VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Zëri i Amerikës: Dorëhiqet kryebashkiaku i Kavajës

By | May 31, 2016
blank

Komentet

blank

Mos i fyej e mos i provoko kaq rëndë shqiptarët Ambasadorja ”mike” …. – Nga ADRIATIK DOSTI

….Sepse perpos 45 vjeteve qe vendi qe ti perfaqeson i la totalisht ne meshire te komunizmit gjakatar …
Sepse 30 vjet me pare kur James Becker vizitoi Shqiperine krejt Bota u çudit me pritjen qe i bene atij shqiptaret
Sepse kur Presidenti amerikan ne detyre George W Bush ishte ne Shqiperi krejt media e globit pohoi njezeri…PO shqiptaret jane kombi me PRO amerikan ne Planet…
Sepse kur ish presidenti Willson tha ato fjale te renda plumb ne peshe por edhe lapidar e historike per Shqiperine nje shekull e kusur me pare shqiptaret e cmuan ate si mikun e madh e te shtrenjte te tyre dhe sot Busti i tij ngrihet plot nder ne nje nga sheshet kryesore te Tiranes…
Sepse kur Clinton , Ollbraight, Clark, Hollbruck etj bene ate qe bene ne mbrojtje te Kosoves jo vetem shqiptaret por krejt njerezimi i civilizuar ishin me ju e ju thane njezeri Bravo…kriminelet e sadistet meritjne vetem asi lloj pergjigjesh …
Eshte ne fakt nje histori e gjate e prekese ne maredheniet shqiptaro-amerikane c’ka i ka bindur perjetesisht shqiptaret qe Amerika ka qene e mbetet miku i tyre besnik dhe i gjindshem per mire sa here qe fatet e kombit te tyre kane qene ne rrezik…
….Por sinqerisht te vjen keq te pohosh e mbetesh i dyzuar perpara pyetjes se rende qe i mundon shqiptaret jo vetem sot por prej disa vitesh teksa shohin te kundertet tek qendrimet e veprimet e Ambasadoreve te USA ne vendin e tyre …
Dhe nuk je vetem ti sot qe po i fyen, provokon e zhgenjen shqiptaret se tepermi aq sa po ju rikujton here pas here ate c’ka ata thone aq mencurisht popullorce….te paska dale Syri…e si thelle ta paskan nxjerre…po mor mik po se nje ”i imi ” ma nxorri….apo ate tjetren se…zot me ruaj nga Miku se nga Armiku di te ruhem vete…
…Qe nga Rayersoni e ne vijim …M.Lino, Limprehti, Arvizu, Lu e se fundi edhe TI me apo pa ”dashje” me porosi a me urdher me koken tuaj apo me kokat e atyre qe ju kane emeruar ju ne Tirane ne nje apo shume forma e menyra nuk keni percuar e percjelle tek Shqiperia e shqiptaret ate Amerike qe jeton prej dekadash ne shpirtin e zemrat e tyre… e qe perfaqeson si kerkush tjeter ne bote…lirine, qyteterimin, demokracine e dinjitetin njerezor…enderren e shpresen tek e nesermja !
…Une sinqerisht dua te besoj te kunderten dhe shpresoj qe Amerika eshte me shqiptaret e me kombin e tyre sepse ka dhene prova te forta historike ne te mire te tyre por…
…Qe Ambasadori[ ja] i saj ta nise detyren duke takuar e duke bere fotografi me kriminelin e 2 prillit qe per fatin e keq te atij vendi e te atij populli sot eshte Kryetari i Parlamentit post komunist te Shqiperise …kjo i fyen teper rende shqiptaret…
Qe Ambasadorja ”mike” te takoje radhazi , te shterngoje duart , tu hidhet ne krah dhe e buzeqeshur dhe e lumtur sa me s’ka te kaloje me se shumti kohen e saj te cmuar ”dipllomatike” me Ramen [ te keqen me te madhe te Shqiperise e te shqiptareve qe pas vdekjes se diktatorit Hoxha]….me Tualet Ballen e bandave kriminale te Elbasanit…me Elisen e me Belinden qe kane bere e po bejne kerdine me milionat e vjedhura nga xhepat e varfer te shqiptareve…apo edhe qe te shetise me Skafe e Jahte oligarkesh te piset e te kete si shoqerues ne krah te saj Erion Veliajn e akuzuar per nje mije e nje pisqille , per abuzime e krime por edhe lidhje mafioze ne dem te vendit e te popullit te tij…kjo jio vetem qe nuk ka kerkundi bythe ku te rrije themi ne shqipot por eshte teper e rende vertet me cdo lloj llogjike e pare nga cdo lloj kendveshtrimi…
E pastaj te vijosh te sillesh si zot ne shtepi te tjeterkujt e te besh ligjin, te japesh komanda e urdhera ne konak te tij kjo eshte e rende sa me s’ka e madje deri edhe poshteruese sidomos per zakonet e traditat e shqiptarit…
Me pas si per ”rastesi terse” te fatit kudo qe te vesh kemben ti per vizite fjala vjen si ne Elbasan, Durres, Shkoder etj …te nesermen te kercase pushka e pistoleta si ne filmat me kauboj te Hollyvudit…edhe kjo te cudit e te le pa fjale e ta ben mendjen corap…
E pastaj ti therrasesh politikanet e atij vendi ku je mike …ti mbyllesh ne Bahcen tende e ti urdherosh e ti detyrosh o firmosni kete Mareveshje qe ju diktoj une o nuk dilni gjalle prej ketej …e aq me shume qe aty ne Bahcen tende te ftosh si Kryemik …Damian Gjiknurin vjedhesin bastard te votave te shqiptareve i cili sot duhej te ishte pas hekurave …edhe kjo eshte e rende fort madje edhe e pa degjuar me pare ne historine e maredhenieve dipllomatike te cdo lloj vendi tjeter te botes…jo vetem me Ameriken por me kedo…
Pastaj te heshtesh kaq turpshem kur dikush e prish dhe e shkel kete Mareveshje tenden…kur dikushi publikisht te injoron krejt [ sic beri Rama me TY ] e madje guxon e ve dore edhe mbi Kushtetuten e vendit e ti serisht te besh rolin e qorrit, shurdhit e te pa diturit e te thuash …is OK… kjo te le pa mend fare moj zonjushe e pertej Atllantikut…
Me pas ti varesh ne qafe Medaljen e meritave te Demokracise Ardian Dvoranit…hetuesit, gjykatesit e prokurorit te djeshem te komunizmit qe ka firmosur e urdheruar denimet e renda me burg e me vdekje te sa e sa shqiptareve antikomuniste e vecmas edhe te atyre shkodraneve trima qe guxuan e rrezuan bustin e kriminelit bolshevik sovjetik Stalin…kjo eshte uleritese fare o zonjusha e pertej Atllantikut…
