VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Dr.Stefan Blättler është kandidati zyrtar i Zvicrës për anëtar në komitetin ekzekutiv të Interpol-it – Dr.Stefan Blättler: Unë do t’i përkushtohem INTERPOL-it si Agjensia Kryesore e Policisë!”

By | September 7, 2020

Komentet

Në Zvicër edhe 3 008 raste dhe 8 viktima

 

VOAL – Janë 3 008 infeksione të regjistruara në Konfederatë ditën e fundit, krahasuar me 14 224 tanpone. 8 vdekje të tjera dhe 53 shtrime të reja në spital u raportuan gjithashtu, sipas të dhënave të siguruara nga FOPH. Buletini i fundit i lëshuar dje, i cili grumbulloi të dhënat e fundjavës, tregoi 8 737 raste të reja (54 185 teste), 14 vdekje dhe 171 shtrime të tjera në spital.

Numri i të vdekurve që nga fillimi i pandemisë është rritur në 1 845.

Incidenca e infeksioneve vazhdon të rritet në të gjithë Zvicrën, e matur në bazë të pozitiveve për 100 000 banorë në 14 ditët e fundit. Kantoni i vetëm ku numrat e azhurnuar janë më të ulët se dje është Obwalden, ndërsa Fribourg dhe Valais regjistruan rritje veçanërisht të forta, me këtë të fundit që ka vlerën më të lartë, 755, 6 raste për 100,000 banorë në dy javët e fundit . Në Ticino kishte 252.4 dhe në Grisons 196.6. Kantoni më pak i prekur është Schaffhausen me 130.5, ndërsa mesatarja e vendit qëndron në 337.3.

Nga fillimi i pandemisë, megjithatë, Zvicra dhe Lihtenshtajni kanë arritur mbi 1.000 (1,003.9 për të qenë të saktë), që do të thotë se 1% e popullsisë është testuar pozitive midis shkurtit dhe sot. Sidoqoftë, ata që janë infektuar në të vërtetë janë më shumë, duke qenë se në pranverë nuk janë testuar raste jo serioze dhe jo të rrezikshme. Testi serologjik i kryer në Tiçino tregoi për shembull se rreth 10% e popullsisë kishin ardhur në kontakt me koronavirusin e ri.

“Zvicra është prapa Francës në numrin e rasteve, por është përpara Britanisë dhe Spanjës. Ne jemi qartë përpara Austrisë dhe numri i rasteve është dyfishi i Italisë dhe katër herë më i lartë se Gjermania ”. Kjo u deklarua nga Stefan Kuster, shefi i sektorit të sëmundjeve ngjitëse të FOPH, gjatë një konference shtypi në Bernë për të bërë një vlerësim të pandemisë. Duke ilustruar të dhënat, Kuster specifikoi se nuk është e mundur të bëhen krahasime me situatën që ishte krijuar në pranverë, por theksoi se tendenca është drejt “dyfishimit” të numrave nga një javë në tjetrën, si për infeksionet ashtu edhe për shtrime në spital. Shkalla e pozitivitetit në tamponet e kryera është rreth 14% në dy javët e fundit, ndërsa shkalla e riprodhimit qëndron në 1.6. rsi-eb

Thomas Steffen: Në Zvicër një valë e dytë, e fortë e pandemisë ka ardhur

 

VOAL – Vala e dytë ka mbërritur. Është më e shpejtë dhe më e fortë se sa pritej dhe mund të zgjasë shumë, tha Thomas Steffen, përfaqësues i Shoqatës së Mjekëve Kantonalë të Zvicrës, tha sot në Bernë në konferencën e zakonshme për shtyp për të bërë një vlerësim të situatës, pa shumë fjalë. “Ne aktualisht jemi shumë të zënë me pyetje në lidhje me shpërthime të mundshme në shtëpi pleqsh, shkolla dhe klube sportive amatore,” shpjegoi ai.

Humori në mesin e njerëzve ka ndryshuar ditët e fundit, thotë eksperti. “Deri dy javë më parë, ne po merrnim pyetje mjaft kritike në lidhje me masat e marra, ndërsa tani gjithnjë e më shumë njerëz të shqetësuar për situatën po na kontaktojnë,” vuri në dukje ai. Shumë veta ndihen të frustruar dhe refuzojnë idenë e një lockdowni të dytë.

Sipas Steffen, njerëzit kanë mësuar nga vala e parë dhe nuk duan të provojnë të njëjtat gjëra. Pikërisht për këtë arsye është më e rëndësishme se zakonisht të informohet popullata mirë dhe në mënyrë aktive, me qëllim që të gjithë të jenë të gatshëm të përballen me sfidën e re. “Ne do t’ia dalim,” siguroi ai. rsi-eb

Gjatë fundjavës në Zvicër 8737 infeksione të reja dhe 14 viktima – Prej sot në gjithë Zvicrën maskat e detyrueshme !

