VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

VOA – Emërimet në Kushtetuese, Venecia i jep prap të drejtë Metës, betimet vetëm tek Presidenti

By | May 30, 2020
blank

Komentet

blank

Zgjedhjet presidenciale në Francë janë caktuar për në muajin prill të vitit 2022

Paris

Sipas raporteve në media, zgjedhjet e ardhshme presidenciale në Francë është caktuar për t’u mbajtur në muajin prill të vitit 2022, transmeton Anadolu Agency (AA).

‘FranceTVInfo’ raportoi se raundi i parë i zgjedhjeve do të mbahet më 10 prill, ndërsa raundi i dytë më 24 prill.

Presidenti Emmanuel Macron, që u zgjodh më 14 maj të vitit 2017, përfundon mandatin e tij 5-vjeçar më 13 maj. Sipas kodit zgjdhor, zgjedhjet duhet të kryhen para përfundimit të mandatit të presidentit.

Një njoftim zyrtar pritet pas takimit të nesërm të këshillit të ministrave.

Disa sondazhe kanë parashikuar se rezultati i zgjedhjeve do të jetë i ngushtë midis presidentit Macron dhe lideres së ekstremit të djathtë, Marine le Pen, nga partia Mitingu Kombëtar (RN).

Partia e presidentit ‘La Republique en Marche’ (LREM) dhe RN pritet të përplasen në zgjedhjet rajonale në vazhdim. Megjithatë, të dy partitë dolën dobët në raundin e parë, i cili pa abstenim rekord të votuesve të rinj.

Raundi i dytë në 27 qershor është një moment i rëndësishëm për partinë e presidentit Macron, e cila do të vendos tonin për performancën e tij në zgjedhjet presidenciale.

Ndërsa Le Pen ka deklaruar kandidaturën e saj për zgjedhjet presidenciale, Macron akoma nuk ka bërë një njoftim zyrtar.

blank

E djathta ekstreme franceze humb terren në zgjedhjet rajonale

Gjatë votimit në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale franceze (20 qershor 2021)

Lisa Bryant

E djathta ekstreme në rritje e Evropës ka humbur rishtazi terren në proceset zgjedhore, siç u vu re në landin lindor gjerman Saksoni, ku fituan konservatorët e Kancelares Angela Merkel, si dhe në Francë, ku Partia Bashkimi Kombëtar doli më dobët se ç’pritej të dielën, në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale. Siç njofton nga qyteti francez Montbeliard, korrespondentja e Zërit të Amerikës, Lisa Bryant, pjesëmarrja e votuesve vetëm një vit përpara zgjedhjeve presidenciale është në nivelin më të ulët historik.

Marine Le Pen duke votuar

Marine Le Pen duke votuar

Udhëheqësja e së djathtës ekstreme franceze Marine Le Pen shpresonte të festonte këtë javë. Anketimet i ofronin partisë së saj Bashkimi Kombëtar, shansin që të kontrollonte për herë të parë të paktën një nga 13 rajonet e Francës.

Disa i shohin këto zgjedhje si një test për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm, në të cilat zonja Le Pen mund të përballet sërish me kryeministrin Emmanuel Macron.

Por, rezultatet e së dielës i zhgënjyen të dyja palët. Partia e qendrës e zotit Macron pati rezultate të dobëta. Dhe e djathta ekstreme është në avantazh vetëm në rajonin jugor Provence-Alpes-Cote d’Azur, me kandidatin e saj Thierry Mariani.

Presidenti Macron pasi plotëson fletën e tij të votimit

Presidenti Macron pasi plotëson fletën e tij të votimit

“Sfida e tij do të jetë raundi i dytë. Abstenimi do të jetë i lartë dhe pjesëmarrja e votuesve do të përcaktojë fatin e rivalëve të tij. Vazhdon të jetë e komplikuar për Bashkimin Kombëtar që të fitojë përballë kandidatit të së djathtës tradicionale”, thotë Christele Lagier, profesore e shkencave politike në Universitetin Avignon.

