VOAL

VOAL

Driton Kuka: Me ujë, zjarr dhe xhudon e Kosovës nuk ka lojë!

July 29, 2021
blank

Komentet

blank

Messi mungon në kandidatët për Topin e Artë

Nuk kishte ndodhur që nga viti 2005, mungon edhe emri i Neymar

 

VOAL- Një kthesë në listën e paraqitur nga ekipi prej 30 kandidatësh për Topin e Artë. Në fakt, mes atyre që mungojnë janë dy yjet e PSG-së: Messi dhe Neymar. Për argjentinasin, shtatë herë fitues të këtij çmimi, kjo nuk ka ndodhur që nga viti 2005. Në një përzgjedhje ku ka 18 fytyra të reja në krahasim me edicionin e kaluar, ndër skuadrat më të pranishme janë kampionët e Liverpool, Manchester City dhe Real Madrid.

Padyshim një frymë e freskët që ka zgjedhur gazeta franceze, me përjashtimin e shumë lojtarëve që i përkasin një brezi në fund të ciklit. Më tej, nga ky vit do të ketë një format të ri, i cili do të përbëhet nga kalendari i ri në bazë të sezonit dhe jo më të vitit kalendarik dhe përveç kësaj me performancën që bëhet kriteri numër një, në kurriz të karrierës personale. Së fundi, për herë të parë që nga viti 2004, Argjentina, Spanja dhe Italia nuk do të kenë asnjë përfaqësues. Nga Seria A janë përzgjedhur vetëm 3 emra: Vlahovic (Juventus), Maignan dhe Leao (Milan).
Këta janë 30 kandidatët:

Trent Alexander-Arnold, Luis Diaz, Fabinho, Darwin Nunez, Mohamed Salah, Virgin van Dijk (Liverpool); Karim Benzema, Casemiro, Courtois, Modric, Vinicius Junior, Antonio Rüdiger (Real Madrid); Joao Cancelo, Kevin De Bruyne, Phil Foden, Erling Haaland, Riyad Mahrez, Bernardo Silva (Manchester City); Joshua Kimmich, Sadio Mané (Bayern Munich); Harry Kane, Son (Tottenham); Rafael Leao, Mike Maignan (Milan); Cristiano Ronaldo (Manchester United); Sébastien Haller (Borussia Dormund); Robert Lewandowski (Barcelona); Kylian Mbappé (PSG); Christopher Nkunku (Leipzig); Dushan Vlahovic (Juventus). rsi-eb

blank

Në ditëlindjen e 34-t, Tyson Fury konfirmon largimin nga boksi

Tyson Fury ka njoftuar edhe një herë tërheqjen e tij nga boksi, pavarësisht se ka zbuluar planet për t’u rikthyer në ring vetëm katër ditë më parë.

The Gypsy King është luhatur brenda dhe jashtë pensionimit që ai njoftoi fillimisht pas fitores së tij mahnitëse me nokaut ndaj rivalit britanik Dillian Whyte në prill.

Lajmin për pensionimin e dha vet ai përmes rrjeteve sociale.

“Falënderim i madh për të gjithë që ishin pjesë e karrierës sime përgjatë viteve dhe pas bisedave të gjata dhe të vështira kam vendosur përfundimisht të pensionohem dhe në ditëlindjen e 34-t të them udhëtim të mbarë”, shkroi Fury në profilin e tij në Twitter.

Ai është dy herë kampion bote në peshën e rëndë, pasi ka mbajtur titujt e WBC dhe The Ring që kur mposhti Deontay Wilder në vitin 2020. /Gazeta Express/

blank

E paparashikuar, Kupa e Botës në Qatar ndryshon datën e nisjes dhe ndeshjen e parë

Kupa e Botës do nisë një ditë më herët. Byroja e Këshillit të FIFA-s konfimoi ndryshimet në lidhje me Kupën e Botës që ishin propozuar ditët e fundit dhe që paraqesin një ndryshim të rëndësishëm në kalendar.

Si fillim, turneu do të fillojë të dielën, më 20 nëntor dhe jo në datën 21, siç ishte planifikuar më parë.

Gjithashtu, ndeshja hapëse do të jetë Katar – Ecuador, në vend të Holandë – Senegal, që ishte parashikuar pas hedhjes së shortit në fillim të muajit prill.

Ky ndryshim nënkupton një nisje të Kupës së Botës me festë më të madhe, pasi është vendi pritës ai që do të hapë turneun.bw

blank

Federata angleze hetime për kartonin e verdhë të futbollistit shqiptar, baste në Shqipëri me kriptomonedha

Gazeta britanike Daily Mail raporton se Federata Angleze, pas tetë muajsh hetime të brendshme ka deleguar Agjencinë Kombëtare të Krimit për të hedhur dritë mbi një rast që përfshin Granit Xhakën dhe bastet e futbollit.

Objekt hetimi është një karton i verdhë nga mesfushori gjatë minutave të fundit të ndeshjes së sezonit të kaluar mes Arsenalit dhe Leeds.

Federata Angleze kishte hapur hetimin e saj pasi ishte alarmuar për flukse të dyshimta bastesh në lidhje me kartonin e verdhë të zviceranit, por nuk kishte asnjë sugjerim për ndonjë veprim të dyshimtë nga Xhaka apo ndonjë lojtar tjetër i Arsenalit.

Alarmi u shkaktua nga një bast jashtëzakonisht i madh prej rreth 52,000 stërlina (rreth 60,000 €) i vendosur gjatë ndeshjes vetëm në lidhje me kartonin e verdhë të Xhakës në 10 minutat e fundit, dhe i cili i dha bastit më shumë se 300,000 €.

Por sipas burimeve të “Sportsmail”, tashmë NCA ka zbuluar shuma edhe më të mëdha që janë vendosur baste duke përdorur kriptomonedhat në tregje që nuk kontrollohen dot, me një pjesë të madhe që mendohet se është vënë në Shqipëri, ndonëse në teori në vendin tonë bastet sportive nuk janë të ligjshme e si rrjedhojë nuk duhet të ekzistojnë.

FA nuk ka hapur asnjë hetim për sjelljen e Xhakës, por besohet se ia ka kaluar informacionin e mbledhur Agjencisë Kombëtare të Krimit./ dita

blank

Më 4 gusht 1922 lindi Loro Boriçi, një nga legjendat e futbollit shqiptar

Loro Boriçi 2002 stamp of Albania.jpgBoriçi on a 2002 stamp of Albania
Personal information
Full name Lorenco Boriçi
Date of birth 4 August 1922
Place of birth Shkodër, Albania
Date of death 25 April 1984 (aged 61)
Place of death Tirana, Albania
Height 1.87 m (6 ft 2 in)[1]
Position(s) Forward
Senior career*
Years Team Apps (Gls)
1937–1941 Vllaznia Shkodër
1941–1943 Lazio 18 (3)
1945–1949 Vllaznia Shkodër
1949–1956 Partizani Tirana 152 (68)
1957 Spartak Tirana
Total 170 (71)
National team
1945–1957 Albania 24 (6)
Teams managed
1957 Spartak Tirana (player-manager)
1957–1963 Albania
1962–1971 Partizani Tirana
1965–1967 Lokomotiva Durrës
1965–1972 Albania
1972–1975 China (technical director)[2]
1976 Albania
1981 Albania
*Club domestic league appearances and goals

 

Lorenco Boriçi (4 gusht 1922 – 25 prill 1984), i njohur zakonisht si Loro Boriçi, i cili konsiderohet si një nga legjendat e futbollit shqiptar.

blank

Ai luajti kryesisht për Partizanin e Tiranës (fitoi titullin shqiptar në 1949 dhe 1954 dhe shënoi 68 gola për të) dhe Vllazninë (fitoi titullin shqiptar në 1945). Boriçi ishte rezerva e Silvio Piolës në Serinë A italiane me Lazion. Ai ishte kapiten i Shqipërisë në fitimin e Kupës Ballkanike të vitit 1946. Sot në nder të tij emërtohet stadiumi Loro-Boriçi në Shkodër.

I lindur me Lorenco Boriçi më 4 gusht 1922 në Shkodër, Shqipëri, Boriçi po ndiqte studimet e mesme në Kolegjin Xaverian të qytetit të tij dhe ishte vetëm 15 vjeç kur luajti si pjesë e ekipit të parë të Vllaznisë në miqësoren e gushtit 1937 kundër Dragoi të Pogradecit. Ai shkoi në Itali dhe u regjistrua në Universitetin La Sapienza të Romës për të ndjekur studimet e Jurisprudencës dhe në vitin 1941 u bë pjesë e ekipit të SS Lazio, ku luajti në vitin e parë me rezervistët dhe në vitin e dytë ishte pjesë e ekipit të parë, me të cilin shënoi 6 gola në 19 ndeshje. Me kthimin në Shqipëri, ai u bë kapiten i Vllaznisë me dy tituj, atë të vitit 1945 dhe atë të vitit 1946, pas së cilës, në vitin 1949, në moshën 27-vjeçare, iu bashkua KF Partizani. Me Partizanin Boriçi fitoi titujt e viteve 1949 dhe 1954. Ai e mbylli karrierën te KF Spartaku Tiranë, por besohet se mund të ketë luajtur edhe disa ndeshje me Flamurtarin e Vlorës.

Ai bëri debutimin e tij për Shqipërinë në një ndeshje miqësore të gushtit 1946 kundër Malit të Zi dhe realizoi gjithsej 24 paraqitje, duke shënuar 6 gola. Ndërkombëtarja e tij i fundit ishte një ndeshje miqësore e shtatorit 1957 kundër Kinës. Lorenco Boriçi ishte kapiten i Shqipërisë në fitimin e Kupës së Ballkanit në vitin 1946.

Boriçi më pas u bë menaxher në KF Partizani, skuadër të cilën ai e drejtoi për të fituar titujt e viteve 1962–63, 1963–64 dhe 1970–71, përveç kësaj ai drejtoi edhe titujt 1963–64, 1965–66, 1967– 68, dhe Kupat e Shqipërisë 1969–70.

Krahas Partizanit, ai drejtoi Kombëtaren e Shqipërisë në pesë mandate të ndara.

Boriçi nuk u martua kurrë, por besohej se kishte një djalë me një grua të martuar. Tifozët e KF Tirana gjatë derbit kundër FK Partizani Tirana, zakonisht këndonin emrin e djalit të tij natyral, për ta nervozuar, gjë që zakonisht ia dilnin. Wikipedia

blank

“Pa mua, futbolli vdes”. Ibrahimovic në Instagram: “Nuk do të tërhiqem kurrë”

Deti i Sardenjës, një pishinë luksoze në sfond dhe ngrohtësia e tifozëve të tij: Zlatan Ibrahimovic shijon rrezet e fundit të diellit para fillimit të kampionatit. Për rikthimin e tij në fushë duhet pritur edhe pak, duke qenë se suedezi është ende duke eliminuar pasojat e operacionit në gjurin e majtë. Ndërkohë, megjithatë, Ibra shijon jetën dhe i befason të gjithë me një Instagram live, në të cilin sulmuesi iu përgjigj pyetjeve të ndjekësve të tij. “Kur do të tërhiqem? Asnjëherë. Nëse unë tërhiqem, futbolli vdes.”

Menjëherë pas kësaj, Zlatan mirëpriti ish-portierin kuqezi Gigio Donnarumma në live-in e tij, duke e quajtur me shaka “Hundëderr”. Portieri i Paris Saint-Germain është kthyer nga Japonia, ku skuadra e tij zhvilloi turneun parasezonal. “Janë shumë njerëz që na shikojnë, rri i qetë Gigio, mos u nervozo”, e ngacmoi Ibra në kujtim të kohëve kur luanin bashkë. Në moshën 40-vjeçare, suedezi ka hequr kënaqësinë e e një tjetër rinovimi të kontratës: fotot e tij në rrjetet sociale dëshmojnë se Ibra ka punuar shumë gjatë gjithë verës dhe tani është gati, në pritje që gjuri i tij të rifitojë forcën. Lapsi

blank

5 skuadra shqiptare kërkojnë kualifikimin për Ligën e Konferencës, ja sfidat e mbrëmjes së sotme

Sot do të zhvillohen ndeshjet e kthimit të turit të dytë të Ligës së Konferencës, teksa në fushën e blertë në mbrëmje do të zbresin 5 skuadra shqiptare.

Ekipi i parë shqiptar që do të luajë mbrëmjen e sotme është Vllaznia, e cila në orën 19:30 do të ketë përballë Universitatea Kraiovën në transfertë.

Ndeshja e parë ka përfunduar me barazimin 1-1, teksa ky duel do të transmetohet drejtpërdrejt në platformën “TIBO” në “OverSport 1”.

Në orën 20:00, Laçi do të presë në stadiumin “Elbasan Arena” ekipin e Petrokubit. Takimi i parë ka përfunduar me shifrën e bardhë 0-0 teksa kjo sfidë do të transmetohet direkt në platformën “DigitAlb” në “SuperSport 3”.

Në orën 20:00, e ka radhën dhe Shkëndija, e cila kërkon të ruajë fitoren e ndeshjes së parë me rezultatin 2-1 ndaj Valmierës. Ky takim do të transmetohet direkt në “DigitAlb” në “SuperSport 4”.

Në po të njëjtën orë, Drita do të sfidojë në shtëpi belgët e Antverpit. Dueli i parë përfundoi me shifrat 0-0 dhe takimi i mbrëmjes së sotme do të transmetohet drejtpërdrejt në “DigitAlb” në “SuperSport 1”.

Në orën 21:00 do të zbresin në fushë kampionët e Shqipërisë, Tirana, e cila do të kërkojë kualifikimin në Mostar ndaj Zrinjskit. Takimi i parë përfundoi me rezultatin minimal 0-1 për boshnjakët, teksa ndeshja e sotme do të mund ta ndiqni direkt në “DigitAlb” në “SuperSport 2”.

NDESHJET E MBRËMJES SË SOTME NË LIGËN E KONFERENCËS

blank

blank

Super gol dhe asist, Shaqiri spektakolar në fitoren e Chicago Fire

Chicago Fire triumfoi dje ndaj Vancouver Whitecaps në udhëtim me rezultat 1:3.

Xherdan Shaqiri tregoi paraqitje fantastike duke shënuar një gol dhe duke bërë një asist, shkruan Gazeta Express/

Fillimisht, Shaqiri shënoi në minutën e 13-të të ndeshjes një gol të bukur nga distanca.

Kurse, në golin e tretë, ai asistoi për Mueller.

blank

Arritje fantastike e shahut shqiptar, Klean Shuqja shpallet kampione e Evropianit të Blitzit

Sukses i të rinjve tanë në Selanik në Kampionatin Europian të Blitzit! Klean Shuqja u rendit e para mes 16 vajzave në grupmoshën U-16 me 12.5 pikë në 18 ndeshje dhe shpallet Kampione e Kampionatit të 21 Europian të Blitzit!

Një sukses vërtet historik për shahun shqiptar, teksa vitet e fundit ka pasur rritje të ndjeshme. Por Shqipëria mori rezultate të mira edhe me përfaqësues të tjerë.

Kështu, Kler Çaku u rendit e treta në grupmoshën U-12 vajza. Eklea Omeri, shahistja 13 vjeçare u rendit në vendin e 4-t për vajza U-14 me pikë të barabarta me vendin e 3-të.

Të treja vajzat janë pjesë e ekipit përfaqësues të femrave (të rritur) në Olimpiadën e Chennait të Indisë që do të zhvillohet nga 28 korriku deri më 10 gusht, me këtë përbërje në delegacion:

OPEN: Trajner Fide Fatos Muco; GM Erald Dervishi; IM Llambi Pasko; IM Franc Ashiku; IM Dritan Mehmeti; Zino Veleshnja

FEMRA : Trajner Fide Aldo Zadrima; WCM Eglantina Shabanaj ; WCM Rozana Gjergi; WCM Klean Shuqja; Kler Caku; Eklea Omeri.

(BalkanWeb)

blank

VIDEO/ Luiza Gega shkëlqen në Botërorin e Atletikës, thyen rekordin kombëtar me 4 sekonda

Edhe njëherë tjetër Luiza Gega tregoi se jo rastësisht është mbretëresha e sportit shqiptar për momentin. Ajo është një nga vajzat më të shpejta të Botës në 3000 metra me pengesa.

Atletja shqiptare u renditur e pesta në finalen e Botërorit të Atletikës, në një garë ku shkëlqeu me performancën e saj. Në pistë, Luiza sërish tregoi që është sportistja më e mirë shqiptare, duke regjistruar kohën 9:10.04 dhe duke vendosur automatikisht rekord i ri kombëtar në këtë disiplinë.

Madje 33-vjeçarja dibrane e ul rekordin me më shumë se 4 sekonda, çka do të thotë se koha e realizuar në Botëror është fantastike. Rekordi i mëparshëm në këtë disiplinë mbahej po nga Gega me kohën 9:14.29, që u vendos më 1 korrik në Lojërat Mesdhetare, Oran 2022. bw

blank

Luiza Gega e pesta në kampionatin botëror, Meta: Arritje të shkëlqyer për atletikën tonë

Presidenti Ilir Meta, ka uruar sportisten Luiza Gega e cila është renditur e pesta në kampionatin botëror.

Meta shprehet se kjo është një arritje të shkëlqyer për atletikën tonë.

“E pesta në botë! Sukses i jashtëzakonshëm i kampiones, Luiza Gega në finalet e Botërorit! Urimet më të përzemërta për këtë arritje të shkëlqyer për Atletikën tonë!”, ka thënë ai. bw

blank

blank

Video/ Mision i përmbushur: Luiza Gega rrëmben finalen e Botërorit të Atletikës

Në finale. Luiza Gega nuk ndalet dhe, pas perfomancave fantastike në Lojërat Mesdhetare, 33-vjeçarja vijon të shkruaj historinë me një kualifikim të rëndësishëm në finalen e 3000 metrave me pengesa në Kupën e Botës që po zhvillohet në Oregon të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Dibrania nuk i zhgënjen pritshmëritë, duke bërë një paraqitje të jashtëzakonshme në kualifikuese, si për të konfirmuar momentin e saj të formës. Shqiptarja doli e treta në baterinë 2 të kualifikueseve, me kronometrin e ndalur në kohën 9:14.91, mjaftueshëm sa për të arritur finalen e një Botërori, për herë të dytë në karrierë, pas Doha 2019.

Një rezultat që i afrohet rekordit kombëtar e që jep shpresë për një paraqitje shumë të mirë në orën 04:45 të mëngjesit të 21 korrikut (me orën shqiptare) kur të zhvillohet edhe finalja e kampionatit botëror Oregon 2022.


Send this to a friend