VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Fillojnë në Paris punimet e “paketimit” të Harkut të Triumfit

By | July 30, 2021
blank

Komentet

blank

Zgjedhjet e 26 shtatorit dhe fundi i mbretërimit të Merkelit

VOAL – Nuk janë zgjedhje të zakonshme që do të mbahen në Gjermani më 26 shtator. Me zgjedhjen e Parlamentit të ri, mbyllet edhe një faqe e rëndësishme në historinë gjermane, faqja Angela Merkel, e cila ka arritur në fund të mandatit të saj të katërt dhe të fundit.

Kancelarja ka qenë në pushtet vazhdimisht për 16 vjet. Më 1991, ajo u zgjodh në Bundestag dhe që atëherë ajo ka qenë gjithmonë një figurë qendrore politike në Gjermani dhe Evropë, aq sa revista e famshme amerikane Forbes e ka caktuar atë si gruaja më e fuqishme në botë 14 herë.

Angela Merkel është gjithashtu për shumë autore e prosperitetit ekonomik gjerman, një kampione në menaxhimin e krizave, racionale dhe pragmatike, por edhe empatike dhe guximtare, veçanërisht në çështje të tilla si emigrimi. Me pak fjalë, zëvendësimi i besueshëm dhe jashtëzakonisht i popullarizuar Angela Merkel nuk do të jetë i qartë. Ndërkohë, sondazhet midis Armin Laschet (CDU), Annalena Baerbock (Verdi) dhe Olaf Scholz (SPD) i japin këtij të fundit një avantazh të vogël. rsi-eb

blank

Pas zjarrit katastrofik, ja kur pritet të rihapet Katedralja Notre-Dame në Paris

Pas zjarrit katastrofik të para dy viteve, Katedralja Notre Dame në Paris,  do të rihapet për publikun në vitin 2024.

Në një deklaratë për mediat, organi publik përgjegjës për ruajtjen dhe restaurimin e tij tha se sigurimi i katedrales kishte përfunduar sipas planit.

Elementet e “fazës së sigurisë” përfshinin mbështjelljen dhe mbrojtjen e skulpturave të katedrales, forcimin e portave dhe heqjen e skelave të djegura, sipas kolektivit “Friends of Notre Dame de Paris”.

“Ne do të jemi në gjendje të vazhdojmë me vendosmëri me fazën e restaurimit dhe rindërtimit të pjesëve të shkatërruara nga zjarri, në mënyrë që të jetë gati të rihapet për shërbime dhe vizita publike në vitin 2024”, tha Jean-Louis Georgelin, presidenti i organizatës përgjegjëse për restaurimin.

blank

Gjermanët organizojnë festë alternative të birrës

Oktoberfest, ndër festivalet më të njohura të birrës në botë, i cili organizohet në Mynih, është anuluar për të dytin vit me radhë për shkak të pandemisë së koronavirusit, mirëpo kjo gjë nuk ka penguar gjermanët që të organizojnë një ngjarje alternative.

Më 18 shtator, njerëzit kanë nisur të mblidhen në Terisienvise, ku zakonisht nisin festimet, duke u veshur me kostume tradicionale dhe duke marrë me vete birra.

Qyteti është duke shënuar festën e birrës në mënyra të ndryshme, ndonëse ato nuk duket se kanë mundësi që të mbledhin miliona njerëz, sikurse Oktoberfest.

Rreth 50 restorante dhe bare tjera planifikojnë të dekorohen në stilin e tendave, që janë vendosur më parë në Oktoberfest, në organizimet që pritet të vazhdojnë deri më 3 tetor.

Në bare do të ketë muzikë, festë dhe birra sikurse në Oktoberfest.

Për ata që nuk mund të marrin pjesë, ekziston mundësia e kyçjes online në ngjarje.

Zyrtarët kanë thënë se shpresojnë që Oktoberfest të organizohen si zakonisht më 2022.

blank

(Video) Pritja me nderime ushtarake nga Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier që iu bë Presidentes të Kosovës Vjosa Osmani

Pritja me nderime ushtarake nga Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier që iu bë Presidentes të Kosovë.