Në rajonin lindor Bourgogne-Franche-Compte, kreu rajonal i Bashkimit Kombëtar, Julien Odoul, radhitet pak pas kandidates socialiste në pushtet Marie Guite Dufay. Me një mospjesëmarrje rekord prej dy të tretash në rang vendi, zoti Odoul po u bën thirrje mbështetësve të votojnë në balotazhin e së dielës. Qëndrimi në shtëpi, thotë ai, është një votë për Kryeministrin Macron.

Zoti Odoul kandidon në një rajon kyç industrial dhe njëkohësisht rural, i mirënjohur për prodhimet e verës, lopët dhe djathin.

“Mendoj se shumica e francezëve kuptojnë se Marine Le Pen dhe Bashkimi Kombëtar kishin të drejtë për shumicën e temave. Kishim të drejtë për emigracionin, pasigurinë, islamizmin dhe në nivel lokal për ndasitë dhe mungesën e shërbimeve mjekësore. Sot është plotësuar gjithçka që kemi parashikuar”, thotë zoti Odoul.

Rivalët e tij pretendojnë se Bashkimi Kombëtar po i keqpërdor votuesit, duke bërë fushatë për çështje si kriminaliteti dhe emigracioni, të cilat nuk janë ndër kompetencat e autoriteteve rajonale.

“Po bëjnë fushatë me këtë tematikë për shkak se kemi patur periudha të vështira ekonomike këtu në Montbeliard. Firma Peugeot kishte 42 mijë punëtorë 40 vite më parë. Tani fabrika ka vetëm rreth 5 mijë”, thotë Eric Lancon, deputet i Partisë Socialiste.

Zoti Odoul ka ngjallur debat edhe për arsye të tjera. Në vitin 2019, ai e urdhëroi një grua myslimane të heqë shaminë gjatë një takimi të këshillit rajonal. Disa njoftime më të fundit, të cilat ai i mohon, sugjerojnë se përqeshi rastet e vetëvrasjes së fermerëve.

“Nuk jam dakort me Bashkimin Kombëtar. Nuk do të votoj për ta”, thotë Emilien Debrosse, votues në Montbeliard.

Rezultatet që do të marrë Bashkimi Kombëtar në balotazhin e 27 qershorit do të ndiqen me vëmendje. Megjithatë, rezultatet ndoshta nuk do të ofrojnë detyrimisht një mësim për atë çfarë pritet në zgjedhjet më të rëndësishme kombëtare vitin e ardhshëm.

blank

“Apokalips” në Francë, dita bëhet natë për disa minuta

Një stuhi me intensitet të lartë goditi gjatë të shtunës pasdite veriun e Francës duke e “kthyer” ditën në natë.

Shërbimi kombëtar meteorologjik në Francë, Meteo Francë e cilësoi ditën si më të errëtën e vitit ndërsa retë e zeza mbuluan qiellin.

Të total, u regjistruan më shumë se 44,000 goditje rrufesh.

Reshje të dendura shiu pati në disa zona si në qytetin e Reims, ndërsa Meteo France paralajmëroi kushte të vështira moti në më shumë se 20 zona në Francën veriore dhe lindore.

blank

Gjermania arreston një shtetas rus për spinunazh, asistent i hulumtimeve në një universitet gjerman

Autoritetet e Gjermanisë njoftuan se kanë arrestuar një shtetas rus nën akuzat se ka dërguar informacione të ndjeshme nga një universitet gjerman në Moskë.

I dyshuari u identifikua vetëm si Ilnur N. dhe sipas njoftimit ai këtë veprim e ka bërë në këmbim të një pagese. Zyra e Prokurorit Publik Federal përmes një deklarate më 21 qershor tha se “i dyshuari kishte punuar për një shërbim sekret rus që nga fillimi i tetorit 2020”.