Te kercenosh publikisht Presidentin e nje vendi vetem e vetem pse ti je e perfaqeson vendin me te madh e me te fuqishem te botes edhe pse vete je vetem thjesht Ambasadore e tij kjo nuk ka vend ku te rrije kerkundi themi ne shqiptaret e madje eshte nje nder rastet me flagrante e me te denueshme nderkombetarishjt nese do ti referohemi Statusit te Dipllomatit e Konventes Nderkombetare te Vjenes qe rregullon e sakteson maredheniet dipllomatike mes shteteve…
E me pas ti turrrsh me te drejte nje figure te piset si Tom Doshi [ edhe pse me deklaratat publike ndaj tij serisht zonja Ambasadore ”mike”] …ti ke shkelur konventen e Vjenes…e pastaj te terhiqesh se Toma me ndihmen e Rames blen shpejt e shpejt nja 3 deputete qe do tu duhen te dyve ne parlamenin e neserm dale pas nje masakre te pa shembullt zgjedhore diktuar nga Partia – shtet…kjo gjykoj se eshte e turpeshme per ju personalisht por edhe denigruese per shtetin qe ju perfaqesoni…aq me shume eshte tallese e qesharake fare ajo c’ka ju ju thate shqiptareve publikisht e zyrtarisht e….Rama me ka premtuar qe Tom Doshin nuk do ta zgjedhe ne kabinetin e tij qeveritar[???]…
Me pas te postosh ne faqen zyrtare te Ambasades se USA …nje tufe me lule ne diten qe barbaria komuniste ne pushtet prish e rrenon Teatrin Kombetar te shqiptareve kesaj une personalisht nuk di se cfare emri ti ve o Ambasadorja ”mike”…
E ne vijim te urosh ti e para Ramen e Partine e tij per ”fitoren” e zgjedhjeve te 25 prillit kur krejt bota tashme e di se cfare ndodhi me ato fare lloj zgjedhjesh ne ate vend aty…e te publikosh pamje me Fishekzjarre po ne faqen zyrtare te Amb se USA ne Tirane kjo haptazi do te thote ti degjenerosh koke e kembe shqiptaret e ta poshterosh totalisht vullnetin e kombin e tyre…
Me pas …te mos ftosh krejt per inate personale perligjur keto gjoja me politiken e vendit tend ndaj Shqiperise…Presidentin e vendit ne disa ceremoni zyrtare qe lidhen me maredheniet e ngushta te Amerikes me Shqiperine …kjo nuk shkon fare, vjen ere te keqe e stonoin goxha…sepse nuk ju behet fort vone shqiptareve per Ilir Meten moj joooo por ti ju fyen Presidentin pra Institucionin e figuren e tij…dhe kjo eshte teper e rende dhe Konventa e Vjenes ka nje kapitull special per kesi rastesh moj zonjushe….lexoje e do te bindesh se sa gabim te rende ke brre e po vzhdon te besh…
E me pas…te tallesh me shqiptaret e tu thuash qe po…po i mbajme shenim verejtjet e konkluzionet e raportit te OSBE-ODHIR per zgjedhjet e 25 prillit ne Shqiperi…edhe kjo eshte sa fyese po kaq edhe rrevoltuese tek kujton faktin se permbi 650 mije shqiptare votuan haptazi kunderfRames e partise se tij shtet dhe vecmas kunder qeverisjes antikombetare te tij e te bandes se tij…
Ese fundi por jo e fundit sic e ke nisur… te thuash publikisht se une jam Dipllomate e jo Peshkatare …e pastaj te shkosh ne Seline e PD e te Opozites shqiptare e ti kerkosh Kreut te saj Bashes…koken e ish liderit te kesaj Partie duke e kercenuar me ”ngrenie Bari”…kjo eshte Qershia mbi Torte …por ne sensin e kundert e negativ ose sic themi ne shqiptaret jo vetem mbushje Kupe por derdhje e saj…madje banalisht fare…
Si shume majtas je pozicionuar zonjusha Amb.”mike” …madje publikisht e pa te bere syri ”terr” prej askujt…natyrisht tek gjen aty nje vend e nje mall pa zot …e kur gjen shesh natyrisht qe do besh pershesh…por…
…Nese do te priste Shpata TY e vendit qe ti perfason nga te dyja krahet pra majtas e djathtas…e nese sic ju thua shqiptareve se erdhi ora e drejtesise e te kene besim tek reforma juaj ne drejtesi… e se te gjithe politikanet qe kane abuzuar me postin , vendin e popullin e tyre do te pergjigjen para drejtesise…se shqiptaret meritoijne nje fat e nje jete tjeter etj etj…e nese do ti beje keto qe ke bere e po ben kendej nga krahu i PD-Opozites… edhe andej nga ”kampi i Edvinit me shoke e shoqe”… une te siguroj 100 % se shqiptaret i ke e do ti kesh me vete e fuqishem ne kahun tend sepse atyre me shume se TY e se vendit qe ti perfaqeson ju ka ardhur ne maje te hundes prej politikes e politikaneve te tyre bastarde e antishqiptare, komuniste e anti demokrate…filo ruso -sllave e anti-amerikane .. jo vetem te pas 90 por per te qene i sakte fare qe prej baballareve e gjakut te tyre qe nisi qe ne 1945 e vazhdon kaq poshtersisht edhe sot e kesaj dite ne vendin me PRO -amerikan ne bote e qe fatkeqesisht vazhdon te udhehiqet akoma nga ATA qe nje zot e di perse ju i doni e i mbeshtesni kaq fort edhe ne shekullin e 21 e akoma edhe sot…30 vjet me pas …te pakten qe nga renia e sistemit komunist ne Shqiperi…
Shqiperia e shqiptaret e duan Ameriken zonjusha e pertej Atlantikut… besojne tek ajo njesoj si ne Zot…ndaj te siguroj e te lutem TY e vendit qe ti perfaqeson…mos i trajtoni ata e vendin e tyre kesisoij sepse vertet meritojne nje fat e nje jete tjeter pasi askush tjeter pervec tyre e vendit te tyre nuk kane vuajtur aq shume ne Europe jo vetem thjesht prej komunizmit por me se shumti edhe prej loreva e intrigave kombetare e nderkombetare qe jane thurur ne dem e ne kurriz te tyre jete e mot…
blank

Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur në Shqipëri u shemb komunizmi – Nga ALBA KEPI

Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur në Shqipëri u shemb komunizmi.
Im bir ka sot të njëjtën moshë timen, e lexon se në Shqipëri nuk u shemb komunizmi.
Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur mësova se diktatura komuniste me ideues, frymëzues e realizues Enver Hoxhën, për gjysëm shekulli mbolli urrejtje, vdekje e të keqe në vendin tim.
Im bir ka sot të njëjtën moshë timen, e lexon se në Shqipëri askush nuk është shpallur fajtor për këto krime, e po askush nuk ka bërë një falje publike e politike në emër të kombit.
Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur mora për herë të parë në duar Kuranin e Biblën e mësova se klerikë myslimanë e të krishterë, shqiptarë e të huaj, ishin masakruar, burgosur e mbetur viktimë në Shqipërinë komuniste.
Im bir ka sot të njëjtën moshë timen, e lexon në italisht At Zef Pllumin që shkruan; “Il mio paese non si trova ai confini del mondo o in qualche remoto angolo sconosciuto del globo. La mia Albania si trova nel cuore dell’Europa, la dove nascono i destini della civiltà occidentale”.
Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur vizitova për herë të parë një xhami e një kishë, e lexova se dhjetra të tilla ishin shembur nga komunizmi për t’ia lënë vendin depove ushtarake me armë sovjetike, tuneleve të nëndhenshme, bunkerëve e telave me gjëmba që kishin lidhur malet, qytetet, historinë shqiptare.
Im bir ka sot të njëjtën moshë timen, e dëgjon në telegiornale se mjaft armë sovjetike trafikohen ilegalisht nga Shqipëria në Itali prej kaq vitesh.
Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur pashë gjyshërit e mi të shpërthejnë në një të qarë lirie, e me damarin e fryrë mbi ball e që nuk iu ul kurrë, më thanë; “duhet mos harru shprehjen tonë se do shkoj bari n’rronjë. Bari pa rronjë nuk rritet, ndërsa rronja pa barin po, e po s’u shkul do pjelli sa herë të mund barishte. Mos e lejo të bëhet bar!”
Im bir ka sot të njëjtën moshë timen, kur dëgjon nga unë të njëjtën shprehje; “do shkoj bari n’rronjë”.
Përballë tij, më duhet të përshkoj historinë e pashkruar shqiptare e t’i shpjegoj se si barishteve nuk ia shkulëm dot rrënjët e i lamë të bëhen pllaja.
Im bir ka të njëjtën moshë që kisha unë dikur, për të kuptuar se bari i keq helmon plehun e tokës, prish filizat e luleve, bimëve, pemëve, shtrembëron degët e cifton rrënjët e së keqes.
Si nëndetësja nën ujë që të gjithë e dinë se po noton e askush nuk e di se ku, barishtja e rrënjët shfaqen aty ku toka është më pjellore e shartohen me habitatin e së keqes
Im bir ka të njëjtën moshë që kisha unë dikur, e kupton se bimët e sotme e rrënjët e djeshme të dikaturës, puqen me energji të rinovueshme që financohen me projekte fondesh të huaja, sic bëhet me klimën e ambientin.
Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur mora në duar një palë pantallona burgu komunist, të arnuara me qime floku.
Im bir ka të njëjtën moshë që kisha unë dikur, e një palë pantallona të ngjashme ja ka parë veshur një ish të burgosuri politik shqiptar, ulur me dorën shtrirë në një qoshe rruge në qëndër të Romës.
Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur pashë për herë të parë vilat e vjedhura ku kishte jetuar diktatori
Im bir ka të njëjtën moshë që kisha unë dikur e shikon fotografitë e vilës së diktatorit që vazhdon të jetë e vjedhur, me projektin e rinovimit në fonde të huaja për t’ia trashëguar vjedhjen.
Kisha të njëjtën moshë që ka im bir sot, kur më thanë “do shkoj bari n’rronjë”.
Im bir ka të njëjtën moshë që kisha unë dikur, e sot realizova kuptimin e kësaj proverbe urtësie tironse.
Hej o bir “do shkoj bari n’rronjë”.
Jo mam ; “Quando le erbacce invadono un terreno vuol dire che il proprietario è assente” (kur barishtet (e keqja) pushtojnë një terrenin, do të thotë se pronari mungon).
E ke të drejtë, jeta ime!
Derisa prona mos t’i kthehet pronarit e drejtësia qytetarit, haku kriminelit e dinjiteti viktimës, bari i keq do bëj kërdinë e do vazhdoj të zhduk e të largoj nga vendi i origjinës filiza e rrënjë autoktone.
blank

Ceca Razhnjatovic Arkan, vazhdon të buçasë në plazhet shqiptare

Nën tingujt e këngëve të Cecës, po argëtohen pushuesit në plazhin shqiptar, saktësisht në Gjirin e Lalzit.

Këngëtarja serbe e muzikës turbo-folk, Ceca Razhnjatovic, po dëgjohet në plazhet shqiptare, teksa video nga vendi i ngjarjes ka dërguar një lexues i Gazetës Express.