 

blank

Rruga dejt Elizeut gjithnjë e më populluar

Anne Hidalgo

Ndërsa Marine Le Pen fillon fushatën e saj, kryebashkiakja e Parisit Anne Hidalgo gjithashtu nis garën

 

VOAL- Kandidatura e kryebashkiakut të Parisit Anne Hidalgo, që nga viti 2014 në krye të kryeqytetit, iu shtua atyre tashmë të shumtë të së majtës franceze që do të paraqitet jashtëzakonisht e ndarë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të vitit 2022. Njoftimi i pritshëm u bë sot, e diel, në portin e Rouen. Një vend i konsideruar ideal për të folur për rindërtimin industrial, një nga temat qendrore të fushatës Hidalgo, e lindur në Spanjë nga një punëtor nga kantieri i anijeve në Cadiz dhe një rrobaqepëse, para se të emigronte në Francë dhe të merrte shtetësinë në moshën 14 vjeçe. Por edhe një mënyrë për t’i dhënë figurës së tij një dimension kombëtar dhe jo vetëm një parizian.

“Periudha pesëvjeçare që vjen në përfundim”, tha ai në fjalën e tij, duke synuar Emmanuel Macronin në largim, “duhej t’i bashkonte francezët, por t’i ndante si kurrë më parë, duhej të zgjidhte problemet sociale, por t’i mprehte ato, duhej t’i mbronte planeti ynë por i ka kthyer shpinën ekologjisë ”.

Hidalgo, tani 62 vjeçe, jepet në sondazhe midis 5 dhe 13%, me ose pa një kandidat mjedisor i cili duhet të emërohet në fund të muajit. Ana përparimtare tashmë sheh në skenë Jean-Luc Mélenchon, ish-socialistin Arnaud Montebourg dhe komunistin Fabien Roussel.

Për momentin nuk do të ishte e mjaftueshme për të hyrë në raundin e dytë, ku nëse do të votohej sot do të dilnin (me pak më shumë se 20% të preferencave secila) Macron dhe kandidatja e përjetshme Marine Le Pen e Rassemblement National, e cila hyn në garë në të njëjtën kohë pasi rivalja e saj filloi zyrtarisht fushatën e vet në kongresin e partisë në Fréjus. Dhe në të njëjtën kohë, ajo njoftoi se do t’ia linte frenat e RN te numri i tij i ri dy, Jordan Bardella. Ai dëshiron t’i kushtohet plotësisht një zgjedhjeje që, deklaroi ajo, “ne nuk kemi të drejtë të humbasim”. rsi-eb

blank

Angela Merkel në 16 vjet pushtet nuk emëroi asnjë nga të afërmit e saj në një pozicion shtetëror

Në 16 vitet e pushtetit, Angela Merkel nuk emëroi asnjë nga të afërmit e saj në një pozicion shtetëror.

Gjermania i tha lamtumirë udhëheqëses të saj, fizikanes dhe kimistes kuantike,

e cili nuk u tundua nga moda apo dritat dhe nuk bleu prona të paluajtshme, makina, jahte dhe avionë privatë.

Ata dolën në ballkonet e tyre dhe duartrokitën për 6 minuta, një ovacion në këmbë në të gjithë vendin.

Ajo largohet dhe të dashurit e saj nuk pretenduan përfitime.

Për gjashtëmbëdhjetë vjet, ajo kurrë nuk ndryshoi stilin e veshjet e saj.

Në një konferencë për shtyp, një gazetar e pyeti Merkelin: “”Mesa kuptojmë ju keni veshur të njëjtin kostum, a nuk keni një tjetër? “

Ajo u përgjigj: “Unë jam nëpunës civil, jo model.”

Në një konferencë tjetër për shtyp, gazetarët e pyetën: “A keni një shërbyese shtëpie që pastron shtëpinë tuaj, përgatit ushqim, etj.”

Përgjigja e saj ishte: “Jo, nuk kam shërbëtorë dhe nuk kam nevojë për ta. Burri im dhe unë i bëjmë punët e shtëpisë çdo ditë.”

