VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicër: Në ditën e 7 Marsit – Dita e Mësuesit LAPSH ”Naim Frashëri” organizoi manifestim Nga Nexhmije Mehmetaj

By | March 12, 2018

Komentet

Roger Federer arrin fitoren e tij të 100-të në Australian Open

VOAL – Roger Federer (ATP 3) nuk e humbi rastin për të shkuar në tetëshet e Australian Open, por atij iu desh të djersiste shumë. Në provën e parë të vërtetë, kundër John Millman (47), i cili e kishte rrahur atë në raundin e 32 të US Open më 2018, bazelasi iu desh të bënte shumë për të kapërcyer raundin, duke arritur të rikthehej me rezultatin 4-6 7 -6 (7/2) 6-4 4-6 7-6 (10/8). Ky është suksesi i tij i 100-të në këtë turne.

Bazelasit iu desh shumë kohë për t’iu përgjigjur vrullit të imponuar në fushë nga kundërshtari, i cili ndodhej para tifozëve të tij. Në setin e parë, pasi pësoi një pushim në ndeshjen e katërt, Federer e ka çuar dëm kundërpushimin e tij, duke ia dhënë fitoren e setit australianit. Më të qëndrueshëm në shërbim, të dy më pas krijuan një set të dytë shumë të ekuilibruar, ku 38-vjeçari bëri ndryshimin në një barazim të dominuar.

Loja më pas vazhdoi në të njëjtën gjatësi vale, por edhe falë një shërbimi më të saktë dhe disa përgjigjeve përfundimisht të denja për emrin, Federer arriti të orientojë takimin në favor të tij. Kur dukej se gjithçka fliste për të, bazelasi, në mënyrë të pakuptueshme, bëri numër të madh gabimesh, të cilat ai i pagoi në ndeshjen e shtatë të setit të katërt. Në mes emocionesh të papërshkrueshme të setit vendimtar: pas një pauze (Millman) dhe një kundërvënieje (Federer), Rogerit iu desh të anulonte dy pikë pushimi në ndeshjen e pestë, përpara se të impononte veten duke rigjetur një 8-4 në super tie-break.

Në raundin tjetër Federer do të takojë hungarezin Marton Fucsovics (67), ekzekutuesin e Denis Shapovalov (13) në raundin e parë dhe që sot fundosi amerikanin Tommy Paul (80) për 6-1 6-1 6-4.

Zvicër – Po mbahet Festivali i 55-të Kinematografik i Soloturnit – shfaqen 179 filma

VOAL – Ditët e 55-ta të Filmit në Solothurn, që zgjasin deri më 29 Janar, u hapën dje, të mërkurën. Ngjarja u përurua nga Këshilltari Federal dhe kreu i Departamentit Federal të Punëve të Brendshme, Alain Berset; veprimtaria filloie me filmin “Moskau Einfach!”, nga zvicerani Micha Lewinski.

Filmi, i nominuar në “Prix du publik”, merret me skandalin e katalogimit në Zvicër që shpërtheu 30 vjet më parë. Është në të njëjtën kohë një komedi dhe një film artistik me ekstrakte të materialit dokumentar mbi historinë që kishte tronditur vendin në atë kohë.

Filmat dokumentarë

Nëntë filma të nominuar për “Prix de Soleure” janë vepra thjesht dokumentare. Në filmin e saj të parë me metrazh të gjatë “A la recherche de l’homme à la caméra”, regjisorja frankofone Boutheyna Bouslama po kërkon një grua të re, të humbur në konfliktin sirian, e cila tregon në rrjetet sociale se çfarë ndodh në terren.

Në “Arada”, regjisori bazelas Jonas Schaffter flet për tre burra që u rritën në Zvicër. Pasi u bënë kriminelë, ata dëbohen për në Turqi, vendin e origjinës së prindërve të tyre.

Filmat e tjerë merren me tema të mprehta, siç janë luftërat, refugjatët dhe ndryshimi i klimës: veprat janë zgjedhur pikërisht sepse reflektojnë një vizion akut të realitetit aktual, thuhet në dosjen e shpërndarë në media.

