VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Biologu që shtirej si zviceran dhe ndihmonte Kinën

December 4, 2021
blank

Komentet

blank

Zvicër – 44 842 raste dhe 13 viktima në 24 orë

VOAL – Zyra Federale e Shëndetit Publik ka regjistruar një rekord të ri prej 44,842 rastesh të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit, sipas buletinit ditor të së enjtes, i cili raporton gjithashtu 16 vdekje të reja dhe 149 persona të shtruar në spital. Numri i përgjithshëm i pandemisë rritet në 12,314 vdekje.

Pikërisht një javë më parë, FOPH njoftoi 39,807 raste, ose 5,035 më pak. Në të njëjtën ditë pati 13 vdekje dhe 138 të shtruar në spital.

Në repartet e kujdesit intensiv në të gjithë Zvicrën, 1,989 persona vuajnë aktualisht nga Covid-19 dhe 215 janë në kujdes intensiv. Shifra e parë ka ardhur në rritje ditët e fundit, e dyta është në rënie. Pacientët e infektuar me virusin zënë 24,90% të vendeve të disponueshme të ICU, të cilat kanë një përqindje të përgjithshme zënie prej 77,70%.

Rezultatet e 131,348 testeve janë transmetuar gjatë 24 orëve të fundit, sipas FOPH. Norma e pozitivitetit është 34.1%. Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë prej rreth dhjetë ditësh nga të dhënat e tjera, është 1.20. Vlera 1 vepron si një kufi midis zgjerimit të pandemisë, kur është më i lartë, dhe tkurrjes. Varianti Omicron përbën 93.8% të rasteve të renditura.

Në katërmbëdhjetë ditët e fundit, numri total i të infektuarve ishte 435,219, ose 4,997.14 për 100,000 banorë. Vlera më e lartë është ajo e Gjenevës (7’305.3) dhe në përgjithësi është në Romandie që qarkullon më shumë virusi. Tiçino dhe Graubynden ranë nën mesataren kombëtare. rsi-eb

blank

Nga Zvicra – Ofensiva diellore

Është koha për të ndryshuar hapin dhe investuar më shumë në energjinë diellore në Zvicër.

Në ditët e fundit,  si Greenpeace ashtu edhe Swissolar, shoqata tregtare  kanë propozuar njëmbëdhjetë masa.

Fotovoltaikët, argumentojnë ata, duhet të ofrojnë 45 teravat orë energji elektrike në vitin 2050, që është 15 herë më shumë se sot dhe përtej objektivave të gjykuara të pamjaftueshme të Këshillit Federal.

Swissolar: “Prodhoni më shumë fotovoltaikët”

Zvicra nuk ka nevojë për energji bërthamore apo lëndë djegëse fosile për të siguruar furnizimin me energji, por duhet të përshpejtojë zhvillimin e fotovoltaikëve, thotë Greenpeace.

Për Greenpeace “Zvicra ka nevojë për një sprint diellor” pasi zgjerimi i shpejtë i instalimeve është çelësi për një furnizim të sigurt dhe miqësor  me energji në raport me klimën.

Për të arritur këtë tranzicion dhe për të mos patur më nevojën e energjisë bërthamore, ne duhet të ndërtojmë gjithnjë e më shpejt fotovoltaikë, theksoi presidenti i saj, këshilltari kombëtar i të Gjelbërve liberalë Jürg Grossen, në një prezantim online.

Kantonet janë gjithashtu të përfshira dhe një nga shembujt pozitivë është Basel-Landschaft.

Energjia Solare është një nga gurët themelorë të politikës energjetike.

Për pak vite, sisteme të mëdha fotovoltaike janë instaluar në ndërtesa ose sipërfaqe toke në pronësi të kantonit.

