VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Vritet një tjetër shqiptar në Greqi, reagon Tirana zyrtare

By | December 5, 2018

Komentet

Nesër protesta edhe më masive në Shqipëri, ngrihen biznesi i vogël dhe i mesëm

Shoqata e Biznesit të Vogël dhe të Mesëm e Shqipërisë njoftoi ditën e sotme, përmes një konference, që duke filluar nga nesër, biznesi i vogël dhe i mesëm do të protestojë.

“Kemi bërë thirrje për grevë, nga ora 8 e mëngjesit deri në 16.00 të pasdites, forma e së cilës do të jetë me ulje qepenësh. Kryefjala e protestës sonë është përfshirja në TVSH e biznesit të vogël, e cila pati efekte gjatë këtij viti. Nga janari deri në fund të nëntorit falimentuan plot 13 mijë biznese të vogla”- bëri me dije Bujar Muça, nënkryetar i Shoqatës, për “Monitor”.

Sipas tij, kërkesat që i drejtohen qeverisë janë si më poshtë:
1. Rritja e pragut të tvsh për biznesin e vogël nga 2 mld lekë në 12 mln lekë
2. Ulja e çmimit të energjisë elektrike me 30 %
3. Ulja e çmimit të karburantit me 40 lekë për litër
4. Ndalja e projektit të qeverisë për zëvendësimin e kasave fiskale dhe gjithashtu ndryshim sistemi

Sipas z. Muça, biznesi i vogël po përballet gjithnjë e më tepër me kosto të shtuara. “Edhe për projektin e zëvendësimit të kasave fiskale, ka kosto të larta për ne. Bëhet fjalë për rreth 700 mijë biznese që i përfshin ky projekt. Një kasë së bashku me ndryshimin e sistemit arrin në 500-600 euro, gjë e cila është kosto shumë e lartë për ne. Jemi dakord me projektin në parim, por qeveria të mbulojë kostot”- thotë më tej z. Muça.

Ai shtoi se , duke nisur nga data 19.12.2018, janë bërë thirrje në rang kombëtar, duhet një solidarizim mes të gjithë bizneseve, që të qendrojnë të bashkuar për kauzën dhe kërkesat që kanë.

“Ne mbështesim edhe kauzën e studentëve, ndaj duke nisur nga dita e nesërme, të gjithë bizneset në të gjithë Shqipërinë do të solidarizohen me mbyllje qepenash fillimisht, e në rast të mosreagimi nga instancat përkatëse, do të kemi përshkallëzim të protestës në ditët e tjera”- tha z. Muça, duke paralajmëruar edhe greva urie.
Sipas një kërkimi të botuar më parë në Monitor, prej fillimit të vitit dhe deri më 30 nëntor kanë kaluar në statusin pasiv gati 14 mijë biznese (13,927), të cilat në pjesën më të madhe janë biznese të vogla. Në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë ka një rritje me rreth 65%. Mesatarisht, duke përjashtuar fundjavat (kur nuk kryhen veprime tek tatimet), rezultojnë që janë mbyllur reth 57 biznese në ditë.

Të dhënat në rezultatet paraprake të Anketës Strukturore të Ndërmarrjeve për vitin 2017 tregojnë se numri i bizneseve të vogla dhe të punësuarit ranë në krahasim me të njëjtën periudhë më parë. Numri i ndërmarrjeve me 1 deri në 4 të punësuar në 2017-n ishin 94 mijë e 614 biznese, ndërsa një vit më parë 96 mijë e 614 biznese, thuajse 1,800 biznese më pak. Në prill 2018, situata e biznesit të vogël u shtrëngua me përfshirjen në skemën e TVSH-së të bizneseve me qarkullim mbi 2 milionë lekë, nga 5 milionë lekë që ishte pragu për përjashtimin nga TVSH-ja.

Presidenti Meta reagon pas kërcënimit me jetë ndaj Ylli Rakipit

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta ka reaguar rreth lajmit të publikuar pak orë më parë, ku është kërcënuar me jetë drejtuesi i emisionit “Të Paekspozuarit”, Ylli Rakipi.

