VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Bernë, muzeu heton origjinën e dhuratave të koleksionit

By | January 6, 2019

Komentet

Shqetësime në prag të Forumit Ekonomik Botëror të Davosit

Ekonomistët paralajmërojnë se paqartësitë politike dhe tensionet tregtare mund të minojnë rritjen ekonomike globale. Grupet e të drejtave të njeriut paralajmërojnë për rreziqet e pabarazisë ekonomike në rritje. Rreth 3,000 udhëheqës politikë dhe ekonomikë janë mbledhur në qytetin turistik zviceran të Davosit për të diskutuar mbi prirjet globale të biznesit dhe të ekonomisë në një forum ekonomik vjetor.

Vendndodhja e Forumit Ekonomik Botëror është një vendpushim elitar në Alpet Zvicerane. Për udhëheqësit e mbledhur në Davos, grupi Oxfam kundër varfërisë ka sjellë një mesazh:

“Njerëzit më të pasur dhe më të fuqishëm në botë, udhëheqës politikë të botës: merrni masa për të reduktuar pabarazinë ekstreme për shkak se ajo është jashtë kontrollit! Njerëzit në Davos, udhëheqësit e kompanive të mëdha dhe liderët politikë, janë pjesë e problemit, ata janë problemi dhe ne duam që ata të jenë zgjidhja për t’i dhënë fund pabarazisë ekstreme, sepse është jashtë kontrollit, po zgjerohet, po dëmton ekonomitë tona, po ngadalëson ekonomitë tona, po dëmton demokracinë, po i bllokon njerëzit në varfëri”, thotë Winnie Byanyima i organizatës Oxfam International.

Klaus Schwab, themelues i Forumit të Ekonomisë Botërore, e pranon se ekonomia globale ka lënë pas dore një kategori njerëzish.

“Në epokën e mediave sociale, thjesht nuk mund të tolerojmë më që shumë njerëz të mbeten prapa. Prandaj, duhet të krijojmë një globalizëm shumë më përfshirës”.

Drejtuesja e Fondit Monetar Ndërkombëtar Christine Lagarde tha të hënën se ekonomia globale po rritet, por me një ritëm më të ngadaltë nga ç’pritej.

“Ne duhet të dyfishojmë përpjekjet tona për të zgjidhur problemet e përbashkëta me të cilat ndeshemi. Që nga ndreqja e sistemit global të tregtisë – që është kërkuar nga G-20 dhe duhet të realizohet – e deri tek lufta kundër korrupsionit dhe evazionit fiskal, apo kërcënimi ekzistencial që vjen nga ndryshimet klimatike”.

Drejtuesja e FMN-së tha se nuk ka shqetësime për recesion por se prirjet duhet të mbikëqyren nga afër dhe dobësitë të korrigjohen shpejt.

Ndërsa udhëheqësit shprehën optimizëm në përgjithësi, një sondazh i realizuar me qindra drejtues biznesi tregon të kundërtën.

“Ndarja e klasave nuk ka qenë kurrë më e gjerë mes elitave, të cilët mendojnë se bota po shkon mirë dhe masave, të cilat janë të shqetësuara”, thotë Richard Edelman.

Sondazhi tregoi gjithashtu se pesimizmi në qarqet e biznesit është shkaktuar nga paqartësitë globale.

“Një ditë, mendojmë se Brexiti do të ndodhë, një ditë tjetër jo. Pra nuk e dimë se çfarë do të ndodhë. Një ditë flasim për konfliktet me Kinën dhe për barrierat tregëtare, dhe pastaj të nesërmen dëgjojmë – kemi pasur një takim të mrekullueshëm”, thotë Bob Moritz i firmës PWC Global.

Sondazhi tregon gjithashtu një mungesë në rritje të besimit tek udhëheqësit politikë në mbarë botën.