Nga ana e saj, drejtoresha e re e Festivalit Anita Hugi shfrytëzoi rastin e hapjes së festivalit për të nënvizuar se si “me të riin ‘Atelier de la pensée’ me temën ‘Pays étrangers, images étrangères’ dhe ‘Bildbuch – Book of ‘imazhet’ “nga Jean-Luc Godard, ne kemi dashur të zgjerojmë programin e pasur dhe të forcojmë identitetin e Solothurn si një vend shkëmbimi dhe dialogu”.

Gjithsej 179 filma

Nga sot deri më 29 janar, do të shfaqen gjithsej 179 filma, përfshirë filma të shkurtër, të mesëm dhe me metrazh të gjatë. Njëzet e katër filma që garojnë për dy çmimet kryesore: dymbëdhjetë për “Prix de Soleure” dhe dymbëdhjetë për “Prix du Public”. ATS

Policia zvicerane dyshon se dy “hidraulikë rusë” në Davos ishin spiunë

Policia në Zvicër dyshon se dy rusë, të cilët kanë hetuar pesë muaj më parë në Davos kanë qenë agjentë rusë të inteligjencës, është thënë në një raport të së përditshmes zvicerane, Tages-Anzeiger.

Në artikull citohen zyrtarë policorë dhe ata federalë të kenë thënë se të dy burrat kanë pasur pasaporta diplomatike dhe kanë qenë në fazën fillestare të operacionit të spiunimit rus.

Ambasada ruse në Bernë i ka thënë BBC-së, se gazeta është duke tentuar të “krijojë një skandal nga asgjë”, teksa po mbahet Forumi Ekomonik Botëror, në të cilin po marrin pjesë figura të larta politike dhe biznesore.

Sipas gazetës, policia është alarmuar për qëndrimin trejavor të të dy burrave në hapësirat luksoze të Davosit në gusht të vitit të kaluar.

Kur u janë afruar, një prej rusëve ka pretenduar se është hidraulik, ndonëse të dy kishin pasaporta diplomatike.

“Ka qenë kontroll i rregullt. Të dy burrat kanë pasur pasaporta diplomatike ruse mirëpo nuk kanë qenë të regjistruar zyrtarisht si diplomatë në Zvicër”, ka thënë Anita Senti, zëdhënëse për policinë e kantonit, Graubynden.

Mirëpo zëdhënësi i ambasadës ruse, Stanislav Smirnov ka thënë se nuk kanë pranuar asnjë informacion për këtë gjë nga autoritetet zvicerane.

“Nuk ka të dhëna të spiunimit”, ka thënë mes tjerash ai.

Shërbimet zvicerane të sigurisë kanë vërejtur aktivitet të shtuar të inteligjencës ruse në shtetin e tyre gjatë viteve të fundit.

Në raportin e Shërbimit Federal të Inteligjencës zvicerane më 2018, është thënë se një në katër diplomatë rusë në Zvicër është spiun. rel

Trumpi do t’i bashkohet nismës për një trilion pemë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se SHBA-ja do t’i bashkohet nismës për një trilion pemë, të ndërmarrë në Forumin Ekonomik Botëror, në Davos të Zvicrës.

Trump i bëri komentet në hapje të Forumit, i cili po shoqërohet me thirrjet e aktivistëve për të ndërmarrë më shumë hapa për luftimin e ndryshimeve klimatike.

Me planin e shpallur, një trilion drunj duhet të mbillen këtë dekadë me kontributet financiare të bizneseve, qeverive dhe filantropëve.

Iniciativa synon t’i japë një impuls ripyllëzimit në mbarë botën, për të luftuar dioksidin e karbonit të tepërt në atmosferë, i cili, sipas shkencëtarëve, është përgjegjës për rritjen e temperaturave globale.

“Jam besimtar i madh i mjedisit. E dua ujin më të pastër dhe ajrin më të pastër”, tha Trump.

