VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Visho Ajazi ja pse dekorohet nga Presidenti Meta

By | December 6, 2017
1 Comments
  • author avatar
    Anonymous 3 months ago Reply

    Nuk dihet a kishte me pas mundesi ekonomike presidenca ,per te stampuar Medalje te arta per hajdudat!
    Po ja bej kete kerkes z.Meta , pasi hajnia eshte sporti me popullor ne 30 vjetet e fundit dhe duhet stimoluar edhe me shume. z.Meta ka dhene nje kontribut te çmuar ne zhvillimin e ketije sporti per te cilen eshte shperblyer ,ne postin me te larte si kryetar shtetit!
    Besoj se Meta duhet te dekoroje shoket e skuadres arritjet ne kete sport!

Komentet

Lobimi rus në PD, flet ish-ambasadori shqiptar në Rusi: Mund të ketë qenë edhe piramidë

Ish-ambasadori i Shqipërisë në Rusi, Shpëtim Çuçko i ftuar në studion e lajmeve të Ora News tha se lobimi rus mund të ketë qenë edhe një mashtrim, në formën e piramidës.

Ai sqaroi se lobimi në Rusi është i ndaluar me ligj dhe kompani private që me interesa të dyshimta lëvizin para fitojnë duke mos dhënë asgjë.

 

Pyetje: Ambasadori i Rusisë në Shqipëri zoti Karpushin ka folur për çështjen e lobimit rus, është një temë e diskutuar gjërësisht sëfundmi, e ka quajtur spekulime, një këndvështrimi juaj për këtë çështje?

Shpëtim Çuçko: Në përgjithësi lobimi është një proces perëndimor, kryesisht amerikan. Aty e kanë të ligjëruar lobimin, jo vetëm brenda për brenda Amerikës por edhe me botën. Në kohën e Sllobodan Millosheviçit një ekip i madh jugosllav shkoi të lobonte në favor dhe kjo gjë ndodhi publikisht. Mesa di unë, e para Rusia e ka të ndaluara me ligj lobimin dhe në rast se kompani private me interesa të dyshimta lëvizin para  andej-këtej kjo nuk do të ishte çudi të ishte edhe një mashtrim. Në kuptimin marrim ca para dhe nuk bëjmë asgjë, pra një lloj piramide ku ai që luan dhe bën lobimin ai fiton duke mos dhënë asgjë, sepse lobimi në këto raste nuk është që duhet me patjetër të japë rezultat. Me jep këto para pastaj të shikojmë se çfarë mund të bëjmë./Oranews

Disa pyetje për Qeverinë me rastin e 5-vjetorit të peticionit për Rrugën e Arbërit – Nga Gëzim Alpion & Grupi i Lobimit

16 000 përkrahës kërkojnë që peticioni të pranohet zyrtarisht nga Kryeministri Edi Rama

18 Mars 2018

Sot është 5-vjetori i peticionit online për Rrugën e Arbërit. Me këtë rast, falenderojmë të gjithë nënshkruesit dhe mediat për përkrahjen e vazhdueshme.

Peticioni filloi para zgjedhjeve parlamentare të vitit 2013, me shpresë se do të rezultonte në një dialog konstruktiv, me Qeverinë e re, për këtë vepër të zvarritur që nga viti 2005. Ne theksuam që në fillim se peticionin do ta mbajmë të hapur deri në përfundimin e rrugës me standarde ndërkombëtare dhe se nuk do të ndikohemi nga asnjë forcë politike.

Premtimet i kemi mbajtur, por Kryeministri Edi Rama refuzoi ta pranonte peticionin formalisht gjatë mandatit të parë. Kohët e fundit, disa anëtarë të Grupit të Lobimit kanë pranuar ftesa nga Kryeministri për tu takuar me të në veprimtari të ndryshme. Ne shpresojmë se, në një kohë të përshtatshme për z. Rama, interesimin personal të të cilit për këtë vepër e vlerësojmë, do të na krijohet mundësia të ndajmë me të mendimet, sugjerimet dhe shqetësimet tona, disa nga të cilat do t’i përmendim më poshtë.

Në vendet demokratike, kur një peticion siguron një numër të caktuar nënshkrimesh, shqyrtohet nga institucionet shtetërore. Në Mbretërinë e Bashkuar, për shembull, një vend me 65.5 milionë banorë, një peticion me 10,000 nënshkrime, merr përgjigje nga qeveria; kur numri i përkrahësve arrin në 100,000, debatohet në Parlament.

Përse në Shqipëri, ku popullsia është më pak se 3 milionë, një peticion me më shumë se 16,000 përkrahës (13,000 online dhe 3,000 në formularë) jo vetëm që nuk përfillet, po edhe përçmohet kaq gjatë nga Qeveria? Çfarë mesazhi i përcjell ky qëndrim nënshkruesve, numri i të cilëve sa vjen e shtohet? Po dibranëve, të cilët, që nga copëtimi i kësaj zone në 1913-tën, kanë njohur vetëm injorim nga qeveritë në të dyja anët e kufirit dhe vazhdojnë të jenë viktima të ‘kolonializmit intra-nacional’, që shfrytëzon çdo pasuri pa bërë asnjë investim të dukshëm? Po bashkëatdhetarëve, në zona të tjera të ‘largëta’ dhe po aq të lëna pas dore? Po intelektualëve, që nëpërmjet një nisme të tillë, po dëshmojnë, edhe pse në mënyre modeste, se nuk janë të shkëputur nga problemet e vendit? Po elitës në diasporë, të cilën kryeministri i radhës e fton në Tiranë, gjoja për të kontribuar në zhvillimin e vendit, por askush, deri tani, nuk duket se ka ngenë të marrë parasysh propozimet e saj konkrete? Dhe mbi të gjitha, po brezit të ri, që për fat të keq, edhe pas afro tre dekadash amullie, synon të largohet nga vendi pasi nocionet ‘demokraci’ dhe ‘shtet i së drejtës’ i janë zvetënuar?

Dikush mund të pyes, përse edhe pas pesë vitesh, ne jemi të gatshëm për të biseduar me qeverinë? Sepse, si intelektualë, ne besojmë në dialog. Është për të ardhur keq që, ky brez politikanësh, duket sikur vepron, vetëm kur përballet me protesta rrugësh.

Ja disa nga çështjet që do të ngremë ne në takimin me Kryeministrin, po qe se na jepet mundësia.

Ne duam sqarime se kush mban përgjegjësi për veprimet e mëparshme arbitrare në lidhje me Rrugën e Arbërit? Përse vazhdoi sharada me kinezet kur ne kishim paralajmëruar që në fillim se, edhe pas hartimit të një ligji të posaçëm nga Parlamenti, dhe nënshkrimit të një kontrate me palën kinez, gjithçka do të dështonte?

Siç thamë në fillim, ne i përshëndesim përpjekjet e Kryeministrit dhe Qeverisë për të siguruar fondet në mënyrë që punimet për ndërtimin e kësaj vepre, që është bërë prej kohësh një tregues i frikshëm dhe i turpshëm i shkallës së ulët të efikasitetit të shtetit, më në fund, të fillojnë. Megjithatë, duhet te jesh naivë të besosh se kjo çështje është e ‘përfunduar’ ngaqë u bë një prezantimi virtual.

Dibranëve u është uruar edhe më parë kjo vepër iluzive. Prandaj, kanë të drejtë të jenë skeptikë për aq kohë sa nuk ka transparencë për fondet, projektin, kur fillojnë, sa do të zgjasin dhe kur do të përfundojnë punimet, për kompetencën teknike të kompanive që do të angazhohen në realizimin e kësaj vepre, për penalitetet me të cilat Qeveria dhe sipërmarrësit do të përballen po qe se ka devijime në projekt, dhe nëse dibranët do të ‘diskriminohen’ përsëri duke ju kërkuar të paguajnë për ‘privilegjin’ për të ardhur në Tiranë.

Po qe se Qeveria nuk është në gjendje të sqarojë publikun për çështjet e mësipërme, nuk ka asnjë garanci se, ajo që ndodhi me rrugën e Kukësit dhe të Elbasanit, ku kostot u shumëfishuan gjatë kohës së ndërtimit dhe punimet u bënë me cilësi të dobët, të mos përsëritet edhe me Rrugën e Arbërit.

Në videoprezantimin e rrugës nga Ministria e Transportit, segmenti aktual ‘Bulqizë-Ura e Çerenecit’, konsiderohet i ndërtuar. Ne konstatojmë se ky segment nuk i përmbush standardet e rrugëve europiane. Prandaj, kërkojmë që Qeveria ta rishikojë këtë segment.

Nëse ky segment është kuti me të cilin do të matet cilësia e punimeve, kjo do të thotë se edhe segmentet e reja do të jenë me cilësi të dobët. Ndërtimi shkel e shko i Rrugës së Arbërit do të jetë një përbuzje tjetër jo vetëm për 200,000 dibranë po edhe për të gjithë taksapaguesit shqiptarë.

Ne shpresojmë që kjo nuk do të ndodhë, dhe se Rruga e Arbërit do të jetë vërtet, siç e ka cilësuar Kryeministri, ‘rruga e parë me standarde europiane’ në Shqipëri.

Kishat e Voskopojës, në listën botërore të objekteve që mund të zhduken

Objektet e kultit postbiznatine në Voskopojë dhe Vithkuq të Korçës janë klasifikuar në mesin e 7 vendndodhjeve me monumente që rrezikojnë të shkatërrohen. Jane 12 kisha që po përballen me degradimin e ndërtesave, afreskeve, por edhe vjedhjeve.

12 objekte kulti të periudhës post bizantine në Voskopojë dhe Vithkuq janë klasifikuar mes 7 vendndodhjeve monument kulture më të rrezikuara në Europë.

Europa Nostra, Organizata Kryesore e Trashëgimisë në Europë në bashkëpunim me Institutin e Bankës Europiane të Investimeve ka klasifikuar kishat e dy zonave si mjaft të rrezikuara duke i renditur ato krah monumenteve të tjera si në Austri, Bullgari, Gjeorgji, Rumani, Greqi, Turqi e Mbretërinë e Bashkuar.

Kreu i Fondacionit E shkuara për të Ardhmen Kliti Kallamata tregon se 12 kishat sot përballen me një spektër të gjerë problematikash duke nisur nga amortizimi struktural, degradimi i afreskeve dhe vjedhjet çka sipas tij ngre domosdoshmërinë e ndërhyrjes

“këto kisha që për ne kanë një vlerë unikale janë në një gjendje jo të mirë, duke parë gjendjen e tyre ne i nominuam për t’i futur në këtë listë, në mënyrë që pas kësaj të fillojmë të hapin programe për restaurimin e tyre. Këto vuajnë pasi nuk ka pasur restaurimi prej vitesh. Është një grup kishash që kanë lidhje me njëra-tjetrën”, u shpreh Kliti Kallamata, kreu i fondacionit “E shkuara për të ardhmen”.

Ky klasifikim duket shpresëdhënës pasi parashikon ndërhyrje në këto objekte Monument Kulture të cilat kanë vlera të veçanta për trashëgiminë tonë kulturore.

Top Channel kërkoi një prononcim nga Instituti i Monumenteve të Kulturës, por u shprehen se nuk mund të shprehen pa vizituar vendndodhjet ne terren, se bashku me ekspertët.

ÇAMËRIA PLAGA QË ENDE KULLON GJAK – Nga Nue Oroshi

Gati per shtyp libri: ” ÇAMËRIA DHE MARRËDHËNIET SHQIPTARO-GREKE NËPËR SHEKUJ”. Ky libër ka 512 faqe dhe 42 autorë.Me këtë Shoqata “Trojet e Arbrit” po e dëshmon qartë se është Institucioni shkencor më serioz në të gjitha viset gjithëshqiptare sepse për çdo vit trojeve Arbërore po iu shkruan historinë tonë kombëtare të pashkruar deri tani. Derisa te tjerët janë ra pre e mjeteve materiale, ne ballëhapur po ecim me hapa të sigurt drejtë realizimit të qellimeve tona, edhe pse me veshtirësi të shumta materiale punët po ecin mirë e mbarë.Urime të gjithëve, e më së tepërmi studiuesve të cilët më studimet e tyre bënë që ta sheh dritën libri i gjashtëmbëdhjetë enciklopedik i Shoqatës “Trojet e Arbrit”.Tani Shoqata ” Trojet e Arbrit “në punën e vet katërmbëdhjetë vjeçare ka një vëllim shkencor prej gjithsejt 11.000 faqesh ku kontributin e tyre e kanë dhënë rreth 300 autor nga të gjitha viset etnike shqiptare dhe diaspora e madhe atdhetare.

Megaoperacioni – Kush janë 4 policët që ndihmonin bandat kriminale

Ne mega operacionin e Policise se Shtetit, finalizuar përgjatë natës së kaluar dhe gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm, koduar “One If – By Land”, në kuadër të goditjes së kontrabandimit të personave me qëllim emigrimin drejt SHBA-ve, Kanadasë dhe Mbretërisë së Bashkuar u prangosen edhe 4 punonjes te policise.