Më 18 qershor forcat e sigurisë e arrestuan dhe e dërguan në paraburgim.
Njoftohet se ai ka punuar si asistent i hulumtimeve në një universitet gjerman, emri i të cilit nuk u bë i ditur. I dyshuari është takuar me një anëtar të një shërbimi sekret rus të paktën tre herë midis tetorit 2020 dhe qershorit 2021. Sipas prokurorëve, në këmbim të një pagese, ai ka dorëzuar informacione në të paktën dy prej këtyre takimeve.

Në pritje të një padie të mundshme, një gjykatës në Gjykatën Federale ka urdhëruar masën e paraburgimit për të dyshuarin.

blank

Euro 2020: Pas ndeshjeve të dyta në grupe – Nga Adriatik R. Dosti, Michigan, SHBA

Italia, Belgjika e Hollanda, tashmë pas fitoreve të dyta në grupe janë tre të kualifikuarat e para të sigurta dhe kanë nisur të mendojnë për kundërshtarin e radhës në 1/16 …

Turqia, Maqedonia e Veriut e Danimarka pothuajse 99% i kanë thënë që tani lamtumirë europianit, pasi janë tre ekipet që pësuan humbjen e dytë

Nga ekipet e mëdha e me emër, rrezikojnë ose me saktë nuk e kanë ende të sigurtë kualifikimin Kroacia, Anglia, Spanja, por edhe Franca, Gjermania e Portugalia, të cilat do të duhet t’i bëjnë mirë llogaritë e tyre, por edhe të të tjerëve në ndeshjet e treta në grupe, ku më së shumti, e për të qenë të sigurt duhet të fitojnë ose minimumi të barazojnë e të mos humbasin, ndryshe Good bye Euro 2020.

Në ndeshjet e dyta në grupe ranë në sy e spikatën forca e grupit tek Italia, dëshira e Uellsit për lojë e rezultat pozitiv, Belgjika që nuk bën pazar me askënd, Hollanda në rritje, Ukraina e këndshme për t’u parë, Anglia e privuar nga fitorja me një nga rivalët e vet historikë, Skocinë, vetëm në sajë të atij topi goditur në mënyre fenomenale me kokë nga Stouns, e që në vend që të ndalej në rrjetë preku shtyllën, Kroacia e plakur, e lodhur e zhgënjyese, Spanja – hija e vetvetes dhe as gjysma e asaj që ka qenë deri dje, Suedia që mund t’i  prishë punë kujtdo, rizgjimi i Gjermanisë, shpirti i  garës tek Hungaria që frenon Kampionët e Botës – Francën dhe Portugalia që këte radhë mundi veten.

blank

Ç’pritet nga ndeshjet e fundit në grupe dhe ç’mund të ndodhë? Kush mund të eliminohet e kush do t’u bashkangjitet Italisë, Hollandës e Belgjikës, e kush do t’u bëjë shoqëri post-europiane Turqisë, Maqedonisë së Veriut e Danimarkës?

Në grupin A – Zvicra mund e duhet ta mundë Turqinë, në mënyrë që të shpresojë për të qenë një nga 4 ekipet e tretë më të mirë që do të mund të kualifikohen, ndërsa ndeshja mes Italisë e Uellsit luhet më shumë për të parën e grupit e për prestigj kombëtar.

Në grupin B – Finlanda do ta ketë tepër të vështirë përballë Belgjikës ndërsa Rusia disi më ndryshe ndaj Danimarkës, tashmë të rënë moralisht, aq më shumë që edhe një barazim është mëse i mjaftueshëm për rusët për të kaluar më tej.

Në grupin C – Kryendeshja është Ukrainë-Austri dhe unë personalisht parashikoj një fitore të skuadrës së Shevçenkos, por vetëm nëse luan siç luajti në pjesën e parë kundër Maqedonisë së Veriut, aq më shumë që ukrainasve iu mjafton edhe barazimi për të qenë ata të kualifikuar. Ndeshja mes Hollandës e Maqedonisë së Veriut ma do mendja se do t’iu vlejë Tulipanëve thjesht për të bërë spektakël.