Trump iu adresua Forumit Ekonomik Botëror vetëm disa orë përpara se në Senatin e Shteteve të Bashkuara të nisë gjykimi i tij.

Trump akuzohet se i ka bërë presion Ukrainës për të hetuar një rival të tijin politik.

Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara, e udhëhequr nga rivalët e tij demokratë, i ka ngritur akuzat formale kundër tij në muajin dhjetor. rel

Trump në Davos: SHBA, në mesin e një bumi ekonomik

Presidenti i SHBA Donald Trump përshëndeti arritjen e dy marrëveshjeve të mëdha tregtare dhe tha se amerikanët po “fitojnë përsëri si kurrë më parë”, ndërkohë që mbajti fjalimin e hapjes në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës.

Fjalimi mbahet pak orë përpara se në Senatin e SHBA të fillojë në formën e plotë gjyqi rreth akuzave të ngritura nga demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve që synojnë shkarkimin e tij.

Presidenti Trump bëri një përshkrim të atyre që i quajti fitore për punonjësit e shtresës së mesme dhe bizneset, përfshirë fazën e parë të një marrëveshjeje tregtare me Kinën dhe miratimin nga Senati të një marrëveshjeje të re tregtare me Kanadanë dhe Meksikën.

“Kur fola në këtë forum dy vjet më parë, ju thashë se kishim filluar rimëkëmbjen e madhe të Amerikës” tha Presidenti Trump. “Sot jam krenar të deklaroj se Shtetet e Bashkuara janë në mesin e një bumi ekonomik, të tillë që bota nuk ka parë kurrë më parë.”

Ai u bëri thirrje vendeve të tjera të ndjekin shembullin e tij dhe të çlirojnë qytetarët e tyre nga “burokracia shtypëse”.

Në agjendën e Presidentit Trump para kthimit në Uashington të martën pasdite ishin takimet me disa udhëheqës botërorë, mes të cilëve Presidenti i Irakut Barham Salih, Kryeministri pakistanez Imran Khan, Presidentja e Konfederatës Zvicerane Simonetta Sommaruga, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, si dhe presidenti i qeverisë rajonale të Kurdistanit, Nechirvan Barzani.

Në konferencën vjetore të Davosit janë ftuar më shumë se 3,000 pjesëmarrës, ndërkohë që numri i personelit ushtarak dhe policisë për masat e sigurisë arrin në 5,000.

Qindra protestues, disa të veshur me kostume të koalave për të rritur ndërgjegjësimin për zjarret shkatërruese në Australi, u drejtuan për në Davos duke marshuar përmes një shtegu malor dhe pastaj me tren, pasi autoritetet kanë ndaluar hyrjen në këmbë në këtë qytet alpin. Ata kërkojnë që udhëheqësit globalë në forum të tregohen më agresivë lidhur me ndryshimin e klimës.

Presidenti Trump foli gjithashtu mbi përqëndrimin te rritja ekonomike dhe kundërshtoi ata që i quajti “profetë të pesimizmit me parashikimet e tyre të apokalipsit”.

“Ata parashikuan një krizë të mbipopullimit në vitet ’60, uri masive në vitet ’70 dhe fundin e naftës në vitet 90. Këta alarmistë kërkojnë gjithmonë të njëjtën gjë: fuqi absolute për të dominuar, transformuar dhe kontrolluar çdo aspekt të jetës sonë. Ne nuk do t’i lejojmë kurrë socialistët radikalë të shkatërrojnë ekonominë tonë, vendin tonë ose të zhdukin lirinë tonë”, tha Presidenti Trump.

