VOAL

VOAL

Europa Nostra: I ofruam ndihmë autoriteteve shqiptare për Teatrin, por si përgjigje morëm ekskavatorët

May 20, 2020
blank

Komentet

blank

Çfarë përmban projekt statuti i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë?

VOA

Partitë opozitare në Kosovë thanë se e kanë marrë projekt statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, i hartuar nga diplomatët perëndimorë, dhe i cili po mbahej nën një vello fshehtësie që nga 21 tetori, kur u ishte paraqitur udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë. Asnjëra nga partitë nuk bëri komente të menjëhershme rreth përmbajtjes së projekt statutit i cili përcakton rolin dhe përgjegjësitë e Asociacionit.

Hartuesit e tij që në hyrje u referohen dokumenteve ndërkombëtare dhe Kushtetutës së Kosovës dhe respektimit të pavarësisë, autonomisë dhe tërësisë tokësore të saj.

Në dokument thuhet se synimi kryesor është krijimi i mundësive për komunitetin serb që të përfitojë nga të drejtat e caktuara dhe përgjegjësitë komunale, tashmë të përfshira në Kushtetutë dhe ligjet tjera në fuqi.

“Asociacioni, i themeluar me këtë statut siguron një kuadër vetëmenaxhues për komunitetin serb brenda vetëqeverisjes lokale aktuale dhe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive shtesë në krahasim me komunat anëtare të saj. Kuadri përfshin mbështetjen e ofrimit të bashkërenduar të shërbimeve në fusha të caktuara, mundësinë e mbështetjes financiare nga Serbia dhe një kanal të komunikimit të drejtpërdrejtë për komunitetin serb me qeverinë e Kosovës përmes Ministrisë së Pushtetit Lokal”, thuhet në dokument.

Asociacioni, thuhet mes tjerash do të angazhohet për mbrojtjen e të drejtave dhe interesave të komunitetit serb të Kosovës në përputhje me Kushtetutën dhe nuk do të zëvendësojë, përjashtojë, ose zvogëlojë të drejtat dhe interesat e subjekteve të tjera juridike, që përfaqësojnë komunitetin serb të Kosovës.

Po ashtu, thuhet në dokument, Asociacioni në asnjë mënyrë nuk mund të zëvendësojë ose dëmtojë marrëdhëniet kushtetuese dhe juridike ndërmjet autoriteteve qendrore dhe vendore në Kosovë.

Ky statut thuhet më tej rregullon përgjegjësitë, fushëveprimin, organizimin dhe funksionimin e organeve dhe të të gjitha punëve tjera të Asociacionit dhe ai do t’i nënshtrohet shqyrtimit të kushtetutshmërisë së tij nga Gjykata Kushtetuese para themelimit.

Jo më vonë se 45 ditë nga shqyrtimi nga Gjykata Kushtetuese Asociacioni duhet të mblidhet për të zgjedhur pos tjerash udhëheqjen e kuvendit të tij si dhe presidentin dhe zëvendëspresidentin e Asociacionit, i cili siç thuhet, mund të zhbëhet vetëm me votën ne dy të tretave të delegatëve të tij. Ai do të ketë po ashtu këshillin drejtues që i ngjan një trupi qeverisës.

Asociacioni do të ketë simbolet e tij zyrtare, të cilat mund të përbëhen nga një flamur dhe një stemë dhe mund të përdoren vetëm krahas simboleve shtetërore të Kosovës.

Projekt statuti i njeh të drejtën Asociacionit që të bashkëpunojë edhe me agjencitë qeveritare në Serbi në formën e ofrimit të financave dhe ndihmës teknike, përfshirë pajisjet. Kjo mbështetje nga Serbia do t’i nënshtrohet mbikëqyrjes dhe auditimit nga autoritetet qendrore.

Po ashtu, dokumenti i njeh të drejtën Asociacionit të krijojë marrëdhënie dhe të hyjë në marrëveshje bashkëpunimi me të tjera asociacione vendore dhe ndërkombëtare të komunave, autoriteteve lokale, rajoneve dhe njësive të tjera të vetëqeverisjes lokale në shtetet tjera, në përputhje me ligjet në fuqi.

Asociacioni do të menaxhojë institucionet e arsimit dhe shëndetësisë, që financohen drejtpërdrejt nga Serbia, ndërsa kryetarët e komunave në veri të Kosovës do t’i ofrojnë Ministrisë së Punëve të Brendshme listën e kandidatëve për postin e komandantit Rajonal të policisë.

Dy vitet e para të funksionimit të asociacionit do të vëzhgohen nga Bashkimi Evropian i cili do të vazhdojë ta bëjë këtë punë edhe më pas, nëse Asociacioni dhe Qeveria e Kosovës nuk vendosin ndryshe.

Projekt statuti parasheh po ashtu që çdo mosmarrëveshje ndërmjet Asociacionit dhe Autoriteteve Qendrore që nuk mund të zgjidhet me negocim të drejtpërdrejtë ose me mjete të tjera, do të trajtohet nga një komision arbitrazhi.

Teksti përfshinë edhe hollësi të tjera rreth funksionimit dhe përgjegjësive të Asociacionit, i cili mund të pësojë ndryshime përgjatë negociatave, vazhdimi i të cilave mund të zvarritet për shkak të zgjedhjeve parlamentare të Serbisë, që mbahen me 17 dhjetor.

Propozimi për projekt statutin u është dorëzuar palëve me 21 tetor nga të dërguarit amerikanë dhe evropianë. Më 26 tetor udhëheqësit e Gjermanisë, Francës e Italisë dhe të institucioneve të Bashkimit Evropian takuan ndarazi në Bruksel kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, për të diskutuar rrugën përpara drejt normalizimit, duke i kërkuar Kosovës themelimin e Asociacionit, ndërsa Serbisë, njohjen de fakto të Kosovës.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se ishte i gatshëm të nënshkruante propozimin, por akuzoi presidentin serb Aleksandar Vuçiç se refuzoi të nënshkruante. Presidenti serb tha ndërkaq se propozimi paraqet bazë të mirë për bisedime të mëtejme, por hodhi poshtë çdo mundësi të njohjes së pavarësisë së Kosovës.

Çështja e Asociacionit është Thembra e Akilit në procesin e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi.

Palët në vitin 2013 u morën vesh për themelimin e Asociacionit, ndërsa në vitin 2015 u pajtuan për parimet e tij. Por, po atë vit, Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjeti se një pjesë e madhe e këtyre parimeve janë në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

Serbia ngulë këmbë për themelimin e tij, ndërsa Prishtina ka hezituar gjatë të themelojë Asociacionin që e sheh si kërcënim për një ‘Republikë Serbe’ si ajo në Bosnje e Hercegovinë.

Themelimi i Asociacionit është detyrim i përfshirë në marrëveshjen e Brukselit dhe të Ohrit që u arrit më herët gjatë këtij viti, e cila synonte të ulte tensionet ndërmjet palëve, të cilat që atëherë u përkeqësuan duke arritur një pikë të lartë në fund të muajit shtator pas një sulmi mbi policinë e Kosovës nga një grup serbësh të armatosur, ku mbeti i vrarë një oficer policie.

Sulmi nxiti përpjekje të reja perëndimore për të përshpejtuar normalizimin e marrëdhënieve, mes palëve mes shqetësimeve për qëndrueshmërinë në rajon.

blank

Targat KM gati po zhduken nga veriu i Kosovës

Doruntina Baliu
Sandra Cvetkoviq
Ibrahim Berisha
Targat me shkurtesën KM (Mitrovicë e Kosovës) dikur përbënin shumicën e targave të automjeteve që qarkullonin në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe. Mirëpo, vetëm gjatë javëve të fundit, mijëra serbë të Kosovës i kanë konvertuar ato në targa RKS, nën frikën se do t’iu ndalohet qarkullimi.

blank

VIDEO- Pavarësia, Albin Kurti në Vlorë pritet me entuziazëm nga qytetarët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë sot në Vlorë në ceremonitë e organizuara nga Qeveria shqiptare në nder të 111-Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, krahas Presidentit Bajram Begaj, Kryeministrit Edi Rama dhe Kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla.

Ceremonia e ngritjes së flamurit u bë në orën 10:00 në Sheshin e Flamurit.

Pas vendosjes së kurorave në memorialin e Ismail Qemalit, Albin Kurti ka përshëndetur dhe ka takuar duart me mijëra qytetarë të mbledhur në Sheshin e Vlorës, të cilët e kanë shprehur entuziazmin nga ky takim.

Image

Image

Image

Image

 

blank

VIDEO- 28 Nëntori, flamuri shqiptar vendoset në godinën e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Bujanoc

Për nder të 111 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë në zyrat e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Bujanoc është vendosur flamuri shqiptar.

Flamuri është vendosur nga Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Nevzad Lutfiu, i cili në llogarinë e tij në Facebook ka postuar edhe një video ku shihet duke vendosur flamurin shqiptar në hapësirat e institucionit që udhëheq.

Edhe të hënën Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka vendosur flamurin shqiptar në objektin e komunës, po për nder të ditës së pavarësisë së Shqipërisë.

blank

VIDEO- Përgjatë kufirit me Serbinë: Reportazh nga rripi kufitar i veriut të Kosovës

Kosovë – Janë bërë dy muaj nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku dhe u plagosën dy policë të tjerë.

Ekipi i RTK-së ka zhvilluar një reportazh rreth kufirit me Serbinë dhe sjell nga atje vështirësitë, sidat dhe përkushtimin që japin çdo ditë forcat e rendit dhe ato të KFOR-it për të ruajtur qetësinë dhe sigurinë.

Në veri tashmë është shtuar numri i paqeruajtësve të KFOR-it, ndërsa Serbia nuk është ndëshkuar për këtë sulm, pasi autoritetet vendore e ndërkombëtare e mbajnë përgjegjës për këtë sulm.

Image

blank

Crozza: Kësaj here marrëveshja midis Melonit dhe Ramës nuk është vetëm çështje të shtetit por edhe çështje të zemrës

Marrëveshja midis Giorgia Melonit dhe Edi Ramës është duke u parodizuar prej komikut italian Maurizio Crozza, që e kritikon këtë marrëveshje në programin e tij Fratelli di Crozza duke ia ofruar publikut italian faktet flagrante. Edhe art, edhe gazetari, sepse artistët nuk mund të rrinë indiferentë përpara skandaleve dhe e kanë si obligim të sensibilizojnë publikun. Marrëveshja midis Melonit dhe Ramës ka bërë flopin e rradhës sikur marrëveshja e Melonit me kryeministrin e Tunizisë e cila dështoi vetëm dy muaj pas nënshkrimit, por kësaj here veç afareve të shtetit kemi edhe afare të zemrës:

Ju ftojmë ta ndiqni:

blank

Alba Kepi: Asnjë media nuk e përcolli takimin e Ramës – Asnjë transparencë, refugjatët mund të jenë kriminelë dhe terroristë

Alba Kepi: Asnjë media nuk e përcolli takimin e Ramës – Asnjë transparencë, refugjatët mund të jenë kriminelë dhe terroristë

Gazetarja shqiptare në Itali, Alba Kepi, e ftuar në Kafe Shqeto në Syri Tv, komentoi marrëveshjen e mjegullt për pranimin e refugjatëve që Kryeministri Edi Rama nënshkroi me Kryeministren italiane Georgia Meloni, në një akt të paprecedentë dhe në fshehtësi të plotë deri në momentin e firmosjes.  

Erdhi suprizë sepse unë e postova lajmin më herët dhe asnjë media nuk e kishte postuar, as zyra e shtypit të Kryeministrisë gjithashtu nuk e kishte përcjellë.

Dhe, dukej e çuditshme që Rama bënte një vizitë zyrtare në Itali, në Romë, ishte informuar të bëhet dhe një konferencë shtypi më pas dhe askush nuk e përcolli.

Këto janë absurditetet e medieve shqiptare që presin derisa Rama e publikon në Facebook dhe pastaj bëhet lajm i besueshëm. Dhe pse unë e kisha informacionet të gjitha, se në orën15:00 bëhej takimi, dhe më pas kishte një konferencë të përbashkët.

Ne e kishim një ose dy vite më parë, se mbase Shqipëria do bëhet pikë e zbarkimit të emigrantëve por nuk kishim një qartësi, madje dhe në atë vizitë që bëri Meloni në gusht, mendonim se ishte orientuar më shumë tek sektorët strategjik si energjia etj etj, e kishim anashkaluar këtë, prandaj erdhi si e papritur.

Ka pasur dhe informacione të tjera, por me sa mora vesh unë para një muaji patëm një sinjal të tillë, që unë ju përgjigja se kjo nuk është diçka e re sepse ishte thënë dhe herë të tjera.

Por, me sa duket Meloni nuk ka më ku të shkojë dhe ka gjetur ndoshta një plan dhe një agjendë pune që u vendos kur ishte në Dhërmi dhe u aktivizua dje.