Pastaj një gazetar tjetër pyeti: “Kush i lan rrobat, ti apo burri yt?” Përgjigja e saj ishte: “Unë kujdesem për rrobat ndërsa ai merret me lavatriçen”.

Merkel jeton në një apartament normal si çdo qytetar tjetër.

Ajo jetonte në këtë apartament para se të zgjidhej Kancelare e Gjermanisë. Ajo nuk e la këtë apartament për të zotëruar një vilë të sajën me pishina e kopshte.

Angela Merkel, kancelarja e ekonomisë më të madhe të Evropës, do të mbetet gjithmonë një shembull i shkëlqyer i lidershipit, e udhëhequr nga vlerat, parimet vetëmohuese, faktet dhe ndjeshmëria. /

Omer Alvie Director at Beyond Borders/ E shqipëroi Elida Buçpapaj

 

blank

Prej sot gjyqi më i madh në historinë moderne të Francës- 140 ditë seanca dëgjimore, 330 avokatë dhe 1.800 paditës civilë

Një gjyq historik fillon në Francë, mbi sulmet masakër të vitit 2015 në Paris.

Sulmi dhe bombardimet nga ekstremistët e ISIS, ishin mizoria më e keqe e ndodhur në Francë, që pas Luftës së Dytë Botërore.

Sulmuesi i vetëm i mbijetuar, Salah Abdeslam, do të paraqitet në gjykatë me 13 të pandehur të tjerë. Shumica e të akuzuarve, përfshirë Abdeslamin, mund të dënohen me burgim të përjetshëm nëse shpallen fajtorë.

Gjatë nëntë muajve të ardhshëm, do të ketë mbi 140 ditë seanca dëgjimore që përfshijnë rreth 330 avokatë dhe 1.800 paditës civilë.

Rreth 300 dëshmitarë do të dëgjohen, përfshirë të mbijetuarit dhe François Hollande, presidenti francez në kohën e sulmeve.

Gjyqi po përshkruhet si më i madhi në historinë moderne të Francës.

blank

Kurz: Dialogu Kosovë-Serbi nuk është bërë më i lehtë pas zgjedhjeve në Prishtinë

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz tha sot se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë nuk është bërë më i lehtë pas zgjedhjeve në Prishtinë dhe se shpreson që ky vit të mos humbasë në çështjen e integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor.

Duke theksuar vizitën që pati në Beograd, Kurz tha se BE-ja duhet të jetë partner i besueshëm për vendet në Ballkanin Perëndimor që duan të integrohen.

“Unë shpresoj për një dinamikë të re të integrimit evropian në Ballkanin Perëndimor. BE-ja duhet të jetë partner i besueshëm për vendet e Ballkanit Perëndimor, që ata të mund të mbështeten në të”, tha Kurz për Tanjugun.

Ai vuri në dukje se as BE -ja, e as Austria nuk mund të jenë të vetëdijshëm se si po zhvillohet rajoni.
“Është veçanërisht e rëndësishme për Austrinë se si zhvillohet rajoni për shkak të afërsisë së tij gjeografike. Çdo zhvillim negativ ka ndikim të drejtpërdrejtë tek ne. Më pak krim këtu nënkupton siguri më të madhe në vendin tonë, më pak konflikt në rajon do të thotë stabilitet më i mirë në vendin tonë. Zhvillim më i mirë ekonomik këtu do të thotë përfitime edhe për ne, si dhe vende të reja pune në Austri”, theksoi Kurz.

Kancelari austriak tha se Austria është e lidhur ngushtë me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe shprehu sërish shpresën se BE-ja do të bëhet një partner i besueshëm për këtë rajon.

Ai shtoi se vendet e rajonit janë të frustruara nga ngërçi në rrugën e tyre evropiane. Siç paralajmëroi ai, kjo çon në mënyrë të pashmangshme që vendet e tjera, si Rusia, Kina dhe Turqia, të bëhen më me ndikim në këtë rajon.

“Kjo është arsyeja pse integrimi evropian nuk është vetëm një çështje burokratike e BE-së, por mbi të gjitha gjeopolitike”, nënvizoi Kurz.

blank

Macron: Franca dhe Britania do të propozojnë krijimin e një zone të sigurt në Kabul

RFE/RL

Franca dhe Britania do të dorëzojnë një rezolutë gjatë mbledhjes urgjente të Kombeve të Bashkuara, të hënën, duke propozuar krijimin e një zone të sigurt në Kabul, me qëllim që të mbrohen njerëzit që po tentojnë të largohen nga Afgansitani, tha presidenti francez, Emmanuel Macron.

“Propozim-rezoluta jonë ka për qëllim që të definojë një zonë të sigurt në Kabul, nën kontrollin e OKB-së, që do të lejonte vazhdimin e operacioneve humanitare”, tha Macron në një intervistë për gazetën Le Journal du Dimanche, që u publikua të dielën.

Gjatë vizitës së tij në Mosul të Irakut, Macron kishte deklaruar se shpreson që një propozim i tillë të përkrahet.

“Nuk shoh se kush mund ta kundërshtojë vazhdimin e sigurt të operacioneve humanitare”, deklaroi Macron për gazetarët.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka thirrur takimin e Këshillit të Sigurimit për të diskutuar për Afganistanin.

Macron të shtunën deklaroi se Franca do të zhvillojë diskutime me talebanët lidhur me situatën humanitare në Afganistan dhe për mundësinë e evakuimit të më shumë njerëzve.

Forcat amerikane, që ruajnë aeroportin e Kabulit, kanë filluar tërheqjen. Ata duhet të tërhiqen nga Afganistani deri më 31 gusht.

Franca është në mesin e shumë vendeve që veçse kanë përfunduar operacionet e tyre të evakuimit nga aeroporti i Kabulit.

blank

Shtrohet sërish në spital Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi është shtruar në spitalin San Raffaele në Milano sot për kontrolle post-Covid .

Udhëheqësi i Forza Italia gjithashtu ishte shtruar në spital nga 6 Prilli deri më 1 Maj dhe më pas u kthye përsëri në institutin Milanez në mes të të njëjtit muaj për kontrolle të mëtejshme, kryesisht për shkak të pasojave të shkaktuara nga Covid.

Stafi i Berluskonit bëri të ditur se “shtrimi në spital ishte i nevojshëm për një vlerësim të plotë klinik “.

blank

Alitalia shpall zyrtarisht falimentimin, mbyllen të gjitha fluturimet pas datës 15 tetor

Linja ajrore italiane, Alitalia ka njoftuar se të gjitha fluturimet nga 15 tetori do të anulohen për shkak se linja ajrore do të mbyllet zyrtarisht.

Pse po mbyllet Alitalia?

Italia është përpjekur të gjejë investitorë për të shpëtuar kompaninë ajrore të falimentuar. Situata është përkeqësuar nga pandemia për shkak të së cilës u ndaluan fluturimet në të gjithë botën për muaj të tërë dhe Alitalia tani do të ndërpresë krejtësisht shërbimin këtë vit.

Në vitin 2019, para se të godiste COVID-19, linja ajrore transportoi 21.3 milionë pasagjerë në 81 destinacione të ndryshme me 3,600 fluturime çdo javë. Deri kohët e fundit, ajo kishte punësuar më shumë se 10,000 punonjës, por është e paqartë se çfarë do të ndodhë me ta kur të mbyllet Alitalia.

Çfarë duhet të bëj nëse kam rezervuar tashmë bileta me Alitalia?

Opsionet për udhëtarët janë pak të ndërlikuara, por duket se ju do të jeni në gjendje të fluturoni, ose të merrni një rimbursim.

Është e rëndësishme të theksohet se do të keni më shumë opsione në dispozicion nëse i keni blerë fluturimet me Alitalia para 24 gushtit 2021.

Lajmi i mirë është se linja ajrore do të marrë mbështetjen e qeverisë. Qeveria italiane ka krijuar një fond prej 100 milionë eurosh për të rimbursuar klientët e linjës ajrore. Kjo pasi vendi ra dakord për një marrëveshje shpëtimi me BE-në për të krijuar një kompani të re pa borxhe që do të marrë përsipër asetet e saj.

Gazeta italiane Corriere Della Sera vlerëson se ka rreth 250 mijë njerëz që do të fluturojnë me Alitalia pas 15 tetorit.

Kompania thotë se këta klientë do të kenë dy mundësi: të zëvendësojnë fluturimet e tyre me një fluturim ekuivalent para asaj date, ose të marrin një rimbursim të plotë.

Nëse e zëvendësojnë biletën e tyre, pasagjerët mund të ndryshojnë itinerarin e tyre fillestar por duke mbërritur në të njëjtin destinacion. Ky opsion është falas.

Është gjithashtu e mundur të ndryshoni destinacionin për të udhëtuar para kësaj date. Por kjo mund të shkaktojë kosto shtesë nëse çmimi i fluturimeve është i ndryshëm. Nëse fluturimi i ri është më i lirë atëherë nuk do të ketë rimbursim të diferencës së çmimit dhe fluturimet ndërkombëtare nuk mund të ndryshohen për ato kombëtare ose anasjelltas.

Alitalia njoftoi në mediat sociale se do të dërgonte një “komunikim të drejtpërdrejtë” për të gjithë klientët me udhëzimet e nevojshme.

Me çfarë do të zëvendësohet Alitalia?

Alitalia do të zëvendësohet nga ITA (Italia Trasporto Aereo) që do të fillojë shitjen e biletave nga 26 gushti. Linja e re ajrore do të fillojë fluturimet më 15 tetor pasi autoritetet civile të Italisë dhanë miratimin javën e kaluar.

ITA do të blejë 52 avionë të Alitalia së bashku me hapësirat e aeroportit dhe asete të tjera. Ajo planifikon të kryejë fluturime drejt destinacioneve, si Nju Jork, Boston, Miami, Tokio dhe qytete të shumta europiane, nga aeroportet në Romë dhe Milano. Ka plane që linja ajrore të rrisë kapacitetin e saj në 105 aeroplanë deri në vitin 2025.

AlItalia kishte 6% të tregut të fluturimeve në Shqipëri.

“Alitalia” prej vitesh operon dhe në tregun shqiptar, por pesha e saj ka rënë ndjeshëm vitet e fundit. Nga 32% në 2015-n (më i madhi pas daljes nga tregu të “Belle Air”), në vitin 2020, përmes operatorit ajror italian u realizuan vetëm 6% e fluturimeve, sipas të dhënave zyrtare nga Tirana International Airport.

Monitor

blank

Merkel: Duhet të vazhdohet dialogu me talebanët për të mbrojtur arritjet në 20 vitet e fundit në Afganistan

“Duhet të mbështesim njerëzit në nevojë në Afganistan dhe refugjatët në vendet fqinje”, tha Merkel e cila shtoi se për këtë çështje ka biseduar me presidentin Erdoğan

Berlin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të vazhdojë dialogun me talebanët për të mbrojtur të arriturat në 20 vitet e fundit në Afganistan, transmeton Anadolu Agency (AA).

Merkel foli në parlament lidhur me operacionet e Gjermanisë për evakuimet në Afganistan.

“Duhet të vazhdojë dialogu me talebanët për të mbrojtur të arriturat në 20 vitet e fundit në Afganistan. Kjo është një çështje që komuniteti ndërkombëtar duhet të flasë me talebanët”, tha Merkel.

Duke mbrojtur idenë e saj se Afganistani mbart rrezikun të bëhet sërish një vend që ushqen terrorizmin, Merkel theksoi se është e vështirë të pranohet e vërteta e talebanëve në Afganistan por se janë të detyruar të punojnë me këtë të vërtetë.

“Duhet të mbështesim njerëzit në nevojë në Afganistan dhe refugjatët në vendet fqinje”, tha Merkel e cila shtoi se për këtë çështje ka biseduar me presidentin Recep Tayyip Erdoğan.

Ndër të tjera kancelarja Merkel bëri të ditur se do të vazhdojnë operacionet e evakuimit nga Afganistani për sa kohë është e mundshme dhe se kanë ndarë 600 milionë euro për refugjatët.


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend