VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Shihni se çfarë rekomandojnë ekspertët e klimës në Zvicër në lidhje me konsumimin e mishit

By | August 11, 2019

Komentet

SHBA dhe Zvicra – bashkëpunim në fushën e zhvillimit të dronëve

VOAL – Berna dhe Uashingtoni synojnë të forcojnë bashkëpunimin e tyre në kërkimin dhe zhvillimin e dronëve. Zyra Federale e Aviacionit Civil (FOCA) dhe Administrata Federale e Aviacionit të Shteteve të Bashkuara (FAA) kanë nënshkruar një deklaratë të misionit qëllimi i të cilit është të bëjë kontrollin e hapësirës ajrore më efektiv.

Të dy palët përqëndrohen në kërkimin dhe zhvillimin, si dhe në shkëmbimin e ideve, stafit dhe informacionit. Ata duan të adresojnë më mirë sfidat aktuale dhe të ardhshme në lidhje me përdorimin e sistemeve të aeroplanëve pa pilot (UAS) dhe integrimin e tyre të sigurt në hapësirën ajrore, tha FOCA të mërkurën.

Një nga sfidat është të avancohen dhe harmonizohen standardet kombëtare dhe ndërkombëtare të sigurisë të zbatueshme për UAS. Duke bashkëpunuar, Zvicra dhe Shtetet e Bashkuara do të jenë në gjendje të bëjnë përparime të rëndësishme, siç është zbatimi i identifikimit në distancë, një veçori që lejon UAS-të të japin informacionin e tyre të identifikimit në fluturim për palët e tjera që janë në gjendje ta marrin atë informacion./ATS-eb

Në Zvicër, në 24 orët e fundit 129 infeksione të reja

voal.ch – 129 raste të reja pozitive të koronavirusit  janë regjistruar në Zvicër dhe Principata e Lihtenshtajnit në 24 orët e fundit.

Zyra Federale e Shëndetit Publik raporton në buletinin e saj të përditshëm. Si pasojë, infeksionet kthehen në rritje pas 47 rasteve regjistruar midis të dielës dhe të hënës dhe 54 të tjerave midis të hënës dhe të martën.

Është rritur edhe numri i testeve gjithashtu: ndërmjet 10’431 dje dhe sot, kundër  5’585 të 24 orëve të mëparshme.

Numri i vdekjeve të lidhura me Covid-19 ishte i qëndrueshëm, në një lartësi prej 1.966.

Si masë mbrojtëse Zvicra ka rekomanduar mbajtjen e maskave në mjetet e transportit publik dhe distancën sociale.

Prej 1 qershorit në Zvicër janë raportuar 1554 raste të reja dhe 14 fatalitete.RSI/EB

 

Gazeta 20Min ka shpërndarë sot gratis në stacionet kryesore të trenave në Zvicër 25 mijë maska

voal.ch – Gazeta 20Minuten që shpërndahet gratis në Zvicër edicionin e së hënës ia ka kushtuar mbajtjes të maskave, të cilat prej sot do të jenë të detyrueshme në transportin publik.

Në bashkëpunim me Coop dhe Hekurudhat Federale Zvicerane (SBB), 20 Minuten ka sensibilizuar udhëtarët për këtë temë duke i inkurajuar ata në mënyrë miqësore të mbajnë një maskë.

Për këtë qëllim, gazeta ka filluar sot shpërndarjen gratis të maskave prej orës 6:00 e mëngjesit deri në 09:30 në stacionet kryesore të trenave në Bernë, Lausanne, Lugano dhe Cyrih, në bashkëpunim me agjencinë Promotion-Tools.

Sot përveç kopertinës, edhe logoja e gazetës ishte bërë pjesë e temës të mbajtjes të maskave.

Hashtag #teammask raporton gjithashtu për temën në fjalë në mediat sociale./20Min/EB

 

“Nuk duam të bëjmë policin” – Prej sot maskat të detyrueshme në transportin publik – Kur gjoba arrin deri në 10 mijë franga ?!

Në foto Simonetta Sommaruga, presidentja e Konfederatës Helvetike me maskë

 

voal.ch –  Të gjithë prej sot janë të deytruar të mbajnë maska në mjetet e transportit publik veç fëmijët nën mshën 12 vjeçSimonetta Sommaruga.

Midis kontrolluesve ka lehtësim, por edhe shqetësim. Ata thonë se nuk duan të bëjnë policin.

Sindikata e sektorit të transportit e ka kërkuar disa kohë të detyrueshme përdorimin e maskës në trenat dhe autobusët për të mbrojtur shëndetin e punonjësve.

Por presidenti Giorgio Tuti është i vetëdijshëm se kjo është një shpatë me dy tehe: “Ne kemi detyra, në lidhje me kontrollin e biletave dhe sigurinë, por ne nuk jemi policë dhe është e drejtë që duhet të jetë kështu,” shpjegon ai.

Pra, si sillen ata me pasagjerët që refuzojnë ta mbajnë maskën? “Diskutoni, përpiquni t’i bindni ata ta mbajnë maskën, duke ndërmarrë hapa të kujdesshëm për të shmangur një përshkallëzim.” Sipas Tutit, personeli i mjeteve të transportit është mësuar të trajtojë situata tensioni. Falë kontakteve me kolegët nga vendet fqinje, ai është mjaft i qetë: shumica duket se i ndjekin rregullat.

A ka gjoba për atë që nuk mban maskë është pyetja

Nuk ka gjobë për cilindo që refuzon të mbajëë maskë. Megjithatë, pasagjeri rrezikon dhe është e mundur që në mënyrë indirekte dhe mund të gjobitet deri në në 10,000 franga nëse pasagjeri kundërshton ftesën e personelit të sigurimit (për shembull policia hekurudhore) për të zbritur nga mjetet e transportit në ndalesën e parë të mundshme.

Por çfarë të themi për ata kontrollues që e shohin maskën shumë të pakëndshme, veçanërisht në ditë shumë të nxehta? “Është e qartë se është më e rehatshme pa maskë”, përgjigjet Giorgio Tuti, “por deri më tani askush nuk është shtruar në spital kur është mbrojtur me maskë, ndërsa…ka mijëra vdekje nga Covid-19 për ata që nuk mundën të mbroheshin. ta durojmë këtë bezdi për të dalë sa më shpejtë nga kjo situatë”.

Kërkesa për maskë vlen për të gjithë pasagjerët në trena, tramvaje, autobusë, teleferikë dhe anije, pavarësisht nga numri i njerëzve që përdorin mjetet e transportit. Fëmijët nën 12 vjeç janë të përjashtuar./20Min/EB

KEYSTONE/Ti-Press/Elia Bianchi sda-ats

 

 

Zvicra regjistron 70 raste të reja 24 orët e fundit

VOAL – Zvicra ka regjistruar 70 raste të tjera koronavirus brenda 24 orësh: Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) e ka bërë të njohur atë në buletinin e saj të përditshëm. Që nga 1 korriku, numri i infeskioneve ditore ka qenë rreth 100 ose më shumë. FOPH raportoi 97 raste të reja të Shtunën, 134 E Premte, 116 E Enjte dhe 137 E Mërkurë. Në total, Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit kanë regjistruar 32.268 raste të konfirmuara që nga fillimi i krizës, përfshirë 617 në shtatë ditët e kaluara. Asnjë vdekje e re nuk u njoftua të Dielën, gjithsej mbetet e fiksuar në 1.686 vdekje./rsi/eb

Engelberger: Kantonet të marrin masa për të frenuar përhapjen e koronavirusit

VOAL – Presidenti i Konferencës së Drejtorëve Kantonalë të Shëndetit, Lukas Engelberger, nga kolonat e NZZ am Sonntag fton kantonet të marrin masa për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Dispozitat kantonale mund të forcohen me rregulloren e re për masat për të luftuar epideminë Covid-19 në situata të veçanta, thekson ai.

Kantonet kanë mundësinë, tha ai, të ndalojnë ngjarje masive, të mbyllin disko, të kufizojnë orët e hapjes së restoranteve dhe të zgjasin detyrimin për të mbajtur një maskë mbrojtëse. Nëse numri i rasteve të kontaminimit Covid-19 vazhdon të rritet, masa të tilla janë të pashmangshme, vuri në dukje Engelberger. rsi/eb

Presidentja e Konfederatës: Të kemi kujdes, virusi është ende mes nesh!

VOAL – Rritja e mprehtë e infeksioneve Covid-19 ditët e fundit tregon se Zvicra nuk ka gjetur ende ekuilibrin e duhur midis rihapjes dhe kujdesit, thotë Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga. “Ne kemi shumë liri në situatën aktuale. Por virusi është ende mes nesh”, tha Sommaruga në një intervistë për SonntagsBlick. Për këtë arsye, Këshilli Federal reagoi duke urdhëruar detyrimin për të mbajtur maska ​​në transportin publik dhe karantinën e detyrueshme për udhëtarët nga zonat e rrezikut, shtoi ai. “Ne duhet të jemi të kujdesshëm.”

Si presidente e Konfederatës, ajo thotë se është përpjekur të gjejë kompromisin e duhur që nga fillimi i krizës. Sipas saj, ka pasur një larmi të gjerë propozimesh për t’u marrë me pandeminë. Për Këshillin Federal ishte “e rëndësishme të vendosësh mbrojtjen e popullatës në qendër të masave dhe, në të njëjtën kohë, të ndihmosh ekonominë”.

