VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicra ndihmon Kosovën në sektorin e ujit të pijshëm

By | December 6, 2017

Komentet

Në Zvicër masa kundër invaliditetit të rremë

Dhoma Nacionale e Parlamentit të Zvicrës ka vendosur që në të ardhmen personat e dyshuar se marrin pa të drejtë pensionin e invaliditetit, të vëzhgohen edhe me pajisjet elektronike GPS

Me fjalë tjera, sipas deputetëve të kësaj dhome, të dyshuarit për abuzim me pensione dhe ndihma tjera sociale, në të ardhmen duhet jo vetëm të observohen por edhe të ndiqen gjegjësisht të monitorohen me pajisjet në fjalë, shkruan 20minuten.ch.

Kështu, Dhoma e Kantoneve i shpall të lejuara për t’u përdorur si dëshmi jo vetëm incizimet e zërit dhe filmimet por edhe instrumentet që bëjnë përcaktimin e vendndodhjes së personave të dyshuar, sipas Albinfo.ch. 19 deputetë kanë votuar pro dhe 13 kundër që të lejohen edhe “ndjekësit” GPS. Mirëpo, vendimi për përdorimin e instrumenteve përkatëse teknike duhet të lejohet nga gjyqtari.

Po ashtu, një miratim nga gjyqtari duhet ta kenë edhe autoritetet e ndjekjes dhe Shërbimi Inteligjent, në rastet kur duan t’i fusin në përdorim instrumentet teknike për përgjim.

Nga ana tjetër, Këshilli Federal, (qeveria) më parë kishte hedhur poshtë përdorimin e mjeteve teknike për këtë qëllim. Ai e kishte argumentuar këtë me nevojën për mbrojtje të personalitetit dhe me parimin e proporcionalitetit. Po ashtu, me rastin e prezantimit të qëndrimit të tij për Projektligjin e propozuar nga komisioni përkatës, Këshilli Federal kishte shprehur dyshimin nëse me GPS mund të sigurohen njohuritë me rëndësi vendimtare për rastet e caktuara.

Para konsultimeve në Dhomën e Kantoneve, fjalën e kanë marrë edhe profesorët e drejtësisë, të cilët kanë shprehur shqetësimet e tyre mbi bazën e dyshimtë kushtetuese të një hapi të tillë.

Sports Awards, Sportisti i Vitit 2017 zgjidhet Roger Federer

Federer mori 38 për qind të votave të publikut sportdashës zviceran
ZYRIH – Roger Federer  u zgjodh Sportisti i Vitit 2017 në spektaklin e përvitshëm Sports Awards të Zyrihut. Bazelasi në 2017 ka fituar Australian Open e Wimbledon duke e çuar në 18 numrin e trofeve të Grande Slam dhe duke fituar në pesë turne të tjera të ATP. Për Federerin është çmimi i shtatë personal pas atyre të viteve 2003, 2004, 2006, 2007. 2012 e 2014, të cilit i shtohet edhe një çmin në skuadër në vitin 2008.

10 vendpushimet më të bukura në Europë për të apasionuarit pas skive, prin Zvicra (FOTO)

Zgjedhja e vendpushimit më të bukur të skive në Alpe është njësoj si zgjedhja e diamantit më të bukur. Majat e maleve dhe flokët e mëdha të borës bëjnë të gjitha një paketë atraktive, por disa në vetvete mbartin pak më shumë bukuri të ndikuara nga arkitektura, atmosfera, ngjyrimet etj.

Të gjitha vendet e mëposhtme janë vende të mahnitshme për të gjithë “skidashësit” por gjithashtu dhe ndër vendet më të mrekullueshme ku mund të kaloni pushimet dimërore.

Këto 10 vende të mrekullueshme do të nxisin nevojën e menjëhershme të apasionuarve pas skive për të nisur menjëherë pushimet e tyre.