Dhe pikërisht sot qeveria shpalli synimin e saj për të dyfishuar kreditë për këto ndërtime./ATS/eb

 

blank

Zvicër: 36 658 raste në 24 orë, mbi 2 milionë që nga fillimi i pandemisë

VOAL – 36 658 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në Zvicër brenda 24 orëve, vuri në dukje të martën Zyra Federale e Shëndetit Publik (+ 26% krahasuar me javën e kaluar). Një shifër që e çon peshën e infeksioneve në mbi 2 milionë që nga shkurti 2020, kur u zbulua rasti i parë pozitiv (ishte një ticineze, e infektuar në Lombardi).

Megjithatë, shtrimet e reja në spital po rriten me më pak shpejtësi: në 24 orë, 121 persona të tjerë shtrohen në spital. Në spitalet zvicerane janë aktualisht 1,973 pacientë të shtruar për shkak të Covid-19 (8,7% e totalit) nga të cilët 219 në një repart të terapisë intensive, ku pacientët me Covid zënë 25,3% të shtretërve të disponueshëm. Këto departamente janë plot 73.8%. Rreth një e katërta e shtretërve në dispozicion janë aktualisht falas.

Totali i shtrimeve në spital është pak më i lartë krahasuar me një javë më parë (+ 5%), por shtrimet në spital për shkak të sëmundjes janë në rënie (-18%).

Më në fund, u raportuan 12 vdekje shtesë, të regjistruara në 24 orë.

Sa i përket fushatës së vaksinimit, 68,13% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar. Një përqindje që rritet në 77.51% nëse merren parasysh vetëm personat mbi 12 vjeç.

Së fundi, në frontin e variantit, Omicron është dominues dhe është gjetur në 88.5% të rasteve; varianti Delta – më virulent – është ende i pranishëm në 11.2% të infeksioneve. rsi-eb

blank

Zvicër: Në 72 orë 87278 raste dhe 35 viktima

VOAL – Vala e infeksioneve e lidhur me variantin Omicron vazhdon të godasë Zvicrën e cila në tre ditët e fundit ka regjistruar numrin më të lartë të infeksioneve që nga fillimi i pandemisë. Në 72 orë ishin 87278 me një rritje prej gati 30% krahasuar me një javë më parë.

Nesër ndoshta do të ketë mbi 2 milionë raste që nga fillimi i pandemisë nga një popullsi prej 8.7 milionë banorësh. Sot në mëngjes (të dhënat e publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik përditësohen rreth orës 8, por publikohen herët pasdite) ishte 1’966’600.

Po rritet edhe numri i shtrimeve me 247 shtrime dhe ai i vdekjeve të shkaktuara nga Covid me 35 vdekje të tjera. Të hënën e kaluar ishin 233 dhe 30.

Aktualisht 1,904 persona janë të shtruar në spital në lidhje me Covid. Pacientët më të rëndë, ata që kanë nevojë për terapi intensive, janë 230. Kishte kaluar një vit që nga vala e dytë që pacientët në Zvicër nuk kishin arritur një numër kaq të lartë.

Gjatë 72 orëve të fundit janë transmetuar rezultatet e 265.710 testeve. Norma e pozitivitetit është 32.9%, nga 30.9% javën e kaluar.

Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, tashmë qëndron në 1.19 me një rritje krahasuar me disa ditë më parë kur dukej se ishte stabilizuar rreth 1.08.

Varianti Omicron përbën rreth 88.5% të rasteve. Delta do të ishte ende përgjegjëse për rreth 11.2% të infeksioneve.

Në total, 68.11% e zviceranëve kanë marrë tashmë dy doza të vaksinës. Mes popullsisë mbi 12 vjeç, përqindja rritet në 77.49%. Përveç kësaj, 72,82% e njerëzve mbi 65 vjeç dhe 37,37% e popullsisë morën të ashtuquajturin përforcues. rsi-eb

blank

Çështja e Ukrainës shqetëson Cassis – Presidenti i Konfederatës takoi Lavorv dhe Blinken në Gjenevë: “Një krizë e re tani do të ishte katastrofike” – Bisedime “miqësore”

Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis shpreh shqetësim nga një përkeqësim i mundshëm i situatës në Ukrainë.

