën dyshimin e bashkëpunimit me një vend të huaj ose me elementë të jashtëm për të rrezikuar sigurinë kombëtare.

U tha vetëm se ndër të pestët ishin katër burra dhe një grua të moshës midis 47 dhe 63. Nuk u dhanë detaje të tjera.

Apple Daily tha se pesë nga drejtorët e saj, duke përfshirë kryeredaktorin Ryan Law, shefin ekzekutiv Cheung Kim-hung, shefin operativ Chow Tat-kuen, zëvendës kryeredaktorin Chan Puiman dhe kryeredaktorin Cheung Chi-wai ishin arrestuar të gjithë në bastisjet e mëngjesit.

Gazeta tha se rreth orës 7:30 të mëngjesit me orën lokale rreth 100 oficerë mbërritën në selinë e gazetës dhe rrethuan zonën.

Masa është goditja e fundit për gazetën Apple Daily pasi autoritetet muajin e kaluar udhëzuan ngrirjen e aksioneve të zotit Lai në Next Digital, kompaninë botuese të gazetës.

Jimmy Lai duke hipur në furgonin e burgut

Jimmy Lai duke hipur në furgonin e burgut

Lai u arrestua në gusht të vitit të kaluar dhe më vonë u akuzua sipas ligjit të sigurisë kombëtare të vendosur nga Kina në qytetin e saj më të lirë. Asetet e aktivistit pro-demokracisë ishin gjithashtu të ngrira sipas të njëjtit ligj.

Ai ka qenë në burg që nga dhjetori pasi iu refuzua garancia në një gjyq të veçantë të sigurisë kombëtare. Ai përballet me tre akuza sipas ligjit të ri, përfshirë bashkëpunimin me një vend të huaj. VOA

blank

Marshi i nacionalistëve izraelitë rrit shqetësimet për shpërthim të dhunës

RFE/RL

Grupet e ekstremit të djathtë në Izrael pritet të mbajnë një marsh kontrovers në Jerusalemin Lindor më 15 qershor, duke rrezikuar shpërthim të ri të dhunës në mes të Izraelit dhe militantëve të Gazës.

Nacionalistët e të djathtës ekstreme pritet të mbajnë një paradë në zonën myslimane të Jerusalemit Lindor, duke bartuar flamurin kaltër e bardhë të Izraelit.

Palestinezët e shohin marshin si provokim ndërsa Fatah e Hamas, dy organizatat më të mëdha palestineze, kanë bërë thirrje për “ditë të zemërimit” në Gaza dhe Bregun e pushtuar Perëndimor.

Liderët e Hamasit, që udhëheqin Gazan, kanë paralajmëruar për rikthim të armiqësive, nëse marshi realizohet.

“Ne po paralajmërojmë për pasoja të rrezikshme që mund të rezultojnë nga qëllimi i fuqisë pushtuese që të lejojë ekstremistët izraelitë të zhvillojnë marshin me flamur në Jerusalemin e pushtuar”, ka thënë kryeministri i Autoritetit palestinez Muhammad Shtayyeh, përmes një postimi në Twitter.

Protestat palestineze është planifikuar që të nisin në mëngjesin e së martës në Rripin e Gazës.

Hamasi dhe Fatah u kanë bërë thirrje palestinezëve që të nisen drejt zonës së Qytetit të Vjetër në Jerusalemin Lindor, në zonën ku pritet të mbahet marshi.

Tensionet në Jerusalem kanë rezultuar me nisje të raketave nga Hamasi në 11 ditë luftime, në muajin maj.

Grupet e ekstremit të djathtë kanë ricaktuar datën 15 qershor për mbajtje të marshit, pas arritjes së armëpushimit.

Ky marsh përbën sfidë për kryeministrin izraelit Naftali Bennett, i cili ka marrë këtë pozitë më 13 qershor, i përkrahur nga një koalicion i brishtë.

Qeveria e Bennett ka miratuar marshin më 14 qershor.


Send this to a friend