VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Admir Mehmedi pensionohet nga Kombëtarja e Zvicrës

By | July 16, 2021
blank

Komentet

blank

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’ – “Mos e mohoni fenomenin e mafies në Zvicër!”

Mafia, “kujdes nga sindroma NIMBY”

Magjistratja antimafia milaneze Alessandra Cerreti: “Mos e mohoni fenomenin. Zvicra është një territor objektiv pushtimi nga mafia”

Përballë fenomenit të mafies, “kushtojini vëmendje sindromës NIMBY,” jo në oborrin tim të shtëpisë “, jo në oborrin tim. Një sindromë që deri vonë ekzistonte edhe në Italinë Veriore”. Paralajmërimi vjen nga magjistratja italiane e Drejtorisë Anti-Mafia të Qarkut të Milanos (DDA), Alessandra Cerreti, e cila foli të enjten në konferencën e parë të Observatorit Ticino për Krimin e Organizuar (O-TiCO) të organizuar në USI.

Referenca është për mohimin fillestar të pranisë së mafies në rajonet e Italisë Veriore nga opinioni publik. Kjo prani u demonstrua më pas nga hetime të ndryshme që zbuluan infiltrime në Lombardi, Val D’Aosta, Piemonte, Emilia Romagna dhe rajone të tjera. “Lombardia është një vend që i ka hapur dyert mafies dhe bën biznes me të. Duhet ta themi sepse përndryshe nuk do të dalim kurrë prej saj,” tha magjistratja.

Zvicra, në të njëjtën mënyrë “është një territor  shumë interesant, ku mafia jonë investon tmerrësisht”, shtoi Cerreti, duke kujtuar sesi “trafikimi i armëve dhe drogës, por edhe parave dhe të arratisurve” kalojnë nëpër kufijtë zviceranë.  Ndërkohë, tashmë kuadri rregullator në Konfederatë ka evoluar pikërisht për të ndëshkuar organizatat kriminale me ashpërsi më të madhe, siç u shpjegua edhe nga gjyqtari Roy Garré gjatë konferencës.

Por përveç progresit rregullator, “ne gjithashtu kemi nevojë për një hap të madh kulturor përpara,” tha Cerreti. Organizata më e rrezikshme kriminale sot është ‘Ndrangheta’, e cila falë trafikimit të kokainës është pasuruar deri në atë pikë sa “sot problemi i saj është ku t’i vendosë paratë”, domethënë ku të pastrojë paratë. “Ndrangheta sot” është si një kompani e madhe mbajtëse me kokën e saj në Kalabri dhe strukturat lokale në të gjithë botën, përfshirë Zvicrën, “vuri në dukje ai.

Përballë këtij fenomeni, e vetmja zgjidhje e mundshme është “koordinimi” midis autoriteteve gjyqësore të vendeve të ndryshme, për të kapërcyer ato kufij që organizatat kriminale tashmë i kanë kaluar./RSI.ch/EB

 

blank

Asnjë viktimë në Zvicër, nuk kishte ndodhur prej më shumë se një muaj

VOAL – Asnjë viktimë e re nuk u llogarit në buxhetin e ri të pandemisë të paraqitur nga Zyra Federale e Shëndetit Publik të enjten. Sipas statistikave, 2,262 infeksione të reja, 61 shtrime në spital dhe 0 vdekje (që nuk kanë ndodhur që nga 7 gushti) për shkak të Covid-19 u regjistruan në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Të dhënat e publikuara dje, të mërkurën, ndërkaq raportuan 2,604 infeksione, 11 vdekje dhe 77 shtrime në spital.

Pacientët me Covid në spitalet zvicerane aktualisht zënë 30.9% të vendeve të disponueshme në repartet e kujdesit intensiv, aktualisht 77.6% të plotë. rsi-eb

blank

Nga nesër Zvicra rregullore të reja të hyrjes për qytetarët e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Zvicra ka shtrënguar masat për qytetarët që hyjnë në këtë vend nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Kështu së paku është bërë e ditur nga mediat vendase, të cilat janë thirrur në një njoftim të Ambasadës zvicerane në Kosovë.

Sipas njoftimit nga e hëna do të ketë rregullore të reja të hyrjes për qytetarët e të dy vendeve.

Sidoqoftë, asgjë nuk ndryshon për ata që janë të vaksinuar.

“Ju mund të hyni në vend normalisht me një vizë. Sidoqoftë, ata duhet të vaksinohen me një nga vaksinat e miratuara”.

Njerëzit e pavaksinuar, megjithatë, lejohen të hyjnë vetëm në situata “të një domosdoshmërie ekstreme”.

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Emigracionin, “nevoja ekstreme” konsiderohen vdekjet e të afërmve, thirrjet në gjykatë ose vizitat urgjente tek autoritetet.