Në mes të një pandemie, “do të ishte katastrofike për Evropën dhe botën nëse do të vinte një krizë e re,” tha ai të premten në Gjenevë.

“Diskutimet e sotme u zhvilluan në një kohë jashtëzakonisht të vështirë,” u tha ai gazetarëve pas takimeve me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe ministrin e jashtëm rus Sergei Lavrov.

Takimi lë një “ndjesi pozitive”, vetëm sepse Uashingtoni dhe Moska kanë rënë dakord t’i japin vetes më shumë kohë për të vazhduar dialogun.

Bisedimet mes dy ministrave ishin “miqësore”, por “të përcaktuara”.

Presidenti i Zvicrës vuri në dukje gjithashtu se Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm në situatën e Ukrainës. Megjithatë, ai nuk pret ndonjë pasojë përpara konferencës ndërkombëtare për reformat në Ukrainë, të cilën Zvicra do ta mikpresë verën e ardhshme.

Krahas sigurisë në Evropë, Cassis theksoi se Zvicra është e gatshme të përballet me vështirësitë ndërkombëtare në rritje. Ai diskutoi me Sekretarin e Shtetit gjithashtu edhe për Iranin dhe Libinë, ndërsa me ministrin rus foli për Bjellorusinë dhe situatën e të drejtave të njeriut në Rusi. ATS / FD/eb

blank

Sot në Gjenevë: Shtrëngim duarsh mes Blinken dhe Lavrov – Blinken përsëriti se një “përgjigje e shpejtë dhe e fortë” do të pasonte çdo shkelje nga pala ruse të integritetit territorial të Ukrainës

Amerikanët do të përgjigjen pas një jave

Antony Blinken përsëriti se një “përgjigje e shpejtë dhe e fortë” do të pasonte çdo shkelje të integritetit territorial të Ukrainës nga pala ruse. Megjithatë, ai garantoi gjithashtu se dialogu diplomatik do të vazhdojë. Kërcënimi i reagimit u përsërit edhe pas takimit: Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen “edhe ndaj agresionit joushtarak”, tha Blinken.

Shtrëngimi i duarve para diskutimeve

Për Ukrainën dhe ekzigjencat e sigurisë për Rusinë ka nevojë për “mirëkuptim më të mirë reciprok”. Kjo u tha pas samitit të Gjenevës midis Sergei Lavrov dhe Antony Blinken

Shtetet e Bashkuara premtuan një përgjigje me shkrim “javën e ardhshme” ndaj kërkesave ruse për “garanci sigurie”. Kështu deklaroi ministri i Jashtëm Lavrov në fund të takimit të sotëm (e premte) me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken në Gjenevë, takim që ardhi pas samitit të qershorit të kaluar mes Joe Biden dhe Vladimir Putin, duke bërë që bota të kthente rishtas sytë nga Gjeneva. Këtë herë, megjithatë, me policinë që ruan rrugët, por pa u bllokuar qyteti.

Në konferencën e tij për shtyp, të mbajtur gjysmë ore më vonë, shefi i diplomacisë së Uashingtonit konfirmoi këtë informacion, duke shpjeguar se biseda një orë e gjysmë ishte “një shkëmbim pikëpamjesh”, por “jo një negociatë”. Megjithatë, të dy palët tani kanë “një kuptim më të mirë” të pozicioneve të njëra-tjetrës.

Ata ranë dakord për nevojën për të vazhduar një dialog “të nevojshëm dhe të arsyeshëm” dhe për të “qetësuar emocionet”, tha Lavrov, duke e konsideruar samitin e ri midis dy krerëve të shteteve “të parakohshëm” dhe duke bërë thirrje për t’i dhënë fund “histerisë antiruse”.

Duke u përballur ballë për ballë, përfaqësuesi rus tha se nuk priste përparim thelbësor, ndërsa Blinken përsëriti se një “përgjigje e shpejtë dhe e fortë” do të pasonte çdo shkelje nga pala ruse të integritetit territorial të Ukrainës. Megjithatë, ai garantoi gjithashtu se dialogu diplomatik do të vazhdojë. Kërcënimi i reagimit u përsërit edhe pas takimit: Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen “edhe ndaj agresionit joushtarak”, tha Blinken.

Nga ana e tij, kreu i diplomacisë në Moskë ka garantuar se Rusia nuk përbën kërcënim për fqinjin e saj – në kufijtë e të cilit ka grumbulluar 100,000 trupa që shkaktojnë frikë dhe shihen si kërcënim për një pushtim – dhe ka kritikuar furnizimet me armë në Ukrainë nga një pjesë e disa vendet perëndimore. Shtetet e Bashkuara, pas vizitës së Blinken në Kiev ditët e fundit, kishin autorizuar, për shembull, vendet baltike për të ofruar materiale. Çështja ndan vetë anëtarët e Aleancës: përveç Uashingtonit, Londra dhe Otava, për shembull, tashmë kanë mbështetur ushtarakisht ukrainasit (Mbretëria e Bashkuar edhe këtë javë duke dërguar raketa antitank) ndërsa Gjermania dhe Franca jo.

“NATO larg nga Bullgaria dhe Rumania”

Ndërkohë, Rusia nuk kërkon vetëm siguri se Kievi nuk do të anëtarësohet kurrë në NATO, por edhe tërheqjen e trupave të huaja të Aleancës Atlantike nga dy vendet anëtare, Rumania dhe Bullgaria. Kështu del nga përgjigja me shkrim që Ministria e Punëve të Jashtme të Moskës i dha shtypit sot, të premten, në ditën e takimit në Gjenevë mes kreut të diplomacisë Sergei Lavrov dhe homologut të tij amerikan Antony Blinken. Në Rumani janë stacionuar 1000 amerikanë dhe 140 italianë, si dhe disa dhjetëra polakë, ndërsa Sofja ka një marrëveshje që lejon praninë e deri 5000 amerikanëve.

“Nuk ka asnjë paqartësi”, thuhet në përgjigjen ruse, “bëhet fjalë për tërheqjen e ushtarëve dhe armatimeve për t’u kthyer në situatën e vitit 1997 të vendeve që nuk ishin anëtare”. I njëjti parim, përveç dy shteteve të përmendura, do të zbatohej si rrjedhim edhe për Çekinë, Sllovakinë, Poloninë, Hungarinë dhe tre vendet baltike, të gjitha më parë në bllokun sovjetik, të cilët iu bashkuan NATO-s pas kësaj date (disa prej tyre në 1999, të tjerët në 2004).

Bukureshti e ka cilësuar tashmë kërkesën si “të papranueshme”, ndërsa Sofia theksoi se sovraniteti i vendit e lejoi që t’i bashkohej dhe prandaj “bëri zgjedhjen e saj”.

Përpara ribashkimit të Gjermanisë, Perëndimi premtoi gojarisht, por asnjëherë me shkrim, se Aleanca nuk do të zgjerohej kurrë drejt lindjes./rsi.ch/eb

 

blank

Zvicër: 39 807 raste dhe 13 viktima në 24 orë

VOAL – Janë konstatuar 39 807 raste të reja me pozitivitet me koronavirus në Zvicër në 24 orët e fundit. Shifra shënon një rritje të mëtejshme të infeksioneve në baza ditore: dje, të mërkurën, Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) kishte raportuar 38,015 raste të tjera të infeksionit. Mesatarja ditore për herë të parë tejkaloi 28,000 raste në ditë.

Që nga 14 nëntori janë regjistruar mbi 920 mijë pozitivitete, aq sa në 18 muajt e mëparshëm.

Gjithashtu nga dje deri në ditën e sotme janë transmetuar rezultatet e 108896 testeve për virusin, me një normë pozitive prej 36.6%. Një javë më parë ishte 31.3%. Shkalla e riprodhimit duket se është stabilizuar rreth 1.11.

Sidoqoftë, shifrat e fundit të komunikuara nga BAG tregojnë, përsëri në shkallë ditore, një rënie si në shtrimet e reja ashtu edhe në vdekjet që i atribuohen Covid-19.

Në fakt, shtrimet e mëtejshme janë 138, krahasuar me 154 të raportuar dje. Vdekjet shtesë të regjistruara janë pra 13: shifra e djeshme ishte 25 viktima të sëmundjes.

Sa i përket vaksinimeve, deri tani, saktësisht 68% e popullsisë ka marrë dy doza. Pothuajse 34% iu dha më pas doza përforcuese. rsi-eb

blank

Zvicër: 38 015 raste dhe 25 viktima të tjera

 

VOAL – Në 24 orët e fundit janë konstatuar 38 015 raste të reja me pozitivitet të koronavirusit në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Të dhënat e fundit të publikuara pak më parë nga Zyra Federale e Shëndetit Publik tregojnë gjithashtu 154 shtrime shtesë dhe 25 vdekje të tjera që i atribuohen Covid-19.

Ky është pothuajse 9,000 infeksione më shumë sesa u njoftua të martën, kur Virginie Masserey nga BAG kishte hipotezuar se kulmi mund të ishte arritur tashmë, dhe 5,134 më shumë se një javë më parë.

Covid aktualisht zë 28.30% të vendeve të disponueshme në këto departamente, të cilat kanë një shkallë të përgjithshme punësimi prej 76.70%.

Në katërmbëdhjetë ditët e fundit, numri total i të infektuarve është 356 030 ose 4087.9 për 100 000 banorë. Shkalla e riprodhimit – e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera – bie, por ngadalë, në 1.11. Varianti Omicron përfaqëson 87.9% të mostrave të renditura. rsi-eb

blank

29 142 raste dhe 16 viktima 24 orët e fundit në Zvicër

VOAL – Në 24 orët e fundit, Zyra Federale e Shëndetit Publik ka regjistruar 29,142 raste të reja me koronavirus në Zvicër. Katërmbëdhjetë vdekje të reja u raportuan dhe 125 njerëz u shtruan në spital. Pikërisht një javë më parë, BAG njoftoi 24,602 raste, ose 4,540 më pak. Në të njëjtën ditë pati 16 të vdekur dhe 129 të shtruar në spital. Që nga fillimi i pandemisë, vdekjet janë rritur në 12,170.

Në kujdesin intensiv, pacientët me Covid zënë 30,3% të vendeve të disponueshme në terapi intensive, nga të cilat vetëm rreth një e katërta mbeten të disponueshme.

Rezultatet e 76.619 testeve janë transmetuar me një normë pozitive prej 38%, kundrejt 36,9% javën e kaluar. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, është 1.11, një shenjë e një epidemie që është ende në zgjerim. Varianti Omicron përfaqëson 87.9% të mostrave të analizuara në detaje.

Në 14 ditët e fundit, numri total i të infektuarve ishte 351,443, ose 4,035.24 për 100,000 banorë. Që do të thotë se në dy javët e fundit një në 25 zviceranë është diagnostikuar me koronavirus pozitiv. rsi-eb

blank

Zvicër: 67 906 raste dhe 30 viktima në tri ditë

VOAL – Rastet e reja të infektimit për shkak të pandemisë Covid-19 në Zvicër, në 72 orët e fundit, raporton Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), ka shkuar në 67.906. Vdekjet në lidhje me sëmundjen e shkaktuar nga SARS-CoV-2 janë regjistruar që nga e premtja e datës 30. Gjatë së njëjtës periudhë, 233 persona të tjerë janë dashur të shtrohen në spital.

Vdekjet janë në rënie krahasuar me një javë më parë (ishte lajmëruar 48. Të shtruarat në spital janë të qëndrueshme (pa ndryshim), ndërsa infeksionet janë në rritje, rreth 5% më shumë.

