VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

“Vorio Epiri, grek”, parulla nacionaliste në ceremoninë e Kacifas

By | November 8, 2018

Komentet

VIDEO-FOTO/ Mbyllet protesta te “Unaza e Re”: Nesër në orën 5 do jemi më shumë

“Nesër do jemi më shumë, bashkimi bën fuqinë”. Me këto thirrje është mbyllur protesta e banorëve në zonën e “Unazës së Re” në kryeqytet.

Një nga organizatoret e protestës, përmes megafonit, njoftoi vijimin e protestës ditën e nesërme në orën 17, në të njëjtin vend.

***

Dita e 16-të e protestës te “Unaza e Re”, banorët përplasen me policinë

Është shoqëruar me tensione dhe përplasje fizike me policinë, protesta e banorëve të zonës së “Unazës së Re” në kryeqytet.

Në ditën e 16 të protestës së tyre, banorët shprehen se do të mbrojnë shtëpitë e tyre, të cilat parashikohen të prishen për t’i hapur rrugë projektit të Unazës së Madhe.

Banorët kanë hequr rrethimin në hyrje të Unazës së Re, por policia nuk i lejoi të bllokojnë sheshin. Tensionimi i situatës ka ardhur pas pretendimeve se disa banorë janë shoqëruar në komisariatin e policisë. Pas disa minutave, situata është normalizuar por banorët shprehen se nuk do të dorëzohen. FNSH ka marrë në ruajtje kantierin e Unazës se Re duke krijuar një gardh.

Me thirrje kundër qeverisë dhe kryetarit të bashkisë Erion Veliaj kanë kërkuar dëmshpërblim 100% të pronave të tyre. Deputetë të opozitës ndodhen sërish pranë protestuesve.

“Shtëpitë tona janë me gjak”, kanë thirrur banorët. “O Erion o legen, prite popullin se po vjen”, “Erion Veliaj këtu vendosim ne”, “Edi Rama o legen, shtëpitë tona nuk i shemb”, “Poshtë qeveria e korruptuar” kanë qenë disa nga parullat e banorëve në protestë.

Një banore e zonës në protestë tha se sot tek ta ka shkuar një polic rrugor dhe iu ka kërkuar të largonin mjetet.

Ajo deklaroi se askush nuk ka shkuar për të biseduar me ta dhe se do të vazhdojnë protestat.

“Ka ardhur një polic i rrugores dhe më tha hiq makinën se nga nesër do jetë kantier ndërtimi. Jam vetë prezent tek videoja ku është Rama. kam qenë tek rreshti i tretë kur ai vinte dhe mblidhej. Thoshte se shtëpitë nuk prishen se janë ndërtuar me gjak por do legalizohen. Mu thaftë dora se kam qenë kryetare e organizatës. kemi 16 ditë në rrugë. në vend të rri me fëmijët e të merrem me mësime e jam këtu. Është mashtrim thirrja e ARRSH. Unë nuk i njoh 900 familje por çfarë kam rotondo dhe pjesa e Lanës i njoh sepse jam rritur. Askush nuk i ka takuar e nuk i ka kërkuar. Ku janë këta njerëz që do takohen me ne. Nëse do na presin do shkojmë sepse është problemi ynë që duhet t’i japim zgjidhje. Është folur qëkur që do bëhen pallate por jo që do hidhen në rrugë banorët. Ajo tokë është blerë nuk është zaptuar”, deklaroi banorja.

VIDEO/ Meta vizitë në fshatin Mexhitli të Manastirit: Shteti shqiptar do qëndrojë gjithmonë krah jush

Presidenti Ilir Meta ka vizituar sot fshatin Mexhitli të Manastirit, i cili është një nga fshatrat me shumicë shqiptare në Maqedoni.

Presidenti Meta është pritet nga autoritetet vendore dhe nga dhjetëra banorë, pasi kjo është vizita e parë e një Presidenti shqiptar.

Banorët kanë shprehur falënderimet e tyre për këtë vizitë, dhe për kujdesin që Meta tregon për shqiptarët në Maqedoni.

 

“Ju dhe të gjithë shqiptarët në Maqedoni kurrë nuk do të jeni vetëm. Shteti shqiptar do të qendrojë gjithmonë pranë jush. Ju jeni krenaria shqiptare e zonës së Manastirit. Ju falenderoj që mbani gjallë e trashëgoni vlerat dhe traditat më të mira të shqiptarëve.  Kruja, Vlora, Prizereni e Manastiri jane qytetet me te rëndësishme për ne shqiptaret”, u shpreh Meta.