Sigurisht, rregullorja nuk zbatohet për shtetasit kosovarë ose të Maqedonisë së Veriut që kanë leje qëndrimi në Zvicër.

Një hap i tillë vjen pasi Zvicra ka reaguar ndaj situatës më të tensionuar epidemiologjike në të dy vendet e Ballkanit dhe faktit se pas pushimeve verore shumë njerëz të kthyer nga atje erdhën në Zvicër të infektuar me COVID-19./Express

blank

Ish kryediplomati zviceran kujton 11 shtatorin 2001 minutë pas minute: Terrorizmi ndërkombëtar ende nuk është mundur

VOAL – Një ditë që bëri histori. Një ditë, ajo e 11 Shtatorit 2001, të cilën Këshilltari Federal i atëhershëm dhe Ministri i Jashtëm Joseph Deiss e kujton minutë pas minute në dëshminë që ne sjellim më poshtë.

Rreth orës 8:30 të mëngjesit, 2:30 pasdite me kohën e Zvicrës, unë jam në zyrën time, kam një takim dhe më thërret ambasadori Walter Thurnherr, gjë që është e pazakontë që një zyrtar të telefonojë drejtpërdrejt një këshilltar federal, dhe ai më thotë mua: absolutisht duhet të hapësh televizorin. Dhe kështu, sapo e hapa, pashë përplasjen e dytë drejtpërdrejt dhe thashë me vete: e paimagjinueshme, një skenë e një çoroditjeje absolute.

Dhe kështu gjëja e parë që bëra ishte thirrja e Presidentit të Konfederatës, Moritz Leuenberger, i thashë se çfarë po ndodhte dhe se duhej të vepronim shpejt.

Në orën 5 pasdite, qelia e krizës përgjegjëse për sigurinë kombëtare, e përbërë nga ushtria, shërbimet sekrete, drejtësia dhe çështjet e jashtme u mblodhën për të ndarë të gjitha informacionet në dispozicion.

Në orën 6 pasdite në bazë të këtij informacioni, këshilli federal mori disa vendime.

Ato të mbrojtjes së interesave të Zvicrës dhe zviceranëve, të qytetarëve tanë që ishin në Nju Jork, por edhe për një sulm të mundshëm në territorin tonë dhe më pas ishin interesat amerikane që ne duhej të mbronim në Zvicër siç janë ambasadat për shembull.

Dhe njëzet vjet më vonë, çfarë mbetet nga e gjithë kjo?

Ajo që mbetet është se ne nuk e kemi zgjidhur ende problemin e terrorizmit. Sepse? Shembulli i Kabulit javët e fundit është dëshmi e kësaj, si kanë vepruar vendet e ndryshme në këtë rast? Secili më vete. Me pak fjalë, ende nuk ka një bashkëpunim të vërtetë ndërkombëtar për të luftuar në mënyrë efektive kundër terrorizmit. Për shembull, një aspekt që më goditi kur lexova disa raporte të kohëve të fundit është se talebanët gjatë gjithë këtyre viteve kanë financuar veten 50% përmes tregtisë së drogës … epo, ndoshta sepse shumë i mbështetën ata në të vërtetë. rsi-eb

blank

Në Zvicër 2 894 infeksione të reja


VOAL – Në 24 orët e fundit, Zyra Federale e Shëndetit Publik regjistroi 2 894 infeksione të reja me koronavirus (me një normë pozitive testimi prej 7.68%), 98 shtrime të reja në spital për shkak të Covid-19 dhe 11 vdekje, për një total prej 10,577 që nga fillimi i pandemi.

Gjatë dy javëve të fundit, 416 infeksione për 100,000 banorë janë numëruar në vend. Shkalla e riprodhimit, duke qenë se është rreth dhjetë ditë prapa të tjerëve, është akoma mbi 1: 1.06 fatale për të qenë të saktë.

Në spitale, pacientët e prekur nga sëmundja zënë 32.9% të shtretërve të kujdesit intensiv të cilat, duke marrë parasysh edhe patologjitë e tjera, janë të zëna në masën 79.5%. 52.57% e popullsisë është plotësisht e imunizuar, dozat e administruara deri tani janë 9.88 milion. rsi-eb

blank

Zvicër: Certifikata Covid e detyrueshme në restorante, bare, objektet kulturore e tjerë

VOAL – Certifikata Covid është e detyrueshme, duke filluar nga e hëna e ardhshme, për qasje në zonat e brendshme të restoranteve dhe bareve, në objektet kulturore dhe të kohës së lirë, si dhe në aktivitetet në mjedise të brendshme. Zgjatja e detyrimit u njoftua sot, të mërkurën, nga Këshilli Federal, për të përballuar streset në rritje për spitalet për shkak të rritjes së incidencës së pandemisë. Ritmi i vaksinimeve mbetet i ulët, nënvizon Qeveria, ndërsa pjesa e popullsisë së paimunizuar është ende shumë e lartë për të parandaluar një valë të re infeksionesh. Zgjatja e vendosur sot është e kufizuar më 24 janar 2022. Megjithatë, Ekzekutivi mund ta revokojë masën më herët, nëse situata e sistemit shëndetësor do të përmirësohej.

Përjashtimet nga detyrimi kanë të bëjnë me tarracat, mensat për të varfërit dhe objektet hotelierike të vendosura në zonat tranzite të aeroporteve. Përjashtimet, për të mbrojtur të drejtat themelore, sigurohen për ngjarjet fetare, për ato të një natyre politike me një maksimum prej 50 personash dhe për grupet e vetë-ndihmës.

Mosrespektimi i këtij detyrimi, për të cilin kantonet do të jenë përgjegjës, do të sanksionohet me një gjobë prej 100 frangash. Strukturat dhe ngjarjet që nuk përputhen me detyrimin mund t’i nënshtrohen ndëshkimeve që variojnë nga gjobat deri në mbylljen e aktiviteteve.

Në lidhje me punësimin në botën e punës, kompanitë do të jenë në gjendje të sigurojnë posedimin e certifikatës nga punonjësit e tyre, por vetëm nëse është e domosdoshme sipas masave adekuate të mbrojtjes ose strategjive të testimit. Nga ana tjetër, sa i përket universiteteve, kantonet ose universitetet mund të kërkojnë që të kërkohet një dokument për kurset e nivelit bachelor dhe master. Në këtë rast, detyrimi për të mbajtur maska ​​mbrojtëse dhe kufizimi i kapacitetit në dy të tretat do të hiqet.

Rregullat e reja për hyrjen në Zvicër janë duke u shqyrtuar

Qeveria, me qëllim të festave të vjeshtës, gjithashtu ka vendosur të vërë në konsultim, deri më 14 shtator, dy variante të mundshme që lidhen me hyrjet në Zvicër, me qëllim identifikimin dhe izolimin e shpejtë të njerëzve që janë infektuar me koronavirus. Të dy kërkojnë plotësimin e formularit të hyrjes elektronike.

E para përfshin teste të përsëritura: për të hyrë në territorin zviceran, njerëzit që nuk janë infektuar kurrë ose që nuk janë të vaksinuar duhet të kenë një rezultat negativ të testit, pavarësisht nga vendi i origjinës. Për më tepër, nga 4 deri në 7 ditë pas mbërritjes në Zvicër atyre do t’u kërkohet t’i nënshtrohen një testi të mëtejshëm në vendin tonë. Sa i përket kostove, të gjitha ato do të përballoheshin nga udhëtarët. Varianti i dytë nuk parashikon një test të dytë, por do të nënkuptonte një detyrim karantine 10-ditor. Sidoqoftë, mund të zvogëlohet pas 7 ditësh, duke iu drejtuar një testi dhe duke marrë një rezultat negativ.

Megjithatë, transporti i mallrave, udhëtarët ndërkufitar, fëmijët nën moshën 16 vjeç dhe udhëtarët në tranzit nuk do t’i nënshtrohen dispozitave të reja. rsi-eb

blank

Zvicra, 2 835 raste të reja dhe 9 vdekje

VOAL – Në Zvicër, 2 835 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit. Kjo u raportua nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG), e cila në të njëjtën kohë komunikoi nëntë vdekje të reja dhe 80 shtrime në spital në lidhje me Covid-19. Të dhëna që tregojnë një stabilitet të caktuar në evolucionin e pandemisë, duke pasur parasysh se një javë më parë kishte 2,702 infeksione, 79 shtrime në spital dhe 11 vdekje.

Repartet e kujdesit intensiv janë të zëna në 76.10%, ndërsa shkalla e shtrimit të pacientëve me Covid-19 është 33.7%. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë prapa të dhënave të tjera, qëndron në 1.10. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 29,407 testeve janë transmetuar, tregon BAG. Shkalla e pozitivitetit është 14.3% në testet e PCR, 3.3% në ato të shpejta antigjenike. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 34,790. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 402.44. rsi-eb

blank

Zvicër – 6 832 infeksione të reja në tri ditë

VOAL – 6 832 infeksione të reja me koronavirus u regjistruan nga Zyra Federale e Shëndetit Publik gjatë tre ditëve (buletini më i fundit daton të premten); janë 117 shtrime të reja në spital dhe 19 vdekje të reja të lidhura me Covid-19.

Rastet dhe shtrimet në spital janë dukshëm të qëndrueshme në krahasim me të hënën e kaluar (pas fundjavës ishin përkatësisht 6’198 dhe 125) ndërsa vdekjet po rriten: një javë më parë ishin 8 të regjistruar.

Përveç kësaj, 157,213 doza të vaksinës Covid 19 u administruan në Zvicër midis 30 gushtit dhe 5 shtatorit. Tani 52.2% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas të dhënave të publikuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Në total u administruan 9,764,700 vaksina. 4,509,385 persona kanë marrë dy injeksione dhe 745,930 të tjerë deri më tani kanë marrë vetëm dozën e parë. Mesatarisht, 22,459 vaksinime në ditë kryhen në Konfederatë. Krahasuar me javën e kaluar, ritmi i vaksinimit nuk ka ndryshuar. rsi-eb

 

blank

Në Zvicër gjithnjë e më shumë infektime në shkolla, në Zyrih shifra rekord

VOAL – Koronavirusi, me fillimin e vitit shkollor, u kthye në klasat e shkollës fillore dhe të mesme; në kantone të ndryshme gjermane zvicerane – të parat që u kthyen në shkollë – rastet e nxënësve pozitivë janë shumëfishuar. Evolucioni i situatës shëndetësore nga e cila ekspertët kishin frikë po materializohet: ndryshe nga variantet e tjera të koronavirusit, Delta prek fëmijët dhe adoleshentët po aq sa të rriturit.

Në kantonin e Zyrihut flitet për shifra rekord: pas javës së parë të shkollës, në fund të gushtit 855 fëmijë dhe të rinj midis 4 dhe 15 vjeç ishin në karantinë dhe javën e kaluar 90 shpërthime ishin të identifikuar me më shumë të infektuar në mesin e nxënësve. Por edhe në Bernë, Cug, Soloturn, Bazel – për të përmendur disa – rastet e koronavirusit tek nxënësit janë 6 deri në 10 herë më të larta se në situatën para pushimeve verore. rsi-eb

blank

Zvicër – Deri tani janë lëshuar 5.8 milion certifikata për të vaksinuar dhe shëruar

VOAL – Në Zvicër, afërsisht 65% e të gjithë banorëve (përfshirë foshnjat) kanë një Certifikatë të vlefshme Covid. Nga 7 qershori deri tani, sipas të dhënave të përditësuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, 5.8 milionë u janë liruar njerëzve të vaksinuar me një vlefshmëri prej një viti ose të shëruar (gjashtë muaj).

Për më tepër, disa mijëra prej tyre dorëzohen çdo ditë (në prag të fundjavave arrin 70-80,000) atyre që kanë rezultuar negativë (vlefshmëria 48 orë). rsi-eb

blank

Në Zvicër 12 viktima, 86 shtrime në spital, 2824 infeksione

VOAL – Në Zvicër, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 2,824 raste të reja me koronavirus, sipas shifrave të publikuara të enjten pasdite nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Dymbëdhjetë vdekje të tjera u raportuan gjithashtu dhe 86 njerëz u shtruan në spital. Aktualisht, 890 persona po trajtohen në spital për Covid-19 (dje ishin 876) dhe, pas rënies së djeshme, pacientët në njësitë e kujdesit intensiv gjithashtu janë kthyer në rritje, të cilët tani janë 275 (264 dje). Shtretërit e kujdesit intensiv në spitalet zvicerane aktualisht janë 81% të zënë. 32% e shtretërve të ICU -së janë zënë nga pacientët me Covid 19.

Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 30,354 testeve janë transmetuar, tregon BAG. Shkalla e pozitivitetit është 9.30%. Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 34,346. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 397.3. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 1.07. rsi-eb

blank

UNIVERSITETI POLITEKNIK I ZYRIHUT GJITHNJË MË I MIRI NË EVROPË

VOAL – Universiteti Politeknik i Zyrihut (ETHZ) konfirmohet si universiteti më i mirë në Evropën kontinentale, pavarësisht humbjes së një pozicioni dhe rënies në rangun e 15 -të në renditjen vjetore të 200 universiteteve më të mira në botë të revistës së specializuar “Times Higher Education”.

Institucionet e tjera zvicerane gjithashtu shfaqen në renditje: Universiteti Politeknik i Lozanës (EPFL) fiton tre pozicione dhe është në rangun e 40-të, i ndjekur nga Universiteti i Zyrihut në vendin e 75-të (+2), i Bernës në 101st (-8), i Bazelit në 103 -të (+9), dhe i Gjenevës në 197 (+48).

Universiteti i Oksfordit (GB) renditet i pari në renditje për të gjashtin vit radhazi, i ndjekur në mënyrë të barabartë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni dhe Universiteti i Harvardit (gjithashtu në SHBA). Renditja, e hartuar në bazë të trembëdhjetë treguesve, merr parasysh 1,662 institucione në 99 vende dhe sipas të përjavshmes është më e plotë dhe më e gjerë në botë.

Në fakt, ka disa renditje, të tilla si ajo e Quacquarelli Symonds e cila në vitin 2020 e kishte vendosur USI në vendin e 273 -të. SDA-eb


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend