VOAL

VOAL

Arrestimi i Thoma Gëllçit- Gjergj Leka thirrje autoriteteve: Mbajeni në kafaz dhe hidhjani sa më larg çelësin!

October 9, 2021

Komentet

‘Korrupsioni Transnacional dhe Kultura e Mohimit’- Berisha: Librin tani do e gjeni edhe në Amazon

Nga Sali Berisha

Një libër në Amazon.

Të dashur miq, libri “Korrupsioni Transnacional dhe Kultura e Mohimit- Rasti i ish-kryeministrit të Shqiperisë Sali Berisha: Nga non-grata në SHBA dhe BM, tek persekutimi politik ilegal”, gjendet tani në Amazon.com si një e-book (Kindle).

Është vendosur çmimi më i ulët i mundshëm 1,99$ mbasi platforma nuk pranon produkte pa çmim, dhe të ardhurat e krijuara nga shitja do t’i kalojnë “Fondacionit Fëmijët Shqiptarë”. Ftoj bashkëkombësit tanë në SHBA, Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Australi dhe kudo që ndodhen në emigracion dhe diasporë të shpërndajnë këtë libër tek miqtë e huaj të tyre dhe të Shqipërisë, që ata të njihen me të vërtetën se çfarë po ndodh në vendin e tyre, me njërin prej kombeve më perëndimore. Në rrafshin politik, një diktaturë për instalimin e saj të plotë duhet të ndërmarrë: Arrestimin e liderit të opozitës dhe nxjerrjen jashtë ligji të partisë kryesore të opozitës. Me ndihmën e korrupsionit transacional, të parën, kreu i narkoshteti të Shqiperisë Edi Rama e ka realizuar, për të dytën ai po bën gjithçka që ta realizojë.

Dear friends, the book “TRANSNATIONAL CORRUPTION AND CANCEL CULTURE – THE CASE AGAINST ALBANIAN EX-PM SALI BERISHA: From US and British non grata to political illegal court prosecution,” is now available on Amazon.com as an ebook (Kindle).

The book’s price has been set at the lowest, $1.99 (since this platform does not allow placement of free products) and the revenue generated from sales will go to the Albanian Children Foundation.

I urge the Albanians in America, Great Britain, Canada, Australia, and everywhere in the Diaspora to distribute this book to foreigners so that their friends and those of Albania will know the truth of what is happening in their country, one of the most pro-Western nations in the world. There are two steps to establishing a dictatorship: the political arrest of the opposition leader and the outlawing of a country’s main opposition political party. The first with the support of transnstional corruption had happen and for the second the head of Albania’s narco state Edi Rama is doing every effort.

Image

Nga arresti shtëpiak, Berisha kërkon interpelancë në Kuvend me kryeministrin Edi Rama

Burime pranë Kuvendit, komfirmojnë për gazetarin Osman Stafa se Sali Berisha ka paraqitur një kërkesë për interpelancë urgjente me Kryeministrin Edi Rama, për tenderat e përfituar nga familjarët e tij dhe për tenderat sekretë. Kërkesa është dorëzuar këtë të hënë, por nuk është përfshirë në rend dite nga Kryetarja e Kuvendit.

Sipas rregullores deputeti kërkues, në këtë rast Sali Berisha, ka te drejtën e paraqitjes se interpelancës, duke e lexuar nga salla e Kuvendit të Shqipërisë.

A do të thotë kjo se Sali Berisha mund të dalë nga shtëpia e tij dhe të vij në Kuvendin e Shqipërisë ne seancën plenare që do të zhvillohet këtë të mërkurë? Kjo mbetet për tu parë nesër. Nga ana tjetër është artikuluar se Sali Berishës i përfundon mandati në 21 qershor, pasi ka 6 muaj pa qënë në Kuvendin e Shqipërisë. Por kjo mbetet për t’u parë sesi do të interpretohet mungesa e tij, nëse do të konsiderohet me apo pa arsye.

(Balkanweb)

Shtypi botëror: Shqipëria si narkoshtet dhe pikë kyçe e trafikut të drogës

Voal.ch po sjell disa kryetituj nga shtypi botëror ku mjerisht Shqipëria nën qeverisjen e Edi Ramës njihet si narkoshtet:

CIA: Shqipëria është një narkoshtet

Shqipëria, pozicion kyç në trafikimin global të drogës;

Le Soir: Shqipëria një narko shtet nën influencën e trafikantëve;

Financial Times: BE nuk mund të tolerojë shkitjen në trazira;

Shqipëria një rrezik për Bashkimin Europian

Lidhjet e Ramës me Mafian;

Zyrtarëtt shqitarë shpenzojnë mijra për Hotelin e Trump, sipas një raporti nga USA, për të influencuar nëse Trump zgjidhet President i SHBA;

Indipendent: Kolumbia e Europës: Si Shqipëria e vogël u bë kuartieri gjeneral i shpërndarjes së drogës të kontinentit;

Ish nënkryeminisrti: Edi Rama i priste bosët e mafies në zyrën e tij në kryeministri;

Narko shteti i parë i Europës;

Si mafia shqiptare mori kontrollin e rrjetit të trafikut të drogës në Europë;

Shqiëria e narko shtetit dhe afaret e Urso Jr. me miqtë e Ramës;

Qeveria e korruptuar e Shqipërisë e Edi Ramës

 

 

Këlliçi: Arli Naska, hajduti më i pasur i Bashkisë së Tiranës, edhe hajdut i votave më 14 maj 2023

Nga fjala e Belind Këlliçit në protestën kundër korrupsionit që po zhvillohet përpara bashkisë së Tiranës.

Këlliçi: Këtë javë kemi parë një hajdut tjetër të ngrejë kokën. Ndërkohë qe ne prisnim të gjithë si qytetarë të Tiranës, një shenjë falënderimi për Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit, që vijon thuajse prej shtatë vitesh një protestë për një kauzë të drejtë, për teatrin që të ngrihet aty ku ishte edhe ashtu siç ishte, dhe Aleanca vijon të protestojë për kauzë qytetare, çfarë ndodhi?!

Këtë javë, hajduti më i pasur në bashkinë e Tiranës, gjobaxhiu Nr. 1 i bashkisë së Tiranës, Arli Naska, ish-drejtor i Tatimeve në bashkinë Tiranë, aktualisht drejtor në Agjencinë e Mbrojtjes së Konsumatorit, merr kurajën me një akt të turpshëm të gjobisë Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit dhe avokaten e Aleancës, Adriana Kalaja. Dhe për çfarë?! Se qenka prishur godina e fasadës së hajdutit që quhet Erion Veliaj!

Janë shqetësuar dhe kanë vendosur një gjobë 300 mijë lekë ndaj Aleancës dhe nuk shqetësohet Arli Naska dhe Erion Veliaj se janë vjedhur 132 milionë euro te inceneratori i Tiranës dhe të paktën, përmes 45 tenderave, 30 milionë euro me bandën 5D.

Dje ka qenë dita e parë, në protestën që zhvillohet çdo natë pranë “rrugicës së shpresës” për të kërkuar lirimin e kryetarit të opozitës, i cili, për të 160-ën ditë mbrëmë qëndron në arrest shtëpie, pa fakte dhe pa akuzë, Sali Berisha, – ditën e djeshme kemi përmendur për herë të parë emrin e këtij banditi që ka deklaruar një pasuri miliona euro, që quhet Arli Naska dhe brenda 12 orësh, kanë ardhur me dhjetëra denoncime për të.

Falenderoj këtu punonjësit e Tatimeve në bashkinë Tiranë, falenderoj punonjësit e Agjencisë së Mbrojtjes së Konsumatorit dhe dua të përmend dy denoncime pikante për këtë hajdut, që ka qënë drejtues fushate në njësinë nr. 8 se që ta dini, çdo hajdut që ne ekspozojmë në bashkinë e Tiranës, ka qenë dhe hajduti i votave në 14 maj 2023.” sn

Balliu: Liria e Veliajt është prova e kapjes së drejtësisë! Do e rikthejmë Shqipërinë blu si gjithë Europa

Në protestën e qytetarëve përpara Bashkisë së Tiranës, foli edhe Klevis Balliu, i cili u bëri thirrje policëve të bashkohen me protestuesit.

“Vazhdojmë sot të protestojmë kundër vjedhjes. Ne jemi kundër vjedhjes, po këta përballë nesh a janë pro vjedhjes? Kalojini hekurat dhe dilni me qytetarët, aty ku e keni vendin dhe jo me Lal Hajdutin,” tha ai.

Duke iu drejtuar Veliajt, ai tha: “Ti dhe urdhër që të dhunohen qytetarët protestues, ndërkohë që fle gjumë me Durim Bamin! Qytetarët i ke shtruar në spital me dhunë, kurse me kriminelët që pastron paratë ha dreka dhe darka.

Ky që ditën që doli krimi çnjerëzor, vjedhja çnjerëzore që i ka bërë Erion Veliaj qytetit të Tiranës, duhet të jepte dorëheqjen. Por ai nuk jep dorëheqjen sepse duhet të mbrohet nga vjedhja. Ata në SPAK nuk sillen si kolegë të Veliajt, por si nëpunësa të tij.

Liria e Veliajt dhe Edi Ramës është prova e kapjes së drejtësisë në Shqipëri”.

“Gjithë Europa është bërë blu, nuk hyjmë në Europë nëse jemi të kuq. Për të sjellë demokracinë, çdo mjet është demokratik, çdo sakrificë është demokratike. Këta kanë vjedhur shtetin dhe të ardhmen, ndaj çdo mjet është demokratik. Ne do bëjmë gjithçka për ta kthyer vendin në shinat e Europës, për ta rikthyer vendin blu,” e mbylli fjalimin Balliu. sn

Teliti: Me protesta të qëndrueshme arrihet qëllimi, ne nuk pranojmë instalimin e diktaturës

Nënkryetari i Këshillit Bashkiak, njëkohësisht edhe këshilltari ekonomik i PD, Dorian Teliti duke folur në protestën e 11 para bashkisë së Tiranës, u shpreh se demokratët dhe shqiptarët nuk pranojnë instalimin e diktaturës.

Teliti theksoi në fjalën e tij, se vetëm me protesta të qëndrueshme arrihet qëllimi madhor, ndryshimi i pushtetit.

‘Në këtë protestë të 11 ne kemi treguar diçka, që ne nuk dorëzohemi. Nuk dorëzohemi as para gardheve policore, as ndaj presioneve, as nga skafandrat që po afrohen tani, as nga dyqanet mediatike të blera.

Nuk dorëzohemi sepse ne jemi me të drejtën, qyterarët. Nuk dorëzohemi deri ditën që ata që kanë vjedhur e po shkatërrojnë Tiranën e Shqipërinë të dalin para drejtësisë dhe të marrin dënimin e merituar.

E ardhmja jonë dhe e fëmijëve tanë qëndron në shpresën e vetme për ta kthyer Tiranën dhe Shqipërinë në shinat e demokracisë.

Diktaturën e kanë parë dhe jetuar prindërit tanë. E kanë parë dhe jetuar edhe shumë prej nesh, ndonëse në moshë të re.

Diktaturën ne nuk e pranojmë dhe çdo qëllim i mazhorancës aktuale në nivel qendror dhe lokal për të instaluar diktaturën në Tiranë dhe Shqipëri do të marrin përgjigjen e merituar atë të shqiptarëve të bashkuar, sepse vetëm të bashkua ne do të ja dalim.

Qëllimi i ndryshimit të madh, arrihet vetëm me protestë të qëndrueshme, periodike, pa kthim pas dhe protestë gjithnjë e më të shumtë.

Prandaj të gjithë ne duhet të vazhdojmë të qëndrojmë më të bindur se kurrë se jemi në anën e të drejtës dhe përgjegjësia është në supet tona, përgjegjësia për ta bërë Tiranën një qytet normal dhe të jetueshëm’, tha gjatë fjalës së tij, Dorian Teliti. sn

Aktori Neritan Liçaj: ‘Cjapi i Surrelit’ do marrë tokën e dhuruar nga rilindasit për të pasuruar veten

Nga fjala e aktorit Neritan Liçaj para demonstruesve të mbledhur sot te bashkia e Tiranës, të cilët kërkojnë largimin e kryebashkiakut të korruptuar Erion Veliaj.

Liçaj: “Çfarë bëri Cjapi i Surrelit?! Cjapi i Surrelit do të marrë tokën e dhuruar nga rilindasit e vërtetë për të pasuruar veten e vet! Domethënë, në qoftë se rilindasit e vërtetë shqiptarë u përpoqën dhe shkrinë pasuritë e tyre familjare për të bërë këtë komb, të vjen Cjapi i Surrelit me këtë “qitësin” e vogël dhe vjedh pasuritë tona kombëtare për të pasuruar firmën Fusha.

Dhe mua më habit dhe ky biznesmeni Fusha: a një çikë moral ky njeri, mor burrë? A është ndonjëçikë tirans?! A është një çik shqiptar?! Se është turp ta marrë atë për të bërë biznes. Ka një limit! Ka një kufi çdo gjë.

E dyta që doja të thosha, paraardhësit e këtyre, Beqir Ballukërat e ku di gjë unë e gjithë çfarë janë, ish-ministri juaj, Çuçi i Sigurimit… (se ne të gjithë çunat e Tiranës u futëm kush në arte, kush në arkeologji, arkitekturë, ky Çuçi – në Sigurimin e Shtetit! Nejse, ç’rëndësi ka, punë e tij)… Këta shembën tempujt e zotave! Hodhën kishat, xhamitë, teqetë, në erë! Duke na mallkuar si komb, ata.

Tani, këta “kingat”, pasardhësit e tyre, po hedhin në erë tempujt e njeriut, që janë galeritë, teatrot, muzetë, bibliotekat etj, etj. tani, bëjeni llogarinë vetë se sa të korruptuar janë këta njerëz së brendshmi, se në para janë miliarderë!”sn

Image

Akil Kraja: Tirana është marrë peng nga Erion Veliaj dhe Edi Rama

Sot Aleanca për Teatrin dhe opozita zhvillojnë protestën e 11-të përpara Bashkisë së Tiranës kundër aferës 5D dhe inceneratorëve.

Në protestat e mëparshme është kërkuar dorëheqja e Erion Veliajt.

Para të pranishmëve ka folur edhe Akil Kraja.

Akil Kraja: Sot është një protestë, e cila duhet të lidhet edhe me një fitore shumë të rëndësishme të Evropës, e cila dje votoi masivisht në një shprehje sovrane kombëtare për demokracinë kundër agjendës Woke.

Një Evropë që dje zgjodhi shtetin mbi agjendat e zëvendësimit të popullsisë, që zgjodhi familjen mbi tjetërsimin e moralit publik.

Dhe sot dhe kjo betejë është në vijën e të njëjtës fitore në Evropë. Sepse ky njeri është avokati më i madh që Evropa i tha jo. Historia fillon vetëm me mashtrimet e tij.

E pra kjo betejë, 11 javë tashmë tregon më së miri se nuk është vetëm për të zëvendësuar një karrige me një tjetër, por është për t’i rikthyer kryeqytetit Tiranës dinjitetin e shkelur. Nuk mundet në Shqipëri të ketë demokraci se nëse Tirana nuk prodhon demokraci, Nuk mundet në Shqipëri të ketë llogaridhënie nëse Tirana nuk prodhon llogaridhënie. Nuk mundet Shqipëria të jetë e lirë nëse Tirana është marrë peng nga Erion Veliaj. Nëse Tirana është e marre peng nga Edi Rama.

Mendoni nëse paprekshmëria e inceneratorëve dhe 5D kalon pa u ndëshkuar, pa u dënuar pa u burgosur, çfarë bëjnë ata bajraktarët e komunave, bashkive e fshatrave të rilindur nga kanabisi në Shqipëri. E pra ju sot sollët standardin për mbarë Shqipërinë…. sn

Protesta e opozitës para bashkisë së Tiranës- Argita Malltezi e pranishme

Qytetarët u mblodhën sërish për të protestuar përpara Bashkisë së Tiranës.

Kjo është protesta e 11-të.

Qytetarët kërkojnë dorëheqjen e Erion Veliajt pas mega-skandaleve të këtij institucioni.

Ndërkohë, e pranishme në protestë është edhe Argita Malltezi.sn

Zuri vendin e tretë me votat e ‘Demokracisë së Re’ në zgjedhjet europiane të 2024-ës, Beleri nga burgu: Demokracia fshin çdo përpjekje për grusht shteti!

Minoriteti grek në Shqipëri po feston pasi kryetari i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, që ndodhet pas hekurave për blerje votash, zuri vendin e 3-të me votën e Demokracisë së Re në zgjedhjet europiane të 2024-ës.

Vetë Fredi Beleri, nga burgu, dha mesazhin e tij pas fitores.

“Gjatë gjithë këtyre muajve u forcua nga besimi im se drita fiton mbi errësirën dhe se fuqia e demokracisë mund të fshijë çdo grusht shteti, për sa kohë që ka vullnet dhe besim në një qëllim më të lartë. Ne luftuam për demokracinë, shtetin ligjor dhe liritë dhe dinjitetin e qytetarëve. Ndeshja u zhvillua në kushte të pafavorshme, të paimagjinueshme për një vend që dëshiron të bëhet anëtar i familjes evropiane dhe u fitua falë nderit dhe krenarisë së grekëve.

Dua të falënderoj grekët që më nderuan me votën e tyre, familjen time që ishte mbështetja dhe zëri im, miqtë në të gjithë Greqinë që më qëndruan në krah në sprovën më të vështirë të jetës sime. Dhe sigurisht Kyriakos Mitsotakis që më dha mundësinë të jem kandidat, për të cilin do të jem gjithmonë mirënjohës.
Si eurodeputet do të punoj shumë për të qenë i dobishëm për fraksionin tim dhe mbi të gjitha për vendin tonë.”, tha ai në reagimin e tij.

(BalkanWeb)

Teliti: Protesto nesër për një bashki të qytetarëve!

NënKryetari i Këshillit Bashkiak Tiranë, Dorjan Teliti, i bën thirrje qytetarëve të Kryeqytetit ti bashkohen protestës së ditës së nesërme para Bashkisë Tiranë për të kërkuar dorëheqjen e shefit politik të 5D & inceneratorit fantazëm, Kryebashkiakut Veliaj që në vend që të përballet me qytetarët dhe opozitën rrethohet nga skafandrat policore.

Postimi i plotë:

Protesto nesër për një bashki të qytetarëve!

Protesto për një bashki që shërben e jo që rrethohet me gardhe policore e kyçet me zinxhirë korrupsioni.

Protesto për taksat e rritura që gllabërohen cdo ditë nga pushteti dhe drejtorët e tij.

Protesto për biznesin që listat e borxheve shton, ndërkohë që falimenti u troket cdo ditë që kalon.

Protesto për cerdhet e kopshtet që i mungojnë kryeqytetit, ndonëse 50 milionë euro kemi paguar vetëm për taksën “gjoja të përkohshme” të infrastrukturës arsimore.

Protesto për hapësirat që zhduken dhe kullat që mbijnë si kërpudhat, duke na marrë frymën në Tiranën 18 herë më të ndotur se normat e lejuara të OBSH-së.

Protesto për zhulin që shtresë zë rrugëve të Tiranës dhe makinat larëse të rrugëve janë thjesht kujtim i së kaluarës.

Protesto për 132 milionë eurot e zhdukura nga inceneratori fantazëm i Tiranës.

Protesto për abuzimet me pronën publike dhe private vetëm e vetëm si e si tu jepen miqve për zhvillim e përfitim të ngushtë personal.

Protestoni qytetare nesër në 11.00 para bashkisë, protestoni bashkë me ne ndaj arrogancës së pushtetit që nuk njeh ligj por qeveris me “maliq”.

Të gjithë bashkë do ja dalim, Tirana do i kthehet qytetarëve.

Ndotja e liqenit të Komanit fenomen shqetësues, vizitorët: Këto imazhe e dëmtojnë turizmin

Fenomeni i ndotjes së liqenit të Komanit tashmë është bërë një fenomen shqetësues dhe i përvitshëm duke rrezikuar seriozisht sezonin turistik në pikat më të frekuentuara të veriut të Shqipërisë siç janë grykëderdhja e lumit të Shales, Valbona etj.

Vizitorët të cilët udhëtojnë drejt këtyre pikave turistike shprehen se këto imazhe me ndotje e dëmtojnë turizmin….

Edhe pse ka pasur disa ndërhyrje nga vullnetarë mjedisor dhe institucione të cilët janë munduar sadopak që ta pastrojnë liqenin e Komanit përsëri mbetjet urbane dhe ato drusore janë pjesa shqetësuese përgjatë lundrimit në këtë liqen.

(BalkanWeb)


Send this to a friend