VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zvicër: Ndeshen trenat, 30 të lënduar

By | September 11, 2017

Komentet

Goli i Shaqirit!

Po ju sjellim golin e Shaqirit marrë nga ANSA.

Të dy golat edhe i granitit, edhe i Shaqirut ishin shumë të bukur, e Granitit në distancë, i Shaqirit një trajektore me të majtën!

Goli i Shaqirit ishte vendimtar, i Granitit solli barazimin pas 45 minutash ankth dhe pastaj loja ishte epërsi e Zvicrës.

Fiton Zvicra kundër Serbisë me rezultatin 2 me 1 – golat Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri

Fiton Zvicra ndaj Serbisë me rezultatin 2 me 1 – golat Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri!

Në pjesën e parë Serbia shënoi në minutën e 5′.

Në pjesën e dytë Zvicra kishte epërsi, loja u bë në portën e Serbisë me dy gola nga Xhaka dhe Shaqiri.

Shqiptarët urojnë për fitoren !

Të dy lojtarët pasi shenuan, përshëndetën me simbolin e shqiponjës!

 

 

Hopp Schwiiz! Fitore Zvicrës ! Të gjithë shqiptarët mbarë i urojnë Zvicrës fitore në ndeshjen Zvicër – Serbi

Të gjithë shqiptarët mbarë i urojnë Zvicrës fitore në ndeshjen Zvicër – Serbi.

Në skuadrën kombëtare të Konfederatës Helvetike luajnë katër lojtarë shqiptarë. Ata janë:

Valon Berami,

Xherdan Shaqiri,

Granit Xhafa

Blerim Xhemajli.

Hopp Schwiiz !

Shaqiri: Nuk ia kemi frikën Serbisë, i njohim aftësitë tona

Zvicra ka startuar kampionatin botëror duke barazuar me Brazilin.
Tashmë misioni i ardhshëm është fitorja ndaj kombëtares serbe, të cilës nuk ia kanë frikën zviceranët.

Kështu së paku thotë mesfushori shqiptar me tipare sulmuese Xherdan Shaqiri, i cili pohon se nuk kanë aspak presion pasi lojtarët i njohin cilësitë e njëri-tjetrit.

Shaqiri brazil

“Nuk mendoj se kemi shumë presion. Nuk ia kemi frikën askujt, ne kemi cilësi për të fituar ndaj gjithkujt. Ne i njohim aftësitë tona, kemi lojtarë të mëdhenj që luajnë në ligat më të forta me vite”, ka deklaruar për mediat zvicerane Shaqiri, shkruan tg.

Theksojmë se takimi mes këtyre dy përfaqësueseve do të zhvillohet të premten, 22 qershor, në orën 20:00.

“Helvetikët” kanë marrë një barazim 1-1 ndaj Brazilit, ndërsa Serbia ka mposhtur 1-0 Kosta Rikën.
Zviceranët kanë një pikë në kuadër të grupit E, së bashku me brazilianët ndërsa serbët kanë tre sosh kurse Kosta Rika është pa pikë.

 

Zvicerania 57-vjeçare ‘dëbohet’ nga vendi dhe vendoset në Itali me të dashurin refugjat 30 vjet më të ri

Një histori jo e zakonshme mes dy njerëzve që vijnë nga vende të ndryshme por edhe me një diferencë të madhe moshe. Barbara Schwager, 57 vjeçe dhe ish-azilkërkuesi Nadeem Akram, 27 vjeç jetojnë së bashku në një shtëpi, vetëm se tashmë ata kanë lidhur kurorëzim me rregullat islame dhe 57-vjeçarja mbante mbulesën islame.

Gjithsesi ata akoma nuk kanë certifikatë nga gjendja civile. 57-vjeçarja akuzohet se kishte trafikuar 27-vjeçarin dhe më pas kishin rënë në dashuri. Tashmë ata jetojnë të martuar në Bella Italia dhe kanë të drejtë pune, shkruan albinfo, ch.

Fillimisht nuk kanë të ardhme në Zvicër. Megjithatë, përkundër që 57-vjeçarja është zvicerane dhe përkundër që Nadeem kishte aplikuar për azil në Thurgau, hë për hë atyre u mohohet vendqëndrimi në Zvicër.

Madje Schwager kërcënohet me burg, pasi të dashurin e saj e solli ilegalisht në Thurgau. Ëndrra për një jetë të përbashkët në vendin helvet është pamundësuar përpara tetë muajve.

Bind Zvicra e shqiptarëve, Brazili nuk shkon më shumë se barazimi

Brazili nuk ka shkuar më shumë se barazimi 1-1 ndaj Zvicrës së shqiptarë. Skuadra e Tites, kaloi e para në avantazh me super golin e Kutinjos në minutën e 20-të, duke bërë që pjesa e parë të mbyllej në avantazhin e një goli.

Zvicra

Në pjesën e dytë, zviceranët nuk u dorëzuan dhe gjetën golin e barazimit në minutën e 50-të me anë të Zuber, i cili goditi saktë me kokë nga brenda zonës.

Kutinjo gol

Pas këtij momenti, Zvicra arriti të mbronte rezultatin, duke provuar disa herë me kundërsulme. 4 ishte numri i shqiptarëve që u aktivizuan titullarë me kombëtaren helvete. Xhaka, Shaqiri dhe Xhemaili u aktivizuan 90 minuta, ndërsa Behrani u zëvendësua në minutën e 71-të. Sfidën e radhës Brazili do e luajë ndaj Kosta Rikës, ndërkohë që Zvicra do të përballet me Serbinë.

LIVE| BRAZIL-ZVICËR 1-1

Kutinjo 20′ / Zuber 50′

90+1′ Pa fat Brazili në këto minuta. Mirana gjuan fuqishëm nga jashtë zonës, topi kalon ngjitur me shtyllën.

