VOAL

VOAL

Beti Njuma: Fytyra më e ndyrë e këtij shteti është kafshëria e Ramës kur u ndërsehet shqiptarëve

August 3, 2022
blank

Komentet

blank

Aslamova, Antonov, Vangerskii – kush janë spiunët rusë që u shpallën non-grata nga Kosova?

Gazetarja Daria Aslamova është rusja e fundit që është shpallur person i padëshirueshëm në Kosovë.

Përveç Aslamovas, vendi ynë ka shpallur non-grata edhe dy zyrtarë të Zyrës Ruse në Prishtinë dhe dy të tjerë nga Misioni i Kombeve të Bashkuara (UNMIK).

Aslamova me vendim të Ministrisë së Punëve të Brendshme, i është ndaluar hyrja në Kosovë për pesë vjet, pasi ishte ndaluar nga policia e vendit më 6 gusht.

Sipas ministrit Xhelal Sveçla, ajo ka qenë e angazhuar në spiunazh në inteligjencën ushtarake ruse, duke vepruar nën petkun e gazetares.

“Si ministër i Punëve të Brendshme, brenda kompetencave të mia ligjore, bazuar në Ligjin për të Huaj, Nenet 17 dhe 66 A, kam shpallur person të padëshirueshëm në Republikën e Kosovës Daria Asmalovan. Hyrja e këtij personi është e ndaluar për pesë vite në territorin e Republikës së Kosovës”, ka njoftuar Sveçla.

Ai shtoi se kushdo që dëshiron destabilizimin e vendit do të përballem me forcën e ligjit.

“Kushdo që me qëllime apo direktiva të caktuara cenon apo tenton të destabilizojë vendin tonë, do të përballet pa diskutim me forcën e ligjeve të Republikës së Kosovës”, vijoi ai.

52-vjeçarja nga Rusia, është korrespodente speciale për të përditshmen ruse Komsomolskaya Pravda. Kjo gazetë njihet për qëndrimet e saj pro-Kremlinit.

Ajo ka punuar edhe në Ukrainë si korrespodente lufte për kanalin që përhap propagandë ruse, Tsargrad. Ajo është parë si gazetare në shumë zona të luftës përfshirë Çeçeninë, Abhazinë, Nagorno-Karabakun, Osetinë, Taxhikistanin dhe ish-Jugosllavinë.

Në ditën e fundit të vitit të kaluar, Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës kishte marr vendim që ta largoj nga vendi zyrtarin rus të UNMIK-ut, Andrey Antonov.

Nga njoftimi i dhënë, Antonov ka qenë i angazhuar në zmadhimin e elementit pro-rus në bllokadat që ishin bërë në veri të Kosovës në shtator të 2021-së, kur serbët po kundërshtonin masat për reciprocitet me targa.

Zyrtari rus Antonov për herë të parë në Kosovë kishte ardhur në vitin 2001, si pjesë e misionit me policisë ruse, i cili kishte qëndruar vetëm rreth një vit. Më pas, ai ishte kthyer në vitin 2005 deri në vitin 2008, për t’u vendosur përfundimisht në vitin 2011 për të jetuar në Graçanicë më bashkëshorten e tij Natasha.

Natasha për mediet serbe kishte shpjeguar lidhjen që kanë për kishat ortodokse serbe.

“Këtu në Graçanicë kumbarët tanë janë Dushica Smigiq dhe Darko Stankoviq, i cili është i martuar me rusen Julia. Kemi në plan të rrimë me ta gjithë jetën, edhe nëse një ditë kthehemi në Rusi, qysh atëherë, ndoshta më shumë se tani, ata do të kujdesen për kishat serbe dhe ortodokse në Kosovë”, pati thënë ajo.

Në dokumentarin VIRUSSIA, pjesa që flet për sigurinë, tregohet se UNMIK-u po përdoret për të pamundësuar shtrirjen e ligjit në veri të Kosovës dhe se zyrtarët rus në këto misione ndërkombëtare janë të involvuar për qëllime të tjera.

Po ashtu, në fund të majit 2019, zyrtari rus i UNMIK-ut, Mikhail Krasnoshchenkov ishte shpallur non-grata pasi që ishte përfshirë në pengimin e institucioneve, duke qenë pjesë e strukturave kriminale në veri të Kosovës.

Krasnoshchenkov kishte marr pjesë në vendosjen e barrikadave në veri, duke penguar policinë. Madje, në automjetin e tij të UNMIK-ut ishte gjetur edhe sharra motorike, me të cilën ishin prerë drurë për t’i bllokuar rrugët.

Përveç shpalljes non-grata së këtyre zyrtarëve të UNMIK-ut, Kosova kishte urdhëruar largimin nga vendi edhe të Denis Vangerskiit dhe Alexey Krivosheevit, zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse Ruse në Prishtinë. Kjo kërkesë ishte bërë nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (AKI).

Kryvosheev ishte shpallur persona non grata edhe nga autoritetet e Shqipërisë. Para se të shërbente në Tiranë, diplomati rus kishte shërbyer në shtetet e Ballkanit, përkatësisht në Maqedoni të Veriut. /Telegrafi/

blank

“Më është bërë një kurth i madh”, ja çfarë shkruante aktori Florind Belliu

Aktori shqiptar me banim në SHBA, Florind Belliu është hedhur së bashku me bashkëshorten, 28-vjeçaren Ornela Belliu nga kati i gjashtë i një ndërtese në Shtetet e Bashkuara.

Në rrjetet sociale është publikuar një postim i Belliut, i cili bën me dije se i është bërë një kurth i madh në të cilin janë përfshirë shumë persona.

“Do kisha shumë dëshirë të vazhdoja të bëja meme, por nuk mundëm më!

Po e shkruaj këtë përpara se të më detyrojnë të them gjëra që nuk janë dhe nuk i kam bërë. Më është bërë një kurth shumë i madh dhe i shtrirë në kohë shumë të gjatë. Janë përfshirë shumë njerëz prandaj nuk ia vlen të përmend emra.

 

blank
Për dy çunat e mi Schwibe dhe Raya.

Kurrë në jetën time nuk kam shkelur asnjë ligj. As kam bërë ndonjë shkelje. Kam menduar se të flasësh dhe të thuash çfarë të duash është e drejta hyjnore. Përpara se të më detyrojnë me forma nga më të ndryshmet. Babi ju do shumë.

Mi kanë kthyer të gjithë kundër. Me forma nga më të ndryshmet, secilin me arsyet e veta. Jam vetëm, vetëm fare nuk kam as njeri. Nuk kam si e nxjerr të vërtetën. Jam i pafuqishëm. Nuk gjej as avokat dhe as gazetar ta bëj publike. Më vjen keq. Kam vetëm Allahun. Ai më mjafton”, ka shkruar ai. bw

blank

Bugajski: Kosova në vijën e parë kundër imperializmit rus, Serbia pro këtij imperializmi

Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Janusz Bugajski duke komentuar arrestimin dhe shpalljen non-grata nga Kosova të spiunes ruse Daria Aslamova ka thënë se vendi ynë është në vijën e parë kundër imperializmit rus.

Bugajski me anë të një komenti në Twitter është shprehur se, ndryshe nga Kosova, Serbia është në vijën e parë për imperializmin rus.

