VOAL

VOAL

Parlamenti francez miraton: abortin në Kushtetutë

Kryeministri francez Gabriel Attal, gjatë Kongresit në Versajë. Pas tij Yael Braun-Pivet, presidentja e parë femër e Kongresit

Drita jeshile nga deputetët dhe senatorët, u mblodhën sot në Kongresin e Versajës

 

VOAL- 925 parlamentarë, deputetë dhe senatorë francezë, të mbledhur të hënën në Kongres (Assemblée Nationale dhe Senat) në Pallatin e Versajës, miratuan përfshirjen e të drejtës për abortin në Kushtetutë. Franca është vendi i parë që vendosi të përfshijë ndërprerjen vullnetare të shtatzënisë në statutin e saj themelor. Ishin 780 vota pro.

Seanca u kryesua nga Yael Braun-Pivet, presidentja e parë femër e Kongresit.

Një mesazh do të projektohet në Kullën Eifel, dritat e së cilës do të shkëlqejnë në mënyrë të veçantë, në momentin e votimit, të planifikuar për në orën 18.30, sipas asaj që njoftoi kompania që menaxhon monumentin.rsi-eb

Baerbock: Siguria dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor, jetike për BE-në

Shtetet e Ballkanit Perëndimor meritojnë mbështetje të fortë në rrugëtimin e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, tha kryediplomatja gjermane më 4 mars, duke vënë në pah rrezikun që paraqet Moska për stabilitetin e rajonit.

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, tha se BE-ja nuk mund të përballojë ato që ajo i cilësoi si “zona gri” të sigurisë.

“Ne nuk mund t’ia lejojmë vetes që të ketë kudo në Evropë zona gri dhe duhet të bëjmë gjithçka që mundemi së bashku për të mbyllur krahët që Rusia mund të përdor në politikën e saj të destabilizimit, dezinformimit dhe ndërhyrjes”, tha ajo para se të nisej për një vizitë në Mal të Zi dhe Bosnje e Hercegovinë.

“Kjo përfshin mbështetjen për shtetet e Ballkanit Perëndimor në forcimin e institucioneve të tyre demokratike, në përmirësimin e qëndrueshmërisë së tyre dhe në ofrimin e mundësive ekonomike për njerëzit”, shtoi kryediplomatja gjermane.

Mali i Zi dhe Bosnje e Hercegovina, së bashku me Kosovën, Shqipërisë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut bëjnë pjesë në Ballkanin Perëndimor.

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje këtyre shteteve që të kryejnë reformat e nevojshme për integrimin në bllokun evropian.

Brukseli ka thënë se Mali i Zi deri më tani ka shënuar më së shumti përparim në procesin e anëtarësimit, por ritmi është i ngadalshëm.

Podgorica ka nisur negociatat e anëtarësimit më 2012. Por, edhe në skenarin më ambicioz, BE-ja nuk pritet që të pranojë anëtarë të rinj deri në fundin e dekadës.

Në dhjetor të vitit 2022, Bosnje e Hercegovina mori statusin e vendit kandidat për BE, por negociatat për anëtarësim ende nuk kanë nisur. Nga shtetet e rajonit, Kosova mbetet e fundit në integrimin evropian, pasi është e vetmja që ende nuk ka statusin e vendit kandidat.

“Është bërë nevojë gjeopolitike, posaçërisht në dritë të imperializmit brutal të Rusisë, që ne të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur gjashtë vendet e rajonit në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në BE”, tha Baerbock.

Gjatë qëndrimit në Podgoricë, Baerbock do të takohet me kryeministrin e Malit të Zi, Millojko Spajiq, ministrin e Jashtëm, Fillip Ivanoviq, dhe presidentin Jakov Millatoviq.

Më vonë gjatë së hënës, në Sarajevë Baerbock do të takohet me anëtarët e Presidencës trepalëshe të Bosnje e Hercegovinës, por edhe me përfaqësuesin e lartë ndërkombëtar, Christian Schmidt, i cili mbikëqyr paqen në këtë shtet.REL

Zona më e bukur në Islandë, Laguna Blu, evakuohet pasi pritet një shpërthim i fuqishëm vullkanik

Islanda ka evakuuar Lagunën e saj Blu me famë botërore për shkak të aktivitetit sizmik aty pranë që paralajmëron një shpërthim “të afërt” vullkanik, njoftoi media shtetërore e vendit RÚV të shtunën.

Magma ka filluar të rrjedhë pas “aktivitetit intensiv sizmik” në zonën përreth lagunës, një banjë gjeotermale popullore e njohur për ujërat e saj të ngrohta blu-qumështore, ngushëlluese, sipas RÚV.

Thellësia e magmës, rreth katër kilometra (2.5 milje), do të thotë se një shpërthim mund të ndodhë brenda disa orësh, tha për RÚV vullkanologu Thorvaldur Thordarson.

Qyteti i afërt i Grindavík po evakuohet gjithashtu, sipas RÚV. Policia tha se evakuimi “po shkonte mirë” dhe se kishte vetëm pak njerëz në qytet ditët e fundit.

Në një deklaratë në faqen e saj të internetit të shtunën, Blue Lagoon tha se kishte nisur një evakuim të ambienteve të saj për shkak të “aktivitetit të shtuar sizmik në një zonë të njohur, disa kilometra larg”.

“Ne do të vazhdojmë të ndjekim nga afër udhëzimet dhe rekomandimet e autoriteteve, duke punuar në bashkëpunim me ta për të monitoruar ecurinë e ngjarjeve”, thuhet në deklaratë.

E vendosur pak më pak se një orë me makinë nga kryeqyteti i Islandës dhe qyteti më i madh Reykjavik, Laguna Blu është një nga atraksionet turistike më të njohura të vendit.

Vendi është pjesë e gadishullit Reykjanes të Islandës jugperëndimore, një gisht i trashë toke që tregon në perëndim në Oqeanin Atlantik të Veriut nga Reykjavik. Si dhe Laguna Blu, gadishulli është shtëpia e aeroportit kryesor të Islandës, Keflavik International.

Islanda është një nga zonat vullkanike më aktive në planet. Në vend që të ketë një vullkan qendror, Gadishulli Reykjanes dominohet nga një luginë e çarë, me fusha llave dhe kone. Në nëntor, Laguna Blu u mbyll për një javë pasi u matën 1400 tërmete në 24 orë.sn

Zelensky i kërkon Perëndimit sisteme për mbrojtje ajrore “për të shpëtuar jetë”

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje Perëndimit që të dërgojë në vendin e tij më shumë sisteme për mbrojtje ajrore, pasi një valë sulmesh ruse me raketa dhe dronë i kanë lënë të vdekur të paktën tetë persona.

Pesë persona kanë vdekur, përfshirë një fëmijë dyvjeçar, në qytetin e Odesës, derisa sulmet tjera në Harkiv, Herson dhe Zaporizhja, kanë vrarë edhe tre persona tjerë, kanë thënë zyrtarët ukrainas.

“Rusia vazhdon të godasë civilët”, ka thënë Zelensky përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Neve na duhet më shumë mbrojtje ajrore prej partnerëve tanë. Neve na duhet të forcojmë mbrojtjen ajrore ukrainase për të rritur mbrojtjen për njerëzit tanë prej terrorit rus. Më shumë sisteme për mbrojtje dhe më shumë raketa do të shpëtojnë jetë”, ka thënë ai.

Lufta në Ukrainë ka hyrë në vitin e tretë, ndërsa ndihma e Shteteve të Bashkuara, në vlerë të 60 miliardë dollarëve, është e bllokuar në Kongres prej disa republikanëve konservatorë.

Forca ajrore ukrainase ka thënë se Rusia i ka lëshuar 17 dronë iranianë Shahed përgjatë natës dhe tri raketa.

Autoritetet ukrainase kanë thënë se i kanë rrëzuar 14 dronë, mirëpo mbetjet e tyre kanë rënë në ndërtesat e banimit në Odesa dhe Harkiv.

Gjysma e gjithë municioneve të premtuara perëndimore pritet të arrijnë në Ukrainë më vonë gjatë vitit, derisa zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar se çdo vonesë do të kushtojë me jetë dhe territore.

Forcat ushtarake ruse kanë avancuar muajin e kaluar në pjesën perëndimore, duke e marrë kontrollon e Avdivkas dhe disa fshatrave.

Komandanti i ri i ushtrisë ukrainas Oleksandr Syrsky, ka thënë të shtunën, pas një vizite në vijën e frontit, se “situata është e vështirë, por e kontrollueshme”.

Rusia ka shprehur zemërim së fundi edhe rreth asaj që duket se është rrjedhje e një diskutimi të ushtrisë gjermane për Ukrainën, në të cilin zyrtarët dyshohet se kanë diskutuar për sulme me raketa në Krime, gadishullin ukrainas të aneksuar prej Rusisë më 2014.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz është zotuar të shtunën për një hetim të plotë, pasi shefja e mediumit rus RT, që gëzon përkrahjen e shtetit, e ka publikuar një audio-incizim në rrjetet sociale, çka potencialisht mund të përbëjë turpërim të madh për Berlinin.REL

Luftime të përgjakshme në Ukrainë, Kievi: 960 ushtarë rusë të vrarë në 24 orë

Luftime të përgjakshme janë duke vijuar të ndodhin mes forcave ukrainase dhe atyre ruse gjatë orëve të fundit. Ushtria e Ukrainës pretendon se vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë vrarë 960 ushtarë rusë.

Sipas shifrave të publikuara nga Kievi zyrtar, që prej fillimit të luftës forcat ukrainase kanë vrarë 415640 ushtarë rusë.

Ndërkohë, raportohet se dronët rusë kanë bombarduar qytetet e Odessa-s dhe të Kharkivit. Në Odessa, sipas mediave ukrainase, një person ka mbetur i vdekur, ndërsa 7 të tjerë janë plagosur.

Në Kharkiv janë dëgjuar disa shpërthime si pasojë e bombardimeve me anë të dronëve të tipit Shahed. Sipas të dhënave të publikuara nga Kievi, që prej 24 shkurtit 2022 kur Rusia nisi ofensivën në Ukrainë, më shumë se 20 mijë ndërtesa janë shkatërruar totalisht në Kharkiv, duke e bërë një nga qytetet që ka ndjerë më shumë luftën.sn

Kryeministri Kurti u mirëprit nga ministri irlandez i shtetit për Çështje Evropiane, Peter Burke

Dublin, 1 mars 2024

 

Vizitën në Irlandë, Kryeministri i Republikë së Kosovës, Albin Kurti, e vijoi me takimin me ministrin e shtetit për Çështje Evropiane, Peter Burke.

Marrëdhëniet dypalëshe, integrimi evropian dhe anëtarësimi në Këshillin e Evropës ishin temat kryesore të takimit.

Kryeministri Kurti shprehu mirënjohjen e tij për mikpritjen dhe mbështetjen e vazhdueshme të Irlandës në proceset integruese dhe anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Ai foli veçanërisht për reformat demokratike përgjatë qeverisjes së deritanishme, rezultatet e të cilave janë mbështetur edhe nga raportet e organizatave të rëndësishme e të besueshme ndërkombëtare, dhe për objektivat e Qeverisë për vitin 2024 në kontekstin e integrimeve evropiane.

Theks të veçantë iu dha kërkesës për largimin e masave të BE-së ndaj Kosovës dhe  mundësisë që Plani i Rritjes së BE-së paraqet për secilin nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.- Zyra e Kryeministrit

Ukraina i rrëzon katër dronë rusë, i lë pa rrymë disa fshatra ruse

Mbrojtja ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar katër dronë rusë mbi rajonet Harkiv dhe Dnipropetrovsk mëngjesin e së premtes, tha ushtria ukrainase.

Ajo nuk tregoi se me sa dronë e sulmoi Rusia territorin ukrainas gjatë sulmeve të së premtes.

Ndërkohë, Roman Starovoit, guvernatori i rajonit kufitar të Rusisë, Kursk, tha se katër fshatra kanë mbetur pa rrymë në rajonin e tij të premten, si pasojë e sulmeve ukrainase me dronë.

Më herët, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se mbrojtja e saj ajrore i kishte rrëzuar katër dronë ukrainas mbi rajonet Belgorod dhe Nizhni Novogorod. Ukraina nuk ka komentuar pretendimet ruse.

Një ditë më herët, Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se 19 ushtarë rusë u vranë dhe 12 të tjerë u plagosën kur një grup ushtarësh rusë u sulmuan me raketë në qytetin Olenivka, në pjesën e kontrolluar nga Rusia në rajonin e Donjeckut.