Ndërkohë në një postim në Facebook, teksa tregon disa foto nga takimi kreu i shteti shkruan: Nder dhe privilegj i veçantë të takohesha sot me vëllezërit tanë të fshatit Mexhitlije në Manastir, aty ku buron uji i thartë Peristerka dhe ku shqiptarët jetojnë prej shekujsh në trojet e tyre etnike.

(Video) Super Kosova, shkatërron Maltën me një breshëri golash

Kosova ka bërë një paraqitje të jashtëzakonshme në udhëtim te Malta në kuadër të Ligës së Kombeve, për ta mbajtur kreun e tabelës në Grupin 3.

Rezultati përfundimtar i takimit të sotëm ishte 0-5.

Golin e parë e shënoi Vedat Muriqi në minutën e 15 pas asistimit nga Milot Rashica. Ky ishte edhe rezultati i pjesës së parë.

Në pjesën e dytë Kosova ishte edhe më efikase, duke shënuar katër herë.

Në minutën e 70 Benjamin Kololli shënoi gol të bukur, duke e paraboluar portierin kundërshtar.

Për dy minuta shënoi dy herë Donis Avdijaj, pas asistimit nga Muriqi e Rashica. E ky i fundit shënoi golin e fundit të takimit në minutën e 80, me një goditje të bukur jashtë zonës së rreptësisë.

Në Grupin 3 Kosova është lider me 11 pikë, kurse Malta në vendin e fundit ka 2 pikë.

Raportimi live:

93′ Ka përfunduar gjithçka. Kosova ka shënuar një fitore të madhe ndaj Maltës, me rezultat 0-5.

90′ Na ndajnë edhe 3 minuta të shtesës nga fitorja e madhe.

88′ Kosova ka shënuar tjetër gol të shpejtë ndaj Maltës për ta çuar epërsinë në 0-5, kësaj radhe nga Milot Rashica.

85′ Në një aksion të vendasve, është gardiani i portës Samir Ujkani i cili nuk lejon për befasi.

80′ Edhe një herë talenti Avdiaj, dhe Kosova po e shpartallon Maltën, rezultati 0-4.

78′ Pas një pasimi nga sulmuesi Muriqi, përball portës i vetëm gjendet talenti Avdiaj i cili nuk gabon dhe dërgon rezultatin në 0-3.

75′. Kanë mbetur edhe 15 minuta lojë dhe Kosova vazhdon të luaj në mënyrë fantastike.

70′ Kosova ka gjetur golin e dytë. Kololli ka shënuar supergol.

65′ Benjamin Kololli pas një vrapimi të bukur harkoi në zonë, por nuk gjeti asnjë nga bashkëlojtarët e tij.

51′ Tjetër mundësi e super-sulmuesit Vedat Muriqi, i cili me një dalje rrezikoi vendasit.

46′ Fillon pjesa e dytë, përsëri dominojnë të tanët.

45′ Mbyllet pjesa e parë.

40′ Berisha shumë afër të shënonte. Goditjen e tij e largon portieri.

36′ Muriqi nuk arrinë ta godas topin që mund ta dyfishonte epërsinë.

32′ Lojë e ashpër nga skuadra e Maltës.

23′ Kosova gjithnjë e më e rrezikshme. Shumë raste për golin e dytë.

15′ GOOL!  Vedat Muriqi dërgoni Kosovën në Epërsi.

7′ “Duam fitore, duam fitore”, dëgjohen thirrjet e “Dardanëve” nga tribunat.

3′ Vedat Muriqi shumë afër golit me një goditje me kokë.

1′ Fillon ndeshja, dhjetra tifozë të Kosovës gjenden në stadium.

Formacionet

Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Maltë – Kosovë.

Kjo ndeshje do të jetë e vlefshme për xhiron e pestë ta fazës së grupeve në Ligën e Kombeve, përkatësisht në grupin e 4 të ligës D.

Dardanët në këtë takim futen si lider të grupit dhe synojnë fitoren për të prekur me një këmbë në fazën tjetër.

Malta në anën tjetër veçse është pa gjasa për të kaluar në fazën tjetër./BS

Tension te Bashkia, banorët mbyllin protestën: Ja kur rikthehemi (videot)

Klodjana Haxhiaj

Protesta e banorëve të Unazës së Re hyri sot në ditën e 12. Ata u zhvendosën përpara godinës së Bashkisë së Tiranës, ku i bëjnë thirrje kryetarit Erion Veliaj, të tërheqë vendimin.

Pas rreth 1 ore proteste, zona para Bashkisë i ngjan një sheshi pas “lufte” ku shihen tymuese, copëza shashkash dhe vezë.

Situata përshkallëzoi pasi banorët hodhën tymuese, vezë e shashka drejt Bashkisë. Turma i është afruar kordonit të policisë duke tentuar ta çajnë atë dhe të futen në Bashki.

Ndërkohë që jashtë zhvillohet protesta, brenda godinës zhvillohej normalisht mbledhja e Këshillit Bashkiak.

Rreth 200 banorë me thirrje dhe me një banderolë të madhe ku shkruhet “MASHTRIM” e quajnë korruptiv projektin që do u prishë shtëpiat e bizneset tek zona e Astirit.

Gazetari Erjon Skëndaj raporton për BalkanWeb  se “tek Bashkia pati një numër të shtuar të policisë, policia e rendit, policia bashkiake dhe Forcat Shqiponja”.

Banorët janë shprehur se kanë kërkuar leje për të protestuar, leja i është refuzuar por ata kanë vazhduar me planin e tyre.

Ata kërkojnë dëmshpërblim të plotë për shtëpitë që do prishen, të legalizuara apo jo. Sipas tyre, projekti është korruptiv.

“ Di të them që ne jemi, kryetari i Bashkisë na quajti shpellarë. Nuk e di kur është bërë tirans kryebashkiaku, por ne kemi shumë dokumenta të rregullta. Kam certifikatë pronësie, kam leje legalizimi, kam hipotekë, paguaj taksat. Pse jam shpellar mo zoty kryetar,” u shpreh një prej protestuesve.

Protestat do të vazhdojnë nesër në orën 17:00

(Video) Ish-ministri i Jashtëm Kotzias: Ushtria greke refuzon të njohë kufijtë me Shqipërinë

Një lajm tejet sensacional e alarmues ka lëshuar dje ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias. Sipas ministrit të sapodorëhequr, ushtria greke refuzon që të njohë kufijtë shtetërorë midis Shqipërisë e Greqisë. “Ushtria jonë refuzon që të njohë kufijtë midis Greqisë e Shqipërisë. Ushtria duhet që të bëjë disa veprime me anë të të cilave të shprehet njohja e kufijve prej saj dhe nuk po i bën”, ka deklaruar Kotzias gjatë një interviste të dhënë dje për një radio greke.

Madje Kotzias ka shtuar se ai është i shqetësuar nga rritja e fuqisë së ultra-nacionalistëve duke deklaruar publikisht atë që është një “sekret i njohur” nga shumëkush në Greqi, se në shtetin fqinj ka shumë forca politike që mbështesin idenë e një pretendimi territorial në dëm të Shqipërisë, aneksimin e “Vorio-Epirit”, siç quajnë ata territorin e Shqipërisë së Jugut. “Ka shumë forca në vendin tonë që nuk duan që ne të sanksionojmë juridikisht dhe të themi që ka përfunduar Lufta e Dytë Botërore me Shqipërinë dhe të njohim zyrarisht kufijtë me Shqipërinë. Po hapin tema të vjetra si Vorio-Epiri”, ka deklaruar Kotzias.

Vrasja e Kaçifas nga policia
Ish-ministri i Jashtëm i Greqisë e ka lëshuar një deklaratë të tillë pasi është pyetur nga gazetarët rreth situatës të acaruar kohët e fundit midis Greqisë e Shqipërisë pas vrasjes së minoritarit Konstandison Kaçifas nga policia shqiptare. Kotzias pasi ka shprehur keqardhjen për vdekjen e minoritarit ka theksuar se një rast episodik nuk duhet të ndikojë në marrëdhëniet midis dy shteteve, pasi sipas tij Greqia e ka problemin kryesor nga lindja, duke lënë të nënkuptohet për Turqinë. “Çdo jetë e humbur është një humbje e madhe. Çdo jetë që mund të ishte mbrojtur me një mënyrë tjetër është një fitore e madhe. Nuk duhet që në emër të ngjarjeve negative të drejtohemi në ashpërsimin e marrëdhënieve dypalëshe me fqinjët. Kjo sepse problemi ynë nuk janë as Shqipëria, as FYROM dhe as Bullgaria, problemi ynë është nga lindja, të mos shpërqendrohemi”, u shpreh Kotzias.