Kantonet në të cilat koronavirusi po qarkullon më shumë këto ditë janë: Gjeneva, Jura, Valais dhe Grisons të cilat kanë një incidencë prej mbi 6,000 infeksionesh për 100,000 banorë gjatë dy javëve të fundit. Pasojnë Ticino dhe kantonet e tjera franceze, ndërsa në Zvicrën gjermanishtfolëse dhe veçanërisht në Zvicrën lindore (në atë kohë shumë të prekur nga varianti Delta) infeksionet janë më të pakta dhe priren të ulen.

Nga ana tjetër, numri i përgjithshëm i pacientëve në spitalet zvicerane është ende në rritje. Aktualisht, totali i pacientëve me Covid është 1855, nga të cilët 271 të shtruar në reparte të terapisë intensive.

Kuota e testimit që rezultoi pozitive gjatë fundjavës arriti një rekord të ri: të dielën arriti në 44.5%.

Një përqindje e paprecedentë që nga fillimi i pandemisë që ndoshta është ndikuar nga ndryshimi i prioritetit me të cilin laboratorët vazhdojnë me analizat, duke filluar nga kampionet e personave që kanë simptoma. Deri tani janë raportuar rezultatet e 100,000 testeve të kryera gjatë fundjavës, 40,000 prej të cilave ishin pozitive: 26,055 të shtunën dhe 14,464 të dielën.
Omicron tani në 90%

Omicron tani ka zëvendësuar plotësisht Delta-n. Sipas të dhënave të renditjes së mbledhur nga Konfederata, varianti i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut dy muaj më parë i atribuohet aktualisht pak më pak se 90% të infeksioneve në Zvicër. Ndonëse, duhet thënë, Zyra Federale e Shëndetit Publik paralajmëron se kjo mund të jetë një shifër e mbivlerësuar pasi për momentin analizat synojnë të kërkojnë konkretisht këtë variant. rsi-eb

blank

Në Zvicër 32 150 raste dhe 10 viktima në 24 orë

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, BAG regjistroi në 24 orët e fundit 32,150 raste të infektimit, 20 vdekje të reja të shkaktuara nga Covid-19 dhe 151 shtrime në spital të pacientëve që vuajnë nga sëmundja. Pikërisht një javë më parë, BAG njoftoi 28,038 raste, ose 4112 më pak. Në të njëjtën ditë, pati 10 të vdekur dhe 126 të shtruar në spital. Që nga fillimi i pandemisë, viktimat janë rritur në 12,125.

Pacientët me Covid aktualisht zënë 29.70% të vendeve të disponueshme të ICU, të cilat kanë një shkallë të përgjithshme punësimi prej 76.70%. Incidenca e infeksioneve në dy javët e fundit është 3,733 raste për 100,000 banorë. rsi-eb

blank

Ignazio Cassis: Zvicra mbetet partnere e BE-së

Presidenti austriak Alexander Van der Bellen dhe Presidenti zviceran Ignazio Cassis

VOAL – Politika evropiane e Zvicrës dhe situata në Ukrainë ishin temat kryesore të diskutuara gjatë takimit të mbajtur në Vjenë mes presidentit zviceran Ignazio Cassis dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Bellen. Të dy theksuan rëndësinë e multilateralizmit.

“Na vjen shumë keq për ngërçin në negociatat mes Zvicrës dhe BE-së”, tha Alexander Van der Bellen për mediat pas takimit të enjten. Jo vetëm që Zvicra ka nevojë për BE-në, BE-ja ka nevojë edhe për Zvicrën.

Ignazio Cassis tha se Këshilli Federal dëshiron të vazhdojë rrugën dypalëshe me Brukselin, partner i qëndrueshëm i të cilit mbetet Zvicra.

Van der Bellen vlerësoi gjithashtu faktin që Zvicra i mbante gjithmonë të hapura kufijtë e saj për 9,000 punëtorët kufitarë austriakë gjatë pandemisë. rsi-eb


blank
blank
Send this to a friend