Foto: Sheshi i Stacionit të Trenit, Bernë

 

voal.ch – Në Zvicër gjatë fundjavës, të premte, shtunë e të djelë ka 8,737 infeksione të reja.

Këtë raportim e ka bërë Zyra Federale e Shëndetit Publik që ka lajmëruar po ashtu edhe 14 raste vdekjesh.

Ndërkohë nga sot, maskat janë të detyrueshme në të gjithë Zvicrën në hapësirat e hapura për publikun.

Kjo masë që ka hyrë në fuqi sonte në mes të natës, ka marrë urgjentisht nga Këshilli Federal si masë për të shmangur një valë të dytë nga Covid 19.

Maskat do të mbahen në hapësirat e brendshme publike në të gjithë vendin.

Pra maskat do të jenë të detyrueshme në mjedise të mbyllura po ashtu në mjedose të hapura në publik ku ka grumbullime të njerëzve.

Ndalohet grumbullimi i më shumë se 15 persona. Konsumi në bare dhe restorante vetëm kur klientët do të ulen./EB

 

Fasada e Pallatit Federal në Bernë një shfaqje me temë “Shpresë për Planetin”

voal.ch – Planeti, ambienti, shkatërrimi, shpëtimi dhe shpresa.

Këto janë temat e shfaqjes “Planet Hope”.

Fasada e Pallatit Federal në Bernë bëhet kështu një lloj Arke e Noes dhe e çon shikuesin në pyllin e Amazonës, në mes të akullit të Arktikut, mes mbetjeve plastike të Oqeaneve, në vendet në zhvillim …

Ky udhëtim aventuresk nga një kontinent në tjetrin zhvillohet midis së tashmes dhe një të ardhme hipotetike.

Shfaqja zgjat deri më 21 nëntor.

Masat e koronavirusit do të përshtaten vazhdimisht me situatën.

Për më shumë informacion: www.rendezvousbundesplatz.ch./swissinfo.ch/eb

 

https://www.facebook.com/watch/?v=679574316020447

Maskat të detyrueshme në të gjithë Zvicrën në mjediset e brendshme publike

VOAL – Maskat të detyrueshme në të gjithë vendin në mjediset e brendshme publike. Ndalim për tubime me më shumë se 15 persona. Konsumi në bare dhe restorante vetëm kur ulen. Rekomandohet puna nga shtëpia.

Këto janë, në mënyrë të përmbledhur, vendimet që Këshilli Federal mori në mbledhjen e tij të urgjencës të mbajtur sot, të Dielën, dhe u përqëndrua në rifillimin serioz të pandemisë së koronavirusit në Zvicër. rsi-eb

Mediat: Këshilli Federal Zviceran drejt ashpërsimit të masave mbrojtëse ndaj pandemisë

VOAL – Maska mbrojtëse të detyrueshme në vende publike të mbyllura dhe ndalimi i mbledhjeve të më shumë se 15 personave në vende publike, përfshirë në natyrë, si dhe rekomandimi për të praktikuar punën nga shtëpitë. Këto janë vetëm disa nga masat që përmbahen në një projekt urdhëresë të Këshillit Federal që parashikon një shtrëngim të fortë të masave për të luftuar përhapjen e infeksioneve të koronavirusit.

Drafti i urdhrit, i cili u botua këtë mbrëmje në portalet e gazetave të CH Media, u mor nga ATS. Qeveria e dërgoi atë këtë pasdite për konsultim në kantone, të cilët sot (e premte) kërkuan rregulla uniforme për maskën në të gjithë vendin.


Për takime private të më shumë se 15 personave (familjes, miqve) është e nevojshme të mbahet një maskë sapo të uleni të hani dhe të pini. Vendet duhet të caktohen. Organizatori i takimit duhet të marrë detajet e kontaktit të të pranishmëve. Takimet private të më shumë se 100 personave mund të mbahen vetëm në ambiente dhe biznese të arritshme nga publiku.

Lejohen ngjarje publike me një numër njerëzish midis 100 dhe 1000 pjesëmarrës. Sidoqoftë, të pranishmit duhet të ndahen në sektorë me maksimum 100 persona. Përveç kësaj, Këshilli Federal synon të promovojë teleworking, puna nga shtëpitë,siç bëri gjatë pranverës. rsi-eb

Zvicra edhe 3105 raste infeksioni dhe 5 viktima

VOAL – Rifillimi i pandemisë në Zvicër vazhdon të shënohet nga rritje të konsiderueshme: më shumë se tre mijë raste infeksioni, 3 105 për të qenë të saktë, të regjistruara në 24 orët e fundit, së bashku me 68 shtrime të reja në spital dhe 5 vdekje të tjera të shkaktuara nga sëmundj . Në Tiçino, krahas 112 rasteve të reja, ka edhe 4 shtrime të tjera në spital. Nga e hëna, detyrimi për të mbajtur maskë do të jetë në fuqi në të gjitha hapësirat e brendshme të arritshme për publikun. Në Graubynden, ku 40 infeksione të tjera u numëruan nga dje dhe sot, i njëjti detyrim do të fillojë nesër, e Shtunë.