Momente kur këngëtarja nacionaliste serbe është dëgjuar në plazhet e Shqipërisë janë regjistruar edhe në të kaluarën. Megjithatë nuk dihet nëse këngët e saja, siç dëgjohet në video, janë lëshuar me kërkesë të ndonjë pushuesi ndërkombëtar apo nga vetë stafi i lokalit.

blank

Misioni i Florian Vlashit dhe pritja e Namik Sadikut Nga BUJAR QESJA Mjeshtër i Madh

-Është detyrim moral dhe qytetar të qëndrojmë pranë njërit tjetrit
-Florian Vlashi lë Spanjën për një kushtrim të të parëve
-Kudo që të ndodhemi Durrësi dhe durrsakët të jenë prioritarë
-Bienale Netët e Muzikës Klasike, nga pikantet e jetës artistike
… Detyra e durrsakëve të tu, është të të çfaqin dhe të mbështesin artin tënd, ashtu sikundër t’i mbetesh përfaqësuesi i betuar i tyre. Kemi nevojë për përkrahjen e njëri tjetrit, pasi morali dhe qytetaria e jonë është tek njëri tjetri…
Ditë të nxehta. Temperatura të larta. Por për Florian Vlashin këto temperatura janë të dyfishta: së pari nga kushtet e motit dhe së dyti nga puna kolosale që po kryen për ti dhënë dorën e fundit organizimit të Bienales Netët e Muzikës Klasike. Nuk matem dy herë po të pohoj, që kjo Bienale është nga veprimtaritë më nderuese, më autoritare që mbetet si një kurorë nderi, i një angazhimi profesionist të violinistit të madh durrsak me famë europiane Florian Vlashi.
“Gjaku nuk bëhet ujë” është shkruar në librin e urtësisë së popullit. Në trupin e Florianit lëviz gjaku i Gjergj Vlashit. Edhe se e lutnin të dy djemtë për të qëndruar në Spanjë apo në Amerikë, Gjergj Vlashi e kishte vendosur njëherë e përgjithmonë pozicionin e tij: të mos lëvizte kurrë dhe asnjëherë nga Durrësi, nga qyteti i lindjes së tij dhe nga toka e të parëve.
Floriani prej tri dekadash jeton në Korunja të Spanjës. Atje ka ndërtuar shtëpi e katandi. Atje ngriti karierën, rrënjët e së cilës janë në Durrës. Atje dashurohet dhe lidhi jetën, me violonçelisten e njohur Rediana Lukaçi. Familja e tij atje shtohet me dy djem si yje Danielin dhe Martinin, që të dy këta në zanatin e prindërve të tyre. Atje kanë ndërtuar një orkestër që i vjen erë Shqipërie, me dirigjent të përjetshmin Gjergj Vlashi.
Dhe Bienalia që në ditën e parë, është Nata e Muzikës Baroke (në kopshtet e Edenit), me muzikë të autorëve Stabat Mater-Pergolesi dhe Caravaggio, ku interpretojnë Katrina Miftari soprano dhe Safet Berisha –kontra tenor, solistë të bienales së Durrësit. Dhe kjo natë e parë, është një homazh për Gjergj Vlashin- in memoriam. Në fakt në të 10 ditët e Bienales, portreti i gjallë i Gjergj Vlashit është prezent, pasi kjo skenë është e tij, e kolegëve të tij, e artistëve durrsakë.
Floriani i ka kopsitur me imtësi gjërat. Më vjen mirë, që nën drejtimin e tij lëviz një staf profesionistësh dhe shumë miqësor. Mbështetja nga Qendra Kulturore e Durrësit me drejtor aktivin Elio Bajramaj dhe kolegun e tij Julian Shyti, është nga siguritë e suksesit. Tristan Sherifi bëhet copash për të mbuluar gjërat e vogla, si të padukshme por që kanë rëndësi të dorës së parë.
-Po punojmë në kushte optimale, pohon Florian Vlashi. Salla e freskët, ka rritur optimizmin dhe mundësitë, për nivel e cilësi të lartë artistike. Njerëzit që më rrethojnë po më japin mbështetje. Po e presin me padurim fillimin e kësaj Bienaleje, që është një hap më përpara nga organizimet e mëparshme. Prova tërë ditën. Po punojmë me vidoprojektorin, me elementë teknikë të panumërt.
Presim që artistët tanë dhe ato të huaj të bëhen njësh dhe të na çojnë në atë që pritet-suksesin e merituar.
Dhe Bienalja vazhdon me ditën e dytë me Beethoven Goya. Me kuartetin e Kremonës, ku i ftuar është violinsti i njohur Arben Llozi. Vazhdohet me konkursin e talenteve të rinj, ku më i miri do të shkoj në Spanjë për koncerte, kulmon me Sonata Espanola nga Goya tek Dali, ku pritet me padurim interpretimi në violinë i Florian Vlashit dhe në piano të bijës së kompozitorit të njohur Feim Ibrahimi – Etrita Ibrahimi.
Është në vijueshmëri, referimi i Edmond Buharasë për identitetin tingëllor iliro –arbëro-shqiptar, duke qenë të ftuar L.Sulaj dhe E. Lila. Në të dielën e 8 gushtit, pushteti i Beinales kalon në duart e grupit të njohur instrumental Siglo XX, i krijuar dhe drejtuar nga Florian Vlashi, ku veçohet muzika e mahnitshme e Johan Shtrausit. Nën siglën Krijimi i Botës, në ditën e fundit të Bienales me 10 gusht 2021, pritet një tjetër befasi. Fituesi i çmimit të parë në konkursin ndërkombëtar J. S. Bach Lajpcig, violonçelisti Mare Coppey, do të luajë pjesë nga Bach dhe El Bosco.
Ky është programi i Bienales Muzika Klasike 2021, që organizohet në Durrës që nga viti 2003. Interesimi është në rritje dhe ka kërkesa për të ndjekur çfaqjet. Kjo ishte ana artistike. Por ç’ne Namik Sadiku këtu? Ky është problemi tjetër që më intereson qytetarisht ta nënvizoj. Namik Sadiku reagoi me shpejtësi, kur Florian Vlashi sosi në Durrës dhe hodhi spirancat e anijes së tij në portin e muzikës së qytetit. Namik Sadiku e ndjeu këtë dukuri.
Florian Vlashi është shumë modest. Thjeshtësia e tij, është krijuar që kur u bë pjesë e familjes së Gjergj Vlashit. Tingujt e violinës së tij, që në fillimet kishin brenda fuqinë e e traditës së muzikës, përfaqësimin e dinjitetit dhe personalitetit të qytetarisëe durrsake. Florian Vlashi kishte vendosur të bënte art dhe të kthehej në një artist, për të shërbyer dhe për të marrë përgjegjësi.
A nuk jemi krenar nga pak të gjithë, me krenarinë që na ka krijuar djali ynë Floriani në atdheun e Serevantesit? A nuk e ndjejmë nga pak të gjithë peshën dhe stuhinë e duatrokitjeve të publikut të sallave europiane, për durrsakun tonë aq autoritar? Po pse kur luan në instrument Florian Vlashi, nuk e din vallë ai se mbetet një pjesë e jona dhe ekzekuton edhe për ne? Ai e din fort mirë, prandaj udhëtoi drejt Durrësit të tij, me dëshirën e mirë për të na përshëndetur të gjithëve dhe për të thënë po, jam krenar që mbetem pjesë e juaja. Dhe vendos si shenjë afrimi Bienalen e tij të famshme, nën okielon Netët e Muzikës Klasike.
Ky njeri që vjen urtë e butë dhe që e din fort mirë misionin e tij, nuk ka nevojë për t’i bërë elozhe. Florian Vlashi është nga ai kontigjent i inteligjencës durrsake, që ashtu si i jati, e çmon dhe e vlerëson punën dhe e bën atë moto të jetës. Por ne të tjerët duhet të ngacmojmë vetëdijën, që ta mbështesim këtë shenjë të ndezur të kulturës tonë, t’i krijojmë ngrohtësinë dhe emocionet e tokës së tij, të tokës tonë të përbashkët.
Këtë bëri Namik Sadiku, ky biznesmen i njohur, kryelartë dhe krenar për arritjet e tij. Por Namik Sadiku, me një mbiemër që vjen nga arabishtja që do të thotë, i vërtetë, i sinqertë i bëri një pritje fisnikësh Florian Vlashit. Biseduam për punët, për arritjet, por edhe për vështirësitë dhe e siguroi djalin e Gjergj Vlashit për mbështetje.
Nuk është thjesht se po rrufisim një gotë verë, sesa të shijojmë përkrahjen shpirtërore ndaj njëri tjetrit. Floriani len Spanjën, për të bërë muzikë për ne. Vendos edhe një çmim me paratë e tij, që instrumentistin më të mirë ndër 18 vjeçarët nga Durrësi, ta marrë në Spanjë, t’i jap forcë dhe kurajo përfaqësimi. Me Florian Vlashin, Durrësi fillon që nga Korunja e Spanjës dhe shtrihet në ato skena, ku djali ynë na rrit autoritetin.
Namik Sadiku, në pritjen që bëri në resortin e tij të njohur “Bleart”, i shprehu mirnjohjen këtij floriri të artit durrsak. Ai i dha të kuptojë, që në violinën e tij qendrojnë pas të gjithë durrsakët, të cilët si një kor gjigand, këndojnë ariet e sukseseve të Florian Vlashit. Një natë emocionuese, e thjeshtë ashtu si dhe vetë çifti Vlashi, Floriani dhe Rediana. Takimet prej disa ditësh me djalin e Xhoxh Vlashit, kanë qenë për mua një kënaqësi e jashtëzakonshme. Malli dhe arti i këtij njeriu të përkushtuar, përziheshin me detyrimet që duhet të kemi ndaj tij, veçanërisht ato morale që lidhen me personalitetin e gjithsecilit.
Suksese Bineales tënde Florian Vlashi, e cila është në dekadën e parë të saj! Homazh dhe nderim pa fund, për kalorësin e kulturës durrsake, babain tënd dhe tonin Gjergj Vlashi! Jam i bindur në suksesin tënd. Detyra e durrsakëve të tu, është të të çfaqin dhe të mbështesin artin tënd, ashtu sikundër t’i mbetesh përfaqësuesi i betuar i tyre. Kemi nevojë për përkrahjen e njëri tjetrit, pasi morali dhe qytetaria e jonë është tek njëri tjetri.
Bienalja me 1 gusht 2021 ka premierën. Le të fillojmë që tani duartrokitjet.
Durrës: 30 korrik 2021