Në mesin e të vrarëve ishte edhe një zëvendëskomandant i një njësie të ushtrisë ruse, ndërsa komandanti i njësisë ishte në mesin e të plagosurve, sipas Shtabit ukrainas.REL

Parlamenti Evropian: Të hiqet vetoja në procesin e zgjerimit

Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky proces të bëhet më efikas, përfshirë duke e hequr përdorimin e vetos për vendet anëtare.

Rezoluta kërkon gjithashtu që BE-ja ta ketë një buxhet më efikas, në mënyrë që të jetë në gjendje ta përballojë zgjerimin me vende të reja anëtare.

Rezoluta u mbështet nga 305 deputetë, ndërsa 157 deputetë votuan kundër dhe 71 abstenuan.

Bashkimi Evropian, aktualisht, për secilin vendim në fushën e politikës së jashtme dhe sigurisë, ku hyn edhe procesi i zgjerimit, duhet të gjejë konsensus. Kjo ka bërë që shpesh vendimet të bllokohen nga ndonjë shtet anëtar përmes vetos, edhe kur të gjitha tjerat ishin në favor.

Kjo është rezoluta e fundit për procesin e zgjerimit që miraton Parlamenti Evropian në këtë përbërje, pasi zgjedhjet e reja në bllok do të mbahen në qershor.

Ky institucion i BE-së e ka mbështetur fuqishëm procesin e zgjerimit, ndërkaq me këtë rezolutë kërkon që BE-ja të reformohet para se të zgjerohet.

Parlamenti Evropian mbështet edhe integrimin gradual të vendeve kandidate në tregun unik të BE-së përgjatë procesit të zgjerimit, edhe para se ato të bëhen anëtare formale të bllokut.

“BE-ja ka nevojë për një vizion afatgjatë politik dhe për reforma institucionale dhe financiare për të siguruar kapacitete për absorbimin e anëtarëve të ri”, thuhet në tekstin e rezolutës të cilën e kanë miratuar deputetët e Parlamentit Evropian të enjten.

Eurodeputetët kërkojnë që përgatitjet për zgjerim të zhvillohen paralelisht edhe në Bashkimin Evropian edhe në vendet kandidate. Ata kërkojnë po ashtu edhe mbrojtje më të fuqishme të vlerave demokratike të Bashkimit Evropian dhe sundimit të ligjit.

Sa i përket reformave institucionale të Bashkimit Evropian, rezoluta kërkon që ato reforma ta lehtësojnë procesin e miratimit të vendimeve, të hiqet miratimi i vendimeve me konsensus dhe të ketë mekanizma më fleksibil. Ajo propozon që të përdoret votimi me shumicë të kualifikuar për të përmirësuar baraspeshën mes vendeve më të mëdha anëtare dhe atyre më të vogla.

Parlamenti Evropian po ashtu kërkon që institucionet e BE-së të fillojnë ta adresojnë ndikimin që pranimi i vendeve të reja anëtare do të ketë në përbërjen e Komisionit Evropian dhe të Parlamentit Evropian.

Ndonëse kërkojnë që BE-ja të vendosë qëllime konkrete për reformat e vendeve kandidate, ata janë kundër vendosjes së afateve kohore për anëtarësim të ndonjë vendi në BE./REL

Kryeministri Kurti u takua me Kryetarin e Parlamentit të Irlandës Veriore, Edwin Poots

Belfast, 28 shkurt 2024

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vijoi agjendën e tij, ku u takua me Kryetarin e Parlamentit të Irlandës Veriore, Edwin Poots.

Në bisedën e zhvilluar mes tyre, folën mbi historinë dhe përvojat respektive, veçanërisht në ballafaqimin me të kaluarën e dhimbshme të luftës.

Kryekuvendari Poots foli për mësimet e nxjerra nga përvoja e Irlandës Veriore në përkujtimin e viktimave. U theksua roli i rëndësisë që kanë muzetë për të përkujtuar çdo jetë të humbur. Me atë rast, kryeministri Kurti përmendi nismën e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për themelimin e Muzeut të Luftës, që në qendër do të ketë dokumentimin dhe prezantimin e krimeve të ish-Jugosllavisë dhe Serbisë ndaj shqiptarëve në Kosovë. Më tej, përmendi po ashtu edhe themelimin e Institutit për dokumentimin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë.

Kryeministri Kurti e falënderoi z. Poots për mikpritjen dhe bisedën e sinqertë. Prezent në këtë takim ishin dhe zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi, Ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar, Ilir Kapiti dhe ambasadori Nicholas Abbott.

Kryeministri Kurti takoi Ministren e Parë të Irlandës Veriore, Michelle O’Neill dhe zëvendësministren e Parë, Emma Little-Pengelly

Belfast, 28 shkurt 2024

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, po vazhdon të qëndrojë në Mbretërinë e Bashkuar. Ai sot pati një takim me Ministren e Parë të Irlandës Veriore, Michelle O’Neill dhe zëvendësministren e Parë, Emma Little-Pengelly.

Biseda u përqendrua në çështje dhe tema që kanë të bëjnë me integrimin, pajtimin dhe ndërtimin e paqes. U theksua vullneti dhe gatishmëria për bashkëpunim dhe ndarje të përvojave në fusha me interes të përbashkët, duke përfshirë arsimin dhe teknologjinë.

Me këtë rast u bisedua edhe për qasjen në sistemin e arsimit të përbashkët në Irlandën Veriore ku nxënës nga komunitete të ndryshme bëhen bashkë dhe vijojnë mësimet për orë të caktuara gjatë javës.

Kryeministri foli për potencialin dhe suksesin e Kosovës në sektorin e teknologjisë, për zhvillimin ekonomik dhe demokratik në vend. Ai uroi znj. O’Neill dhe znj. Little-Pengelly për formimin e qeverisë. Bashkë folën edhe për zhvillimet e fundit në Kosovë dhe në Irlandën Veriore.

Në takim, kryeministri Kurti ishte i shoqëruar nga zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi dhe ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar, Ilir Kapiti.- Zyra e Kryeministrit

Frika për mos angazhimin e SHBA-së në Europë, Gjermania po mendon të ketë armët e saj bërthamore

Gjermanët kanë filluar të diskutojnë nëse vendi përfundimisht do të ketë nevojë për armët e tij bërthamore mes frikës së mosangazhimit të SHBA-së me Europën, edhe pse Gjermania vazhdon të refuzohet nga Agjencia e Energjinë Bërthamore.

Zyrtarët gjermanë kanë filluar të diskutojnë një plan alternativ bërthamor me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën, kryesisht falë agresionit të vazhdueshëm të Rusisë, si dhe presionit të ish-presidentit Trump ndaj aleatëve europianë për të përmbushur kufijtë e shpenzimeve të mbrojtjes, raportoi të martën Wall Street Journal.

Ministri gjerman i Financave Christian Lindner shprehu shqetësimet në një artikull të botuar në mediat gjermane.

“Në cilat kushte politike dhe financiare Parisi dhe Londra do të ishin të gatshëm të ruanin dhe zgjeronin kapacitetet e tyre strategjike për sigurinë tonë kolektive? Dhe sa jemi gati të kontribuojmë ne?” pyeti Lindner.

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, Gjermania ka mbajtur një qëndrim pacifist dhe ka hequr dorë nga armët bërthamore dhe, së fundmi, nga energjia bërthamore.

Image

Gjermania filloi mbylljen e tre reaktorëve të saj të fundit bërthamorë në prill të vitit të kaluar në mes të shtytjes së saj për energji “të pastër”. Megjithatë, pa uzinat, Gjermania aktualisht po mbështetet kryesisht në qymyrin dhe gazin natyror për të fuqizuar ekonominë e saj.

“Energjia bërthamore na furnizoi me energji elektrike për tre gjenerata, por trashëgimia e saj mbetet e rrezikshme për 30,000 gjenerata,” tha në atë kohë ministrja gjermane e mjedisit Steffi Lemke.

Frika e Gjermanisë se SHBA-të mund të pushojë së qeni një parandalues i besueshëm bërthamor vijnë kryesisht prej Trump-it, i cili ishte hapur armiqësor ndaj NATO-s gjatë mandatit të tij në detyrë dhe po e ruan atë retorikë në gjurmët e fushatës.

Në fillim të këtij muaji, Trump tha se do ta linte Rusinë “t’u bëjë çfarë të dojë” vendeve anëtare të NATO-s që nuk po përmbushin kuotat e tyre të financimit.

Traktati i NATO-s thotë se një sulm ndaj një vendi anëtar është një sulm ndaj të gjitha kombeve në aleancë. Trump ka kundërshtuar më parë sasinë më të vogël të parave që vendet e tjera të NATO-s shpenzojnë për mbrojtjen në krahasim me atë që shpenzojnë SHBA-të. Ai gjithashtu ka kërcënuar disa herë në të kaluarën për tërheqjen e SHBA-ve nga NATO./Fox News – Syri.net

Macron: Trupat e NATO-s mund të futen në Ukrainë

FRANCË – Dërgimi i trupave perëndimore në terren në Ukrainë nuk duhet të përjashtohet në të ardhmen. Kështu tha presidenti francez Emmanuel Macron të hënën në mbrëmje. “Një deklaratë jashtëzakonisht e saktë dhe jashtëzakonisht e rrallë, në Europë nuk ishte dëgjuar asnjëherë një fazë e tillë, as verbalisht”, tha të martën më 27 shkurt, Peer De Jong, nënkryetar i institutit Themiis, specialist në gjeopolitikë dhe ish-kolonel i trupat detare. “Një fjali tronditëse”, shtoi ai.

“Është një angazhim jashtëzakonisht i fortë dhe i adresuar qartë ndaj rusëve”, vazhdon të shpjegojë specialisti ushtarak. Kjo çështje e dërgimit të trupave tokësore është një nga opsionet. “Nëse të tjerët pohuan se nuk kishte konsensus për çështjen e dërgimit të trupave ushtarake në Ukrainë, presidenti francez vazhdoi të rikonfirmonte një formë vendosmërie në lidhje me ofensivën ruse”, nënvizon Peer De Jong.

“Sot, nuk ka fare plan për dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë, veçanërisht pasi 27 vendet duhet të bien dakord,” tha nënkryetari i institutit Themiis. Emmanuel Macron po përpiqet të pozicionohet në ballë të mbështetjes për Kievin. “Ne shohim se Franca po merr drejtimin e situatës, për të ofruar mbrojtje në Europë”, thotë specialisti. “Presidenti Macron padyshim dëshiron të shfaqet si një lloj organizatori në betejën antiMoskë, që kur Rusia ka pushtuar Ukrainën”, përfundon ai.

(France Info – BalkanWeb)

Macron: Aleatët janë pajtuar për të furnizuar Ukrainën me raketa

Udhëheqësit evropianë janë pajtuar të krijojnë një koalicion për të furnizuar Ukrainën me raketa me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi dhe bomba, për të mbështetur përpjekjet e Kievit për të luftuar pushtimin e nisur nga Rusia. Kështu tha presidenti i Francës, Emmanuel Macron, pas një samiti të liderëve të kontinentit të mbajtur në Paris.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidenti polak Andrzej Duda, dhe udhëheqësit nga shtetet e Baltikut po ashtu morën pjesë në samit që zgjati deri në hënën mbrëma. Shtetet e Bashkuara u përfaqësuan në samit me diplomatin kryesor për Evropë, James O’Brien, ndërkaq në samit mori pjesë edhe sekretari i Jashtëm i Britanisë, David Cameron.

“Ne po ashtu kemi vendosur t’i japim një shtysë të re koalicionit të mbrojtjes ajrore, gjë për të cilën ka bërë thirrje presidenti ukrainas [Volodymyr Zelensky], dhe të krijojmë koalicionin e nëntë këtë mbrëmje, një koalicion për raketa dhe bomba me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi, me të cilat mund të kryhen sulme të thella”, tha Macron gjatë një konference për media të mbajtur pas takimit.

Zelensky, që iu adresua samitit përmes video-lidhjes, u bëri thirrje udhëheqësve evropianë që të sigurohen që presidenti rus, Vladimir Putin, “nuk mund të shkatërrojë arritjet tona dhe të mos mund të zgjerojë agresionin e tij në shtete të tjera”.

Ukraina varet shumë nga armët e avancuara dhe furnizimet me municion nga aleatët perëndimorë, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, për t’iu bërë ballë sulmeve intensive nga forcat ruse, të cilat nisin pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Trupat ukrainase, që janë më të pakta në numër dhe me mungesë armatimesh, së fundi u detyruan të tërhiqen nga disa pozicione mbrojtëse në lindje, teksa një paketë e ndihmës ushtarake e SHBA-së në vlerë prej 61 miliardë dollarësh mbetet e bllokuar në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga republikanët.

Evropa do të ndihmojë Ukrainën “të marrë iniciativën dhe të veprojë së bashku në një kohë kur ka pasiguri në SHBA sa i përket ndihmës”, tha Macron, duke shtuar se në mesin e udhëheqësve që morën pjesë në samit kishte “konsensus të gjerë për të bërë më shumë dhe në mënyrë më të shpejtë”.

Ai tha se “asnjë konsensus” nuk ekziston për dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë, por shtoi se “asgjë nuk duhet të përjashtohet për të arritur objektivin tonë. Rusia nuk mund të fitojë luftën”, tha Macron.

Ndaras, presidenti polak Duda, tha për gazetarët pas takimit se “nuk kishte entuziazëm” në mesin e pjesëmarrësve lidhur me mundësinë e dërgimit të trupave perëndimore në Ukrainë.

Pjesëmarrësit në takim thanë se ka rritje të mbështetjes nga shtetet evropiane, përfshirë Francën, për një nismë të Çekisë për të blerë municione dhe predha jashtë Bashkimit Evropian dhe për t’i dërguar në Ukrainë.

Kryeminsitri Mark Rutte tha se Holanda ka vullnet që të ofrojë mbi 100 milionë euro për këtë qëllim.REL

Macron udhëheqësve evropianë: Rusia “nuk duhet të fitojë”

Presidenti francez duke folur në Paris gjatë konferencës për Ukrainën (26 shkurt 2024)

 

VOA/Marrë nga Associated Press

PARIS – Presidenti francez Emmanuel Macron u tha homologëve evropianë të hënën se duhet të garantojnë sigurinë e tyre kolektive duke ofruar mbështetje të palëkundur për Ukrainën, përballë ofensivave më të ashpra ruse në fushëbetejë gjatë muajve të fundit.

“Jemi në procesin e garantimit të sigurisë tonë kolektive, për sot dhe për nesër”, tha zoti Macron ndërsa priti 20 drejtues të qeverive dhe shteteve evropiane, si dhe zyrtarë të tjerë perëndimorë në Paris, në shenjë uniteti për Ukrainën, ndërsa sulmi frontal i Rusisë hyn në vitin e tretë.

“Rusia nuk mundet dhe nuk duhet ta fitojë atë luftë”, tha zoti Macron në takimin në pallatin presidencial, ku morën pjesë kancelari gjerman Olaf Scholz, presidenti polak Andrzej Duda, si dhe udhëheqës të tjerë nga vendet balltike.

“Gjatë muajve të fundit në veçanti, e kemi parë Rusinë të bëhet më e ashpër”, tha zoti Macron. “E dimë gjithashtu se Rusia po përgatit sulme të reja, në veçanti për të shokuar opinionin publik ukrainas”.

Zoti Macron përmendi nevojën për të forcuar sigurinë për të shmangur sulme të mëtejshme ruse ndaj vendeve të tjera në të ardhmen. Estonia, Lituania dhe Letonia, si dhe vendi shumë më i madh Polonia, janë konsideruar ndër objektivat e mundshëm të ekspansionizmit të ardhshëm rus. Të katër këto vende janë mbështetëse të vendosura të Ukrainës.

Gjatë takimit në Pallatin Elysee në Paris (26 shkurt 2024)

Gjatë takimit në Pallatin Elysee në Paris (26 shkurt 2024)

Ministri i jashtëm i Estonisë tha më herët këtë muaj se NATO ka rreth tre-katër vite kohë për të forcuar mbrojtjen e saj.

Në një fjalim të transmetuar me video, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u bëri thirrje udhëheqësve të mbledhur në Paris “të sigurohen që Putini të mos mundet të shkatërrojë arritjet tona dhe të mos zgjerojë agresionin e tij ndaj vendeve të tjera”.

Një zyrtar i lartë francez tha se konferenca nuk synon arritjen e angazhimeve të reja për sa i përket dërgesave të armëve dhe ndihmës financiare, por një koordinim më të mirë të mbështetjes për Kievin dhe për t’u siguruar se do të përmbushen zotimet e dhëna për ndihma. Zyrtari francez foli në rrethana anonimiteti.

Shtetet e Bashkuara u përfaqësuan në takimin e Parisit nga kryediplomati për Evropën, James O’Brien, dhe Britania nga Sekretari i Jashtëm, David Cameron.

Vendet evropiane janë të shqetësuara se Shtetet e Bashkuara do të ulin mbështetjen, ndërsa ndihma për Kievin është pezull në Kongres. Ata gjithashtu kanë shqetësime se një rikthim i ish presidentit Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë, mund të ndryshonte kursin e politikës amerikane në Evropë.

Konferenca e Parisit ndodh pasi Franca, Gjermania dhe Britania nënshkruan rishtazi marrëveshje dypalëshe 10-vjeçare me Ukrainën, me qëllim dhënien e një sinjali të fortë mbështetjeje afatgjatë, ndësa Kievi punon për të rritur mbështetjen perëndimore.

Hungaria miraton anëtarësimin e Suedisë në NATO

Parlamenti hungarez ratifikoi anëtarësimin e Suedisë në NATO të hënën, më 26 shkurt, 2024/AP

VOA/Marrë nga Reuters

Anëtarësimi i Suedisë në NATO, krahas anëtarësimit të Finlandës kohët e fundit, është zgjerimi më i rëndësishëm i aleancës që nga vitet ‘90 kur ajo përfshiu në radhët e veta shtetet e Evropës Lindore.

Gjatë fjalimit të sotëm në Kuvend, Kryeministri hungarez Viktor Orban tha se Hungaria “mbështet anëtarësimin. NATO-ja është një aleancë e mbrojtjes. Ne bëjmë aleanca për të mbrojtur njëri-tjetrin në rast të një sulmi nga jashtë. Nuk ka ndonjë angazhim më serioz se ky.”

Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO vjen pas vizitës së Kryeministrit suedez Ulf Kristersson javën e kaluar në Budapest, gjatë të cilës dy shtetet nënshkruan një marrëveshje për armatim. Kryeministri Orban tha se bashkëpunimi mes Suedisë dhe Hungarisë në fushën e mbrojtjes dhe anëtarësimi i Suedisë në NATO do të forcojnë sigurinë e Hungarisë.

“Kemi një marrëdhënie të gjatë me shtetin nordik dhe kemi patur edhe mosmarrëveshje. Shumë njerëz nga jashtë provuan të ndërhyjnë në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve tona. Ata jo vetëm që nuk kanë ndihmuar, por kanë penguar. Hungaria është shtet sovran dhe nuk toleron diktatin e të tjerëve mbi të, qoftë për përmbajtjen e marrëveshjes apo kornizën kohore të saj,” theksoi kryeministri hungarez Orban.

Stokholmi braktisi politikën e neutralitetit në këmbim për siguri më të madhe përmes NATO-s pas sulmit të Rusisë në Ukrainë në vitin 2022. Herën e fundit që shteti nordik ka marrë pjesë në një luftë ishte në vitin 1814.

Sipas udhëheqësve perëndimorë, me anëtarësimin e Suedisë në NATO, Presidenti rus Vladimir Putin arriti pikërisht atë që donte të shmangte kur filloi luftën në Ukrainë – zgjerimin e aleancës.

Vendimi i Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO vjen pas anëtarësimit të Finlandës, duke u bërë vendi i 32-të i aleancës. Por Suedia, për dallim nga Finlanda, u përballë me vonesa të imponuara nga Turqia dhe Hungaria, të dyja këto shtete që vazhdojnë të kenë marrëdhënie të mira me Rusinë në krahasim me anëtarët e tjerë të aleancës së udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Turqia e kushtëzoi ratifikimin e anëtarësimit të Suedisë me kërkesat për veprim më të ashpër ndaj militantëve të Partisë Punëtore të Kurdistanit, që sipas saj ka krijuar baza në Suedi. Suedia ndryshoi ligjet dhe rregullat rreth shitjes së armatimit për të kënaqur Turqinë. Ndërkohë Presidenti turk Tajip Erdogan e lidhi ratifikimin me miratimin e Shteteve të Bashkuara për shitjen e aeroplanëve luftarak F-16 Turqisë.

Vonesat e Hungarisë në procesin e ratifikimit ishin më pak të qarta. Budapesti kryesisht ishte i pakënaqur me kritikat e Suedisë për drejtimin që po merr demokracia në Hungari nën udhëheqjen e kryeministrit nacionalist Orban më shumë se që kishte ndonjë kërkesë konkrete.

Por pas ratifikimit nga Turqia, trysnia ndërkombëtare ndaj kryeministrit Orban u shtua.

Anëtarësimi i Suedisë në NATO pritet të kontribuojë në planifikimin e çështjeve të mbrojtjes dhe bashkëpunimit në pjesën veriore të aleancës. Ajo sjell në aleancë burime të rëndësishme, siç janë nëndetëset të afta për kushtet e operimit në Detin Baltik dhe një flotë të madhe aeroplanësh luftarak Gripen të prodhimit suedez krahas rritjes së shpenzimeve të mbrojtjes që pritet të arrijnë deri në 2 për qind të prodhimit të saj të brendshëm.

Droni rus mbi autokolonën e saj, ministrja gjermane shpëton mrekullisht në Ukrainë

Një dron rus që po gjurmonte autokolonën e saj për ta sulmuar, ka bërë që vizita e ministres së Jashtme gjermane Analena Baerbock në qytetin jugor të Ukrainës, Mykolaiv, të ndërpritej me urgjencë.

Një zëdhënës i ministrisë tha për mediat se ata zbuluan që misioni i saj po ndiqej nga një dron spiun rus, ndaj anëtarëve të delegacionit iu kërkua të ktheheshin me nxitim në mjetet e blinduara.

Droni mbi kokat e tyre u zbulua teksa përgatiteshin së bashku me ministren për të vizituar ujësjellësin e qytetit.

Sipas revistës “Der Spiegel”, fluturime të tilla zakonisht pasohen nga sulme ajrore dhe për këtë arsye u vendos që Berbock dhe kolegët e saj të largoheshin sa më parë.

Droni rus vazhdoi të ndiqte makinat në lëvizje për pak kohë dhe alarmi i luftës ra në Mykolaiv, por në fund nuk pati sulm.

Qyteti në fjalë ndodhet shumë pranë frontit dhe në fillim të luftës porti i tij ishte një nga objektivat e parë të forcave ruse. Forcat ukrainase deri më tani kanë mundur të mbrohen me sukses, por së fundmi zona është përballur me sulme të shpeshta me dronë dhe raketa. Ndërkohë, porti i Mykolaiv mbetet i mbyllur për shkak të luftës.

Sakaq, të shtunën në mbrëmje, ministres së Jashtme gjermane iu desh të qëndronte për 20 minuta në një strehë në Odessa, pas një alarmi për sulm ajror.

Një shpërthim ndodhi në afërsi të qytetit, por nuk dihet se cili ka qenë objektivi dhe nëse ka viktima. Përpara vizitës së ministres së Jashtme, katër persona u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën në dy sulme me dron rus në Odesa.sn

Hungaria pritet të ratifikojë pranimin e Suedisë në NATO

Hungaria pritet që të hënën, më 26 shkurt, të ratifikojë pranimin e Suedisë në NATO, duke larguar pengesën e fundit në mënyrë që shteti nordik të bëjë një hap historik dhe të bëhet anëtarja e 32-të e aleancës.

Votimi në Parlamentin hungarez pritet të kalojë pa probleme pas vizitës që kryeministri suedeze, Ulf Kristersson, bëri të premten e kaluar në këtë shtet, vizitë gjatë së cilës Hungaria dhe Suedia nënshkruan një marrëveshje për armë.

Hungaria është shteti i fundit që ende nuk ka ratifikuar pranimin e Suedisë në aleancë.

Pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës më 2022, Suedia, së bashku me Finlandën hoqën dorë nga politika e tyre e neutralitetit ushtarak.

Finlanda u bë anëtare e NATO-s vitin e kaluar, ndërkaq Suedia u përball me vonesa në ratifikim nga Turqia dhe Hungaria, shtete që kanë raporte të mira me Rusinë.

Turqia kërkoi nga Suedia që të ndërmerrte veprime më të ashpra kundër militantëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit që gjenden në Suedi, në këmbim të ratifikimit të anëtarësimit në NATO.

Suedia ndryshoi ligje dhe zbuti rregullat për shitjen e armëve në mënyrë që të plotësonte kërkesat e Turqisë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, e ka lidhur ratifikimin edhe me miratimin e shitjes së avionëve amerikanë F-16 për Turqinë dhe tani Ankaraja pret që të punojë me Shtetet e Bashkuara që të ketë një mbështetje në Kongres për shitjen e këtyre fluturakeve luftarake.

Ndërkaq, hezitimi i Hungarisë për ratifikuar pranimin e Suedisë kishte të bënte kryesisht me kritikat suedeze për demokracinë në Hugarinë e udhëhequr nga nacionalisti Viktor Orban.

Me pranimin e Suedisë dhe Finalndës, NATO-ja do të shënojë zgjerimin më të madh që në vitet ’90.REL

Zelensky: 31.000 ushtarë ukrainas u vranë në luftë, shpresoj për samit të paqes së shpejti

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, gjatë konferencës për media në Kiev, 25 shkurt 2024.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë të dielën se 31.000 ushtarë ukrainas janë vrarë prej se Rusia e nisi pushtimin e Ukrainës para dy vjetëve.

Duke folur në një konferencë për media në kryeqytetin ukrainas për shënimin e dyvjetorit të pushtimit nga Rusia – i cili nisi më 24 shkurt 2022 – Zelensky shpresoi se një samit i liderëve botërorë do të mbahet në Zvicër në muajt e ardhshëm për të biseduar për vizionin e tij për paqe.

“Deri tani në këtë luftë janë vrarë 31.000 pjesëtarë të ushtrisë. Jo 300.000, jo 150.000, e as sa [presidenti rus Vladimir] Putin dhe rrethi i tij mashtrues kanë gënjyer. Por, sidoqoftë, secila prej këtyre humbjeve është flijim i madh për ne”, tha Zelensky.

Zelensky shtoi se nuk do të flasë për numrin e të plagosurve, për shkaqe sigurie.

Duket se kjo është hera e parë që Ukraina flet zyrtarisht në hollësi për numrin e përgjithshëm të ushtarakë të vrarë.

Herën e fundit kur Kievi foli për numrin e humbjeve në betejë ishte në fund të vitit 2022, kur zyrtari presidencial Mykhailo Podolyak tha se 10.000 deri në 13.000 ushtarë ukrainas ishin vrarë.

Zelensky pretendoi se humbjet e Rusisë janë 180.000 ushtarë të vrarë dhe 500.000 të plagosur në këtë luftë, që është shifër shumë më e lartë se vlerësimet e deritanishme, por e pamundur për t’u konfirmuar.

Rusia nuk i zbulon humbjet në luftë.

Më 24 shkurt, presidentja e Zvicrës, Viola Amaherd, tha se vendi i saj neutral shpreson se do ta mbajë një konferencë të nivelit të lartë për paqe në muajt në vijimë.

“Shpresoj se [samiti[ do të mbahet këtë pranverë. Ne nuk duhet ta humbim këtë nismë diplomatike”, tha Zelensky.

Ai shtoi se pret që kjo nismë e paqes t’i prezantohet Moskës.

Ndërkohë, Zelensky gjithashtu tha se fitorja e Ukrainës në këtë luftë varet nga mbështetja prej Perëndimit, e cila është përballur me rezistencë kryesisht nga ligjvenesit e Partisë Republikane në Shtetet e Bashkuara.

Ai tha në konferencë se është i sigurt se paketa vendimtare me ndihmë për Ukrainën do të miratohet përfundimisht nga Senati amerikane.

“Se a do të humbë, apo se a do të fitojë Ukraina do të jetë e vështirë për ne, dhe nëse do të ketë numër të madh të viktimave, kjo varet nga ju, nga partnerët tanë, nga bota perëndimore”, tha Zelensky.

Ai shtoi se “ka shpresë për Kongresin. Dhe, jam i sigurt se do të jetë pozitive”.REL

Lihtenshtajni: jo zgjedhjes së drejtpërdrejtë të qeverisë

Selia e qeverisë në Vaduz

Qytetarët e principatës hedhin poshtë nismën: Ekzekutivi do të vazhdojë të zgjidhet nga Parlamenti

VOAL- Populli nuk do të zgjedhë drejtpërdrejt Qeverinë e Lihtenshtajnit: popullsia e principatës hodhi poshtë një nismë në këtë kuptim me një shumicë të qartë të dielën.

Votat jo ishin 9309 (68%), për një pjesëmarrje që ishte afër 67%. Nisma popullore u nis nga partia e vogël Demokratët pro Lihtenshtajnit. Ai kërkoi që kreu i qeverisë dhe katër anëtarët e tjerë të zgjidhen drejtpërdrejt nga popullsia dhe jo nga Parlamenti, siç ndodh aktualisht.

Të drejtat e Princit në “monarkinë e trashëguar kushtetuese mbi baza demokratike” nuk do të prekeshin nëse propozimi do të ishte pranuar.rsi-eb

Liderë të BE sot në Ukrainë për ‘mbështetje morale’ në 2-vjetorin e pushtimit rus

Bashkimi Evropian në fillim të kësaj jave miratoi paketën e saj të 13-të të sanksioneve kundër Rusisë për pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës, duke vënë në shenjestër kompanitë e huaja që i ofrojnë Moskës teknologjitë që i nevojiten për të vazhduar sulmin e saj.

Ursula von der Leyen, Alexander de Croo i Belgjikës, Giorgia Meloni i Italisë dhe Justin Trudeau i Kanadasë mbërritën në Kiev të shtunën në mëngjes, ndërsa vendi shënon dy vjet luftë me Rusinë.

Shefja e Komisionit Evropian tha se ky udhëtim në vendin e shkatërruar nga lufta, i shtati i saj që kur Rusia futi për herë të parë tanket e saj në Ukrainë më 24 shkurt 2022, është “për të kremtuar rezistencën e jashtëzakonshme të popullit të guximshëm ukrainas” dhe për t’i dhënë “mbështetje morale” ukrainasit.

Alexander de Croo është atje si lider i vendit që mban presidencën gjashtëmujore të rradhës të Këshillit të BE-së, Giorgia Meloni si kryetare aktuale e G7 dhe Trudeau si përfaqësues i NATO-s.

Vendet e G7 – Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara – do të takohen virtualisht këtë pasdite me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Në kryeqytetin ukrainas, gjendja ishte e ndrydhur mëngjesin e së shtunës, ndërsa vendasit përjetojnë tmerret e asaj dite kur skenari më i keq u realizua.

“Është e çuditshme ta quash një përvjetor. Përvjetorët janë për të festuar diçka të këndshme,” tha një vajzë e re për Euroneës të shtunën në mëngjes në Kiev.

“Ka luftë, por vendasit po gjejnë mënyra për të përballuar. Të gjithë janë dëmtuar, të gjithë kanë humbur diçka.”

Një zyrtar ukrainas me bazë në Kiev tha gjithashtu pas asaj që ai e përshkroi si një “natë të rëndë në Kiev”.

Njerëzit, shtoi ai, shkojnë në kinema me shpresën se do të jenë në gjendje të shikojnë një film të plotë dhe të mos ndërpriten nga një paralajmërim alarmi për sulmet e ardhshme ruse. Fëmijët, të cilët shpesh nuk mund të ndjekin fizikisht shkollën, sepse shumicave u mungojnë strehimoret kundër dronëve dhe raketave, luajnë në rrugë.

Banorët e Kievit duket se po bëjnë jetën e tyre të përditshme mes sirenave dhe tronditjeve, por aleatët e vendit duhet të luftojnë me akuzat për lodhje nga lufta.sn

Foto emblemë: Foto e Navalny-t e projektuar në Ambasadën Ruse në Londër

Foto emblemë: Foto e Aleksei Navalny-t e projektuar në Ambasadën Ruse në Londër –

Një imazh i liderit të opozitës ruse Alexei Navalny është projektuar në Ambasadën Ruse në Londër nga grupi Led By Donkeys në ditën kur u njoftua vdekja e tij, në Londër, Britani, 16 shkurt 2024. (REUTERS)

We are all Navalny – You can not kill us all – Ne të gjithë jemi Navalny – ti nuk mund të na vrasësh të gjithëve!

Suedia i dhuron Ukrainës ndihmë ushtarake në vlerë 680 milionë dollarë

Ministria e Mbrojtjes e Suedisë tha të martën se do t’i japë Ukrainës ndihmë ushtarake në vlerë rreth 680 milionë dollarë, përfshirë dërgimin e pajisjeve dhe para të gatshme për blerjen e armëve.

Kjo do të jetë hera e 15-të që Suedia i dërgon ndihmë Ukrainës dhe pakoja më e madhe e ndihmës deri më sot, duke rritur në rreth 2.8 miliardë dollarë ndihmën e përgjithshme që ia ka dhënë asaj prej se Rusia e filloi pushtimin e saj më 2022.

“Ne do të vazhdojmë ta mbështesim Ukrainën sa të jetë e nevojshme”, tha ministri i Mbrojtjes i Suedisë, Pal Jonson.

Pakoja përfshin artileri dhe municion të artilerisë, anije detare luftarake dhe pajisje të tjera, tha Suedia.

Vendimi i Suedisë vjen vetëm një ditë pasi presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, iu lut Perëndimit për ndihmë gjatë një vizite te trupat ukrainase në vijën e frontit të hënën.

Zelensky ka paralajmëruar përsëri se ushtria e tij po përballet me kushte “tejet të vështira” dhe mungesë municioni në vijat e frontit.

“Kjo gjendje është tejet e vështirë tani në disa pjesë të vijës së frontit, ku trupat ruse kanë vendosur rezerva maksimale”, tha Zelensky më 19 shkurt pas një vizite te trupat ukrainase në vijën e frontit në qytetin verilindor, Kupianks.

Ai e vizitoi këtë qytet vetëm pak orë pasi Rusia e mori në dorë fabrikën më të madhe të koksit në Avdivka, ku Kievi e pranoi disfatën javën e kaluar duke i tërhequr trupat nga qyteti.

Rënia e Avdivkës, dikur qytet i rreth 30.000 banorëve por tani kryesisht i bërë rrafsh me tokën dhe shkretëtirë, në rajonin lindor të Donjeckut, shënon fitimin më të madh territorial të Rusisë në nëntë muajt e fundit prej se e nisi pushtimin e Ukrainës para gati dy vjetëve.rel

E veja e Navalnyt takohet sot me ministrat e Jashtëm të BE-së

“Mesazhi i fortë i mbështetjes për luftëtarët e lirisë në Rusi,” parashikon Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell

VOAL- Të hënën, Yulia Navalnaya, e veja e kundërshtarit rus Alexei Navalny, i cili vdiq në një burg rus të premten, takohet me ministrat e punëve të jashtme të BE-së në Bruksel.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell e parashikoi këtë në kujtimin e Alexei Navalny”.

Zonja Navalny tha se ajo e konsideronte presidentin rus Vladimir Putin “personalisht përgjegjës” për vdekjen e bashkëshortit të saj dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të bashkohet për t’i shkaktuar një disfatë një regjimi që ajo e përshkroi si “të tmerrshëm”.rsi-eb

Orban: Hungaria mund të ratifikojë së shpejti anëtarësimin e Suedisë në NATO

VOA/Marrë nga Reuters

BUDAPEST – Parlamenti hungarez mund të ratifikojë së shpejti anëtarësimin e Suedisë në NATO, kur të fillojë punimet për sesionin e pranverës më vonë këtë muaj, u tha të shtunën mbështetësve të tij kryeministri Viktor Orban.

“Është lajm i mirë që mosmarrëveshja jonë me Suedinë do të zgjidhet së shpejti”, tha zoti Orban. “Po ndërmarrim hapa që me fillimin e sesionit pranveror të parlamentit mund të ratifikojmë anëtarësimin e Suedisë në NATO”.

Parlamenti rimblidhet në 26 shkurt. Suedia aplikoi për anëtarësimin në NATO gati dy vite më parë, duke bërë kështu një ndryshim historik të politikave, për shkak të sulmit të Rusisë në Ukrainë.

Zoti Orban tha se së bashku me kryeministrin suedez Ulf Kristersson kanë ndëmarrë hapa për “të rindërtuar besimin” mes dy vendeve. Zoti Orban nuk tha se cilat ishin këto hapa.

Hungaria është i vetmi vend i NATO-s që nuk ka ratifikuar ende anëtarësimin e Suedisë, një proces për të cilin duhet miratimi i të gjitha vendeve anëtare të NATO-s. Vonesa ka tensionuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe ka krijuar shqetësim mes vendeve aleate.

Partia në pushtet e zotit Orban, Fidesz, ka përmendur ato që i quan akuza të pabaza të Suedisë se ka dëmtuar demokracinë në Hungari, si arsyen përse është shtyrë ratifikimi.

Gjatë javës së fundit, kryeministri Orban është përballur me një periudhë tepër sfiduese për qeverisjen e tij 14-vjeçare, për shkak të faljes së dhënë nga presidentja e vendit për një person që pati ndihmuar për të mbuluar abuzimin seksual në një shtëpi fëmijësh. Skandali solli dorëheqjen e presidentes së Hungarisë dhe të ish-ministrit të drejtësisë, të dy aleatë kryesorë të zotit Orban. Të premten vonë dhjetëra mijëra persona dolën në protestat e thirrura nga personalitete me ndikim në opinionin publik.

Në deklaratën e tij të parë publike që nga dorëheqja e presidentes një javë më parë, zoti Orban tha se qeverisja e tij do të dilte edhe më e fortë, duke u përqëndruar tek ekonomia dhe zgjedhjet parlamentare të BE-së në qershor, ku pritet rritja e pranisë së forcave të djathta politike dhe “sjellja e ndryshimit në Bruksel”.

Ai tha se dorëheqja e presidentes Katalin Novak ishte “si një makth”, por se ishte veprimi i duhur, duke shtuar se qeveria e tij do të hartojë projektligje për të forcuar mbrojtjen e fëmijëve.

Zoti Orban ka patur përplasje me Komisionin Evropian për shkak të masave të qeverisë së tij kundër lirisë së medias dhe të drejtave të komunitetit LGBTQ, si dhe për politikat e tij për emigracionin. Ai tha se ky vit mund të sjellë ndryshime në Evropë dhe gjetiu.

“Do të dëshironim shumë që Donald Trump-i të rikthehej si president (i Shteteve të Bashkuara) dhe… të vendosë paqen këtu në gjysmën lindore të Evropës”, tha zoti Orban, një mbështetës i hershëm i zotit Trump.

(Video) Falënderimi i Papës për kard. Simoni, “martirin e gjallë” 95-vjeçar të diktaturës në Shqipëri

Kardinali, i cili vuajti burgimin, persekutimin dhe kërcënimet me vdekje për rreth 28 vjet gjatë regjimit komunist, ishte i pranishëm sot në audiencën e përgjithshme në Sallën Pali VI. Françesku e përshëndeti “në mënyrë të veçantë” dhe e falënderoi, sepse edhe sot “ai vazhdon të dëshmojë dhe të punojë për Kishën, pa u shkurajuar”

R.SH. – Vatikan

Hera e parë që bota e pa Françeskun, Papën e zgjedhur prej një viti e gjysmë, të derdhte lot, ishte më 21 shtator 2014, kur në udhëtimin e tij të parë ndërkombëtar, në Shqipëri, gjatë takimit me klerin në Kishën Katedrale të Shën Palit, në Tiranë, dëgjoi dëshminë e meshtarit dom Ernest Simoni Troshani. Ai prift i moshuar me zërin e mekët, ardhur nga dioqeza e Shkodër-Pultit, që pak ditë më vonë do të kishte mbushur 88 vjeç, kishte kaluar rreth 28 vjet burg, tortura, kërcënime me vdekje dhe punë të detyruar, gjatë persekutimit të regjimit komunist të Enver Hoxhës, i cili e shpalli Shqipërinë “shtetin e parë ateist në botë”.

Atë ditë, dom Ernesti dëshmoi para Papës për periudhën mizore që kaloi vendi i shqipeve, së bashku me murgeshën tjetër të mbijetuar, motër Marie Kaletën. Papa Françesku, pasi dëgjoi në heshtje dëshminë e tij, hoqi syzet për të fshirë sytë në lot dhe e përqafoi gjatë, duke e mbështetur ballin mbi atë të dom Ernestit. Dy vjet më vonë, në Koncistorin e 2016-ës, Papa e krijoi kardinal, në shenjë mirënjohjeje për këtë dëshmi “martirizimi”.

Martirët e shumtë të sotëm

Paraditen e sotme, 14 shkurt, kardinali Simoni ishte i pranishëm në audiencën e përgjithshme, i ulur në karriget anash Papës, në  podiumin e Sallës Pali VI, ku zakonisht qëndrojnë ipeshkvijtë dhe kardinajtë. Pas katekizmit të audiencës së përgjithshme, në kohën e përshëndetjeve në gjuhë të ndryshme, Ati i Shenjtë Bergoglio e ktheu vështrimin drejt tij, për ta përshëndetur “në mënyrë të veçantë” dhe për ta lëvduar para mijëra besimtarëve të pranishëm.

“Të gjithë ne – ngriti zërin Papa, duke e lënë mënjanë tekstin e shkruar – i kemi lexuar, i kemi dëgjuar historitë e martirëve të parë të Kishës, të shumë prej tyre. Edhe këtu, ku tani është Vatikani, dikur ishte varrezë. Shumë u ekzekutuan dhe u varrosën këtu. Kur bëhen gërmime, i gjejnë këto varre”.

“Por edhe sot ka shumë martirë në mbarë botën, shumë, ndoshta, më shumë se në zanafillë. Ka shumë të persekutuar për fenë”.

Kardinali Simoni ende punon për Kishën

Sot, vijoi Papa, “më lejoni të përshëndes në mënyrë të veçantë një martir të gjallë”, kardinalin Simoni. “Ai, si meshtar, përjetoi 28 vjet burg, në burgun komunist të Shqipërisë, ndoshta persekutimi më mizor, më mizor”, pohoi Françesku. Sot kardinali shqiptar “vazhdon të japë dëshmi. Dhe si ai, shumë e shumë e shumë të tjerë”.

“Tani, është 95 vjeç e vazhdon të punojë për Kishën, pa u shkurajuar. I dashur vëlla, të falënderoj për dëshminë tënde. Faleminderit”.

Fjalët e Papës, gjatë kthimit nga Tirana

Fjalë prekëse ato të Papës në fund të audiencës, shoqëruar me një thirrje të re për të mos harruar, veçanërisht gjatë kësaj kohe Krezhmësh, “Ukrainën e martirizuar, Palestinën dhe Izraelin, që pësojnë kaq shumë”, si edhe të vuajturit e tjerë të luftrave.  Edhe gjatë kthimit nga Tirana, pas udhëtimit të tij në vitin 2014, Ati i Shenjtë u foli gazetarëve për historinë e kardinalit të mëvonshëm Simoni dhe për motër Kaletën. “Të dëgjosh një martir të flasë për martirizimin e tij është vërtet diçka e fuqishme – pati thënë Françesku. – Mendoj se të gjithë u prekëm nga këta dëshmitarë, që folën natyrshëm, me përvujtëri e, thuajse, dukej sikur po tregonin historitë e jetës së dikujt tjetër”.

Arrestimi, kërcënimet, persekutimi

Don Ernesti u arrestua natën e Krishtlindjes 1963, në fund të meshës në Barbullush. E akuzuan si “armik të popullit”, edhe për shkak të meshës së kremtuar për shpirtin e presidentit amerikan Kennedy, i cili kishte vdekur një muaj më parë. Meshë që, siç tregonte ai vetë, e kremtoi “sipas udhëzimeve të Papës Pali VI për gjithë meshtarët e botës”. Në qelinë, ku qëndroi për 18 vjet, i sollën një shok me detyrën për ta spiunuar dhe urdhëruan të tjerë të raportonin për “zemërimin e tij të parashikueshëm” kundër regjimit.

Por kishte pak gjëra për dom Ernestin, vetëm fjalë faljeje dhe lutjesh dilnin nga goja e meshtarit. “Jezusi na mësoi t’i duam armiqtë dhe t’i falim, duhet të punojmë për të mirën e njerëzve”, vazhdonte të thoshte ai. Fillimisht, u dënua me vdekje, por më pas, dënimi iu ndryshua në punë të detyruar, që e bëri për 25 vite me radhë në tunelet e errëta të minierës së Spaçit dhe më pas, në kanalizimet e Shkodrës.

Meshët dhe rrëfimet fshehurazi në qeli

Gjatë periudhës së burgimit, dom Simoni kremtonte meshën në latinisht, rrëfente të burgosurit, që ia kërkonin atë sakrament, duke u bërë ati shpirtëror i disa prej tyre e duke u dhënë edhe Kungimin. Hosten e piqte në një furnelë të vogël, ndërsa vera ishte lëngu i disa kokrrave të rrushit. Gjithnjë, fshehurazi. Pasi u lirua, më 5 shtator 1990, ai i fali torturuesit e tij, duke kërkuar mëshirën e Atit Qiellor për ta. Më pas, nisi të shërbente nëpër fshatra, sidomos për faljen e gjaqeve. Shërbim, që nuk u ndërpre asnjëherë, as për shkak të moshës dhe as për krijimin e tij kardinal. Pikërisht për këtë nderim, që i bëri Papa, kardinali Simoni thotë gjithnjë se ai është homazh për të gjithë martirët dhe katolikët e përndjekur në Shqipëri. Ashtu siç ishte nderim i tillë edhe krijimi i kardinalit të parë shqiptar në histori, nga Papa Gjon Pali II, në vitin 1994: Mikel Koliqi (1902-1997), bashkëqytetari i tij nga Shkodra, edhe ai, i burgosur gjatë në burgjet e regjimit, ku kaloi 31 vite të jetës së tij.

Radio Vatikani 14 shkurt 2024

Shërbimi i inteligjencës së Estonisë paralajmëron: Rusia po përgatitet për konfrontim ushtarak me Perëndimin

Rusia po përgatitet për një konfrontim ushtarak me Perëndimin brenda dekadës së ardhshme tha Shërbimi i Inteligjencës së Jashtme të Estonisë.

Një numër në rritje i zyrtarëve perëndimorë kanë paralajmëruar për një kërcënim ushtarak nga Rusia ndaj vendeve përgjatë krahut lindor të NATO-s, duke bërë thirrje që Evropa të përgatitet duke u riarmatosur, raportoi Reuters. Shefi i shërbimit të inteligjencës tha se vlerësimi bazohej në planet ruse për të dyfishuar numrin e forcave të stacionuara përgjatë kufirit të saj me anëtarët e NATO-s, Finlandën dhe shtetet baltike të Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë.

“Rusia ka zgjedhur një rrugë që është një konfrontim afatgjatë… dhe Kremlini me siguri po parashikon një konflikt të mundshëm me NATO-n brenda dekadës së ardhshme apo më shumë”, u tha Kaupo Rosin gazetarëve në publikimin e raportit të kërcënimeve të sigurisë kombëtare të Estonisë. Estonia dhe shtetet e tjera baltike kanë rritur shpenzimet e tyre ushtarake në mbi 2% të vlerës së ekonomive të tyre pasi Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe aleatët e NATO-s kanë rritur praninë e tyre në ato vende.
(BalkanWeb)

Ukraina thotë se shkatërroi 40 dronë të nisur nga Rusia gjatë natës

Pamje prej Kievit, shkurt, 2024.

Ushtria e Rusisë ka nisur në Ukrainë një valë të re sulmesh me dronë, përgjatë natës, përfshirë edhe në kryeqytetin Kiev, kanë thënë zyrtarë ushtarakë ukrainas, më 11 shkurt.

Rusia ka sulmuar me dronë Ukrainën edhe një ditë më parë, kryesisht në Harkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, i cili gjendet në kufi me Rusinë, në pjesën lindore.

Si pasojë e sulmeve të 10 shkurtit janë vrarë të paktën tetë persona.

Sulmet e vazhdueshme ruse vijnë në kohën kur Kievit po i rrezikohen ndihmat ushtarake prej Shteteve të Bashkuara, pasi ligjvënësit republikanë atje po e bllokojnë një pako ndihme në vlerë të 61 miliardë dollarëve, me kërkesën që të bëhen ndryshime të mëdha në politikat kufitare të SHBA-së, për shkak të migrimit.

Forca ajrore ukrainase ka thënë ne Telegram se sistemet për mbrojtje kanë shkatërruar 40 prej 45 dronëve iranianë të nisur prej Rusisë gjatë natës.

“Alarmi në kryeqytet ka zgjatur gati dy orë”, ka thënë Serhiy Popko, udhëheqës i administratës ushtarake të Kievit, përmes një postimi në platformën për mesazhe, Telegram.

Popko ka thënë se të gjithë dronët mbi Kiev janë shkatërruar në ajër dhe nuk është raportuar për dëme në kryeqytet.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.rel

Ekspertët: lufta me Rusinë mund të nisë nga ky korridor në Evropë dhe brenda pesë vjetëve

Ministri danez i Mbrojtjes, Troel Lunn Poulsen ka thënë se një konflikt ushtarak midis NATO-s mund të fillojë deri në pesë vjetët e ardhshme.

“Nuk mund të përjashtohet që brenda tre deri në pesë vjet Rusia të provokojë nenin e pestë të NATO-s dhe solidaritetin e aleancës”, deklaroi zyrtari danez, duke shtuar se Kremlini “ka një dëshirë për ta bërë këtë”, transmeton Telegrafi.

Sipas tij, Danimarka nuk ka gjasa së sulmohet drejtpërdrejt, por mund të përballet me kërcënimin e sulmeve hibride nga Rusia.

Javëve të fundit ka pasur paralajmërime të shumta për një konflikt të mundshëm nga Rusia.

Një zyrtar gjerman paralajmëroi se një konflikt me Rusinë mund të fillojë brenda një dekade. Por, ky nuk ishte alarmi i vetëm, pasi edhe një zyrtar i NATO-s deklaroi se mund të ndodhë një luftë gjithëpërfshirëse me Rusinë.

Duke mos u mjaftuar këto dy parlajmërime nga këto dy vende evropiane, shqetësime të tilla të ngjashme janë ngritur edhe nga Britania e Madhe.

Siç raportohet, konflikti mund të nisë nga korridori Suwalki, midis Bjellorusisë dhe Kaliningradit (koloni ruse).

Çfarë dimë për këtë korridor?

Korridori Suwalki është një brez toke prej 60 deri në 100 kilometra, nga të tria anët ky korridor kufizohet me Bjellorusinë, Lituaninë dhe Poloninë dhe rruga çon deri tek kolonia ruse, Kaliningrad.

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Moska u përpoq të siguronte një kalim në anën polake të korridorit për në territorin e saj të sapo ndarë.

Përpjekja ishte e pasuksesshme. Në vend të kësaj, Rusia negocioi marrëveshje me BE-në për të siguruar transitin e qytetarëve dhe mallrave rusë përmes Lituanisë.

Siç raportohet, ekspertët e kanë përshkruar këtë korridor si “Thembra e Akilit”, “Pika më e dobët”, apo edhe “Vendi më i rrezikshëm në tokë”.bw

Vdes Robert Badinter, udhëhoqi Francën të shfuqizonte dënimin me vdekje

VOA/Marrë nga Associated Press

Robert Badinter, i cili udhëhoqi përpjekjet për të shfuqizuar dënimin me vdekje në Francë, bëri fushatë kundër mohimit të Holokaustit dhe drejtoi një organizëm evropian që trajtonte pasojat ligjore të shpërbërjes së Jugosllavisë, vdiq në moshën 95 vjeçare.

Presidenti francez Emmanuel Macron e cilësoi Robert Badinter, një mbrojtës i të drejtave të njeriut dhe ish-ministër i drejtësisë, si “figurë e shekullit”. Ministria franceze e Drejtësisë konfirmoi të premten vdekjen e 95-vjeçarit, pa dhënë detaje.

Një avokat dhe mendimtar, Robert Badinter njihej për përpjekjet e tij të vazhdueshme për t’i dhënë fund dënimit me vdekje.

Si ministër i drejtësisë gjatë drejtimit të Presidentit të atëhershëm Francois Mitterrand, zoti Badinter mposhti kundërshtitë në radhët e opinionit publik dhe fitoi mbështetjen parlamentare për heqjen e dënimit me vdekje në 1981.

I lindur në Paris në vitin 1928 në një familje hebreje, zoti Badinter ishte dëshmitar krimeve të nazizmit dhe humbi babanë e tij në kampin e vdekjes Sobibor, sipas zyrës së Presidentit Macron.

Zoti Badinter drejtoi Gjykatën Kushtetuese të Francës, shërbeu si senator për 16 vjet dhe konsiderohej nga shumë francezë si një pikë referimi, falë mbrojtjes së tij ndaj të drejtave të njeriut.

Në vitin 1991, zoti Badinter udhëhoqi një organizëm arbitrazhi të krijuar nga Komuniteti Ekonomik Evropian për t’i ofruar Konferencës së Paqes mbi Jugosllavinë këshilla ligjore pasi Sllovenia dhe Kroacia, kishin shpallur pavarësinë.

Ky organizëm u bë i njihur si Komisioni i Badinterit.

Komisioni i Badinterit lëshoi 15 opinione ligjore mes viteve 1991 dhe 1993, mes të cilave një që thoshte se Republika Federative Popullore e Jugosllavisë ishte shpërbërë. Kjo hapi i hapi udhë njohjes ndërkombëtare të Sllovenisë dhe Kroacisë si shtete sovrane në 1992.

Komisioni i Badinterit gjithashtu i shpalli kufijtë midis ish-republikave jugosllave si kufij ndërkombëtarë midis vendeve të reja të pavarura që mund të ndryshoheshin vetëm me diplomaci dhe jo me forcë.

Pavarësisht kësaj, luftërat shpërthyen në vitet 1990 në Kroaci dhe më vonë në Bosnje-Hercegovinë dhe Kosovë, duke shkaktuar vdekjen e qindra mijëra njerëzve.

Në deklaratën e tij, Presidenti Macron nderoi kujtimin e një “burri të urtë të Republikës”, i cili, “pasi përjetoi tragjedinë e shekullit, mishëroi shpresën”.

Zelensky emëron shefin e ri të Shtabit të Përgjithshëm

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka emëruar gjeneralmajorin Anatoliy Barhilevych, në krye të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë ukrainase.

Këtë post, deri më 9 shkurt e mbante Serhiy Shaptala.

Gjatë një video-adresimi më 9 shkurt, Zelensky e përshkroi Barhilevychin si “një person me përvojë që kupton detyrat e kësaj lufte dhe objektivat e Ukrainës”.

Ai tha se ky emërim është bërë me rekomandim të komandantit të ri të përgjithshëm të ushtrisë ukrainas, Oleksandr Syrskiy.

Syrskiy u zgjodh të drejtojë ushtrinë ukrainase të enjten. Ai deklaroi më 9 shkurt se shteti duhet të ndryshojë dhe përmirësojë metodat e tij të luftës nëse dëshiron të mposhtë forcat pushtuese ruse.

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Ndryshimet në postet kyçe ushtarake ukrainase po ndodhin në një kohë kritike për Ukrainën, shtet që ka dështuar të rimarrë territor të konsiderueshëm nga Rusia që nga fundi i vitit 2022 dhe tani po përballet me mundësinë që të mos marrë një ndihmë të rëndësishme ushtarake nga Shtetet e Bashkuara, pasi që ligjvënësit republikanë kanë bllokuar paketën e ndihmës për Kievin në vlerë prej 60 miliardë dollarësh.rel

Zelensky emëron komandantin e ri të ushtrisë ukrainase

Komandanti i ri i përgjithshëm i forcave ukrainase, Oleksandr Syrskiy.

 

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se ka emëruar Oleksandr Syrskiy në postin e komandantit të përgjithshëm të Ushtrisë së Ukrainës. Këtë njoftim Zelensky e bëri disa minuta pasi njoftoi se ishte koha për një “udhëheqje të ripërtërirë” të Forcave të Armatosura të shtetit.

Zelensky u takua me ish-komandantin e përgjithshëm, gjeneralin Valeriy Zaluzhniy, më herët gjatë 8 shkurtit dhe tha se i ka kërkuar që të qëndrojë “në ekipin e tij”, edhe pse nuk specifikoi se në çfarë kapaciteti.

Për javë të tëra ka pasur spekulime se Zelensky po e shqyrtonte mundësinë e largimit të Zaluzniyit, për shkak të dallimeve që kishin në strategji në kohën kur Ukraina po vazhdon luftën kundër forcave pushtuese ruse.

Tensionet mes presidentit Zelensky dhe gjeneralit Zalunzhniy u vunë re në nëntorin e vitit të kaluar, pasi gjenerali kishte publikuar një ediorial në The Economist, ku deklaroi se lufta kishte hyrë në një ngërç dhe se vetëm përparimi teknologjik do t’i mundësonte Ukrainës që të përmbushë qëllimin e saj për të çliruar territoret e pushtuara.

Pas publikimit të editorialit, Zyra e Zelenskyt menjëherë kishte hedhur poshtë vlerësimet e gjeneralit lidhur me situatën në fushëbetejë.

Ndërrimi i udhëheqësit të ushtrisë ukrainase u bë teksa pushtimi i paprovokuar rus i Ukrainës është afër dyvjetorit të nisjes së tij.rel

Parlamenti Evropian kërkon hetime ndërkombëtare për parregullsitë e raportuara për zgjedhjet në Serbi

Parlamenti Evropian, përmes një rezolute të veçantë, pritet të kërkojë hetime të pavarura ndërkombëtare për parregullsitë që janë raportuar gjatë zgjedhjeve në Serbi. Për këtë rezolutë pritet të votohet të enjten, më 8 shkurt, gjatë një seance plenare të PE-së në Strasburg.

Në tekstin e draftit të rezolutës së dakorduar nga disa grupe politike në PE, për të cilin do të votohet, shprehet keqardhje për faktin se Serbia nuk ka siguruar zhvillimin e zgjedhjeve sipas standardeve dhe normave ndërkombëtare. Aty po ashtu shprehet keqardhje edhe për refuzimin nga autoritetet e Serbisë që të pranojnë se kanë ndodhur parregullsi në zgjedhje.

Serbia ka mbajtur zgjedhjet lokale, parlamentare dhe krahinore më 17 dhjetor 2023.

“Bëjmë thirrje për hetime të pavarura nga ekspertë dhe institucione të respektuara ndërkombëtare për parregullsitë në zgjedhjet parlamentare, krahinore dhe lokale, me kujdes të posaçëm në zgjedhjet për Asamblenë e qytetit të Beogradit”, thuhet në tekstin e draftit të rezolutës.

“I bëjmë thirrje Komisionit Evropian që të shqyrtojë dërgimin e një misioni ekspertësh në Serbi, për të vlerësuar situatën dhe zhvillimet pas zgjedhjeve të fundit dhe të bëjë përpjekje për të lehtësuar një dialog shoqëror, i cili do të çonte deri te kthimi i besimit në institucione”, theksohet në draft-rezolutën.

Sipas tekstit të kësaj rezolute të propozuar, PE-ja ka dënuar mungesën e pluralizmit politik gjatë procesit zgjedhor, favorizimin e partisë në pushtet, Partisë Progresive Serbe (SNS) nga ana e mediave gjatë fushatës, fushatat e shumta të dezinformimit, në të cilat, sipas përpiluesve të këtij teksti, pos mediave pro-qeveritare në Serbi ishin përfshirë edhe struktura të Rusisë. PE-ja po ashtu dënoi edhe kërcënimet ndaj organizatave joqeveritare dhe gazetarëve të pavarur.

Ndër parregullsitë në zgjedhje në Serbi Parlamenti Evropian përmendi votimin e shtetasve nga vendet tjera, posaçërisht nga Bosnja e Hercegovina për zgjedhjet lokale, sjelljen në mënyrë të organizuar të votuesve në vendvotime nga partia në pushtet, shlyerjen e votuesve nga regjistri në disa raste, joshja e paligjshme e votuesve dhe forma tjera të shkeljeve të parimeve të zgjedhjeve të lira.

Deputetët e Parlamentit Evropian janë të mendimit se një vend si Serbia, që është kandidat për anëtarësim në BE, duhet të respektojë standardet themelore demokratike.

Në draft-rezolutë po ashtu dënohet edhe përdorimi i tepruar i forcave policore në Serbi ndaj protestuesve gjatë protestave kundër parregullsive në zgjedhje.

Po ashtu deputetët e Parlamentit Evropian përmes rezolutës, dënojnë edhe sulmet verbale nga përfaqësuesit e pushtetit në Serbi ndaj vëzhguesve nga BE-ja si dhe pohimet se vende të BE-së ishin përfshira në organizimin e protestave pas zgjedhjeve. Po ashtu është dënuar edhe gjuhën kundër BE-së që është përhapur në Serbi nga mediat e afërta me partinë në pushtet. Në tekst përmendet se kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, publikisht i ka falënderuar shërbimet e Rusisë për informata rreth protestave, të organizuara nga opozita në Serbi.

Parlamenti Evropian ka kërkuar nga Komisioni Evropian që të shqyrtojë edhe pezullimin e fondeve të BE-së për Serbinë nëse dëshmohet se autoritetet e Serbisë kanë qenë direkt të përfshira në manipulimin e rezultateve zgjedhore.

“Shprehim keqardhje për mungesën e kritikave të zëshme nga Komisioni Evropian, posaçërisht nga komisionari për zgjerim në një varg dyshimesh për mashtrime zgjedhore në Serbi dhe bëjmë ftesë që Komisioni të adresojë këto çështje që solli deri te dyshimet, pa vonesa”, u tha në tekst.

PE po ashtu kërkoi që edhe negociatat e anëtarësimit të Serbisë me BE-në të lidhen me reforma, përfshirë edhe me adresimin e problemeve me zgjedhjet. Pa këto, u tha në tekst, nuk do të duhej të vazhdojnë negociatat.

Partitë opozitare në Serbi kanë akuzuar Qeverinë për manipulimin e procesit zgjedhor dhe kanë organizuar protesta pas zgjedhjeve të 17 dhjetorit. Nga BE-ja është shprehur shqetësim për raportet rreth parregullsive. Por, më kritik, duke kërkuar edhe masa, ka qenë Parlamenti Evropian i cili edhe i kishte dërguar vëzhguesit në zgjedhjet e dhjetorit në Serbi. Në Parlamentin Evropian ishte zhvilluar edhe debate rreth këtyre zgjedhjeve dhe tash pritet të miratohet edhe rezoluta. Qeveria e Serbisë i ka hedhur poshtë kritikat e eurodeputetëve dhe ka bërë akuza personale ndaj deputetëve që kanë folur për parregullsi në zgjedhje.

Zyrtari Roth i përgjigjet Hovenierit: Tjetër shembull për deklaratat e pabalancuara të SHBA-së ose BE-së për Kosovën

“Të pabalancuar” e ka quajtur Kryetari i Komisinit për Punë të Jashtme në Bundestag, Michael Roth, reagimin e mbrëmshëm të ambasadorit amerika në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, i cili u shpreh “thellësisht i shqetësuar” me veprimet e Ministrsisë së Brendshme për konfiskimin e një automjeti që barte pagesa në dinarë serbë për serbët e Kosovës.

“Një tjetër shembull për deklaratat e pabalancuara të SHBA-së (ose BE-së) për Kosovën.

S’po shoh mesazhe kaq të qarta në lidhje me agresionet serbe (sulm terrorist në Bajnska, rrëmbim apo shantazh) në rajon, i dashur ambasador ShBA-së në Kosovës”, ka shkruar ai në “X”.bw

Eurodeputetët kundër Vuçiçit, letër KE dhe BE: Mos njihni zgjedhjet në Serbi

Disa eurodeputetë i dërgojnë letër zyrtarëve të KE-së dhe BE-së, kërkojnë që të mos njihen rezultatet e zgjedhjeve në Serbi.

Anëtarët e Parlamentit Evropian nga Partia Popullore Evropiane (EPP), të Gjelbrit dhe Social Demokratët (S&D) i dërguan një letër Presidentit të Komisionit Evropian, Komisionerit për Zgjerimin dhe Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikat e Integrimit dhe Sigurisë, në të cilat ata kërkojnë një hetim ndërkombëtar të zgjedhjeve parlamentare, provinciale dhe lokale serbe që ishin nën kujdesin e OSBE-së, Këshillit të Evropës dhe Komisionit Evropian.

Letra gjithashtu kërkon që rezultatet e zgjedhjeve të mos njihen derisa të përfundojë një hetim i plotë i pavarur për parregullsitë zgjedhore. Deputetët kërkojnë një hetim me vëmendje të veçantë për zgjedhjet për Kuvendin e Qytetit të Beogradit, si dhe raportimin e tyre në Parlamentin Evropian.

“Ne mbetemi në mbështetje të qytetarëve të Serbisë që po protestojnë për mundësinë e tyre për të ushtruar të drejtat e tyre demokratike, si dhe për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian. Fatkeqësisht, akuzat e rënda lidhur me zgjedhjet e fundit nuk janë në përputhje me standardet demokratike dhe e cenojnë këtë qëllim”, thuhet në letrën e eurodeputetëve.

“Disa misione vëzhguese ndërkombëtare dhe vendore kanë arritur në përfundimin se zgjedhjet në Serbi nuk mund të konsiderohen të lira dhe të ndershme dhe kanë gjetur dëshmi për parregullsi dhe mashtrime të hapura zgjedhore. Misioni vëzhgues i KRRT-së ka shprehur shqetësim edhe për zgjedhjet lokale në qytetin e Beogradit”, thuhet në letër.

Në letër thuhet se disa nga gjetjet përfshijnë akuza për blerje votash, abuzim me burimet publike, nënshkrime të falsifikuara të mbështetjes në listat zgjedhore, ndikim joproporcional të qeverisë në media, manipulime serioze dhe të planifikuara mirë të listës së votuesve dhe migrim të votuesve, duke përfshirë edhe vendet fqinje, si dhe presionin ndaj përfituesve të ndihmës sociale dhe punonjësve të ndërmarrjeve shtetërore për të votuar për partinë në pushtet për të mbajtur vendet e punës dhe përfitimet e tyre.

Më 8 shkurt Parlamenti Evropian do të votojë për rezolutën për zgjedhjet serbe. Rezoluta u pasua me debate në seancën plenare në Strasburg, si dhe nga Komiteti i Punëve të Jashtme të PE (AFET).sn

Ndihmë për Ukrainën, BE-ja zhbllokon paketën prej 50 miliardë eurosh për Kievin

Të 27 liderët evropianë kanë rënë dakord për një paketë ndihme prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, ka thënë presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel të enjten.

Ai ka thënë se marrëveshja “mbyll një financim të qëndrueshëm, afatgjatë dhe të parashikueshëm për Ukrainën”.

Kishte frikë se kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, do të bllokonte paketën e ndihmës siç kishte bërë në një samit evropian dhjetorin e kaluar.

Orban kishte thënë se donte të detyronte rishikim të politikës së BE-së ndaj Ukrainës dhe kishte vënë në pikëpyetje idenë e angazhimit për të financuar Ukrainën për katër vjetët e ardhshme. Por duket se ai është bindur të mos vërë veton pas kërcënimeve për bllokim të ekonomisë hungareze.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, ka thënë se sot ishte “një ditë e mirë për Evropën”.bw

BE kërkon tranzicion të gjatë për largimin nga përdorimi të dinarit serb

Një grua duke bërë pagesë me dinarë në një dyqan në Graçanicë. Janar, 2024.

Bashkimi Evropian i ka bërë thirrje Kosovës që të ofrojë periudhë të gjatë tranzicioni për largimin nga përdorimi të dinarit serb, pasi më 1 shkurt hyri në fuqi një rregullore që parasheh vetëm përdorimin e valutës euro për pagesa në Kosovë.

Qeveria e Kosovës tha se zbatimi i rregulores së Bankës Qendrore të Kosovës për me para të gatshme do të bëhet përmes një tranzicioni të lehtësuar, duke mos specifikuar një afat kohor për këtë tranzicion.

“Periudha e shkurtër kohore e tranzicionit për zbatimin e rregullores, së bashku me mungesën e informacionit dhe zgjidhjeve praktike për të gjitha komunitetet e prekura, rrezikon që të ndërlikojë seriozisht jetën e tyre”, tha BE-ja përmes një deklarate të lëshuar më 1 shkurt.

Blloku evropian po ashtu bëri thirrje që Kosova “të gjejë një zgjidhje të negociuar për këtë çështje në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar” nga Brukseli.

Brukseli shprehu shqetësim për vendimin e BQK-së për pagesat vetëm me euro, pasi sipas bllokut, ky vendim, që pamundëson përdorimin e dinarëve serbë, mund të ketë pasoja në jetën e përditshme të serbëve në Kosovë.

Sipas BE-së, për këtë vendim, që hyn në fuqi më 1 shkurt, nuk ka pasur konsultime paraprake “veçmas për ndikimin që mund të ketë në spitale dhe shkolla, duke pasur parasysh “mungesën e alternativave në këtë moment”.

“BE-ja vë në pah se kjo rregullore do të ndikojë po ashtu në mbështetjen financiare që marrin serbët e Kosovës nga Serbia”, u tha në deklaratën e lëshuar nga BE-ja.

Paraprakisht, komuniteti ndërkombëtar, përfshirë edhe BE-në, i kishte bërë thirrje Kosovës që të shtyjë zbatimin e rregullores së BQK-së.

Qeveria e Kosovës ka deklaruar se rregullorja e BQK-së nuk nënkupton se do të ndalet trasferet e parave nga Serbia dhe po ashtu nuk nënkupton dënime financiare për posedimin e valutave të shteteve të tjera.

Megjithatë, nga 1 shkurti nuk do të lejohet importi i parave nëse institucionet që e bëjnë importin, nuk janë të licencuara nga BQK-ja.

Më 31 janar, zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, deklaroi se do të nisë një fushatë për informimin e qytetarëve për këtë rregullore, duke shtuar se shpreson që do të ketë bisedime mes bankave qendrore të Kosovës dhe Serbisë për gjetjen e një mekanizmi për transfer transparent të mjeteve.

Hyrja në fuqi e rregullores së BQK-së ka ngritur shqetësime te popullata serbe në Kosovë, e cila ka përdorur dinarin serb për të kryer pagesa. Me këtë valutë, pagën e kanë marrë edhe punonjësit në institucioneve serbe në Kosovë, por edhe me dinarë janë paguar edhe pensionet, sipas sistemit serb si dhe shtesat për fëmijë dhe ndihmat sociale.

Gjithashtu, në zonat ku banojnë serbët, dinarët janë përdorur në objektet tregtare, ndërkaq në katër komunat me shumicë serbe në veri, çmimet janë me dinarë.

Lista Serbe, partia kryesore e serbëve në Kosovë, paraprakisht e kishte thënë se vendimi i BQK-së rrezikon mbijetesën e serbëve në Kosovë.rel

“BE e shqetësuar”, gjenerali rumun “vë alarmin”: Nëse Rusia fiton luftën në Ukrainë, do të sulmojë…

Kreu i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Rumanisë, gjenerali Vlad Gheorghița, paralajmëroi se në rast se Rusia fiton luftën kundër Ukrainës, Moldavia mund të bëhet objektivi i saj i radhës.

“Popullsia e Rumanisë, si e gjithë popullsia e Bashkimit Evropian, është e shqetësuar. Nëse Rusia mbizotëron në Ukrainë, Moldavia do të bëhet objektivi kryesor. Do të jemi dëshmitarë të tensionit në Ballkanin Perëndimor. Besoj se nuk duhet humbur asnjë sekondë. Ne duhet të marrim masa dhe të jemi të përgatitur”, tha Gheorghița.

Presidentja e Moldavisë Maia Sandu ka deklaruar se Rusia do të përpiqet edhe një herë këtë pranverë për të destabilizuar vendin. Sipas saj, gjatë gjithë kësaj kohe “Rusia është përpjekur të destabilizojë rendin dhe autoritetet në Kishinau, duke u përpjekur të shfrytëzojë regjimin në rajonin e Transnistrias”.

Transnistria është një territor i panjohur ndërkombëtar që konsiderohet si pjesë e Moldavisë. Ajo është përcaktuar zyrtarisht nga Republika e Moldavisë si Njësi Administrativo-Territoriale e Bregut të Majtë të lumit Dniestër.

Në mars 2022, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës miratoi një rezolutë që përcakton territorin si nën pushtimin ushtarak nga Rusia.bw

Vuçiçi: Serbia së shpejti prezanton një sistem anti-dron të blerë nga Rusia

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, njoftoi të martën se Beogradi do ta prezantojë muajin e ardhshëm një sistem rus për mbrojtje ndaj dronëve, të quajtur Repellent, të cilën e ka blerë kohë më parë nga aleatja e vet, Rusia.

Prezantimi i tij do të bëhet në Festën Kombëtare të Serbisë më 15 shkurt në qytetin jugor Nish, sipas tij.

Vuçiç nuk tregoi se kur e mori Serbia saktësisht sistemin e ri, por shtoi se “ai është në duart tona”, dhe se Serbia e ka paguar për të shumë kohë më parë.

Gjatë një vizite në kazermën Topçider në kryeqytetin serb më 30 janar, Vuçiqi kishte thënë se janë ndarë para nga buxheti i Serbisë për “701 sisteme komplekse të armëve nga industria vendase” dhe se “më shumë se 850 të tjera do të prokurohen në vitet e ardhshme”.

Ai përsëriti se Serbia është një “superfuqi rajonale e tankeve” dhe se Serbia është “afër kompletimit të baterisë së tretë të sistemit raketor të mbrojtjes ajrore, FK-3, nga Kina”.

Vuçiç njoftoi për sistemin e ri anti-dron disa javë pasi Shtetet e Bashkuara e pranuan një kërkesë nga Kosova për blerjen e raketave antitanke Javelin, e cila do të shqyrtohet nga Kongresi amerikan, vendim të cilin lideri serb e cilësoi si një “zhgënjim i madh”.

Serbia e deklaron veten si një vend ushtarakisht neutral dhe blen armë si në lindje ashtu edhe në Perëndim.

Ajo synon anëtarësimin në Bashkim Evropian, por është kritikuar vazhdimisht nga Brukseli për shkak të bashkëpunimit me Rusinë dhe Kinën në fushën e mbrojtjes.

Që nga viti 2016, Serbia ka blerë vazhdimisht pajisje ushtarake dhe armë nga Rusia.

Megjithatë, që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, asnjë kontratë e re për prokurimin e armëve nuk është lidhur. Vuçiq deklaroi në mesin e shtatorit 2022 se një pjesë e dërgesave të mëparshme nuk kishin mbërritur për shkak të luftës në Ukrainë.

Në mesin e atyre dërgesave të mëparshme, në atë kohë u përmend edhe sistemi anti-dron, Repellent.

Për shkak të pushtimit të Ukrainës, Rusia është nën sanksione nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vende të tjera perëndimore. Serbia refuzon t’i respektojë këto sanksione.

Vendimi për shërbimin e detyrueshëm ushtarak në pranverë

Gjatë vizitës në Topçider të martën, Vuçiç foli edhe për iniciativën e re për kthimin në fuqi të shërbimit të detyrueshëm ushtarak në Serbi.

Ai tha se ka marrë një “argument bindës” nga përfaqësuesi i ushtrisë se pse është i nevojshëm shërbimi i detyrueshëm ushtarak, por se vendimi për këtë do të dihet pas datës 1 maj.

“Ne do të shohim nëse do të zgjasë (mandati ushtarak) 90 apo 100 ditë, apo ndoshta 110 ditë. Po ashtu edhe kur do të jetë, si do t’i përmbushim supozimet financiare dhe logjistike, por do të flasim”, tha Vuçiq.

Iniciativa për rikthimin e shërbimit të detyrueshëm ushtarak për katër muaj ka nisur më 4 janar nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Serbe.

Siç deklaronte në atë kohë Ministria e Mbrojtjes, kjo është bërë “me qëllim të rritjes së aftësive mbrojtëse të Forcave të Armatosura të Serbisë, përmes përtëritjes dhe përmirësimit të mbushjes dhe stërvitjes së forcave aktive dhe rezervë”.

“Propozimi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë vjen pas një shqyrtimi të detajuar të situatës së përgjithshme të sigurisë dhe sfidave bashkëkohore me të cilat përballet Serbia si një vend ushtarakisht neutrale”, njoftoi Ministria në fillim të vitit.

Kjo nuk është iniciativa e parë e tillë prej se Serbia e hoqi shërbimin e detyrueshëm ushtarak 30 vjet më parë./REL

Emigrantët e mundshëm për në Gjermani kanë frikë se racizmi atje po rritet

Nënshkrimi i marrëveshjes ku ishte i pranishëm edhe presidenti vietnamez Vo Van Thuong

Gjermania ka nevojë për punëtorë të kualifikuar nga jashtë dhe ministri i Punës sapo ka nënshkruar një marrëveshje në Vietnam. Por emigrantët e mundshëm kanë frikë se racizmi në Gjermani është në rritje.

Nga Deutsche Welle

Kur presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe ministri i Punës Hubertus Heil u shfaqën në Universitetin Vietnamezo-Gjerman (VGU) në Ho Chi Minh City, ata u kapën në befasi: britmat e studentëve i përshëndetën si yje rocku. Disa prej tyre do të punojnë në kompani gjermane.

Personalitetet politike gjermane u vlerësuan gjithashtu në Institutin Goethe në Hanoi, ku rreth 6000 të rinj vietnamezë çdo vit mësojnë gjermanisht. Shtatë herë më shumë regjistrohen në provimet e gjuhës që i kualifikojnë për formim profesional ose studim në Gjermani.

Në fund të vitit 2023, Gjermania filloi zbatimin e ligjit të ri të imigracionit të kualifikuar, i cili përdor një sistem pikësh për të reduktuar pengesat, me të cilat përballen punëtorët e kualifikuar që duan të vijnë në Gjermani.

Që atëherë, politikanë të lartë gjermanë kanë shtuar përpjekjet e tyre për të tërhequr punëtorë të kualifikuar nga vende të tjera: ministrja e Jashtme Annalena Baerbock ishte kohët e fundit në Filipine, për shembull, dhe ministrja e Ndihmës për Zhvillim Svenja Schulze ndodhet në Marok. Në Vietnam, Steinmeier dhe Heil nënshkruan një memorandum mirëkuptimi që përmirëson rregullimin e imigracionit për motive punësimi në Gjermani.

Vietnami angazhohet për të ndihmuar

Në Vietnamin komunist ka interes të madh për të punuar në Gjermani, ku diaspora vietnameze është rritur në më shumë se 200.000 vetë. Vietnami është një vend i ri nga pikëpamja demografike, kështu që është më pak i kërcënuar nga “ikja e trurit” që prek shumë kombe të tjera. Udhëheqësit vietnamezë ishin gjithashtu shumë të interesuar për arritjen e një marrëveshjeje të përbashkët për të përmirësuar kontrollin e emigrimit të fuqisë punëtore të shtetasve të tyre në Gjermani.

Instituti Goethe luan një rol të rëndësishëm në këtë drejtim. Pikërisht atje, për shembull, 22-vjeçarja Phuong Phan merr trajnimin gjuhësor që i nevojitet për të punuar më vonë në industrinë e hotelerisë dhe gastronomisë në Turingi. Ky land i Gjermanisë Lindore është një nga të parët që ka nënshkruar kontrata dypalëshe me Vietnamin.

Phuong Phan thotë se shpreson se trajnimi në Turingi do t’i sigurojë “të mësuarit praktik” duke kontribuar në zhvillimin e saj personal. Prindërit e mbështesin dhe ajo kërkon çdo ditë në internet për informacione rreth “Gjermanisë simpatike”.

Megjithatë, kohët e fundit ajo ka hasur në diçka që nuk ishte aq e bukur: raporte që flasin me hollësi përksenofobinë që ndonjëherë ndeshet në Gjermani, veçanërisht në lindje. Ajo nuk dëshiron të flasë për këtë në bisedën me DW, por thotë se kjo temë është trajtuar edhe në kurset e saj të gjuhës.

“Po, ne po ndjekim zhvillimin e situatës. Dhe pak nga pak, ne kemi filluar të kemi rezerva, sepse mbajmë përgjegjësi për këta të rinj, përfshirë edhe ndaj prindërve të tyre,” thotë Nguyen Thi Thanh Tam, përgjegjës për vendosjen në Turingi.

Ai aktualisht është duke trajnuar një grup tjetër të rinjsh vietnamezë në Hanoi dhe konfirmon se tema e “racizmit në Gjermani” është trajtuar qartë në orët e fundit. “Ne duam që studentët të përgatiten për situata të pakëndshme në këtë drejtim në Gjermani”, thotë ai.

Foto e gjashtë personave në një tavolinë të mbuluar me ngjyrë të verdhë me lule dhe flamuj në sfond, dy burra që nënshkruajnë një letër.Foto e gjashtë personave në një tavolinë të mbuluar me ngjyrë të verdhë me lule dhe flamuj në sfond, dy burra që nënshkruajnë një letër.
Në nënshkrimin e marrëveshjes ishte i pranishëm edhe presidenti vietnamez Vo Van Thuong (i 3-ti nga dj.).Fotografi: Bernd von Jutrczenka/dpa/picture alliance
Nevojiten 400.000 punëtorë të kualifikuar në vit

Sipas Agjencisë Federale Gjermane të Punësimit (BA), Gjermania ka 1.73 milionë vende pune të lira. Ndryshe nga fushata gjermane për kërkimin e punëtorëve 60 vjet më parë, përpjekjet aktuale nuk janë të përqendruara te punëtorët e industrisë, por te profesionistë të kualifikuar dhe njerëz me përvojë në sektorin e shërbimeve.

Në atë kohë, në Gjermani vinin pak më pak se 300.000 vetë në vit. Sot studimet thonë se Gjermanisë i duhen rreth 400 mijë vetë në vit. Kohët e fundit, Ministri i Punës Heil udhëtoi në Brazil, Indi dhe Kenia për të propaganduar Gjermaninë si një destinacion pune dhe tani ndodhet në Vietnam. “Ne i kemi përmirësuar kushtet me Ligjin e Fuqisë punëtore të Kualifikuar; tani bëhet fjalë për vënien në praktikë të gjërave,” tha ai për DW në Hanoi.

Koordinim i dobët

Zyrtarisht, Ministria e Brendshme mbikëqyr imigrimin e punëtorëve të huaj të kualifikuar. Por në praktikë, përgjegjësitë në këtë fushë mbivendosen. Një shembull janë afro 350 mijë azilkërkuesit në Gjermani, të cilët, nëse refuzohen, nuk integrohen në tregun e punës dhe shumë prej tyre duhet të largohen nga vendi.

Më shumë se 17% e personave që aplikuan për azil në Gjermani në vitin 2023 tani janë turq, kryesisht të rinj të mirëarsimuar. Por vetëm një në 10 azilkërkues turq merr mbrojtje në Gjermani. Dhe, tani për tani, në vend që t’u japë të tjerëve mundësinë për të kërkuar punë, Gjermania i urdhëron ata të largohen nga vendi.

Nga ana tjetër, Ministria e Punëve të Jashtme njihet për procedurat e gjata të vizave, diçka që i pengon edhe punëtorët e kualifikuar. Përgjegjësi kanë edhe ministritë e Ekonomisë dhe Punës dhe Agjencia e Punësimit, përveç organizatave si agjencia zhvillimore GIZ dhe fondacione të ndryshme.

Shumë kompani kanë programet e tyre të rekrutimit dhe trajnimit, sepse burokracia  në sektorin publik është shumë e ngadaltë për të përmbushur nevojat e tyre për rekrutim. Toan Nguyen, drejtor menaxhues i Akademisë TY, e cila vepron si një agjenci për kujdestarët që duan të shkojnë në Gjermani, ankohet se ka “shumë njerëz për të kaluar dhe ende shumë pengesa që kualifikimet të njihen”.

Trafikimi i qenieve njerëzore, një problem tjetër

Kjo i bën gjërat të vështira për punëtorët e interesuar të kualifikuar dhe të lehta për agjencitë e dyshimta dhe trafikantët e qenieve njerëzore. Në Azinë Juglindore, femrat janë pre kryesore e këtyre të fundit, të cilat i futin kontrabandë në Gjermani dhe përfundojnë në punë me pagë të ulët apo edhe në shtëpi publike.

“Ne duhet të përdorim imigracionin e ligjshëm për të shtypur këtë praktikë”, deklaroi Steinmeier në Vietnam. Marrëveshja dypalëshe që sapo është nënshkruar synon të ofrojë këshilla të besueshme për kushte të drejta pune dhe agjenci punësimi të akredituara, si dhe tryeza të rregullta të rrumbullakëta për migracionin për motive punësimi në të cilat marrin pjesë specialistë nga të dy vendet.

Gjithashtu, ligji i ri gjerman për shtetësinë e bën vendin më tërheqës për emigrantët e mundshëm. “Krahasuar me Japoninë, ku emigrojnë shumë vietnamezë gjithashtu, por ku lejohen të punojnë vetëm përkohësisht, Gjermania tani ofron një perspektivë më afatgjatë,” thotë Viet Huong Nguyen i TY Academy.

Ksenofobia, një pengesë

Në dritën e këtyre zhvillimeve pozitive për migracionin për motive punësimi, informacionet aktuale për grupe raciste në Gjermani janë shqetësuese. Ministri i Punës Heil tha për DW se askush nuk kishte folur drejtpërdrejt me të për këtë çështje, por se duhen marrë masa para se të jetë tepër vonë. “Ne duhet ta bëjmë të qartë në Gjermani se ne nuk mund të ruajmë mirëqënien tonë pa fuqi punëtore nga jashtë,” tha ai.

Vietnamezët që tashmë jetojnë në Gjermani janë gjithashtu të shqetësuar. Një prej tyre është Huong Trute, të cilin Presidenti Steinmeier e ftoi ta shoqëronte në udhëtimin e tij në Vietnam. Ajo jeton prej 40 vitesh në Gjermani dhe punon në sektorin e gastronomisë. Ajo thotë se kohët e fundit i është dashur t’u përgjigjet gjithnjë e më shumë pyetjeve nga bashkatdhetarët e shqetësuar në Vietnam. Pasi pa një grup tjetër që po trajnohej në Institutin Goethe për të punuar në hotelet dhe restorantet e Tyringisë , ajo tha: “Sinqerisht? Po do të kisha mundësi t’i çoja këta të rinj diku tjetër, do ta bëja.” Ajo thotë se ngjarjet në Turingi po acarohen dhe kjo e frikëson.


Send this to a friend