I pyetur për aktivisten e mjedisit Greta Thunberg, e cila do të hapte një debat për shmangien e një “apokalipsi klimatik” menjëherë pas fjalimit të Presidentit Trump, udhëheqësi amerikan tha se ishte njeri që besonte shumë te mjedisi dhe shtoi se dëshironte ajër dhe ujë të pastër. zëri i amerikës

Presidentja zvicerane Sommaruga: “Bota është në flakë”

Presidentja e Konfederatës fton WEF (dhe botën) për të arritur rezultate reale në luftën kundër ndryshimit të klimës, duke kujtuar mësimet e natyrës

VOAL – Presidentja e Konfederatës Simonetta Sommaruga hapi punimet e Forumit Ekonomik Botëror Davos (WEF) të martën, duke theksuar sesi “bota është në zjarr, siç tha sekretari i përgjithshëm i KB dhe ajo që konfirmon atë që ka ndodhur në Amazon dhe që po ndodh akoma sot në Australi ” Ajo më pas prezantoi një video të shkurtër, në të cilën shihen koshere me mijëra bletë të zhvendosura në një “lokacion” të ri, megjithatë të ekspozuar ndaj kimikateve. Këto të fundit e pakësojnë numrin e bletëve, dhe e njëjta gjë ndodh diku tjetër, duke detyruar fermerët të kryejnë një pjalmim artificial të pamundur të bimëve.

Sipas Këshilltares Federale në krye të Departamentit Federal të Mjedisit, Transportit, Energjisë dhe Lidhjeve, kjo situatë ka “pasoja për të gjithë” dhe për speciet e tjera në veçanti, pasi ato nuk mund të bëjnë asgjë kundër dëshirës së njeriut. Në fakt, shpjegoi Sommaruga, “kur nevojat ekonomike konsiderohen superiore ndaj nevojave të kafshëve dhe natyrës” rreziku është serioz dhe “askush nuk mund të kufizohet në soditjen: duhet të veprojë për të mbrojtur biodiversitetin dhe klimën dhe të bëjë përpjekje konkrete për të ndaluar ngrohja globale “.

Dekania e ekzekutivit federal tha që ajo ishte “e shqetësuar” nga zhvillimi aktual i situatës globale të klimës. Prandaj ajo ftoi të kujtojnë mësimin e natyrës, sipas të cilit “çdo teprim nga njëra anë mund të shkaktojë një kundër-efekt edhe më të rrezikshëm nga ana tjetër”.

Simonetta Sommaruga e përmbylli fjalimin e saj duke theksuar nevojën për të “përdorur kohën këtu në Davos për të arritur rezultate konkrete”, në mënyrë që “të ndihmojmë vërtet zjarrfikësit kundër zjarreve” – ​​duke bërë gjithçka për të shmangur sidomos ata që do të vijnë.

ATS

Në Davos fillon Forumi i 50-të Ekonomik Botëror

Në Davos të Zvicrës ka filluar Forumi i 50-të Ekonomik Botëror (WEF) ku do të marrin pjesë rreth 3 mijë biznesmenë, politikanë, akademikë dhe përfaqësues të institucioneve të shoqërisë civile, raporton Anadolu Agency (AA).

Samiti i këtij viti i Forumit Ekonomik Botëror ku marrin pjesë politikanët më me ndikim të botës dhe përfaqësues kryesorë të botës së biznesit, filloi me temën “Palët e një bote harmonike dhe të qëndrueshme”.

Në Samitin e Davosit i cili këtë vit zhvillohet për herë të 50-të, marrin pjesë 3 mijë biznesmenë, politikanë, akademikë dhe përfaqësues të OJQ-ve nga 117 vende.

Shumë vende në Davos përfaqësohen në nivel presidencial dhe atë kryeministror.

Pritet që në samit të mbajnë fjalim presidenti amerikan Donald Trump, kancelarja gjermane Angela Merkel, kryeministri italian Giuseppe Conte, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe kryeministri spanjoll Pedro Sanchez.

Ndërkohë që Turqia do të përfaqësohet nga ministri i Jashtëm, Mevlüt Çavuşoğlu, ministri i Thesarit dhe Financave, Berat Albayrak, ministrja e Tregtisë, Ruhsar Pekcan dhe kreu i Bankës Qendrore, Murat Uysal.

Në takimet që do të zhvillohen në kuadër të samitit, do të diskutohen kryesisht temat për ndryshimet klimatike, ato tregtare, ekonomike dhe diplomatike.

Ambientalistët po zhvillojnë protesta në samitin ku masat intensive të sigurisë tërheqin vëmendjen.

Trump niset për në Davos para fillimit të gjykimit të tij për shkarkim në Senat

Washington

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, është nisur për në Zvicër ku do të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror të Davosit, një ditë para fillimit të gjykimit për shkarkimin e tij në Senat, transmeton Anadolu Agency (AA).

Trump nuk do të jetë në Washington dy ditët e para të seancave të gjykimit në Senat.

Në një deklaratë me shkrim nga Shtëpia e Bardhë thuhet se Trump në Davos do të zhvillojë takime dypalëshe me presidentin irakian, Barham Salih, kryeministrin e Pakistanit, Imran Khan, kreun e Qeverisë Rajonale Kurde (KRG) të Irakut, Nechirvan Barzani, presidenten e Konfederatës Zviceriane, Simonetta Sommaruga, presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe themeluesin e Forumit Ekonomik Botëror, Klaus Schwab.

Pritet që Trump të mbajë një fjalim në hapjen e sesionit në ditën e parë në Davos si dhe të bëjë vlerësime gjithëpërfshirëse lidhur me marrëdhëniet tregtare dhe ekonomike të SHBA-së me vendet pjesëmarrëse në samit.

Ndërkohë tërheq vëmendjen se Trumpi do të takohet edhe me presidentin irakian i cili pas tensioneve ushtarake me Iranin ka kërkuar largimin e ushtarëve amerikanë nga vendi.

Burimet e Shtëpisë së Bardhë njoftuan se Trump gjatë periudhës që do të qëndrojë në Davos do të jetë vazhdimisht në kontakt me ekipin e mbrojtjes në Senat dhe se do të ndjekë nga afër zhvillimet.

Thunberg udhëheq protestën për klimën në Zvicër

Aktivistja suedeze, Greta Thunberg, dhe një turmë prej rreth 10.000 protestuesish marshuan në qytetin zviceran të Lozanës, para se të shkojnë në Davos, javën e ardhshme, për të kërkuar nga liderët botërorë dhe ata të biznesit, të bëjnë më shumë për të luftuar krizën e klimës.

Në fillim të javës së ardhshme, në Davos të Zvicrës, mbahet Forumi Ekonomik Botëror.

Forumi organizohet çdo vit, në muajin janar, dhe në të marrin pjesë liderë politikë dhe ata biznesorë.

Thunberg, 17-vjeçare, e filloi vite më parë një lëvizje kundër ndryshimeve klimatike.

Fushata e saj ka marrë përmasa botërore.

“Për udhëheqësit botërorë dhe ata që janë në pushtet, unë do të doja të them se nuk keni parë asgjë akoma”, tha Thunberg, gjatë fjalimit në Lozanë.

Kjo është hera e dytë që Thunberg merr pjesë në Forumin e Davosit. Këtë vit, ajo do të jetë pjesë e dy paneleve të diskutimeve.

Qindra përkrahës të saj do të udhëtojnë përmes trenave drejt Davosit.

Mbledhja e këtij viti mbahet në sfondin e zjarreve që kanë përfshirë pjesë të mëdha të Australisë.

Derisa qeveria australiane ka refuzuar ta ndërlidhë këtë situatë me ndryshimet klimatike, megjithatë është shtuar shqetësimi i publikut për ngrohjen e planetit.

Viti i kaluar, ishte i dyti më i nxehti në Tokë, që kur filluan regjistrimet e temperaturave, tha të mërkurën Organizata Botërore e Meteorologjike e Kombeve të Bashkuara (WMO).

Revista Time e ka shpallur aktivisten kundër ndryshimeve klimatike, Greta Thunberg, person të vitit 2019-të.