“Kosova në vijën e parë kundër imperializmit rus, Serbia në vijën e parë për imperializmin rus”, ka shkruar Bugajski.

Kujtojmë se Aslamova është shpallur person i padëshirueshëm, pasi ishte arrestuar gjatë së shtunës në njërën prej pikave kufitare në veri në Kosovës.

Asmalova nuk ka të drejtë hyrjeje në Republikën e Kosovës deri në vitin 2027.

“Si ministër i Punëve të Brendshme, brenda kompetencave të mia ligjore, bazuar në Ligjin për të Huaj, Nenet 17 dhe 66 A, kam shpallur person të padëshirueshëm në Republikën e Kosovës Daria Asmalovan. Hyrja e këtij personi është e ndaluar për pesë vite në territorin e Republikës së Kosovës”, ka njoftuar Sveçla.

52-vjeçarja nga Rusia, është korrespondente speciale për të përditshmen ruse Komsomolskaya Pravda. Kjo gazetë njihet për qëndrimet e saj pro-Kremlinit.

Ajo ka punuar edhe në Ukrainë si korrespondente lufte për kanalin që përhap propagandë ruse, Tsargrad. Ajo është parë si gazetare në shumë zona të luftës përfshirë Çeçeninë, Abhazinë, Nagorno-Karabakun, Osetinë, Taxhikistanin dhe ish-Jugosllavinë.

blank

 

blank

“Një nxënës në Shqipëri kur e pyet për të ardhmen të vizaton gomonen me flamur anglez”, media britanike: Kukësi – “Londra e vogël”, ja cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët

Media britanike The Mail On Sunday vijon t’i bëjë jehonë një raporti të agjencive ligj zbatuese në Britaninë e Madhe, ku theksohet se 40% e emigrantëve azilkërkues që kanë kaluar kanalin e “La Mansh” me gomone gjatë këtij viti, janë të rinj nga Shqipëria.

Artikulli:

Të veshur me xhaketa shpëtimi në ngjyrë portokalli të ndezur, një varg i gjatë emigrantësh, të gjithë të rinj në të 20-at dhe 30-at e tyre, kaluan në një rrugë në Dover dje dhe ndoshta për një jetë të re në Britani.

 

Ata sapo ishin shpëtuar nga një gomone që lëvizte në Kanalin Anglez, një nga të paktën tetë gomonet me rreth 250 azilkërkues që bënë udhëtimin e rrezikshëm prej 20 miljesh nëpër ngushticën e Doverit ditën e djeshme.

Këta emigrantë ishin më të fundit që arritën në Mbretërinë e Bashkuar si pjesë e një sipërmarrjeje kriminale në të cilën bandat që kontrabandojnë njerëz, i hipin emigrantët në varka të mbingarkuara përpara se t’i nisin në korsinë më të ngarkuar të transportit në botë.

 

Skena e shpalosur si një raport sekret i inteligjencës ushtarake, i zbuluar në The Mail të dielën, ekspozon në detaje të jashtëzakonshme se si bandat organizatore të këtij trafikimi po veprojnë këtë verë dhe  më e rëndësishmja, kombësinë e atyre që paguajnë deri në 5,500 £ për një vend në një varkë.

 

Duke përdorur satelitë dhe një flotë dronësh, analistët me bazë në një qendër operacionale në Portsmouth gjurmuan 70 varka që bënë kalimin gjatë një periudhe gjashtë javore në qershor dhe korrik dhe zbuluan plazhet në Francë nga u nisën varkat.

 

Ata zbuluan se si bandat e pamëshirshme po veprojnë nga një shtrirje 90 milje e vijës bregdetare franceze, që nis nga Fort-Mahon-Plage pranë qytetit të Berck në Bray-Dunes pranë Dunkirk.

Një njësi e inteligjencës së Marinës Mbretërore ekzaminoi gomonet e sekuestruara pasi zbarkuan në plazhet në bregun jugor anglez ose u tërhoqën në breg nga Forca Kufitare për të dhëna të mëtejshme rreth bandave kriminale.

 

Sipas dosjes mahnitëse të dorëzuar në The Mail të dielën, shefat e mbrojtjes tani besojnë se nëntë grupe konkurruese të krimit të organizuar (OCG) po synojnë Britaninë si pjesë e një rrjeti të sofistikuar kriminal ndërkombëtar.

Erhtr
Erhtr

Grupet kontrabanduan kolektivisht 2,862 migrantë nëpër Kanal midis 1 qershorit dhe 12 korrikut, ku shumë prej tyre i merrnin varkat nga prodhuesit në Kinë.

Dosja (e shënuar zyrtarisht si me materiale sekrete) zbulon se pjesa më e madhe e atyre që bëjnë kalimet e paligjshme duket se janë emigrantë ekonomikë dhe jo refugjatë.

Gjithsej 1,075 nga ata që kaluan janë nga Shqipëria, një vend i varfër por paqësor ku nuk ka pasur asnjë luftë që nga viti 1997, kur një krizë ekonomike shkaktoi një shpërthim dhune.

Një raport i Bankës Botërore thotë se pas rritjes së fortë të PBB-së vitin e kaluar, përqindja e popullsisë që jeton në varfëri në Shqipëri ‘ra ndjeshëm’ nga 31% në 22% në vitin 2021. Megjithatë, papunësia mbetet e lartë në veri të vendit, nga edhe vijnë shumë nga ata që marrin rrugën plot rreziqe për në Mbretërinë e Bashkuar.

“Nëse shkoni në një shkollë të mesme në veri të Shqipërisë dhe fëmijëve u kërkohet të përshkruajnë se si e shohin të ardhmen e tyre, të gjithë djemtë vizatojnë një kamion ose një varkë me një flamur shqiptar që shkon në Mbretërinë e Bashkuar”, tha për TheMail, Muhamed Veliu, një korrespondent nga Shqipëria.

Qyteti i Kukësit, pranë kufirit me Kosovën, njihet si ‘Londra e Vogël’ dhe rrugët e tij janë plot me makina të blera në Britaninë e Madhe, madje thuajse çdo familje besohet të ketë lidhje me Britaninë.

Zbulimi për numrin e shqiptarëve që kalojnë Kanalin është një nxitje për Sekretaren e Brendshme Priti Patel, e cila ka argumentuar se shumica e njerëzve që udhëtojnë në Britaninë e Madhe me varka të vogla nuk janë azilkërkues të vërtetë.

Pasi dëgjoi për raportin e zbuluar, Natalie Elphicke, deputete konservatore për Doverin, komentoi situatën e krijuar me shqiptarët për mediat.

“Të gjithë e dinë se shqiptarët nuk po ikin nga lufta apo persekutimi. Ky është qartazi migracion i paligjshëm ekonomik i organizuar nga bandat kriminale të kontrabandës së njerëzve”, deklaroi ajo.

Secilës organizatë kriminale që del në raport i është caktuar një emër i koduar, shumë prej tyre janë marrë nga mitologjia greke. Grupi më pjellor, i quajtur “Dragon” transportoi 887 emigrantë, përfshirë 278 nga Shqipëria, me një mesatare prej 52 personash të grumbulluar në çdo varkë.

Dokumenti zbulon se si dy nga bandat, “Dragon” dhe “Lotus” kanë varka të bëra me porosi nga fabrikat në Kinë me seksione shtesë tubash të futura për t’i zgjatur ato dhe për të rritur numrin e njerëzve që mund të ngarkohen në bord.

“Ka të ngjarë që OCG-të që përdorin gomone kineze të kenë ndryshuar modelet e stokut për të lënë veçori të panevojshme në mënyrë që të ulin koston dhe të përshpejtojnë kohën e prodhimit”, thuhet më tej në raport.

Fshf
Fshf

Tani ka dalë se një operacion ndërkombëtar i policisë më 5 korrik shkatërroi një nga bandat nën vëzhgimin e ekipit ushtarak. Detektivët sekuestruan 1200 xhaketa shpëtimi, 150 barka gome, pothuajse 50 motorë, armë zjarri, drogë dhe 33,753 paund në cash pas bastisjeve kundër rrjetit “Dragon”. Gjithsej 39 persona u arrestuan, duke përfshirë gjashtë në Mbretërinë e Bashkuar.

Një deklaratë nga Europoli pas bastisjeve theksoi natyrën e dhunshme të tregtisë së njerëzve.

Konkurrenca për kontrollin e biznesit fitimprurës të kontrabandës së emigrantëve dhe për vendet e nisjes së varkave rezultoi rregullisht në akte të rënda dhune brenda rrjetit kriminal, duke përfshirë dy tentativa për vrasje… në Francë dhe Gjermani”, thuhet në dosjen e Europol.

Në dosje thuhet gjithashtu se bandat e quajtura “Colossus” dhe “Behemoth” operojnë me gomone më të fuqishme dhe kontrabanduan kolektivisht 546 njerëz gjatë 6 javëve.

Një plazh i madh me rërë në vendpushimin e përgjumur të Gravelines, midis Calais dhe Dunkirk, përdoret si vend nisjeje nga pesë prej bandave, zbulon raporti.

Më 11 korrik, një grup i madh emigrantësh pothuajse ekskluzivisht meshkuj u fotografua duke mbajtur një gomone nëpër dallgë dhe duke e lëshuar atë nga plazhi.

Rhthg
Rhthg

Raporti i zbuluar tregon se kalimi ishte organizuar nga bandat Lotus, Colossus ose Hydra. Disa orë më vonë, një numër i madh emigrantësh u sollën në breg nga Forcat Kufitare në Dover, në Kent.

Pavarësisht se plazhi u përcaktua si një epiqendër e kontrabandës së njerëzve, The Mail on Sunday nuk pa asnjë patrullë nga policia franceze kur një gazetar e vizitoi dje.

Elia Carpentier, 20 vjeç, e cila punon në zyrën turistike të Gravelines në bregdet, tregoi se si kishte parë një varkë plot me emigrantë të largohej nga plazhi në orën 19:00 të premten.

“Isha vërtet e befasuar sepse normalisht ata largohen kur perëndon dielli ose në agim. Anija i priste në buzë të bregut. Nuk jam i sigurt se sa hipën, por kishte burra, gra dhe fëmijë në grup”, tha ajo.

Carpentier shtoi se ajo kishte parë ‘më shumë se 100’ emigrantë duke ecur nëpër Gravelines të premten në drekë, ndërsa ajo po shkonte për në punë.

“Ishte ndoshta grupi më i madh që kam parë. Ata nuk e fshehin veten. Policia i la të shkojnë. Më parë, ata do t’i arrestonin për t’i mbajtur të sigurt, por tani ka shumë prej tyre, kështu që i lënë të lëvizin të lirë. Ata vijnë nga Dunkirk me autobus sepse është falas. Kur mbërrijnë ata ecin nëpër qendrën e Gravelines deri në plazh. Ju i njihni kur i shihni pasi priren të qëndrojnë në grupe. Në fund të plazhit ka një kamping dhe përtej tij është një pyll. Ata ngrenë kampin aty për një ose dy netë para se të presin gomonen”, deklaroi ajo.

Deri një vit më parë, metoda e preferuar për trafikimin e njerëzve nëpër Kanal ishte në pjesën e pasme të një kamioni. Por siguria e përmirësuar në portet e Francës dhe Britanisë së Madhe ka rritur rrezikun e zbulimit  dhe çmimin që përdorin kontrabandistët e njerëzve.

Ata tani besohet se paguajnë 22,000 £ për të kontrabanduar dikë në një kamion, krahasuar me 5,500 £ për të bërë kalimin me një gomone.

Wrhtr
Wrhtr

Pas marrjes nën kontroll të pothuajse të gjithë tregut të kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, krimi i organizuar shqiptar tashmë ka filluar të dominojë kultivimin e paligjshëm të kanabisit në Britani.

Kriminelët shpesh shfaqin pasurinë e tyre në Facebook dhe TikTok, duke pozuar me grumbuj parash dhe makina luksoze, në një përpjekje për të tërhequr edhe më shumë të rinj që të largohen nga Shqipëria dhe të tentojnë të kalojnë Kanalin.

Trafikantët e qenieve njerëzore reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok, ku ka me dhjetëra video që tregojnë shqiptarët duke bërë kalimin. Në një video të postuar muajin e kaluar, një grup i madh burrash shqiptarë shpalosën flamurin e tyre kombëtar ndërsa varka e tyre po shkonte drejt vijës bregdetare angleze.

Mail on Sunday zbulon se Gledis Nano, drejtor i përgjithshëm i Policisë së Shtetit Shqiptar, muajin e kaluar u takua me shefat e policisë në Agjencinë Kombëtare të Krimit në Londër për të diskutuar mbi kontrabandën e njerëzve dhe mënyrën e goditjes së krimit të organizuar shqiptar.

“Akti i Kombësisë dhe Kufijve e bën vepër penale mbërritjen me vetëdije ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe ne kemi futur dënime të përjetshme për ata që lehtësojnë hyrjen e paligjshme në vend. Që nga futja e aktit janë arrestuar 26 persona”, tha një zëdhënës i Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

(BalkanWeb)

blank

Pasiguritë e turistëve po shtohen, a po e tkurrin sektorin në pikun e sezonit?

Turizmit të Shqipërisë, këtij sektori ‘me halle shumë’ që u sfidua nga pandemia, rritja e çmimeve e largimi i forcës punëtore, iu desh në pikun e sezonit që të përballej edhe me tragjedinë e Himarës e cila ngriti një valë pikëpyetjesh për sigurinë.

Ngjarja ku një vajzë 7 vjeçare humbi jetën në breg të detit pasi u godit nga skafi, ‘fiku pushuesit e ndezi pasiguritë’ sipas ekspertëve. Plazhet në jug u tkurrën nga pushuesit.

Zak Topuzi, kreu i Shoqatës së Hotelerisë dhe Turizmit thotë për SI se problemi qëndron tek njerëzit me pushtet që nuk marrin parasysh kuadrin ligjor.