blank

Grenell pushime në Beograd, ‘shijon’ jetën e natës me ministrin e Financave të Serbisë (FOTO)

SERBI

Ish i dërguari special për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka zgjedhur të vizitojë Beogradin në këto ditë të nxehta vere.

Duket se Grenell ka zgjedhur të kalojë pushimet në kryeqytetin serb pasi mund ti ketë lënë shije të mirë.

Ai ka takuar ministrin e financave të Serbisë, Siniša Mali me të cilin janë fotografuar në një lokal apo restorant duke festuar, pirë dhe shijuar jetën e natës. bw

blank

blank

Zjarret përfshijnë jugun e Shqipërisë, problematike situata në Tragjas dhe Karaburun

Prej disa ditësh zjarret dhe tymi kanë përfshirë jugun e vendit, ku flakët kanë djegur qindra hektarë pyje, por më problematike situata paraqitet në Tragjas dhe Karaburun, ku flakët janë riaktivizuar duke djegur sërish sipërfaqe të tëra. Në Ksamil, rrezikohet edhe zona e banuar. Një tjetër vatër zjarri u aktivizua gjatë mbrëmjes së djeshme në Malin e Milesë.

Aktualisht sipërfaqe të tëra janë duke u djegur në pika të ndryshme ,ndërsa në Karaburun zjarri po i afrohet parkut të Llogarasë.

Dy grupe punonjësish të zjarrfikëses së Vlorës janë nisur drejt vatrave të zjarrit në Gadishullin e Karaburunit dhe në fshatin Tragjas për të shuar flakët. Punonjësit po luftojnë me mjete rrethanore dhe në kushte mjaft të vështira që të vënë në kontroll vatrat e zjarrit.

Situatë problematike duket edhe në vendgrumbullimin e mbeturinave në Fier.

Lidhur me zjarret e ditëve të fundit ,Kontrolli i Lartë i Shtetit me urdhër të kreut të saj Arben Shehu, ka nisur një kontroll mbi të gjitha hallkat e strukturave të reagimit kundër zjarrit. Inspektorët e KLSH kanë nisur kontrolle në të gjitha qytetet problematike ku situata paraqitet më e rëndë. Kontrolli do të verifikojë menaxhimin që po bëhet për procesin e shuarjes së zjarreve, duke nisur që përdorimi i pajisjeve si dhe anën organizative.