 

Kreu i Policise se Shtetit, Ardi Veliu, gjate konferences per media theksoi se “Janë arrestuar edhe 4 punonjës të Policisë së Shtetit, me detyrë kontrollorë në Pikat e Kalimit Kufitar, Hani i Hotit dhe Qafë Thanë, të cilët kanë shpërdoruar detyrën duke mos kryer regjistrimin e shtetasve të kontrabanduar në pikat e kalimit kufitar, në kundërshtim me ligjin”.

Ata janë:
• Çelnik MAKSUTI, 53 vjeç, lindur e banues në Pogradec me detyrë kontrollor në P.K.K.Qafë Thanë.

• Ilir ISMAILI, 32 vjeç, lindur e banues në Pogradëc, me detyrë kontrollor në P.K.K.Qafë Thanë.

• Erjon MAXHARI, 28 vjeç, lindur e banues në Pogradec, me detyrë kontrollor në P.K.K.Qafë Thanë.

• Gjokë UJKAJ, 46 vjeç, lindur e banues në Shkodër, me detyrë kontrollor në P.K.K. Hani i Hotit Shkodër.

Shqipëri: Operacion kundër emigrimit ilegal drejt Britanisë, SHBA dhe Kanadasë, 39 të arrestuar

Gjatë operacionit janë arrestuar 39 persona, shtetas shqiptarë, mes tyre edhe katër punonjës të Policisë së Shqipërisë dhe janë shpallur në kërkim 12 shtetas të tjerë

 

Policia shqiptare dhe partnerë të saj amerikanë, kanadezë dhe nga gjithë vendet buzë detit Mesdhe mbyllën mbrëmë një operacion me 39 arrestime dhe 12 persona ende në kërkim, të gjithë pjesëtarë nga 7 grupe kriminale, që kanë trafikuar mbi një mijë persona drejt Britanisë, SHBA dhe Kanadasë.

Mes të arrestuarve janë edhe 4 oficerë të policisë kufitare në dogana Hani i Hotit dhe Qafë Thanë, në operacionin ku u përfshinë policë nga SHBA, Spanja, Franca, Italia, Kosova dhe vende të tjera, Agjencia e Shërbimeve Kufitare të Kanadasë, SELEC, EUROPOL, Interpol, etj.

Drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit Ardi Veliu, prokurori i krimeve të rënda që ndoqi çështjen, 2 agjentë specialë të shërbimit diplomatik të sigurisë së Departamentit Amerikan të Shtetit, të atashuar pranë ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, përfaqësuesi i organizatës policore SELEC me qendër në Rumani, përfaqësuesi i policisë spanjolle u angazhuan në operacionin e koduar “One If – By Land” për goditjen e kontrabandimit të personave për emigrim drejt SHBA-ve, Kanadasë dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Operacioni, i drejtuar nga prokuroria e krimeve të rënda, zgjati disa muaj dhe u realizua në koordinim me Agjentët Specialë të Shërbimit Diplomatik të Sigurisë të Departamentit të Shtetit në SHBA, që janë atashuar në Tiranë, agjencitë e Departamentit të Sigurisë Kombëtare dhe Patrullimit të Kufirit të SHBA-ve.

“7 grupe të strukturuara kriminale, të cilat operonin në Shqipëri, Bullgari, Spanjë, Francë, Republikën Domenikane, Itali, Britani, Irlandë, ShBA e Kanada, kanë mundësuar kontrabandimin e rreth 1 mijë shtetasve shqiptarë drejt Mbretërisë së Bashkuar, ShBA-ve dhe Kanadasë. Për çdo person paguhej nga 7 mijë paund për në Britani dhe nga 25 -30 mijë dollarë për në SHBA dhe Kanada” – tha zoti Veliu.

Sipas tij, pjesëtarët e këtyre grupeve kriminale ndihmonin shtetasit shqiptarë për të emigruar në mënyrë të paligjshme, duke falsifikuar dokumenta udhëtimi dhe identiteti të vendeve të BE-së. Itineraret ishin Shqipëri – Itali – Mbretëri e Bashkuar, Shqipëri – Francë – Mbretëri e Bashkuar, Shqipëri – Bullgari – Belgjikë – Republika Domenikane – SHBA / Kanada, Shqipëri – Spanjë – Amerika Latine – SHBA/Kanada.

Pasi u siguruan provat dhe faktet me metoda speciale hetimi, prokuroria për Krimet e Rënda Tiranë i kërkoi Gjykatës të nxjerrë 51 urdhëra ndalimi për shtetasit shqiptarë të përzjerë, nga të cilët u ekzekutuan 39 dhe 12 shtetas të tjerë janë shpallur në kërkim, mes të cilëve dy bullgarë

Gjatë operacionit u kapën 10 kompjuter, 8 printera, 15 laptopë të mbushur me të dhëna për trafikimet, 56 telefona, 17 automjete, disa mijëra euro, dollarë dhe lekë, 5 pasaporta ndërkombëtare shqiptare, dy armë zjarri luftarake dhe gjahu.

Ambasadori britanik në Tiranë: Jemi të shqetësuar nga rreziku rus në Ballkan

Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson deklaroi se, me shumë gjasë urdhrin e helmimit të ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia Skripal, me agjentin nervor “Novichok” e ka dhënë vet Vladimir Putin.

Kjo është akuza më e drejtpërdrejtë që i lëshohet deri më tani shefit të Kremlinit, ndaj të cilit edhe vet Theresa May, e cila njoftoi këtë javë dëbimin e 23 diplomatëve rusë, nuk e drejtoi hapur gishtin e fajit.


Pak përpara tij, në sherrin e Londrës me Moskën ndërhyri edhe NATO, e cila i kujtoi Rusisë unitetin e Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Kurse nga Tirana foli ambasadori britanik, Duncan Norman.

“Bazuar në një hetim dhe vlerësim shterrues, qeveria jonë ka mbërritur në përfundimin se ka gjasa të larta që Rusia të jetë përgjegjëse për këtë akt ndaj Sergei dhe Yulia Skripal.

Ne vendosëm që kishte vetëm dy shpjegime të mundshme. Ose: Ky ishte një akt i drejtpërdrejtë i shtetit rus kundër shtetit tonë;

Qeverisë ruse mund t’i ketë shpëtuar prej kontrollit ky agjent nervor, me gjasë katastrofikisht i dëmshëm dhe është lejuar të bjerë në duar të tjera.

Sekretari i Shtetit për Punët e Jashtme, Boris Johnson thirri ambasadorin rus dhe i kërkoi atij të shpjegonte se cila prej dy mundësive qëndron. Ai kërkoi gjithashtu shpjegime sesi është e mundur që një agjent kimik i prodhuar nga Rusia mund të jetë përdorur në Salisbury, kundër z. Skripal dhe vajzës së tij.

Rusia nuk ofroi ndonjë shpjegim sesi ky agjent kimik u përdor në MB, apo se përse Rusia ka një program të padeklaruar armësh kimike, në kundërshtim me ligjet ndërkombëtare.