“Shqipëria është rekomanduar edhe nga Banka Botërore në një raport të fundit për turizmin blu i cili vihet në dyshim nga mungesa e sigurisë që është e papranuesheme. Kjo ngjarje e vështirëson shumë ardhjen e turistëve pasi njerëzit kishin paguar për ta, ishin investuar në pushime”, thotë Topuzi duke shtuar se është shumë e rëndësishme që bashkitë, instancat përgjegjëse dhe pushtetet të bashkëpunojnë me njëri-tjetrin për t’u siguruar qetësi pushimeve.

“Nuk është fare e vështirë që të vendosen boga paralajmëruese edhe tabela në bregdet për të caktuar distancën e nevojshme. Vendet e rajonit janë dhjetë vite para nesh ndërkohë që ekonomia blu, një ndër më të rëndësishmet për Shqipërinë është në gjendje shumë të keqe”, thotë Topuzi për turizmin detar, strategjia e zbatimit të së cilit në fakt edhe sipas vlerësimeve të Bankës Botërore dhe IFC mund të nxisë 380 milionë euro në vit ose më shumë.

Masat, gjobat dhe ndëshkimet sipas Topuzit janë të domosdoshme për të gjithë operatorët të cilët kanë në pronësi mjete të tilla që nuk zbatojnë rregullat.

I pyetur nëse duhet një moratorium për skafet siç po kërkohet nëpër rrjete sociale, Topuzi thotë se kjo masë do të dëmtonte më tej ekonominë e vendit.

“Nëse një minator humb jetën në minierë nuk duhet mbyllur miniera, duhen rritur kushtet e sigurisë. Moratoriumi do të shkatërronte turizmin.

Eksperienca nga moratoriumi kaluar nuk e ndërpreu kontrabandën, thjesht e selektoi atë. Jet ski, skafet dhe mjetet e tjera nuk rreshtën s’u përdoruri nga politikanët dhe njerëzit me pushtet por nuk u përdorën dot as nga operatorët turistikë, as nga peshkatarët që me ta fitonin bukën.

Hapësirës detare i duhen mjete ujore që e nxisin zhvillimin, e zbukurojnë atë si në të gjithë vendet e tjera të botës. Thjesht është e domosdoshme të zbatohen ligjet që janë vendosur në dispozicion të këtyre sporteve”, shton ai mandej.

“Bregdeti po zaptohet”

Këtë vit, thotë Topuzi 18% e vijës bregdetare është dhënë e shfrytëzueshme me çadra duke kaluar kapacitetet e përcaktuara.

“Me kontratat 5 vjeçare që bizneset mund të lidhin tashmë, është zaptuar i gjithë bregdeti. Megjithatë shqetësuese e shoh dhe faktin  se si ne po e penalizojmë vetë veten në rrjete sociale duke thënë që nuk ka turistë. INSTAT-i tregon të kundërtën dhe kjo gjë dëshmohet edhe nga grupet e turistëve që shihen në rrugët e Tiranës”, shton ai duke theksuar që pjesa më e madhe e tyre preferojnë Adriatikun.

“Nuk e mba Jugu turizmin”

Topuzi thotë se e ‘mira e të keqes’ është fakti që nuk janë turistët e jugut të cilët janë më të tremburit këto ditë, ata që e mbajnë turizmin.

“Jugu ka turizëm elitar dhe përgjithësisht ka turizëm fundjave pasi edhe kostot qoftë të transportit, qoftë të makinave private janë më të larta.

Pjesa më e madhe e turistëve preferon Adriatikun dhe kontigjentin më të madh të njerëzve që po tkurren nga pasiguria nuk e kemi në jug”, shton ai më tej duke ngritur edhe shqetësimin që të gjithë plazhet e jugut po kthehen në një kantier ndërtimi resortesh nga biznesmenë.

“Mungesa e kapaciteteve të mjaftueshme do e penalizojë akoma më shumë turizmin atje”, përfundon Kreu i Shoqatës së Turizmit. dita

blank

Berisha: Vuçiçi sfidon ligjin ndërkombëtar, zgjedh Deliqin, xhelatin e shqiptarëve të Kosovës si nënkryetar të parlamentit!

“Xhelati i shqiptarëve të Kosovës, Bozhidar Deliq zgjidhet nënkryetar i parlamentit të Serbisë. Vuçiçi sfidon ligjin ndërkombëtar dhe qytetërimin perëndimor!”

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, e ka konsideruar sit si një provokacion të rëndë ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe viktimave të gjenocidit serb në përgjithësi, zgjedhjen e Bozhidar Deliq si nënkryetar të Parlamentit të Serbisë.

Në një reagim sot në fb, Berisha u shpreh: “Në një sfidë të hapur ndaj shqiptarëve dhe komunitetit ndërkombëtar, Aleksandër Vuçiç zgjodhi me votat e partisë së tij, Deliq si nënkryetar të parlamentit të Serbisë.

Bozhidar Deliq është një xhelat i vërtet i shqiptarëve në Kosovë. Ai ishte komandant i brigadës famëzeze së 549 të ushtrisë serbe e cila në Gjakove, Prizren dhe Rahovec sipas veprimtares së njohur të të drejtave të njeriut, Sonja Biserko “ka vrarë mbi 2.174 civilë”. “Prej tyre mbi 450 janë gjetur në varreza masive në Serbi”.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë vendim të Putinit të vogël dhe padronit të Edi Ramës, si një provokacion të rëndë ndaj viktimave të gjenocidit serb, por dhe mbarë botës së qytetëruar.

Me këtë akt të hapur armiqësor ndaj kombit shqiptar, por edhe komunitetit ndërkombëtar, duke shpërblyer xhelatët e masakrave dhe gjenocidit serb, presidenti i Serbomadhisë Aleksandër Vuçiç dëshmon se ka mbetur siç ka qenë, Geobels i Sllobodan Millosheviçit ideator dhe mbështetës i krimeve monstruoze të serbëve ndaj shqiptarëve dhe boshnjakëve.”

syri.net

blank

MOS I LINI VETËM! – Letër të tjerëve nga Eda Zhiti –

Këto pak rreshta u nisen si përgjigje një gazetareje që e vlerësoj e i perfundova drejtuar të gjithëve, që jam e lidhur në fb.
Elona Elezi gazetarja, shkruante se sa të na kalojë kjo dhimbje që na ka kapur për fyti dhe i duhet kerkuar llogari personit përgjegjes për shumëçka…
E dashur Elona,
Unë e di sa e dhembshur di të jesh Ti dhe e kupton tjetrin, prandaj po dua t’ju drejtohem shumë e shumë njerëzve të tjerë se prinderve të Jonadës dhimbja jo vetëm nuk do t’u ikë prej fytit, por do të pushtojë tërêsinë e tyre, përditë e më shumë. Asnjë drejtēsi, qoftë dhe masa më ekstreme nuk e shlyen tragjedinë. Arroganca e atij që kreu atë akt të zi, ka për t’u përplasur në fytyrën e kohës vazhdimisht, pa asnjë ndjesë. Është ky realitet, me vrasës harbutë, se ndjehen të pandëshkueshëm…
Triumfi i ligësisë vrastare. Zoti i ndihmoftë prinderit e Jonades të shohin dhe dritën e tejme, jo vetëm honin ku i hodhën, që është nën këmbët e të gjithëve.
Por jo vetëm Zoti, dhe njerezit që prindērit e Jonadës kanë pranë do t’ju lutesha që të mos I lënë vetēm.
Kur të shihni mamanë, në ditet më pas, dhe nëse është duke bërë punë, në dukje qetësisht pranë ballkonit, një plan ndëshkimi do ta ketë, për askënd, veç për vetveten – po Ju mos e lini vetëm!
Ju qe rrini pranē tyre në shtëpi, kur të shihni se nuk do t’ju kthejnë përgjigje kur t’i pyesni si janë, mos iu ktheni kurrizin, nuk e kanë me ju, e kanë me fatin. Mos i lini vetëm!
Do të vijë dita që do t’ju buzëqeshin, do ta bëjnë për ju, duan të lehtësojnë komunikimim. Plaga e tyre do te jetë më e thellë për ta, më pak e dukshme apo fare e padukshme për sytë tuaj. Po ajo djeg gjithmonë si në ditën e parë.
Ju mos i lini vetëm!
Kur ta shihni në rrugë që të ketë nje si dëshirë të fortë që të ledhatojë çdo moshatare/moshatar të bijës/birit të tyre, sepse diku shohin flokët e saj/ të tij, diku profilin, diku shkujdesjen, diku gëzimin, ju thjesht lëreni ta marrin atë çast.
Kur ta shihni me dhurata një moshatari/je të birit/bijës që martohet apo bēhet më fëmijë, pranoheni se ajo po ndjehet dhe nëna e Tij/Saj. Mos ia përplasni keqardhjen tuaj në fytyrë. Ju thjesht përqafojeni si mama engjëlli.
Dhe besojeni se gjenden gjithmonë Cirenej që do t’i ndihmojnë të mbajnë me dinjitet kryqin e tyre.
_________________________________
“Vogëlushja që vrapon drejt ëndrrës”
Pikturë nga Gjergj Kola, Koleksion privat, A.V.E
Illinois, USA.Gjergj Kola
blank
blank

(Video) Av. Altin Goxhaj: Ja pse duhet të jemi të gjithë të Hënën në 19:00 para Kryeministrisë!

Ja pse duhet të jemi të gjithë të Hënën në 19:00 para Kryeministrisë:

DREJTËSI PËR JONADËN, SHKARKIM PËR ÇUÇIN, KUMBARON DHE NANON!

Sepse ky raportim i protestës në video, është modeli ynë i Protestës Qytetare, që gazetari Julian Kasapi e ka raportuar në mënyrën më profesionale të mundshme në më pak se 4 minuta në A2 CNN direkt nga terreni pardje!

Raportimi i tij ka qenë një shuplakë për Mero Gëlbazat e Ramës dhe sorrat e Sorosit që nga Migen Qiraxhiu e zarat e tjerë të Borderove të Soros apo edhe deri tek Lolita e komunistave që na ka çarë dërrasat për 1 muaj për modelin tonë të protestës që është krejt tjetër nga ai i Tikut të Soros që do Lylita 🙂

Ndiqeni për më pak se 4 minuta gjithë raportimin e gazetarit Julian Kasapi sa i qartë dhe korrekt është.

Kjo nuk është kronikë por shuplakë për vemjet e Soros dhe Ramës dhe arsye pse të Hënën duhet të vijnë të gjithë, prindër dhe qytetarë të lirë 🙂 Nuk ka asnjë rëndësi nëse ka edhe politikanë prezentë përderisa organizimi është i vetë qytetarëve!

Goxhaj: Përgjigjja e vetme që kemi pasur në këto 48 orë është që Edi Rama ka ulur çmimin e naftës me 1 lek, pra kemi të bëjmë me një sjellje arrogante dhe injorim totalisht të ndjeshmërisë publike. Ndjeshmëria publike ishte te pardje te fëmijët në kurrizët e prindërve. Ishte protesta me më shumë fëmijë që unë kisha parë. Kishin ardhur familjarë. Kemi të bëjmë me ndjeshmëri familjare në këtë histori pasi është një protest e familjeve shqiptare.

Kemi parë njerëz që lotonin atë ditë në protest. Ska të bëjë thjesht me një ngjarje fatkeqe të ikjes nga kjo jetë të një ëngjëlli të vogël. Kjo është një vrasje e gjumit të familjeve shqiptare. Kanë krijuar gjendje ankthi.

Ka një gjendje tensioni që po i shoqëron familjet shqiptarët. Dhe kjo gjendje ankthi dhe pasigurie po stabilizohet nëpërmjet arrogancës ku ministri i Brenshëm edhe pse është totalisht përgjegjës pasi kanë futur në punë një njeri kaq të lig, futet me skaf në mes të njerëzve dhe kërkon të largohet. Ka qënë shefi i të gjithë Policisë së Himarës. Një person i tillë që ishte hequr nga puna për lejimin e kultivimit të kanabisit. Kishin ndërmend ta reabilitonin dhe ta bënin shef të antidrogës në Elbasan, mendoni se çfarë lidhjesh ka ai njeri dhe çfarë personazhi është ai njeri.

Gledis Nano ka bërë një letër të turpshme dje, ku qahej dhe ulëriste se asnjë institucion shtetëror nuk i përgjigjej atij dhe nuk ia var si drejtoj policie. Një drejtoj policie që nuk e vendos asnjë në kandar. As kryetari i bashkisë as kurrëkush. Ky që ka bërë dhe emërimin përkatës personalisht dhe me veprimet e veta ka sjellë edhe vdekjen e vogëlushes. Ky me veprimet e veta ka krijuar këtë terror në shtëpitë e shqiptarëve. Këtyre nuk ua ndjen fare, nuk duan tja dinë.

Kjo arrogancë që u shfaq sot te çmimi i naftës si mesazh publik që mua nuk ma ndjen fare për ju apo edhe te ai koncerti i turpshëm në Durrës me militantët e rrjedhur që nuk duan as ujë as bukë vetëm partia të jetë mirë, pra kjo është situata që ne kemi për ditën e hënë.

Të hënën kemi një protest dhe do ta fillojmë përsëri te Ministria e Brendshme. Protesta do të jetë në orën 19:30 pasi edhe qytetarët në këtë orë janë bashkuar.

Do jetë një marshim pasi ka shumë rëndësi duke treguar një përshkallëzim duke shkuar te Kryeministria.

 

blank

Edhe mediat angleze “vampire”, raportojnë vrasjen e Jonada Avdisë nga polici me skaf

Mediat britanike i bënë jehonë ngjarjes që i mori jetën Jonada Avdiajt në plazhin e Potamit. Duke qenë se vajza kishte lindur në Londër, gazetarët atje kanë raportuar gjerësisht për aksidentin dhe protestat që shoqëruan ngjarjen në Tiranë.

Shkrimet pasqyrojnë detajet se si e vogla ishte duke luajtur bashkë me të atin pak metra nga bregu, në momentin kur u godit për vdekje nga skafi që drejtohej nga polici Arjan Tase.

New York Post përcjell dëshminë e Bledar Avdisë, babait të Jonadës, që ka treguar: “Isha duke u larë bashkë me vajzën në breg, kur pashë në skaf me disa njerëz në bord”.