Një pjesë e politikës do ende gjendjen e luftës
Ish-ministri është shprehur i shqetësuar edhe për ndikimin që kanë forcat ekstremiste nacionaliste në Greqi. Kotzias ka folur hapur duke treguar se ka ende shumë faktorë politikë dhe në përgjithësi në shoqëri në Greqi që kanë rivendikime territorialë ndaj Shqipërisë, duke refuzuar të njohin traktatet ndërkombëtare. “Ka shumë forca në vendin tonë që nuk duan që ne të sanksionojmë juridikisht dhe të themi që ka përfunduar Lufta e Dytë Botërore me Shqipërinë dhe të njohim zyrarisht kufijtë me Shqipërinë”, tha Kotzias.

Shpërthimi i ultra-nacionalizmit dhe minoriteti
Duke dashur që të arsyetoj më shumë rreth këtij fenomeni të rritjes së frymës ultra-nacionaliste në Greqi, Kotzias ka bërë një panoramë të asaj që po ndodh aktualisht në shtetin fqinj. “Besoj se nuk na kupton asnjë në Europë nëse vazhdojmë me këtë lloj sjellje. Po, ka shumë gabime që janë bërë nga të dyja palët, por është tjetër gjë provokimet dhe veprimet e pamenduara dhe tjetër gjë një politikë e jashtme me qetësi dhe me qartësi.

Kam frikë se me klimën që mbizotëron dhe ato që po dëgjojmë në këto ditë po kthehemi disa vite pas dhe shpresoj që dy qeveritë ka kuptojnë këtë gjë dhe të frenojnë nacionalizmat. Por mua më shqetëson pala jonë. Po dëgjojmë thirrje “t’i bombardojmë” “të hyjmë brenda tokës së tyre”, “t’i bëjmë këtë dhe atë”, këto gjëra janë kundër kulturës sonë, të qytetërimit tonë europian e kulturor. Lexoj disa që po hapin tema si Vorio-Epiri. Shumica e grekëve kanë ikur nga ajo zonë tashmë. Ne kemi siguruar për minoritetin tonë në atë zonë të drejtat të plota. Nuk bëhet politika e jashtme me britma e thirrje nacionaliste, nuk bëhet kështu”, u shpreh ish-ministri grek.

Pretendimet territoriale ndaj Shqipërisë dhe ushtria
Pas kësaj panorame Kotzias lëshon “bombën”: “Ushtria jonë refuzon që të njohë kufijtë midis Greqisë e Shqipërisë”. Kjo fjali ka shokuar edhe gazetarin grek që drejtonte emisionin i cili e ka pyetur se si ka mundësi që kjo të ndodhë, pasi është diçka shumë e rëndë. Ish-ministri ka këmbëngulur në deklaratën e tij duke e sqaruar edhe më tej. “Ka shumë forca në vendin tonë që po hapin tema të vjetra si Vorio-Epiri. Nuk njohin Traktatin e Firences të 1925, Traktatin e Parisit të 1926, si dhe marrëveshjen e Helsinkit, por shohin drejt Traktatit të Korfuzit 1913-14, që nuk ka më asnjë fuqi juridike. Duhet të kujtojmë se ky Traktat parashikonte autonominë e Vorio-Epirit, por nuk ka më asnjë fuqi juridike. Lexoni me vëmendje gazetat e shkrimet e tyre aty të çojnë tek Traktati i Korfuzit dhe autonomia e Vorio-Epirit, theksoi Kotzias, i cili më pas edhe ka ironizuar ultra-nacionalistët. “Janë deklarata pas asnjë logjikë të shëndoshë. Edhe Aleksandi i Madh arriti deri në Indi, por çfarë të them unë tani që nuk jam patriot i mirë se nuk them që India i takon Greqisë?!” u shpreh me ironi Kotzias.

