VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

… Dhe e quani “Kampionat Kombëtar”?… – Nga BESNIK DIZDARI

By | October 6, 2016
blank

Komentet

blank

Atletikë, Ryan Crouser vendos rekord të ri në hedhjen e gjyles

Oregon

Kampioni olimpik në hedhjen e gjyles, amerikani Ryan Crouser, vendosi një rekord të ri botëror me një rezultat prej 23,37 metrash, raporton Anadolu Agency (AA).

Në Hayward Field në Oregon, u mbajtën kualifikimet e ekipit të atletikës të Shteteve të Bashkuara për Lojërat Olimpike të Tokios.

Kampioni olimpik amerikan, i cili në kualifikime hodhi gjylen në një distancë prej 23,37 metrash, theu rekordin botëror 31-vjeçar, të cilin e mbante bashkëkombësi i tij Randy Barnes.

Barnes mbante rekordin prej 23,12 metrash, të cilin e arriti në vitin 1990.

“Prej kohësh kam dashur të thyej këtë rekord. Ndihem sikur një peshë e madhe është hequr nga shpatullat e mia. Kam ëndërruar për këtë moment që kur kam filluar. Për mua është e veçantë që ia dola ta arrij këtë”, tha Crouser në një deklaratë në faqen e internetit të Federatës Botërore të Atletikës (WA).

Crouser vendosi një rekord të ri botëror të brendshëm në janar në hapjen e American Track League në Fayetteville.

Ai atëherë tejkaloi rekordin 32-vjeçar me 16 centimetra, të cilin gjithashtu e mbante Barnes, i cili kishte hedhur gjylen 22,66 metra në vitin 1989.

Crouser fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike 2016 në Rio de Janeiro dhe medaljen e argjendtë në Kampionatin Botëror të Doha-s 2019.

blank

Ramos i jep fund aventurës me Real Madridin me trofe dhe fitore të paharrueshme

Gjersa bota e futbollit është përqendruar në Kampionatin Evropian EURO 2020, një lajm i papritur tronditi tifozët këtë javë kur kapiteni legjendar i Real Madridit Sergio Ramos njoftoi largimin e tij nga klubi spanjoll, shkruan Anadolu Agency (AA).

I konsideruar si një nga qendërmbrojtësit më të mirë të brezit të tij, Ramos u bë figurë e dashur për tifozët me etikën e tij të punës, personalitetin ambicioz dhe karakterin e tij të fortë. Karriera e tij e ngarkuar me trofe përfundoi në Madrid, ku ai kishte një karrierë të bujshme në klub që nga viti 2005, në një lamtumirë emocionale në të cilën ai nuk arriti t’i mbajë lotët derisa njoftonte largimin e tij.

“Do të kthehem këtu një ditë, jam i sigurt. Dua t’i them një falënderim të madh Real Madridit. Do t’ju mbaj gjithnjë në zemrën time”, tha ai.

Largimi i Ramosit ishte i papritur për tifozët pasi ai donte të qëndronte me klubin për t’i dhënë fund karrierës së tij. Megjithatë, kishte një mosmarrëveshje me ekipin në lidhje me zgjatjen e kontratës së tij dhe klubi vendosi kundër.

“Kurrë nuk kam menduar se kjo ditë do të vijë, por gjithçka ka një fillim dhe një fund”, shkroi ai në Twitter.

“Ti krijove një nga karrierat më të mëdha në historinë e klubit tonë. Për shumë vite, ishe model për tifozët tanë dhe pa dyshim, tani je një nga legjendat më të mëdha të Real Madridit”, tha presidenti i klubit Florentino Peres.

Goli i parë në vitin 2005, i 100-ti më 2020

Duke bërë një transfer të madh me vlerë 27 milionë euro në Real Madrid nga Sevilla në vitin 2005, Ramos është në mesin e shënuesve më të mirë mbrojtës, duke shënuar 101 gola në 671 ndeshje.

Ramos, 35 vjeç, shënoi golin e tij të parë për Los Galacticos në një ndeshje të Ligës së Kampionëve të UEFA-s kundër skuadrës greke Olympiacos në vitin 2005.

Ndërkaq, ishte nëntori i vitit 2020 kur spanjolli shënoi të 100-tin me kokë në një ndeshje të grupeve të Ligës së Kampionëve kundër Inter Milanit të Italisë.

Ai luajti 671 ndeshje për ekipin e tij në 16 sezone dhe ngriti 22 tituj, duke përfshirë katër të Ligës së Kampionëve në vitet 2014, 2016, 2017 dhe 2018.

Mbrojtësi është pesë herë kampion në La Liga, 2007, 2008, 2012, 2017 dhe 2020, ndërsa ndihmoi Realin të fitonte katër trofe të Kupës Botërore të Klubeve FIFA në vitet 2014, 2016, 2017 dhe 2018.

Pjesë thelbësore e ekipit kombëtar

Ramos ishte një nga anëtarët më të vlefshëm të ekipit kombëtar, duke shënuar 23 gola në 180 paraqitje.

Kapiteni mori pjesë në turnetë e Kupës Botërore 2006, 2010, 2014 dhe 2018 dhe kampionate evropiane 2008, 2012 dhe 2016.

Ramos ndihmoi vendin e tij të fitonte tituj në kampionatet evropiane 2008 dhe 2012, krahas Kupës së Botës 2010, por ai nuk është më pjesë e skuadrës spanjolle.

Ai u përball me lëndime gjatë sezonit 2020-2021 dhe u la jashtë skuadrës për EURO 2020 nga menaxheri Luis Enrique.

blank

Futbollisti francez që u bë hungarez, edhe pse kishte fituar Kampionatin Evropian me Francën e Antoine Griezmann

Antoine Griezmann do të takohet përsëri me një fytyrë të njohur, atë të Loic Nego, futbollist francez, por tani me nënshtetësi të Hungarisë dhe lojtar i kësaj kombëtareje.

Anësori që luan te Fehervar, atëherë luante te Nantes dhe u shpall kampion Evropian për U19 në vitin 2010 me Francën, ndërsa për shokë skuadra kishte emra si Antoine Griezmman, Alexandre Lacazette, Francis Coquelin, Gael Kakuta (MVP i atij turneu) dhe Cederic Bakambu.

‘Les bleus’ mundën Spanjën që kishte emra si Marc Bartra, Thiago Alcantara, Rodrigo, Iker Muniain, Sergio Canales dhe Dani Pacheco në finale me rezultat 2-1.

“Jam i ngazëllyer, do të jem i lumtur që do të shoh përsëri disa nga kolegët e vjetër”, e ka pranuar ai.

Loic Nego pas Nantes shkoi te Roma, pastaj bëri karrierë te Standard, Ujpestit, Charlton dhe Fehervar, klube që ia mbyllën ‘derën’ e Francës.

Nga ana tjetër, Hungaria, ia hapi derë, duke i dhënë nënshtetësinë, pasi në kampionatin vendas ka 203 ndeshje dhe 31 gola.

Négo e kishte kuptuar që ai nuk do të “përfaqësonte” më ‘Gjelat’ dhe në vitin 2020 ai pranoi të “bëhej ” hungarez.

“Franca është vendi im, por Hungaria është shtëpia ime”, kishte thënë ai.

Ai shpejt fitoi zemrat e hungarezëve, kur në finalen e play-offit për Kampionatin Evropian ndaj Islandën që u mbyll 2-1, ai barazoi në minutën e 88-të.

“Unë kam shumë respekt për këtë fanellë. Shpresoj që tifozët të jenë krenarë”, kishte deklaruar ai.

blank

Derbi i zjarrtë britanik, një sfidë më shumë se shekullore, Angli-Skoci ndezin “Euro2020”

“Euro2020” sjell për tifozët sfidën më antike në nivel ndërkombëtare, Angli-Skoci, derbin më të zjarrtë në kontinentin e vjetër. Në 149 vite histori mes dy përfaqësueseve, Anglia dhe Skocia janë përballur plot 114 herë ndërmjet tyre, sigurisht “tre luanët” kanë qenë superiore me 48 fitore dhe 25 humbje. Tensionet e Brexit me dy shteteve, dhe pa diskutim historia e një përballje më shumë se shekullore e bën këtë një sfidë jo normale, për këtë është i bindur edhe Gareth Sothgate: “Kundër Skocisë nuk mund të jetë kurrë një ndeshje normale, është një përballje shumë dimesionale por ne duhet të përqendrohemi vetëm në fushën e lojës”, u shpreh Sothgate duke shtuar: “Nuk i referohem sfidës së parë, unë e kam ndjekur Skocinë gjatë kualifikueseve është një skuadër e mirë se cila di të behet e rrezikshme. Favorit në Euro2020? Është herë për ta thënë, të mbyllim llogaritë me fazën e grupeve në radhë të parë”, u shpreh trajneri i përfaqësueses Angleze.

Sothgate
Sothgate

Një sfidë po kaq e rëndësishme është edhe për Skocinë, mbi të gjitha pas humbjes së pësuar kundër Republikës Çeke: “Është një ndeshje që ka shumë rëndësi, edhe për anglezët, ata nuk duan kurrë të humbasin kundër nesh”, u shpreh Steve Clarke, trajneri i Skocisë duke shtuar: “Preferoj që lojtarët e mi të fokusohen vetëm në një detaj, kjo është një nga dy sfidat e fundit për të marrë pikët e duhura për të kaluar grupin, që do të ishte historike për ne” u shpreh Clarke. bw

blank

Humb Maqedonia e Veriut, shënon futbollisti shqiptar

Ezgjan Alioski u bë shqiptari i parë që shënon gol në Kampionatin Evropian “Euro 2020”. Humbja nga Ukraina ia shuan shpresat Maqedonisë së Veriut për kualifikim në fazën tjetër

Maqedonia e Veriut e ka pësuar humbjen e dytë në “Euro 2020”.

Fqinjët tanë u mposhtën nga Ukraina me rezultat 1:2, në ndeshjen e vlefshme për Grupin C.

Katër futbollistë shqiptarë janë paraqitur nga minuta e parë.

Bëhet fjalë për Visar Musliun, Arijan Ademin, Ezgjan Alioskin dhe Enis Bardhin.

Kurse, Egzon Bejtullai dhe Ferhan Hasani kanë përfunduar në bankinë, shkruan Gazeta Express.

Alioski megjithatë u bë futbollisti i parë shqiptar që shënon gol në këtë Evropian.

Futbollisti i krahut të majtë fillimisht e humbi penalltinë në minutën e 57-të, por topin e kthyer e plasoi në rrjetë.

Paraprakisht, ukrainasit kishin shënuar dy herë.

Ata i kaloi në epërsi Andriy Yarmolenko në minutën e 29-të pasi e mori një top nga Alexander Karavaev.

Kurse golin e dytë për ekipin e Andriy Shevchenkos e realizoi Roman Yaremchuk në minutën e 34-t, me asistimin e Yarmolenkos.

Ukrainasit e humbën penalltinë në minutat e fundit.

Portieri Dimitrievski e priti penalltinë e Ruslan Malinovskyt në minutën e 84-t.

Maqedonisë së Veriut me këtë rast iu shuan thuajse krejt shpresat për ta kaluar fazën e grupeve pasi e pësoi humbjen e dytë, pas asaj nga Austria.

Ndeshjen e tretë, Enis Bardhi me shokë do ta zhvillojnë me Holandën.

Kurse Ukraina mbetet në lojë për kualifikim pas kësaj fitoreje, e cila vjen pas humbjes nga Holanda.

blank

Sergio Ramos largohet nga Real Madridi pas 16 vitesh

Kapiteni i Real Madridit, Sergio Ramos pas 16 vitesh është larguar nga klubi, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Real Madrid CF njofton se sot, 17 qershor, në orën 12:30 do të mbahet një akt institucional i nderimit dhe lamtumirës për kapitenin tonë Sergio Ramos, i cili do të ndiqet nga presidenti ynë Florentino Perez”, tha klubi në një njoftim.

Mbrojtësi qendror 35-vjeçar do t’u thotë lamtumirë tifozëve të Real Madridit në një konferencë virtuale për media.

Ramos iu bashkua Realit nga Sevilla në vitin 2005. Ai fitoi pesë tituj të La Ligës dhe katër të Ligës së Kampionëve si dhe tre trofe të UEFA-Super Kupës me Real Madridin.

Ai shënoi 101 gola në 671 paraqitje për Real Madridin.

blank

Reagon Arnautovic, pasi u pezullua nga UEFA për fyerje ndaj dyshes shqiptare të Maqedonisë së Veriut

Marko Arnautovic ka thënë se ndien pendesë për sjelljen fyese ndaj dyshes shqiptare të Maqedonisë së Veriut në një ndeshje të Euro 2020, pasi UEFA e pezulloi për një ndeshje.

UEFA e pezulloi atë të mërkurën për ndeshjen e ardhshme të Austrisë kundër Holandës në Grupin C, pasi e vërtetua se ai i fyeu Egzon Bejtulahin dhe Ezgjan Alioskin, raporton Gazeta Express.

Arnautovic, i cili ka rrënjë serbe, u desh të frenohej nga kapiteni David Alaba, gjatë festimit të golit në fitoren e Austrisë 3:1 kundër Maqedonisë së Veriut. Gjatë festimit, 32-vjeçari i fyeu Egzon Bejtulahin dhe Ezgjan Alioskin, të cilët kanë rrënjë shqiptare.

Kjo nënkupton se Arnautovic do të mungojë në ndeshjen e Austrisë kundër Holandës të enjten mbrëma.

Në një reagim në Facebook, pas pezullimit, Arnautovic shkroi: “Që prej së jam bërë baba i dy vajzave dhe jam i vetëdijshëm për rolin tim e të qenet shembull, veçanërisht për fëmijët dhe adoleshentët, unë pendohem për sjelljen time edhe më shumë. Fatkeqësisht, ka pasur deklaratat nga të dy palët, por prapëseprapë provokimet nuk e arsyetojnë atë që ndodhi. Menjëherë pas ndeshjes, ne biseduam miqësisht dhe i kërkuam falje njëri-tjetrit. Prapëseprapë, unë nuk mund ta zhbëj shpërthimin tim emocional me të (kërkimfaljen).

Ai shtoi: “Fatkeqësisht, jam i pezulluar për ndeshjen e nesërme (kundër Holandës), por ndaj Ukrainës do të jap 100 për qind nga vetja për Austrinë.”

Ai u zotua se për këtë, do t’i dhurojë mijëra euro për një projekt integrues, të cilin do ta udhëheqë vetë.

blank

UEFA do të zbatojë hetim për sjelljen e Arnautoviç në ndeshjen me Maqedoninë e Veriut

Shkup

Unioni i Federatave Evropiane të Futbollit (UEFA) njoftoi se ka caktuar një inspektor për çështje disiplinore dhe etike në mënyrë që të kryejë një hetim mbi sjelljen e lojtarit të kombëtares austriake, Marko Arnautoviç, i cili gjatë ndeshjes midis Maqedonisë së Veriut dhe Austrisë ka ofenduar lojtarin e kombëtares së Maqedonisë së Veriut, Ezgjan Alioski, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Në përputhje me nenin 31/4 të Rregullores Disiplinore të UEFA-s, një inspektor për çështje etike dhe disiplinore është caktuar të hetojë incidentin që përfshin lojtarin Marko Arnautoviç i cili ndodhi gjatë ndeshjes në fazën e grupeve të Kampionatit Evropian 2020 midis ekipeve kombëtare të Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut më 13 qershor 2021”, thuhet në njoftimin e UEFA-s.

FFM-ja kërkoi nga UEFA masa disiplinore për sjelljen e Arnautoviç

Federata e Futbollit të Maqedonisë (FFM) njoftoi dje në profilin zyrtar të rrjetit social Facebook se ata kërkuan nga UEFA “dënimin më të ashpër për lojtarin e kombëtares austriake Marko Arnautoviç.

“Si ‘shtëpi e futbollit’, ne jemi gjithmonë kundër nacionalizmit, diskriminimit dhe të gjitha formave të tjera të fyerjeve dhe lëshimeve që nuk janë në frymën e futbollit dhe vlerave për të cilat ne të gjithë qëndrojmë së bashku. Gjithmonë do të qëndrojmë dhe do t’i mbrojmë interesat dhe dinjitetin e ekipit kombëtar të Maqedonisë së Veriut kudo që ata të luajnë”, thuhet në njoftimin e FFM-së.

FFM-ja kërkoi procedurë disiplinore ndaj Arnautoviç, i cili pasi shënoi golin në minutën e 89-të, filloi të fyente Alioskin.

Në ndërkohë, në një postim në rrjetet sociale, Arnautoviç kërkoi falje në maqedonisht dhe shqip.

Lojtarët e zgjedhur të trajnerit Igor Angellovski humbën kundër Austrisë me rezultat 3-1, në ndeshjen e Grupi “C” të Kampionatit Evropian (EURO 2020). Për Maqedoninë e Veriut kjo ishte ndeshja e saj debutuese në një Kampionat Evropian të Futbollit.

Ndeshjen e ardhshme të përzgjedhurit e trajnerit Igor Angellovski do ta zhvillojnë të enjten, më 17 qershor kundër Ukrainës.

Në Grupin “C” krahas Maqedonisë së Veriut dhe Austrisë, janë edhe kombëtaret e Ukrainës dhe Holandës.

blank

Eriksen falënderon tifozët për mbështetjen me një deklaratë nga spitali

Mesfushori danez Christian Eriksen, i cili u rrëzua pa asnjë kontakt me futbollistët kundërshtarë gjatë pjesës së parë të ndeshjes së zhvilluar të shtunën kundër Finlandës, ka falënderuar tifozët për urimet, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të shkurtër lëshuar përmes agjentit të tij për gazetën italiane “La Gazzetta dello Sport”, ai tha se nuk dorëzohet dhe dëshiron të kthehet në stërvitje sa më shpejt të jetë e mundur.

Eriksen pati një arrest kardiak gjatë minutës së 42-të të ndeshjes së Grupit B në kuadër të Kampionatit Evropian “EURO 2020” të zhvilluar në “Parken Stadium” në Kopenhagë.

Pas kujdesit urgjent mjekësor, ai u shtrua në spital dhe ndeshja u ndërpre. Ndeshja rifilloi të njëjtën ditë në orën 18:30 sipas kohës lokale dhe Finlanda mundi Danimarkën me rezultat 1-0.

Tifozët dhe lojtarët nga e mbarë bota i kanë uruar Eriksenit shërim të shpejtë.

Morten Boesen, mjeku i ekipit të Danimarkës, dje tha se Eriksen “ishte zhdukur” para se të ringjallej shpejt në fushë.

Trajneri Kasper Hjulmand tha se skuadra kishte folur me Eriksenin dhe se ishte mirë “ta shihje të buzëqeshte”.

Mesfushori 29-vjeçar që luan për klubin italian Inter ka 36 gola në 106 ndeshje me Danimarkën.

blank

“Kam qarë dhe jam lutur”, rrëfehet Jose Mourinho: Zoti po shihte futboll kur u rrëzua Eriksen

Jose Mourinho ka folur për talkSPORT për atë që i ndodhi Christian Eriksen gjatë duelit mes Danimarkës dhe Finlandës. Tekniku portugez e ka trajnuar mesfushorin te Tottenham dhe thekson se Zoti ka qenë duke e parë ndeshjen.

“Nuk mund të ndaloj së menduari për atë që ndodhi dje. Mendoj se është një ditë për të festuar, jo për të qenë i trishtuar. Shpresojmë që futbolli të shkojë në drejtimin ku do organizata, protokolli dhe specialistët.

Edhe unë gjithashtu besoj se Zoti po shikonte futboll në atë moment. Të gjitha së bashku bënë që Christian të qëndronte me ne, me familjen, të ishte gjallë”, shprehet fillimisht Mourinho, i cili vijon të flasë.

“Ishte shumë më e rëndësishme se futbolli, por në të njëjtën kohë mendoj se tregoi vlerat e mira të futbollit. Dashuria, solidariteti, shpirti familjar, u shfaqën. Nuk kishte të bënte vetëm me familjen e tij, por me familjen e futbollit, futbollit që bashkon njerëzit.

U luta dje, kam qarë, por sa miliona njerëz anembanë botës e kanë bërë diçka të tillë. Besoj se shumë, pasi futbolli i bën njerëzit bashkë. Dje, për arsye të gabuara futbolli i bashkoi njerëzit dhe në fund të gjithë mund të festojmë që Christian është gjallë.

Sigurisht nuk kam folur me Christian, por sot në mëngjes kontaktova Hojbjerg dhe ai ishte shumë optimist për Eriksen. Lajmet janë të mira, ndaj mendoj se është një moment për të festuar”, përfundon “Special One”, i cili nga 1 korriku merr drejtimin e Romës në Serie A.

blank

Mjeku e konfirmon: Eriksen pësoi arrest kardiak në fushë – simptomat dhe shkaktarët

Mjeku i ekipit kombëtar të Danimarkës, Morten Bosen, ka konfirmuar se Christian Eriksen kishte pasur arrest kardiak, shkaktarët e të cilit akoma mbesin të panjohur, ndërkohë që i gjithë ekipi ka marrë mbështetje profesionale psikologjike.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me drejtorin e futbollit të kombëtares, Peter Moller dhe trajnerin Kasper Hjulmand, ai foli lidhur me atë që ndodhi me mesfushorin në ndeshjen kundër Finlandës.

“Nuk kemi ndonjë shpjegim (për atë që ndodhi), nuk e pashë drejtpërdrejt se çfarë ndodhi, e kam shikuar në TV si të gjithë ju”, është shprehur Bosen.

Arresti kardiak është humbja e menjëhershme e funksionit të zemrës, frymëmarrjes dhe vetëdijes. Kjo gjendje zakonisht rezulton nga një problem në sistemin elektrik të zemrës, i cili prish veprimin e pompimit të zemrës dhe ndalon rrjedhën e gjakut në trupin tuaj.

Arresti kardiak nuk është i njëjtë sikurse një sulm në zemër (infarkti), kur bllokohet rrjedha e gjakut në një pjesë të zemrës. Sidoqoftë, një sulm në zemër ndonjëherë mund të shkaktojë një shqetësim elektrik që çon në arrest kardiak.

Nëse nuk trajtohet menjëherë, arresti kardiak mund të çojë në vdekje. Mbijetesa është e mundur me kujdes të shpejtë dhe të duhur mjekësor. Reanimacioni kardiopulmonar (CPR), duke përdorur një defibrilator – apo edhe thjesht duke bërë kompresime në gjoks – mund të përmirësojë shanset për të mbijetuar.

Shenjat dhe simptomat e arrestit kardiak janë të menjëhershme dhe drastike: Rrëzim e papritur, humbje e pulsit, ndalim i frymëmarrjes, humbje e vetëdijes.
Ndonjëherë disa shenja dhe simptoma ndodhin para shfaqjes arrestit kardiak, siç janë: pakëndshmëri në gjoks, frymëzënie, dobësi, rrahje të shpejta, palpitacione (megjithëse më së shpeshti, arresti kardiak ndodh pa shenja paralajmëruese).

Shkaktari i zakonshëm i arrestit kardiak është ritmi jonormal i zemrës (aritmia) që ndodh kur sistemi elektrik i zemrës nuk funksionon si duhet.

Sistemi elektrik i zemrës kontrollon shkallën dhe ritmin e rrahjeve të zemrës. Nëse diçka shkon keq, zemra juaj mund të rrahë shumë shpejt, shumë ngadalë ose në mënyrë të parregullt (aritmi). Shpeshherë këto aritmi janë të shkurtra dhe të padëmshme, por disa lloje mund të çojnë në arrest kardiak të papritur.
Më së shpeshti, çrregullimi i ritmit të zemrës te arresti kardiak ndodh si pasojë e një fibriliacioni ventrikular (impulse të shpejta, të çrregullta elektrike që i bëjnë barkushet e zemrës të rrahin pa dobi, në vend që të pompojnë gjak).

Gjendjet e zemrës që mund të çojnë tek arresti kardiak janë: sëmundjet e arterieve koronare, infarkti i zemrës, kardiomiopatia (zemra e zmadhuar), sëmundja e valvuleve të zemrës, defektet e lindura të zemrës dhe problemet elektrike në zemër.

Faktorët e rrezikut: histori familjare me sëmundje të arterieve koronare, shtypja e lartë e gjakut, niveli i lartë i kolesterolit, mbipesha, diabeti, mungesa e aktivitetit.

Komplikimet: Kur ndodh arresti kardiak, reduktimi i qarkullimit të gjakut në tru shkakton humbje të vetëdijes. Nëse ritmi i zemrës nuk kthehet menjëherë në normalitet, atëherë ndodh dëmtimi i trurit dhe mund të pasojë vdekja. Të mbijetuarit nga arresti kardiak mund të shfaqin shenja të dëmtimit trunor.

Parandalimi: Zvogëloni rrezikun për arrest kardiak duke për kontrolle të rregullta, duke u ekzaminuar për sëmundje të zemrës dhe zhvilloni një mënyrë të shëndetshme jetësore.

Kur u pyet se sa pranë vdekjes ishte Eriksen, mjeku u përgjigj: “Atë e kishim humbur, ne e bëmë reanimimin kardiopulmonar (CPR) dhe kishte arrest kardiak. Sa afër ishim ne? Nuk e di, e kthyem, ndodhi shumë shpejtë”.

“Unë nuk jam kardiolog, prandaj nuk mund ta them pse ka ndodhur, do t’ua lë ekspertëve. Kjo është njëra prej arsyeve pse ai ndodhet ende në spital. Për të zbuluar se pse ka ndodhur”.

“Ai është i vetëdijshëm dhe përgjigjet në mënyrë përkatëse dhe të qartë. Zemra po rreh përsëri”, ka deklaruar doktori Morten Bosen.

blank

UEFA shpall Eriksenin ‘’Ylli i ndeshjes’’ në Danimarkë-Finlandë, Presidenti Ceferin: Futbolli është lojë e bukur, Kristian e luan bukur

Në shenjë solidariteti dhe respekti, UEFA i ka akordur titullin ‘’Ylli i ndeshjes’’ Kristian Eriksenit për sfidën Danimarkë-Finlandë.

Mesfushori pësoi atak kardiak pak para përfundimit të pjesës së parë dhe humbi ndjenjat në fushë. Të gjithë futbollistët u shokuan nga skena, teksa ndeshja rifilloi dhe atë e fitoi Finlanda.

Pavarësisht rezultatit pozitiv, finlandezët nuk festuan, por u bashkuan me danezët për të brohoritur në kor emrin e Kristian Eriksen i cili po kalonte momente të vështira për jetën.

Një mesazh të veçantë e ka dhënë edhe Presidenti i UEFA, Aleksander Ceferin i cili deklaroi ‘’Futbolli është një lojë e bukur dhe Kristian e luan atë bukur’’.

Po ashtu UEFA në veçanti i uron Eriksenit shërim sa më të shpejtë.


Send this to a friend