“Ishte gjithashtu thelbësore që Këshilli Federativ menaxhoi krizën me zgjuarsi, mësoi dhe ishte i hapur për rregullime,” shtoi ajo. Sommaruga beson se Zvicra në përgjithësi veproi shumë mirë gjatë krizës.

ATS/eb

Zvicër: Kreu i task forcës federale shqetësohet për rritje të mundshme të infektimeve

VOAL – Kreu i task forcës federale shqetësohet për një rritje të mundshme të rasteve të infektimit. Që nga nesër, e hënë, në transportin publik në të gjithë Zvicrën janë të detyrueshme maskat.

Baret dhe klubet e natës, të cilat ditët e fundit janë cituar si shkaqe të mundshme të përhapjes së Covid-19, duhet të rregullojnë masat e tyre shëndetësore, raporton SonntagsBlick. Në disa kantone, gjurmimi i kontaktit nuk funksionon më. Dokumentet e Kantonit të Friburgut tregojnë se gjurmimi i kontakteve tashmë po arrin kufijtë e tij me 30 infeksione të reja në ditë. Kantonet e Zyrihut dhe Shën Galen janë gjithashtu afër kufirit. Shefi i grupit të punës Covid-19 të Këshillit Federal Matthias Egger, nga kolonat e gazetës së të dielave, paralajmëroi se numri i infeksioneve të reja mund të rritet në 200 në ditë javën tjetër dhe në 400 në ditë javën pasuese.

Në Zvicër, rastet e reja të infeksionit ranë nën 100 dje, e shtunë. Dhe nga nesër, e hënë do të fillojë detyrimi për të përdorur maskën në të gjithë transportin publik në Konfederatë.  rsi/eb

Blocher ndërron mendje, kërkon pensionin si ish këshilltar federal

VOAL – Christoph Blocher ( Kristof Bloher) deri tani ka hequr dorë nga pensioni i tij si ish këshilltar federal. Tani ai ka ndryshuar mendje dhe e kërkon atë në mënyrë retroaktive. Për shtetin, kostot janë rreth 2.7 milion franga. Kjo është hera e parë që kërkohet një pagesë prapavepruese, por mund të jetë edhe e fundit.

Po, sepse Këshilli Federal, duke aprovuar kërkesën e Blocher-it, i cili duhej të mbetej diskret dhe në vend të kësaj përfundoi në shtyp, gjithashtu udhëzoi Kancelarinë Federale të sqarojë se si kjo mundësi mund të përjashtohet në të ardhmen.

Kjo na bën të kuptojmë se sa befasues është aspekti i retroaktivitetit edhe nga një këndvështrim zyrtar/juridik, si dhe nga ai personal, duke pasur parasysh që Christoph Blocher paraqitet rregullisht në listën e miliarderëve në Zvicër. Si i dëshiron Blocher këto para nga të cilat ai ka hequr dorë prej vitesh? A i duhen vërtet?

Vetë Blocher në Tages-Anzeiger thotë: “Nuk kam pse ta justifikoj veten time, është e drejta ime”. Dhe ai thotë se tani që është 80 vjeç, ai mendon se është koha për të tërhequr pensionin e tij.

Schweiz am Wochenende, i cili zbuloi këtë lajm, megjithatë, ekspozon arsye financiare. Blocher është një miliarder falë pasurive të tij, por kjo nuk do të thotë që ai gjithashtu ka të ardhura në të njëjtat nivele, edhe sepse kompania familjare e argjendarisë, EMS Chemie, ua shiti fëmijëve të tij kur u bë anëtar i Këshillit Federal, prandaj ai nuk mbledh më dividendët. Në pronat e tij – siç janë pasuritë e paluajtshme dhe pronat e tjera – ai duhet të paguajë taksë për substancën.


Vendimi i marrë të mërkurën e kaluar nga Këshilli Federal, megjithatë, nuk është ende përfundimtar, para se të paguhet pensioni, duhet të merret miratimi nga delegacioni i financave të Parlamentit. rsi/eb

Berset: Nëse hyni në Zvicër nga njëri prej këtyre 29 vendeve, duhet të karantinoheni 10 ditë

VOAL – Kushdo që hyn në Zvicër nga një prej 29 vendeve në listën e publikuar nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, do të duhet të karantinohet për dhjetë ditë. Masa, e njoftuar në një konferencë shtypi nga Ministri Alain Berset dhe botuar të enjten, do të hyjë në fuqi më 6 korrik dhe do të përditësohet një herë në muaj.

Shtetet në listë përfshijnë Serbinë, Kosovën dhe Suedinë, vendi i vetëm në zonën Shengen. Detyrimi i karantinës vlen edhe për ata që vijnë nga Maqedonia e Veriut, Rusia, Armenia, Azerbajxhani, Bjellorusia, Moldavia.