1.Zermatt, Zvicër

2.Grimentz, Zvicër

3.Wengen, Zvicër

4.Kitzbuehel, Austria

5.Cortina d’Ampezzo, Itali

6.Lech, Austri

7.Saas-Fee, Zvicër

8.Alpbach, Austri

9.Megeve, Francë

10.Courmayeur, Itali

Instituti zviceran shokon maqedonasit, shumica e popullatës me prejardhje ilire

Instituti zviceran i gjenetikës, IGENEA ka nxjerrë të dhëna për prejardhjen dhe origjinën e popujve në rajonin e Ballkanit. Sipas rezultateve të këtij studimi rreth 30 për qind e popullatës në Maqedoni kanë prejardhje antike. Pastaj 20 për qind janë teuton, (fise gjermane me prejardhje ilire).

Shkrimet e historianëve antikë dhe atyre të Mesjetës, vërtetojnë që pjesëtarët e teutonëve janë popuj iliro-thrakë, të cilët emigruan në kohë të ndryshme drejt Perëndimit, njofton agjencia e lajmeve INA.

Kjo bën që përqindja e popullatës me prejardhje ilire të jetë më e madhe.

Në këtë hulumtim gjithashtu theksohet se pjesa më e madhe e popullatës janë me prejardhje Ilire, ndërsa vetëm 15 për qind me prejardhje sllovene apo sllave.

Zvicra ndihmon Kosovën në sektorin e ujit të pijshëm

Haradinaj falënderoi qeverinë dhe popullin zviceran për një përkrahje kaq të fuqishme në menaxhimin e ujërave në Kosovë duke theksuar se si qeveri kanë treguar seriozitetin më të madh me koordinimin ministror

PRISHTINË  – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj dhe ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet, sot nënshkruan Amendamentin e parë të projekt-marrëveshjes, ndërmjet qeverisë së Kosovës dhe asaj të Zvicrës, lidhur me mbështetjen e Këshillit Ndërministror për Ujëra.

Pas ceremonisë së nënshkrimit të amendamentit kryeministri Haradinaj falënderoi qeverinë dhe popullin zviceran për një përkrahje kaq të fuqishme në menaxhimin e ujërave në Republikën e Kosovës duke theksuar se si qeveri kanë treguar seriozitetin më të madh me koordinimin ministror.

“Qeveria zvicerane, në këtë rast ambasadori, kanë treguar kujdes që Kosova të avancojë në gjendjen e ujërave në tërësi që ka të bëjë me ujë të pastër për çdo familje. Pra, duhet ta pranoj se është hera e parë që sot isha në dijeni se 87 për qind e familjeve të Kosovës kanë ujë të pijshëm njëkohësisht katër prej qendrave të impiantit për ujëra të zeza janë duke u ndërtuar në katër qendrat (Prishtinë, Pejë, Prizren, Gjakovë) dhe tre të tjerat janë në proces”, tha Haradinaj.

Ambasadori i Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet në takimin e Këshillit Ndërministror për Ujëra tha se ndjehet i lumtur që kanë kontribuar në suksesin e këtij projekti. Ai tha se autoritetet kosovare kanë përmirësuar legjistraturën për të punuar më mirë në këtë sektor.

Lebet tha se ky investim në përmirësimin e kushteve sa i përket ujërave në Kosovë ka patur një kosto për taksapaguesit zviceran prej 70 milionë eurosh ndërsa janë dërguar edhe 30 milionë euro shtesë.

“Jemi shumë konfident që këto para janë të investuara shumë mirë dhe jemi të sigurtë sepse ju e keni vendosur një sistem për administrimin e ujërave dhe ky Këshill ndërministror që është shumë specifik dhe ndërlidh tre ministritë nën autoritetin tuaj ku gjërat janë të koordinuara në një mënyrë transparente që mundëson implementimin e mirë të këtij projekti”, deklaroi Lebet.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes u mbajt edhe takimi i Këshillit Ndërministror për Ujëra ku morën pjesë kryeministri Haradinaj, ministrat e linjës së Republikës së Kosovës dhe përfaqësuesit e qeverisë zvicerane.

Ndërsa ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Kosovës, Albena Reshitaj, në takimin e Këshillit Ndërministror për Ujëra, tha se është fat i madh që ministria e ka marrë si prioritet trajtimin e ujit në Kosovë. Ajo potencoi se kjo temë është njëra nga pikat jetike për Kosovën.

“Jemi të përkushtuar të bashkëpunojë me të gjithë donatorët të cilët i falënderoj që po e bëjnë një punë të jashtëzakonshme duke përkrahur trajtimin e ujit qoftë ujit të pijshëm qoftë trajtimin e ujërave të zeza”, tha Reshitaj.

Kujtojmë se Qeveria e Kosovës e themeloi Task Forcën për Ujërat (TFU) në vitin 2008, në mënyrë që ta avancojë reformën e sektorit të ujit në vend. Task Forca e Ujërave ishte një trup vendimmarrës ndërministror me detyrë të avancojë sektorin e ujit dhe kornizave të politikave dhe strategjive lidhur me planet e veprimit dhe i cili shërbente edhe si platformë e koordinimit të përpjekjeve nga ana e palëve vendore dhe ndërkombëtare në reformimin e sektorit. aa

Zvicra ofron 70 000 franga shpërblim për emigrantët që duan të vendosen në fshatra

Zvicra ofron rreth 70.000 franga shpërblim për emigrantët që duan të vendosen në fshatra, por me disa kushte.

Në shikim të parë, Albinen duket si një fshat malor nga ndonjë album fotografish. Ai gjendet në një lartësi prej 1300 metrash, dhe shtrihet në një shpat malor që e rreh dielli. Në pamje të parë duket se në Albinen çdo gjë është në rregull. Por problemi është se në këtë fshat jetojnë sot vetëm 241 vetë, dhe syresh vetëm 25 janë nën 20 vjeç.

Për këtë arsye banorët e këtij fshati kanë nisur një nismë për të thithur banorë të rinj dhe kërkojnë që për këtë të zhvillohet një referendum. Sipas përfytyrimeve të banorëve të fshatit ata që vijnë të jetojnë në këtë fshat marrin një shpërblim në të holla. Kështu një familje katërvetëshe mund të marrë deri në 70.000 franga (rreth 60.000 euro). Për këtë nismë pritet të votohet në një referendum.

Ky lajm mori dhenë nga SHBA-ja në Meksikë, Spanjë, Kroaci, Vietnam e deri në Kinë. Pasi disa media bulevardeske shkruan për këtë ide, komuna e fshatit u bombardua prej rreth 3000 kërkesash me e-mail, sms, whatsapp apo facebook, tregon kryetari i komunës Beat Jost.
41545941_401

Dezinformim mediatik
Problemi në të gjithë këtë histori është se mediet e kanë pasqyruar projektin tonë në mënyrë të shtrembëruar, thotë Beat Jost, i cili është vetë gazetar. Kjo ka bërë që shumë njerëz që janë në kërkim të një perspektive të re jetese, të ëndërrojnë për të ardhur në fshatin tonë. Por fjala është për një nismë, e cila ende nuk është aprovuar nga referendumi.

Po ashtu në media nuk është shkruar as edhe shpërblimi lidhet me kushte te caktuara, kështu kush do të vijë duhet të jetë nën 45 vjeç. Po ashtu ata që përzgjidhen duhet të jetojnë të paktën 10 vjet në Albinen, ndryshe duhet ta kthejnë shpërbimin dhe të investojnë në fshat të paktën 200.000 franga (rreth 170.000 euro). Po ashtu duhet që të huajt që duan të vendosen në Albinen të kenë vizën C.
Pra nga 3000 prej atyre që kanë bërë deri tani kërkesë askush nuk i plotëson kushtet./dw/

Zvicra e nis Botërorin me Brazilin

Zvicra e nis Botërorin me Brazilin. Ndeshja e parë e CH do të jetë kundër Brazilit, skuadrës pesë herë kampione e botës. Ndeshja do të jetë më  17 qershor

Ndeshjet e tjera do të jenë me Serbinë mëë më 22 qershor dhe  Kosta Rikën më 27 qershor

 

Zvicra në Kampionatin Botëror do të jetë në grup me Brazilin, serbinë dhe Kosta Rikën.

Botërorin do të startojë më 14 qershorin e ardhshëm me ndeshjen Rusi-Arabi Saudite. Finalja do të zhvillohet më 15 korrik.

/ Burimi: Swissinfo

Blick-u i Zvicrës i kushton vemendje dhe ia uron 28 Nëntorin shqiptarëve!

Voal – Përmes një autori shqiptar, me emrin kuptimplotë, Fanol Ajdari,  Blick-u zviceran i uron Festën Kombëtare shqiptarëve.

“Është dita, shkruan autori kur miqtë tuaj i zbukurojnë mediat sociale me simbolet kuq e zi sepse është 28 Nëntor.  Dita e Pavarësisë të Shqiptarëve. Rreth 250,000 shqiptarë jetojnë vetëm në Zvicër. Dhe ky fakt të bën të jesh i vemendshëm

Sot është 28 nëntori «1. Gusht shqiptar ». Në Shqipëri, shkollat, zyrat dhe dyqanet mbyllen, ndërsa festohet me shfaqje muzikore dhe teatrore.

Edhe shqiptarët që jetojnë në Zvicër festojnë. Klubi i njohur si “Rinora 4” në Rümlang ZH organizon mega evente çdo vit.

Për shkak se këtë vit festa qëlloi të martën, ata e kanë lënë që ta festojnë në fundjavë-

Me këtë rast, e mbyll Blick, le t’ua urojmë miqve tanë shqiptarë në gjuhën shqipe: “Gezuar Dita e Pavarësisë”!

105 vjetorin e ditës të lindjes të shtetit shqiptar!

Dominique de Buman është presidenti ri Këshillit Nacional Zviceran

VOAL – Dominique de Buman është presidenti ri – për një vit – i Këshillit Nacional (Dhomës së Deputetëve). Kirstianpopullori nga Friburgu u zgjidh sot me 160 vota nga 179 fletëvotimi të vlefshshme. E pason democentristin Jürg Stahl (Zyrih).

De Buman –  i datëlindjes 1956 – është këshilltar nacional (deputet) prej vitit 2003. Jurist, me prejardhje nga një familje e lartë antike friburgase, ai ishte dhjetë vjet (1994-2004) kryetar bashkie i Friburgut. Është president i Federatës Zvicerane të Turizmit dhe Teleferikëve Zviceranë.

Në nivel parlamentar, është në Komisionin e Ekonomisë dhe Taksave prej vitit 2005 dhe President i Zyrës Nacionale. Më parë ka qenë anëtar i komisionit të shkencës, arsimit dhe kulturës  (2003-2005).

De Buman ka qenë Predident i Kristianpopullores Zvicerane nga viti 2004-2006. I moderuar, i përket krahut social të partisë. Më 2009, pa sukes, tentoi edhe vendin e Pascal Couchepin (Partia Liberale Radikale) në qeveri.

Zvicër, 18 muaj burgim me kusht për imamin etiopian

GJENEVË – Një imam etiopian është dënuar me 18 muaj burgim me kusht dhe me ndalesë për hyrje në Zvicër, i cili ishte ndaluar në bastisjen e kryer në xhaminë An’Nur të qytetit Winterthur.

Sipas mediave zvicerane, Gjykata në Zyrih dha vendimin për imamin 25 vjeçar, për të cilin pretendohet se e prezanton veten si “Sheiku Abdurrahman”.

Prokuroria në seancë pretendon se “pikëpamjet fetare të imamit shkaktojnë rrezik për publikun”.

Avokati i të pandehurit në mbrojtjen e tij tha se “Ai ishte vetëm një refugjat i cili qëndronte për tre muaj në Zvicër dhe për të cilin nuk kishte asnjë dyshim. Nuk ishte një musliman fanatik”.

Gjykata vendosi që imami etiopian, i cili mbahej në burgim për më shumë se një vit, të shpallet fajtor me arsye se “ka nxitur dhunë dhe ka punuar në Zvicër përkundër asaj që nuk posedonte lejeqëndrim dhe leje të punës”.

Sipas vendimit, imami i cili u dënua me 18 muaj burgim me kusht dhe 15 vjet ndalesë për hyrje në Zvicër, pas përfundimit të procesit do të dëbohet nga shteti.

Xhamia An’Nur ishte mbyllur

Me kërkesën e Prokurorisë në Winterthur/Unterland, policia e Kantonit të Zyrihut më 2 nëntor të vitit të kaluar ka kryer bastisje në xhaminë An’Nur.

Me këtë rast imami dhe tre persona tjerë janë ndaluar, kurse prokurorët zviceranë kishin nisur hetimet për të dyshuarit me dyshimin për nxitjen e dhunës.

Xhamia është mbyllur në muajin qershor, meqë pronarët e ndërtesës refuzuan vazhdimin e kontratës së qirasë.

Sipas vendimit, imami i cili u dënua me 18 muaj burgim me kusht dhe 15 vjet ndalesë për hyrje në Zvicër, pas përfundimit të procesit do të dëbohet nga shteti

Bazeli triumfon ndaj Manchester United – është një hap drejt tetëshes

BAZEL – Skuadra e Bazelit arrin një sukses të pabesueshëm dhe shumë të rëndësishëm në fushën e ssj ndaj Manchester United në kuadrin e Champions League. Me golin e shënuar në minutën ’89 nga Lang, bazelasit janë tani më mirë se CSKA për në tetëshe.

Në pjesën e parë skuadra synoi në zbutjen e sulemeve të kundershtarëve, të cilët ishin të rrezikshëm që në 12′ me Lukaku e Fellaini, të cilët u shmangën me sukses nga Vaclik e pastaj nga Akanji që e shpëtoi portën nga goli i sigurt.  The Red Devils pastaj goditën me Martial në 42′ e pastaj me Rojo i cili u shmang nga Sucky në 45′.

Pjesa e dytë jep një pamje krejt tjetër, ku kuqeblutë e kërkojnë me ngulm rezultatin edhe pasi Ibrahimoviç hyn në fushë në minutën 74′. Nga më suksesshmit ishin Serey Die, i dëmtuar në 79′ dhe i larguar nga ndeshja, dhe Oberlin, i cili ka bërë gjuajtje të pasakta në zonën e portës. Para se të shtënonte golin, Lang kishte goditur shtyllën e sipërme me një gjuajtje me kokë.

A janë zviceranët të përgatitur për të mirëpritur makinat pa shofer?

BERNË – Ideja se makinat pa shofer do të mbushin rrugët e Zvicrës, i shqetëson shumë zviceranë. Një studim thotë se të moshuarit dhe ata që punojnë në transportin publik, janë më të ndjeshëm.

Makinat ku shoferët mund të ndërhyjnë vetëm atje ku është e nevojshme, janë të mirëpritura në publikun zviceran, thotë i njëjti studim. Por vetëm një e katërta e publikut mendon se makinat pa shofer duhet vënë në qarkullim.

 

Drejtuesit e studimit të mësipërm, thonë se futja e këtyre makinave në përdorim do të sjellë një disiplinë të re të parkimeve, një përdorim më të mirë të kapaciteteve rrugore, një mundësi më të madhe për të kombinuar shërbimin privat të transportit me atë publik e tjerë.

Ata thonë se Zvicra mund tëketë një rol pioniereje në këtë drejtim.