VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicra: Karantinë edhe atyre që kthehen nga Spanja dhe Rumania

By | August 5, 2020

Komentet

Zvicër: 4320 raste të tjera në 72 orë dhe 85 viktima

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 4,320 infeksione të reja me koronavirus u raportuan në FOPH të hënën në 72 orë, krahasuar me 4,703 të hënën një javë më parë. Në të njëjtën kohë, FOPH regjistroi 85 vdekje të reja dhe 129 pranime në spital.

Që nga fillimi i pandemisë, 513’599 raste të Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 4’190’785 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Në total ka 8430 vdekje dhe numri i njerëzve të shtruar në spital qëndron në 21,358.

Në Zvicër aktualisht ka 16,974 njerëz në izolim dhe 26,072 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohen 2917 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë. rsi-eb

Pagat në Zvicër u rritën gjatë krizës së pandemisë

Përkundër pritjeve, pagat në Zvicër nuk u zvogëluan. Përkundrazi, shumë punonjës fituan më shumë në vitin e koronavirusit. Edhe në industrinë e goditur të restoranteve, pagat vështirë se kanë rënë, shkruan mediumi zviceran, 20 minuten, transmeton Gazeta Express.

Kriza e koronavirusit goditi shumë industri: Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike në Zvicër numëroi 165,000 të papunë në dhjetor të vitit 2020 – 39% më shumë se një vit më parë. Përkundër pritjeve, megjithatë, pagat në Zvicër nuk janë zvogëluar.

Në vitin e krizës (2020), të punësuarit madje fituan 1.5 deri në 2% më shumë se në vitin 2019. Sidoqoftë, një rritje e pagave nuk është për shkak të rritjes së njëkohshme të të punësuarve.

Ka arsye të ndryshme pse punonjësit zviceranë fituan më shumë në vitin e koronavirusit. Sipas KOF, shumë industri ende po jepnin paga me rritje në vitin 2019. Puna për një kohë të shkurtër e zbuti krizën: Kishte më pak largime nga puna sesa pritej për shkak të pandemisë.

Shoqata e Fondeve të Kompensimit AHV konfirmon se të ardhurat e fituara janë rritur me rreth 1.6 përqind. Kjo është befasuese, por tregon se masat ekonomike të qeverisë federale kanë funksionuar më mirë sesa supozohen.

Zvicër: 42 raste me efekte anësore nga 170 000 vaksinime

VOAL – Nga gati 170 000 vaksinimet e kryera në Zvicër, 42 raste të efekteve anësore u raportuan, nga të cilat 26 ishin të vogla, 16 të rënda dhe 5 me fund fatal.

Sipas Swissmedic, megjithatë, vdekjet janë të lidhura me sëmundje të tjera dhe është e sigurtë se vaksinimi nuk ka qenë shkaku i vdekjes. rsi-eb

Zvicra, 62 viktima të tjera nga koronavirusi

 VOAL – Janë 62 vdekje të reja që i atribuohen koronavirusit, të cilin Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) ka regjistruar në 24 orët e fundit.

Të dhënat e fundit në një nivel vendi tregojnë gjithashtu një shtesë prej 2,156 rastesh infeksioni dhe 92 shtrime të reja në spital për shkak të fillimit të sëmundjes. rsi-eb

Në Zvicër edhe 2 205 raste të reja dhe 47 viktima

VOAL – Janë 47 vdekje që i atribuohen koronavirusit të regjistruara në Zvicër në 24 orët e fundit. Gjithashtu midis ditës së djeshme dhe sot, Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) mori konfirmimin e 2,205 rasteve të tjera të infeksionit dhe 93 shtrimeve të reja në spital në lidhje me sëmundjen.

Numra tregojnë përmirësimin progresiv të situatës në frontin e pandemisë. Megjithatë, vala e dytë nuk është kapërcyer dhe një rritje e papritur e re e infeksioneve ka frikë për shkak të përhapjes së varianteve angleze dhe afrikane të jugut të koronavirusit. rsi-eb

Zvicër, 2 727 raste të reja dhe 70 viktima

VOAL – Në 24 orët e fundit, 2.727 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në Zvicër (gjithsej që nga fillimi i pandemisë: 504.918) dhe 70 vdekje (gjithsej: 8,236). 137 persona gjithashtu u shtruan në spital.

Aktualisht 26,948 njerëz janë në izolim dhe 17,722 në karantinë. rsi-eb

WEF: Pandemia do të dobësojë stabilitetin e botës në 5-10 vitet e ardhshme

Sipas një raporti të Forumit Ekonomik Botëror (WEF), edhe nëse vaksinimi do të jetë i suksesshëm, pritet që pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) të hedh një hije të gjatë duke rrezikuar ekonominë në 3-5 vitet e ardhshme dhe duke dobësuar stabilitetin gjeopolitik në 5-10 vitet e ardhshme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në raportin mbi rreziqet globale për vitin 2021, forumi WEF me bazë në Zvicër, më i njohuri për organizimin e konferencave vjetore të Davos-it, paralajmëron për ndikimin negativ në ekonomi të shpërthimeve të tilla si COVID-19, duke theksuar se shpërthime të tilla përkeqësojnë pabarazitë dhe ndarjet shoqërore.

“Miliarda kujdestarë, punëtorë dhe studentë, veçanërisht pakicat që ishin në disavantazh para pandemisë, tani rrezikojnë të humbin rrugën e tyre drejt shoqërive të reja dhe më të paanshme që rimëkëmbja mund t’i zbulojë”, tha WEF.

Për gjeneratën e re, që do të preket më së shumti nga këto zhvillime, rreziqet afatmesme dhe afatgjata janë mjedisore, ndërsa shqetësimet e menjëhershme përfshijnë përkeqësimin e shëndetit mendor dhe krizave të jetesës.

WEF kryesisht apeloi që bota të zgjohet nga shqetësimet mjedisore, të cilat kryesojnë listën e shqetësimeve të mëdha nga ndikimi dhe probabiliteti gjatë dekadës së ardhshme.

Raporti po ashtu thekson se hendeku dixhital në rritje midis “të pasurit” dhe “të mos pasurit” kërcënon kohezionin shoqëror.

“Kjo do të prekë në veçanti të rinjtë në mbarë botën, pasi ky grup përballen me krizën e dytë globale në një gjeneratë dhe mund të humbasë plotësisht mundësitë në dekadën e ardhshme”, theksoi raporti, duke iu referuar krizës financiare të viteve 2007-2008.

Presionet financiare, dixhitale dhe ato të reputacionit, që rezultojnë nga pandemia COVID-19, po ashtu kërcënojnë të lënë pas shumë kompani dhe fuqinë e tyre të punës në tregjet e të ardhmes.

Përderisa këto pabarazi të mundshme mund të çojnë në ndarjet shoqërore, një perspektivë gjithnjë më e tensionuar dhe e brishtë gjeopolitike po ashtu do të kërcënojë rimëkëmbjen globale nëse fuqitë e mesme nuk do të kenë një vend në tryezën globale.

Raporti tha se ndarjet shoqërore, pasiguria dhe ankthi do ta bëjnë edhe më të vështirë arritjen e koordinimit të nevojshëm për të adresuar degradimin e vazhdueshëm të planetit.

Më tej, raporti theksoi se sëmundjet infektive, krizat e jetesës, moti ekstrem, masat e pamjaftueshme të sigurisë kibernetike dhe pabarazia dixhitale do të jenë midis 10 rreziqeve kyçe gjatë dy viteve të ardhshme.

Ortekë të shumtë në Zvicër – bëhet thirrje për kujdes të shtuar

VOAL – Ortekët e shumtë që kane rënë ditët e fundit dhe që deri tani kanë shkaktuar disa viktima, kanë shkaktuar alarmin: autoritetet dhe shërbimet e shpëtimit bëjnë thirrje për kujdes, duke u mbështetur në ndjenjën e përgjegjësisë së skiatorëve.

Në zona të ndryshme të Zvicrës, njofton Instituti për Studimin e Dëborës dhe Orteqeve (SLF) në Davos, në buletinin e tij të zakonshëm, se niveli i rrezikut është i lartë. Kjo është “situata më kritike për entuziastët e sporteve dimërore”, shpjegon instituti. Zgjat rreth një të tretën e dimrit, por shkakton rreth 50% të të gjithë viktimave të ortekut.

“Me erëra pjesërisht të forta nga veriu, akumulime të paqëndrueshme të borës janë formuar ditët e fundit. Një entuziast i vetëm i sporteve dimërore mund të shkaktojë ortekë”, shton SLF, i cili gjithashtu bën thirrje për të shmangur zonat me “rrëshqitje të madhe”.

Në ditët në vijim, rreziku i ortekut do të mbetet i lartë dhe parashikimi i shiut për fundjavën mund të përkeqësojë më tej situatën, shpjegon Pascal Gaspoz, kreu i udhëzuesve të ndërmarrjes së shpëtimit të Valais “Maison FXB du Sauvetage”

Kreu i udhërrëfyesve fton të gjithë ata që praktikojnë aktivitetet e dimrit të mos shmangin caqet e shënuara nëse nuk shoqërohen nga një udhërrëfyes malor, ose “shumë me përvojë”. Nëse skiatori braktis këto parime, “skijimi jashtë pistës në këtë periudhë mund të bëhet aq fatal sa të luash në një ruletë ruse”, paralajmëron Gaspoz.

Ditët e fundit ka pasur raporte të vdekjeve nga ortekët në pjesë të ndryshme të Zvicrës: të premten pasdite në zonën e skive Niederbauen, mbi Emmetten (NW), një 26-vjeçar humbi jetën.

Të shtunën, nga ana tjetër, tre njerëz vdiqën në Alpe në ortekët që u shkëputën pranë shpateve të skive. Viktima e parë ishte një skiator 49-vjeçar i cili takoi vdekjen e tij në Stoos (SZ); i dyti një person i seksit dhe moshës së paspecifikuar që vdiq në Engelberg (OW); i treti një entuziast i skive një 53 vjeçar u largua në një shpat të malit Casanna, në zonën e Klosters (GR).

Të dielën, një 19 vjeçar humbi jetën në Rochers de Naye, mali me pamje nga Montreux (VD), ndërsa një tjetër skiator u godit nga një ortek afër Gstaad (BE).

Dje një qytetar irlandez 29-vjeçar – i cili kishte jetuar në Valais për vite me radhë – u godit pasdite nga një ortek afër Siviez në Valais dhe vdiq pasi u shtrua në spital. Gjithashtu në Valais, në Verbier, një shtetas anglez 38 vjeç vdiq nga një ortek.

Hetimet për këto dy ortekë janë ende në vazhdim, i tha policia kantoneze e Valais agjensisë ATS, duke kërkuar kujdes maksimal. eb

2 260 raste të reja dhe 75 viktima në Zvicër

VOAL – Në 24 orët e fundit, 2 260 infeksione të reja me koronavirus janë regjistruar në Zvicër (që nga fillimi i pandemisë: 502 191) dhe 75 vdekje në lidhje me të (gjithsej: 8 166).

Për më tepër, 129 persona u shtruan në spital. Aktualisht 24 020 njerëz janë në izolim dhe 33 313 në karantinë. rsi-eb

Në Zvicër sot hynë në fuqi masat e reja shtrënguese

VOAL – Në Zvicër, masat e reja kundër pandemisë të vendosura të mërkurën nga Këshilli Federal janë në fuqi sot. Dyqanet që nuk shesin gjëra të domosdoshme mbeten të mbyllura, ekziston një detyrim i përgjithshëm për të punuar nga shtëpitë dhe madje edhe ngjarjet private janë të kufizuara në një maksimum prej 5 personash. Masat e mëparshme gjithashtu mbeten në fuqi, të tilla si mbyllja e bareve dhe restoranteve. Ndryshe nga kufizimet e pranverës së kaluar, shkollat ​​do të qëndrojnë të hapura dhe dyqanet do të jenë në gjendje të shesin pak më shumë mallra.

Në Ticino, një prej mutacioneve të koronavirusit, i ashtuquajturi variant anglez, tashmë ka shkaktuar një ndalim të përgjithshëm të vizitave në shtëpi për të moshuarit dhe spitalet. Një masë e marrë pas zbulimit të infeksioneve në shtëpinë e të moshuarve në Balerna të cilat janë gjithashtu të lidhura me ato që u shfaqën në shkollën e mesme në Morbio Inferiore. Si përgjigje, mbyllja e institutit dhe ndalimi i sporteve për të rinjtë në Mendrisiotto u dekretuan. Ka 24 infeksione të reja në kanton, shifra më e ulët që prej 12 tetorit, në fillim të valës së dytë. Ndërkohë 538 njerëz kanë vdekur, 6 prej tyre në 24 orët e fundit.

Në Shën Moritz, megjithatë, u gjet varianti i Afrikës së Jugut. Siç u njoftua të hënën në mëngjes nga Graubynden, ku u regjistruan edhe 2 vdekje të tjera në lidhje me Covid-19 dhe 48 infeksione të tjera, dy hotele (ku ka një duzinë të infektuar) u vendosën në karantinë dhe shkolla (përfshirë shkollat ​​e skive) janë mbyllur. Të gjithë të pranishmit në vendpushim (banorët dhe mysafirët) janë të ftuar ngrohtësisht të marrin pjesë në testet masive. Për më tepër, maska ​​është shpallur e detyrueshme në nivelin komunal. rsi-eb

Zvicër, 4 703 raste dhe 121 viktima në 72 orë

VOAL – Ka pasur edhe 4,703 raste të tjera dhe 121 vdekje nga koronavirusi në Zvicër që nga e premtja. Shifrat u botuan nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH). Gjatë 72 orëve të fundit, 203 njerëz janë shtruar në spital.
Shkalla e pozitivitetit është 13.8%, me 48’004 teste të kryera, tregon FOPH. Në nivelin kombëtar, aktualisht ka mbi 24,064 njerëz të detyruar të izolohen sepse janë pozitivë për koronavirusin, 33,313 në karantinë që kanë pasur kontakt me të infektuarit dhe 4,722 sepse janë kthyer nga një vend në rrezik. rsi-eb

Zvicër – nga orteku dy të vdekur dhe dy të plagosur rëndë

Dy persona kanë humbur jetën pasi janë zënë nga një ortek me borë në Engelberg dhe në Stoos të Zvicrës.

Ngjarja ndodhi ditën e djeshme, duke e çuar në 10 numrin e të vdekurve nga ortekët gjatë këtij dimri.
Jashtë shpateve të siguruara në këtë zonë kishte edhe njerëz të tjerë, tre prej të cilëve kanë arritur që të shpëtojnë nga orteku.

Një nga tre të mbijetuarit nuk ishte lënduar, ndërsa dy të tjerët janë plagosur rëndë me rrezik për jetën. bw


Send this to a friend