Gjithashtu udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara, Argjentina, Bolivia, Brazili, Kili, Kolumbia, Peru, Republika Dominikane, Hondurasi, Panama, Turqit dhe Ishujt Kaikos, Izraeli, Bahreini, Katari, Iraku, Kuvajti, Oman, Arabia Saudite, Afrika e Jugut dhe Kepi Jeshil konsiderohen në rrezik sepse në tranzit nga rajone me rrezik të lartë të infektimit.

Njerëzit do të informohen për këtë masë në aeroplanët, autobusët dhe veturat, si dhe në kufij. Atëherë ata do të kenë dy ditë për t’u raportuar pranë autoriteteve kantonale. Do të bëhet një listë me detajet e kontaktit të tyre, përmes të cilave mund të kontrollohet përputhshmëria me karantinën. Kushdo që nuk zbaton rregullat përballet me gjobë deri në 10,000 franga. rsi/eb

Qytetarët nga Kosova që shkojnë në Zvicër, duhet të vetizolohen

Aeroporti i Prishtinës “Adem Jashari”

Nga data 6 korrik, qytetarët e 29 vendeve që shkojnë në Zvicër, do të duhet të lajmërohen tek autoritetet dhe të vetizolohen, si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Lista e vendeve me rrezik të lartë infeksioni përfshin edhe Kosovën.

Një njoftimin e Qeverisë zvicerane, të publikuar të enjten, thuhet se “vizitorët që kanë kaluar kohë në vendet e emëruara gjatë 14 ditëve të mëparshme, duhet t’i njoftojnë autoritetet zvicerane menjëherë pas mbërritjes dhe më pas të futen në karantinë për 10 ditë”.

Lista e vendeve të prekura përfshin gjithashtu Serbinë, Suedinë, Shtetet e Bashkuara, Brazilin e të tjera.

Lista do të rishikohet vazhdimisht, tha Qeveria zvicerane.

Në Zvicër, numri i të infektuarve me koronavirus ka filluar të rritet në javët e fundit, por kufijtë e saj me Italinë, Austrinë, Gjermaninë dhe Francën mbeten të hapur.

Zvicra ka konfirmuar afro 32,000 raste me koronavirus dhe 1,686 viktima. rel

Koronavirusi: Zvicra miraton masa të reja detyruese

VOAL – Nga e hëna do të jetë e detyrueshme të mbani një maskë për të qenë në gjendje të udhëtoni në transportin publik në Zvicër. Për më tepër, ata që hyjnë në Konfederatë nga rajone të caktuara që konsiderohen të rrezikuara, duhet të karantinohen vetë. Këto janë vendimet e marra nga Këshilli Federal për të shmangur shpërthimet e reja të koronavirusit, pas rritjes së rasteve të regjistruara në ditët e fundit.

Detyrimi i maskës, i cili duhet të mbulojë gojën dhe hundën, do të jetë i vlefshëm në të gjithë transportin publik, d.m.th trenat, tramet dhe autobusët, por edhe makinat kabllore dhe anijet, pavarësisht nga numri i pasagjerëve. Përjashtimet e vetme janë për ashensorët e skive dhe ashensorët e karrigeve.

Nuk lejohet të mbuloni fytyrën me shall ose shami në vend të maskës. Fëmijët nën 12 vjeç dhe njerëzit që nuk mund ta bartin atë për arsye shëndetësore, përjashtohen nga detyrimi. Stafi në tren dhe shërbimet e sigurisë do të kontrollojnë detyrimin. Ata që nuk pranojnë të veshin maskën, do të duhet të zbresin nga mjetet e transportit në ndalesën tjetër, përndryshe do të aplikohet gjoba e zakonshme.

Udhëtimet ndërkombëtare

Për sa i përket udhëtimit, një karantinë e detyrueshme 10-ditore do të futet nga 6 korriku për ata që hyjnë në Konfederatë nga rajone të caktuara të rrezikut, të cilat do të komunikohen të enjten nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Gjatë një konference për shtyp në Bernë, Këshilltari Federal Alain Berset dha shembullin e Suedisë dhe Serbisë si vendet e mundshme në rrezik.

“Personat në fjalë informohen në mënyrë të posaçme në aeroplan, autobus dhe në kufij dhe kërkohet që të njoftojnë autoritetin kantonal për hyrjen e tyre”, shkruan FOPH.

Këshilli Federal gjithashtu shënoi rekomandimet e Këshillit të Bashkimit Evropian për heqjen, që nga 1 korriku, të kufizimeve të hyrjes për 15 shtete të miratuara për të luftuar përhapjen e koronavirusit. Zvicra pritet të pajtohet me këto rekomandime, por vetëm nga 20 korriku 2020 dhe të bëjë një përjashtim për Serbinë. rsi/eb