Pas një takimi që Meta ka patur me Ylli Rakipin dhe është njohur me kërcënimin që është bërë në adresë të tij për shkak të detyrës.

Me anë të një komunikate zyrtare, kreu i shtetit i ka bërë thirrje Prokurorisë që të hetojë kërcënimin e gazetarit Rakipi.

“Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta pasi u njoh nga mediat me kërcënimet e bëra ndaj gazetarit të njohur, zotit Ylli Rakipi, priti në një takim të veçantë z.Rakipi dhe u njoh me shqetësimet dhe kërcënimet ndaj tij për shkak të detyrës.

Presidenti Meta shprehu solidaritetin e tij me z.Rakipi dhe të gjithë gazetarët që me guxim e profesionalizëm i shërbejnë interesit publik përmes fakteve dhe të vërtetave.

Presidenti Meta apelon ndaj institucioneve ligjzbatuese të hetojnë me përgjegjësi maksimale këtë rast me qëllim ndëshkimin e merituar të autorëve.

Presidenti Meta i bën thirrje të gjithë gazetarëve të denoncojnë çdo presion e shantazh që u bëhet në cënim të misionit të tyre i cili është vendimtar për demokracinë e sundimin e ligjit”,-thuhet në njoftimin e Presidentit.

Basha mbledh sot Këshillin Kombëtar, emrat e zyrtarëve që s’morën votat në Kuvend

JUXHIN MUSTAFARAJ/ Partia Demokratike do të thërrasë sot në orën 16:00 mbledhjen e parë të Këshillit të ri Kombëtar të saj.

 

Pas publikimit të rezultateve këtë të diel, Basha ka kërkuar thirrjen e anëtarëve të rinj të Këshillit Kombëtar për të diskutuar mbi “Situatën Politike në vend”.

Sipas statutit të Partisë Demokratike, në nenin 50, pika 1 e tij, anëtarët e Këshillit të PD-së, në mbledhjen e tyre të parë, do të zgjedhin edhe kryetarin e tyre, i cili do të ketë mandat 4-vjeçar.

Por pavarësisht kësaj, situata politike dhe qëndrimet që demokratët duhet të mbajnë në lidhje me protestën e studentëve, mund ta shtyjnë zhvillimin e këtij votimi. Emrat e rinj që Basha i propozoi Kuvendit Kombëtar për të qenë pjesë e Këshillit të Ri Kombëtar kanë marrë votën e delegatëve. Ish-zv/kryeministri Gazmend Oketa, ish-themeluesi i PD, Aleksandër Biberaj, apo edhe ish-kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Çlirim Gjata, janë zgjedhur si anëtarë të rinj të Këshillit Kombëtar të PD-së. Në listën fituese janë edhe kritikë të kreut të PD-së, Lulzim Basha, si: Igli Cara, Gent Malko, Tomorr Alizoti apo edhe aktori Julian Deda.

LARGIMET

Jashtë listës së Këshillit Kombëtar të PD-së kanë ngelur disa prej personaliteteve dhe ish-funksionarëve të lartë gjatë kohës kur e djathta ishte në pushtet. Ish-nënkryetari i Parlamentit, Ardian Turku, nuk ka marrë votat e mjaftueshme për të qenë pjesë e Këshillit. Turku ka mbajtur postin e nënkryetarit të Parlamentit në mandatin e dytë të qeverisë “Berisha”, ndërkohë që në vitin 2015 la mandatin e deputetit për të kandiduar për Bashkinë e Elbasanit.

Ardian Turku
Ardian Turku

Një tjetër mungesë në listën e Këshillit Kombëtar është edhe ajo e ishzv.ministrit të Ekonomisë, Sherefedin Shehu. Eksperti ekonomik la mandatin e deputetit në vitin 2016 pasi kandidoi për Bashkinë e Dibrës. Në ato zgjedhje, Shehu mori mbështetjen e plotë të Grupit Parlamentar të PD-së, por megjithatë nuk arriti të shpallej fitues, ndërkohë që demokratët ngritën pretendime të forta për blerjen e zgjedhjeve. Pas humbjes së PD-së në vitin 2017, Shehu u rreshtua në radhët e kritikëve të kreut të PD-së.

Leonard-olli-12-janar-2016

Votat e delegatëve të Kuvendit Kombëtar të PD-së nuk i mori as Leonard Olli. Ish-kryetari i Këshilltarëve Bashkiakë të Tiranës ka mbajtur detyrën e zëdhënësit të Ministrisë së Brendshme gjatë qeverisjes Berisha. Në nëntor 2017, Olli dha dorëheqjen nga detyra e kryetarit të Këshilltarëve Bashkiakë të Tiranës, vendim që e mbështeti në arsye personale. Jashtë listës me 220 anëtarë të Këshillit Kombëtar mbeti edhe ish-kryetarja e AMA-s, Endira Bushati.

EndiraBushati

E njohur si kritike e fortë e kreut të PD-së, Lulzim Basha, Bushati, edhe përmes një reagimi zyrtar, shprehu rezerva të forta për procesin e votimit në Kuvend dhe respektimin e statutit të Partisë Demokratike. Ndonëse një pjesë e madhe e deputetëve të legjislaturës së kaluar në radhët e demokratëve morën votat e delegatëve të Kuvendit për të qenë anëtarë të Këshillit Kombëtar, disa prej tyre ngelën jashtë kësaj liste.

sHEREFEDIN-sHEHU

Ish-deputetët Kozma Dashi, Bedri Mihaj dhe Roland Keta nuk u votuan për të qenë pjesë e këtij Këshilli. Me vullnetin e tyre, përpara nisjes së procesit të votimit në Kuvendin Kombëtar të PD-së dhanë dorëheqjen nga gara shumë prej kritikëve të Bashës si: Edit Harxhi, Edvin Kulluri, Fabian Topollaj, Arben Skënderi dhe Valbona Mezini. Nga gara, për arsyet e tyre personale, u tërhoqën edhe zëdhënësja e ish-Kryeministrit Berisha, Erla Mëhilli, ish-deputetja Mimoza Hajdarmataj dhe ish-ministrja Anila Godo.

KANDIDATET JOFITUES PËR KËSHILLIN E PD-se

Ardian Turku
Sherefedin Shehu
Leonard Olli
Endira Bushati
Kozma Dashi
Bedri Mihaj
Roland Keta
Arqile Goreja
Astrit Xake
Besnik Dervishi
Halit Shamata
Namir Lapardhaja
Nertila Qafzezi
Shkëlqim Fortuzi
Agim Parllaku
Ajet Ramçaj
Albert Melyshi
Aldo Myftari
Aleksandër Marleci
Alfred Qafa
Altin Çomo
Altin Ponari
Alvaro Noga
Arben Elezi
Arben Qirjako
Arben Sefgjini
Arber Agalliu
Ardi Prushi
Ardian Muhaj

Ardian Muka
Ardian Xhakoni
Ardian Zeneli
Ardit Gjinali
Arian Gjini
Arlind Boshku
Armando Merhori
Armend Gjana
Artan Peqini
Bejdo Çela
Besar Gazidede
Bislim Ahmetaj
Brikena Danaj
Bujar Brovina
Denisa Daka
Devis Osmani
Dritan Burgija
Dritan Haznedari
Durim Kraja
Edison Çela
Edlira Late
Edmond Gjoka
Edmond Palushi
Eduart Kelmendi
Elidon Nika
Elmaz Haruni
Elvis Malasi
Endri Jorgoni

PANORAMA

Haradinaj: Tarifa nuk hiqet pavarësisht kush është kryeministër i Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi se tarifa ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës, nuk do të hiqet deri në njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Të martën, pas mbledhjes së qeverisë, Haradinaj tha se ky qëndrim do të mbetet i pandryshuar pavarësisht se kush është kryeministër apo ministër i Tregtisë.

“Tarifa nuk do të hiqet, ai vendim do të konsolidohet si qëndrim i Kosovës pavarësisht kush është kryeministër, deri në njohjen e Kosovës ky vendim nuk ndryshon” tha Haradinaj.

Qeveria e Kosovës i ka dy kërkesa për BE-në, që sipas Haradinajt, janë normalizimi i dialogut pasi “vlerësojmë se procesi ka dalur nga kontrolli” si dhe liberalizimi i vizave për Kosovën.

Megjithatë, Haradinaj tha se, liberalizimi i vizave nuk ndërlidhet me vendosjen e tarifës ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës.

Deklarimet e kryeministrit Haradinaj bëhen një ditë pasi Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, komisionarja për Tregti e BE-së, Cecilia Malmstrom, dhe komisionari për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, përmes një letre kanë shprehur zhgënjimin e tyre për shkak të mbajtjes në fuqi të taksës 100 për qind ndaj prodhimeve të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës.

(Video)Studentja ia bën 8 me dy Edi Ramës: Rektori na gënjeu, nuk na tha që do jesh ti z.kryeministër i pranishëm këtu

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Universitetin Bujqësor ku po zhvillon takim me studentët dhe pedagogët. Por një prej studenteve ka marrë fjalën dhe ka nxjerr zbuluar kryeministrin dhe rektorin e këtij universiteti.

“Rektori na kishte njoftuar për një takim me studentë dhe pedagogë, nuk ka tha që do vinit ju këtu. Unë jam kundër kësaj përçarjeje që po përpiqeni të bëni ju. Prandaj jam e para që do të braktis mbledhjen, sepse rektori na ka gënjyer”, deklaroi studentja.

I kapur në befasi nga studentja, Rama u përgjigj: “Unë nuk e di çfarë bëni ju me rektorin, kjo është puna juaj.”

Studentja deklaroi gjithashtu se tarifat në universitete janë rritur, pavarësisht se në ligj paraishkohet ndryshe.

 

Protesta studentore, opozita rikthehet në Parlament

Opozita do të rikthehet në parlament në seancën e ditës së enjte dhe të premte.

Këtë fakt e ka konfirmuar për mediat, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, pas takimit me zhvilloi me aleatët e opozitë.

Takimi është zhvilluar sot në selinë blu, mbledhje e thërritur nga kryetari i PD-së, Lulzim Basha.

Në mbledhjen që zgjati rreth dy orë mori pjesë Monika Kryemadhi, Fatmir Mediu, Nard Ndoka, Agron Duka, Dashamir Shehi.

Kryemadhi ka thënë se opozita do të jetë në Parlament në seancën ku do diskutohet edhe njëherë miratimi i ligjit të buxhetit të shtetit, i cili u kthye nga Presidenti, Ilir Meta disa ditë më parë.

Meta e ka kthyer buxhetin me argumentin që qeveria të gjejë zgjidhje dhe dialog me studentët për të plotësuar kërkesat e tyre.

Jul Deda dhe Renis Gjoka në protestë me studentët (fotot)

Studentët kanë protestuar edhe këtë të hënë për plotësimin e 8 kushteve të tyre. Teksa kryeministri Rama u ka bërë thirrje për dialog, studentët kanë paralajmëruar një protestë mbarëkombëtare.Në mbështetje të tyre në protestë kanë qenë edhe aktori i humorit, Julian Deda dhe këngëtari Renis Gjoka. Ky i fundit ditë më parë njoftoi se ishte me studentët.

Rivlerësimi, shkarkohet Kryetari i Kushtetueses

Në Shqipëri, Kryetari i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja nuk mundi t’i mbijetojë procesit të rivlerësimit. Kolegji i Apelimit vendosit sot shkarkimin e tij. Zoti Dedja e kaloi me vështirësi dhe testin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, ku tre anëtarët që shqyrtuan dokumentacionin e tij u ndanë në vlerësim, për shkak të problemeve të vërejtura me pasurinë e gjyqtarit. Relatori i çështjes hodhi hije të forta dyshimi mbi tre apartamente të blera nga zoti Dedja një në Tiranë në vitin 1997, një tjetër në Golem, i deklaruar në përdorim, dhe apartamenti i tretët i blerë në vitin 2013 në Tiranë së bashku me një garazh, për një vlerë prej 180 mijë eurosh.

