VOAL

VOAL

De Biasi grumbullon Rei Manajn për miqësoret e nëntorit

October 21, 2015

Komentet

Puthje në mes të fushës, Gjimshiti feston me bashkëshorten trofeun e Europa League

Shqiptarët edhe njëherë tjetër janë bërë krenarë me suksesin në futbollit. Kapiteni i Kombëtares shqiptare, Berat Gjimshiti, ngriti trofeun e Europa League, duke u bërë i pari futbollist kuqezi që e fiton këtë kupë, për më tepër si kapiten i Atalantës.

Mes shumë urimeve nga mbarë bota, nuk mund të mungonte ai i bashkëshortes së tij, Alisa Jalize. Ajo ka zbritur në fushë bashkë me djalin, duke festuar me Gjimshitin, i cili i ka dhuruar një puthje e më pas ka luajtur edhe me djalin. Një festë mëse e ligjshme për kapitenin shqiptar, i cili disa vite më parë u paragjykua jo pak sepse ishte lidhur me një vajzë me origjinë serbe.

FESTIMI ME DJALIN

Alisa e ka mbështetur gjatë gjithë kohës Beratin dhe kulmi arriti mbrëmjen e së 22 majit, ku si kapiten i Atalantës ai ngriti në fund trofeun e Europa League. Tani një tjetër mision i vështirë e pret Gjimshitin, të udhëheqë Shqipërinë në Kampionatin Europian si kapiten i Kombëtares.

DEDIKIMI I ALISAS

(BalkanWeb)

Atalanta e Gjimshitit triumfon pastër në finalen e Europa League, bie më në fund Leverkusen

Atalanta e Berat Gjimshitit shkruan historinë, duke fituar 3-0 ndaj Leverkusen në Dublin, në finalen e Europa League. Bergamaskët e nisën ndeshjen në sulm dhe menjëherë u treguan efektiv. Një top i Zappacostës në zonë u shfrytëzua në maksimum nga Lookman në minutën e 12-të, i cili “nuhati” golin.

Gjermanët provuan të reagonin, rasti i parë konkret ishte ai i Stanisic në minutën e 18-të, por vetëm kaq. Në gjysmën e pjesës së parë, nigeriani Lookman u shfaq sërish protagonist. Një top i kthyer keq nga mesfusha solli edhe golin e dytë, e djathta e Lookman ishte e pamundur për t’u arritur nga Kovar.

Granit Xhaka tentoi të ngushtojë shifrat me një goditje nga distanca, gjithsesi gjuajtja nuk kishte forcën e duhur. Në minutën e 35-të, mundësi ideale për Grimaldon pas disa pasimesh të bukura nga skuadra e Xavit, ideja e tij u kuptua nga portieri Musso, që mbajti në kontroll sferën.

Në pjesën e dytë, Leverkusen rriti ndjeshëm presionin, por pësoi edhe golin e 3-të nga Lookman në të 75-tën, gol që mbylli një herë e mirë llogaritë. Në fund, festë e madhe për Gjimshitin me shokë, skuadra italiane “rrëmben” trofeun pas një edicioni fantastik në Europa League.

Në krahun tjetër, te Leverkusen provojnë për herë të parë këtë sezon shijen e humbjes. bw

Laura Fazliu merr medaljen e bronztë në Botërorin e Xhudos në Abu Dhabi

Xhudistja “Dardane”,  Laura Fazliu, ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të Xhudos, që po mbahet në Abu Dhabi të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Në kuadër të kategorisë deri në 63 kilogramë, Fazliu në finalen e repesazhit e mposhti xhudisten nga Kanadaja, Catherine Beauchemin-Pinard.

Deri te medalja e bronztë, Fazliu në raundin e parë e kaloi pa luftë, kurse në të dytin u mposht nga kroatja, Katarina Kristo. Laura vazhdoi me fitore edhe në raundin e tretë, duke e mposhtur xhudisten ruse Dali Liluashvili, ndërsa në luftën për gjysmëfinale u mposht nga sllovenja Andreja Leski.

Më pas, Laura e vazhdoi garën në repesazh, ku në raundin e parë e mposhti australianen Katharina Haecker, ndërsa në finalen e repesazhit e mposhti kanadezen Beauchemin-Pinard. sn

Portugalia përsëri mbështet shpresa tek Cristiano Ronaldo

Do të jetë turneu i 11 i madh për 39-vjeçarin, Anglia pa Rashford

VOAL- Cristiano Ronaldo do të udhëheqë gjithmonë Portugalinë në Kampionatin Evropian, thuhet në një lajm të transmetuar nga RSI. 39-vjeçari, i cili po përgatitet të luajë turneun e tij të 11 madhor me përzgjedhjen portugeze, në fakt është pjesë e 26-shes së thirrur nga Roberto Martinez. Së bashku me asin e Al-Nassr – në turneun e gjashtë kontinental në karrierën e tij, një rekord – do të ketë shumë emra të tjerë të mëdhenj, si Bruno Fernandes, Ruben Dias apo Bernardo Silva, bën të ditur RSI. Trajneri vendosi gjithashtu të mbështetet në përvojën e Pepes, i cili në moshën 41-vjeçare do të jetë ende një gur themeli i praparojës portugeze.

Anglia ka publikuar edhe emrat e 33 lojtarëve të përzgjedhur përpara Euro 2024. Surprizë është mungesa e Marcus Rashford, i freskët nga një sezon më pak se yjor me Manchester United dhe i lënë jashtë skuadrës që do të udhëtojë drejt Gjermanisë. Jadon Sancho dhe Raheem Sterling janë gjithashtu jashtë, ashtu si edhe Jordan Henderson. Është e qartë se Jude Bellingham dhe Harry Kane ishin të pranishëm në vend të tyre, dy lojtarët e vetëm që luajtën jashtë Premier League në ekipin e Gareth Southgate, bën të ditur, ndër të tjera RSI.

Ndahet nga jeta në moshën 85-vjeçare Karl-Heinz Schnellinger

Finalet Botërore, goli i gjysmëfinales së vitit 1970 Itali Gjermani

VOAL- RSI bën të ditur se u nda nga jeta në moshën 85-vjeçare futbollisti gjerman Karl-Heinz Schnellinger.

Goli në foto është goli i tij në ndeshjen e gjysmëginales së vitit 1970 Itali-Gjermani.

Ishte goli i barazimit 1-1 në “Ndeshjen e Shekullit”.

 

Kandidatura e përbashkët me Serbinë për Euro U-21, Tifozat Kuqezi protestojnë para FSHF-së

Kandidatura e përbashkët e Federatës Shqiptare të Futbollit me Federatën e Futbollit të Serbisë për organizimin e Euro 2027 për U21, ka sjellë reagimin e madh të tifogrupit, Tifozat Kuqezi. TKZ shkruan se do të kundërshtohet çdo nismë, e cila ka si synim rregullimi ne marrëdhënieve me një vend që gjithmonë ka luftuar kundër Shqipërisë.

“Kundërshtojmë çdo nismë që mundohet ti rregulloj imazhin një populli barbar e gjenocidal. Kundërshtojmë çdo bashkëpunim me vrasësit me ata që shkaktuan me qindra masakra ndaj shqiptarëve dhe që deportuan me miliona nga shtëpitë e tyre gjatë gjithë historisë” – Shkruan TKZ. Mbështetësit e Kombëtares nuk kanë “qëndruar duarkryq” duke postuar vetëm në rrjetet sociale, pasi tashmë po protestohet edhe para selisë së FSHF-së. BW

Usyk me mesazh të fortë: Fitore e madhe për vendin tim dhe për ushtarët

Boksieri ukrainas Oleksandr Usyk ka thënë se fitoren ndaj Tyson Furyt, ia kushton vendit të tij që është në luftë.

“Kjo është një fitore për vendin tim.Ndihem mirë, shumë njerëz u lutën për mua, ju dua”, u shpreh Usyk.

“Unë jam shumë i lumtur. Populli im do të jetë shumë i lumtur mendoj, është një fitore e madhe, jo vetëm për mua, është një fitore e madhe për vendin tim, për ushtarët që tani mbrojnë vendin tim”.

“Mendoj se babai im tani po më shikon dhe është shumë i lumtur. Babi, të dua. Unë mundem, ti më the se mundem”.bw

Fury boksoi sikur ta kishte fituar ‘luftën’

Lennox Lewis kritikoi planin e lojës së Tyson Fury kundër Oleksandr Usyk, pasi britaniku pësoi një humbje me pikë ndaj ukrainasit.
Fury, 35 vjeç, humbi titullin e tij në WBC dhe rekordin e tij të përsosur ndaj Usyk në Riad, Arabi Saudite, pasi rivali i tij u bë kampioni i parë i padiskutueshëm i peshave të rënda në epokën e katër rripave.

“Fury po boksonte sikur e kishte fituar luftën”, tha Lewis në DAZN.

“Asnjë boksier nuk mund të gjykojë dhe të thotë se e fitoi meçin. Sa herë që një raund ishte afër, ata duhet ta shikojnë atë si një humbje”.
Dy gjyqtarë shënuan ndeshjen për Usyk, ndërsa një i tretë shënoi 114-113 për Fury.

Të tre gjyqtarët i dhanë raundet e tetë, nëntë dhe 10 për Usyk.

Fury tha se besonte se ishte qartësisht përpara me pikë duke shkuar në raundin e fundit.

“Po argëtohesha atje. Unë isha duke luajtur përreth. Mendova se po e drejtoja luftën, “tha ai.bw

Usyk mund Furyn, kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda

Tyson Fury pësoi një humbje me pikë në një natë dramatike në Arabinë Saudite, pasi Oleksandr Usyk u bë kampioni i parë i padiskutueshëm i boksit me katër rripa në peshën e rëndë.

Në një skenë madhështore, britaniku Fury filloi mirë, por nw raundin e 9-tw u shpëtua nga gongu pas një sulmi të Usyk.

Në një pritje të tensionuar për leximin e kartave të rezultateve, Fury u shfaq i bindur për fitoren përpara se Usyk me fytyrë ‘guri’ të shpërthente në lot kur u konfirmua si fitues.

Rezultatet ishin 115-112 dhe 114-113 për ukrainasin, me një gjyqtar të tretë që shënoi 114-113 për Fury.

Kjo do të thoshte që Fury, 35 vjeç, humbi për herë të parë në një karrierë profesionale 16-vjeçare. Ai do të ketë një mundësi të menjëhershme për hakmarrje me një revansh të planifikuar më vonë këtë vit.

“Unë besoj se ai fitoi disa nga raundet, por unë fitova shumicën,” tha Fury.

“Ishte një nga vendimet më të vështira në boks. Do të kthehem.”

Usyk merr rripin WBC nga Fury, për ta shtuar në koleksionin e tij WBA, WBO dhe IBF.

37-vjeçari mbetet i pamposhtur dhe është boksieri i parë në pothuajse 25 vjet që qëndron si kampioni i vetëm i botës në peshën e rëndë.

“Faleminderit shumë për ekipin tim. Është një mundësi e madhe për familjen time, për mua, për vendin tim. Është një kohë e mrekullueshme, është një ditë e mrekullueshme,” tha Usyk.bw

Dita e Demollarit, legjenda e futbollit shqiptar feston 60-vjetorin

 

Një nga legjendat e futbollit shqiptar, Sulejman Demollari feston 60-vjetorin e tij të lindjes.


Ai është një nga ikonat e Dinamos dhe konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave.

Demollari e nisi karrierën që në moshën 15-vjeçare kur u grumbullua nga ekipi i Dinamos.

Vite të tëra kushtuar “Bluve”, ku me grintën, qetësinë, karakterin, shpejtësinë dhe driblimet ia doli të kthehej në një element kyç të kësaj skuadre.

Po jo vetëm kaq, ai është një ikonë e kombëtares shqiptare, i cili aktualisht vazhdon të jetë pjesë e pandarë e kuqezinjve, teksa jep kontributin në FSHF për spikatjen e brezave të rinj.

PANORAMASPORT.AL

EURO 2024/ Shqipëri – Itali, FSHF fton në stadium të gjithë ish-futbollistët e Kombëtares shqiptare

Federata Shqiptare e Futbollit ka ndërmarrë një iniciativë shumë të veçantë për ndeshjen e parë të Kombëtares shqiptare në Kampionatin Europian “Gjermani 2024”.

Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije se në stadiumin e Dortmundit, aty ku edhe do të luhet takimi i parë i kuqezinjve ndaj Italisë janë rezervuar vende për të gjithë ish-futbollistët e ekipit kombëtar që kanë luajtur qoftë edhe një minutë të vetme me fanellën shqiptare.

Të gjitha kostot e udhëtimit, qëndrimit dhe biletat e ndeshjes do të mbulohen nga FSHF, që dëshiron që të vlerësojë në këtë mënyrë të gjithë ata futbollistë dhe emra të mëdhenj të futbollit shqiptar, të cilët kanë përfaqësuar dhe kanë dhënë gjithçka për fanellën e Kombit në të kaluarën.

Shqipëria do të luajë ndeshjen e parë ndaj Italisë në Kampionatin Europian “Gjermani 2024” më 15 qershor në ora 21:00 dhe mes mijëra tifozëve shqptarë, do të jenë të pranishëm edhe shumë emra të mëdhenj të futbollit shqiptar dhe që kanë lënë gjurmë me ekipin kombëtar.bw

“Zjarr”, UEFA publikon këngën e “Euro2024” (VIDEO)

Pak më shumë se një muaj, përpara startit të “Euro2024”, UEFA ka bërë publike kolonën zanore, zyrtare, të këtij evenimenti.
“Zjarr”, quhet kënga e cila do të shoqërojë tifozët gjatë “Euro2024”, një këngë e krijuar nga producentët italianë të Meduza, nga grupi pop-rock amerikan OneRepublic dhe nga kantautori Leony.bw


Send this to a friend