VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Demagogët e Facebookut dhe “ekspertët” e Islamit – Nga Arbana Xharra

By | July 12, 2016
blank

Komentet

blank

Prognozë historie – Nga SHABAN MURATI

Të gjitha pushtimet e huaja në Shqipëri, sado që kanë zgjatur, pushtimi romak 700 vjet, pushtimi bizantin 1000 vjet, pushtimi osman 500 vjet, kanë mbaruar një ditë.

Por a ka orakull ose profet që të parashikojë e të na thotë se sa do të zgjasë dhe a do të mbarojë ndonjë ditë pushtimi i brendshëm i Shqipërisë?

blank

Ballkani jugosllav – Nga SHABAN MURATI

Më 22 korrik pas një takimi online me presidentin e Serbisë dhe kryeministrin e Shqipërisë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka shpallur në mënyrë patetike verdiktin në emër të treshes së takimit: “Ky është Ballkani i ri europian”.

Nuk e di kë ka këshilltar diplomatik apo gjeografik kryeministri i Maqedonisë së Veriut, por dikush duhet t’i thotë atij se Ballkani ka 12 shtete, dhe tre shtetet e vogla të mësipërme të “mini Shengenit” nuk mund të formojnë dot një “Ballkan të ri”. Shumë-shumë ato mund të formojnë vetëm “një Ballkan jugosllav”.

blank

“Çfarë bëri qeveria e Ismail Qemalit për Shkodrën e rrethuar”, Shaban Murati ka një kërkesë për rishkruesit e historisë zyrtare

Diplomati dhe publicisti Shaban Murati i është rikthyer sot temës së rishkrimit të historisĕ, një projekt i shpallur pak kohë më parë nga Akademia e Shkencave.

“Në bazë të së drejtës kushtetuese të qytetarëve për informim u drejtohemi rishkruesve të historisë zyrtare shqiptare që të mos harrojnë që në tekstin e tyre të ri t’u paraqesin shqiptarëve ndonjë dokument zyrtar lidhur me aktet dhe masat qeveritare në fushën ushtarake, diplomatike, politike, ekonomike, organizative, etj. që ka miratuar dhe ka ndërmarrë qeveria e Ismail Qemalit në periudhën dhjetor 1912-prill 1913 në ndihmë të Shkodrës së rrethuar prej disa muajsh nga trupat pushtuese malazeze dhe serbe”, – shkruan Murati në profilin e tij në FB.

Më herët, diplomati i njohur ka qenë kritik mbi disa deklarata të deritanishme të grupit që ka marrë përsipër këtë projekt.

blank

Çifligu – Nga SHABAN MURATI

 Shqipëria nuk është shtet kapitalist. Shqipëria nuk është shtet revizionist. Shqipëria nuk është shtet demokratik. Shqipëria nuk është bërë ende shtet. Shqipëria është çiflig. 30 vite me rradhë në tranzicionin hermafrodit shqiptar timonin e pushtetit e kanë pasur bijtë e anëtarëve të vjetër të Byrosë Politike të Komitetit Qendror të Partisë.

Po shohim se në 30 vitet e ardhshme timonin e pushtetit do ta kenë bijtë e anëtarëve të rinj të Byrosë Politike të Komitetit Qendror të Partisë. Bandustani i vazhdimësisë dhe i trashëgimisë. Shqipëria është çiflig.

blank

“Çfarë bëri qeveria e Ismail Qemalit për Shkodrën e rrethuar”, Shaban Murati ka një kërkesë për rishkruesit e historisë zyrtare

Diplomati dhe publicisti Shaban Murati i është rikthyer sot temës së rishkrimit të historisĕ, një projekt i shpallur pak kohë më parë nga Akademia e Shkencave.

“Në bazë të së drejtës kushtetuese të qytetarëve për informim u drejtohemi rishkruesve të historisë zyrtare shqiptare që të mos harrojnë që në tekstin e tyre të ri t’u paraqesin shqiptarëve ndonjë dokument zyrtar lidhur me aktet dhe masat qeveritare në fushën ushtarake, diplomatike, politike, ekonomike, organizative, etj. që ka miratuar dhe ka ndërmarrë qeveria e Ismail Qemalit në periudhën dhjetor 1912-prill 1913 në ndihmë të Shkodrës së rrethuar prej disa muajsh nga trupat pushtuese malazeze dhe serbe”, – shkruan Murati në profilin e tij në FB.

Më herët, diplomati i njohur ka qenë kritik mbi disa deklarata të deritanishme të grupit që ka marrë përsipër këtë projekt.

blank

Minjtë e kanalizimeve sulmojnë luanin! – Nga Aurel Dasareti

Është për t’u habitur dhe mahnitëse se sa energjike bëhen partitë e korruptuara politike (kriminelët mes tyre) kur papritmas kërcejnë si gjelat dhe duan të vallëzojnë kur një parti e re i shkel në gishtat e këmbëve.
 
Minjtë ose parazitët e tyre mund të transmetojnë disa sëmundje shumë të rënda. Vlerësohet se këta minj kanë kontribuar në përhapjen e dhjetëra sëmundjeve siç është murtaja. Disa nga speciet kanë pasur një domethënie të madhe për njerëzimin, si kafshë jashtëzakonisht të dobishme në kërkimet mjekësore. Në rastin tonë si eksperiment kur bëhet fjalë për çmendurinë e kokëmishëve. Po ku ka çmenduri më të madhe kur nga të gjitha anët sulmohet një nga zonjat më të respektuara që ka pasur populli shqiptar, babai hero i së cilës u masakrua nga tradhtarë?! Pse e sulmojnë në vend që me aktivitetin atdhedashës dhe dobiprurës të saj të jenë krenarë?! 
Që ajo (Donika) është krenare për rrënjët e saj na bën edhe më shumë krenarë për të! Nëse babai i saj i ndjerë do të jetonte, do të ishte shumë i lumtur me atë që vajza e tij ka arritur.
 
