VOAL

VOAL

Ambasadorja e LSI në OKB Gjenevë ka cënuar financat publike – Nga Marjeta Stefanllari

January 10, 2017
blank

Komentet

blank

Saraçi: Drejtësia amerikane po heton edhe në Shqipëri për kompaninë e McGonigal

Kryeredaktor i SYRI TV, Romir Saraçi, në një intervistë me moderatoren Armela Ferko ka folur për thellimin e aferës “McGonigal” në SHBA dhe nisjen e sekuestrimit të pasurive.

Saraçi ka theksuar se ndërkohë që drejtësia amerikane kërkon sekuestrimin e pasurive të McGonigal në këto pasuri përfshihet edhe një kompani e McGonigal që ndodhet në Shqipëri.

Sipas gazetarit, aktiviteti i drejtësisë amerikane po shtrihet edhe në Shqipëri për kompaninë e McGonigal-Rosini-Neza-Disdari që kanë hapur në Shqipëri.

“Këta personazhe të lidhur drejtpërdrejtë me rusët dhe ne duhet të dimë aktivitetin e tyre në Shqipëri pasi kemi folur për fusha nafte, puse nafte, për oligarkë rusë që kanë marrë koncesione nafte drejtpërdrejtë dhe del i përfshirë Damian Gjiknuri dhe kjo është detyrë e drejtësiëë shqiptare”, u shpreh Saraçi.

Saraçi: Këto janë dokumenta zyrtare të drejtësisë amerikane që japin fakte të reja sa i përket kësaj çështje. Është zbardhur episodi që lidh McGonigal, Agron Nezën dhe Deripaskën, pra këta dy personazhe me kompanitë ruse. Zbardhet gjithashtu si janë paguar këta personazhe nga oligarkët rus. Bëhet fjalë për pesë pagesa duke filluar që në gusht të 2021. Agron Neza kishte bërë pjesë të kompanisë së tij McGonigal duke i dhënë akses në llogaritë e kompanisë, kontaktet e kompanisë, email madje edhe një numër telefoni të paregjistruar të cilin McGonigal e përdorte për të mos dalë në skenë me emrin e tij dhe të shmangte numrin personal që e kishte të deklaruar pranë autoriteteve amerikane derisa ishte në detyrë.

Kur transaksionet vijnë në adresë të Agron Nezës ai pyet McGonigal nëse janë të sigurta dhe McGonigal përgjigjet se janë pagesa të rregullta që vijnë nga djali i një oligarku rus të cilin ai e kishte ndihmuar. Këto janë detaje që gjenden në akt-akuzën amerikane mbi bazën e të cilave kanë kërkuar edhe sekuestrimin e pasurive të McGonigal. Një pagesë që ka filluar në gusht në 2021 dhe katër pagesë të tjera në vlerë 42 mijë dollarë.

Skema funksiononte e tillë që nga bankat ruse ato transferoheshin në Qipro dhe nga Qipro ato transferoheshin në llogaritë e kompanisë së Agron Nezës në New Jersy dhe më pas tërhiqeshin nga McGonigal. Kjo është dosja e New York.

Këta personazhe janë të njëjtit që janë të përfshirë kokë e këmbë në aferat me kryeministrin shqiptar ruso-McGonigal-Rama.

Ndërkohë që drejtësia amerikane kërkon sekuestrimin e pasurive të McGonigal në këto pasuri përfshihet edhe një kompani e McGonigal që ndodhet në Shqipëri. Aktiviteti i drejtësisë amerikane po shtrihet edhe në Shqipëri për kompaninë e McGonigal-Rosini-Neza-Dizdari që kanë hapur në Shqipëri.

Këta personazhe të lidhur drejtpërdrejtë me rusët dhe ne duhet të dimë aktivitetin e tyre në Shqipëri pasi kemi folur për fusha nafte, puse nafte, për oligarkë rusë që kanë marrë koncesione nafte drejtpërdrejtë dhe del i përfshirë Damian Gjiknuri dhe kjo është detyrë e drejtësisë shqiptare.

Ne kemi një kallëzim në SPAK prej daljes së skandalit dhe SPAK duhet minimalisht të njoftonte se deri ku janë këto hetime”.

blank

Gratë ukrainase që luftojnë në vijën e frontit

VOA/Myroslava Gongadze

Që nga pushtimi i Rusisë në shkurt të vitit 2022, dhjetëra mijëra gra janë bashkuar vullnetarisht në Forcat e Armatosura të Ukrainës. Nga fundi i vitit të kaluar, ministria ukrainase e mbrojtjes thotë se pothuajse 60,000 gra shërbenin në ushtri. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Myroslava Gongadze u takua me dy ish-gazetare që kanë një vit që po luftojnë për Ukrainën.

U takuam për herë të parë me Marharyta Rivchachenko në shtator pranë qytetit të Iziumit. Ajo shoqëroi një ekip televiziv të Zërit të Amerikës që kërkonte krime të dyshuara lufte nga forcat ruse. Me pamje të brishtë, por të guximshme, ajo na tregoi rrugën drejt një varri masiv të sapo zbuluar.

Tani një oficere shtypi për komandën e ushtrisë, ajo u thirr në kryeqytet. Ne u takuam përsëri në zyrën e “Ukrainska Pravda”, një gazetë në internet ku ajo kishte punuar para luftës.

Kur rusët hynë në Kiev në shkurt 2022, babai i saj u regjistrua në ushtri, po ashtu edhe i dashuri i saj. Marharyta vendosi të bëjë të njëjtën gjë, duke u regjistruar me forcat e mbrojtjes territoriale.

“Mendova se nëse do të kisha një armë, do të bëja diçka më shumë për jetën time… Nuk doja të largohesha nga Ukraina. Doja të bëja diçka më shumë për vendin tim.”

Ajo thotë se gjëja më e vështirë në luftë, është kur dëgjon për vdekjen e miqve të tu.

“Nuk kam frikë të kthehem në rajonin e Donetskut të luftoj, sepse ndihem shumë mirë me ushtarët e mi. Por është pak e vështirë të mendoj për njerëzit e mi, miqtë e mi, babanë tim. Tani është në Bakhmut, i dashuri im. Nuk është e vështirë të shërbesh, është vështirë të presësh për dikë nga fronti”, thotë Marharyta Rivchechenko për Zërin e Amerikës.

Ish-gazetarja televizive Anastasia Blyshchyk u regjistrua gjithashtu me Forcat e Armatosura të Ukrainës. Me origjinë nga Khersoni, ajo thotë se kishte tre vjet që donte të shkonte në ushtri, por hezitonte. Kjo ndryshoi kur rusët nisën një ofensivë në shkallë të gjerë. Duke ecur përgjatë sheshit Mykhailivska në Kiev, pranë mjeteve të blinduara ruse që janë ekspozuar të rrënuara, ajo kujton momentin vendimtar.