Dhe jo, nuk mendoj se ishte një gjë e rastësishme por mendoj se ishte një grup pune që e kishte realizuar sepse Meloni e tha qartë që ‘ne sot vetëm firmosim një protokoll, por janë ministritë përkatëse/përgjegjëse që do ulen për të hartuar të gjitha pikat’.

blank

VIDEO: Ëndrra 24-vjeçare: Shqiptarët e zhvendosur i gëzohen kthimit në veri

Doruntina Baliu
Ibrahim Berisha

Disa shqiptarëve të zhvendosur nga Mitrovica e Veriut më 1999, po iu rindërtohen shtëpitë e shkatërruara gjatë luftës. Ata shprehen të lumtur që po kthehen në lagjet tyre pas 24 vjetësh dhe urojnë të jetojnë të qetë pa pasur nevojë të largohen sërish shkaku i tensioneve ndëretnike.

blank

VIDEO ‘MURI I NDERIT’ QË PËRKUJTON SHQIPTARËT E KOSOVËS TË CILËT I SHPËTUAN HEBRENJT GJATË HOLOKAUSTIT- Nga Joe DioGuardi dhe Shirley Cloyes DioGuardi 

 

Kemi kënaqësinë të njoftojmë publikimin e videos së Hapjes zyrtare të Murit të Nderit në Prishtinë, duke përkujtuar rolin që luajtën shqiptarët e Kosovës në shpëtimin e hebrenjve dhe transferimin e tyre të sigurt në Shqipëri. Në këtë histori pak të njohur të miqve dhe fqinjëve që ishin të  lidhur me shekuj, një komb i tërë shpëtoi çdo hebre që ose jetonte ose që hyri në vend gjatë Holokaustit. (Shqipëria u bë i vetmi vend në Evropë që kishte më shumë hebrenj pas Luftës së Dytë Botërore se më parë.)

Është dokumentuar shumë për rolin që Shqipëria luajti në shpëtimin e hebrenjve gjatë Holokaustit. Por tani – për herë të parë, shpëtuesit shqiptarë të Kosovës – të cilët nuk mundën të zbuloheshin gjatë pushtimit të Kosovës gjatë kohës së luftës (nazistët me bashkëpunëtorët nacionalistë serbë) – më në fund u njohën për strehimin e hebrenjve duke e futur në rrezik të konsiderueshëm jetën e vet.

Pas masakrës së 7 tetorit të izraelitëve dhe hakmarrjes aktuale në Gaza, është thelbësore që të pohohet shpresa për humanizmin e ofruar nga shqiptarët, të cilët janë myslimanë, katolikë romakë, të krishterë ortodoksë dhe hebrenj. Për shekuj me radhë, këta njerëz kanë jetuar krah për krah në harmoni. Përkushtimi i Murit të Nderit në Kosovë më 23 gusht 2023, vërteton fitoren e humanizmit të përbashkët, të bashkuar kundër shtypësit nazist.

Ngjarja u drejtua nga Shirley Cloyes DioGuardi, Këshilltare për Çështjet e Ballkanit të Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe Drejtore Ekzekutive e Fondacionit Shqiptaro Amerikan, dhe Lekë Rezniqi, kreu i Shoqatës së Miqësisë Kosovë-Izrael. Folësit përfshinin kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, kryetarin e Komunës së Prishtinës Përparim Rama, presidentin e Lidhjes Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe ish Kongresistin Joseph J. DioGuardi, i cili ishte i pari që zbuloi historinë e fshehur të mbijetesës së hebrenjve në Shqipëri.

Të nderuarit në Hapjen e Murit të Nderit ishin Avner Shalev, kryetar i sapo dalë në pension i Drejtorisë Yad Vashem dhe profesoresha Rachel “Shelly” Levy-Drummer, gjyshi i së cilës u shpëtua nga Holokausti nga stërgjyshi i Lekë Rezniqit, Arsllan Rezniqi.

Në Murin e Nderit janë gdhendur emrat e 23 shqiptarëve të Kosovës që shpëtuan hebrenjtë gjatë Holokaustit dhe roli i të cilëve është dokumentuar nga Shoqata e Miqësisë Kosovë-Izrael. Paqja dhe qetësia mes popujve me një trashëgimi dhe qëllim të përbashkët nuk mund të festohen në një kohë më të mirë.

Ju lutemi klikoni këtu për të parë videon.