Ne jemi me fat që e kemi në qeverisjen e shtetit më të ri të Evropës bijën e madhe të shqiptarisë. Dhe, ajo përhap shpresë reale mes njerëzve që dëshirojnë një Kosovë ndryshe. Donika, ti krenaria e kombit, nderit dhe gjakut tonë pellazg-ilir, ke mbështetjen e të gjithë shqiptarëve të ndershëm – të trojeve dhe diasporës.

PS: Isha në një vizitë të shkurtër në Shqipëri, u ktheva disa orë më parë, kjo letër është shkruar në shpejtësi.
blank

Lulzim Basha dha qytetari, kulturë e shpresë – Nga HYSEN ARAPI

Quajini e vleresojini si te doni.
Per mua zgjedhjet ishin farsa e rradhes, nje atentat i rende ndaj demokracise dhe sovranitetit te vendit!
Lulzim Basha ishte ai qe dha qytetari, kulture e shprese , por mjerisht ai ka ardhur parakohe ne politiken shqiptare dhe ne nje shoqeri te papjekur , te traumatizuar, te terrorizuar dhe ende shume te indoktrinuar nga komunizmi.
Tani hijenat majtas e djathtas me arritjen e qellimeve te tyre ,nuk kane pune me masakren zgjedhore , por me kryqezimin e Lulzim Bashes.
E filloi Vuçiçi dhe do ta perfundojne dishepujt e tij ne Shqiperi, qe per fat te keq nuk jane te pakte.
Gongu ka rene!
blank

KOALICIONI I LEGENAVE – Nga TAULANT DEDJA

Edi Rama nuk ishte i vetëm në këto zgjedhje. Edi Rama nëse “fiton” ka fituar në koalicion me Topallët, me Patozët, me Hajdarët, me Murrizët, me Topët, me Bodet, me Doshët, me Blushët, me Fevzinjtë, me Merohalet, me analistët bythëlëpirës e co. si dhe me të gjithë ata që thonin pse Luli, pse Monika, pse Meta, pse leshi. Edi Rama nëse do mbajë pushtetin do ta mbajë me paratë e oligarkeve (Llucave, Kastratëve, Maneve, Nushajve, Fushave e co.) dhe me koalicionin e legenave! Ju që na tregoni që po fitoi, ka “fituar” i vetëm, lutem mos na fyeni inteligjencën! Nuk ka parti në botë, në një vend normal, që të marrë më shumë vende në parlament se ka marrë 8 vjet më parë, pasi ka qeverisur në mënyrë skandaloze dy mandate e pasi i është mbyllur sistematikisht dera e BE. Pikë!
blank

Pse qeveria e Shqipërisë nuk e përshëndet dhe nuk bashkohet me kërkesën e presidentit Bajden drejtuar dje Serbisë për njohjen e Kosovës? – Nga SHABAN MURATI

 

Në rubrikën “Shënime nga blloku i diplomatit”, publicisti dhe bashkëpunëtori i DITA për diplomacinë dhe rajonin, Shaban Murati ngre një pyetje që ngjall debat.

“Një pyetje e natyrshme”, – shkruan Murati dhe shton:

“Përse qeveria e Shqipërisë nuk e përshëndet dhe nuk bashkohet me kërkesën zyrtare të presidentit të ri amerikan Xho Bajden drejtuar me shkresë zyrtare në 7 shkurt 2021 Serbisë për njohjen e Kosovës, në një kohë që qeveria e Shqipërisë e ka përshëndetur brenda ditës planin e kryeministrit grek për zgjerimin e ujrave territoriale greke në detin dhe në ishujt grekë të Jonit?”

blank

Në Shqipëri qeverisin pakicat etnike, krahinore, fetare, etj – Nga SHABAN MURATI

Në Shqipëri, si në të gjitha shtetet demokratike të botës, me zgjedhje parlamentare qeveritë zgjidhen nga shumica.

Por në Shqipëri, ndryshe nga të gjitha shtetet demokratike të botës, pas zgjedhjeve qeverisin pakicat etnike, krahinore, fetare, etj.

blank

Në Shqipëri ka patur dhe ka një realitet diskriminimi krahinor dhe gjuhësor – Nga SHABAN MURATI

Dëshmia më e gjallë që në Shqipëri ka patur dhe ka një realitet diskriminimi krahinor dhe gjuhësor është fakti që diskriminuesit lëshohen me histerizëm për të linçuar të diskriminuarit sa herë që këta ankohen se ka diskriminim krahinor dhe gjuhësor.

Duhen shekuj për të mësuar se demokracia para së gjithash është barazi.

blank

Shqipëria nuk i është borxhlije asnjë qyteti dhe asnjë krahine – Nga SHABAN MURATI

Shqipëria nuk i është borxhlije asnjë qyteti dhe asnjë krahine. Të gjithë qytetet, katundet dhe krahinat i janë borxhli Shqipërisë. Nëse sot krerët e pushtetit e ndjejnë veten borxhli ndaj grupeve krahinore, që i sollën në pushtet apo i mbajnë në pushtet, është detyrim i tyre personal dhe familjar, jo i shqiptarëve dhe aq më pak i kombit.
Narrativa e sotme folkloriko-historike allasovjetike, që rrëfejnë shesheve e sokakëve krerët e politikës duke hiperbolizuar dhe duke keqpërdorur historinë krahinore në funksion të legalizimit të sundimit të sotëm, është mentalitet tribal dhe feudal i mesjetës, është përçarje krahinore dhe një përdhosje e demokracisë.

Send this to a friend