Në fillim kishte zbritur një grua dhe më pas kishin hipur disa gra dhe fëmijë. Pas kësaj gomonia ishte afruar pranë tij.

blank

Erdhi në drejtimin tonë me një shpejtësi skëterrë dhe aty më ndau nga vajza” ka thënë Bledari.
Në pasqyrimin e plotë që ka bërë Daily Mail, shkruhet edhe për autorin e krimit, Arjan Tase.

“Tase tani është nën akuzë për vrasje me dashje, ndërsa 15 policë që duhet të ruanin bregun e detit u shkarkuan nga detyra. Tase, një shef policia në Elbasan do të përgjigjet para gjykatës” shkruan Daily Mail.

Detaje jepen edhe në Mirror.co.uk, ku citohen dëshmitarë të ngjarjes që tregojnë se si e mitura mbeti e vrarë nga helikat e skafit fare pranë bregut.

The Telegraph dhe The Sun, veç të tjerave janë përqëndruar në momentin kur babai i Jonadës përplaset me policin, Arjan Tase, duke marrë shkas nga foto që u shpërnda në rrjetet sociale.

blank

“Aksidenti u shoqërua me protesta në kryeqytet, me qindra qytetarë të mbledhur përballë Ministrisë së Brendshme në Tiranë që kërkuan më shumë siguri dhe mbrojtje.

Protestuesit kërkuan dorëheqjen e ministrit Bledi Çuçi, drejtorit të policisë, Gledis Nano dhe ministres së turizmit, Mirela Kumbaro.

Qindra qirinj dhe lule u vunë në vendin ku Jonada humbi jetën dhe përballë kryeministrisë” shkruan The Sun.

Raportimet janë thuajse kudo në mediat britanike. Nuk kish si të ndodhte ndryshe, përderisa fëmija u vra në duart e babait të saj. Për më tepër vrasja ishte paralajmëruar, për shkak të incidenteve që kishin ndodhur më herët.

Por kur në rrjetet sociale nisën reagimet e para dhe kur gazetarët shqiptarë nisën të raportojnë për ngjarjen ato u quajtën “vampirë politike dhe mediatikë” nga kryeministri Rama, sipas të cilit, “ky është sezoni më i organizuar, më i rregullt e më i pastër turistik ndonjëherë”/Lapsi.al

blank

 Fjalën e ka diplomacia preventive, para se Serbia të ndërhyjë në Kosovë! – Nga Prof.Dr.Mehdi HYSENI

Barometri diplomatik

 

 

Do të kishte qenë racionale dhe e mirëseardhur, që  në të njëjtën pako me Finlandën dhe me Suedinë, në NATO të aderonte edhe Kosova,   ndryshe  ndodhemi në prag të  luftës, Serbia nuk do të njohë kurrfarë reciprociteti e as kurrëfarë paqeje. Së fundi, më 3 gusht, këtë e dëshmoi edhe “RATNA SKUPSHTINA” e zgjedhur e Aleksandër Vuçiqit, e cila si nënkryetar zgjodhi edhe Bozhidar Deliqin, i dyshuar për krime të gjenocidit serb në Kosovë (1999).

Si mund të zgjedhet deputet-nënkryetar i Parlamentit të Serbisë, Bozhidar Deliq, kur ai është nën hipotekën e kryerjes së maskarvae dhe të krimeve të luftës pushtuese serbe në Kosovë. Për këtë  akt vandal  dhe skandaloz antijerëzor, antiligjor dhe anticivillizues e antievropian, duhet të sanksionohet qeveria  e Serbisë nga OKB-ja, nga BE-ja, nga NATO-ja  dhe nga Amerika, duke e detyruar, që të spastrojë radhët e nomenklaturës së saj dhe të kuvendit të Serbisë nga elementët  ultranacionalistë dhe fashistë serbomëdhenj të regjimit gjenocidal të Slobodan Milosheviqit, që  sheshit  përmes tyre po provokojnë luftëra të reja agresive dhe gjenocidale kundër shqiptarëve në Kosovë, në Kroaci dhe në Bosnjë e Hercegovinë.

Mirëpo, këtë çmenduri të vampirizuar të regjimit gjenocidal të Slobodan Milosheviqit (1989-1999), duhet parandalur dhe sanksionuar me çdo kusht  DIPLOAMCIA PREVENTIVE  UNIKE  e Amerikës, e NATO-s, e BE-së dhe e OKB-së.  Ndryshe, ekziston rreziku që bandat çetniko-fashiste të Slobodan Milosheviqit, të rikthejnë luftërat gjenocidale të  viteve ’90 të shekullit XX të Serbisë në Kroaci, në BeH dhe në Kosovë. Një reprizë e tillë e politikës kolonialiste dhe gjenocidale e “bishtave” të Slobodan Milosheviqit, do të ishte  tragjedia e Ballkanit Perëndimor, me synim të veçantë të zhbërjes së Republikës së Kosovës, po qe se kjo nuk aderon sa më parë në Paktin NATO dhe në BE.

Zgjedhja e Deliqit nënkryetar i Parlamentit të Serbisë, mbyll çdo dialog dhe çdo reciprocitet me Prishtinën zyrtare

Këtë qëllim provokues dhe kërcënues ndaj Kosovës,   e demonstruan publikisht ultranacionalistët dhe ekstremistët e regjimit të Aleksandër Vuçiqit, me rastin e formimit të legjislaturës së re të Kuvendit të Serbisë, më 3 gusht 2022, ku  në ballë të saj, si njëri nga shtatë nënkryetarë, u zgjodh gjenerali famëkeq, Bozhidar Deliq me origjinë nga Kosova (fshati Lugbunar i Gjakovës), i cili gjatë operacioneve luftarake të “Brigadës së Motorizuar 549”(UJ) në  fshatrat  e Gjakovës, Mejë dhe Korenicë, ka kryer krime të luftës, duke vrarë civilë shqiptarë,si dhe duke djeguar dhe shkatërruar fshtatra e qytete shqiptare në Kosovë (Rahovec, Suharekë, Prizren, Gjakovë) më 1999.

 

Uashingtoni  t’ia  “shkulë veshin”  presidentit Vuçiq

 

Pra, si Amerika, ashtu edhe  BE-ja, ashpër  t’i reagojnë Vuçiqit, nuk ka amnistim për kriminelët e luftës, siç është Bozhidar Deliq, i cili si kryekomandant i “Brigadës së Motorizuar 549 të Ushtrisë Jugosllave(JV)” në Kosovën e pushtuar nga regjimi i Kryekriminelit Slobodan Milosheviq, sipas dokumentacionit të “ Fondit  të së Drejtës Humanitare në Beograd (FHP), të publikuar  më 2013, kjo brigadë e kriminelit Bozhidar Deliq ka zhvilluar tetë ofensiva ushtarake në disa fshatra të Kosovës, ku gjatë muajve mars dhe prill të vitit 1999, ka vrarë 885 njerëz. Në sulmin e 27 prillit  1999 në fshatrat Mejë dh Korenicë, pjesëtarët e ushtrisë, të policisë dhe të njësive paramilitare, duke përfshirë  edhe pjesëtarët e Brigadës  549, të komanduar nga Bozhidar Deliqi, kanë vrarë 377 civilë, prej tyre 36 më të rinj se 18 vjeç”. (https://detektor.ba/2022/08/03/general-koji-je-ratovao-na-kosovu-izabran-za-zvanicnika-skupstine-srbije/).