Thunberg ka qenë favorite për të fituar Çmimin Nobel për Paqe, mirëpo i njëjti është ndarë për kryeministrin e Etiopisë, Abiy Ahmed. rel

Bomba, mina e tritol, arrestohet në Zvicër i shumëkërkuari Glerian Hyseni

Një 43-vjeçar shqiptar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, është arrestuar në Zvicër dhe është ekstraduar drejt vendit tonë, ku do të vuajë dënimin.

Në pranga ka rënë shtetasi Glerian Hyseni, banues në Durrës, i dënuar me 6 vite burg, pasi akuzohet për “Mbajtja pa leje e bombave, minave ose lëndëve plasëse”.

Njoftimi i policisë:

Interpol Tirana

Një tjetër person i kërkuar ka rënë në pranga, falë bashkëpunimit të Interpol Tiranës me homologët.

Kapet në Zvicër dhe ekstradohet në Shqipëri 43-vjeçari i dënuar me 6 vite burg.

Nga specialistët e ZQK Interpol Tirana u bë ekstradimi nga Zvicra drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Glerian Hyseni, 43 vjeç, banues në Durrës.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë e ka dënuar këtë shtetas me 6 vjet burg, për veprën penale “Mbajtja pa leje e bombave, minave ose lëndëve plasëse”, e kryer në sasi të mëdha, në bashkëpunim, më shumë se një herë.

PËRSHKRIM I PËRMBLEDHUR I NGJARJES:

Shtetasi Glerian Hyseni, në bashkëpunim me shtetasit Sh. Gj., A. M. dhe H. H., kundrejt pagesës dhe për qëllim fitimi arrinte të gjente sasi lëndësh plasëse që shpërthenin në distancë me anë të celularit, si dhe armë e municione të ndryshme luftarake.

(BalkanWeb)

Markus Leitner, i dërguari i Trumpit në Teheran Nga Kathrin Ammann e Balz Rigendinger

Voal.ch – Megjithë situatën e nderë që binte erë luftë, Shtetet e Bashkuara dhe Irani shkëmbyen lajme përmes ambasadës zvicerane në Teheran. Personi përgjegjës për të gjitha këto është Ambasadori Markus Leitner.

Kush është saktësisht ky njeri?

Për punën e Zvicrës si ‘postier’ midis Uashingtonit dhe Teheranit, kjo nuk do të thotë shumë. Kjo sepse Konfederata mund të përmbushë mandatin e saj si një ndërlidhëse e jashtme  vetëm nëse ka besim dhe konfidencialitet. Këtë javë, Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA) në Bernë u kufizua në komunikimin se ekzistonte një shkëmbim mesazhesh midis dy vendeve armike.

Ambasadori aktual zviceran në Iran, Markus Leitner, siguron që profesionalizmi diplomatik po ruhet në këtë periudhë veçanërisht të tensionuar. Leitner e ka këtë detyrë në Teheran prej dy vjetësh.

Meqenëse Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore e vitit 2018, puna nën mandatin e ndërmjetësit është rritur, tha Leitner shtatorin e kaluar në Neue Zürcher Zeitung. Ky angazhim zë deri në 50% të kohës së tij të punës. Për momentin ndoshta më shumë.

Në Twitter, Leitner ndonjëherë tregon veten me xhinse, pa kravatë dhe me këmishën e tij të hapur: një mospërfillje joformale, por jo pa dinamizëm. Në qarqet diplomatike zvicerane, ai gëzon një “reputacion të shkëlqyeshëm”, siç siguron një ish-diplomat. Leitner është 53 vjeç, ka studiuar ekonomi në Cyrih dhe është babai i dy fëmijëve të rritur.

Ai ka njëzet e katër vjet në Departamentin Federal te Punëve të Jashtëme

Në 1996, ai filloi punë në DFPJ pasi më parë punoi në industri, tregti dhe financë. Fillimisht, ai u mor me luftën kundër trafikimit të diamantëve që synonin financimin e luftërave civile, duke e çliruar Zvicrën nga imazhi kryqëzues i diamanteve të përgjakshëm.

