VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

“Zgjidhni krizën politike”, pas PPE-së edhe Unioni Ndërkombëtar Demokrat, rezolutë për Shqipërinë: Ja 8 pikat

By | December 10, 2019

Komentet

Shqipëri: Personeli shëndetësor ndjehet i pasigurtë në punë gjatë pandemisë

Në Shqipëri, u njoftuan sot edhe 4 vdekje të tjera prej koronavirusit, të moshave nga 21 vjec deri në 67 vjeç, ndërsa nga testet e fundit gjetën 85 persona të tjerë të infektuar.

Prej 26 qershorit e deri sot autoritetet shëndetësore po njoftojnë një seri vdekjesh thuajse të përditshme nga 2-4 persona prej koronavirusit.

Spitali Infektiv është në gjendje kritike, ku shpesh numri i shtrimeve është më i lartë se ai daljeve. Aktualisht aty janë të shtruar 88 persona, 16 nga të cilët në terapi intensive.

Gjendja vlerësohet e rëndë jo vetëm për pacientët, po edhe për vetë mjekët dhe personelin ndihmës.

Shoqata “Together for Life” publikoi sot një studim, sipas të cilit, pjesa dërrmuese e personelit shëndetësor ndihet i pasigurtë në vendin e punës, për shkak të mungesave në pajisjet mbrojtëse dhe për testimet e pakta që bëhen ndaj tyre.

“Mbi 60 për qind e personelit shëndetësor pohojnë se ndihen pjesërisht të sigurt ndërsa afro 30 për qind të tjerë nuk ndihen aspak të sigurtë nga infektimi i mundshëm në vendin e punës” – thotë Denisa Canameti, drejtuese e grupit të studiuesve pranë shoqatës “Together for Life”.

Studimi zbuloi se më shumë se gjysma e personelit shëndetësor ka shprehur shqetësim për kushtet e trajtimit të pacientëve me covid-19.

Ata pohojnë se ka një nivel të ulët të testimeve për vetë personelin shëndetësor he familjarët e tyre edhe pse kanë shenja të infektimit.

“Afro 40 për qind e peronelit shëndetësor janë ankuar tek shefat për mungesë të materialeve të mbrojtjes personale, ndërsa 30 për qind nuk janë ankuar ose nga frika se humbi vendin e punës, ose sepse nuk ka besim tek dhënia e ndonjë zgjidhjeje” – tha zonja Canameti.

Sipas studimit, më tepër se gjysma e personelit shëndetësor pohojnë se po punojnë nën stress, prej mungesës së mbrojtjes dhe prej zbatimit për herë të parë të protokolleve.

Por edhe më problematike është gjendja tek punonjësit e sistemit shëndetësor parësor, të cilët i sigurojnë me paratë e tyre mjetet mbrojttëse përballë mijëra vizitave mjekësore të qytetarëve, ndërsa testimi i tyre për infektim është dy herë më pak se ai në spitale, ndaj edhe dy mjekët që humbën jetën ishin në systemin parësor ose ishin jashtë spitaleve COVID. zëri i amerikës

Lefter Maliqi, Ramës: Lëre aktrimin, djallëzinë, se je bërë si Plaku Mere

Deputeti Lefter Maliqi, duke publikuar një foto të kryeministrit Edi Rama gjatë konferencës me gazetarët, ku shihet me sytë e skuqur, u ka bërë thirrje deputetëve të Opozitës së re të mos turpërohen për disa favore nga Taulant Balla (Tao Tao) siç e quan ai.

“Daullet bien për atë që kanë vesh Ramzi, tërhiqu sa nuk është vonë, të është ngushtuar laku, varet kush do ta tërheqin, ndërkombëtarët apo populli. Lërë aktrimin, djallëzin se je bërë si Plaku Mere”, – shkruan ai ndër të tjera.

Postimi i plotë

U bëj thirrje deputetëve të opozitës së re të mos turpërohen për disa favore nga Tao Tao me porosi të Mao-s , se do u lënë njollë të madhe familjeve të tyre, kalorësi i Surrelit na la me gjithë mbidozën. Daullet bien për atë që kanë vesh Ramzi, tërhiqu sa nuk është vonë, të është ngushtuar laku, varet kush do ta tërheqin, ndërkombëtarët apo populli. Lërë aktrimin, djallëzin se je bërë si Plaku Mere.

Shqipëri, 2 të vdekur dhe 96 raste të reja me COVID-19

Tiranë

Rastet pozitive me koronavirusin e ri (COVID-19) në Shqipëri vazhdojnë të rriten, pasi janë regjistruar edhe 96 raste të reja, ndërkohë edhe dy persona të tjerë kanë ndërruar jetë gjatë 24 orëve të fundit, transmeton Anadolu Agency(AA).

Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, me rastet e reja, numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në Shqipëri që nga fillimi i pandemisë është rritur në 3.667 dhe numri i të vdekurve në 97.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 451 testime për të dyshuar të prekur me COVID-19 dhe rastet e reja pozitive janë regjistruar në Tiranë dhe disa qytete të tjera të vendit.

“Vijon të ketë shtrime të reja në spitalin infektiv dhe situata paraqitet shumë serioze”, theksohet në njoftimin e ministrisë.

Sipas ministrisë, janë shëruar edhe 48 qytetarë, duke e rritur në 2.062 numrin e të shëruarve dhe 1.508 persona janë aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë dhe Durrës.

Që nga fillimi i pandemisë në Shqipëri janë kryer gjithsej 33.389 testime dhe Instituti i Shëndetit Publik vazhdon punën në terren për gjurmimin e rasteve të dyshuara me koronavirus.

Gazetarja: Zani Çaushi ka bërë masakër dhe mund të rikthejë sërish trazirat në Vlorë

Gazetarja Klodiana Lala e ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, duke folur për faktin se Zani Çaushi ka kërkuar lirimin me kusht, tha se ky personazh ka pasur nën kontroll Vlorën, duke shtuar se ka bërë masakra e mund të ketë hasmëri.

“Banda e Zani Çaushit është ndër më të rrezikshmet në vend. Kjo bandë mund t’i kthehet sërish banditizmit. Duhet të kemi parasysh se këta persona kanë pasur probleme me shumë njerëz. Kujtojmë se Zani Çaushi ka bërë masakër dhe mund të kemi rrezik që të kthehet trazirë sërish Vlora. Zani Çaushi ka kryer shumë vrasje dhe ka urdhëruar krime. Gjykatat po bëjnë lirime të personave që janë dënuar me burg përjetë ”, tha Lala.

Më tej, gazetarja Lala tha se drejtësia duhet të ketë kujdes, pasi ekziston rreziku që Zani Çaushi t’i kthehet aktivitetit kriminal.

“Gjykatat duhet të jenë të kujdesshme. Zani Çaushi ka thënë përpara togave të zeza se ka pasur sjellje të mire, ka premtuar se nëse del në liri do të punësohet e nuk do merret me aktivitet kriminal. Zani Çaushi ka pasur aq influencë në Vlorë sa autoritetet shqiptare i kanë kërkuar që ta mbroje jetën e Romando Prodit. Imagjinoni cfarë pushteti kishte ai. A ka njerëz akoma Zani Çaushi në Vlorë ? Është personazh që duhet parë me kujdes. Nuk ka asnjë garanci që ky personazh nuk i kthehet më aktivitetit kriminal. Seanca e pare për shyrtim të kërkesës për liri me kusht mbahet më 17 korrik, ndërsa nëse nuk merret vendimi në këtë datë, seanca do të mbahet në shtator. Duhet hetim pro aktiv për cdo rast që kërkohet liria me kusht”, deklaroi Lala.

Më tej, ajo shpjegoi se këta kohë janë një sërë personazhesh që mund të lirohen me kusht nga gjyktatat, gjë e cila mund të jetë problematike për shoqërinë .

“Janë një sërë bandash në Vlorë , edhe ajo e Gaxhait. Të kujtojmë se Zani Çaushi ka tentuar arratisjen. Në atë kohë u zbulua tentativa për arratisje. U zbulua tuneli, si në skenar filmash. I bëj thirrje drejtësisë që të kenë kujdes me vendimet, pasi po i hapin plagë të vjetra shoqërisë shqiptare”, përmbylli gazetarja.