Ne nuk do të tolerojmë përpjekje të paskrupullta për të vrarë civilë të pafajshëm në tokën tonë.

Ne kemi arritur në përfundimin se ky akt përbën përdorim të paligjshëm force nga shteti rus kundër Mbretërisë së Bashkuar. Kryeministrja është rikthyer në parlament dhe ka paraqitur një sërë masash që ne do të ndërmarrim si përgjigje,” tha ai.

“Si pasojë e veprimeve të ndërmarra nga Kremlini:

Ne do të përzemë 23 diplomatë rusë, të cilët janë identifikuar si oficerë inteligjence të padeklaruar, numri më i madh i tyre që prej Luftës së Ftohtë.

Ne do të hartojmë propozime për më shumë fuqi për të ndaluar persona që ne dyshojmë punojnë për shtete armiqësore në kufijtë e MB.

Ne do të konsiderojmë fuqi të reja kundër-spiunazhi për të asgjesuar aftësitë e agjentëve të huaj për të minuar vlerat tona apo për të zbuluar sekretet tona.

Ne do të propozojmë amendime për ligjin e sanksioneve në mënyrë që të forcojmë fuqitë tona për të vendosur sanksione ndaj atyre që dhunojnë të drejtat e njeriut.

Ne do të rrisim kontrollet në fluturimet private e dogana, sipas fuqive ekzistuese, për të parandaluar rreziqet e sigurisë që i kanosen njerëzve tanë.

Ne do të ngrijmë asetet ruse kudo ku të kemi prova se ato mund të përdoren për të kërcënuar jetën ose pronën e shtetasve apo rezidentëve britanikë.

Ne do të vazhdojmë të përdorim të gjitha aftësitë e agjencive ligjzbatuese britanike, me në krye Agjencinë Kombëtare të Krimit (NCA) në luftën kundër elitave kriminale dhe të korruptuara.

Ne do të pezullojmë të gjitha kontaktet e planifikuara dypalëshe të nivelit të lartë me Rusinë dhe do të anulojmë vizitën e Ministrit të Jashtëm rus Lavrov.

Asnjë ministër apo përfqasues i familjes mbretërore nuk do të marrë pjesë në Kupën e Botës që do të mbahet këtë vetë në Rusi.

Ne do të përdorim spektrin e plotë të aftësive tona të sigurisë kombëtare për të asgjesuar rreziqet nga aktivitetet armiqësore, kudo prej nga vijnë.

Ndërkohë që përgjigja jonë duhet të jetë e fuqishme, ne duhet gjithashtu t’u qëndrojmë vlerave tona- si një demokraci liberale që beson tek sundimi i ligjit. Shumë rusë e konsiderojnë Britaninë si shtëpinë e tyre, respektojnë ligjet tona dhe japin një kontribut të rëndësishëm në vendin tonë, të cilët ne duhet të vazhdojmë t’i mirëpresim. 

Por për ata që kërkojnë të na cenojnë, mesazhi ynë është i thjeshtë: ju nuk jeni të mirëpritur këtu”.

Pyetje & përgjigje

News24: Eshtë hera e dytë që një gjë e tillë ndodh në MB? Përse këta ish-spiunë rusë ndodhen në MB?

HMA: MB prej kohësh i jep mbrojtje dhe azil një sërë njerëzish. Dhe ne besojmë se kjo është gjëja e drejtë për t’u bërë. Pavarësisht sfondit (background) historik, ata që përndiqen politikisht do të gjejnë gjithnjë mbrojtje në Britani.

Vizion+: A është thjesht një lojë spiunësh, apo rrezikon më shumë, përsa kohë është NATO në mes? A ka rrezik të thellohet edhe më shumë kriza mes dy vendeve?

HMA: Mendoj se është e gabuar ta shohim ngjarjen si thjesht lojë spiunësh. Në realitet bëhet fjalë për një sulm me armë kimike nga një shtet tjetër në MB dhe për këtë arsye ngjarja është kaq e rëndë.

Vizion+: Nëse ju e quani një sulm me agjentë kimikë në territorin e vendit tuaj nga një shtet tjetër, a ka rrezik që strukturat e NATOs të reagojnë, në bazë të parimit të mbrojtjes kolektive?

HMA: Le të jemi të qartë; asgjë nga ato që unë thashë nuk sugjeron që masat e ndërmarra janë një përgjigje ushtarake. Sigurisht ne presim nga aleatët tanë të përgjigjen dhe sigurisht i mirëpresim përgjigjet e duhura nga ana e aleatëve në NATO, por nuk po flasim për veprime ushtarake.

Report TV: Këto ditë në Shqipëri ka një diskutim të madh për ndikimet ruse. Partia Socialiste akuzon Partinë Demokratike se është financuar nga disa lobistë rusë. A është kjo një situatë shqetësuese që plotëson panoramën e ndikimit rus në Ballkan?

HMA: Unë nuk dëshiroj të komentoj specifikisht mbi akuzat mes PS-së dhe PD-së; nuk mendoj se më takon mua ta bëj një gjë tillë sot. Por mund të them që ne jemi të shqetësuar për aktivitetin më të gjerë të Rusisë në rajon, përfshirë edhe çfarë ndodhi në Malin e Zi.

Vizion+: A tregon ky sulm me gaz kimik që përdoret ose mund të jetë zhdukur nga rezervat e ushtrisë ruse sesa delikate është siguria në vendet e NATOs?

HMA: MB ka një program për t’u mbrojtur prej armëve kimike dhe ministri ynë i mbrojtjes dje deklaroi financime shtesë për këtë program, pikërisht për arsyet që ju përmendni.

Vizion+: Mediat britanike ngritën shqetësimin se Britania është e varur nga gazi rus. A mendoni se masat e ndërmarra do të sjellin pasoja në atë që Rusia mund të ndërpresë furnizimin me gaz?

HMA: Gjëja e parë që dua të them është se e gjithë bota është e ndërlidhur ekonomikisht dhe sigurisht që ne përfitojmë nga shumë gjëra që Rusia sjell në Britani, por edhe Rusia përfiton nga investimet britanike atje. Përgjigja jonë nuk nënkupton ndërprerjen e marrëdhënieve tregtare dhe ekonomike mes dy vendeve. MB gjithsesi ka rezerva energjetike, prandaj nuk besoj se është e saktë të thuhet se ndalimi i menjëhershëm i furnizimit me gaz nga ana e Rusisë do të ndjehet menjëherë në ekonominë britanike.

Vizion+: Në fundjavë do të ketë zgjedhje në Rusi; a mendoni se është një taktikë e Putinit për të larguar vëmendjen nga atmosfera në të cilën do të mbahen zgjedhjet?