Në grupin D – Situata është disi e nderlikuar, pasi Anglisë i duhet të mos humbasë ndaj Çekisë, ndryshe nëse fiton Kroacia me Skocinë, llogaritë do të duhet të bëhen ndryshe, por një barazim mes Anglisë e Çekisë zhvleftëson fitoren e kroatëve, të cilët mund të kualifikohen pastaj vetëm nëse hyjnë tek 4 të tretët më të mirë të grupeve. Pak besoj tek ndonjë mrekulli e skocezëve.

Në grupin E – Spanja me vetëm 2 pikë rrezikon së tepërmi, aq më shumë që nuk e shoh të lehtë ndeshjen e saj të radhës kundër Sllovakisë, ndërkohë që Suedia duket disi më e qetë dhe i mjafton edhe barazimi me Poloninë për të qënë ajo e para e grupit. E megjithate, në këte grup gjithçka mund të ngjasë, sepse pyetja shtrohet: A është dakord Levandovski me shokë të ikin kaq shpejt nga europiani?

Në grupin F – Matematikisht të katër ekipet janë në lojë, madje edhe Hungaria me 1 pikë e që do perballet me Gjermaninë, ndërkohë që pritet një ndeshje zjarr mes Francës e Portugalisë. Personalisht, përfshirë edhe opsionin e të tretëve më të mirë në grupe, mendoj që Franca, Gjermania e Portugalia do të mund të kualifikohen për më tej.

blank

Cilët ekipe kualifikoj unë direkt nga grupet e për cilët ekipe mendoj se do jenë në 4-shen e të tretëve më të mirë?

Italinë e Uellsin dhe Zvicren si e treta e grupit. Belgjikën e Rusinë, Hollandën dhe Ukrainën, e ndoshta edhe Austrinë si e treta e grupit. Anglinë e Kroacinë dhe Çekinë si e treta e grupit. Suedinë dhe Spanjën, e ndoshta edhe Poloninë si e treta e grupit. Francën e Gjermaninë dhe Portugalinë, e renditur pas tyre.

Megjithatë, gjithçka mund të ngjasë, pasi parashikimet, jo vetëm të miat, që e njoh mjaft mirë futbollin dhe kam një jetë të tërë me të, por edhe të specialistëve më të mirë të botës, në jo pak raste, e veçmas në evenimente të tilla nuk kanë rezultuar plotësisht ashtu siç kanë thenë ata, sepse futbolli shpesh e përjashton logjikën, traditën e deshirën, e aq më shumë që është një lloj sporti e loje ku në historinë e tij mbi 100 vjeçare të gjitha kanë ngjarë, e aq më shumë që nuk hyn tek shkencat egzakte.

Ju kujtohet viti 1950, kur Kampion i Botës u bë Uruguaji, e Brazili shpërtheu në lot? Po viti 1954, kur Gjermania e panjohur në futbollin botëror deri atëherë, mundi Hungarinë e famshme të Pushkashit me shokë? Po Hollanda e viteve 70, që nuk mundi të fitojë dot asnjë trofe madhor europian e botëror? Po Italia e vitit 1982 që mundi Brazilin më të mirë të të gjitha kohërave? Po Çekosllovakia e Danimarka, kampione të Europës në 1976 dhe 1992 ju kujtohen? Po Greqia kampione e Europës në 2004 etj. etj.?

E pra, ndaj futbolli është kaq i bukur!

Shijojeni!

©Adriatik Riza Dosti

blank

Samiti i NATO-s fillon nën masa intensive të sigurisë dhe masave ndaj COVID-19

Bruksel

Liderët e vendeve anëtare të NATO-s, sot mblidhen në selinë e NATO-s nën masa shumë të rrepta të sigurisë dhe nën masa të marra kundër koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Selia e NATO-s në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel pret krerët e 30 qeverive dhe shteteve aleate të cilët do të mblidhen me një axhendë intensive.

Në mesin e temave kryesore të Samitit të NATO-s, janë vendimet rreth udhërrëfyesit që do të drejtojnë në 10 vitet e ardhshme aleancën, koncepti strategjik i NATO-s, rritja e Rusisë dhe Kinës, ndikimi i ndryshimit të klimës mbi sigurinë, kërcënimet kibernetike dhe teknologjitë shkatërruese dhe përfundimi i misionit të NATO-s në Afganistan.

Për takimin me këtë axhendë intensive i cili zhvillohet për herë të parë pas takimit të Samitit të fundit të NATO-s që u mbajt më 3-4 dhjetor 2019 në Britani, kanë ardhur mijëra punonjës dhe gazetarë nga 30 vende. Delegacionet do të zhvillojnë në selinë e NATO-s takime nën masa të rrepta të sigurisë dhe kundër pandemisë.

Për shkak të samitit janë mbyllur shumë rrugë në destinacionin e vajtjes së liderëve për në selinë e NATO-s. Forcat belge të sigurisë kanë marrë masa të gjera të sigurisë edhe në hotelet ku do të akomodohen liderët dhe delegacionet si dhe në zonat përreth selisë së NATO-s. Zyrtarët belgë kanë njoftuar se me këtë qëllim janë mobilizuar të paktën 2 mijë forca sigurie. Po ashtu në kuadër të kësaj janë bërë ndryshime edhe në disa destinacione të transportit publik.

Janë vaksinuar punonjësit e NATO-s

Për samitin në selinë e NATO-s janë rritur edhe masat kundër COVID-19. Nga anëtarët e delegacioneve që do të marrin pjesë në samit dhe takimet në këtë drejtim, është kërkuar që të kryejnë testet e PCR.

Për punonjësit në selinë e NATO-s vaksinimet kanë filluar disa javë më parë. Vaksinat janë siguruar nga Polonia, një prej vendeve anëtare. Rreth 3.500 punonjës në selinë e NATO-s janë vaksinuar që nga muaji mars nga dhjetëra punonjës të shëndetësisë që kanë ardhur nga Polonia për vaksinimin.

Po ashtu për shumë persona që do të jenë prezent në selinë e NATO-s gjatë takimeve është kërkuar të përdorin maska të prodhimit special të tipit FFP2. Në shumë vende në ambientet ku do të mbahen takimet janë vendosur dezinfektues për duart. Në hyrjet e ndërtesave janë vendosur punonjës për matjen e temperaturës.

Numri i gazetarëve të akredituar është i kufizuar

Samtit i NATO-s ndiqet nga rreth 600 gazetarë të ardhur nga shumë vende të botës. Pavarësisht se kjo shifër është më e lartë se në samitet e mëparshme, këtë herë numri i gazetarëve të akredituar është i kufizuar në kuadër të masave për pandeminë.

Për punonjësit e medias është ndarë një vend pas ndërtesës së selisë. Në qendrën e gjerë të medias janë përgatitur hapësira të punës duke pasur kujdes distancimin social.

Nga gazetarët është kërkuar të paraqesin testin PCR me rezultat negativ të kryer jo më shumë se 4 ditë më parë. Është theksuar nuk do të jepen akreditime për ata që nuk kanë test negativ. Për gazetarët është vendosur kushti që të përdorin maskat FFP2 përgjatë kohës që ndodhen në seli gjatë samitit.

blank

Osmani në Atlantic Council: Kosova shkon në dialog vetëm për njohje reciproke

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në një diskutim virtual të organizuar nga organizata amerikane Atlantic Council që merret me çështje të sigurisë ndërkombëtare tha se Kosova do të ulet në dialog me Serbinë për të arritur marrëveshje që përmbyllet me njohje reciproke, raporton Gazeta Express.

Osmani tha se përveç njohjes reciproke, Serbia duhet të hap arkivat e saj për të kthyer të zhdukurit e luftës.

“Në këtë proces, tani do të ketë një takim, Kosova është e përgatitur që të shkojë në bisedime për të arritur një marrëveshje reciproke që ka në qendër të saj njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë. Unë mendoj se do të varet se si do të sillet Serbia në dialog,  dhe se çfarë mendon me të vërtetë për anëtarësimin e e saj në BE- teksa bashkëpunon ushtarakisht dhe ekonomikisht me Rusinë.  Unë si presidente e Kosovës, mendoj se vlerat multi-etnike janë duke u implementuar në të gjitha sferat në vend dhe jam krenare për këtë. Është koha që Serbia të vendosë se çfarë dëshiron, Kosova gjithmonë ka shfaqur konstruktivitet dhe kemi shtrirë dorën e bashkëpunimit. Ne jemi ulur në tavolinën e bisedimeve edhe pse Serbia nuk ka kërkuar asnjëherë falje. Ne kemi qenë gjithmonë fqinj i mirë”, tha Osmani.

Ajo foli edhe për prioritetet e Kosovës siç janë anëtarësimi në Interpol dhe NATO.

“Anëtarësimi i Kosovës në Interpol është një nga prioritetet më të rëndësishme për të luftuar krimin e organizuar që tejkalon përmasat lokale”, tha Osmani, duke shtuar se është e rëndësishme që të punohet me anëtarët e NATO-s për t’i bindur se anëtarësimi i Kosovës është tejet i rëndësishëm për rajonin.

“Për të punuar individualisht me anëtarët e NATO-s për t’i bindur se pse anëtarësimi i Kosovës në NATO është i rëndësishëm për sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. FSK-ja që është ushtria jonë është duke u bërë shumë më profesionale me mbështetjen e NATO-s dhe totalisht me standarde të NATO-s. FSK tani së fundi ka marrë pjesë në ushtrimin e NATO-s “Defender Europe 21””, ka thënë presidentja Osmani.

blank

VIDEO- U afrua për ta takuar, Presidenti i Francës qëllohet me shuplakë në fytyrë, arrestohen dy persona

FRANCA

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është qëlluar me shuplakë në fytyrë. Ai u afrua për të takuar mbështetësit, por befas një prej tyre i dha shuplakën e papritur Presidentit.

Dy persona janë arrestuar deri më tani në Drome, rajoni juglindor të Francës. Menjëherë forcat e sigursë ndërhynë dhe e vunë poshtë autorin që qëlloi Macronin. Nuk dihet kush është personi tjetër i arrestuar.

Nga video dallohet se autori i incidentit është një djalë me bluzë jeshile, maskë dhe syze. ”Poshtë Makronizmi”, dëgjohet të thuhet në sfond.

blank

CDU e Merkelit shënon fitore të madhe para zgjedhjeve kombëtare

RFE/RL

Unioni Demokristian (CDU) i kancelares gjermane, Angela Merkel ka shënuar fitore më të madhe se sa ishte parashikuar në zgjedhjet rajonale të 6 qershorit, duke i dhënë partisë konservatore një shtytje për zgjedhjet federale të muajit shtator.

Kjo parti ka siguruar 37.1 për qind të votave në landin Saxony-Anhalt, çka përfaqëson rritje substanciale të rezultatit për këtë parti, në krahasim me zgjedhjet e vitit 2016, sipas rezultateve preliminare.

Fitorja e CDU-së në këtë land konsiderohet nxitje për Armin Laschet, kandidatin e partisë për kanclear, i cili ka pasur vështirësi të rrisë popullaritetin e tij, prej kur është zgjedhur në muajin prill si kandidat për fushatën zgjedhore.

Laschet synon të zëvendësojë Merkelin dhe të bëhet kancelar gjerman për herë të parë në 16 vjet.

Merkel ka thënë se do të heqë dorë nga pushteti pas zgjedhjeve të 26 shtatorit.

Kryetari i landit Saxony-Anhalt, Reiner Haseloff, u është bashkuar liderëve të CDU-së që kanë pretenduar se fitorja e kësaj partie shënon fillim të mbarë për zgjedhjet e shtatorit.