Kur gazetari ka këmbëngulur për deklaratën e mosbindjes së ushtrisë nëse është përgjegjësi e drejtimit ushtarak apo atij politik të Ministrisë së Mbrojtjes, Kotzias ka dekalruar se këtë ai do ta sqarojë pas disa ditësh në parlamentin grek, por ka dhënë disa detaje si ushtria nuk bindet dhe nuk e njeh kufirin tokësor mes Shqipërisë e Greqisë. “Po, ushtria jonë refuzon që të njohë kufijtë midis Greqisë e Shqipërisë. Ushtria duhet që të bëjë disa veprime me anë të të cilave të shprehet njohja e kufijve prej saj dhe nuk po i bën. Se e kujt është përgjegjësia atë do ta shikojmë pas disa ditësh në parlament”, ka deklaruar ish-ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias.

Kotzias u dorëhoq para pak javësh nga posti i tij pas një përplasje të fortë që pati me ministrin e Mbrojtjes, Panos Kammenos, i cili është njëkohësisht edhe aleati bashkëqeverisës i kryeministrit Tsipras, si kryetar i partisë të djathtë ANEL. Kotzias e Kammenos tashmë janë armiq edhe publikisht dhe duket se nga kjo përplasje e fort ish-ministri i Jashtëm ka nxjerrë në pah një të vërtetë shumë shqetësuese për Shqipërinë. Forcat ultra-nacionaliste greke po rrisin shumë ndikimin e tyre në shtetin fqinj, madje edhe në disa sektore jetike si ushtria.

Aktualisht midis dy vendeve ende po vazhdojnë bisedimet për një marrëveshje të re, të cilat ishin në rrugë të mbarë, por u ngadalësuan për shkak të mosdakordësisë për Pakton Detar dhe refuzimin kategorik të palës greke për diskutimin e çështjes “Çame”. Tani pas ngjarjeve të fundit me vrasjen e Kaçifas dhe rritjes së frymës ultra-nacionaliste në Greqi, duke se këto bisedime janë kthyer shumë më pas, pavarësisht se zyrtarisht vetë qeveria aktuale greke ka mbajtur në qëndrim të moderuar./ gazeta Shqiptarja.com

d.ba.

Përmbushet amaneti, eshtrat e Mid’hat Frashërit prehen në Atdhe (video)

TIRANE

Personaliteti i shquar i kulturës dhe letrave shqipe, Mid’hat Frashëri nga sot do të prehet në Atdhe. Pas mbërritjes së eshtrave nga SHBA si dhe homazheve në Akademinë e Shkencave, eshtrat e tij janë varrosur pranë vëllezërve Frashëri tek Liqeni Artificial, pasi ai ishte nip i frashërllinjve të mëdhenj, Samiut dhe Naimit.

Për kthimin e eshtrave nga SHBA për në vendlindje të firmëtarit të pavarësisë dhe kryetarit të Kongresit të Manastirit, Këshilli i Ministrave akordoi fondin prej 3,239,400 lekë, për organizimin e procedurave të nevojshme ndërshtetërore.

Në një prononcim për gazetarin Erjon Skëndaj,  Kryetari  i Partisë Balli Kombëtar Demokrat Artur Roshi tha se Mid’had Frashëri bashkoi kombin nga ana kulturore. Sipas tij sistemi diktatorial deformoi të vërteten për Mid’had Frashërin.

“ Ky veprim i qeverisë është një ndjesë nga të gjitha qeveritë. Njeriu nuk mund të jetë edhe bashkëpunëtor edhe ta luftojë kundërshtarin. Sistemi diktatorial deformoi jetën kulturore, historinë dhe deformoi edhe të vërteten për kundërshtarin e sistemit, siç ishte Midhad Frashëri. Ne do punojmë për të lancuar profilin e tij të lartë. Mid’hadi bashkoi Kombin nga ana kulturore.  Mid’had Frashëri dha firmën për njehsimin e gjuhës shqiptare. Jemi në një ditë që shpresojmë që shqiptarët do ta marrin vesh profilin e vërtetë të profilit të Mid’had Frashërit”- tha Roshi.

Artur Roshi
Artur Roshi
46115173 263088607888224 3470630864214294528 N
46115173 263088607888224 3470630864214294528 N

Kush ishte Mid’hat Frashëri, i njohur si Lumo Skëndo:

Mid’hat Frashëri i biri i rilindasit të shquar Abdyl Frashëri, lindi më 25 mars 1880 në Janinë. Ai njihet edhe me pseudonimet Lumo Skëndo dhe Mali Kokojka. Mid’hati e njohu shumë pak të atin e tij, ngaqë Abdyli vdiq i ri në burg. U rrit në kujdestarinë e xhaxhallarëve, rilindësve të shquar Sami dhe Naim Frashëri. Duke qëndruar pranë tyre, kreu edukimin e plotë akademik në Stamboll. Patriot, njeri i ditur, Mid’hat Frashëri ka mbajtur në zemër amanetin e të atit Abdyl Frashëri, i cili gjatë qëndrimit në burg, u vendos të ekzekutohej nga xhonturqit. Kur u pyetën Abdylin nëse dëshironte të thoshte diçka, ai është përgjigjur: “Po, unë kam një djalë të vogël. I thoni atij se në qoftë se dëshiron të ketë bekimin tim, duhet të vazhdojë punën që unë nisa, por mjerisht nuk e çova deri në fund dhe të sillet kështu siç po sillem unë”. Deri në vitin 1905, Mid’hati punoi në administratën turke dhe më pas kaloi në Selanik, në administratën shtetërore, i emëruar drejtor për punë politike të vilajetit të Selanikut. Filloi të aktivizohet në politikën shqiptare që në fund të shekullit XIX dhe u bë një nga figurat më të spikatura në politikën shqiptare. Mid’hat Frashëri ka qenë pjesëtar i klubit të Selanikut në Manastir, ku takoheshin patriotët shqiptarë. “Pati një rol të ndjeshëm në ruajtjen e kompaktësisë së klubit “Bashkimi” të Manastirit, pas mosmarrëveshjeve ndërmjet gegëve (në pjesën më të madhe dibranë) dhe toskëve, të cilën e ka zgjidhur duke shkuar në Manastir, më 20 shtator 1908, duke shkrirë kryesinë e mëparshme, të cilën e zëvendësoi me Rexhep Hoxhën prej Kallkandelene (Tetovë), zgjedhur kryetar, ish-kryetari Fehmi bej Zavalani kaloi zv/kryetar, ish-zv/kryetari Gjergj Qiriazi u zgjodh anëtar dhe kryesia u përbë nga pesë gegë e pesë toskë.”, rrëfen studiuesi Uran Butka. Gjithashtu ai nisi të merrej me krijimtari letrare që prej vitit 1897 dhe filloi të botonte “Kalendarin Kombiar”, të cilin e botoi pa ndërprerje deri në vitin 1928. Më 1901, botoi biografinë e parë kushtuar Naim Frashërit. Në botimet e ndryshme ai përdori edhe pseudonimin Ismail Malosmani.

Auto 01mf1533110388
Auto 01mf1533110388

Në korrik 1908 Mid’hat Frashëri themeloi gazetën “Liria” në Selanik, në vitet 1897-1928, botoi revistën “Kalendari Kombiar”, më 1909 themeloi revistën “Dituria”, në Selanik, pastaj në Kostancë dhe më vonë në Tiranë. Më 1908, mori pjesë dhe u zgjodh kryetar i Kongresit të Manastirit dhe nënkryetar i Komisionit të Alfabetit. Më 1909, 2-8.09, mori pjesë në Kongresin Kombëtar të Elbasanit. Mori pjesë në Kuvendin Kombëtar të Vlorës më 28 nëntor 1912 si delegat i Përmetit, Elbasanit dhe Pejës dhe nënshkroi Aktin e Shpalljes së Pavarësisë.

Në qeverinë e Ismail Qemalit u emërua Ministër i Punëve Botore. Në kabinetet e Turhan Pashë Përmetit, në vitet 28.05.1914 – 03.09.1914, ishte Ministër i Punëve Botore dhe Post-Telegrafës, ndërsa në vitet 25.12.1918 – 29.01.1920, ishte Ministër pa Portofol. Ishte anëtar i delegacionit shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris, në vitet 1919 – 1920.

Më 1920 përfaqësoi Shqipërinë në Lidhjen e Kombeve, në vitet 1923-1925 ishte ministër fuqiplotë i Shqipërisë në Greqi. Në vitet 1926 – 1939 hapi në Tiranë librarinë “Lumo Skendo”. I përndjekur nga regjimi komunist me akuzën si themelues i organizatës së Ballit Kombëtar, Mid’hat Frahsëri në përfundim të luftës u vendos në Itali e më vonë në Londër, ku krijoi Komitetin “Shqipëria e Lirë”. Mid’hati Frashëri nuk u martua. Varrimin e tij në SHBA e kanë organizuar përmes një ceremonie madhështore patriotët shqiptarë. Në gazetën “Flamuri” shkruhej: “Shqiptarët kanë ardhur nga të gjithë vendet nga ku banonin shqiptarët në mërgim, duke shprehur pikëllimin e madh,për ikjen e djalit të Abdylit njeriut të madh, Mithat Frashërit. Tek trupi i tij kanë bërë roje nderi Shefqet Isaraj,Muho Xhakja,Astrit Sako,Braho Husi,Sulo Male,Hysni Aliko,Hajredin Peshkëpia,Skënder Omari,Iliaz Guri,Luan Dosti. Arkivoli ishte i mbuluar me flamurin kombëtar dhe në sallë ishin 200 veta. Kortezhi për në varrezat “Fernchff”. Arkivoli merret në krahë dhe aty kanë folur Sejfi Protopapa,At Paul e V.Rado.

VIDEO-FOTO/ “Nuk jemi shpellarë, jemi qytetarë”, flakë dhe tym në protestën te Unaza e Re

Banorë të Unazës së Re në kryeqytet kanë nisur një protestë këtë pasdite kundër prishjes së shtëpive të tyre, siç parashikohet në planin për ndërtimin e Unazës së Madhe.

protesta 1

Banorët janë vendosur në zonën e “Unazës së Re”, disa metra nga mbikalimi duke bllokuar të dyja anët e rrugës kryesorë. Ata i vunë flakën edhe gomave të vendosur në mes të rrugës, si dhe dy kazane mbetjesh që ndodhet aty pranë.

protesta

“Poshtë hajdutët; duam shtëpitë tona; dy duar për një kokë, kryeministër ku je fshehur; poshtë diktatura”, ishin disa nga thirrjet në kor, dhe shkrimet në protestat e banorëve, të cilët paralajmëruan vijimin e protestave deri sa problemi që kanë ngritur të marrë zgjidhje.

Revoltë banoret shkrehën edhe ndaj fjalimit të kryebashkiakut të Tiranës Erjon Veliaj, që mbajti më herët gjatë fjalës së sotme në mbledhjen e këshillit bashkiak.

“Nuk jemi shpellarë jemi qytetarë”, “O Erjon o legen, prite popullin se po vjen”, ishin disa nga thirrjet në kor të banorëve.

Untitled

“Një njeri pa nivel, të vij këtu të bëj një dorë muhabet po është burrë”, tha një banor për gazetarët në terren, në përgjigje të deklaratave të kryebashkiakut.

“Me taksat tona bëri dasmën Erjon Veliaj, jo me fiq”, u shpreh një banore.

“Pesë vota i dha familja ime Erjon Veliajt. Shtëpinë nuk e lëshoj deri në vdekje, le të vijë fadroma dhe të më zërë poshtë”, u shpreh një e moshuar.

protesta 3

PD: Banorët dëmshpërblim sipas vlerës së tregut

Të pranishëm në protestë ishin edhe deputetë opozitarë.

vokshi

Klevis Balliu, në një prononcim për gazetarët, u bëri thirrje instancave shtetërore të bisedojnë me banorët dhe ata të marrin kompenson siç u takon për prishjen e banesave të tyre.

BALLIU

“Banorët të marrin të gjithë dëmshpërblim, sipas vlerës së tregut”, apeloi deputetja demokrate. Ajo shtoi se, nisma për prishjen e shtëpive është “e paligjshme dhe antikushtetuese”.

PANORAMA

Urdhri për vrasjen e Ivanoviçit është dhënë nga Beogradi (video)

Vrasja e Oliver Ivanoviçit në Mitrovicë rreth një vit më parë shkaktoi tensione mes Serbisë dhe Kosovës.

Emisioni “Udhëve” i RTK-së, ka siguruar informacione në të cilat thuhet se në bazë të hulumtimit të dëshmitarëve, urdhri për eliminimin e Oliver Ivavonoviçit është dhënë në Beograd.

Konkretisht i gjithë plani për eliminimin e ish-liderit serb të veriut është organizuar nga shërbimet sekrete serbe, përkatësisht shefit të BIA-s.

“Vorio Epiri, grek”, parulla nacionaliste në ceremoninë e Kacifas

Dorjana Bezat  |

GJIROKASTER – Me zë të lartë duke kënduar në kor himnin grek, qytetarët grekë që marrin pjesë sot në ceremoninë mortore të Kostancinos Kacifas kanë provokuar dhe me parulla nacionaliste.

“Kacifa jeton, ti na drejton”, “Vorio Epiri është grek”, “Maqedonia është Greqi”, këto janë disa nga parullat që brohorasin të pranishmit sot në Bularat, ndërsa ato i kanë vendosur në flamujt grekë.

Dhjetra persona qëndrojnë në qendër të fshatit, ku ndodhi ngjarja e rëndë më 28 tetor, ku pas një shkëmbimi zjarri me policinë shqiptare, humbi jetën minoritari grek.

Trump përplaset me gazetarin e CNN: “Jeni i vrazhdë” (video)

Presidenti Donald Trump pati të mërkurën një përplasje tjetër me korrespondentin e rrjetit CNN Jim Acosta, të cilin e quajti “njeri i vrazhdë” kur gazetari u përpoq t’i bënte atij një pyetje.

Gjatë një konference shtypi në Shtëpinë e Bardhë mbi rezultatet e zgjedhjeve të 6 nëntorit, Jim Acosta e pyeti presidentin rreth karvanit të emigrantëve nga Amerika Qendrore që duan të kërkojnë azil në SHBA.

Presidenti Trump e ndërpreu menjëherë gazetarin.

Kur presidenti u përpoq t’i jepte fjalën një gazetari tjetër, Acosta refuzoi të lëshonte mikrofonin dhe e pyeti zotin Trump për ngritjen e mundshme të akuzave kundër Presidentit nga Prokurori i Posaçëm Robert Mueller.

Zoti Trump i tha gazetarit të “lëshonte mikrofonin”, por korrespondenti i CNN-it refuzoi.

Më në fund gazetari hoqi dorë nga mikrofoni dhe u ul, por Presidenti filloi ta qortonte atë nga podiumi.

“CNN duhet të ketë turp për faktin që ju punoni për të. Jeni njeri i vrazhdë, i tmerrshëm. Ju nuk duhet të punoni për CNN”, tha zoti Trump.

Presidenti më pas i kërkoi një gazetari tjetër të bënte pyetje, korrespondentit të rrjetit NBC News, Peter Alexander, i cili i doli në mbrotje Acostës.

“Ai është një gazetar i zellshëm që punon shumë si të gjithë ne,” tha Alexander.

“Atëherë po ju them se nuk jam as tifoz i madh i juaji,” tha zoti Trump.

Më pas, gazetari Acosta u ngrit dhe filloi t’i fliste presidentit pa mikrofon. Presidenti u përgjigj: “kur ju raportoni lajme të rreme, gjë që CNN-i e bën shumë, ju jeni armiku i popullit”.

Si u vra Edison Harizaj, miku i Shullazit, në Durrës (video)

Një atentat i mirëfilltë mafioz. Gazeta Shqiptare mëson se 39-vjeçari Edison Harizaj është ekzekutuar me armë zjarri në zonën e plazhit në Durrës.

I plagosur ka mbetur dhe një tjetër person, Genci Caci 33 vjeç, që po udhëronte në automjetin tip Audi A8.

Ndaj makinës së tyre është qëlluar me breshëri automatiku. Po ashtu mësohet se 39-vjeçari Edison Harizaj njihet si mik i Shullazit.

Ndërkohë, në Shën Vlash është gjetur një makinë e djegur, që dyshohet të jetë përdorur në krim.

Njoftimi i policisë

Rreth orës 22:50 ,në lagjen nr. 13, Durrës brenda një mjeti tip “Audi” është gjetur pa shenja jete shtetasi E.H. 39 vjeç, banues në Vlorë dhe i plagosur shtetasi G.C. 33 vjeç, banues në Vlorë, i cili ndodhet në Spitalin Rajonal Durrës nën kujdesin e mjekëve.

Grupi hetimor vijon punën për identifikimin dhe kapjen e autorëve si dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes