VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicër – Po mbahet Festivali i 55-të Kinematografik i Soloturnit – shfaqen 179 filma

By | January 23, 2020
blank

Komentet

blank

Nuk ka fitues në sfidën e dytë të EURO 2020, Uellsi dhe Zvicra ndajnë nga një pikë

Përfundon edhe ndeshja e dytë e Grupit A në Euro 2020. Pas Italisë që fitoi 3-0 ndaj Turqisë, ishte e radha e Uellsit dhe Zvicrës të zbrisnin në fushë, takim që përfundoi 1-1. Kryeson Italia me tri pikë.

Pjesa e parë përfundoi pa gola, me dy skuadrat që më shumë studiuan njëra-tjetrën në fillim se sa tentuan të godasin portën. Më pas nga gjuajtje për secilën skudër, me Seferovic për Zvicrën që “flirton” për golin.

Në filimin e pjesës së dytë Zvicra është më kërkuese dhe kalon në avantazh ndaj Uellsit në minutën e 49-të. Ishte Embolo që shënoi për zviceranët. Një pjesë e meritës shkon për Shaqirin, i cili ka ekzekutuar një goditje perfekte nga këndi. Trajneri e ndërron në 66’.

Por Uellsi nuk dorëzohet. Nuk ka çfarë të humbë dhe sheh për nga porta kundërshtare. Dhe në 75’ vjen goli i barazimit me Moore, që po me kokë i përgjigjet rivalit. Zvicra shënon golin e dytë në 84’, por Gavranovic ishte jashtë loje. Mbyllet në barazim 1-1, ndeshjet e radhës në grup janë: Itali-Zvicër dhe Turqi-Uells.

blank

Zvicër – 358 infeksione dhe 6 viktima

VOAL – Të dhënat e lëshuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik të enjten konfirmojnë tendencën e rënies në të gjithë treguesit e pandemisë në Zvicër. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 358 infeksione, 18 shtrime në spital dhe 6 vdekje në lidhje me Covid-19. Të dhënat në lidhje me shtrimet në spital dhe vdekjet ndikohen nga regjistrimi i deklarimeve të vonuara (4 shtrime në spital dhe 2 vdekje) në lidhje me muajt e kaluar. Shkalla e riprodhimit në të gjitha kantonet zvicerane është nën vlerën e pragut prej 1, përtej së cilës do të kishte një rritje të pozitivitetit që aktualisht (duke marrë parasysh mesataren 7-ditore) janë 362, me një rënie prej 15% krahasuar me një javë më parë.

Nga ana tjetër, përhapja e certifikatës Covid e prezantuar duke filluar nga e hëna po rritet. Në harkun e tri ditëve u lëshuan  23 000 certifikata. rsi-eb

blank

Takimi Biden-Putin në Villa La Grange të Gjenevës

Takimi midis presidentit amerikan dhe atij rus do të mbahet në ndërtesën në Eaux-Vives. Departamenti Federal i Punëve të Jashtme e konfirmon këtë në Twitter

 

VOAL – Nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme ka arritur konfirmimi që samiti midis Presidentit të Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe Presidentit Rus Vladimir Putin do të mbahet në Villa La Grange, në zonën Eaux-Vives të Gjenevës: një rezidencë e shekullit të 18 me një pamje befasuese e liqenit.

Përgatitjet kishin filluar tashmë të hënën, siç parashikohet nga RTS. Parku La Grange është mbyllur që nga e marta për “arsye të jashtëzakonshme”. Përveç kësaj, gati 80 burra të mbrojtjes civile vendosën kampin e tyre bazë disa metra larg vilës dhe rrethuan të gjithë perimetrin e parkut me barriera dhe tela me gjemba. Rruga e hyrjes në ndërtesë do të përshtatet për automjetet e rënda.

Zona e sigurisë është rrethuar

Të mërkurën, Këshilli Shtetëror i Gjenevës tha se kishte miratuar një dekret për krijimin e zonës së sigurt në të cilën lëvizja e njerëzve dhe automjeteve do të pezullohet gjatë samitit Ruso-Amerikan më 16 Qershor. Çrregullimet e trafikut do të jenë të pashmangshme, popullata është ftuar të qëndrojë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur dhe kompanive u kërkohet të favorizojnë teleworkun.

blank

Zona e sigurisë në hartë e botuar nga autoritetet e Gjenevës

 

Cassis: “Një nder i madh për Zvicrën”

“Është një nder i madh për Zvicrën që të ketë këtë takim në territorin e saj. Konkurrenca ishte e madhe dhe ne jemi të kënaqur që me trupin tonë diplomatik kemi arritur ta marrim përsipër këtë takim. Kjo rikonfirmon Zvicrën si një vend neutral, ku fuqitë që po përpiqen të flasin me njëra-tjetrën mund ta gjejnë veten, “thotë Këshilltari Federal Ignazio Cassis, i cili së bashku me Presidentin e Konfederatës Guy Parmelin do të takohen me Joe Biden në prag të takimit të lartë SHBA-Rusi. Një kërkesë e Zvicrës për një takim me Putinin është ende pa përgjigje.

Vendimi për të mbajtur takimin në qytet “riafirmon mbizotërimin e Zvicrës dhe Gjenevës në skenën diplomatike ndërkombëtare”, komenton qeveria kantonale. ats-eb

blank

Zvicër: 7 viktima, 32 shtrime në spital dhe 541 infeksione në 24 orë

VOAL – Përhapja e koronavirusit në Zvicër ka tendencë të ngadalësohet. Të mërkurën, Zyra Federale e Shëndetit Publik njoftoi se 541 infeksione të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit, për një total prej 699,339 që nga fillimi i pandemisë. Mesatarja 7 ditore vazhdon të bjerë (aktualisht është pak më shumë se 400 raste në ditë, ndërsa tre javë më parë ishte mbi 1.000) dhe kështu incidenca në 14 ditë tani ka rënë nën 90 raste për 100.000 banorë. Shkalla e riprodhimit është rreth 0.75 (azhurnimi i fundit i vlerësimit i referohet 29 majit).

Numri i shtrimeve të reja në spital është gjithashtu në rënie (dje ishin 32). Numri i vdekjeve për disa ditë është rritur (mesatarja 7-ditore është rritur nga 0,03 vdekje për 100,000 banorë në 1 qershor në 0,04 aktuale). rsi-eb

blank

Politekniku Federal i Zyrihut mbetet universiteti më i mirë në Evropën kontinentale

VOAL – Politekniku Federal i Zyrihut (ETHZ) është në vendin e tetë në renditjen e re të universiteteve më të mira në botë të përpiluar nga Quacquarelli Symonds (QS), botuar sot, të martën. Përkundër humbjes së dy vendeve nga viti i kaluar, ai mbetet universiteti më i mirë në Evropën kontinentale për të katërmbëdhjetin vit radhazi.

Universiteti Politeknik i Lozanës mbetet në rangun e 14, ndërsa Universiteti i Zyrihut ka rënë me një vend në të 70-in. Universitetet e Gjenevës (105), Bernës (119), Bazelit (138) dhe Lozanës (176) konfirmohen në 250 më të mirët. Universiteti i Zvicrës Italiane – i cili mbush 25 – ka ngritur 33 pozicione, duke u renditur i 240-ti.

Shkalla e sipërme e podiumit është zënë për 10 vjet nga MIT (SHBA). Universiteti i Oksfordit (GB) është i dyti, përpara Universiteteve të Stanford (SHBA) dhe Cambridge (GB), të cilët ndajnë vendin e tretë.

Renditja bazohet në rezultatet e intervistave me akademikë dhe punëdhënës, botime shkencore, numrin e mësuesve për student dhe shkallën e ndërkombëtaritetit të universiteteve. ats-eb

 

blank

Zvicër: 429 raste të reja me koronavirus dhe 4 viktima

 

VOAL – Në Zvicër, 429 raste të reja të koronavirusit janë regjistruar në 24 orët e fundit, sipas shifrave të botuara nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG). Katër vdekje të reja u raportuan dhe 31 persona u shtruan në spital. Gjatë 24 orëve të fundit, rezultatet e 17,874 testeve janë transmetuar, njofton BAG.

Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 8,385. Rastet për 100,000 banorë në 14 ditët e fundit janë 96,99. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë pas të dhënave të tjera, qëndron në 0.75.

Një total prej 5,884,950 doza vaksine janë dorëzuar në kantone, nga të cilat 5,991,240 janë administruar, dhe 2,066,994 njerëz kanë marrë tashmë një injeksion të dytë.

Që nga fillimi i pandemisë, 698’798 raste të Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 7’875’323 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Në total ka 10,288 vdekje dhe numri i personave të shtruar në spital është 28,801. Në Zvicër aktualisht ka 5,245 persona në izolim dhe 9,597 të cilët kanë rënë në kontakt me ta dhe janë vendosur në karantinë. Këtyre u shtohet 3’443 që kthehen nga një vend në rrezik dhe vendosen në karantinë. rsi-eb

 

blank

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1 077 infeksione dhe 12 viktima në tri ditë

VOAL – Në Zvicër dhe Lihtenshtajn, 1 077 infeksione janë regjistruar që nga e premtja, me 34 shtrime në spital dhe 12 vdekje. Një javë më parë, gjatë një periudhe të ngjashme kohore gjatë fundjavës, u zbuluan 1 717 infeksione. Rezultatet e 58,047 testeve janë transmetuar që nga e premtja, pra shkalla e pozitivitetit është 1.86%. Në përgjithësi, 5,247 njerëz janë në izolim, 9,623 në karantinë pas kontakteve të rrezikshme dhe 3,437 të tjerë sepse kanë vizituar vendet në “listën e zezë” të BAG.

Gjatë dy javëve, numri i përgjithshëm i infeksioneve është 8 536. Rastet për 100 000 banorë në 14 ditët e fundit janë 98,74. Shkalla e riprodhimit, e cila është rreth dhjetë ditë prapa të dhënave të tjera, qëndron në 0.75.

Numri i përgjithshëm që nga fillimi i pandemisë rritet në 698 369 infeksione dhe 10 284 vdekje. rsi-eb

blank

PEC press release By Blaise Lempen The pandemic has claimed the lives of more than 1,500 journalists worldwide

The pandemic has claimed the lives of more than 1,500 journalists worldwide.

Geneva, June 7, 2021 (PEC) The Press Emblem Campaign (PEC) announced in Geneva on Monday that the pandemic has claimed the lives of more than 1,500 journalists in 77 countries around the world. We deplore a record number of deaths in May, more than 200 in one month.

“More than six journalists on average died per day as a result of Covid-19 in May, a sad record,” said PEC General Secretary Blaise Lempen. Of those, at least 95 (three deaths per day) have lost their lives in India where the pandemic has peaked in infections and 26 in Brazil (almost one death per day).

“Unfortunately, in developing countries, progress in immunization is insufficient for the pandemic to slow. Journalists remain a particularly exposed profession, on the front line, in the fight against the coronavirus”, he added.

The PEC welcomes the fact that authorities in some countries have taken steps to help the families of victimized journalists, which is recognition for their work in providing information during the pandemic. The PEC also salutes the countries which have included journalists among the priority groups for immunization, thus preventing new infections.

The actual number of victims is certainly higher, as the cause of death is sometimes not specified, especially in Africa, and no reliable information is available in some countries. The statistics of journalists who have succumbed to the virus depend heavily on media coverage.

India ahead of Brazil

According to the PEC tally, media in India have paid the heaviest price for the novel corona virus, with at least 246 deaths since March 2020. Other sources in India report more than 400 deaths (including all workers in the media), with many deaths in rural areas difficult to verify.

Brazil follows India closely with 239 journalists who died from the corona virus, ahead of Peru 163 and Mexico 112. Following among the top ten most affected countries are Colombia 65, Italy 58, Bangladesh 53, Ecuador 51, United States 49, Iran 32. Next come Argentina 30, Great Britain 30, Dominican Republic 27, Pakistan 27, Turkey 27, Russia 21, Venezuela 20, Nepal 19, Bolivia 18, and Panama 16.

Victims have also been recorded since March 2020 in the following countries: Egypt 15, Spain 15, Ukraine 15, Honduras 12, Afghanistan 9, France 9, Nigeria 9, South Africa 9, Guatemala 8, Paraguay 8, Nicaragua 7, Uruguay 6, Kenya 5, Cuba 4, Morocco 4, Cameroon 3, Indonesia 3, Philippines 3, Salvador 3, Sweden 3, Zimbabwe 3, then with 2 victims in each country: Algeria, Austria, Belgium, Canada, Chile, Costa Rica, Ghana, Guyana, Kazakhstan, Iraq, and Portugal. A victim has been recorded in 25 other countries.

By region, Latin America leads with more than half of the victims, or 795 recorded deaths (+ 122 since the previous count of April 30), ahead of Asia 406 (+ 152), Europe 192 (+ 17), Africa 57 (+ 1) and North America 51 (+ 4). The increase since April 30 (+296) includes deaths from previous months not recorded before.

The sources of the PEC are the national associations of journalists, the local media, the regional correspondents of the PEC and social networks.

List of victims on: www.pressemblem.ch

blank

Pas fitores në ndeshjen maratonë, Roger Federer tërhiqet nga Roland Garros

VOAL – Roger Federer (ATP 8) ka vendosur të tërhiqet nga Roland Garros dhe për këtë arsye nuk do të përballet me Italianin Matteo Berrettini (9) në finalet e 1/8 të hënën. Maratona fituese të Shtunën në mbrëmje në 1/16 kundër Gjermanit Domink Koepfer (59), të cilin e mundi në katër sete pas 3h35 ‘lojë, la shumë pasoja në fizikun e pothuajse dyzet vjeçarit nga Bazeli, i cili nuk dëshiron të rrezikojë gjë në pritje të Wimbledonit.

“Kam pasur një diskutim të gjatë me stafin tim para se të merrja këtë vendim – shpjegoi Federer – por pas dy operacioneve në gjurin tim të djathtë dhe më shumë se një vit rehabilitimi është e rëndësishme që të dëgjoj trupin tim dhe të mos lejoj të ngazëllehem për të luajtur … Unë jam i lumtur që kam fituar tri ndeshje në Paris, nuk ka ndjenjë më të mirë sesa kthimi në fushë “. rsi-eb

blank

Takimi Biden-Putin, qielli i mbyllur mbi Gjenevë

VOAL – Hapësira ajrore mbi Gjenevë do të mbyllet në pjesën e saj më të madhe gjatë samitit në 16 qershor midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe kreut të Kremlinit Vladimir Putin. Kjo është ajo që zbulon “NZZ am Sonntag”, duke shtuar se Këshilli Federal gjithashtu së shpejti do të duhet të vendosë për një përdorim zyrtar të ushtrisë.

Ndërkohë, policia e Gjenevës ndërmori veprim, duke përfshirë një version të blinduar të ushtrisë Duro nga e njëjta ushtri. Automjete të tjera të blinduara do të mbërrijnë përpara samitit.

blank

Takimi Putin-Biden në Gjenevë

Detajet e kufizimit të hapësirës ajrore mbi Gjenevën po diskutohen ende nga Zyra Federale e Aviacionit Civil, Forca Ajrore Zvicerane, Skyguide dhe disa organe të tjera federale.

ATS-eb

blank

Taksa minimale globale për kompanitë e mëdha nuk është një lajm i mirë për Zvicrën

Edhe Google në shenjester

VOAL – Mbështetja e ministrave të financave të G7 për një taksë minimale globale prej 15% për kompanitë e mëdha nuk është një lajm i mirë për Zvicrën, sipas dy ekonomistëve të intervistuar nga media. Disa kantone do të jenë nën presion. “Parajsat e taksave, shpesh shtete shumë të vogla, do të vuajnë”, tha Jan-Egbert Sturm, profesor i ekonomisë në ETH Zyrih, në një intervistë të botuar sot, të dielën, nga SonntagsZeitung. Këto vende do të duhet të gjejnë një zgjidhje për të mbetur tërheqëse. Zvicra gjithashtu do të duhet t’i përshtatet këtij vendimi, shtoi ai.

Ekonomisti pret më shumë harmonizim të taksave në Zvicër nëse hyn në fuqi taksa minimale globale. “Konkurrenca e taksave midis kantoneve do të zvogëlohet. Disa sektorë ekonomikë mund të migrojnë, veçanërisht sektori i mallrave, i cili mund të bëjë biznes kudo. Megjithatë, Sturm nuk sheh pasoja serioze për Zvicrën. Për një sipërmarrës, shpjegon ai, taksa e presionit është vetëm një nga shumë kriteret që përcaktojnë zgjedhjen e një investimi dhe një vendndodhje.

Christoph Schaltegger, profesor i ekonomisë në Universitetin e Lucernës dhe St. Gallen, gjithashtu sheh “disa rreziqe” për kantonet e pozicionuara më mirë, veçanërisht ato në Zvicrën qendrore. Ndoshta atyre do t’u duhet të rrisin taksat, tha ai në një intervistë të shtunën në lajmet e SRF. Profesori nuk beson se kompanitë e mëdha tregtare do të paguajnë më shumë taksë mbi fitimet e tyre me një normë minimale të përgjithshme tatimi. “Përfundimisht, ka të ngjarë të kemi një sistem të ndryshëm taksash, norma më të larta taksash, por një bazë tatimore më pak kompakte.”

ATS-eb

blank

Studiuesit zviceranë dhe francezë bëjnë hulumtime për ndotjen plastike të Mon Blanit

VOAL – Hulumtimet bëhen në këto ditë dhe rezultatet e para do të jenë në tetor. Studiuesit zviceranë dhe francezë do të marrin pjesë në këtë fushatë. Ata mbledhin mostra në tokën zvicerane, franceze dhe italiane në përrenj dhe në akullnajat përreth masivit Mont Blanc, për të përcaktuar sasinë dhe llojin e çdo mikroplastike.

Analizat do të kryhen në Universitetin Savoie Mont-Blanc në Chambéry. Nuk do të jetë e mundur të përcaktohet burimi i ndotësve, por mekanizmat e depozitimit atmosferik do të kuptohen më mirë. Misioni synon gjithashtu të rrisë ndërgjegjësimin e publikut të gjerë dhe autoriteteve politike mbi ndotjen plastike. rsi-eb


Send this to a friend