Ish- kreu i Bandës së Vlorës Zani Çaushi, kërkon lirinë me kusht në gjykatë

I cilësuar si ‘tmerri i Çoles’ apo ish kreu i bandës së Vlorës në vitet ’97, Zani Çaushi, ka kërkuar lirinë me kusht në Gjykatën e Korçës.

Myrteza (Zani) Çaushi, i dënuar përjetë me burg, ka kërkuar lirinë me kusht me argumentin se është rehabilituar si dhe se ka gjetur punë. Më tutje Çaushi argumenton se ka fëmijë për të cilët duhet të kujdeset.

“Jam rehabilituar, kam fëmijë të mitur dhe do të punësohem nëse më lirojnë,”-mësohet se është shprehur Çaushaj.

Seanca për ish- kreun e bandës së Vlorës do të mbahet më 17 korrik, ndërsa vendimi do të merret nga gjyqtari Selajdin Pisqyli. Mësohet se mbi çështjen janë mbajtur dy seanca deri tani./Express

Iu shërbyen pacientëve me COVID 19, rezultojnë pozitivë edhe 2 mjekë në Kolonjë

10 rastet e konfirmuara nga ministria e Shëndetësisë për qarkun e Korçës, janë të ndara në 3 bashki të qarkut.

Në bashkinë e Kolonjës sipas burimeve janë personel shëndetësor, të cilët i kanë shërbyer rasteve të para me COVID-19 në këtë qytet.

Mjekët kanë qenë të izoluar përgjatë këtyre ditëve ndërsa vetëm pasditen e djeshme rezultatet kanë dalë pozitive për të dy, duke e çuar tashmë qytetin e Ersekës me 4 raste aktive.
Burimet bëjnë të ditur se gjendja e tyre është e stabilizuar dhe momentalisht ndodhen në banesat e tyre.

Përsa i përket bashkisë së Korçës e cila ditën e sotme ka rezultuar me 7 persona të infektuar nga COVID19, burime nga DSHP, bëjnë të ditur se përveç kontakteve të afërta ka edhe vatra të reja, midis tyre edhe grupmosha të reja.

Mësohet gjithashtu se 1 prej rasteve është nisur drejt kryeqytetit.

Ndërkohë edhe bashkia e Pogradecit e cila paraqitet me 1 rast bëhet e ditur se është kontakt i afërt me rastet e fundit në qytet.

Rastet e njëpasnjëshme në qark ka bërë që numri në total të shkojë në 62.

Shqipëria rekord të ri me 117 raste të reja të koronavirusit

Tiranë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë regjistruar 117 raste të tjera me koronavirusin e ri (COVID-19), një shifër rekord, ndërkohë edhe dy persona të tjerë kanë ndërruar jetë nga virusi, transmeton Anadolu Agency(AA).

Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në Shqipëri që nga fillimi i pandemisë është rritur në 3.571 dhe numri i të vdekurve në 95.

Sipas njoftimit të ministrisë, gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 585 testime për të dyshuar të prekur me COVID-19 dhe rastet e reja pozitive janë shënuar në Tiranë dhe qytete të tjera të vendit.

“Aktualisht kemi transmetim komunitar të përhapjes së virusit në disa bashki të vendit. Është një situatë serioze epidemiologjike e COVID-19 në të gjitha elementët e vlerësimit të saj”, ka theksuar ministria.

Ndërkohë janë shëruar edhe 68 qytetarë, duke e rritur në 2.014 numrin e të shëruarve që nga fillimi i pandemisë dhe aktualisht janë 1.462 persona aktivë me koronavirus.

Deri tani janë kryer gjithsej 32.938 testime dhe Instituti i Shëndetit Publik vazhdon punën në terren për gjurmimin e rasteve të dyshuara me koronavirus.

Edhe dy viktima nga koronavirusi në Shqipëri

Tirana gjatë pandemisë.

Shqipëria ka regjistruar edhe dy vdekje nga koronavirusi i ri që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik tha se viktimat janë nga Tirana dhe Shkodra.

Sipas saj në Spitalin Infektiv vazhdon të jetë “një gjendje e rënduar”.

“Kemi 85 pacientë të hospitalizuar, 10 prej të cilëve janë në terapi intensive”, tha Tomini.

Aktualisht në Shqipëri janë 1462 persona aktivë me koronavirus, kryesisht në Tiranë, Shkodër dhe Durrës.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 585 persona dhe prej tyre 117 raste janë pozitiv në koronavirus.

Tomini tha se janë shëruar edhe 68 qytetarë duke e çuar në 2014 numrin e përgjithshëm të të shëruarve. rel

“Vetëm me Bechettin ikën 109 mln euro”, Ish avokatja e shtetit nxjerr të dhënat: Çfarë po humbim nga lufta personale e kryeministrit

Ish avokatja e Shtetit, Ledina Mandija tregon çfarë mund të ishte bërë me 109 milionë euro që kryeministri Rama humbi në përballjen me sipërmarrësin italian Francesco Bechetti.

Përmes një video, zonja Mandija, a angazhuar në Partinë Demokratike si anëtare e Këshillit Kombëtar, bëri përgjegjës kryeministrin që shndërroi një luftë personale në një gjibë të rëndë për Shqipërinë.

 

Statusi i plotë:
Kryeministri në ikje po dëmton çdo ditë interesin publik. Lufta e tij personale me sipërmarrësin italian Francesco Bechetti do ti kushtojë të gjithëve shqiptarëve plot 109 milionë euro!

Edi Rama vendosi interesat e tij personale mbi ligjin dhe interesat e vendit, dhe për dëmin që ai shkaktoi shqiptarët e varfëruar duhet të paguajnë gjobën 109 milionë euro, në vend që këto para ti mbanin për vete.

Ky është krim. Dëmi ekonomik i shkaktuar nga Edi Rama po e vret ekonominë dhe po zbraz xhepat e shqiptarëve.

Shikoni sa familje dhe biznese mund të ishin ndihmuar me kaq shumë para? Sa shkolla dhe spitale mund të ishin ndërtuar? Sa njererëz mund të ishin ndihmuar:👇

Të dhënat në video:
Shqiptarët janë duke paguar me taksat e tyre luftën personale të Kryeministrit Edi Rama, me pronarin e Agon Channel Francesco Becchetti. Shteti shqiptar do t’i paguajë 109 milionë euro. Edi Rama nuk flet për dëmin e drejtpërdrejt që u ka shkaktuar qytetarëve!
Ndërkohë, Me 109 milionë euro mund të ishin ndërtuar 7 spitale te rinj, 100 shkolla të reja, 200 kopshte dhe çerdhe të reja. Me 109 milionë euro, mund të ishin blerë 4.500 respiratorë për t’u përballur me pandeminë. Mund të ishin kryer 726.666 testime për COVID-19. Me 109 milionë euro, mund të jepeshin 235 euro subvencione të drejtpërdrejta për 463.550 fermerët e punësuar në sektorin bujqësor!
Mund të dyfishohej për 3 vite ndihma ekonomike për 60 mijë familje shqiptare

Shqipëri, 4 të vdekur dhe dhjetëra raste të reja me COVID-19

Tiranë

Institucionet shëndetësore në Shqipëri kanë konfirmuar se janë regjistruar edhe 4 vdekje të tjera dhe 83 raste të reja me koronavirusin e ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, që i referohet Institutit të Shëndetit Publik, numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në Shqipëri që nga fillimi i pandemisë është rritur në 3.454 dhe numri i të vdekurve në 93.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID-19 dhe numri më i madh i rasteve të reja pozitive është regjistruar në Tiranë.

“Situata në spitalin infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët e fundit ka shtim të pacientëve edhe të moshave të reja”, theksohet në njoftimin e ministrisë.

Ndërkohë janë shëruar edhe 65 qytetarë, duke e rritur në 1.946 numrin e të shëruarve dhe 1.415 persona janë aktivë me COVID-19, në disa qytetet të vendit.

Meta: Masakra që ndodhi në Srebrenicë ishte gjenocid në zemër të Evropës

Zyrtarët e lartë dhe drejtues të partive politike të Shqipërisë dhe Kosovës kanë reaguar në lidhje me 25-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, në rrjetet sociale ka shkruar se masakra që ndodhi në Srebrenicë 25 vjet më parë, ishte gjenocid i një shkalle të paprecedentë në zemër të Europës, që nuk duhej të ishte lejuar të ndodhte.

Meta shprehet se 11 korriku 1995 shënon një moment historik të rëndësishëm dhe të paharruar për të gjithë dhe thekson më tej se “Sot kujtojmë viktimat e pafajshme dhe të gjithë ata që pësuan tmerre të paimagjinueshme në gjenocidin e Srebrenicës. Duhet të reflektojmë dhe t’i shqyrtojmë me shumë kujdes veprimet tona, për t’u dërguar një mesazh të qartë brezave të ardhshëm, për të mos i harruar dhe për të mos i lejuar kurrë më të tilla mizori të ndodhin në rajonin tonë”.

Presidenti i Shqipërisë thekson se është e një rëndësie jetike që bashkëjetesa etnike-fetare dhe kulturore të ruhet e të forcohet, sipas tij pa lejuar askënd të helmojë dhe të përçajë popujt dhe kombet “qoftë edhe duke ricikluar ide që sjellin ndërmend shpërnguljet masive, në mënyrë që tragjeditë e përjetuara t’i përkasin vetëm të kaluarës së hidhur por jo shumë të largët të rajonit”.

“Duke ju bashkuar sot lutjeve për shpirtrat e viktimave dhe dhimbjes së patreguar që përjetuan popujt dhe kombet e Ballkanit, në nderim të kujtimit të tyre, duhet të forcojmë bashkëpunimin dhe bashkëjetesën për të ecur përpara drejt të ardhmes së përbashkët në Bashkimin Evropian”, shkruan Meta.

– Hoti: Lutemi për viktimat e gjenocidit në Srebrenicë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dërgoi një mesazh me rastin e 25-vjetorit të gjenocidit serb në Srebrenicë, duke thënë se “lutemi për 8.372 civilët boshnjakë, të cilët u ekzekutuan në mënyrë të pamëshirshme nga Ushtria e Republikës Sërpska të Ratko Mlladiçit”.

Hoti theksoi se “Barbaria që ndodhi më 11 korrik 1995 në Srebrenicë, paralajmëroi se tragjedi të tilla përmasash apokaliptike mund të ndodhin edhe më vonë dhe për fat të keq ato ndodhën! I ndodhën edhe popullit të Kosovës, i cili, po ashtu, pësoi vuajtje dhe tragjedi të mëdha nga i njëjti agresor që në prag të shekullit 21, me qëllim të mbizotërimit në rajon, po synonte zhbërjen e etnive të tjera”.

“Por, ndonëse me vonesë, pasi kishin ndodhur shumë gjakderdhje, ndërsa qindra-mijëra jetë njerëzish ishin shuar, bota demokratike ndërhyri për t’i shpëtuar popujt e shtypur dhe për ta ndalur njëherë e përgjithmonë makinerinë e Millosheviçit”, tha kryeministri i Kosovës.

“Populli i Kosovës që e përjetoi edhe vetë gjenocidin serb gjatë viteve 1998-’99, bashkëndien me popullin e Bosnjës dhe Hercegovinës! Zoti i bekoftë viktimat e Srebrenicës! Zoti i bekoftë popujt liridashës kudo në botë!”, ka shkruar Hoti.

Gjithashtu ka reaguar edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, e cila në reagimin e saj publikuar në rrjetet sociale shkruan se i shpallur në korrik të vitit 1995 “vend i sigurt”, nga OKB-ja, Srebrenica u shndërrua në vendin ku ndodhi gjenocidi i paparë në historinë më të re njerëzore.

“Ky vend u bë vendvarrezë për mbi 8 mijë burra e djem boshnjakë, të cilët u vranë nga regjimi gjenocidal serb vetëm pse i takonin një etnie e religjioni tjetër. 25 vjet më pas Srebrenica ende thërret! 25 vjet më pas, Serbia ende mohon krimin. Dhimbja për viktimat nuk ka përkatësi, ndaj sot bashkëndjejmë me familjet e viktimave. Nuk do të ketë asnjëherë paqe të qëndrueshme pa drejtësi për viktimat. Srebrenica, kurrë më”, shkruan Osmani.

Në lidhje me këtë përvjetor ka reaguar edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i cili në rrjetet sociale shkruan se sot bëhen 25 vite prej ditës kur ndodhi masakra që tronditi botën: gjenocidi në Srebrenicë.

“Bosnja përballet ende me një numër masiv rastesh të pazgjidhura për këtë masakër. Përballet me persona që e mohojnë ekzistimin e gjenocidit të kryer atje. Por ajo çka ka ndodhur në Srebrenicë është gjenocid. Jo vetëm sepse e ka parë gjithë bota, por këtë e ka vërtetuar edhe Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GjND). Fatkeqësisht, GjND e kualifikoi si gjenocid vetëm krimin që ka ndodhë në Srebrenicë e jo krimet që kanë ndodhë në tërë Bosnjë e Hercegovinën (BeH), praktikisht duke konsideruar ‘gjenocidin komunal’”, shkruan Kurti.

Sipas Kurtit, ende nuk ka drejtësi e paqe për Srebrenicën dhe BeH, duke shtuar se “Prandaj, kjo mizori peshon rëndë në ndërgjegjen ndërkombëtare edhe çerek shekulli më vonë”.

Kujtojmë se më shumë se 8.000 meshkuj myslimanë boshnjakë u vranë pasi forcat serbe sulmuan “zonën e sigurt” të Srebrenicës në korrik të vitit 1995, pavarësisht pranisë së trupave holandeze të ngarkuara për të vepruar si paqeruajtës ndërkombëtarë.

Shqipëri: Rekord i ri me 90 raste pozitive dhe 2 viktima, Ministria e Shëndetësisë: Situatë serioze tek Infektivi

TIRANË

Vijon të rritet frikshëm numri i të infektuarve me koronavirus në Shqipëri, ku gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një tjetër rekord.

Ministria e Shëndetësisë raporton se kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 90 persona. Gjithashtu, në Spitalin Infektiv kanë ndërruar jetë edhe dy pacientë të infektuar.

Ndërkohë, MSH thekson se situata në Spitalin Infektiv paraqitet serioze, ku “Aktualisht janë të shtruar 81 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 5 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde”.

Deklarata e plotë e Dr. Flutura Beqo nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundit.

Situata në spitalin infektiv paraqitet serioze, me pacientë që trajtohen në terapi intensive por edhe pacientë të intubuar, një pjesë e tyre mosha të reja.

Aktualisht janë të shtruar 81 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 5 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde.
Fatkeqësisht dy qytetarë nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në spitalin infektiv. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive.
Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 36 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 11 në Vlorë, nga 8 raste në Kukës, Krujë, 4 në Kurbin, 3 në Elbasan, 2 në Lushnje, nga 1 rast në Lezhë, Kamëz, Dibër.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 43 qytetarë, duke e çuar në 1875 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
Në vendin tonë aktualisht janë 1318 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rikujton bizneset se duhet të respektojnë me rigorozitet protokollet për të ruajtur shëndetin e punonjësve dhe qytetarëve.

I drejtohemi me një lutje të gjithë qytetarëve: Tregohuni të kujdesshëm, respektoni distancimin fizik, higjienën personale.
Mbajtja e maskës në ambiente të mbyllura është e domosdoshme.
Mbani maskën kudo ku nuk mund të ruani distancën fizike, për të mbrojtur veten dhe të tjerët, për të parandaluar përhapjen e infeksionit.

Izolohuni nëse keni shenja të sëmundjes dhe telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.
Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (10 Korrik 2020)
Testime totale 31513
Raste pozitive 3278
Raste të shëruara 1875
Raste Aktive 1318
Humbje jete 85 (Qarku Tiranë 46, Durrës 13, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 13, Kukës 1, Elbasan 3, Lezhë 1, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 529
Durrës 229
Shkodër 169
Vlorë 120
Lezhë 65
Fier 41
Kukës 40
Elbasan 34
Korçë 32
Berat 24
Dibër 18
Gjirokastër 17

(BalkanWeb)