Rritja e infeksioneve në Zvicër ishte më e shpejtë sesa pritej nga autoritetet, të cilët dje theksuan nevojën për të reaguar shpejt. Drejtorët kantonalë të shëndetësisë i kanë kërkuar Konfederatës rregulla uniforme kombëtare mbi maskat dhe masa të tjera për të luftuar përhapjen e sëmundjes. rsi-eb

Zvicra pritet të marrë masa të reja për frenimin e pandemisë

VOAL – Evolucioni i pandemisë në Zvicër shqetëson Konfederatën dhe kantonet dhe masa të reja pritet të frenojnë përhapjen e sëmundjes në të gjithë vendin. Masat do të vendosen pas konsultimit me përfaqësuesit e kantoneve për të koordinuar hapat e ardhshëm.

Ndërkohë, 2 613 infeksione të reja raportuan sot në shkallë vendi dhe dy vdekje të mëtejshme. Në Tiçino ka 79 raste të reja dhe 5 persona të tjerë janë shtruar në spital, ndërsa në Graubynden raportohen 29 infeksione dhe dy shtrime në spital.


Gjermania ka shtuar tetë kantone të tjera zvicerane në listën e saj të kuqe të zonave të konsideruara në rrezik: kantoneve Gjenevë dhe Vaud iu shtohen Friburgu, Jura, Nojshatel, Nidwalden, Shvyc, Cug dhe Zyrih. Kriteri numerik për të përfunduar në listë është 50 infeksione për 100 000 banorë në shtatë ditët e fundit, por ka një diferencë vlerësimi për të përfshirë edhe zonat që nuk e arrijnë këtë prag. Pasojat për ata që hyjnë në territorin gjerman pasi kanë vizituar një nga këto zona në 14 ditët e fundit ndryshojnë në varësi të dispozitave të Landeve individuale. Për shembull, mund të vendoset një karantinë. rsi-eb

Në Zvicër 2883 infeksione të reja dhe tetë viktima të tjera

VOAL – Zvicra pothuajse dyfishon numrin e infeksioneve dhe është afër 3 000. Në 24 orët e fundit, 2 823 infeksione të reja u raportuan në Konfederatë (dhe Lihtenshtajn), krahasuar me 1,445 dje, dhe një tjetër tetë vdekje, me numrin e përgjithshëm të viktimave që u rrit në 1,816. Gjithashtu u raportuan 57 shtrime të reja në spital. Tamponët e kryer ishin 20,704, duke e çuar shkallën e pozitivitetit në 13.6%, gjithashtu pothuajse dyfishuar krahasuar me një javë më parë.

Rritja e rasteve të reja të koronavirusit vazhdon gjithashtu në Ticino, ku me 102 infeksione të raportuara të Mërkurën, pragu i 4,000 infeksioneve është tejkaluar që nga fillimi i epidemisë. Në Graubünden, megjithatë, ka 37 raste të reja, shifra më e lartë ditore që nga fillimi i Prillit.

Në shkallë vendi, mesatarja e infeksioneve ditore është rritur katër herë në dy javët e fundit, me më të lartën që nga fillimi i pandemisë të regjistruar të Premten e kaluar. Evolucioni e ka shtyrë ushtrinë të anulojë të gjitha pushimet për rekrutët, të cilët do të duhet të qëndrojnë në kazermat deri në fund të tetorit. rsi-e

Xherdan Shaqiri: Jam i lumtur që kthehem përsëri me përfaqësuesen zvicerane

VOAL – Mungon në ekipin përfaqësues që nga qershori i vitit 2019, Xherdan Shaqiri është kthyer për të veshur fanellën e Zvicrës. Pavarësisht se u testua pozitiv për COVID-19, 29-vjeçari, pasi u shërua, ishte në gjendje të zbriste në fushë të shtunën 10 tetor (ditëlindjen e tij) në humbjen 1-0 të Zvicrës nga Spanja. “Unë jam shumë i lumtur që jam përsëri këtu – shpjegoi sulmuesi i Liverpool për mikrofonët tanë në funksion të ndeshjes së mbrëmjes kundër Gjermanisë (drejtpërdrejt në LA2, transmetim dhe në Rete Uno) – Kur vishni fanellën zvicerane, provoni gjithnjë ndjenja të mira ”.

Nuk është më një nga lojtarët e rinj premtues në skenën zvicerane, Shaqiri është gati të sjellë përvojë dhe të përparojë rekrutët e rinj: “Në ekip ka disa lojtarë që nuk i kisha parë kurrë më parë, jam i kënaqur që mund t’i ndihmoj dhe t’u jap disa këshilla” . Është një rol që jo të gjithë janë në gjendje ta luajnë, por Xherdan është i gatshëm të përfshihet: “Unë dua të përdor përvojën time edhe për të ndihmuar ekipin në fushë, më pëlqen të luaj me lojtarë të rinj”.

Ajo që ka rëndësi është të kthehemi në gjendjen e lartë së shpejti për të qenë në gjendje t’i japim Xherdan Shaqirit më të mirën në fushë. rsi-eb

Covid-19: Shtatë viktima të tjera në Zvicër, 1 445 infeksione të reja

VOAL – Janë shtatë vdekje të regjistruara në Zvicër, njëra prej të cilave, e para pas katër muajsh, ndodhi në Tiçino. Kjo u konfirmua nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, e cila gjithashtu bëri zyrtare 1 445 infeksione dhe 39 shtrime në spital në të gjithë territorin e Zvicrës.

Të hënën, u analizuan 9 571 tampone, të cilat treguan një normë pozitive prej rreth 15%. Mesatarja e rasteve të reja ditore, e parashikuar në javën e fundit, është tani më e lartë se 1 230 njësi, katër herë sa shifra e regjistruar pesëmbëdhjetë ditë më parë. Incidenca mesatare e infeksioneve në dy javët e fundit ka arritur në 148.7 raste për 100 000 banorë.

Në Tiçino, numri i të vdekurve ka arritur në 351 ndërsa 45 raste të reja janë raportuar nga autoritetet shëndetësore. Në Graubynden, megjithatë, u regjistruan 22 raste të reja infeksioni. rsi-eb

80 vitet e politikanit të Zyrihut, Christoph Blocherit

VOAL – Një tweet e SRF, e cila paralajmëroi të premten se Christoph Blocher ishte gati të largohej nga politika, kishte shkaktuar diskutime ditët e fundit. Pala e interesuar nxitoi për një mohim të pjesshëm: ai është një “alarm i rremë”, deklaroi ai, duke specifikuar megjithatë se ai tani ishte vetëm “një anëtar i zakonshëm i SVP”, pasi u largua nga komiteti drejtues dhe nënkryetari më 2018. Rasti për intervistën e lëshuar nga “10vor10” ishte 80 vjetori i ish këshilltarit federal, i cili festoi ditëlindjen e tij dje (e diel).

“Forca ime dhe kujtesa ime po zvogëlohen”, pranoi veçanërisht ai që mbi të gjitha ka ndikuar në politikën e Konfederatës në dekadat e fundit, madje edhe jashtë katër viteve të kaluara në qeveri. Por ndikimi i tij po zbehet, sipas shkencëtarit politik Claude Longchamp. Teleblocher, intervista javore që jep politikani i Zyrihut, tani ka 684 episode, e para prej të cilave u lançua më 2007 kur ai ishte akoma në Këshillin Federal. Dy javë më parë ai komentoi humbjen e pësuar në sondazhet nga iniciativa për të kufizuar emigracionin. “Nuk ishte një e dielë e mirë, do të ketë pasoja për Zvicrën”, tha ai, por Longchamp lexon atje mbi të gjitha pasojat për vetë Blocherin dhe për SVP.

38% e “po” për një tekst që në fakt “vjen nga kuzhina e tij” është një shembje që shënon rënien personale të politikanit që pothuajse vetëm e bëri SVP-në të shkëlqyeshme, nga e katërta në partinë e parë zvicerane, por që tani ai rrezikon ta dëmtojë atë edhe me gabimet e tij taktike, siç është kërkesa për t’u paguar pensionet e prapambetura të ministrisë të cilat ai kishte thënë se do të hiqte dorë.

Sipas Longchamp, nga njëra anë, mosha po përparon, por Zvicra gjithashtu ka ndryshuar: Blocher ishte i pari që njohu pasojat e politikës evropiane në sovranitet dhe emigrim dhe mbi këtë ai ndërtoi suksesin e tij personal dhe partiak. Sot kohët kanë ndryshuar dhe “një kundërshtim radikal ndaj BE-së nuk mban më të njëjtën ndjeshmëri, çështja nuk është më qendrore”.

Kulmi i ndikimit të tij u shtri nga 2003 deri më 2015, ndërsa sot ai po kritikohet edhe brenda partisë, më parë diçka e paimagjinueshme. Blocher, i zgjedhur për herë të parë më 1979, kishte qenë deputet në Bernë deri më 2014. Përveç ndërhyrjes gjithnjë e më pak në punët e partisë, ai gjithashtu u largua nga biznesi i familjes, Ems-Chemie, tani në pronësi të vajzave të tij. rsi-eb


Send this to a friend