HMA: Nuk mendoj se mund të spekuloj mbi arsyet e Putinit apo kujtdo tjetër. Sigurisht ne jemi në dijeni të zgjedhjeve, por nuk do të ishte e drejtë për mua të spekuloja.

Reuters: Sa e shqetësuar është MB për përdorimin e këtyre metodave të Luftës së Ftohtë le të themi, nga ana e Rusisë?

HMA: Mendoj se është e drejtë të thuhet që jemi shumë të shqetësuar. Ne nuk duam të shohim një rikthim të Luftës së Ftohtë, askush nuk do ta dëshironte një gjë të tillë. Por jemi të shqetësuar se disa nga taktikat e përdorura janë gjëra që nuk janë parë prej një kohe të gjatë tashmë. Po, është një shqetësim i madh dhe nuk është kjo marrëdhënia që duam të kemi me Rusinë.

Reuters: Nga një perspektivë duket sikur marrëdhëniet mes Rusisë dhe Britanisë janë shumë të mira: psh pritja pompoze që i është bërë Putinit në MB, apo oligarkët rusë që financojnë klubet e futbollit në Premier League? Pastaj një gjë e tillë ndodh; a mos ndoshta Rusia i sheh demokracitë perëndimore si të dobëta?

HMA: Ne kemi patur shumë interesa ekomonike dhe jo vetëm me Rusinë. Ata kanë investime në MB dhe ne në Rusi dhe ka shumë gjëra mbi të cilat punojmë bashkë; një shembull është lufta ndaj terrorizmit. Por është e vërtetë që marrëdhëniet me Rusinë nuk kanë qenë të mira prej kohësh tashmë. Nëse ju kujtohet rasti i Litvinenko më parë. Gjatë dekadës së fundit marrëdhëniet mes dy shteteve nuk kanë qenë fort të mira, por sigurisht jo kaq të rënda sa pas këtij rasti. Pra prej kohësh marrëdhëniet mes Rusisë dhe MB nuk kanë qenë ashtu siç do t’i donim.  

Ambasadori rus flet për perspektivat e marrëdhënieve Rusi-Shqipëri

Ambasadori rus në Tiranë, Aleksandër Karpushin i ftuar në emisionin “Java” në RTSH, tha se Moska zyrtare ka mbetur e habitur nga deklaratat e fundit që e shohin Rusinë si “perandorinë e së keqes”. Ai deklaroi se keto i kujtojne retorikën e Enver Hoxhës.

 

Ja reagimi i Ambasadorit 

Për sa i përket gjendjes aktuale dhe perspektivave të zhvillimit të marrëdhënieve Rusi-Shqipëri, duhet theksuar që ato kanë tradita të pasura të lidhjeve shumë të ngushta, madje vëllazërore. Sigurisht që pas prishjes së marrëdhënieve diplomatike në 1961 jemi përballur me një reduktim të bashkëpunimit tonë. Ndërsa në 28 vite të fundit marrëdhëniet tona, nëse i shikojmë në tërësi, kanë qenë normale dhe miqësore. Nuk kemi asnjë problem të pazgjidhur bilateral, të mos flasim për konflikte. Dhe kjo na jep shpresë që raportet tona do të përmirësohen edhe më tej dhe ne do t’ia dalim t’i çojmë në atë nivel të lartë që kemi pasur në periudhën e pasluftës.

Në këtë kuadër do të doja ta mbështesja me kënaqësi vullnetin e shprehur nga Kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati në intervistat e tyre të fundit për të zhvilluar lidhjet ekonomike, tregtare dhe kulturore me Rusinë. Aq më tepër se lidhjet tona në fushën e arsimit dhe kulturës po zhvillohen mjaft mirë. Unë dua të ndaj me ju një lajm të gëzueshëm: këtë vit u kemi akorduar maturantëve shqiptarë 50 bursa studimi falas për në universitetet e Rusisë. Ky është një rekord i ri! Dhe ne jemi të lumtur që arsimi rus me cilësi shumë të lartë vazhdon të jetë i kërkuar nga të rinjtë shqiptarë.

Po të flasim për planet tona të afërta, çështjet më aktuale të axhendës dypalëshe janë organizimi i një raundi të radhës te konsultimeve diplomatike midis ministrive të jashtme dhe mbledhja e Komisionit Ndërqeveritar për Tregtinë, Bashkëpunimin Ekonomik dhe Tekniko-Shkencor, i cili u zhvillua për herë të fundit në vitin e largët 2009.

Janë aktivizuar gjithashtu lidhjet turistike. Vazhdon faza finale e bisedimeve për vendosjen e një linje direkte charter midis Moskës dhe Tiranës për periudhën qershor-shtator të këtij viti. Veç kësaj, do të vazhdojmë të nxisim kontakte të mëtejshme midis dhomave të tregtisë së dy vendeve, si edhe do të realizojmë me kolegët shqiptarë projekte të përbashkëta kulturore. Shpresoj që të gjitha këto nisma do të vihen në jetë dhe të na ndijmojnë në rigjallërimin e dialogut tonë, i cili, për fat të keq, ende nuk ka dinamizëm dhe pragmatizëm të mjaftueshëm.

Pra, për momentin nuk mund t’i quajmë marrëdhëniet tona si të mirëfillta dhe të gjithanshme për shkak të politizimit të tyre të tepërt.

Kohët e fundit na kanë habitur jashtë mase përpjekjet e disa mediave shqiptare, po edhe të disa përfaqësuesve të organeve shtetërore, për demonizimin e Rusisë. Të krijohet përshtypja që qëllimi i tyre është për të bindur qytetarët shqiptarë se vendi ynë është një “perandori e së keqes”, ndërsa rus do të thotë armik. Deklaratat e fundit që kemi dëgjuar për “tentakulat e Moskës”, të cilat gjoja janë shtrirë në të gjithë rajonin e Ballkanit, ngjanë më së shumti me retorikën e kohës së Enver Hoxhës, por aspak me deklaratat e politikanëve të një vendi modern dhe demokratik.

Po të vazhdojmë të ecim me këto ritme, mund të arrijmë në një pikë kur edhe adhuruesit e Dostojevskit dhe Tolstoit do të stigmatizohen si “agjentët e Kremlinit”. Për mendimin tim, kjo është një tendencë shumë e rrezikshme.

Lista: Ja kryebashkiakët që nuk mund të kandidojnë më në 2019

Sipas parashikimeve të Insitutit të Studimeve Politike, largimi nga drejtimi lokal i disa prej kryebashkiakëve të njohur, midis të cilëve gjenden si edhe emra gjerësisht të kontestuar dhe të akuzuar për korrupsion, ashtu edhe emra që nuk kanë bërë headline negative në media dhe as komunitetet lokale, – pritet të shoqërohet me luftë të ashpër politike brenda partive politike që dominojnë këto bashki.

lista

Për shkak të sistemit tonë politik, kompetencave në ushtrimin e funksionit por edhe natyrë klienteliste të qeverisjes në vend, pozita e kryetarëve të disa bashkive të mëdha është de facto shumë herë më dominuese dhe më ndikuese në parti, në vendimmarrje, në publik, në media, në grupet e interesit, etj, sesa e pjesës më të madhe të deputetëve dhe e disa prej ministrave.

Kjo është edhe një arsye përse që tani, më shumë se një vit përpara procesit zgjedhor lokal 2019, dy nga tri partitë kryesore kanë filluar të testojnë kandidatë për kryetarë bashkie, si dhe u kanë kërkuar tashmë disa deputetëve të tyre të dorëzojnë mandatet parlamentare për të konkurruar në zgjedhjet lokale.

***

Bazuar në ligjin 139/2015 “Për vetëqeverisjen vendore” në RSH, për herë të parë aplikohet kufizimi i mandateve të të zgjedhurve vendorë. Sipas ligjit të ri, neni 59, “Kryetari i bashkisë mund të zgjidhet dhe të ushtrojë vetëm 3 mandate të njëpasnjëshme në krye të bashkisë, me të drejtë rizgjedhjeje”. Më përpara nuk kishte kufizim për mandatet e kryetarëve të bashkive. Parlamenti u bazua në ndryshimin e ri në modelin italian, i cili kufizon të zgjedhurit vendorë në dy mandate, dhe pranoi edhe presionin pozitiv nga shoqëria civile e media për kufizimin edhe në rastin shqiptar. Nga funksionarët politikë vetëm Presidenti i Republikës ka kufizim në mandate (5 + 5 vite) ndërkohë që me ligjin e vitit 2015 edhe kryebashkiakët kanë kufizime kohore (4 + 4 + 4 vite). Kryeministri, ministrat dhe deputetët nuk kanë kufizime kohore, ndaj edhe kemi pasur kryeministër me dy mandate të njëpasnjëshme, kryeministër të mandatur pesë herë për krijim qeverie ose kemi deputetë me 6-8 mandate parlamentare (nga 1991). Kufizimi duhet të nisë me fillimin e mandateve dhe jo me miratimin e ligjit, praktikë e njëjtë që u ndoq edhe me vendosjen e mandatit për Prokuroren e Përgjithshme dhe një numër zyrtarësh të tjerë të lartë.

 

 

 

 

 

 

 

Efektet e ndryshimit ligjor të vitit 2015 do të ndjehen dukshëm në zgjedhjet lokale të vitit 2019. Tabela ilustruese e hartuar nga ekspertët e Institutit të Studimeve Politike tregon emrat më të njohur të qeverisjes lokale, të cilët nuk do të kenë të drejtë rikandidimi në zgjedhjet lokale 2019. Ndër emrat më të njohur janë kryebashkiaku i Durrësit Vangjel Dako, i Kamzës Xhelal Mziu, i Elbasanit Qazim Sejdini, i Policanit Adriatik Zotkaj, i Vorës Fiqiri Ismaili, i Konispolit Shuaip Beqiri, i Pustecit Edmond Themelko dhe i Maliqit Gëzim Topçiu. Secili prej tyre ka qëndruar më shumë se tre mandate në krye të bashkisë. Fakti se më përpara kanë pasur mandate në një bashki me territor më të vogël sesa bashkia e krijuar me ndarjen e re territoriale nuk ndikon në numërimin e mandatit. “Bashkia e vjetër” është bërthama e “bashkisë së re” dhe juridikisht mandati mbetet i njëjtë, pra vijues.

Gati e njëjtë paraqitet situata me disa kryebashkiakë të tjerë, të cilët më përpara kanë drejtuar njësi më të vogla lokale (komuna) brenda territorit të bashkisë së madhe ku ndodhen aktualisht. Mendimi dominues i ekspertëve është se edhe mandatet e tyre vlejnë po aq sa edhe mandati i kryetarit të bashkisë, dhe për pasojë, mandatet në komunë llogariten si mandate në bashki. Cështja e tyre mund të përfundojë në Gjykatën Kushtetuese, kjo në varësi nga pretendimet e tyre dhe vullneti politik i partive mbështetëse politike. Nëse mandatet numërohen vijuese, atëherë listës së kryetarëve të bashkive që nuk kanë të drejtë të rikandidojnë më 2019 i shtohen emra të tjerë të njohur si Zef Hila në Vaun e Dejës, Agron Kapllanaj në Mallakastër apo Nesim Spahiu në Çorovodë.

Bazuar në të dhënat zgjedhore gjatë viteve të kaluara ka edhe një listë të tjerë emrash, të cilët edhe nëse duan nuk mund të rikandidojnë për bashkitë më 2019, për shkak të konsumimit të tri mandateve si kryebashkiakë. Konkretisht, Edi Rama nuk mund të rikandidojë në Tiranë, Fadil Nasufi në Berat, Shpetim Gjika në Vlorë, Artan Shkëmbi në Pogradec, Flamur Bime në Gjirokastër, Adriatik Brace në Kolonjë, Artur Kurti në Kuçovë, Bardhyl Peka në Has, Zizo Lluci në Finiq, Baftjar Zeqo në Fier, Ilir Krosi në Dibër, Valter Miza në Devoll, Roland Keta në Bulqizë apo Arif Tafani në Belsh. Ka edhe disa emra më pak të njohur që gjithashtu nuk mund të kandidojnë më në bashkitë ku kanë drejtuar me tre mandate gjatë periudhës së parë të tranzicionit. Shumica e tyre, përfshirë emrat e cituar më lart në këtë paragraf, nuk kanë ambicie ri-kandidimi, megjithatë ka prej tyre që vijojnë të jenë drejtues politikë apo deputetë, pra të mbajnë poste partiake dhe kështu, të jenë pjesë në vendimmarrjen politike qendrore e lokale.

Ekzistenca e mandateve të shumta drejtuese në bashki është gjykuar më 2015 si një faktor pengues për zhvillimin e qeverisjes vendore dhe demokracisë lokale. Në Shqipëri ka zyrtarë lokalë që kanë pasur mandate të shumta, mbi tre mandate, kryesisht në zona bastion të partive politike. Rekord nga kryebashkiakët e sotëm është p.sh, Gëzim Topçiu në Maliq, i cili drejton bashkinë nga viti 2000 (fitues më 2000, 2003, 2007, 2011 dhe 2015) apo si Fiqiri Ismaili në Vorë, i cili drejton bashkinë nga viti 2003.

Sipas parashikimeve të Insitutit të  Studimeve Politike, largimi nga drejtimi lokal i disa prej kryebashkiakëve të njohur, midis të cilëve gjenden si edhe emra gjerësisht të kontestuar dhe të akuzuar për korrupsion, ashtu edhe emra që nuk kanë bërë headline negative në media dhe as komunitetet lokale, – pritet të shoqërohet me luftë të ashpër politike brenda partive politike që dominojnë këto bashki. Për shkak të sistemit tonë politik, kompetencave në ushtrimin e funksionit por edhe natyrë klienteliste të qeverisjes në vend, pozita e kryetarëve të disa bashkive të mëdha është de facto shumë herë më dominuese dhe më ndikuese në parti, në vendimmarrje, në publik, në media, në grupet e interesit, etj, sesa e pjesës më të madhe të deputetëve dhe e disa prej ministrave. Kjo është edhe një arsye përse që tani, më shumë se një vit përpara procesit zgjedhor lokal 2019, dy nga tri partitë kryesore kanë filluar të testojnë kandidatë për kryetarë bashkie, si dhe u kanë kërkuar tashmë disa deputetëve të tyre të dorëzojnë mandatet parlamentare për të konkurruar në zgjedhjet lokale.

Pavarësisht nga këto zhvillime të pritshme, qeverisja vendore në Shqipëri përballet ende me sfida të mëdha dhe koncepti i “vetëqeverisjes vendore” që gjendet në emërtimin e ligjit organik është de facto shumë larg “vetëqeverisjes”. Pushteti vendor vijon të ketë rol dominues mbi qeverisjen vendore, roli i “parlamentit lokal” është dobësuar ndjeshëm, sistemi i drejtimit është vertikal, dhe në shumicën e rasteve prioriteti kryesor i punës së bashkive nuk është shërbimi real ndaj komunitetit dhe administrimi i territorit, por akte të tjera dytësore, prej të cilave ushqehen modele klienteliste dhe politika abuzive. Për pasojë, edhe me eksperimentet e vazhdueshme me bashkitë (komunat) nuk kemi arritur ende të krijojmë modele inspiruese të kryebashkiakut, të cilit do të duhet ti referohen brezat e ardhshëm dhe të ishin baza për mirëqeverisjen e nesërme.

A. Krasniqi

Pse nuk rregjistrohet prona e 30 trashëgimtarëve të themeluesit të Fierit Omer Vrioni?! – Nga av. Sergjio Mazreku

Letër e hapur drejtuar ministres së Drejtësisë znj Etilda Gjonaj

Për dijeni Kryeministrit Edi Rama

Për dijeni ODAPT

E nderuar znj ministre!

 

Si avokat prej katërmbëdhjetë vjetësh, kam ndjek me interes dhe kam dhënë kontributin tim modest, me shkrime dhe analiza rreth problematikave të ngjeshura të organeve të drejtësisë, përgjatë një reforme të gjërë e të thellë, e cila synon t’i zhbllokojë këto organe nga mekanizmat e ndryshkura të çdo devijimi dhe tjetërsimi të së drejtës.

Hapat e rëndësishëm që janë marrë nga ministria e Drejtësisë dhe nga ju si kryetitullare e saj, në kuadrin e reformës në drejtësi, për të përmirësuar imazhin e organeve të drejtësisë, është për t’u përshëndetur.

Por ende ekziston një rezistencë e egër e atyre gjyqtarëve dhe prokurorëve, që në ditët e fundit të mbretërimit të tyre korruptiv, vazhdojnë me ngut e këmbëngulje t’i bien ndesh ligjit dhe të drejtës qytetare, duke dhënë vendime abuzive, që e bëjnë të largët projektin e madh të një drejtësie që jep të drejtën njëlloj për të gjithë qytetarët.

Ka  gjyqtarë që vazhdojnë të qëndrojnë në llogoren e tyre të së padrejtës dhe në bashkëpunim me punonjës dhe administratorë të korruptuar mbajnë peng ligjin dhe e pengojnë të drejtën për të shkuar në duart e qytetarëve, që janë në kërkim të saj.

Një gjyqtarë i tillë është gjyqtari i Gjykatës Administrative Vlorë, Astrit Shema, i cili ishte në listën e gjyqtarëve të shpallur për shkarkim e sipër nga ju zonja ministre, me sa duket, për shkak të “zullumeve” të tij, por që për kushedi se çfarë imtësisrash dhe yçklash burokratike vazhdoi të mbetej në detyrë, duke shtuar “oreksin” e tij me vendime gjyqësore, që nuk i shërbejnë as ligjit dhe as qytetarëve, siç është rasti në fjalë.

Siç ju thashë, unë jam me profesion avokat, i njoh mirë ligjet dhe nuk do të kisha kurajën të shkruaja në mënyrë evazive dhe të përciptë, pa fakte konkrete, po të mos isha I bindur kategorikisht në këto që po ju shkruaj.

Jam përfaqësues i 30 trashëgimtarëve ligjorë të pronave të Omer Vrionit në Fier, ish themeluesi i qytetit të Fierit në vitin 1878, prona të cilat nuk na lënë t’i rregjistrojmë, duke rezistuar me të gjitha mjetet antiligjore në emër të “Republikës” dhe të “ligjit”. Iu mohohet e drejta e rregjistrimit të pronës trashëgimtarëve të një figure historike për shtetin shqiptar dhe veçanërisht për qytetin e Fierit, ku ai ka lënë gjurmë në kohë dhe kësisosj minimum që mund të bëhet për të është të respektohen trashëgimtarët e tij, thjeshtë duke zbatuar ligjin, asgjë më shumë se kaq.

Konkretisht, gjykata adminitsrtive e shkallës së parë Vlorë, me gjyqtar Astrit Shema, në vendimin nr.270, datë 27/02/2018, ka rrëzuar kërkesën tonë të ligjshme pë rregjistrimin e pronave të ish pronarit Omer Vrioni, si të pambështetur në ligj e në prova.

Në kundërshtim me ligjin, gjyqtari Astrit Shema ka bërë interpretim për sa i përket dispozitivit të vendimit nr.388, datë 30/07/1997për ish pronarin Omer Vrioni, objekt i kërkesë padisë sonë, për sa kohë që është shprehur qartë në arsyetim si gjykata e rrethit gjyqësor Fier në vendimin e datës 28/09/2015, ashtu dhe vendimi gjyqësor i Gjykatës së Apelit Vlorë më 5/04/2017. Këto vendime vinin nga shqyrtimi i dy vendimeve të mëparëshme të Komisionit të Kthimit dhe Kompensimit të Pronave të bashkisë Fier, të dhëna në favor të ish pronarit Omer Vrioni, ku konstatohet se atij i është njohur pronësia për një godinë si dhe për 78.772 m2 dhe i është kthyer kjo godinë dhe një sipërfaqe toke truall preh 8306 m2 si dhe kthimi I 17.200 m2 në shoqëri aksionere, pra një sipërfaqe toke e përgjithshme prej 26.506 m2, sipërfaqe kjo në të cilën është ngritur dhe funksionon fabrika më e madhe e vajit floriol në Ballkan.

Ne si trashëgimtarë të kësaj prone e njohim dhe e çmojmë iniciativën e lirë të biznesit dhe nuk kemi punë me këtë sipërmarrje gjigande të privatizuar në truallin tonë, por vetëm me truallin në fjalë, pronarë të së cilit jemi dhe dokumentat e plota të së cilit gjenden në Drejtorinë e Përgjithshme të Hipotekave Tiranë.

E thënë më shkoqur, gjyqtari Astrit Shema, duke dhënë një vendim gjyqësor arbitrar dhe të pambështetur në ligj, bëhet palë me juristin e zyrës hiptekore Fier z. Adriatik Hoxha dhe të përfaqësuesin e Avokaturës së Shtetit z. Elton Bicja, persona këto që gjenden në këtë proces gjyqësor në një pozicion të kundërligjshëm dhe në shkelje flagrante të detyrave të tyre institucionale.

Pasi ka thyer ligjin, duke mos e rregjishtruar pronën e 30 trashëgimtare t ë ish pronarit Omer Vrioni, në kundërshtim me shkresën e lëshuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Hipotekave të Shqipërisë, që e urdhëron ta rregjistrojë këtë pronë, e thyen për herë të dytë atë, duke paraqitur në gjyq juristin në fjalë, i cili në bashkëpunim me avokatin e shtetit, të mbështetutur në mënyrë krejt të njëanëshme dhe në shkelje flagrante të ligjit nga gjyqatari Astrit Shema, urdhërojnë mosrregjistrimin e pronës së ish pronarit Omer Vrioni nga ana e 30 trashëgimtarët ligjorë.

Duket se një shtrëngim i madh e detyron gjyqtarin A. Shema të japë një vendim të tillë të pa mbështetur në ligj, siç detyron z. Adriatik Hoxha dhe z. Elton Bicaj, me sa duket, po për shkak të shtrëngesave të kësaj natyre, të dalin në një pozicion të kundërsligjshëm dhe në shkelje flagrante të detyrave të tyre institucionale.

Por kjo është çështja e tyre dhe jo e imja si avokat dhe përfaqësues i 30 trashëgimtarëve të ligjshëm të ish pronarit Omer Vrioni.

Çështja jonë është të kërkojmë me të gjitha rrugët dhe mjetet demokratike e ligjore të rregjistrojmë pronën e lënë nga i pari ynë, i cili ishte një person i nderuar që bëri aq shumë për Fierin dhe shqiptarinë.

Detyra jonë është të marrim kontakt dhe të kërkojmë ndihmë nga të gjitha instancat e shtetit të së drejtës,ku bëni pjesë dhe ju zonja ministre, që e keni obligim ligjor dhe institucional të verifikoni raste të tilla dhe t’i jepni fund praktikave abuziviste me ligjin dhe të drejtën, nga ana e atyre që e kanë për detyrë të japin drejtësi njëlloj për të gjithë.

Ky vendim është apeluar me datë 12/03/2018 pranë Gjykatës së Apelit Tiranë, për ndryshim vendimi.

Me respekt

Av. Sergjio Mazreku

Si dhe të gjithë trashëgimtarët ligjorë.   

Në pranga kryebashkiaku i Lezhës për abuzime me pronat

Furtunë mbi Bashkinë e Lezhës. Kryetari i saj, Fran Frrokaj, i zgjedhur i Partisë Demokratike, është arrestuar së bashku me zëvendësin e tij Enver Hafizi.

U arrestua po ashtu edhe kryetari socialist i Qarkut, xhaxhai i ish-deputetit Arben Ndoka.

Në pranga ka përfunduar dhe ish përgjegjësja e Zyrës së Hipotekave Gjelina Bacaj, e cila mësohet të jetë dorëhequr disa javë më parë, si dhe dy punonjës të tjerë të kësaj zyre, juristët Eduard Leka dhe Armando Dakaj, dhe dy topografë.

Ata akuzohen për abuzime me ndarjen e pronave në bregdet. Në pranga mësohet se është vënë dhe një nga përfituesit e skemës së abuzimeve.

Arrestimet janë kryer me urdhër të Prokurorisë për Krimet e Rënda, e cila mësohet se ka lëshuar fletë arresti dhe për 15 persona të tjerë.

Sipas të dhënave të para dyshohet se ky grup i madh personash është përfshirë në tjetërsimin e pronave në bregdet. Përmes falsifikimit të dokumentave, sipërfaqe ranishte ose pyjore, janë konsideruar tokë bujqësore për t’u shpërndarë më pas në formë kompensimi.

Vitin e kaluar Prokuroria vuri nën sekuestro 285 mijë metra katrorë në zonën e “Ranës së hedhun” në bregdetin e Lezhës. Sipërfaqja e ndarë në 5 parcela, dyshohej pikërisht se ishte ndryshuar në zërin kadastral, nga tokë pyjore në tokë bujqësore për t’ju dhënë më pas si pronë, personave që nuk i përkisnin kësaj zone.

Mësohet se arrestimet e sotme mund të lidhen pikërisht me këtë sipërfaqe. Për momentin nga Prokuroria nuk ka asnjë informacion zyrtar.

Sahit Muja: Në Zogaj të Tropojës u zbulua një trup gjigant kromi, çka përbën një nga rezervat më të mëdha të kromit në botë

VOAL – Biznesmeni tropojan Sahit Muja, në një postim në faqen e tij në facebook, shkruan se në Zogaj të Tropojës u zbulua një trup gjigant kromi, çka përbën një nga rezervat më të mëdha të kromit në botë.

Më poshtë postimi i plotë:

Live ne Tropoje. Endrra e pa imagjinushme ralitet. Pas 8 vitesh investimesh e sakrificave te medha arritem te kapim nje nder rezervat me te medha te kromit ne bote ne Zogaj te Tropojes. Nje trup gjigant qe do ti siguroje kombit Shqiptare miljarda dollare. Ishte privilegj i madhe te kem shkencetaret me te mire ne bote e biznesmen te klasit botrore qe konfirmuan kte masive kromi qe eshte nder me cilsoret ne bote. Te gjathe ata qe nuk heqen dore nga une e qendruan pas meje ju falenderoj per punen fisnikerine e besimin. Perulem me shume rrespekt per te gjithe stafin e vllezrit e mi qe si luane erdhen nga Amerikaper te bere te mundur kte arritje kolosale. Zoti e bekofte dhe bashkoftekombin Shqiptare.