Pas detyrave jashtë vendit si në Afrikën e Jugut dhe Kili, në 2013 ai u emërua ambasador dhe u dërgua në Kajro në mes të krizës kombëtare që po destabilizonte vendin. “Pas një jave, unë ia dorëzova letrat kredenciale presidentit të atëhershëm Morsi. Dy javë më vonë ai u rrëzua,” tha Leitner. Gjatë demonstratave të mëdha ai kaloi netët në ambasadë, duke fjetur në një thes gjumi. Ekzistonte rreziku që rruga për në ambasadë të bllokohej.

I qetë dhe me nerva çeliku

Për Leitner, Kajro ishte një trampolinë. FDFPJ kërkonte një figurë me qëndrueshmëri të lartë fizike dhe psikologjike për pozicionin e ambasadorit në Teheran. Në Egjipt, Leitner ka demonstruar tiparet e duhura për të përballuar kriza. Ambasadorët duhet të jenë të arritshëm ditën dhe natën. Dhe në Teheran, Ambasada e Zvicrës duhet të tregojë një normalitet të caktuar nga jashtë pasi popullsia e kryeqytetit iranian e konsideron ambasadën zvicerane si një tregues: nëse nuk ka qetësi ose nëse braktiset, do të thotë se një sulm amerikan është i menjëhershëm, njerëzit besojnë .

Nervat e çelikut të Leitner u kërkuan gjithashtu në negociatat që arritën kulmin në shkëmbimin e të burgosurve midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara dhjetorin e kaluar. Markus Leitner “punoi pa u lodhur për lirimin e qytetarit amerikan”, do ta vlerësonte më vonë një anëtar i qeverisë amerikane.

Për momentin, Leitner është i paarritshëm me telefon për pyetje. Duke folur për punën e tij si ambasador, vitin e kaluar ai i tha Radio Zürisee se jeta në Iran është “më normale sesa mund ta imagjinoni nga jashtë. Në mbrëmje shkohet në restorante, bare dhe në Teheran lëvizet lehtë dhe shumë lirshëm “.

Këto ditë, megjithatë, ai nuk kalon shumë kohë në kafene. Situata mbetet e tensionuar. Për më tepër, Forumi Ekonomik Botëror (WEF) do të mbahet në Davos në dy javë, në të cilin Presidenti Trump me një delegacion nga Ministrin e Jashtëme e Iranit pritet të marrin pjesë.

Të dy palët do të duan të kuptojnë se si të lëvizin midis maleve zvicerane: duke shmangur apo duke u përpjekur të takohen? Një rast tipik për Markus Leitner, që do të thotë se ku ka kriza, atje është puna për të

Punë që ai e kalon edhe me një buzëqeshje./swissinfo.ch/Përkth.& përg.EB

Zviceranët kundër ligjit që heq mbrojtjen e ujkut

VOAL – Referendumi kundër modifikimit të ligjit të gjuetisë, i cili në veçanti heq mbrojtjen e ujkut, ishte shumë i suksesshëm: promovuesit kishin deri të enjten 16 janar të mblidhnin 50 000 nënshkrime, por sot, të hënën, ata i dorëzuan në Kancelarinë Federale 65 000 nënshkrime të çertifikuara nga Komunat.

Me rregullat e reja, juridiksioni do të transferohej në kantone dhe roli federal do të ishte vetëm këshillues. Mostrat mund të vriteshin në mënyrë parandaluese, edhe pa shkaktuar dëme, kujtojnë në një shënim të përbashkët Pro Natura, WWF, BirdLife, Gruppo Lupo Svizzera dhe zooschweiz. Para rregullimit të popullatës, madje nuk do të kërkohej të merren masa për mbrojtjen e kopeve. Interesat e gjahtarëve dhe fermerëve mbizotëruan në dy dhomat e Parlamentit në shtator, ankohen organizatat e mirëqenies së kafshëve. Për më tepër, rrëqebulli, çafkat gri, shqarthët dhe mjellmat mbretërore janë për momentin të sigurta, por Këshilli Federal mund të zgjasë listën e specieve të rregullueshme.