 

Amerikës dhe Evropës nuk i duhen recidivate fashistë të Slobodan Milosheviqit, siç janë Vuçiqët, Vulinët, Deliqët militaristë, klerofashistët, por paqesorët demokratë, Vjosa Osmani dhe Albin Kurti, këta janë shpresa e normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. Këta janë ardhmëria e integrimit, e sigiurisë, e qëndrueshmërisë dhe e shndërrimit të Ballkanit në një zone paqeje e prosperiteti, ashtu sipas standardeve të BE-së, të NATO-s dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Sa më sipër, ata serbomëdhenj nacionalshovinistë  sikurse Bozhidar Deliq , që ende nuk janë ngopur me gjakun, me  vrasjen , me masakrat dhe me gjenocidin e Slobodan Milosheviqit ndaj shqiptarëve në Kosovë, ndaj kroatëve në Kroaci dhe  ndaj myslimanëve boshnjakë në Bosnjë, që po provokojnë ta kthejnë “prapa” historinë dhe realitietin modern të njerëzimit, nuk duhet favorizuar as politika e brendshme e as ajo e jashtme e asnjë shteti, mbase ata janë regresivë, të verbër dhe antivlera të botës së sotme. Ata janë humnera-katastrofa e njerëzimit, sepse veç të drejtave dhe lirisë së tyre, nuk njohin lirinë dhe vlerat e popujve të tjerë as në Ballkan, as në Evropë dhe, askund në botë. Të tillë janë dëshmuar serbët, edhe në 3 gjenocidet e fundit kundër Kroacisë, Bosnjës dhe Kosovës, gjatë viteve ’90 të shekullit XX.

Tani, pas tri dekadash, serbët dhe Serbia në vend se të kërkojnë  të pajtohen me shqiptarët, me kroatët dhe me myslimanët boshnjakë për 3 gjencidet dhe shkatërrimet e tyre, bëjnë të kundërtën, luajnë  rolin pervers të “viktimës”, duke u shtirur para botës së civlizuar demokratike, se gjoja të tjerët (shqiptarët, kroatët dhe myslimanët boshnjakë) u “kanë borxh” për krimet e tri gjenocideve të tyre, të komanduara nga Sloodan Milosheviqi, Bozhidar Deliqi, Ratko Mladiqi…, e qindra e mijëra të tjerë, që dogjën dhe shkatërruan përfundimisht  Republikën Socialiste Federative të Jugosllavisë së Titos, për ta rizgjeruar  territorin e Serbisë së Madhe të Ilija Garashaninit (1844), të  Nikola Pashiqit (“…. 1912-1918…”), të Slobodan Milosheviqit (1989-1999) etj.

Së fundi, urgjentisht nevojitet që qeveria e Kosovës ta shpallë persona nongrata Bozhidar Deliqin, nënkryetar i sapozgjedhur i Kuvendit të Serbisë,  për shkak të  kryerjes së krimeve të gjenocidit në Kosovë (1999) !

blank

XI NDËRMJET QËNDRUESHMËRISË DHE KOMBËTARIZMIT A DO TË NDJEKË GJURMËT E PUTINIT? – Nga FEDERICO RAMPINI – Përktheu Eugjen Merlika

 

Sikur të mos mjaftonin Ukraina, tronditja energjitike, kriza ushqimore dhe klimatike, mbeturinat e pandemisë… Taivani ka fuqinë të ndezë një luftë të tretë botërore, më shumë se Ukraina.
Joe Biden ka premtuar se do të ndërhynte në mbrojtje të ishullit demokratik, në rast të një sulmi ushtarak kinez. Është parakushti për një ndeshje ndërmjet mbifuqish bërthamore, të cilën Biden-i e ka përjashtuar gjithmonë për Ukrainën. Taivani ka një rëndësi strategjike të përveçme: për vëndqëndrimin e tij mbi rrugët detare ku kalon energjia e domosdoshme për dy aleatët e Perëndimit, Japonia dhe Koreja e Jugut; sepse është një mbifuqi teknologjike që prodhon 60 % të gjysmëpërçuesve botërorë; sepse rënia e tij në duart e regjimit komunist do t’ishte vendimtar në barazpeshat e Indo – Paqësorit, në të cilin luhet e ardhmja e planetit. Shtetet e Bashkuara e quajnë atë zonë të botës si qendrën e interesave të tyre jetike, më shumë se e lashta Evropë.
Shumë pyesin veten për rreziqet për ne, të lindur nga vizita e Kryetares së Dhomës së Deputetëve që mund t’a kishte shmangur. Gjykimet mbi udhëtimin janë më shumë negative në Perëndim. Atmosfera është: “Kemi dhënë mjaft”. Â thuaj se ndihmat tona Ukrainës kanë qënë mbinjerëzore, drobitëse deri në skajshmëri (ndiesi e pasaktë, por e përhapur). Të merremi tani me një tjetër demokraci properëndimore të kërcënuar nga një regjim autoritar na duket shumë. Nëse nuk mund të mbështesim Taivanin, Pelosi ka kryer një gabim të rëndë. Është i dobishëm një vështrim tjetër, që niset nga gjëndja e Xi Jinping-ut. A do të mund të ndiqte gjurmët e Putinit e të ndizte një luftë të dytë? Mos të nxitohemi t’a gjykojmë përgjigjen kineze që sot. Manevrat ushtarake pranë Taivanit dhe sanksionet e shkaktuar ishullit, sado të ashpra, mund të jenë vetëm një shijim i asaj që do të vijë. Xi nuk nxitohet, “zjarri” që i ka premtuar Biden-it mund të presë.
Me që rritja kineze ngadalësohet dhe problemet e brëndëshme grumbullohen, deri ku do të shtyhet Xi? Kina është e përshtjelluar në ekonominë globale shumë më tepër se sa Rusia, pra ka më shumë për të humbur nga një luftë e vërtetë. Megjithatë Xi ka një faktor të përbashkët me Putinin. I ka fryrë në vite një kombëtarizmi hakmarrës e inatçor kundrejt Perëndimit. Ka ndërtuar një gjëndje të brëndëshme t’etur për hakmarrje, të dukëshme në këto orë në mediat shoqërore kineze që grafullojnë agresivitet.
Specialistët pohenikë nënvizojnë faktin që miratimi kundrejt Xi bazohet para së gjithash në mirëqënien ekonomike, në qëndrueshmërinë e në rendin, para krenarisë atdhetare. Kombëtaristët skajorë që shpërthejnë në social media, ai është në gjëndje t’i qetësojë. Dy vite e gjysëm ndalimi shëndetësor kanë përfuqizuar edhe më shumë kontrollin e Vëllait të Madh kinez. Një luftë nuk është e domosdoshme për mbajtjen e pushtetit vetiak të Xi, edhe se duhet të kryejë veprime të fuqishme për të shmanur humbjen e besimit.
Specialistët johenikë vërejnë se përshkallëzimi i jashtzakonshëm i armatimit në të cilin është hedhur Republika popullore, nuk ka shpjegim nëse ajo fuqi shpejt a vonë nuk vihet në përdorim. Flota ushtarake e Pekinit ka kaluar numërin e anijeve të US Navy, një tejkalim i padëgjuar deri pak kohë më parë, megjithëse nuk ka asnjë kërcënim kufijve të Kinës, që madje brylon për të marrë zona në diskutim me Vëndet fqinjë. Përralla, simbas së cilës Kina komuniste nuk ka ADN e luftës, e fabrikuar nga propaganda e Xi-ut dhe e besuar nga disa perëndimorë, kundërshtohet nga pesë luftëra të kryera nga themelimi i saj më 1949, pothuaj të gjitha të filluara nga një sulm i Pekinit (Tibeti, Koreja, Hindia, BRSS, Vietnami). Bashkëngjitja e Taivanit mëmëdheut do t’i jepte Xi-ut trofenë që nuk e patën paraardhësit e tij, do t’a ngrinte përmbi Mao Ce Dunin , themeluesin e Republikës dhe Ten Hsiao Pinin ideatorin e boom-it ekonomik.
Përse Xi i ka mbyllur rrugën një ribashkimi paqësor, me pëlqim të dyanshëm? Taivanasit nuk mund t’i besojnë skenarit të “një kombi me dy sisteme politikë”, mbas normalizimit mizor të Hong Kongut. Kyçi i furisë së Xi-ut kundër Taivanit qëndron këtu: për një leninist të vërtetë që beson në parësinë e partisë komuniste dhe në epërsinë e atij sistemi politik, nuk është e lejueshmeqë të mbijetojë një demokraci kineze (Taivani) ashtu siç nuk ishte i pranueshëm një Shtet i së drejtës me liri fjale në Hong Kong. Është kjo gjë në lojë, edhe se rëndësia e saj është e pakuptueshme në Perëndim.

“Corriere della Sera”, 3 gusht 2022 Përktheu Eugjen Merlika

blank

Tirana dhe Prishtina zyrtare do të duhej ndërruar diskursin politik!! – Nga Mr.Sc.Refik HASANI

Dallimet në mesë të partive në Kosovëpër qëndrimin ndaj Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës që mban Parlamenti, Qeveria dhe Presidenca e Kosovës. Edhe në mesë të partive në Shqipëri për qëndrimin ndaj tri Komunave. Por ka dallime edhe ndaj qëndrimit që mban Parlamenti, Qeveria dhe Presidenca e Shqipërisë. Partit qëndrimin që mbajn ndaj kësaj Krahine është e natyrshme, por Dy Parlamentet, dy Qeverit dhe dy Presidenta do të duhej të ken në trajtim dhe tretman për Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë e jo me dallim jo të vogla. Diskursi politik që kan ndjekur Tirana dhe Prishtina ishte jo i drejtë, i ndarë,i pa harmonizuar, larg koordinimit  Tirana dhe Prishtina zyrtare, ku politika dhe diplomacia duhet të jen bashkë, të kordinuara meklasën politike, të ksaj Krahine të banur me shumicë shqiptare.
 Është momenti i fundit  që politikanët nga e tërë hapsira e jonë etnike shqiptare pa dallim, të reagojmë derisa  për çdo ditë e më shumë diskriminim po vazhdon. Edhe një arsye më shumë që të mos ngriten tensionet më  të larta së cilës edhe ashtu akoma nuk u janë shëruar plagët e luftës.
Ne mendojm se diskursi politik që kan ndjekur Tirana dhe Prishtina është dashur që:
 Shumë pakë po shenohet, kujtohet  Referendumi i mbajtur më 1 e 2 marsit 1992,  Lufta e UÇPMB-ës sikur pak  përmendët, kurse marrëveshja e Konçulit, sikur ska ndodhur, larg asajtë kërkohet që të plotësohet apo rikonfigurohet edhe njëher nënë prezencën ndërkombëtare, Amnestia dhe çështjet që kanë të bëjn me pushtetin lokal nuk kanë dhën rezultate të duhura, Fuksionimi i policisë multietnike nuk po shkon si duhet, Shqiptarët në këtë Krahinë nuk kan ende të zgjidhur shkollimin ku ne kemi kërkuar themelimin e një Universiteti publik në gjuhën shqipe, Nuk ka investime në infrastruktur, ende shqiptarët nuk kanë përkujdesje themelore shëndetësore, kjo  Krahinë me mbi 100 mijë banorë nuk ka një spital regjional, Republika e Serbisë, ende edhe pas gati dy dekadave nuk kan asnjë një ofertë serioze për kthimin e të zhvendosurve në trojet e tyre. Bile sillen sikur nuk ka patur fare luftë të armatosur dhe zhvendosje të mbi 35 mijë banorëve që kanë lëshur trojet e tyre nga pushteti agresiv i Serbisë, Përdorimi i flamurit kombëtar shqiptarë dhe përdorimi i gjuhës shqipe nuk është rregulluar me ligj, Përfaqësimi proporcional mungon jo vetëm në nivelin qendrore por edhe në ate lokal, Nuk ka liri të lëvizjes së lirë në disa zona që janë shëndrruara  si poligone të ushtrisë së kombinuar serbe.                Banorët e Krahinës shqiptare  të mbetur ende nën Serbi  u dëbuan dhunshëm, vetëm e vetëm t‘i lëshojn trojet e tyre stërgjyshore dhe nëse vazhdohet kështu do të zbrazete nga etnosi i pastër shqiptarë.
Ne përmes këtij shkrimi po bëjm përpjekje të  shtrojm domosdoshërin që nga përfundimi i luftës kërkojmë që dy qeverit  dhe po ashtu dy  parlamentet i Shqipërisë dhe i Kosovës të ndërtojn një diskurs krejtë të njëjtë. Çka thotë Tirana Zyrtare kydo të duhej të jetë qëndrim zyrtar edhe i Prishtinës zyrtare e jo sikur tani Prishtina thumbit e Tirana patkoit.
Kurse nga liderët e partive politike dhe shoqatat e dalura nga lufta e UÇPMB-së, Kryetarët e tri Komunave  e mbi të gjitha kërkojm nga Këshilltarët Komunal shqiptarë  të tri Kuvendeve  Komunale të thirren në ndërtimin e kësaj fryme të një qëndrimi.
Shpëtim i vetëm për këtë Krahinë të trazuar është prezenca afatgjate ushtarake dhe  civile ndërkombëtare dhe largimi i forcave të kombinuara serbe. Të gjithë së bashku të jemi një zë, në ndihmesë  të Krahinës shqiptare, të kërkojm një prezencë ndërkombëtare,  ky Rajon të shpallet si një zonë e vërtet e demilitarizuare jo e diskriminuar.
*Autori, ka disa punime e kumtesanë konferenca shkencore për Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë, por edhe ka propozur,si:Reciprocitetin, rikonfirmimit të Referendumit datë 1 e 2 mars 1992, shqyrtimi irealizimit të Marrëveshjes së Konçulit,inicimin që të miratohet një rezolut ngaParlamenti i Kosovës, formim i një Komisioni mikst nga Parlamenti Shqipëri-Kosovë.

Send this to a friend