Çdo të mirë,

Shirley Cloyes DioGuardi                    Joe DioGuardi
Këshilltare për Çështjet e Ballkanit      President

blank

‘THE WALL OF HONOR’ VIDEO MEMORIALIZING KOSOVAR ALBANIANS WHO SAVED JEWS DURING THE HOLOCAUST- By Joe DioGuardi and Shirley Cloyes DioGuardi 

 

We are pleased to announce the release of the video of the official Opening of the Wall of Honor in Prishtina, memorializing the role that Kosovar Albanians played in rescuing Jews and transferring them to safety in Albania. In this little-known story of friends and neighbors who had bonded for centuries, an entire nation saved every Jew who either lived in or entered the country during the Holocaust.  (Albania became the only country in Europe that had more Jews after World War II than before.)

Much has been documented about the role that Albania played in saving Jews during the Holocaust.  But now—for the first time, the Kosovar Albanian rescuers—who could not reveal themselves during the wartime occupation of Kosova (Nazis with Serbian nationalist collaborators)—were finally recognized for sheltering Jews at considerable risk of their lives.

After the October 7th massacre of Israelis and the current retaliation in Gaza, it is crucial to assert the hope for humanity offered by Albanians, who are Muslims, Roman Catholics, Orthodox Christians, and Jews. For centuries, these people have lived side-by-side in harmony. The dedication of the Wall of Honor in Kosova on August 23, 2023,
asserts the victory of common humanity, united against the Nazi oppressor.

The event was led by Shirley Cloyes DioGuardi, Balkan Affairs Adviser to the Albanian American Civic League and Executive Director of the Albanian American Foundation, and Lekë Rezniqi, the head of the Kosova-Israel Friendship Association. The speakers included Kosova Prime Minister Albin Kurti, Prishtina Mayor Përparim Rama, Albanian American Civic League President and former Congressman Joseph J. DioGuardi, who was the first to discover the hidden story of Jewish survival in Albania.

The honorees at the Opening of the Wall of Honor were Avner Shalev, recently retired Chair of the Yad Vashem Directorate, and Professor Rachel “Shelly” Levy-Drummer, whose grandfather was saved from the Holocaust by Lekë Rezniqi’s great-grandfather, Arsllan Rezniqi.

Inscribed on the Wall of Honor are the names of 23 Kosovar Albanians who saved Jews during the Holocaust, and whose role has been documented by the Kosova-Israel Friendship Association. Peace and equanimity between peoples with a common heritage and purpose cannot be celebrated at a better time.

Please click here to watch the video.

All the best,

Shirley Cloyes DioGuardi             Joe DioGuardi
Balkan Affairs Adviser                   President

blank

VIDEO- Hoxha: Serbia, me sulmin në Banjskë, tentoi të krijojë një realitet të ri në Kosovë

Arben Hoti

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se Kosova ka fakte, të cilat dëshmojnë se shteti i Serbisë dhe Ushtria e Serbisë i kanë dhënë mbështetje të plotë ish-nënkryetarit të Listës Serbe, Millan Radoiçiq, i cili ka organizuar dhe ka marrë pjesë në sulmin ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator në Banjskë, ku u vra rreshteri Afrim Bunjaku. Siç tha ai, qëllimi i tyre ka qenë të krijohet një realitet i ri në Kosovë. Hoxha bëri të ditur se po hetohet edhe përfshirja e mundshme e disa personave që mund të jenë nga Rusia. Gjatë intervistës, Hoxha foli edhe për bashkëpunimin me KFOR-it gjatë sulmit në veri, si dhe sfidat në monitorimin e vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

blank

Podcasti ShpresOn në bisedë me studiusin Taulant Muka: Ja si u rrënua dhe përse u rrënua arsimi! Plagjiatura dhe plagjiatorët!

Podcasti ShpresOn nga Avokat Altin Goxhaj në bisedë me studiusin Taulant Muka: Ja si u rrënua dhe përse u rrënua arsimi! Plagjiatura dhe plagjiatorët!

 

“Avokati Altin Goxhaj eshte nder te paret avokat qe ju pergjigj thirrjes time publike per te pergatitur dosjen e plagjiaturave dhe per ta çuar ate ne SPAK, dhe sot do diskutojme pikerisht kete çeshtje. A mund te bejme drejtesi dhe reformim cilesor ne arsim?!” Taulant Muka

 

Intervista është bërë më 3 Tetor 2023


Send this to a friend