90′ Somer shpëton Zvicrën, pas goditjes me kokë të Firminjos. Grushtimi i portierit i heq mundësinë e shënimit Brazilit.

88′ Pranë golit të dytë Brazili. Nejmar gjuan me kokë pas një harkimi nga e djathta, topi shkon në duart e Somer.

87′ Zëvendësim i tretë te Zvicra, largohet Lihshtajner, në fushë Lang.

80′ Zvicra kryen zëvendësimin e dytë, largohet Seferoviç, në vëndë të tij Embolo.

79′ Zëvendësim i tretë te Brazili, largohet Zhezus, në fushë Firmino.

72′ Provon Blerim Xhemaili me një gjuatje nga distanca, topi përfundon në duart e portierit Alison.

70′ Zëvendësim te Zvicra, largohet Behrami, vendin e tij e zë Zakaria.

69′ Shans i artë për Brazilin, Kutinjo godet jashtë kuadratit nga 15 metra distancë.

68′ Valon Behrami ndëshkohet me karton të verdhë, përsëri ndërhyrje e gabuar ndaj Nejmarit.

67′ Brazili kryen zëvendësimin e dytë, largohet Paulinjo, vendin e tij e zë Reanto Augusto.

65′ Ndëshkohet edhe Shar me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj Nejmar.

57′ Nejmar provon të befasojë me një goditje, topi devijohet dhe përfundon në goditje nga këndi.

50′ GOOOL Zvicra. Pas një harkimi të Shaqirit nga këndi, Zuber ka goditur bukur me kokë duke tundur rrjetën. 

46′ Starton pjesa e dytë, Brazili kërkon golin e sigurisë.

Mbyllet pjesa e parë. 

31′ Lihshtajner ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj Nejmarit.

20′ GOOOL Brazili. Kutinjo kalon në avantazh “seleçaot” me një predhë nga jashtë zonës, topi u ndal në trekëndësh. 

Kutinjo gol

12′ Aksion i shkëlqyer i skuadrës braziliane me anë të Paulinjo, topi ka kaluar ngjitur me shtyllën pingule të portierit Somer.

Humels

3′ Zvicra jep sinjalin e parë me Xhemailin, mesfushori nuk arrin të kordinohet siç duhet brenda zonës.

1′ Ka startuar takimi.

Brazili: Alison, Danilo, Tiago Silva, Miranda, Marselo, Kasemiro (Fernandinjo 59′), Paulinjo, Kutinjo, Uillian, Gabriel Zhesus, Nejmar.
Trajner: Tite

Zvicra: Somer, Lihtshtajner, Akanji, Shar, Rodrigez, Behrami, Xhaka, Shaqiri, Xhemajli, Zuber, Seferoviç.
Trajner: Vladimir Petkoviç

Formacionet

 

Formacionet zyrtare – Brazili me të gjithë yjet, Zvicra hedh 4 shqiptarë në fushë

Do të luhet në “Rostov Arena” sfida e parë e Gurpit E mes Brazilit dhe Zvicrës. Skuadra e Tites vjen në këtë sfidë me formacionin më të mirë të mundshëm. Kutinjo-Nejmar-Zhezhus është tredhëmbëshi i frikshëm i “seleçaos” që do të kërkojë fitoren në sfidën e sotme.

Nga ana tjetër, trajneri i Zvicrës, iu përgjigjet brazilianëve më 4 shqiptarë në formacion. Behrami, Xhemaili, Xhaka dhe Shaqiri do e nisin ndeshjen si titullarë dhe do kërkojnë të marrin maksimumin nga ky takim. Brazili dhe Zvicra janë përballur 3 herë në total me njëra tjetrën, 1 herë kanë fituar helvetikën, 1 herë brazilianët dhe një sfidë është mbyllur në barazim 2-2.

20:00 | BRAZIL-ZVICËR 

Formacionet

Federer fitues i Stuttgart Open, përsëri kampion botëror

STAMBOLL – Tenisti zviceran Roger Federer u bë përsëri kampion botëror pasi në finalen e turneut Stuttgart Open mposhti në finale kanadezin Milos Raonic me rezultatin 2-0.

Finalja e organizuar në qytetin Stuttgart të Gjermanisë, ishte skenë e duelit mes tenistit të dytë në renditjen botërore Federer dhe atij 35-të, Raonic.

Përballja zgjati 1 orë e 18 minuta. Federer e mposhti rivalin e tij në sete 6-4 dhe 7-6, me ç’rast për herë të parë e fitoi Stuttgart Open.

Federer këtë sezon pas Australia Open dhe Rotterdam Open e fitoi titullin e tretë, ndërsa të 98-ën në karrierën e tij në kategorinë single për meshkuj.

Në renditjen botërore e cila do të shpallet nesër Federer do të zërë vendin e parë duke e kaluar spanjollin Rafael Nadal.

Pelegrini nga Zvicra i bie nga Torovica por pendohet: Do lutem në Jerusalem që të ndërtohet rruga (Video)

LEZHË- Ndodhen vetëm 17 km larg qytetit të Lezhës, por mungesa e rrugës i mban të izoluar 5 mijë banorët e Torovicës. Por mes qindra banorëve që janë të detyruar të bëjnë çdo ditë këtë rrugë të shkatërruar i ra fati edhe një turisti.

Gianpietro, 63 vjeç nga Zvicra, i nisur për pelegrinazh drejt Jerusalemit shmangu superstradën Lezhë-Shkodër për t’i rënë më shkurt në udhëtimin e tij me biçikletë, por “rruga e shkurt” përmes Torovicës i doli shumë më e gjatë dhe e lodhshme. Pietro me të mbërritur në vendin e shenjtë në Jerusalem thotë se do të lutet që kjo rrugë të ndërtohet sa më shpejt.

“Unë quhem Gianpietro, vij nga Zvicra, po kryej një pelegrinazh për në Jerusalem. Sot unë mora një rrugë që mendoja se do ishte pa trafik, por doli që ishte e tmerrshme, shumë e tmerrshme. Mua personalisht nuk më bën asgjë, pasi kam bërë deri më tani 1800 km nga Zvicra deri këtu dhe më mbesin akoma edhe 1800 km për të mbërritur deri në Jerusalem dhe kur mendoja se po avancoja e kuptova se sot nuk mund të avancoj me këtë rrugë. Kur të mbërrij, një lutje do jetë edhe për këtë rrugë. Shpresoj që Shqipëria të bëhet më mirë që financiarisht t’u mundësojë qytetarëve të vet ndërtimin e rrugëve që të mos t’u prishen gjithë makinat”, thotë Giani.

Fshati që dikur ishte kryeqendër e prodhimeve bujqësore sot ofron mjerim, për fermerët është e pamundur lidhja me tregun e Lezhës. Më e vështirë për banorët mbeten rastet e emergjencave shëndetësore.

Harresa dhe mungesa e investimeve i ka detyruar shumë të rinj ta braktisin zonën. Teksa qeveritë ikin e vijnë premtimet nuk janë bërë asnjëherë realitet për banorët e kësaj zone.

Banorët i janë drejtuar bashkisë me një peticion me firmat e fshatit ku kërkojnë investime në infrastrukturë. Rruga me një gjatësi prej 20 km është bërë shpesh herë burim aksidentesh. Vitin e kaluar një gur që u shkëput nga mali i mori jetën dy vëllezërve dhe nuses shtatzënë të njërit prej tyre.

NË ZVICËR PËR NGRITJEN E MEMORIALIT Dr. IBRAHIM RUGOVA BASHKATDHETARËT DERI ME 2018-05-26 GRUMBULLUABN 70890 FRANGA E 2770 EURO

NGA ABAS FEJZULLAHI

 

Më datën 2018-05-26  në ora 19, në klubin Dardania në Zofingen të Zvicrës Nënkëshilli për ngritjen e Memorialit Dr.Ibrahim Rugova i themeluar më 2018-03-31 në të njejtin vend, mbajti mbledjen e tretë me rradhë me këtë rend dite:

 

1.Të dhënat nga terreni lidhur me mjetet e mbledhura

2.Marrja e vendimit për përfundimin  e aksionit

3 E ndryshme

 

Mbledhjen e drejtoi anëtari i nënkëshillit  Abas Fejzullahi, ku pas miratimit të rendit të ditës nga të gjithë të pranishmit,  njoftoi të pranishmit me rrjedhën e punëve lidhur me grumbullimin e mjeteve  që nga data 2018-04 deri më 2018-05-26, dhe i falënderoj të gjithë anëtarët e Nënkëshillit dhe veprimtarët tjerë anë e këndë Zvicrës që ndihmuan këtë aksion për ngritjen e Memorialit  Dr. Ibrahim Rugova.

 

Arkëtari zotëri Lush Mulaj  njotoi të pranishmit  se janë mbledhur  70890 franga Zvicërane dhe 2770 Euro.

 

Të gjithë të pranishmit duartrokiten për këtë sukses dhe pati fjalë falenderimi e miradie nga foles të ndryshem.

Lidhur me mbikqyrjen dhe shpenzimet e mjeteve të mbledhura nga kurbetçarët lidhur me Memorialin Dr.Ibrahim Rugova, drejtuesi i mbledhjes  njoftoj të pranishmit në mbledhje se Nënkëshilli ka përgatitur një Vendim  për përfundimin e aksionit, detyratë dhe përgjegjësit e komisioneve të Nënkëshillit në të ardhmen, të cilin e lexoi anëtari i Nënkëshillit Qamil Çekaj me këtë përmbajtje  në vijim:

 

 

 

 

 

 

 

Kryetari  i par dhe historik i Kosovëes

Dr,Ibrahim Rugova

 

 

NËNKËSHILLI  PËR ZVICËR PËR NGRITJEN E MEMORIALIT KUSHTUAR KRYETARIT TË PARË DHE HISTORIK TË KOSOVËS Dr. IBRAHIM RUGOVA

 

           Me datën 2018-03-31në Zofingen të Zvicrës sipas organizimit dhe thirrjes së kryetarit të SHKH”Salih Çekaj” në Zvicër, zotëri Saim Tahiraj, me kërkesën dhe autorizimin e Këshillit për ngritjen e Memorialit Dr. Ibrahim Rugova në Malaj të Rugovës bashkia e Pejës në Kosovë,  thirri veprimtarë nga Zvicëra dhe themeluan Nënkëshillin për Zvicër për të mbledhur mjete financiare në bazë vullnetare nga ata që do t’ i përgjegjen thirrjesë për të ndihmuar për ngritjen e Memorialit.

 

          Në mbledhjen e parë të Nënkëshillit mbajtur në Zofingen më 2018-05-05 mes tjerash u vendos që më datën 2018-05-26 përfundon mbledhja e mjeteve financiare dhe çdo mbledhje nga kushdoqoft pas kësaj date  është rreptsisht e ndaluar dhe nënkëshilli s’ mban kurrfarë përgjegjësie.

 

          Në mbledhjen e datës 2018-05-26 mbajtur në Klubin Dardania në Zofingen Nënkëshilli mes tjerash llogariti shumën përfundimtare të mjeteve të mbledhura  dhe mori këtë:

 

V   E   N  D  I   M

 

AUTORIZON DHE NGARKON ME PËRGJEGJËSI ANËTARËT E NËNKËSHILLIT  NË ZVICËER PËR  PERDORIMIN DHE MBIKQYRJEN E MJETEVE NË KOSOVË

 

1.Tre anëtarët e Nënkëshillit:Ismet Shala, Bekë Osmanaj dhe Rasim Gashi, janë të autorizuar dhe përgjegjës për mbikqyrjen dhe përdorimin e mjeteve për ngritjen e Memorialit për Dr. Ibrahim Rugovën në Malaj të Rugovës.

 

2.Për çdo pagesë që bëhet për çfardo pune të kryer lidhur me Memorialin, që ka të bëjë me materialin e blerë të dëshmohet me Fletëpagesë dhe të tre anëtarët e autorizuar të hulumtojnë e vërtetojnë lartësinë e çmimeve në dy tri vende, pastaj të bëjnë pagesen ku përcaktohen.

 

3.Secili prej anëtarëve duhet të ken nga një kopje të Fletëdëshmive për çdo pagesë të bërë. Tërheqja e mjeteve nga banka bëhet me nenshkrimin e të tre anëtarëve.

 

4.Të gjitha Fletëdëshmitë për pagesatë e bëra nga tre anëtarët e autorizuar të Nënkëshillit: Ismet Shala, Bekë Osmanaj dhe Rasim Gashi duhet sjellur origjinaliet e dëshmive për pagesatë e bëra, tek arkëtari në Zvicër zotëri Lush Mulaj i autorizuar nga Nënkëshilli me datën 2018-05-26 të mbikqyrë dhe kontrolloj përdorimin e mjeteve të mbledhura bashkë me dy anëtarët e autorizuar për këtë çshtje,  Qmil Çekaj dhe Saim Tahiraj. 

 

Vendimi bëhet i plotëfuqishëm me nënshkrimin e të  autorizuarëve në vijim me datën 2018-05-26

Nënshkrimet e përfaqësuesëve përgjegjës  nga Nënkëshilli për Kosovë dhe Zvicër
Nr.Emri dhe mbiemri  Nënshkrimi Nr.Emri dhe mbiemriNënshkrimi
1.Ismet         Shala  1.Lush             Mulaj 
2.Bekë         Osmanaj  2.Saim          Tahiraj 
3.Rasim       Gashi  3.Qamil           Qekaj  

Të gjithë të pranishmit  e miratuan Vendimin e sipërshënuar

Në vijim regjistri  i 625 pjesëmarrësve  dhe shuma e secilit aq sa ka dhënë mjete  për ngritjen e Memorialit.

Lidhur me ndonjë gabim në regjistrin e emërave apo shumën e secilit të lajmërohet menjëhere  për ta përmirsuar.

REGJISTRI I TË DHËNAVE  PËR MJETET E GRUMBULLUARA NË ZVICËER PËR NGRITJEN E MEMORIALIT TË Dr.IBRAHIM RUGOVËS NË FSHATIN  MALAJ TË RUGOVËES
Nr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.ENr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.E
1Shoqata  SALI  ÇEKAJ   2000Fr.51Xhevat              Balaj   1200Fr.
2Nëndega LDK Wilisau   1000**52Halit                  Zenelaj     100**
3Ali               Zukaj        5053Fatmir              Shala     100
4Sali             Zukaj        5054Fadil                  Kelmendi        50
5Smajl         Sadikaj     10055Jeton                  Rexhepi        30
6Lush          Mulaj     10056Nexhat              Balaj     150
7Kujtim      Shala     10057Xhavit               Zogaj     200
8Kreshnik  Shala     10058Maxhun            Tahirukaj     100
9Kushtrim  Shala     10059Xhavit                Mulaj     100
10Daut           Hakaj     20060Nezir                  Hulaj       50Eu
11Xhafer  Racaj  (Rejzen)   100061Mehmedi          Ramazan     100
12AGA             Rejzen     10062Januz                  Nivokazi     100
13Enver          Krrapi     10063Haxhi                  Kastrati     100
14Rifat            Nikqi     10064Beqir Albert     Iberdemaj     100
15Gani            Ahmetaj     10065Nezir                  Alimausaj     100
16Demush     Januzaj     10066Miftar                 Kryeziu     100
17Astrit          Rrustemaj     10067Tahir                   Hasanaj     100
18Artan          Rrustemaj     10068Rexhep  (S)       Mulaj     100
19Asmon       Krasniqi     20069Kreshnik            Mulaj     100
20Ali               Demaj     10070Izet         (M)      Mulaj       50
21Fadil           Sumaj     10071Bajram                Mulaj     100
22Xhavit        Hasanramaj     10072Nezir                    Mulaj     100
23Haxhi         Shala     10073Halit                     Mulaj     100
24Imer           Shala        5074Fazli       (B)        Mulaj       50
25Met             Shala     10075Avdi       (B)        Mulaj       50
26Jashar        Shoshi     10076Mehmet (S)        Mulaj     100
27Ali               Zeqiri     20077Enver     (M)       Mulaj     100
28Sami           Sadikaj       5078Sali          (R)        Mulaj     100
29Dervish     Kurtaj     15079Naim      (Xh)      Mulaj       50
30Gani           Osmanaj     10080Mustaf                 Shabani       50Eu
31Metë           Balaj     10081Mustaf    (H)       Mulaj     100
32Gazmend   Idrizi     10082Qaush                  Zekaj     100
33Halim         Ajeti     10083Adem              Hasanmetaj     100
34Arsim         Kuqi     10084Azdren            Idrizaj     100
35Berat          Haxhaj     15085Shehat             Zahiri       50
36Faruk         Ukhaxhaj     15086Isa                     Rexhaj     100
37Riza            Mehmedi       5087Sadik                Gashi     200
38Rasim        Sadikaj     10088Arben               Berisha     100
39Idriz           Mavraj       5089Zeqir                 Ukaj     200
40Zhuj            Mulaj     10090Arsim                Mulaj       50
41Valon         Hakaj     50091Ali                       Shala     100
42Ashim        Sadriaj     10092Misin                 Gashi     100
43Brahim      Neziraj     10093Hamez              Fejza     100
44Sali             Mulaj     10094Krist                  Bushaj     100
45Vehbi         Shala     10095Palush               Bekaj     100
46Osman       Shala     10096Violeta     (L)    Bekaj     100
47Mus             Tahirukaj     10097Xhafer                Balaj     100Eu
48Rentalux     20098Sokol                  Halili     100Eu
49Afrim           Mehmedi     10099Demë                 Qetaj     500Eu
50Afrim           Gashi       50100Selmanaj   Muharrem (K)     100Eu

1

Nr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.ENr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.E
101Sami             Tahiraj     200Fr.151Mehmet           Kurti     100Fr.
102Naim            Dervishaj     100**152Arben               Geci     500
103Amrush       Avdimetaj       50Eu153Zef                     Krasniqi     100
104Burim          Kamberi       50154Alban                Gjibegji       50
105Naim            Budakova       50155Martin              Nrecaj     100
106Skënder      Budakova       50156Argjend            Ademi     100
107Sylejman     Kollçaku     100Eu157Faruk                Tolaj     100
108Zymer          Tahiraj     100158Gëzim           Hadergjonaj     100
109Saim             Tahiraj     100159Shkelqim      Ramosaj       50
110Nexhmi        Ademi     100160Daut               Ramosaj       50
111Sahit             Berisha     100161Sadri              Halitaj       20
112Efaim           Mehmeti       50162Vebi                Gashi       20
113Demush      Mehmetaj     100Eu163Besim            Tupani       50
114Islam            Sadiki     100164Taulant          Aliaj       20
115Abas             Fejzullahi     100165Bekim             Aliaj       20
116Christina Z. Fejzullahi     100166Nuhi                Jashari     100
117Ahmet          Xhigoli     100167Shefket           Sadriu       50
118Nezir            Loki     100168Skender         Dullahi       50
119Agim            Gerbavci     500169Arben             Rrustemi     100
120Lorik            Gerbavci     100170Burim             Isufi     100
121Bashkim      Bala       50171Esat                 Gashi       50
122Bujar            Bajraktari     200172Gjevdet      Haderxhonaj       50
123Arsim           Iseni     100173Korab          Haderxhonaj       50
124Naser           Sadriu     100174Mahir               Tolaj     100
125Elez              Haxhiu     100175Ismet                Tolaj     100
126Nazmi          Berisha       50176Abedin             Tolaj       50
127Hamëz         Morina     100177Minir         K     Lokaj     100
128Artan           Morina     100178Agron        A     Tolaj     100
129Naim            Asllani       50179Vezir                 Sylejmani     400
130Haki             Shala       50180Nezir                 Sylejmani     300
131Haxhi          Bajrami       50181Selman             Sylejmani     300
132Xhemajl      Haxhiu     200182Xhevat              Aliu     100
133Afrim           Tafaj       50183Shefki               Ndreca    100
134Hamdi         Rrustemaj     100184Rexhë               Shala     100
135Fadil             Çetaj     100185Osman              Bytyqi     100
136Besim             Lokaj     200186Xhemail            Sejdiu     100
137Muharrem    Shabani     100187Mehdi               Perteshi       70Eu
138Sylejman      Osmani     200188Shaban             Morina     500
139Vlora             Osmani     100189Selim                 Halaj     100
140Albert           Pergjegjaj     200190Cat                     Morina     100
141Gani               Hulaj     200191Ramë                Morina     100
142Hajdar           Krekaj     100192Mustaf              Berisha     100
143Ali                  Etëhemi     200193Jahë                   Loshi       50
144Haxhi            Selmani     200194Ali                      Dreshaj     100
145Lush              Deda       50195Zenel                Mehmeti       20
146Filip              Bullakaj     200196Nazmi               Mehmeti       50
147Shemsedin Ahmetaj     100197Sadri                 Gaxherri     100
148Fejzë             Qunaj       50198Xhafer              Sadrija       50
149Valzon          Krasniqi       50199Xhemë              Osdautaj     100
150Kreshnik      Shabani     100200Arben               Fetahu       20

2

Nr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.ENr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.E
201Skender          Osdautaj     100251Sali                  Sopi     300
202Ajet                  Rambaja       10252Din                  Gashi     100
203Burim             Mushgaj     100253Sadri               Gashi       50
204Nezir             Mehmetaj       50254Mahmut         Gashi     100
205Gashi              Avdullah       50255Martin            Krasniqi     200
206Ragip             Thaqi     200256Haxhi             Alimusaj     400
207Mergim         Thaqi       50257Mustaf           Shala     100
208Binak             Thaqi       50258Avni               Balaj     100
209Canë               Samajlaj     100259Bashkim       Alaj       50
210Fatmir          Ramabaja       20260Riza               Tolaj       50
211Naser            Ramabaja       50261Skender       Tolaj     100
212Faik                Bytyqi       20262Sefedin         Fetahaj     150
213Arsim             Sofra       50263Muhamet     Lekaj     150
214Hysni             Shabanaj     100264Nexhat          Osmani     200
215Salih               Alimehaj     100265Esat               Osmani     100
216Demë             Zukaj       50266Agustin        Berisha     100
217Basri              Beslimi       50267Ramadan     Thaqi     100
218Dervish         Tolaj     100268Vesel             Vishaj       50
219Bujar              Memaj       50269Izmit             Borova       50
220Bujar              Mulliqaj       20270Tush             Krasniqi       50
221Xhevat           Thaçi     100271Gjon             Memeti       50
222Salih               Sadikaj     200272Qamil           Çekaj     200
223Sahit               Kuçi       50273Sefedin        Vokshi     200
224Ram                Syla       20274Sallah           Jonuzi     100
225Egys                Kuka       40275Ramadan    Avdyli     100
226Shefqet          Nuradini     100276Fatmir          Thaqi     100
227Zaim               Ramiqi     100277Bardhec       Bibaj     100
228Naser             Salihu       60278Reshat         Murati       50Eu
229Hasim            Hoti       50279Florim          Zeqa       50Eu
230Fidan             Mulaj       50280Xhelal           Vokshi       50
231Mislim           Mulliqaj       50281Skender       Memishi     100
232Sokol              Shabanaj     100282Salajdin        Emini       50
233Zeqir              Hasanaj     100283Bislim           Hoxha       50
234Driton            Alimusaj     100284Bajrush        Banulla     100
235Nevruz           Zymaj       50285Fahri             Mahalla     100
236Arbnor           Hajdaraj       50286Xhemali        Dina       10
237Halil                Shabanaj     100287Xhemë          Ramaj     100
238Petrit              Shabanaj     150288Mustafë        Imeri     100
239Bashkim        Nitaj     100289Jashar       50
240Pal                   Komani     100290Muhamet      Muriqi       50
241Samail            Tahiraj     100291Miftar             Shala       50
242Selami           Huruglica       50292Haxhi              Hajdari     100
243Xun                 Çeta       20293Avdi                Dreshaj     100
244Sali                 Osmanaj     100294Haki                Dreshaj       50
245Riza                Haxhiu       50295Gjevdet          Dreshaj       50
246Xhafer            Miroci       50296Sami               Hajdari     100
247Mustaf           Dushaj     100297Xhafer            Tolaj     100
248Musa              Tahiraj     100298Halil                Tolaj     100
249Isa                  Halimi     100299Tahir              Salauka       50
250Mehmetali   Shkodra     100300Nebi               Bajrami       20

3

Nr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.ENr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.E
301Sahit             Hyseni     100Fr.351Rexhep             Hakaj     200Eu
302Feti               Emini       50352Ramadan         Hakaj     200Eu
303Carlo            Llobello       20353Naser                Hakaj     150Fr
304 Nino            Kataneze       20354Sefer                 Hakaj     150**
305Shaqir         Gjocaj       50355Mursel              Hakaj     100Eu
306Elez              Hulaj       40356Sadri                 Knushi     100Fr
307Sali               Tolaj     100357Zeqë                  Rexha     100**
308Mustafë      Ramosaj     200358Ibush                Buja     150**
309Hysen          Hulaj     100359Ibrahim           Tema     150
310Qaush          Hulaj     100360Mentor             Hajrizaj       50
311Luan           Dabiqaj     100361Naim                 Hoxhaj    200
312Skender     Shehu     200362Zef                     Veseli    100
313 Karanfil     Ahmeti     100363Rifat                  Gjocaj     100
314Vëllezërit   Junqaj     200364Florin                  Llugaliu     100
315Bekë            Dreshaj     100365Bafti                    Aziri       50
316Ismet           Ramosaj     100366Fatmir                Jahiu       50
317Shefqet       Salhaj     100367Berat                  Fetaj       40
318Xajë             Tolaj     100368Bajram               Rexhepi       30
319Sherif          Tolaj        50369Kristjan              Laski       20
320Fadil            Tolaj     100370Kol                       Karricaj       20
321Agim            Kryeziu     100371Benard               Pervorfi       20
322Gjafer          Morina     100372Mark                   Spaqi       20
323Rasim          Rexhaj     100373Ardit                   Sadikaj       20
324Islam           Avdimetaj       50374Tomë                  Karrica       20
325Shaban        Gjikokaj     100375Pjetër                 Karricaj       20
326Adrian         Gjikokaj     100376Petrit                  Nushi       20
327Qazim          Tolaj     100377Avni                    Aliu       20
328Afrim            Kadrijaj     100378Ragip               Podvorica       30
329Adem            Osmani     100379Rrahim              Dakaj       30
330Jusuf             Demaj     100380Naim                  Dakaj       50
331Sabedin        Bajrami     150381Saqip                  Sopa       10
332Rexhep       Karakushi     150382Hasan                 Kuçi       50
333Nazim           Morina     150383Ardian               Sadiku       20
334Isa                  Sahiti     150384Hajdin                Çallaki     100
335Enver            Hasani     150385Shqipe               Çallaki     100
336Shefqet         Krasniqi     150386Yllëz                   Çallaki       50
337Sefë                Berisha     150387Naser                 Gashi       50
338Blerim           Krasniqi     150388Liridon              Kuqi     200
339Naser             Jelliqi     150389Sahit                   Idrizi     100
340Rrahman      Hakaj     200390Rrustem            Hasani     100
341Ukë                Gashi     150391Afrim                 Kurtani     100
342Gazmend      Hakaj     150392Arif                     Ejupi     100
343Hysen            Bislimi     100393Nuredin            Januzi     100
344Xhavit            Kastrati     150394Ismet                 Rexhaj     100
345Pren               Bashota     100395Gani                   Smajli     100
346Tunë              Keqa        50396Florian              Xhigoli       50
347Bilall              Knushi     150397Adrian               Xhigoli       50
348Shyqri            Jelliqi     100398David                 Karrica       50
349Bajram          Hakaj     500Eu399Kadri                  Haliti       50
350Osman           Hakaj     300Eu400Shenur              Rexhepi       50

4

 

5

Nr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.ENr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.E
401Refki              Kryeziu     100Fr.441Idriz               Ismajli     100Fr.
402Haki               Latifi     100**442Ramadan      Rashiti     100
403Skender        Berisha     100443Kamer           Canolli       50
404Ramiz            Gashi     100444Haxhi             Kelmendi     100
405Ali                   Basha     100445Reik               Mehmeti     100
406Ramadan      Gashi   100446Halim            Selmani     100
407Nazmi           Ibrahimi       50447Hajdar           Bletaj     100
408Halit              Latifi     100448Xhevat           Zeqiraj     100
409Islam             Sejdaj     100449Ali                  Maloku       50
410Afërdita       Musaj     100450Skender        Halili       20
411Agim             Sefa     100451Shqipe  A.     Rexhepi       50
412Gani              Ukshinaj       50452Kushtrim      Hyseni       20
413 Ilir               Avdullahaj       50453Përparim      Rexhepi       50
414Adem            Berisha       50454Labinot          Aliu       20
415Tafë              Osdautaj     100455Xhevdet         Ademi     100
416Haxhi           Januzaj       50456Çun  Gjergji   Çuni     100
417Asmon         Lokaj       20457Ramadan       Shala     100
418Adem           Sadria     100458Gjergj    Nu     Buzhala     100
419Xhelal          Rexhaj     200459Imer                Gashi     200
420Prekë           Desku     400460Idriz                Pergjegjaj     100
421Besnik         Lajqi     100461Muhamet       Krasniqi     100
422Avdyl           Daci     100462Armend          Pergjegjaj       50
423Fatmir         Nikqi     100463Muzli    S.        Lokaj     100
424Idriz             Rexhaj     100464Islam    D.       Tolaj     200
425Isuf               Iberdemaj     100465Lush                Zeqiri     100
466Mirash            Ndrejaj     500
467Bali                  Malushaj       50
SHENIME PLOTËSUESE468Mazllom         Nimonaj     100
SECILI QË VËREN NDONJË GABIM NË  SHKRIMIN E EMERAVE APO SHUMEN E MJETEVE TE LAJMËRON MENJËHERE PËR469Zeqir               Malushaj     200
470Faik                Omaj     200
471Durmish        Rrahmonaj     100
                     PËRMIRËSIM.472Muharrem    Ajrulli     100
473Selami           Ajrulli     100
474Behxhet        Gashi     100
475Bajram          Mehmeti     100
426Lulzim        Maliqi     100476Arben            Hadergjonaj     100
427Gazmend    Mehmeti     100477Jeton              Lokaj     100
428Franë          Lleshdedaj     100478Luz                 Baftia     100
429Hasan          Spahiu       50479Ali                   Gashi       50
430Halil             Elezaj     100480Sylejman      Sadiku     100
431Gani             Muslijaj        50481Asani             Avdi     100
432Rexhep       Dreshaj     100482Fadil              Aliu       10
433Agim            Pepaj     100483Ismet             Tahiraj     100
434Astrit           Shatri     100484Gjeladin        Gashi     100Eu
435Hasan          Morina     100485Avni   Qerim Hoxha     100
436Nëndega     Cyrih     500486Fehmi             Gagica     100
437Enver           Aliu     100487Salih                Tafilaj     200
438Nazmi           Haziri     300488Ferik               Tishuku     100
439Mark             Prenkaj     100489Ramush          Gashi     100
440Musli             Fazliu     100490Enver              Hulaj     100
Nr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.ENr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.E
491Zeqir               Fetaj     100Fr.540Patriot            Avdyli     100Fr.
492Demush         Berisha     100**541Alban              Avdyli     100
493Isuf                  Berisha       50542Përparim       Avdyli     100
494Smail              Husaj     100543Isak                 Bajrami     100
 

495

Shoqata e Gruas Shqiptare  Winterthur-CH 

500

544Mehdi             Hyseni     100
545Faton              Zymeri       50
496Sami               Rugova     200546Ardita             Zymeri       50
497Xhevdet         Qekaj     100547Gani                 Idrizi     100
498Isa                   Maliqi     100548Vjollca             Zymeri     200
499Xhevat    Kashatanjeva     100549Agim                Zymeri       50
500Luan        Kashtanjeva       50550Driton             Abdullahu     100
501Faik         Kashtanjeva     100551Arben              Abdullahu     100
502 Afrim     Kashtanjeva     100552Avdullah         Avdullahu     100
503Agron     Tunprenqaj     100553Salih                 Avdullaju     200
504LDK       N.   Olten   1000554Shefket            Baftijari     200
505Ismet           Krasniqi   1000555Baki                  Baftijari     100
506Xhabir         Samjli     200556Butrint            Demaj       50
507Jusuf            Hasani     210557Janis                 Canz       20
508Shefqet        Shahini     100558Egzon               Zeqiri       50
509Magjun         Shala     500559Maliq                Zeqiri     100
510Genc              Ramaj     200560Agim                 Zeqiri     100
511Bislim           Muçiçi       20561Vinicius            Vaz       20
512Ismail           Krasniqi     100562Blerim              Hasani       50
513Hysen           Shala       50563Xhevgjet           Dullaj       50
514Bedrush       Kastrati       60564Sahide  Dullaj  Zeqiri       50
515Hasan           Avdyli     200565Bari                    Syla     100
516Adem            Pllana     200566Gzim                  Xhelili     100
517Marjan         Komani     100567Albrim              Xhelili     100
518Enver           Xhelili     100568Emine               Xhelili       50
519Immer         Kalludra     100569Jashar               Dullaj     100
520Milazim       Hasani     100570Betim               Gashi       50
521Muharrem  Kalludra     100571Agim                 Orlishta       50
522Gani              Orlishta       50572Gani                  Gutaj       50
523Ismet            Gjukaj     100573Adrian             Fetaj     500
524Avdyl            Gjukaj     100574Sami                Selca     100
525Xhevdet       Gjukaj     100575Xhevdet          Imeraj     100
526Zeqir             Gjukaj     300576Ujkan              Hasanramaj     500
527Shaban         Zymeri     200577Xhafer            Mulaj       50
528Rifat              Demaj     310578Ragip             Ahmetaj     100
529Rexhep         Shala     100579Xhevdet        Zendeli       50
530Ismail           Rexhepi       50580Isuf                Hasanramaj       50
531Përparim     Musliu       50581Milazim       Morina     100
532Muharrem   Caka     200592Halit              Racaj       50
533Hetem           Morina     100583Selmon         Balaj     100
534Haxhi             Haziri     100584Nezir            Neziri     100
535Shyqeri         Lushaku     100585Nimon          Mushkolaj     100
536Sefer              Jaha     100586Ali                  Dervishaj     100
537Sokol     100587Januz             Tahirsylaj     100
538Emin              Shatrolli     100588Bekim            Jahiu     100
539Dugagjin       Avdyli     100589Shkelzen       Muriqi     100

6

Nr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.ENr.Emri dhe mbiemriShumaFrs.E
590Elmi               Bllaca     100Fr.608Fetah               Ahmetaj     100Fr.
591Skender       Krasniqi     100**609Bedrush          Morina     100
592Dalip            Krasniiqi     100610Sami                 Haliiti     100
593Jahir             Gallapeni     100611Forenc             Maksuti     100
594Ali                 Gashi     100612Shefqet            Ibishi     100
595Smail            Tafili     100613Astrit                Maloku     100
596Atdhe           Balaj     100614Lirije                 Balaj     100
597Regjep         Nekaj       50615Muhamet         Loshi     100
598Behar           Lajqi       50616Mehdi               Balaj     100
599Fadil             Shala     100617Imer                  Imeri     100
600Shkelzen     Spaqi       50618Ramiz              Perteshi       50
601Sokol           Lleshaj       50619Ahmet             Beka     100
602Afrim           Zmajlaj     100620Nikoll               Komoni     100
603Air                Prishtina   1000621Time                Shala     100
604Nexhat        Mulaj     500622Zekije              Mulaj     100
605Hysen          Selmonaj     100623Xhelal              Molliqaj     100
606Afrim           Sadrijaj     100624Xhemajl          Molliqaj     100
607Kolë  Mark Ndrejaj     500625Syl                    Goçi     100
7

 

 

 

 

 

Pamje nga një pjesë e Nënkëshillit dhe veprimtarëve

 

 

Zvicra drejt punësimit të plotë, më shumë vende pune se të papunë

Në Zvicër po regjistrohet një përqindje papunësie aq e ulët sa që është e barazvlefshme me punësimin e plotë.

Kjo ka sjellë rezultatin se ka më tepër oferta pune se sa njerëz të gatshëm për t’i pranuar, sipas X28 AG, një kompani e Thalwil, pranë Zyrihut, e specializuar në analizën e tregut zviceran të punës.

Kompania në fjalë ka përllogaritur në fund të 2017-s, një përqindjeje papunësie baras me 2,7% të popullsisë aktive për punë.

Të dhëna të tilla nuk ishin shënuar më që prej vitit 2012.

Është fakt se në Konfederatë, kompanitë ofrojnë 178 mijë vende pune, ndërkohë që të papunët janë 137 mijë. Me llogari në dorë ka 41 mijë vende pune të lira.

“Këto shifra reflektojnë zhvillimin pozitiv të ekonomisë dhe besimin e madhe tek e ardhmja që kanë kompanitë tona”, tha për gazetën Tages Anzeiger të Zyrihut, Cornel Müller, presidenti i CDA di X28 AG.

“Jemi në një fazë konjukturale në të cilën gjithçka po shkon për mrekulli” – deklaroi nga ana e tij Jan-Egbert Sturm, drejtor i KOF, qendra e kërkimeve konjukturale e Politeknikut të Zyrihut.

Po shkon gjithçka mirë sidomos për industrinë zvicerane të eksporteve, që nuk po penalizohet më nga franga e fortë.

Në fakt, valuta zvicerane është zhvlerësuar progresivisht, fillimisht karshi euros dhe më pas edhe ndaj dollarit. Që situata është e artë për ekonominë zvicerane, këtë e tregojnë parashikimet për një rritje të ndejshme të PBB-së, që sivjet pritet të prekë 2,8%.

Duke iu kthyer rritjes së punësimit duhet patur parasysh një e dhënë mjaft domethënëse: mes profesioneve më të kërkuara nuk rezultojnë ato që kërkojnë një formim universitar, por më tepër ato që parashikojnë vetëm njohuritë e përgjithshme personale. Ose më saktë zanate si hidraulikë, marangozë dhe punëtorë metalurgjikë.

Një konfirmim i suksesit të “formimit të dyfishtë” zviceran, me formimin bazë që kryhet në një kompanie dhe pranë shkollës profesionale.

Një sistem që u ofron të rinjve të motivuar dhe më të rriturve, një përgatitje të nivelit të lartë dhe një akses direkt në tregun e punës.

Duhet theksuar se tendenca e shënuar në fund të 2017-s është konfirmuar edhe në muajt e parë të 2018-s. Papunësia është ndalur në 2,7% me përjashtim të Neuchâtel, ku përqindja është 4,9%. Por në Bernë është 1,9 %.

Shitet në ankandin e Gjenevës diamanti blu, ja çmimi marramendës (Foto)

GJENEVË – Një diamant i rrallë ngjyrë blu me një histori 300-vjecare evropiane është shitur për 6.7 milionë dollarë në një ankand në Gjenevë. I njohur si Diamanti Blu Farneze i ishte dhuruar në një dasmë Elisabet Farnezes, vajzës së dukës së Parmës kur ajo u martua me Filipin e pestë të Spanjës në vitin 1715.

Me pas ky diamant kaloi brez pas brezi nga Spanjë në Francë e më vonë nga Italia në Austri. Diamanti 6.1 karat ishte nxjerrë nga miniera e famshme e Golkondes në Indi.

 

 

Ai u shit mbrëmjen e djeshme brenda 4 minutave edhe pse çmimi fillestar i vendosur ishte 3.5 milionë dollarë. Shtëpia e ankandit Sothbyt nuk bëri të ditur se kush është blerësi i këtij guri të çmuar.