“Më 24 shkurt i dërgova mesazh të fejuarin tim – gazetar dhe ushtar i Brigadës 95 Sulmuese Ajrore – Oleksandr Makhov. Më 25 shkurt më telefonoi dhe më pyeti si isha. I thashë se do të regjistrohesha në ushtri dhe ai e mbështeti vendimin tim”.

Më pas ndodhi tragjedia. Në maj, i fejuari i saj u vra në betejat për Iziumin.

“Dukej se njerëzit si ai ishin të pavdekshëm. Mendova se mund t’i ndodhte kujtdo, por jo atij. Dhe kur mora telefonatën … nuk doja që askush të dëgjonte atë që dëgjova. Ishte e vështirë”, thotë Anastasia Blyshchyk.

Gati një vit më vonë larg frontit, pavarësisht fitoreve të mëdha, pikëllimi i saj është ende i pranishëm.

“Aty e kam më të lehtë… Pashë me sytë e mi çlirimin e Iziumit, çlirimin e fshatit Dovhenke, ku vdiq Sasha… Iziumi dhe Dovhenke janë tonat, por kjo nuk më bën të ndihem më mirë”.

Anastasia e cila mezi pret të kthehet në front, shpjegon se çfarë do të thotë fitorja për të.

“Fitorja do të vijë jo vetëm kur të kthejmë të gjitha territoret tona, por kur të pastrojmë vendin nga të gjithë tradhtarët, kur të gjithë ukrainasit të kuptojnë se gjuha jonë është arma më e fuqishme dhe kur të ketë respekt për të gjithë ata … që janë tani në vijën e frontit”.

blank

PEC press release: PEC demands the immediate release of Wall Street Journal reporter detained in Russia

 

Geneva, 30 March 2023 (PEC) Wall Street Journal reporter arrested by Russian authorities, accused of espionage. Press Emblem Campaign (PEC)  demands the immediate release of the journalist who was only doing his job.

The FSB security services said they had “halted the illegal activities of US citizen Evan Gershkovich,” saying the Wall Street Journal reporter was “suspected of spying in the interests of the American government.” The announcement marks a serious escalation in Kremlin’s efforts to silence independent media, a crackdown that gained momentum following Russia’s military operation in Ukraine last year, denounced the PEC.

Gershkovich, 31 was working with press accreditation issued by the Russian foreign ministry. The FSB statement said he had been detained for gathering information “on an enterprise of the Russian military-industrial complex” in Yekaterinburg (1,800 kilometres east of Moscow).

Following the news of his arrest, the Wall Street Journal issued a statement on Thursday, saying it was “deeply concerned for the safety of Mr. Gershkovich.” The Wall Street Journal vehemently denies the allegations from the FSB. Gershkovich could face up to 20 years in prison if convicted of espionage.

Before joining the Wall Street Journal Gershkovich, 31, worked for Agence France Presse (AFP) in Moscow. He was previously a reporter based in the Russian capital for The Moscow Times. He is the first reporter for an American news outlet to be arrested on espionage charges in Russia since the Cold War.

blank

Gjykata fundos McGonicalin- Rëndohen akuzat, Juria kërkon konfiskimin e pronave

Juria e Madhe në Gjykatën e Distriktit Jugor të New Yorkut ka rënduar pozitat e Charles Mcgonigal në gjyqin për çështjen ruse. Edhe pse Gjykata vendosi ta mbyllë gjyqin për publikun, MCN ka mundur të sigurojë akuzat e reja ndaj ish agjentit të FBI-së, të cilët jo vetëm që rëndojnë ndjeshëm pozitat e tij, por zbulojnë fakte të reja edhe për shqiptaro-amerikanin Agron Neza.

Sipas dokumenteve, Juria e Madhe në Gjykatën e New Yorkut ka kërkuar konfiskimin e të gjitha pronave, sendeve personale dhe llogarive bankare të Charls McGonigal, të cilat rrjedhin nga pagesat që ai ka marrë nga oligarku rus Deripaska. Juria ka vendosur gjithashtu, në rast se pronat janë tjetërsuar të kërkojë konfiskimin në masë të barabartë në prona apo sende të tjera të McGonigal.

Ky vendim i Jurisë së Madhe ka ardhur pas zbulimit të fakteve të reja për lidhjen e McGonigal me Deripaskën. Sipas akuzës, ish-zyrtari i lartë i FBI ishte i vetëdijshëm se po shkelte ligjin duke punuar për Deripaskën, ndaj është munduar të fshehë pagesat.

Juria e Madhe thotë se fillimisht, McGonigal dhe Shestakov përdorën një kompani nga New Jersey për të transferuar paratë e Deripaskës. Akuza nuk e përmend emrin e pronarit të kompanisë, duke e quajtur atë vetëm “miku”. Por tashmë ky nuk është më sekret, pasi është zbuluar se personi në fjalë është Agron Neza.

Sipas akuzës, McGonigal dhe Shestakov fillimisht falsifikuan firmën e Nezës dhe i transferuan paratë përmes kompanisë së tij, pa dijeninë e shqiptaro amerikanit. Kur Neza u vu në dijeni të këtyre transaksioneve ai e pyeti McGonigal se pse një bankë ruse ishte duke transferuar para në llogarinë e tij? McGonigal iu përgjigj se bëhej fjalë për pagesa të ligjshme që buronin nga një punë që ai po bënte për një djalë të pasur rus.

Neza pranoi dhe vendosi ti transferojë fondet nga kompania e tij në llogarinë personale të McGonigal. Sipas akuzës bëhet fjalë për një pagesë prej 51 mijë dollarësh të kryer në 13 gusht të vitit 2021 dhe 4 pagesa të tjera mujore nga 41 mijë e 790 dollarë të kryera gjatë periudhës 18 gusht-18 nëntor 2021.

Këto para u paguan nga një bankë ruse tek një kompani në Qipro. Më pas kompania qipriote i transferoi tek kompania e Nezës në New Jersyey dhe ky i fundit ia kaloi McGonigal.

Gjykata thotë se Neza i kishte lejuar pjesëmarrjen në biznes McGonigal gjatë kohës që ky i fundit shërbente ende në FBI. Më tej akoma, Neza i kishte siguruar McGonigalit një email të kompanisë si dhe një telefon me emër fals, të cilat McGonigal i përdorte për të fshehur punën që bënte për kompaninë e Nezës gjatë kohës që ishte në FBI.

Akuzat e reja të Jurisë së madhe rëndojnë ndjeshëm pozitat e McGonigal, i cili tani akuzohet për komplot ndaj Aktit të Fuqive Ekonomike për Emergjencat Ndërkombëtare, pastrim parash dhe deklarim të rremë. Për këto arsye Juria e Madhe ka kërkuar konfiskimin e të gjitha pronave, llogarive dhe sendeve personale që burojnë nga transfertat e fshehta. MCN

blank

E PLOTE- American Thinker: Rama dhe McGonigal u korruptuan nga kinezët, SHBA po toleron regjimin në Shqipëri

Nga John O’Connor, American Thinker

Dy raste korrupsioni kanë dalë në dritë së fundmi, të dyja përfshijnë vende të huaja. Ajo që mund t’u interesojë qytetarëve amerikanë, të dyja këto hedhin dritë mbi aktivitetet e dyshimta të Hunter Biden në lidhje me interesat e huaja vitale të Shteteve të Bashkuara. Nëse ato ndihmojnë edhe në nxjerrjen e konkluzioneve në lidhje me mbajtjen e dokumenteve nga Presidenti Biden, atëherë bëhen çështje për jurinë e opinionit publik.

Një nga këto raste përfshin bastisjen e fundit nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në shtëpinë e oligarkut më të korruptuar të Ukrainës, Igor Kolomoisky, me dyshimin e përvetësimit të një miliard dollarëve nga dy kompanitë më të mëdha të naftës në vend. Akti pason sanksionet amerikane mbi Kolomoisky më 2021, duke i ndaluar hyrjen në SHBA atij dhe familjes. Zelensky e di që duhet të ndëshkojë korrupsionin nëse dëshiron të vazhdojë të marrë ndihma të huaja për luftën kundër Rusisë.

Rasti i dytë i korrupsionit që doli në dritë është akuza kundër ish-zyrtarit të lartë të kundërzbulimit të FBI-së në New York, Charles McGonigal.  Gjatë kohës që drejtonte zyrën e kundërzbulimit në New York, nga 2016 deri më 2018, ai mbajti të fshehura marrëdhënie korruptive që përfshinin shuma të mëdha parash me dy agjentë të kryeministrit të korruptuar të Shqipërisë, Edi Rama, dhe agjentë të oligarkut rus Oleg Deripaska, të cilin prokurori special i Russiagate, Robert Mueller, e deklaronte si të lidhur ngushtë me Presidentin Vladimir Putin.

Të dy rastet janë histori që të përziejnë zorrët me një agjent të nivelit të lartë në FBI që përdor postin në përfitim të interesave të rivalëve të huaj. Megjithatë, në pamje të parë duket sikur kanë pak lidhje serioze me SHBA, kështu që pse duhet të shqetësohemi?

Le ta nisim me gjërat më të thjeshta, për të cilat kemi diskutuar më parë në lidhje me Igor Kolomoisky. Kujtoni se në prill dhe maj 2014, Hunter Biden dhe partneri i tij Devon Archer u punësuan si drejtorë nga kompania ukrainase e energjisë, Burisma, secili për 1 milion dollarë në vit. Hunter Biden mori edhe detyra fitimprurëse për një firmë ligjore me të cilën ai ishte i lidhur. Pronari kontrollues i Burisma? Po, e gjetët: Igor Kolomoisky, partneri i heshtur i shumicës pas zyrtarit në dukje numër një (por realisht numri dy), Presidentit të Burisma, Mycola Zlochevsky. Zyrtari numër tre ishte Vadym Pozharskiy.

Pasi punësimit të Hunter, gjëra të mira filluan të ndodhnin për Igor Kolomoisky. Për shembull, ai më në fund mundi të merrte një vizë për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara bashkë me familjen, gjë që kërkonte ndikim në Departamentin e Shtetit.

Pasi personazhi kryesor i yni për Ukrainën, zëvendëspresidenti i atëhershëm Joe Biden nxiti dhënien e 3 miliardë dollarëve si ndihmë e huaj për Ukrainën, një pjesë e madhe u drejtua për nga institucioni më i madh financiar atje, PrivatBank, 1.7 miliard dollarë prej të cilave shkuan në huatë e PrivatBank nga dega e saj në Qipro. Kreditë ishin për gjashtë kompani të siguruara me kontrata për dërgimin e mallrave nga kompani të huaja. Paratë rrodhën te shitësit, por mallrat nuk u dërguan kurrë, dhe pronarët e PrivatBank fituan 1.7 miliardë dollarë, të gjitha përmes këtyre kompanive guaskë jashtë shtetit. Aksioneri kryesor i PrivatBank? Igor Kolomoisky, klienti i Hunter Biden.

Përfundimisht, PrivatBank hyri në gropë për 5.6 miliardë dollarë, të gjitha me sa duket në xhepat e Kolomoisky dhe bashkëpunëtorëve të tij. Kolomoisky nuk u arrestua apo burgos dhe jetoi i pandëshkuar në Ukrainë gjatë vitit 2016. Megjithatë, ndërsa zëvendëspresidenti Joe Biden po linte detyrën, Kolomoisky u largua nga Ukraina. Lind pyetja nëse kishte gëzuar mbrojtje më parë.

Kur prokurori ukrainas Viktor Shokin hetoi Burisma për korrupsion dhe bastisi shtëpinë e Mykola Zlochevsky, Hunter Biden u bë jashtëzakonisht aktiv. Rezultati ishte se babai i Hunterit ndikoi që Shokin të shkarkohej nga detyra, me kërcënimin e bllokimit të 1 miliard dollarëve ndihmë financiare nëse ai nuk shkarkohej.

Paditë për korrupsion kundër Burisma u zgjidhën me kompromise të favorshme për palën e akuzuar, pasi çështjet u transferuan nga zyra e prokurorit Shokin në Zyrën Kombëtare Anti-Korrupsion të Ukrainës (NABU), joqeveritare, e ndikuar nga një agjent i FBI-së i vendosur nga Drejtori James Comey.

Tani te McGonigal. McGonigal mori pará nga agjenti i Oleg Deripaskës për të ndihmuar në heqjen e sanksioneve amerikane mbi të, si dhe për të hetuar një oligark rival, në të dy rastet duke përdorur burime të inteligjencës amerikane. Ai mori pará edhe nga një ish-oficer i zbulimit shqiptar për të bindur kryeministrin e korruptuar Rama që të mos u jepte kontrata për shpime nafte disa kompanive me front rus dhe t’ua jepte ato kompanive me të cilat ishte i lidhur vetë. Njëra nga kompanitë del se ka qenë CEFC China Energy.

Një person kyç i përmendur në padinë kundër McGonigal në lidhje me kryeministrin shqiptar është njëfarë Dorian Duçka. Duçka ka qenë i punuar nga firma globale kineze e energjisë CEFC; ai ka qenë edhe i lidhur ngushtë me kryeministrin Rama saqë mbante titullin “këshilltar investimesh”. Duket se CEFC ndikuar në mënyrë korruptive te Rama për të marrë licencat e shpimeve.

Edhe Hunter Biden ka punuar me CEFC, një zyrtar i së cilës i dhuroi një diamant 3.16 karat dhe sende me vlerë 100 mijë dollarë. Hunter dhe ortakët fituan me lehtësi 5 milion dollarë duke rregulluar blerjen nga ana e CEFC të aseteve energjetike amerikane e kanadeze, shitja e të cilave duhej miratuar nga agjencitë qeveritare amerikane.

Kujtoni se si Tony Bobulinski deklaroi, në lidhje me marrëveshjet e tij me Hunter për CEFC, se 10% e pronësisë së sipërmarrjes ishte për “Të Madhin”, për të cilin thoshte se, logjikisht, ishte Joe Biden.

Më 2017, SHBA paditi zyrtarin e CEFC, Patrick Ho, për përpjekje për të korruptuar zyrtarë në Çad e Uganda për sigurimin e kontratave të shpimit për CEFC. Telefonata e parë e Ho pas arrestimit? Për James Biden, vëllai i Joe Biden.

Me shpejtësi, Hunter mori Ed Kim si avokat mbrojtës të Ho. Kim i kërkoi emrat e zyrtarëve të FBI-së me të cilët Hunter kishte njohje. Nuk i dimë emrat e tyre, por është logjike që njëri mund të jetë agjenti i ndikuar nga CEFC, Charles McGonigal.

Kujtoni që lidhja e McGonigal me Ramën ishte Dorian Duçka i CEFC. Në laptopin e Hunterit ka një zinxhir emailesh me grupin e CEFC për t’u kujdesur për Dorian Duçkën si shpërblim për ndihmën e tij në fazat e hershme. Duket se aktivitetet kryesore të CEFC përfshinin prokurimet korruptive të aseteve energjetike për importuesin e uritur të energjisë, Kinën. A besonte CEFC se po blinte influencë në qeverinë e SHBA përmes Hunter? Ky është një konkluzion i besueshëm. CEFC tani ka shpallur falimentin, gjë që nuk ndodh nëse qeveria kineze nuk dëshiron të ndodhë. Trysnia e madhe mbi CEFC, sidomos pas zbulimit të laptopit të Hunterit, ishte e tepërt edhe për Kinën.

Tani kthehemi te Burisma. Ndërsa Joe Biden ka pohuar se nuk ka lidhje me marrëdhëniet e biznesit të Hunterit, laptopi i mallkuar tregon numrin 3 të Burismas, Pozharsky, që i shkruan Hunterit për ndihmën e tij, të paspecifikuar, menjëherë pas punësimit të Hunterit. Një vit më vonë, ndërsa Shokin rriti presionin mbi Burisma, Pozharsky u takua me zëvendëspresidentin Biden, organizuar nga Hunter Biden, gjë për të cilën Pozharsky e falënderon Hunterin në email. Muaj më vonë, Shokin u shkarkua nga detyra.

Kur Hunter kishte audicionin për t’u punësuar nga Burisma, ai dërgoi një email të gjatë në lidhje me perspektivat e Ukrainës për shpimin në det, të prekura si nga veprimtaria ruse ashtu edhe nga sanksionet e SHBA, që dukej sikur ishte marrë nga ndonjë raport i inteligjencës amerikane të nivelit të lartë. Me sa duket, qëllimi nuk ishte të bindte klientin e mundshëm të Hunterit se ai vetë ishte një këshilltar i shkëlqyer i politikës së jashtme. Përkundrazi, ishte për të bindur marrësin se ai kishte akses në burimet konfidenciale të inteligjencës, siç dëshmon gjuha e inteligjencës në raportin e tij.

Tani e dimë se Qendra Penn-Biden për Angazhimin Global u themelua nga zëvendëspresidenti Biden pas largimit nga detyra. Ai u financua nga 67 milionë dollarë të raportuara si pará kineze. E dimë se mjetet më të vlefshme të inteligjencës amerikane janë informimet presidenciale. Konferencat presidenciale nga viti 2013 deri në vitin 2016 ishin ndër dokumentet e zbuluara së fundmi në Qendrën Penn Biden. Ka një fotografi në laptopin e Hunterit të kutisë së dokumenteve të bankierëve me fjalën “e rëndësishme” shkruar sipër, duke iu referuar dokumenteve të përfshira në kuti.

Një numër dokumentesh sekrete u gjetën në shtëpinë e Joe Biden, e marrë me qira nga Hunter për 50,000 dollarë në muaj. Duken si shumë pará. Me pak fjalë, mund të ndodhë që këto dokumente të klasifikuara të jenë kuruar, përzgjedhur dhe përdorur për një qëllim të caktuar. Hunter ende nxjerr fitime nga pronësia prej 10% në fondin shumëmiliardësh Bohai Harvest, financuar nga Banka e Kinës.

A ka ndonjë lidhje këtu me rinisjen e butë të politikës për Kinën nga Administrata Biden? E njëjta administratë e ka dorën e lehtë edhe për regjimin e korruptuar shqiptar, i lidhur shumë me kartelin kryesor meksikan të drogës, Sinaloa, që bashkë me Shqipërinë pastron paratë e kartelit dhe shërben si pika kryesore hyrëse evropiane për kokainën. Qeveria e korruptuar e Ramës që mundëson drogën nuk është sanksionuar kohët e fundit nga Sekretari i Shtetit Anthony Blinken. Megjithatë, rivali konservator i Ramës, ish-kryeministri Sali Berisha, jashtë funksioni që më 2013 dhe jo problemi që paraqet kryeministri aktual, u sanksionua për korrupsion. Por njeriu më i afërt me Ramën është edhe i afërt me Hunter Biden, pra Dorian Duçka.

Një shënim i fundit: oligarku Oleg Deripaska luajti rol kryesor në nxitjen e fushatës kundër Presidentit Trump për lidhjet me Rusinë. Inspektori i Përgjithshëm Michael Horowitz detajoi se si zyrtari numër 4 i Departamentit të Drejtësisë, Bruce Ohr, loboi për të ndihmuar Deripaskën, duke u shpjeguar bashkëpunëtorëve të tij se Deripaska po ndihmonte për të kapur Donald Trump.

Dhe, po, Christopher Steele, i dosjes së famshme Steele, punonte për fushatën e Hillary Clinton, por mbrojtësi i tij kryesor prej vitesh ishte Oleg Deripaska. Një nga raportet e para të FBI-së për Christopher Steele u dërgua në FBI nga agjenti i saj në Londër për trajtim në zyrën e New Yorkut. Agjenti i ngarkuar: Charles McGonigal.

E mbajmë mend që Donald Trump u akuzua për thirrjen drejtuar presidentit të ri ukrainas Zelensky, me të cilën i kërkonte hetim për korrupsionin e Bidenëve? Kush ishte mbështetësi kryesor i Zelenskit që u rikthye në vend pas mërgimit më 2016? Igor Kolomoisky.

Së fundmi, kujtojmë se një dëshmitar kryesor në procedurat e fajësimit ndaj Trump ishte ish-ambasadorja e Ukrainës, Maria Yovanovich, e cila ishte emëruar pak përpara se Trump të merrte detyrën, me kërkesë të zëvendëspresidentit Joe Biden.

Pra, kur Trump mori detyrën, armiqtë e tij ishin në poste dhe ata e sulmuan atë para se t’i sulmonte ai. James Comey është një figurë e tillë, Yovanonich një tjetër dhe miku i Putinit, Deripaska, një tjetër.

Kur bashkëpunëtorët e administratës së Bidenit hedhin poshtë çdo sugjerim për marrëdhënie korruptive të përqendruara rreth Hunter Bidenit, që ndoshta përfshijnë edhe të atin, dhe kur shpërfillin mbajtjen e paligjshme të dokumenteve sekrete me vlerë nga Presidenti Biden, atëherë kemi të drejtë të ngremë vetullat të habitur.

*John D. O’Connor është një ish-prokuror federal në SHBA.

blank

A mund të ringjallen Telekomi dhe Trepça nga Fondi Sovran?

Luljeta Krasniqi-Veseli

Ndërmarrjet publike të Kosovës Telekomi dhe Trepça – dikur motorë të ekonomisë – vështirë se mund të rimëkëmben përmes Fondit Sovran, thotë Berim Ramosaj, ligjërues i lëndëve ekonomike në Universitetin e Prishtinës.

“Kam dilema, duke u bazuar edhe në faktin se pronësia publike është burimi kryesor i korrupsionit dhe nepotizmit në ekonominë e Kosovës”, thotë ai për Radion Evropa e Lirë.

Qeveria e Kosovës ka paraparë që Fondi Sovran t’i marrë nën pronësi të gjitha asetet strategjike të vendit, përfshirë gjigantin metalurgjik Trepça, Telekomin e Kosovës, Korporatën Energjetike të Kosovës, Korporatën e Thëngjillit e të tjera.

Fondi do ta ketë, pastaj, përgjegjësinë ekskluzive për të investuar në rritjen e vlerës së tyre.

Ramosaj thotë se ndërmarrjet që janë nën pronësi të shtetit, operojnë vazhdimisht me afarizëm të dobët. Sipas tij, problemi qëndron edhe te ndërhyrja e politikës në përzgjedhjen e bordeve që i mbikëqyrin ato.

“Në bordet e ndërmarrjeve publike zgjidhen zakonisht njerëz joprofesionistë dhe kjo bën që ndërmarrjet të performojnë dobët”, thotë Ramosaj.

Sipas tij, zgjidhje do të ishte privatizimi.

“Për ta rimëkëmbur Telekomin [për shembull], duhen investime të mëdha që mund t’i bëjnë vetëm kompanitë e suksesshme, që kanë kapital të mjaftueshëm dhe udhëheqje të suksesshme”, thotë Ramosaj për Radion Evropa e Lirë.

Histori e gjatë privatizimi

Nga viti 2003, në Kosovë janë privatizuar mijëra asete dhe ndërmarrje shoqërore. Kjo ka ndodhur pasi shumica e tyre pas luftës, më 1999, kanë mbetur pa mirëmbajtje, me teknologji të vjetruar dhe pa investime për një kohë të gjatë.

Procesin e privatizimit e ka nisur Agjencia Kosovare e Mirëbesimit (AKM), ndërsa e ka vazhduar Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP).

Kjo e fundit, aktualisht, është duke krijuar listën e aseteve, të cilat do t’i barten Fondit Sovran të Qeverisë së Kosovës.

Me themelimin e Fondit Sovran, AKP-ja do të shuhet.

Telekomi i Kosovës operon me humbje

Telekomi i Kosovës është kompani publike, e transformuar në shoqëri aksionare, që pritet t’i kalojë Fondit Sovran. Qeveria e Kosovës është pronare e të gjitha aksioneve të Telekomit.

Deri në vitin 2015, kjo ka qenë kompania më fitimprurëse në vend.

Madje, nga viti 2008 deri më 2015, ajo i ka paguar Qeverisë së Kosovës mbi 250 milionë euro dividenda – mjete që ndahen kur kompania shënon rezultate të mira financiare.

Por, në vitin 2022, Zyra Kombëtare e Auditimit, që është institucioni më i lartë i kontrollit ekonomik dhe financiar në Kosovë, ka gjetur se Telekomi, në shtatë vjetët paraprakë, ka operuar me humbje.

Sipas raportit, humbjet e akumuluara deri më 31 dhjetor, 2021, arrijnë vlerën e afro 80 milionë eurove.

Raporti ka gjetur se rënia e performancës ka ndodhur kryesisht për shkak të keqmenaxhimit dhe keqpërdorimeve.

Humbjet në Trepçë: Mbi 600 mijë euro në muaj

Ngjashëm si Telekomi i Kosovës, edhe gjiganti metalurgjik Trepça ka operuar me humbje viteve të fundit.

Dikur shtylla kryesore e ekonomisë së Kosovës, Trepça pritet t’i kalojë, po ashtu, Fondit Sovran. Sot është shoqëri aksionare: 80 për qind e aksioneve janë të Qeverisë së Kosovës, kurse 20 për qind janë të punonjësve të ndërmarrjes.

Në raportin e publikuar vitin e kaluar, Zyra e Auditorit ka gjetur se kjo ndërmarrje, gjatë periudhës 2019-2021, nuk ka arritur të jetë efikase në shfrytëzimin dhe përpunimin e burimeve minerare.

Gjatë kësaj periudhe, Trepça ka operuar me humbje mujore mbi 600 mijë euro, thuhet në raport. Sipas tij, teknologjia dhe infrastruktura e vjetruar kanë pasur rol kyç në performancën e dobët të ndërmarrjes.

“Trepça nuk ka arritur t’i krijojë parakushtet e duhura për operim, të cilat do të siguronin shfrytëzim efikas dhe fitimprurës të burimeve minerare”, thuhet në raportin e Zyrës së Auditorit.

Shala: Fondi Sovran nuk ka burime të mjaftueshme financimi

Ish-menaxheri i Trepçës, Ferat Shala, thotë për Radion Evropa e Lirë se Trepça nuk duhet të futet në Fondin Sovran.

“Sfidat janë të mëdha dhe nuk konsideroj që një fond i tillë mund të ndikojë në afat të shkurtër dhe të mesëm në zhvillimin e saj. Trepça duhet të funksionojë kështu siç është – shoqëri aksionare”, thotë Shala, njëherësh deputet i opozitës në Kuvendin e Kosovës.

Për ta rimëkëmbur Trepçën, ai thotë se duhet bërë rivitalizimi komplet i ndërmarrjes, teknologjisë dhe resurseve, në mënyrë që pastaj të rritet kapaciteti prodhues.

“Me kapacitetin e vet që ka Trepça është e pamundur të rivitalizohet pa një subvencionim të fuqishëm prej qindra miliona eurosh. Fondi Sovran e ka tërë kapacitetin themeltar 20 milionë euro – që është i pamjaftueshëm”, thotë Shala.

Deri ku ka arritur krijimi i Fondit Sovran?

Projektligj për Fondin Sovran është aktualisht në konsultime publike dhe, sipas programit legjislativ të Qeverisë, pritet të miratohet brenda këtij viti.

Projektligji e definon Fondin Sovran si institucion investues dhe zhvillimor të Kosovës.

Kapitali themeltar i Fon­dit Sovran është 20 milionë euro dhe mbulohet nga Qeveria e Kosovës.

Për t’u bartur një aset në pronësi të Fondit Sovran, Qeveria e Kosovës ka vënë kusht që ai të jetë i komercializueshëm dhe të premtojë fitim brenda një periudhe të arsyeshme.

Ish-drejtori menaxhues në Agjencinë Kosovare të Privatizimit, Ekrem Hajdari, ka thënë më herët për Radion Evropa e Lirë se projektligji i Fondit Sovran është kualitativ dhe ofron mundësi për zhvillim ekonomik.

Megjithatë, burimet e financimit të Fondit Sovran janë pakta, sipas tij.

“Gjëja më e rëndësishme në këtë drejtim mbetet financimi i nevojshëm për funksionalizmin e këtyre asteve, në dobi të një interesi të dobishëm financiar dhe zhvillimor në vend. Njëzet milionë euro për fillimin e punës së fondit nuk janë të mjaftueshme”, ka thënë Hajdari.

Kosova, prej vitesh, përballet me probleme ekonomike. Rritja ekonomike vjetore nuk kalon 4 për qind – shifër e pamjaftueshme për të adresuar problemin e papunësisë që e kalon 20-përqindëshin.

Për më tepër, viti i kaluar është mbyllur me normë mesatare të inflacionit gati 12 për qind.​

Zhvillimi ekonomik, në anën tjetër, ka qenë një ndër prioritetet që ka listuar Qeveria aktuale, me në krye Albin Kurtin, kur ka marrë detyrën dy vjet më parë. Disa premtime të saj në këtë aspekt janë realizuar, disa të tjera as që kanë nisur.

blank

“Ishte lidhja e McGonigal me kryeministrin e korruptuar Edi Rama”, revista amerikane: Dorian Duçka në e-mailet e zbuluara në laptopin e djalit të Biden

Pavarësisht se për disa ditë skandali McGonigal u la në qetësi nga mediat ndërkombëtare, revista amerikane “Amerikan Thinker” i është rikthyer sërish sot kësaj çështjeje.

Duke ripërsëritur skemën e mashtrimit të ndjekur nga ish zyrtari i lartë i FBI Charles McGonigal, revista ka bërë një lidhje mes McGonigal, djalit të presidentit amerikan Joe Biden dhe kompanisë kineze CEFC.

Në artikull bëhet i qartë edhe roli i Dorian Duçkës si ndërmjetës mes McGonigal dhe kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, ndërsa më pas sqarohet se ky person ishte pjesë e një zinxhiri e-mailesh të zbuluara në laptopin e djalit të Joe Biden, ku përmendej shpërblimi në lidhje me shërbimet e kryera prej tij.

blank

 

Pjesë nga artikulli:

 

Rasti i dytë i korrupsionit që doli në dritë është aktakuza e ish-agjentit të nivelit të lartë të kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal. Ndërsa kreu i zyrës së kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork nga viti 2016 deri në vitin 2018 dhe më pas, ai kishte marrëdhënie të pazbuluara korruptive që shfaqnin shuma të mëdha pagesash në para me agjentë të kryeministrit të korruptuar shqiptar Edi Rama dhe agjentë të oligarkut rus Oleg Deripaska, të cilit Prokurori i posaçëm Robert Mueller i “Rusigate” ka deklaruar se ishte i lidhur ngushtë me presidentin rus Vladimir Putin .

Të dyja rastet janë qartësisht histori tronditëse të një agjenti të nivelit të lartë të FBI-së që përdor pozicionin e tij për të çuar përpara interesat e rivalëve të huaj.

“McGonigal mori para nga agjenti i Oleg Deripaska për të ndihmuar në heqjen e sanksioneve amerikane kundër tij dhe për të hetuar një oligark rival, të dy të ngarkuar me përdorimin e burimeve të inteligjencës amerikane. Ai gjithashtu mori para nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare për të bindur kryeministrin e korruptuar Rama që të mos jepte kontrata për shpimin e naftës për disa kompani të frontit rus dhe t’i drejtonte ato tek kompanitë me të cilat ai ishte i lidhur. Cila ishte një kompani? Duket se ka qenë CEFC China Energy.

Një hallkë kyçe e shënuar në padinë e McGonigal, ndaj kryeministrit shqiptar ishte një person i paidentifikuar i cili në fakt është një Dorian Ducka. Ducka ishte i punësuar nga firma globale kineze e energjisë CEFC; Ai ishte edhe aq i afërt me kryeministrin Rama, sa mbante titullin e “këshilltarit të investimeve” të Shqipërisë. Duket se CEFC po ndikonte në mënyrë korruptive tek Rama për të marrë kontrata shpimi.

Hunter Biden, djali i presidentit të SHBA Joe Biden, ishte një nga personat me të cilët CEFC “kishte marrëdhënie të mira”, ku një zyrtar i së cilës i dha atij një diamant 3,16 karat dhe 100,000 dollarë blerje. Hunter dhe bashkëpunëtorët e tij fituan më pas pesë milionë dollarë duke “rregulluar” blerjen nga CEFC të aseteve të Energjisë së SHBA dhe Kanadasë, të cilat duhej të miratoheshin nga agjencitë qeveritare të SHBA.

Kujtojmë se Tony Bobulinski pohoi, duke iu referuar marrëdhënieve të tij dhe të Hunter-it CEFC, se 10% e pronësisë së sipërmarrjes ishte për ” Big Guy “, për të cilin ai pretendoi se ishte Joe Biden.

Në vitin 2017, Shtetet e Bashkuara paditën zyrtarin e CEFC-së, Patrick Ho, për përpjekjen për të korruptuar zyrtarët në Çad dhe Ugandë në mënyrë që të merrte kontratat për shpimin e naftës për CEFC. Dehe telefonata e parë e tij pas arrestimit ishte pikërisht për James Biden, vëllain e Joe Biden.

Kujtojmë se kanali i lidhjes mes McGonigal dhe Ramës ishte Dorian Ducka i CEFC. Në laptopin e Hunter-it ka një zinxhir e-mailesh me grupin e tij CEFC për ‘përkujdesjen me shpërblim’ të Dorian Duckës, në lidhje me ndihmën e marrë prej tij që nga fillimi.

Duket se një aktivitet madhor i CEFC ishte prokurimi korruptiv i aseteve të energjisë për importuesin e “uritur për energji”, Kinën.

A besonte CEFC se po blinte ndikim me qeverinë e Shteteve të Bashkuara përmes Hunter? Ky është sigurisht një përfundim i mundshëm. CEFC tani e ka deklaruar veten të falimentuar, çka nuk do të ndodhte nëse qeveria kineze nuk do ta lejonte.bw

blank

Këlliçi: Veliaj, kryebashkiaku që në ekran mbjell pemë dhe në tokë mbijnë pallate

Pak ditë më parë në një nga daljet e tij patetike, që xhirohen me kamera 4K në zyrën e tij dhe më pas u shpërndahen medieve të kapura prej tij, kryebashkiaku në detyrë i Tiranës, Erion Veliaj tha se, ja kishte arritur që të mbillte 1 mln pemë në Tiranë.

Ne fakt, gjithkush që jeton në Tiranë pemët që ka mbjellë Veliaj i ka parë vetëm në ekrane të televizioneve sepse në terren nuk janë mbjellë as 100 mijë rrënjë pemë.

Për këtë deklaratë të Veliajt ka reaguar edhe shtabi elektoral i kandidatit të opozitës për bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi.

Në një video të shpërndare në faqen e tij e Facebook-ut të Belind Këlliçit, është llogaritur se për të mbjellë 1 mln pemë, do të duheshin 30 parqe sa ai i liqenit Artificial të Tiranës.

‘KONTROLL FAKTESH: Kryebashkiaku pretendon se ka mbjellë një milionë pemë në Tiranë të cilat do të përktheheshin në 30 parqe të tjerë të rinj me sipërfaqe të njëjtë me atë të Parkut të Madh të Tiranës.

Veliaj është mbase i vetmi kryebashkiak në botë, që shfaqet në televizor duke mbjellë pemë, kur në realitet qytetarët shikojnë se mbijnë pallate’, shkruhet në tekstin bashkëngjitur videos. syri.net

blank

Bezhani, akuza për Fidel Yllin: Ka pasur kompani bixhozi, ai është levë e shtetit

Ish-kryetari i Komitetit Olimpik Shqiptar, Viron Bezhani, i ftuar në KAFE SHQETO në SYRI TV, ka hedhur akuza në drejtim të Fidel Yllit pas lajmit se qeveria do të rikthejë bastet sportive në vend.

Bezhani ka theksuar se Fidel Ylli është një person që ka përfituar nga kompania e tij e bixhozit Bet07 dhe se ai është një levë e shtetit dhe do bëjë politikën e tyre në këmbim të parave.

Bezhani: Fidel Ylli ka qenë personi që e luante bixhozin dhe kishte kompani për bixhozin, e dimë shumë mirë të gjithë ‘Bet07’, por njëkohësisht ai është dhe një levë e shtetit, dhe si një vartës i tyre, ai normal që do bëjë politikën e tyre dhe normal që nuk ka dalë pa gjë. Dhe këtë e ka vërtetuar koha sot, shiheni sa lekë ka marrë. Normalisht ndryshon komplet…

Gazetari: Akuza të rënda këto për zotin Ylli!

Bezhani: As nuk diskutohet, janë fakte komplet. Ju e keni ndjekur shtypin, 5 miliardë që i janë dhënë Komiteti Olimpik dhe për çfarë janë përdorur, thjesht të gjitha për zotin Ylli. Të gjitha janë abuzime, abuzime në tendera, abuzime në shpërndarje, abuzime në logjistikë, thjesht çdo gjë e bëjnë për fasadë. Asnjë gjë nuk është reale. Nëpër gjimnaze gjoja po shpenzohen lekë, ku shkojnë këto lekë, shkojnë vetëm te njerëzit e tyre, janë shpërndarë lekë te njerëz që nuk lidhje fare me sportin apo sportin përkatës.

blank

Lista me emrat e 62 kandidatëve të koalicionit “Bashkë Fitojmë” për këshillin bashkiak të Tiranës

Lista me emrat e 62 kandidatëve të koalicionit “Bashkë Fitojmë” për këshillin bashkiak të Tiranës.

Lista kryesohet nga mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti i cili doli i dyti në garën e primareve për bashkinë e Tiranës i ndjekur nga Silva Caka nga Partia e Lirisë.

I treti është Endrit Braimllari, ndërsa më pas gazetarja Beti Njuma.

Në listë është dhe aktori i humorit Julian Deda, Enkelejda Fejzo dhe Adriana Kalaja.

 

Lista e plotë

Ilir Alimehmeti

Silva Caka

Endrit Braimllari

Beti Njuma

Arben Tafaj

Floida Kërpaçi

Tedi Blushi

Ilda Zhulali

Dorjan Teliti

Ana Azizaj

Artan Distafa

Alba Kepi

Jonathan Pano

Erion Bixha

Genci Gjokutaj

Keida Kaceli

Fatjon Bathorja

Brunilda Paskali

Blerdi Liçaj

Endira Bushati

Julian Deda

Elona Dhima

Luçian Qafoku

Adriana Kalaja

Bledar Marku

Elona Guri

Ardian Elezi

Festime Serjani

Gentian Kaprata

Nasilda Shyti

Artur Alstafa

Ajshe Isha

Esmeralda Demiraj

Besmir Hoxha

Rudina Koro

Redjon Zefi

Valdete Dashi

Besfort Dashi

Besford Dorezi

Enkeleda Fejzo

Emiljano Kapllani

Brunilda Haxhiu

Xhoel Nonaj

Dave Marku

Endrit Memia

Iva Çarçiu

Enkelejd Doda

Viola Vrana

Nikolin Çali

Elda Mustafa

Ermand Bajrami

Anisa Ibra

Darius Vishkurti

Brunilda Salaj

Adan Kaba

Eva Metaj

Dorel Memoçi

Anxhela Lami

Ergys Mollaymeri

Enkelejda Hajderasi

Artemic Peca

Menada Bregu

Burimi RD

blank

Sulmi mbi TCH- Hoxha: Pronarët e dinë nga iu vjen rreziku

Gazetari Artan Hoxha ka folur në studion e emisionit “Opinion” lidhur me sulmin me armë ndaj Top Channel, ku humbi jetën edhe roja i godinës.

Ndërsa ka analizuar ngjarjen, gazetari tha se qëllimi i autorëve nuk ka qenë të shkaktojnë dëme në njerëz, por përcjellja e një mesazhi të fortë.

Ndër të tjera, Hoxha tha se pronarët e Top Channel prej kohësh kanë lëvizur të shoqëruar, sepse sipas tij kanë ndjerë rrezik.

“Ata e dinë, unë nuk besoj se ata nuk e dinë nga ju vjen”, tha Hoxha ndër të tjera.

“Autorët nuk kanë dashur të shkaktojnë dëme në njerëz. Për mua kanë përcjellë një mesazh të fortë. Zakonisht në media ne i marrim mesazhet ose me telefonatë, ose dikush të takon, ose dikush të kërcënon verbalisht dhe në fund vijnë predhat. Dhe ky është kërcënimi më i rëndë që mund të bëhet.

Fakti që kanë goditur në lartësi, tregon se nuk kanë dashur të vrasin njeri. Ata nuk kanë synuar të dëmtojnë as gazetarë dhe as drejtues.

Është e njëta situata me ngjarjen ku ndodhi e vrarë banakierja. Kjo lloj breshërie  në këtë nivel është një ngjarje e tillë. Pronarët e Top Channel kanë qenë të shoqëruar, sepse kanë ndjerë rrezik, nuk lëvizin vetëm. Ata e dinë, unë nuk besoj se ata nuk e dinë nga ju vjen”, tha Hoxha./Opinion.al

blank

BIRN: Si po e mban peng infrastruktura turizmin në juglindje të Shqipërisë

Në trasenë e segmentit të rrugës nacionale Ersekë – Leskovik një firmë ndërtuese po punon për rikthimin e normalitetit në pjesën më të dëmtuar të saj. Megjithatë, drejtuesit e mjeteve përpiqen ta shmangin kalimin nga ky aks, duke preferuar rrugën më të gjatë nëpërmjet superstradave të  Shqipërisë së mesme.

Rruga Ersekë-Leskovik 42 km thuajse të pakalueshme

“Jo, jo, nuk jua këshilloj që të kaloni nga Leskoviku – tha Artani, një djalë i ri nga Përmeti. Ditën e Shën Valentinit unë shkova në Korçë, po u bëra pishman. Rruga është për faqe të zezë – shtoi ai për BIRN.

Artani shton se në dimër përrenjtë mund të dalin nga shtrati, duke bllokuar trafikun. Pasiguria e lëvizjes së automjeteve ka ndikuar negativisht në lidhjet turistike të qyteteve të juglindjes, pasi udhërrëfyesit-guida nuk duan të rrezikojnë transportin e udhëtarëve vendas apo të huaj.

Vasili, që administron një nga hotelet në qendër të Përmetit tha për BIRN se të huajt kanë informacione për afërsinë me Korçën, 130 km gjithsej, dhe duan ta njohin zonën dhe ta përshkojnë atë.

“Para një muaji Përmetin e vizituan një grup i madh gazetarësh. Ata lëvizën me autobuz, dhe iu deshën më shumë se 4 orë deri në Ersekë – tha më tej Vasili. Të njëjtën gjë si gazetarët bëri edhe Shpëtim Canka, i cili bashkë me të afërmit e tij, mbërriti nga Leskoviku në Ersekë për dy orë.

“Unë jam me origjinë nga Përmeti dhe vij shpesh në vendin e të parëve të mi.

Më pas, herë pas here vazhdoj për në Korçë, pasi kam vizituar edhe monumentet historikë dhe natyrorë të zonës – tha mesoburri nga Durrësi, duke shtuar: Çfarë kuptimi ka që të kthehem në Rrogozhinë për tiu drejtuar pastaj Pogradecit apo Korçës.

Nga Përmeti deri në Leskovik rruga e rindërtuar vitet e fundit si dhe vendqendrimet e automjeteve e bëjnë mjaft të këndshëm udhëtimin, me lumin Vjosë dhe Malin e Nëmërçkës në të njëjtin krah.

Situata ndryshon kur hyn mes fshatrave të Kolonjës, aty ku numri i automjeteve në rrugë nuk i kalon gishtat e një dore.

Udhëtimi i Shpëtimit u ndërpre për rreth 20 minuta, kur mjetet e rënda të një firme ndërtuese po zgjeronin karrexhatën e rrugës, duke përdorur gurët e thyer nga një gurore pranë. Andoni, një nga teknikët specialistë tha për BIRN se rikonstruksioni i rrugës prej 42 km dhe zgjerimi i saj ka nisur kohë më parë.

Tashmë është shpallur edhe firma e cila do të fillojë punën në muajin maj dhe brenda një viti do të dorëzojë objektin e asfaltuar dhe të përfunduar”  – vijoi Andoni, pa e hequr vemendjen nga punonjësit dhe mjetet në rrugë.

Infrastruktura turistike nuk mbaron me rrugën

blank
Sokol Kallo në Përmet | Foto: Gëzim Kabashi

Rruga Ersekë – Leskovik, që pritet të përfundojë vitin e ardhshëm, do ti shërbejë rizgjimit të turizmit dhe komunikimit ekonomik në këtë territor, ku bashkohen edhe disa nga nyjet ndërkombëtare me fqinjin jugor, Greqinë.

Por, ndërsa Korça dhe Pogradeci kanë filluar ta shfrytëzojnë turizmin, si një element të rëndësishëm punësimi dhe mirëqënieje, qytetet e jugut kanë nevojë për ritme më të larta në zgjidhjen e problematikave të infrastrukturës.

“Nga tre kishat pranë Përmetit që i dedikohen Shën Marisë, vetëm në njërën prej tyre, në atë të Kosinës mbërrin me automjet – shprehet Johan Nako, i cili administron një bujtinë.

Kishat mesjetare të Leusës dhe të Bënjës janë të parritshme me autoveturë, megjithëse ndodhen shumë afër rrugës së asfaltuar.

Të shpallura “Monument kulture” objektet e kultit pranë Përmetit aktualisht mund të vizitohen vetëm nëse nisesh në këmbë drejt tyre. Edhe në Bual, ku një mësues i pasionuar ka ngritur një muze me elemente folklorike turistët mund të mbërrijnë vetëm në këmbë.

Së bashku me dy ortakë, Sokol Kallo ka ngritur dy vjet më parë një inkubator përpunimi të produkteve ‘tipike lokale’. “Puna jonë është e përqendruar në vjeshtë, atëherë kur fermerët vjelin frutat e stinës” – tha Sokoli për BIRN, por ai e ndjen se fshatarët kanë nevojë për mbështetje me subvencione nga shteti, duke shtuar se një pjesë e tyre po largohen nga vendi.

“Jemi qytet mikpritës, por duhet tu tregojmë vizitorëve të gjitha mrekullitë e natyrës dhe ato të historisë që na rrethojnë – përfundon Johan Nako./BIRN


Send this to a friend