Rezultati i këtyre zgjedhjeve po ashtu ka treguar rënie të mbështetjes për Alternativën për Gjermaninë (AfD), me 20.8 për qind, ndonëse do të vazhdojë të jetë blloku i dytë më i madh në parlamentin e ri.

Rezultati ka “dërguar mesazh të qartë për botën e jashtme”, rreth rolit të së djathtës ekstreme në jetën politike të Gjermanisë, ka thënë Haseloff për transmetuesin ARD.

Mirëpo, rezultati i AfD-së tregon edhe njëherë se lindja e Gjermanisë është bastion i kësaj partie. Mbështetja prej 20.8 për qind është më shumë se dyfish përkrahje, në krahasim me parashikimet për këtë parti në zgjedhjet kombëtare.

Të gjitha partitë tjera në Saxony-Anhalt kanë hedhur poshtë mundësinë e bashkëpunimit me AfD-në, e cila ka tentuar të kthejë në pikë të fushatës, izolimet e ashpra për luftim të pandemisë.

Mirëpo ulja e rasteve të infektimit dhe rritja e shkallës së vaksinimit duket se i ka ndihmuar CDU-së.

Partia e Gjelbër, e cila ka ngecur në pjesën lindore të vendit, në krahasim me mbështetjen në zonën perëndimore, ka shënuar rritje modeste në Saxony-Anhalt, përkatësisht nga 5.3 në 5.9 për qind.

Sfiduesja më e madhe e partisë së Merkelit për pozitën e kancelares është Annalena Baerbock nga Partia e Gjelbër.

Nëpër sondazhe, përparësia e CDU-së ndaj Partisë së Gjelbër, ka rënë nga dy shifra – sa ka qenë në fillim të vitit – në rreth 2 për qind në fillim të qershorit.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Francë, nderim për të rënët në Betejën e Normandisë në qershor 1944

Marrë nga Associated Press

Një numër ceremonish u zhvilluan të dielën në brigjet e Normandisë në Francën veriore ku zbarkuan 77 vjet më parë forcat aleate për një betejë vendimtare për Luftën II Botërore.

Për të dytin vit radhazi, ceremonitë ishin të kufizuara për shkak të pandemisë, duke mos lejuar pjesëmarrjen e shumë familjarëve të të rënëve dhe banorëve të zonës që tradicionalisht vijnë për nderime.

Në fshatin Ver-sur-Mer u zhvillua përurimi i një vepre përkujtimore që nderon sakrificën e ushtarëve që luftuan nën komandën brikanike në këtë betejë.

Përmendorja Britanike e Normandisë, siç quhet vepra, mban emrat e mbi 22,000 burrave e grave, kryesisht ushtarë britanikë, që u flijuan në këtë operacion.

Më 6 qershor 1944 më shumë se 150,000 trupa të forcave aleate të transportuara nga 7,000 mjete lundruese zbritën në bregdetin e Normandisë në zona të njohura me emrat e koduar Omaha, Utah, Juno, Sword dhe Gold. Beteja në Normandi ishte vendimtare në çlirimin e Francës nga nazistët, dhe si rrjedhojë edhe në fitoren e forcave aleate në Frontin Perëndimor dhe më pas në kapitullimin e Gjermanisë. VOA

blank

Vizita e Presidentit Biden në Evropë dhe synimet për të forcuar aleancat

VOA

Presidenti Joe Biden pritet të bëjë një turne në Evropë gjatë këtij muaji, në atë që do të jetë udhëtimi i tij i parë jashtë vendit që nga marrja e detyrës.

Në një njoftim të enjten Shtëpia e Bardhë bëri të ditur se zoti Biden, do të takohet me udhëheqës botërorë në Britani, Belgjikë dhe Zvicër gjatë turneut të tij evropian nga data 10 deri në 16 qershor.

Ky udhëtim do të nxjerrë në pah angazhimin e SHBA-së për të rivendosur aleancat tona, për të ringjallur marrëdhëniet transatlantike dhe për të ndërtuar një bashkëpunim të ngushtë me aleatët tanë dhe partnerët e shumëanshëm për të zgjidhur sfidat globale dhe për të garantuar më mirë interesat e Amerikës“, tha në një deklaratë zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

Më 10 qershor Presidenti Biden pritet të takohet me Kryeministrin Britanik Boris Johnson si dhe do të marrë pjesë në samitin e G-7-s që mbahet në datat 11 deri 13 qershor në qarkun Cornwall në Anglinë jugperëndimore.

Zoti Biden do të takohet me Mbretëreshën Elizabeth më 13 qershor përpara se të niset drejt Brukselit në Belgjikë, për samitin e NATO-s që mbahet më 14 qershor. Gjatë samitit ai do të “konfirmojë angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj NATO-s, sigurisë transatlantike dhe mbrojtjes kolektive”, tha zonja Psaki.

Gjatë qëndrimit në Bruksel zoti Biden pritet të takohet gjithashtu me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan “për të diskutuar rreth një game çështjesh bilaterale dhe rajonale” si dhe për të marrë pjesë në Samitin SHBA-BE më 15 qershor. Gjatë këtij samiti pritet të diskutohen ndër të tjera çështje të sigurisë shëndetësore, rimëkëmbjes ekonomike globale si dhe ato të ndryshimeve klimatike.

Presidenti Biden do të takohet gjithashtu me Mbretin e Belgjikës Philippe dhe Kryeministrin Alexander De Croo.

Gjatë udhëtimit të tij evropian Presidenti amerikan Biden do të ndalet edhe në Gjenevë te Zvicrës “ku pritet të zhvillojë një takim me Presidentin rus Vladimir Putin më 16 qershor”, tha zonja Psaki.

Gjithashtu zoti Biden do të takohet me Presidentin zviceran Guy Parmelin dhe ministrin e Jashtëm të këtij vendi Ignazio Cassis.

blank

Deputeti hungarez konfirmon “non-paper”-in e ri: Ky është qëllimi

Deputeti hungarez Andor Deli ka konfirmuar ekzistencën e një tjetër “non-paper”-i të hartuar nga vendet e Grupit të Vishegradit dhe Austrisë, i cili bën thirrje për përfshirjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor në bisedimet mbi të ardhmen e BE-së, transmeton Gazeta Express.

“Nga ky “non-paper” dhe e gjithë iniciativa është absolutisht e qartë se sa e rëndësishme është zgjerimi në Ballkanin Perëndimor për Hungarinë, si dhe për dëshirat e tjera të vendeve të Vishegradit dhe Austrisë”, tha Deli për Tanjug.

Ai deklaron se qëllimi i dokumentit jozyrtar të destinuar për institucionet e BE-së është përfshirja strategjike e vendeve të Ballkanit Perëndimor në proceset që do të ndikojnë në të ardhmen e BE-së, siç është Konferenca për të Ardhmen e Evropës.

“Personalisht, unë mendoj se do të ishte jashtëzakonisht e rëndësishme dhe se do të ishte një mesazh jashtëzakonisht i mirë për qytetarët e rajonit, sepse ashtu si qytetarët e vendeve anëtare të BE-së, ata mund të shprehnin mendimin e tyre dhe do të përfshiheshin aktivisht në krijimin e drejtimit të zhvillimit për të ardhmen e BE-së”, tha Deli.

Burime diplomatike thanë më parë se një dokument jozyrtar i hartuar nga ministrat e jashtëm të Hungarisë, Sllovakisë, Republikës Çeke, Polonisë dhe Austrisë është dërguar në Bruksel, duke përfshirë Komisionin Evropian dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Oliver Varhei.

Ndryshe nga “non-paper”-at ​​e mëparshëm të cilët propozuan ndryshimin e kufijve të rajonit dhe zgjidhjen e çështjeve të hapura, ky dokument mbështet integrimin më të shpejtë dhe më të madh të rajonit në BE.


Send this to a friend