KLSH gjithashtu do të verifikojë tenderimet për pajisjet e zjarrfikësve si dhe hallkave të tjera të emergjencave civile nëse përputhen fizikisht me ato që janë blerë si dhe mungesën e tyre gjatë operacioneve. Nëse do të hasen shkelje përgjatë kësaj situate do të ketë referime përkatëse në prokurori.

blank

Aleksander Vuçiç dhe dy jeniçerët e shpërblyer nga sulltani – Nga Agim Nesho

Idenë e tregut rajonal e hodhi George Soros në vitin 2000, por edhe Soros këtë inisiativë e shikonte si nismë europiane që duhet mbikqyrur dhe ndihmuar nga BE. Të shumta që nga ajo kohë kanë qenë inisiativat europiane për integrimin rajonal, por Ballkani Perëndimor nuk arrinte të shkëputej dot nga e kaluara për të kapur momentin.

20 vite më vonë humbësi i madh i viteve 2000, Aleksander Vuçiç, bëhet protagonist i një iniciative të re ‘Ballkani i Hapur’ jashtë tutelës europiane por ‘duke ruajtur vlerat europiane’. Një Serbi e rindërtuar nga Europa, por e lodhur nga standartet europiane dhe kufizimet e perëndimit që nuk i lejonin rikthimin e projektit të vjetër serb të dominimit të Ballkanit. Për Serbinë, detyrimi për njohjen e Kosovës si shtet i pavarur nuk mund të bëhet pa një kompensim në interesin e saj: ndarjen e Kosovës, rishikimin gjeopolitik të hapësirave të Ballkanit në linja të pastra etnike drejt Serbisë së Madhe ose lidershipi i saj në një inisiativë ballkanike si Minishengeni për të dominuar ekonomikisht Ballkanin Perëndimor. Nëpërmjet Mini-Shengenit si inisiativë selektive, përjashtuese, që nuk njeh sovranitetin e një shteti si Kosova dhe punon kundër interesave të Malit të Zi dhe Bosnjës, të cilat i shikon në perspektivë si hapësira natyrale të Serbisë, ajo kërkon t’i bëjë presion BE-së dhe Perëndimit për lëshim. Arkitekti Vuçiç, i cili alternativën europiane e shikon si një alternativë me kushtet serbe, ka sigurinë e përkrahjes së fuqive jo europiane si Rusia dhe Kina. Sot Serbia është bërë gjithmonë e më shumë një vend satelit i interesave të Kinës dhe Rusisë. Në qoftë se Kina dominon me investime, Rusia është shtrirë në të gjitha hapësirat strategjike të Serbisë që nga gazi, nafta, hekurudhat, infrastruktura, e deri në armatime dhe qendra aktive informacioni. Rusia e ka bërë Serbinë pjesë të inciativës së saj të Euro-Azisë duke shkelur rregullat e BE-së për tregjet europiane.

Atëherë pse Vuçiç, përfaqësues i nacionalizmit serb, i dedikuar për të përgatitur ushtrinë për të mbrojtur ‘hapësirat serbe’, që nuk guxon të kërkojë falje për krimet e kaluara për të ndërtuar besimin për të ardhmen midis shteteve, papritur avancon me një inisiativë ‘europianiste për katër liritë kryesore’ për të bërë në Ballkan atë që Europa është e vonuar për ta bërë? Si është e mundur që ai është frymëzuesi i shtetit paralel në Bosnjë dhe Kosovë, frymëzues i heshtur i grushtit të shtetit në Malin e Zi, regjimi i të cilit i denigron qytetarët shqiptarë të Kosovës të heqin targat e makinave dhe të deformojnë identitetin për të lëvizur të lirë, entuziazmohet aq shumë sa tani ‘do të lëvizim të lirë pa kontroll nga Beogradi në Tiranë?

Që inisiativa e MiniShengenit është vepër e Aleksandër Vuçiç këtë e ka pranuar vetë ai. Që përkrahet nga qarqe të caktuara perëndimore për të gjetur një zgjidhje kompromisi me Serbinë apo interesa okulte financiare ekonomike edhe kjo nuk ka diskutim. Por kjo iniciativë nuk do të kishte sukses në qoftë se Vuçiç nuk do të gjente si partner Edi Ramën në Tiranë, pavarësisht se klasa politike në Tiranë nuk është dakort për një iniciativë që anashkalon Kosovën dhe të drejtën e saj sovrane si e barabartë në tryezën ballkanike. Pompimi i zotit Rama si lider global me ide të hapura, angazhimi i tij në një inisiativë ‘europiane’ të krijimit të boshtit Beograd-Tiranë si boshtin Gjermani-Francë, mbushja e mendjes së liderit shqiptar ‘se me këto iniciativa do të bëhen faktorë përcaktues të stabilitetit ballkanik (në mënyrën më të thjeshtë që Rama do të kishte një pushtet të pakufizuar) bënë të mundur që arkitekti i talentuar Vuçiç të bashkëpunonte me bojaxhiun shqiptar Rama që do ta shiste inisiativën e tyre me ngjyra të ndezura europiane.

Inisiativa Rama-Vuçiç-Zaev është një inisiativë që afirmon interesat serbe në Ballkan e mbështetur në dy paterica të mjera ballkanike që kërkojnë ta mbajnë në këmbë. I humburi i madh në të janë shqiptarët, të cilët ekzaktësisht 108 vite më parë më 29 korrik, u coptuan në pjesë nga fuqitë e mëdha në favor të Serbisë, por kësaj here me përfaqësuesit e saj që e përdorin politikën për lavdi personale. Atë që mund të humbasin shqiptarët është perspektiva e tyre europiane. Gabime të tilla nuk justifikohen me padije apo interesa personale. Historia e popullit do t’i gjykojë ashpër.

blank

Intervista – Berisha: Soros ka futur OJQ-të dhe Reformën në Drejtësi nën ombrellën e PS-së

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha u shpreh se akuzon Sorosin që futur të gjithë OJQ-nën dhe reformën në drejtësi nën ombrellën e PS-së.

Berisha: Kam marrë miliona vota si politikan, Edi Rama dhe Soros ka bërë raportet për mua ”non grata”

Rama dhe Thaçi kanë qenë promotorë të ndarjes së kufijve. Këta mashtrues u thanë se këtë e ka bërë Sali Berisha duke bërë konspiracion dhe unë jam futur në black listë, gjë të cilën e ka shpallur Edi Rama në vitin 2019. Unë Sorosin e akuzoj me baza. Unë e kam akuzuar se ka ndërtuar një monizëm duke futur të gjitha OJQ-të nën ombrellën e PS-së.

Po ashtu e ka futur drejtësinë shqiptare nënë ombrellën e PS-së. Kjo reformë u nis nga Fondacioni i Shoqërisë së Hapur. Unë kam qenë vokal sikundër edhe Edi Ramës, për kompanitë të naftës së Soros.

 

blank

Paskal Milo: Minishengenin ballkanik e propozoi Soros, ide e rrezikshme për Shqipërinë

Ish-ministri i Jashtëm Paskal Milo ka komentuar në emisionin “Log” në ABC News zhvillimet e fundit të të ashtuquajturi minishengeni Ballkanik. Milo deklaroi se kjo është një nismë e vjetër e Xhorxh Soros, e rizgjuar në kohën që Serbinë e udhëheq Alekasandër Vuçiç dhe Shqipërinë Edi Rama.

blank

Ish-ministri i Jashtëm zbuloi gjatë bisedës se Soros ia ka propozuar atij vetë si ministër Mini-Shengenin, që në vitin 1999, por kjo nuk është pranuar nga Shqipëria në atë kohë!

Në një intervistë tjetër në TV Ora ku u trajtua kjo temë, Milo deklaroi se vendi ynë duhet të jetë shumë i kujdesshëm me këtë projekt, pasi rrezikon që tregu shqiptar të kthehet në një shtojcë të atij serb.

“Ky Mini-Shengen është një proces që ka ndodhur, nuk është hera e parë që zbatohet në Ballkanin Perëndimor, është bërë edhe në vendet skandinave. Unë e shoh, ndonëse ideja mund të jetë e drejtë, se i përgatit këto vende për hapjen e negociatave. Në kushtet ku ndodhet Ballkani Perëndimor, sidomos Shqipëria është një hap që në mos duhet parë me dyshim, duhet parë me kujdes. Shqipëria është vendi më i prapambetur, përkundrejt një Serbie që në çdo pikëpamje është më e fortë se ne. Ka rrezik që tregu shqiptar të shërbejë si një treg ku do shiten mallrat serbe, ku mallrat shqiptarë për shkak të konkurrencës mund të mos kenë vend, ndërkohë që mallrat serbë do kenë më tepër mundësi për të dominuar tregun shqiptar, se ekonomia serbe ka dominuar mbi atë shqiptare. Unë e shoh me dyshim. Nuk jam i sigurt se ky hap do të jetë i dobishëm për Shqipërinë. Ne nuk kishim nevojë për këtë marrëveshje, pasi lëvizim të lirë, jemi pjesë e Shengenit”, deklaroi ai.

blank

Boiken Abazi: Edi Rama punon për oligarkët dhe Vuçiçin

Përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi doli në një deklaratë për mediat dhe sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama për minishengenin rajonal. Duke theksuar edhe një herë se Kosova është kundër kësaj nisme, Abazi e quajti Ramën bashkëpunëtor të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

“Shqipëria së brendshmi është zhytur në varfëri e pabarazi ekstreme, së jashtmi është vendosur nën sqetullën e Serbisë. Këto janë dy dimensionet e regjimit të Ramës: në politikën e brendshme punon për oligarkët, në politikën e jashtme punon për Vuçiçin. Aq fort është kapur Rama nga Vuçiçi, sa që ky i fundit bën edhe humor me kryeministrin e Shqipërisë, me batuta të hidhura që për temë kanë Kosovën, vendin ku para 20 vitesh qeveria e Vuçiçit ka kryer gjenocid.

Nga projekte si “Zona e Nova Sadit” fitojnë oligarkët e importit, mafia ballkanike dhe Serbia. Ky projekt e vendos Shqipërinë nën dominimin ekonomik e politik të Serbisë, e largon nga interesat kombëtare dhe rrit pabarazinë dhe varfërinë. Ata që mbrojnë “Zonën e Novi Sadit” në Shqipëri janë politikanë që kanë braktisur kombin dhe Evropën. Ata synojnë konsolidimin e pushtetit duke u afruar me Serbinë. Ndërkohë, Serbia ështe vendi i vetëm i rajonit që blen armatim kinez, që strehon baza ruse, dhe është pjesë e Unionit Ekonomik Euroaziatik, me qendër në Moskë. Afrimi i Shqipërisë me sferën kinezo-ruse sjell fitim për pak pushtetarë, bashkë me satelitët e tyre mediatikë dhe tajkunët ekonomikë, por jo për qytetarët e bizneset prodhuese të Shqipërisë, që bëhen edhe më të varfër.

Raporti i fundit i OKB-së për Shqipërinë dëshmon se gati gjysma e popullsisë jeton në varfëri, ose e rrezikuar për t’u zhytur në varfëri. Qytetarët nuk po dalin nga varfëria as kur në letër rritet ekonomia, sepse në Shqipëri ka një pabarazi të strukturuar.

Të ardhurat e kësaj ekonomie po përqëndrohen te oligarkia. Situtata është sa e padrejtë aq edhe alarmante. Shqipërinë po e zhysin në mjerim këta pushtetarë e oligarkë të pangopur, që po lidhen gjithnjë e më shumë me Serbinë. Ata duan të kopjojnë modelin autokratik e oligarkik që përfaqëson Vuçiçi dhe Putini.

Së brendshmi, prej gati një dekade, Qeveria e Shqipërisë nuk e mat më as varfërinë, as pabarazinë, dhe po refuzon të përcaktojë e zbatojë me ligj minimumin jetik.

Përcaktimi i minimumit jetik do të kishte efekt të menjëhershëm te rritja e pagës minimale, rritja e pensioneve minimale dhe rritja e asistencës sociale. Do të ishte një masë zbutëse, por e domosdoshme për lehtesimin e vuajtjeve të njerezve që jetojnë në varfëri.