Ndonëse Komisioni i Pavarur i Kualifikimit e rikonfimoi zotin Dedja në detyrë në muajin qershor, me dy vota pro dhe një kundër, pak javë më pas, Komisioneri Publik e ankimoi vendimin. Për blerjen e apartamenteve zoti Dedja kishte deklaruar se përveç kredive kishte marrë dhe hua pa interesa nga të afërm të familjes, të cilët sipas Komisionerit Publik nuk ishin në gjendjen financiare për të bërë një gjë të tillë, pasi nuk i justifikonin me të ardhurat që merrnin.

Gjykata Kushtetuese prej disa muajsh është jashtë funksionit duke qenë se shumica e 9 anëtarëve të saj ishin dorëhequr ose u rrëzuan gjatë procesit të rivlerësimit. Me vendimin e sotëm të Kolegjit të Apelimit, i vetmi anëtar i konfirmuar është gjyqtarja Vitore Tusha e cila ndërkohë ka kandiduar për të marrë drejtimin e Kontrollit të Lartë të Shtetit.

Lista zyrtare, 220 emrat fitues në Këshillin e ri Kombëtar të PD-së

JUXHIN MUSTAFARAJ/ Partia Demokratike ka zgjedhur të dielën në mbrëmje 220 anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar. Komisioni i drejtuar nga Jemin Gjana ka firmosur në mesnatë listën fituese të anëtarëve të rinj të Këshillit, organ që ka atribut edhe zgjedhjen e lidershipit të ri në PD.

Nga 4919 delegatë që morën pjesë në votimet e ditës së shtunë, vetëm 4826 vota kanë rezultuar të vlefshme. Të kontaktuar nga “Panorama”, përfaqësuesit e Komisionit e kanë cilësuar një proces delikat kalkulimin e votave të delegatëve të Kuvendit Kombëtar të PD-së, pasi lista e kandidatëve ishte e gjatë dhe përbëhej nga 352 emra, por edhe për faktin se në përfundim të numërimeve duhet që sipas statutit të PDsë të ruhet përfaqësimi i të rinjve dhe grave në Këshillin Kombëtar.

FITUESIT

Emrat e rinj që Basha i propozoi Kuvendit Kombëtar për të qenë pjesë e Këshillit të Ri Kombëtar kanë marrë votën e delegatëve. Ish-zv.kryeministri Gazmend Oketa, ishthemeluesi i PD-së, Aleksandër Biberaj, apo edhe ishkreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Çlirim Gjata, janë zgjedhur si anëtarë të rinj të Këshillit Kombëtar të PD-së. Në listën fituese janë edhe kritikë të kreut të PD-së, Lulzim Basha, si Igli Cara, Gent Malko, Tomorr Alizoti apo edhe aktori Julian Deda. Vota në Këshillin Kombëtar të PD-së kanë marrë edhe ish-ministrat teknikë të PD-së, Gazmend Bardhi, Dritan Demiraj dhe Mirela Karabina. Pjesë e Këshillit Kombëtar të PD-së do të jenë edhe shumë prej ish-deputetëve të legjislaturës së kaluar si Arben Ristani, Albina Deda, Asllan Dogjani, Gert Bogdani dhe Alban Zeneli. Në listë bëjnë pjesë edhe përfaqësues të Shoqërisë Civile , analistë dhe ekspertë të ekonomisë dhe urbanistikës si Selami Xhepa, Besnik Aliaj, Fitim Zekthi dhe Aulon Kalaja. Në selinë qendrore të PD-së, procesi i numërimit të votave për anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar të PD-së u transmetua live deri në përfundim të tij. Të 13 grupet e numërimit të mandatura nga Kryesia e PD-së kanë numëruar votat e 4919 delegatëve, të cilët zgjodhën në listën me 352 kandidatë, anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar.

EKIPI I RI

Zgjedhja e anëtarëve të rinj të Këshillit Kombëtar të PDsë do t’i hapë rrugë zgjedhjes së ekipit të ri të Lulzim Bashës. Anëtarët e rinj të Këshillit do të votojnë për përzgjedhjen e dy nënkryetarëve të rinj të partisë, sekretarit të përgjithshëm dhe sekretarëve të tjerë të PD-së. Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD-së, Basha bëri thirrje që të gjithë demokratët të rikthehen në PD, duke mos kërkuar vetëm poste, por duke dhënë kontribute për opozitën. “Kontribut nuk do të thotë të kesh post dhe aq më pak një post të përjetshëm në PD apo në pushtet. Kontribut do të thotë të punosh dhe mbështetësh misionin dhe veprimtarinë e PD-së. Të gjithë ata që sot duan të kontribuojnë në PD, nuk kanë nevojë të jenë dakord me çdo gjë që bën PD-ja dhe janë të mirëpritur njësoj që të jenë pjesë e saj. Për të gjithë ata, unë kam vetëm një ftesë: ejani, bëhuni pjesë nga afër, të gjitha dyert dhe të gjitha mendjet janë të hapura për ju”, deklaroi Basha.

Këshilli Kombëtar

Votuar në Kuvendin Kombëtar të datës 15.12.2018

Adela Kryeziu
Adriana Gjonaj
Agest Kopellaj
Agim Kukeli
Agron Kuliçi
Agron Musaraj
Agustin Kola
Ahmet Premci
Ajshe Isha
Akil Kraja
Alban Zeneli
Albert Avduli
Albert Kushti
Albert Loci
Albina Dede
Aleksandër Biberaj
Alfred Ahmetcenaj
Alfred Rushaj
Alfrida Marku
Altin Meçe
Andi Mustafa
Andia Pustina
Antoneta Çela
Anxhela Malko
Arben Beqiri
Arben Ibroja
Arben Muça
Arben Ristani
Ardian Isufi
Ariana Malltezi
Armand Teliti
Artan Pogoni
Arvit Bushati
Asllan Dogjani
Aulon Kalaja
Aurel Bylykbashi
Avenir Peka
Avzi Ahmati
Bardhyl Londo
Benardeta Syku
Bernard Banushi
Besart Kadia
Besnik Aliaj
Bledi Kasmi
Bujar Hoxha
Bujar Vukaj
Çelo Hoxha
Çlirim Gjata
Dardana Boletini
Darien Xhindoli
Dashnor Sula
Denisa Vata
Dorian Gjokmarkaj
Dorjan Teliti
Dritan Demiraj
Dritan Shano
Eda Grimci
Edmond Biçoku
Edmond Isaku
Edona Staka
Elvana Hana
Emiliano Mone
Endrin Gjipali
Endrit Kokoshi
Endrit Memiaj
Eneida Guria
Eneo Zguri
Eni Kasmi
Enkelejda Sallaku
Enno Bozdo
Enri Ceno
Enriketa Papa
Erald Kapri
Erion Sula
Eris Hoxha
Eriselda Prishta
Ermal Xhelilaj
Ermir Gjeta
Ervis Xhako
Estela Gostivari
Etion Kapedani
Etleva Merko
Fatbardh Kadilli
Fatbardh Sallaku
Fatjon Bathorja
Fatmir Guda
Fetah Hasanaj
Fisnik Kruja
Fisnik Qosja
Fitim Zekthi
Flamur Gjymishka
Flamur Hoxha
Florian Pustina
Gazmend Dibra
Gazmend Koduzi
Gazmend Oketa
Gazment Bardhi
Gent Malko
Gert Bogdani
Gjergji Nika
Gjok Uldedaj
Gjok Vuksani
Gramoz Nazëraj
Greta Deljani
Grigels Muçollari
Haki Mustafa
Haris Vongli
Hysen Kadiu
Hysen Xhura
Hysni Ahmetaj
Ibrahim Sako
Igli Cara
Ilir Dervishi
Ina Vorfi
Ina Zhupa
Indrit Hoxha
Indrit Vokshi
Ines Nurja
Irena Progni
Irma Kopliku
Irsida Shehi
Ivi Bejtja
Ivi Kaso
Jamarbër Malltezi
Jemin Gjana
Jola Hysaj
Jolio Dine
Juela Hamati
Julian Dedaj
Juvina Qevani
Kastriot Sulka
Klodian Lata
Klodjana Shala
Kosta Barka
Kreshnik Çollaku
Kristi Koçibelli
Laura Vorpsi
Lealba Pelinku
Lediana Fratari
Ledina Mandia
Liljana Cingu
Liljana Elmazi
Lindita Protoduari
Lisander Hoxha
Luan Hoti
Luan Mustafaj
Luigj Gjergji
Luis Hoxha
Lulzim Omuri
Mal Berisha
Marinela Ziu
Martin Biba
Mateo Spaho
Megi Balliu
Meri Poni
Mersi Shehu
Mimoza Hasekiu
Minushe Lazaj
Mirela Bogdani
Mirela Karabina
Mirela Tabaku
Monika Qosja
Murat Basha
Myqerem Tafaj
Nada Kallçiu
Ndriçim Mehmeti
Nevila Xhindi
Niazi Kosovrasti
Olsi Karapici
Oriela Nebijaj
Osman Metalla
Patrik Sadikaj
Paulin Marku
Paulina Hoti
Pëllumb Berisha
Përparim Caca
Petraq Milo
Prel Gjoni
Rajmonda Bulku
Ramiz Çoba
Ramona Tullumani
Redon Zogaj
Reila Bozdo
Reldar Dedaj
Resilda Kalija
Robert Budina
Roberto Caparota
Roland Bejko
Roland Kercuku
Rudi Sata
Sahit Dollapi
Sajmir Koreshi
Sajmir Shatku
Selami Xhepa
Shkëlqim Hoxha
Shkelqim Krasniqi
Shpresa Breçani
Silvi Bardhi
Skerdjan Dhuli
Sokol Ruka
Sorina Koti
Spiro Cura
Spiro Vaso
Suzana Guxholli
Tasim Mema
Taulant Zeneli
Taulanta Jupi
Teuta Starova
Tomorr Alizoti
Valbona Mhilli
Vali Vorpsi
Vendim  Demaj
Viktor Bella
Xheraldo Dashi
Xhevdet Mehmetaj
Xhuljeta Kertusha
Ylber Vata
Ylli Kupi
Zaim Kupa
Zhaneta Ndregjoni

Ndalohet nga policia Panajot Barka, i gjenden materiale me përmbajtje anti-shqiptare

Studiuesi dhe njëherësh shefi i Departamentit të Gjuhës greke në Universitetin e Gjirokastrës, Panajot Barka, është ndaluar nga policia Kufitare në Kakavijë


Mësohet se ky i fundit është kapur teksa kthehej nga Greqia dhe me vete kishte libra me përmbajtje anti-shqiptare.

Gjatë një kontrollit rastësor, policia e kufirit gjeti në bagazhin e makinës së studiuesit rreth 20 libra për flisnin për Vorio-Epirin. Barka ishte me gruan në makinë kur iu gjetën librat. Studiuesi u justifikua se librat ishin për bibliotekën e Universitetit “Eqerem Çabej”.

Librat me përmbajtje anti-shqiptare i janë dërguar Prokurorisë së Gjirokastrës, ndërsa Barka dhe bashkëshortja e tij janë lënë të lirë.

Panajot Barka njihet dhe për qëndrimin e tij pro grek, i cili ka mbështetur me këmbëngulje pretendimet greke për Vorio-Epirin. Po ashtu ai është dhe një nga njerëzit i cili është shprehur se pretendimet greke për zgjerim gjeografik në territorin shqiptar janë të drejta.

Protesta – Jep dorëheqjen kreu i FRESSH? – Ja çfarë shkruan Eljo Hysko

TIRANE – Në një kohë kur protesta e studentëve ka hyrë në ditën e 12 të saj, thuhet se Eljo Hysko ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të FRESSH.

Ky fakt është bërë i ditur nga vet Hysko, përmes një postimi në ‘Facebook’. Ai theksoi se ky veprim vjen pas lajmeve që qarkulluan në media. Në rrjetet sociale qarkulloi lajmi se ai udhëzonte të rinjtë socialistë që të komentonin pro dialog, gjatë deklaratës së kryeministrit Edi Rama drejtuar studentëve.

Por vetëm pak më vonë Hysko ka fshirë postimin e tij në ‘Facebook’, ndërsa nuk dihet ende nëse ai ka dhënë dorëheqje nga ky post.

Kreu i PD: Rama rrëzohet me votë jo me dhunë

Në Shqipëri Partia Demokratike mblodhi sot kuvendin e saj për të zgjedhur Këshillin e ri Kombëtar. Në fjalën e tij kryetari Lulzim Basha foli për nevojën e një modeli të ri qeverisje duke theksuar se partia e tij nuk kërkon rrëzimin me dhunë të kundërshtarit, dhe se ajo di të jetë në pushtet vetëm përmes votës. Ai bëri thirrje kritikëve të tij brenda partisë që të kontribuojnë, por kontribut tha ai nuk do të thotë të kesh post.

Fjala kryesore e Kuvendit të sotëm të Partisë Demokratike, i thirrur për të votuar anëtarët e Këshillit të ri Kombëtar, ishte ajo e kryetarit Basha. Ajo ishte një vlerësim i zhvilimeve brenda Partisë, e cila zhvilloi javët e fundit zgjedhjet për drejtuesit e saj lokal, renditja e sfidave dhe objektivave të forcës kryesore të opozitës, por dhe një pasqyrë e errët e situatës, në të cilën, sipas zotit Basha, ndodhet aktualisht vendi dhe qeverisja e tij.

Ai tha se opozita mbështet të gjitha protestat për mbrojtjen e të drejtave, lirive të njerëzve dhe për mbajtjen e qeverisë përgjegjëse, por kundërshtoi zërat që sipas tij vijnë si nga brenda partisë ashtu dhe nga mediat për rrëzimin e qeverisë më dhunë. “Por PD nuk do të vijë kurrë në pushtet mbi kufoma. PD nuk do të vijë kurrë në pushtet me mjet tjetër përveçse me zgjedhje. Demokratët nuk e duan pushtetin duke shkaktuar drama dhe kosto shoqërore, duke nxitur përçarjen e përplasje mes shqiptarësh. Jeta dhe mirëqenia e çdo shqiptari është më e shtrenjtë se çdo karrike e tepsi”, u shpreh kryetari demokrat..

Ai i mëshoi dhe një herë kësaj ideje, ndërsa foli për nevojën e një modeli të ri qeverisës që të rikthejë besimin te njerëzit: “Sot beteja jonë duhet jo thjesht për të larguar Edi Ramën dhe regjimin e tij shkatërrues nga pushteti, por për të zhdukur bashkë me të edhe këtë sistem të ndryshkur në qeverisje, në politikë dhe në ekonomi. Kjo gjë nuk arrihet me dhunë, por me mjete demokratike. Kjo gjë nuk arrihet me forcë, por me vote”.

Që pas humbjes së zgjedhjeve të 2017 dhe rikonfirmimit në krye të Partisë Demokratike, zoti Basha është gjendur shpesh në qendër të kritikave të forta prej disa nga emrat e njohur të kësaj partie. Për të gjithë ai kishte një thirrje: “Kushdo që dëshiron të jetë pjesë e PD-së dhe kushdo që do të kontribojë, ka vendin e vet brenda PD-së. Por kontribut nuk do të thotë të kesh post, dhe aq më pak një post të përjetshëm në PD apo në pushtet. Kontribut do të thotë të punosh dhe mbeshtetësh misionin dhe veprimtarinë e PD-së. Në qeverisje dhe në opozitë, kur je anëtar i thjeshtë apo drejtues i lartë”.

Disa prej kritikëve kryesorë të tij megjithatë, nuk janë në listën e kandidatëve për në Këshillin Kombëtar, ndërsa disa të tjerë u tërhoqën para votimit të sotëm.

Pas zgjedhjes së Këshillit Kombëtar, i hapet rruga zgjedhjeve të drejtuesve të tjerë të lartë së bashku me kryesinë e re.