Djathi: Importet më të mëdha të vendeve të BE vijnë nga Zvicra

VOAL – Popullsia e Shteteve Anëtare të BE-së ka konsumuar rreth 10.2 milionë tonë djathë më 2017. Sipas Eurostat-it, thuhet se 3.5 milionë prej tyre (34%) ishin djathë i butë, 2.7 milionë djathë gjysmë i butë (26%) dhe 1.9 milionë i fortë (19%).

Gjithashtu më 2017, vendi jo anëtar  i BE-së nga është importuar më shumë djathi ishte me 90% Zvicra, me mbi 52.000 tonë. Konfederata është ndjekur (por me vetëm 2.000 tonë secila) nga Zelanda e Re dhe Norvegjia. Në total, BE eksportoi 5.2 milion tonë djathë; 4.4 brenda kufijve të BE-së, pjesa tjetër kryesisht në SHBA, Korenë e Jugut, Arabinë Saudite dhe gjithashtu në Zvicër.

Midis vendeve prodhuese evropiane, në krye të listës është Gjermania me 2.2 milionë tonë të prodhuar (ose 22% të totalit). Ndjekur nga Franca (1.9 ose 19% e totalit) dhe Italia me 1.3 milion tonë që përfaqësojnë 12% të prodhimit të përgjithshëm.

Australian Open, Federer avancon në raundin e katërt

Ylli zviceran i tenisit, Roger Federer, avancoi në raundin e katërt të turneut Australian Open duke e mposhtur tenistin amerikan Taylor Fritz në tri sete.

Ish-numri një i botës dhe legjenda e tenisit Federer me lehtësi mundi Fritz-in me rezultatin 3-0 në sete, 6-2, 7-5 dhe 6-2.

Federer, 37 vjeç, ndeshjen e ardhshme do ta zhvillojë kundër bartësit të 14-të Stefanos Tsitsipas.

Sadiku kalon provën, bomberi kthehet në Zvicër

Armando Ssdiku do të jetë pjesë e Luganos për pjesën e mbetur të sezonit. Sulmuesi i Kombëtares, ka kaluar me sukses testet fizike ditën e sotme, në praninë e mjekëve të klubit të tij, Levantes, dhe do të kalojë në formë huazimi tek ekipi zviceran deri në fund të sezonit, me të drejtën e blerjes së kartonit.

Siç raporton portali “superdeporte.es” në Spanjë, po diskutohen edhe çështjet financiare për blerjen e kartonit, për të mbyllur të gjithë operacionin. Ky do të ishte rikthimi i tretë për Sadikun në Zvicër tek Lugano, pasi më herët ka qenë në vitet 2012-2014, si dhe në formën e huazimit nga Zyrihu, në vitin 2017.

Tenisti Federer flet rreth romancës me bashkëshorten Mirka

Ai është një ndër tenistët më të famshem të të gjitha kohërave që ka një familje të mrekullueshme.

Në një intervistë për CNN-në, Roger Federer tregon se si ja rrëmbeu puthjen e parë 22-vjeçares, sllovakes Mirka.

E gjitha ndodhi në fshatin olimpik të Australisë të vitit 2000.

“Ne ishim të dy duke luajtur për Zvicrën në tenis dhe kemi kaluar dy javë së bashku në ato shtëpiza”, tha Federer.

“Ne ishim shumë me fat, kemi kaluar një kohë shumë të bukur atëhere.

Për dy javë ndërtuam një simpati ndaj njëri-tjetrit.

Miqtë më inkurajuan që t’ia rrëmbeja puthjen e parë pasi isha i ndrojtur.

Ishte më shumë se thjesht një puthje. Ishte diçka që çoi në diçka të jashtëzakonshme për ne dhe jemi shumë të lumtur që jemi ende së bashku”, pohoi ai.

Federer dhe Mirka tashmë kanë një familje të bukur dhe kanë katër fëmijë.

Bernë, muzeu heton origjinën e dhuratave të koleksionit

Muzeu i Arteve të Bukura në Bernë po heton origjinën e dhurimeve të rëndësishme të bëra nga një koleksionist i artit dhe se si disa vepra kanë arritur të jenë në koleksionin e tij.

Kur zvicerano-braziliani i famshëm, Georges F. Keller, filloi t’i dhurojë muzeut të Arteve të Bukura të Bernës piktura nga mjeshtra të tillë si Henri Matisse dhe Salvador Dali, ai njihej si një tregtar i respektuar i artit.

Keller i dhuroi 116 vepra muzeut, duke përfshirë “Bluzën Blu” të Matisse (1936), mes viteve 1950 dhe 1981 kur ai vdiq.

Vitin e kaluar, megjithatë, një hulumtues i muzeut gjeti një dokument arkivor i cili sugjeron lidhje mes Kellerit dhe nazistëve.

Është përgjegjësia jonë të hetojmë me saktësi dhe të verifikojmë edhe njëherë se si këto vepra që na dhuroi Georges F. Keller në një mënyrë shumë bujare, kanë arritur të jenë në koleksionin e tij“, thotë Nina Zimmer, drejtoreshë e Muzeut të Arteve të Bukura në Bernë.

Sipas dokumenteve arkivore të botuara nga Biblioteka Frick e Referencës së Artit, Keller kishte qenë partner biznesi me Etienne Bignou, një francez që tregtonte artin me gjermanët në Parisin e pushtuar nga nazistët.

Keller dhe Bignou punuan së bashku në Paris në galerinë Georges Petit, e cila specializohej në veprat impresioniste derisa u mbyll në vitin 1933.

Bignou më pas ngriti galerinë e tij në kryeqytetin francez me Kellerin si partner, i cili gjithashtu kishte kombësinë franceze.

Sipas dokumentave, Keller më vonë u bë drejtor i degës së Nju Jorkut në galerinë Bignou.

Për muzeun e Bernës, dhurimet me lidhje të mundshme me nazistët nuk janë gjë e re. Në një rast tjetër të ngjashëm, muzeu u përpoq t’i kthejë thesaret tek pronarët e tyre të ligjshëm.

Federer i jep Zvicrës për herë të dytë kupën e Hopman Cup

Në një përsëritje të finales së vitit 2018, Federer e mposhti Zverevin 6-4, 6-2, duke i dhënë Zvicrës epërsinë 1-0, raporton Gazeta Express.

Por, kampionia e Wimbledonit, Kerber e mundi Bencicin 6-4, 7-6 (8-6), duke e barazuar rezultatin e përgjithshëm në 1-1.

Megjithatë, dyshja zvicerane e fitoi titullin pas një superfinaleje në duelin e çifteve të përziera, 4-0, 1-4, 4-3 (5-4).

Ky ishte titulli i katërt për Zvicrën në Hopman Cup.

Duel i çifteve të përziera luhet në një format të shpejtë me katër sete – do të thotë ekipi i parë që i fiton katër games e fiton setin – ndërsa luhet edhe një tie-break nëse rezultati është 3-3.

Njëzet herë kampioni i grand slameve Federer është tenisti i parë që e fiton Hopman Cup tri herë – dy herë me Bencinin dhe një herë me Martina Hingisin, në vitin 2001.

Hopman Cup: Federeri e çon Zvicrën në finale

VOAL – Një pikë ishte e mjaftueshme dhe ai arriti. Mbrojtësja e titullit, Zvicra, u kualifikua për finalen e Kupës Hopman në sajë të fitores së Roger Federer (ATP 3), i cili në fund të një paraqitje bindëse mundi Stefanos Tsitsipas (15) me rezultat 7-6 (7 / 5) 7-6 (7/4) në 1h34 ‘.

Me peshë shumë më të madhe se kundërshtarët e tjerë, grekët luajtën në rolin e mbretit Roger, i cili për pjesën e tij ishte i patëmetë në ngritjen e nivelit të lojës së tij në momente vendimtare: si në lidhjen e grupit të parë kur u rikthye nga 1-4.

Edhe pse gjithçka tashmë është vendosur në Grupin B, do të luhen edhe dy ndeshjet e fundit (live streaming tani): Belinda Bencic (WTA 54) – Maria Sakkari (41) dhe pas dysheve të përziera.

Claude Longchamp: “Zvicra është një vetokraci”

VOAL – “Ne jetojmë në një vetokraci”, “konkordanca (pajtueshmëria) politike mund të jetë pothuajse në fund”, “eksperimentet me qeveritë e koalicionit nuk mund të përjashtohen më”. Claude Longchamp, shkencëtari më i famshëm në Zvicër, flet lirshëm. 62-vjeçari, themeluesi i Institutit GFS në Bernë dhe për një kohë të gjatë një komentator në SRF, foli në një intervistë me portalin Watson.ch.

Fytyra e tij dhe fjalët e tij kanë qenë gjithmonë të lidhur me funksionimin e sistemit. Tani, pasi nuk ka më përgjegjësi dhe detyra, Claude Longchamp del haptas me pikëpmajet një intervistë të gjatë në të cilën përmblidhen 25 vjet vëzhgimesh politike, shtatë zgjedhjet federale dhe pothuajse 80 votime popullore. Duke folur për gjithça nga pak në përgjigjet e tij, duke filluar nga ngjarjet aktuale: këto më të freskëtat – thotë ai – ky nuk është një mandat i humbur (mendoj sidomos reformat e mëdha të sigurimeve shoqërore dhe ato tatimore), por konsistenca e sistemit dhe aleancave në shërbim të qytetarëve nuk është e frytshme më si dikur. Politika është gjithnjë e orientuar në bashkimin e votave në vend që të kërkohet për zgjidhje të përbashkëta, nëse ka aleanca, ato janë minimale, duke inkurajuar përdorimin e referendumit, për disa raste thembra e Akilit e sistemit zviceran.

Kjo vlen edhe këtu në Parlament (me helmimin e marrëdhënieve ndërmjet liberalëve dhe socialistëve) dhe në nivelin e ekzekutivit, më pak të bashkuar se dikur dhe me anëtarë të cilët gjithnjë e bartin brenda  Parlamentit politikën e partive të tyre.

Tri fjali, shkëputur nga të intervistë e gjatë, kanë kuptim simbolik: “Ne jetojmë në një vetokraci në të cilën për të qeverisur është vetëm një emërues i vogël i përbashkët”, “ne jemi ndoshta duke përjetuar fundin e ngadaltë të konkordancës” e më tej “nuk mund të përjashtohet eksperimentimi me një qeveri koalicioni “.

Megjithatë, në një pikë të caktuar, vetë Longchamp kthehet për të lëvduar stabilitetin e sistemit zviceran, me shumë elementë që pengojnë ndryshime të tilla. Mbi të gjitha, federalizmi dhe demokracia e drejtpërdrejtë. rsi

2019: Një foto “smart” për Qeverinë Zvicerane

VOAL – Portreti tradicional i Këshillit Federal në vitin 2019 doli në qarkullim të hënën dhe është realizuar për herë të parë me një smartphone. Kjo, në fakt, ishte i vetmi kusht i përcaktuar nga Presidenti i Konfederatës, Ueli Maurer, praktikuesve të teknologjisë së informacionit dhe telekomunikacionit që e kanë realizuar foton.

Shtatë anëtarët e qeverisë, në imazhin e ri me titull “Ndryshimi i perspektivës” ndodhen në një sfond të zi të zbukuruar me simbole karakteristike të Zvicrës: një kryq, një orë, një lopë, Pallati Federal, një pamje e Alpeve e tjerë. Presidenti, nga ana e tij, ka një telefon të zgjuar me të cilin fotografon një grup njerëzish, të cilët janë përfaqësues të qytetarëve. Ideja është që vëmendja e Ekzekutivit është e fokusuar në popullatën.

Foto zyrtare, shtypur në 45.000 kopje, do të jetë në dispozicion nga 3 janari në hyrje të Pallatit Federal. Gjithashtu mund të shkarkohet dhe urdhërohet nga www.admin.ch.

Federeri e fillon 2019-n me këmbën e mbarë

VOAL – Roger Federer (ATP 3) nuk i la shanse Frances Tiafoes (39) në ndeshjen e parë të sfidës midis Zvicrës dhe Shteteve të Bashkuara të vlefshme për Kupën Hopman, duke imponuar 6-4 6-1. Ndeshja u zhvillua në baraspeshë deri në 4-4 të setit të parë, kur renani ndryshoi ingranazhin dhe vendosi sfidën duke fituar 7 lojna të njëpasnjëshme.

Në katër ndeshjet e para të zhvilluara në Australi (tre kundër Britanisë së Madhe dhe kjo kundër SHBA-ve), renani dhe Belinda Bencic nuk i kanë dhënë asnjë set kundërshtarëve të tyre.

Rritja e popullsisë, Zvicra shpërblen për bebet e lindura

Në një përpjekje për të rritur lindjet, pjesa italiane e Zvicrës po paraqet një bonus prej 3000 franga për të pasur një fëmijë.

Duke filluar nga viti 2019, kantoni Ticino në Zvicrën jugore, do të ofrojë shpërblim për prindërit e fëmijëve të sapolindur ose të sapoadaptuar. Për të marrë këtë shpërblim, familja nuk duhet të tejkalojë 110 000 franga në vit.

“Duke pasur fëmijë, duhet të jetë një gëzim, jo një barrë”, është shprehur Paolo Beltraminelli, drejtor i shëndetit dhe mirëqenies së Ticino-s, përcjell albinfo.ch.

Në Ticino kishte më shumë vdekje, 3230, se sa lindje, 2774, në vitin 2017. Gjithashtu vitin e kaluar Ticino kishte lindshmërinë më të ulët në mesin e 26 kantoneve zvicerane: 7.8 lindje për 1,000 banorë, përcjell tutje albinfo.ch.

Në krahasim, norma ishte 11.6 në Appenzell Inner Rodos, ndjekur nga afër nga kantonet Zyrih (11.4) dhe Gjenevë (11.1).

Ticino bashkohet me nëntë kantone të tjera zvicerane që tashmë ofrojnë një bonus për njerëzit që kanë fëmijë. Në Luzern, Zvicrën Qendrore, Schëyz dhe Uri, si dhe në Fribourg, Jura dhe Neuchâtel – prindërit marrin CHF 1.000-CHF 1.500. Shkalla është deri në 3.000 franga në Gjenevë, Valais dhe Vaud.

Sidoqoftë, shpenzimet për fëmijët janë shumë të shtrenjta. Përkujdesja ditore private, për shembull, mund të jetë nga 60 deri në 150 në ditë, në qytete si Bernë dhe Zyrih, përcjell albinfo.ch.

Por, ligji federal parashikon se fëmijët nën moshën 16-vjeç duhet të marrin 200 franga dhe 250 franga për moshën 16-25 vjeçare, përveç nëse fëmijët vetë fitojnë mbi 28.200 franga një vit.

Disa kantone janë më bujarë; Valais, për shembull, jep CHF 375 ​​dhe CHF 525, respektivisht në muaj. Ndërkohë edhe në vendit tonë, kryeministri Rama dhe qeveria e tij prej kohësh ka deklaruar se do të mbështes lindjet e bebeve përmes banuesve. Sipas tij, fëmija i parë do të marrë një shpërblim prej 40 mijë lekësh të reja, i dyti 80 dhe i treti 120 mijë lekë të reja.