Rritja e tregtisë me Serbinë e rrit fitimin për disa tregtarë të mëdhenj, por më shumë rrit varfërinë dhe pabarazinë për ne të tjerët. Serbia e dominon tregtinë me Shqipërinë me një shumë që i tejkalon 120 milion Euro në vit. Raporti eksport-import mes Shqipërisë dhe Serbisë është gati 1 me 4 në dëm të Shqipërisë. Rritja e vëllimit tregtar me Serbinë e shkatërron edhe më shumë potencialin prodhues shqiptar dhe punësimin. Serbia investon dhe subvencionon industrinë, teknologjinë e bujqësinë e saj. Në “Zonën e Novi Sadit”, Shqipëria vetem sa zgjeron tregun e Serbisë, pa fituar asgjë.

Edi Rama po sillet si sundimtar feudal i Shqipërisë. Në mes të verës, kur parlamenti është në pushim, pa asnjë konsultim publik, pa miratimin e Kuvendit dhe të qytetarëve, pa transparencë, nënshkruan marrëveshje me Serbinë e Aleksandar Vuçiçit. Kujtojmë që kjo është Serbia që mohon gjenocidet dhe krimet që ka kryer ndaj shqiptarëve dhe popujve të tjerë të rajonit. Kjo është Serbia e bashkëpunëtorëve dhe trashëgimtarëve politikë të Milosheviçit, që ende e quajnë atë një udhëheqës të madh. Kjo është Serbia ekspansioniste që ka shpallur zyrtarisht projektin për zgjerimin e botës serbe në rajon, ndërkohë që mban të zhdukur 1600 persona nga lufta e fundit në Kosovë, dhe refuzon ta njoh pavarësinë e republikës së dytë shqiptare. Kësaj Serbie mund t’ia kënaqin orekset me projekte si “Zona e Novi Sadit” vetëm politikanë shqiptarë që janë të kapur prej saj.

Lëvizja VETËVENDSOJE! synon nxjerrjen e Shqipërisë nga “Zona e Novi Sadit” dhe futjen në rrugën e integrimit kombëtar dhe europian. “Zona e Novi Sadit” nuk mbështetet as nga Kosova, as nga Bosnje Hercegovina as nga Mali i Zi, të cilat janë të kërcënuara drejtpërdrejt nga politikat agresive të Serbisë. “Zona e Novi Sadit” nuk ka lidhje me Procesin e Berlinit!

Nga ana tjetër, si masë imediate ndaj rritjes galopante të varfërisë, ne kërkojmë përcaktimin ligjor dhe zbatimin e minimumit jetik në Shqipëri si politikë kundër varfërisë.

Edi Rama i ka eleminuar qytetarët nga vendimmarja për këto çështje jetike për vendin. Ne angazhohemi që vendimmarrja t’i kthehet qytetarëve. Si hap i parë, ne do të nisim punën për të përgatitur nga ana juridike dy peticione qytetare, për ta nxjerr Shqipërinë nga “Zona e Novi Sadit” dhe për të përcaktuar dhe zbatuar minimumin jetik si masë imediate kundër varfërimit të mëtejshëm të shqiptarëve.

I themi jo mini-shengenit të Serbisë, dhe kërkojmë caktimin e minimumit jetik për Shqipërinë. Kërkojmë zhvillim dhe integrim, kombëtar dhe evropian!” shprehet Abazi.

blank

Vuçiqi dhe Erdogani bisedojnë për Kosovën

Foto ilustruese. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiqi takohet me presidentin e Turqisë, Rexhep Tayip Erdogan.

RFE/RL

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka deklaruar më 30 korrik se pret që Turqia dhe presidenti Rexhep Tayip Erdogan të vazhdojnë të mbështesin dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Gjatë një bisede telefonike, Vuçiq ka biseduar me Erdoganin biseduar për situatën në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, thuhet në uebfaqen e presidentit të Serbisë

“Vuçiqi pret që presidenti Erdogan dhe Turqia do të vazhdojnë të mbështesin dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës si e vetmja mënyrë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, që është e ndjeshme për Serbinë. Presidenti Erdogan me këtë rast ka thënë se plotësisht e mbështet dialogun”, thuhet në një komunikatë për media të presidentit serb.

Kjo bisedë vjen disa ditë pasi Presidenti turk, Erdogan, ka thënë se do të punojë për t’i sjellë Kosovës njohje të reja.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, Erdogan u ka thënë mediave turke se shpreson se çështjen e njohjes ndërkombëtare të Kosovës do ta hapë në bisedimet me presidentin amerikan, Joe Biden, gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, këtë vjeshtë.
Erdogan ka thënë se do të propozojë një punë të përbashkët mbi këtë çështje, për të rritur numrin e vendeve që e njohin Kosovën.

blank

Anila, a është rrëfim apo kërcënim? – Nga ALBA KEPI

A eshte rrefim o kercenim?
Fol Anile edhe pse duhet te kishe folur me pare e jo kur te preket interesi personal!
Misioni yt eshte e verteta pse e ke fshehur deri sot?
Fol Anil, fol dhe per emrat e dyshimet qe ke lakuar ne fund!
Fol Anil!
E the tashme e pretendojme te verteten! Ku, si, qysh e tek punojne, veprojne, hartojne, shkruajne, promovojne e udhetojne keta gra e burra nga Kosova ne Greqi.
Publiku duhet t’i di te gjitha. Ti e nise rrefimin!
A eshte rrefim o kercenim?
Rrefimi zbardh te verteta, kercenimi i fsheh e mbyll gojera!
Mos i ruaj te vertetat kur te mbushet gota Anil.
Fol pa kushte kercenimi mbyllje goje emra qensh!
Fol Anil eshte misioni i profesionit, ai qe te ndihmoj t’i gjesh per tre dite te gjitha dokumentat!
Fol per gjithcka e nise dhe nga vetja!
Vec fol Anil pa kercenime interesi prekje personale!
Fol per publikun, per te verteten, fol per lajmet, informacionet, manipulimet, fol per punen kaq vjecare bashkepunuese me lecjanet e shijakesit, fol jo vetem per vete Anil!
Fol per miqte e mikeshat, miq te miqve te lecjanit.
Fol per te gjithe Anil! E nise? Coje deri ne fund!
Ishe e je dhe ti pronare 20% , sic po thua e ketij llumi qe po na rrefen.
Je dhe pronare e nje media te fuqishme, e ke pushtetin e katert ne dore!
Rrefehu Anil ndoshta erdhi dita t’i dime te gjitha!
Por jo me kushte vec, ndryshe nuk dime se c’te mendojme o kujt t’i besojme!

Send this to a friend