VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Video – Ky është kryeministri “i moderuar” serb – me kallash në dorë gjatë rrethimit të Sarajevës

By | March 4, 2017
blank

Komentet

blank

Zëri i Amerikës: Qeveria e Kosovës rithekson qëndrimin kundër nismës së ‘mini-Shengenit’ ballkanik

Besim Abazi

Qeveria e Kosovës ritheksoi të enjten qëndrimin e saj kundër nismës së përbashkët të Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, që u bë e njohur deri sot si mini-Shëngeni ballkanik. As ndryshimi i emrit në Ballkani i Hapur, nuk e ndryshoi qëndrimin e qeverisë, zëdhënësja e së cilës, Rozafa Kelmendi tha se kjo nismë është pa vizion për rajonin.

Rozafa Kelmendi

Rozafa Kelmendi

Republika e Kosovës e ka propozuar avancimin e bashkëpunimeve rajonale nga CEFTA në SEFTA nga e cila do të përfitonin të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor. Qeveria e Republikës së Kosovës u bën ftesë qeverive të rajonit që të mbetën të përkushtuara në agjendën e Bashkimit Evropian dhe në marrëdhënie trans-atlantike“, tha zëdhënësja Kelmendi.

Kosova është zotuar me marrëveshjen e katër shtatorit të vitit 2020 të arritur në Shtëpinë e Bardhë për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike me Serbinë se do të bëhet pjesë e projektit për lëvizjen e lirë në rajon.

Analistët me të cilët bisedoi të enjten Zëri i Amerikës, kanë qëndrime të ndryshme. Arbër Fetahu nga Grupi për studime juridike dhe politike e cilëson të duhur qëndrimin e qeverisë së Kosovës për të mos u bërë pjesë e kësaj nisme.

Arber Fetahu

Arber Fetahu

“Mini -Shengeni e favorizon Serbinë si tregu më i madh i rajonit dhe i jep asaj përparësi dhe rolin e shteti kyç në Ballkan, në këtë mënyrë i hap shtigje të jetë një lloj lidereje e Ballkanit dhe për të mbivendosur veten mbi të tjerët, prandaj Kosova nuk ka arsye t’ia hap këtë rrugë Serbisë marr parasysh që ajo së pari nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur dhe së dyti me anë të mjeteve të saj ekonomike dhe mundësisë së lëvizjes së mallrave kërkon që ta fuqizojë pozitën e saj edhe më shumë dhe të mbivendoset si lidere”, thotë ai.

Analisti Ilir Ibrahimi e cilëson të gabuar qëndrimin e qeverisë së Kosovës.

“Po nëse nisemi nga fakti se Kosova është vendi më i izoluar në Evropë një qëndrim i tillë është i pakuptueshëm sepse këto nisma nuk janë nisma të Novi Sadit siç e quan qeveria por janë nisma që kanë ardhur nga dy qendrat më të fuqishme botërore pra nga Uashingtoni dhe Brukseli dhe të dalësh kundër nismave të tilla atëherë duhesh të kesh alternativë”, thotë ai.

Zoti Fetahu thotë se as Kosova dhe as rajoni, nuk kanë nevojë për nisma që synojnë zëvendësimin e agjendës së integrimeve evropiane.

Ky model besojmë që ka një tendencë të replikimit të modelit të ish Jugosllavisë, ku një shtet është më i fortë se tjetri dhe gjithçka është brenda karakterit regjional, prandaj edhe për këtë arsye kjo nismë është mirë që nuk është përkrahur“, tha zoti Fetahu.

Kosovo

Kosovo

Në asnjë moment unë nuk i kam parë deklarimet të cilat kanë ardhur nga zyrtarët e Uashingtoni apo Brukselit se Kosova nuk do të jetë e barabartë në këtë tryezë mirëpo Kosova e bën vetën të pa barabartë nëse nuk merr pjesë në këto tryeza. Pra, ku është interesi i këtyre dy fuqive të mëdha, pra Ëashingtonit dhe Brukselit që të krijojnë edhe një Jugosllavi të re, kur dihet që këto dy qendra kryesore kanë shkuar deri te bombardimi i asaj Jugosllavie për të krijuar vende të pavarura siç është edhe Kosova“, thekson zoti Ibrahimi.

Zoti Fetahu thotë se nismat e tilla në këtë periudhë e dëmtojnë Kosovën edhe në procesin e bisedimeve me Serbinë e cila nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Po ashtu nuk ka nevojë të jetë pjesë e një lloj iniciative kur as vendet e Ballkanit Perëndimor nuk janë të gjitha të pranishme marr parasysh se edhe Mali i Zi nuk ka pranuar, Bosnja dhe Kosova po ashtu, kështu që edhe nisma e mini Shengenit ka qenë gjysmake ku tash është krijuar një lloj trio e shteteve. Besoj që këto janë arsye të shumta dhe të duhura pse pozicioni i Kosovës është mirë që nuk është pjesë e kësaj nisme dhe në këtë situatë është mirë që është refuzuar kategorikisht pjesëmarrja në këtë iniciativë rajonale“, thotë zoti Fetahu.

Por, analisti Ibrahimi thekson se Kosova duhet të ndjekë interesat e saj pavarësisht vendeve tjera të rajonit.

Në një nismë të tillë nuk duhet harruar që jemi dy shtete të cilat janë të një etnie pra është Kosova dhe Shqipëria. Nëse je pjesë e një iniciative të tillë dhe dy nga ato gjashtë votat do të ishin vota shqiptare, atëherë nuk e kuptoj pse nuk duhet të jemi pjesë e kësaj, pra është e pakuptimtë. Ne duhet të jemi gjithmonë të interesuar për integrime, ku të mund të futemi në integrime të tilla duhet të futemi sepse ne jemi të izoluar, qytetari i Kosovës nuk mund të bëj asnjë hap pa e pasur një vizë ndërkohë që të gjitha vendet që kemi përreth i kanë liberalizimin e vizave dhe janë në procesin e integrimeve ndërkohë që ne jemi duke shkuar në rrugën e kundërt, jemi duke u izoluar gjithnjë e më tepët. Kujt i intereson kjo për popullatën më të re në Evropë është shumë e pakuptimtë“, thotë zoti Ibrahimi.

Ideja e “mini-Shengenit” ballkanik, që u paraqit në Novi Sad të Serbisë në tetor të vitit 2019, asnjëherë nuk ka siguruar mbështetje të rëndësishme në Kosovë e cila sikurse Mali i Zi dhe Bosnja, nuk kishte marrë ftesë as për takimin e sotëm në Shkup.

blank

U shtri barkas nga policia se filmoi operacionin antidrogë, gazetari i News24 jep dëshminë në Prokurori: U dhashë videot që filmova me telefon

TIRANË

Gazetari i News24, Ergys Gjençaj është thirrur në prokurorinë e Tiranës për të dëshmuar një ditë pasi policia e shtriu në tokë forcërisht sepse me telefon po filmonte në dinamikë të gjithë ngjarjen që ndodhi në zonën e Varrit të Bamit në Tiranë, ku forcat policore ishin në një aksion për arrestimin e një të kërkuari të drejtësisë në Tiranë.

Pas daljes nga Prokuroria gazetari Gjençaj tha se ka dhënë dëshminë e tij dhe bëri apel që institucionet e drejtësisë të zbardhin ngjarjen.

“U thirra nga ana e prokurorisë për të dhënë dëshminë time përsa i përket ngjarjes së djeshme. Unë kreva detyrën time dhash dëshminë time duke treguar të gjithë dinamikën e ngjarjes po ashtu dhash edhe dy videot e regjistruara nga aparati im celular dhe apeloj që institucionet e drejtësisë të hedhin dritë mbi ngjarjen dhe të vendosin drejtësi.”- tha Gjençaj.

Prokuroria do marrë në pyetje edhe 5 efektivët e policisë që u përfshinë në këtë incident, hetime ndaj të cilëve po kryen edhe nga SHÇBA.

 

(BalkanWeb)

blank

(Video) A-Show – Marie Gusho: Fishta konsideratë të lartë për Poradecin, ja çfarë i shkruanin njëri-tjetrit

Në intervistën me A-Show me gazetarin Adi Krasta, Marie Gusho, vajza e dytë e poetit të madh Lasgush Poradeci, u ndal edhe te marrëdhënia e tij me një tjetër poet të madh, me Gjergj Fishtën.

‘Babai e ka takuar Fishtën. Dhe ka bërë dy shkrime për Fishtën.  Dhe kur babai i dhuroi Fishtës librin e vetë me poezi ‘Vallja e yjeve’, i shkruajti: ‘Burrit meditans dhe militans. Më të madhit përfaqësonjës epik të shekullit’

Dhe Fishta i shkruan babait: ‘Edhe unë mujsha me shkruajt për ju, por kam frikë shnetan.’

Dmth unë mund të impenjohesha më shumë, por kam frikë se shkatërrohem.

Babai shkruante shtrirë se vuante nga vertebrat.

Dhe hante edhe shtrirë. Dhe që të mos më mërziste kur e pyesja pse ha shtrirë më thoshte me të qeshur: ‘Kështu hanë edhe romakët’.

Marie Gusho: Poradeci nuk e takoi kurrë Enver Hoxhën, refuzoi edhe ftesën e Zogut

Marie Gusho, vajza e poetit të madh të lirikave shqiptare. Lasgush Poradeci, ndërsa u ndal gjatë A-Shoë me gazetarin Adi Krasta, te një fotografi e babait në vitin 1937 me personalitete të shquara të kohës, ndau për publikun edhe marrëdhënien e poetit me drejtuesit politikë të Shqipërisë në dy faza të vështira për vendin. Gusho tha se Poradeci nuk shkroi kurrë për Zogun dhe nuk pranoi ftesën e tij për të jetuar në oborrin e tij, po kështu ai nuk e takoi kurrë Enver Hoxhën dhe nuk shkroi për të.

‘Këta ishin europianë të vërtetë. Është viti 1937 kur Asdreni ka ardhur në Shqipëri dhe festohej 25 vjetori i ngritjes së Flamurit.

Këtu jemi të Kafja e madhe në Shkodër. Ishte koha kur Ernest Koliqi ishte ministër i Kulturës.

blank

Në foto është Tefta Tashko Koço, Asdreni, babai, Gjergj Tashko në cep.

Lasgushin e ka futur në mes. Ishte poeti i ditës.

Lasgushi nuk e takoi kurrë Zogun. Dhe nuk shkroi kurrë për Zogun.

Doktor Basho që ishte mjek i Zogut, ky i fundit i tha që Lasgushi të vijë të rrijë në pallat, të mos shkruajë për mua, por unë e kam për nder të vijë të rrijë në pallat.

Dhe doktor Basho që ishte kushëri i parë me babain, i tha derisa ai nuk ka ardhur, nuk do të përzihet me këto punë.

Babai im nuk është takuar kurrë me Enver Hoxhën.

As nuk janë parë ndonjëherë. Kurrë, kurrë, kurrë.

Babai se ka përmendur as te ditari i vet që ka mbajtur gjithë jetën. As se ka përmendur kurrë.

Në atë ditar ka qenë 100 përqind i çiltër.

blank

A=Show – Vajza e Lasgush Poradecit: Babai kishte shumë të dashura, por mamaja ka qënë…

Në një intervistë ekskluzive për A-Show me gazetarin Adi Krasta, Marie Gusho, vajza e dytë e poetit të madh të lirikave Lasgush Poradeci, u ndal fillimisht te marrëdhënia e prindërve të tij. Ajo tha gjatë bisedës së babai i saj kishte shumë të dashura në jetën e tij, sepse një poet nuk mund të kuptohet ndryshe, por gruaja më e rëndësishme e jetës së tij, ishte bashkëshortja e tij, që i dhuroi dy vajza.

‘Jam shumë kënaqur se të flasësh për babain është kënaqësi për të gjithë fëmijët.

Por të dish se babai jot qëndron këmbëkryq në kulturën shqiptare është kulmi i kënaqësisë.

Mamaja im ishte e vetmja bashkëshorte ligjore.

Të dashura ka pasur. Ka pasur shumë.

Se një poet nuk mund të kuptohet dhe nuk mund të shkruajë pa një grua afër.

Kurse mami im ka qenë gruaja më e rëndësishme e jetës së tij.

Nuk di të them më e dashura.

Por di të them më e rëndësishmja sepse mami im i dhuroi dy fëmijë, dy vajza.

Ishte posesiv dhe thoshte unë komunizmit nuk ia jap fëmijët e mi.

Dhe kur të futen te shpella e luanit t’ia marrin këlyshët atëherë do mi marrin mua fëmijët.

Ishte posesiv sa neve na lodhte.

Kostandina ishte ylli dhe unë i thosha babait: ‘kë do më shumë ti, mua apo Konstandinën’.

‘Të dyja njësoj ju dua’,- më thoshtë.

‘Po, unë e di që ti do më shumë Konstadinën’.

‘Po kur e di mos më pyet’-më thoshte babai.

blank

Në A-Show me gazetarin Adi Krasta, vajza e dytë e poetit Lasgush Poradeci, Marie Gusho, tregoi edhe për marrëdhënien e veçantë që babai i saj kishte me disa nga personalitetet më të mëdha të letrave shqipe.

‘Lasgushi ka shkruar në ditar: ‘Petro Zheji më do’. Ishin shumë të ngjashëm në personalitet.

Lasgushi me Çabejn kanë qenë shumë shokë, janë dashur shumë.

Çabej tha se Lasgushi është një poet që Shqipëria do t’ja falë botës.

Mitrushi me babain ishin komshinj në Pogradec.

Kishin marrëdhënie shumë të thellë dhe të veçantë

Lasgushi nuk ishte një burrë i lehtë, kishte shumë sens humori.

Kurrë s’i kam parë mamin dhe babin të qeshin me të madhe.’

 

 

blank

“Kishte një debat shumë të fortë”, Klodiana Lala rrëfen gjithë incidentin me policët

Gazetarja Klodiana Lala zbardh detaje të reja nga aksioni i policisë pranë “Shkollës së Bashkuar” dhe incidenti që ndodhi me gazetarin e “News24″, Ergys Gjençaj, i cili u mbajt për një orë i shoqëruar nga uniformat blu, pasi po filmonte operacionin.

Gazetarja Lala tregoi në rubrikën “Opinion”, në News24, gjithë ngjarjen, ku tha se është takuar me gazetarin Gjençaj në makinën me logon e televizionit, për të ardhur në zyrë, por rrugës ka parë forca të shumta policie. Gazetarja Lala tha se i ka kërkuar vetë Gjeçajt të filmojë aksionin e policisë, pasi vetë ishte ulur para në makinë dhe e pengonte shoferi.

Më tej, gazetarja u shpreh se ata dolën nga makina për të parë më mirë se çfarë po ndodhte, duke shtuar se kishte kontaktuar edhe zyrtarë të lartë policie, raporton “BalkanWeb”.

“Unë ndodhesha te SPAK, sapo kisha raportuar vendimin e GJKKO për Fatmir Mediun. Në moment që kemi përfunduar jam telefonuar nga Egysi dhe duhet të vija me të njëjtin automjet për në punë. Unë isha ulur në vendin e parë të makinës, ku pashë forca policie. Ishte një numër shumë i konsiderueshëm policësh. E kisha të pamundur të filmoja, pasi kisha shoferin në krahun e majtë dhe i them Gysit të filmojë. Kur u afruam, pamë disa civilë, që thërrisnin me zë dhe i kërkonin drejtuesit të mjetit të hapte derën, ata po insistonin. Këtu ka filmuar Ergysi. Ai nuk e hapte derën, kishte ulur siguresën, kishte një debat shumë të fortë. Dolëm të shqetësuar, pasi pamë se jeta e qytetarëve po rrezikohej. Sapo dolëm, policët u sulën drejt nesh. Ergysi ishte duke filmuar, ndërsa unë telefonova një zyrtar policie dhe e pyeta se çfarë po ndodhte. Më tha që po bënin një operacion antidrogë, por nuk mund të jepte detaje. Në atë moment, policia mori gazetarin. Iu drejtova policit, që ishte i maskuar, dhe i thashë që jemi gazetarë dhe nuk po cënojmë punën e tyre, pasi po bëjmë punën edhe ne. Kam komunikuar në këto momente me zyrtarë të lartë të policisë, që më konfirmuan se po merreshin me procedurat për gazetarin. Ajo që më shqetësoi ishte se po e mbanin shumë Ergysin”, tha gazetarja Lala.

blank

Gazetari Gjençaj: Policët më tërhoqën dhe shtynë se po filmoja.

Grupi i xhirimit të News24 kaloi një situatë të paprecedentë ditën e sotme teksa gazetari Ergys Gjençaj u shtri përtokë nga policët teksa po zhvillohej një operacion antidrogë tek ‘’Varri i Bamit’’ në Tiranë.

Gjençaj thotë se u tërhoq dhe shty nga policët vetëm se po filmonte, teksa ata kanë dyshuar për një moment edhe se ai mund të ishte bashkëpuntor.

Ndërkohë gazetarja Klodiana Lala zbulon detaje nga operacioni antidrogë duke thënë se një prej të kërkuarve is the kreu i rrjetit të shpërndarjes së drogës nëpërmjet picave.

Lala  thotë se një prej policëve kërkoi falje për rastin e gazetarit Gjençaj, madje është i gatshëm dhe ta takojë atë.

ERGYS GJENÇAJ: Në momentin kur u afruan policët drejt meje ndërkohëq që unë po xhiroja, më tërhoqën, më shtynë dhe isha jashtë makinës. Xhirimet e para u bënë brenda makinës. Dola jashtë të vazhdoja misionin tonë.

Dhe në atë moment pasi makina që kishin ndaluar iku, policët, unë vijoja të xhiroja, u drejtuan nga mua, kush je, çfarë bën, bashkëpuntor. Ishte dhe moment shumë delikat.

Ishte hera e parë që përballesha, 20 vjet profesion, por situatë të tilël asnjëherë. Më shtrinë përtokë, barkazi, nuk bëra rezistencë. I thashë që jam gazetar. Më mbajtën për disa minuta barkazi, më vendosën në shkallët.

KLODIANA LALA: Duhet sqaruar, Polica ishte në intension të jashtëzakonshëm. Personi ishte kreu i shpërndarjes së drogës nëpërmjet picave. Kishte automjete luksoze. Konstatuam se kishte dhjetëra forca special rrotull. Ajo që më shqetësoi është që Policia ishte në dijeni të faktit që Gjençaj ishte gazetar. U informova. I thashë që ishte gazetar. Ishte gazetar në detyrë. Po ta shohësh është e verifikueshme. Kemi ardhur nga SPAK dhe trajektorja që kemi ndjekru është e qartë. Janë dhjetëra pamje filmike. Ndërkohë që Ergysi po filmonte, unë po merrja informacion. Kam komunikuar me drejtuesit e lartë të Policisë. Është dhe momenti kur po shkëmbehej droga me kuti pice. E futën brenda makinës që të zhduknin provat. E morën kutinë, kam informacion që janë arrestuar 3 persona. Kam parë shumë komente që gazetarët duhet të kenë kufijtë e tyre dhe ti dijnë. Është përgjigje publike për çdo qytetar, ne jemi njerëz që jemi gazetarë. Nëse e mbani mend që një njeri me ngjyrë në SHBA u vra nga një polic, video ishte bërë nga një adoleshente. Unë jam mësuar me situata të tilla, Ergysi që nuk lëvizi, edhe kur e ngriti, po qëndronte pa lëvizur dhe mbante duart lart. Aq sa polici u ndërgjegjësua dhe tha po uli duart. Nuk shkelëm asnjë ligj. Ne po përpiqeshim të tregonim se policët janë të rrezikuar, dhe janë disa të tjerë që bëjnë veprime të tilla karshi gazetarit. Njëri më mori në telefon dhe më kërkoi falje, por bënte pjesë në grupin e shëndoshë të Policisë. Ai tha se ësthë i gatshëm ta takojë. Policia nuk ka shpjegim. Edhe sikur Gjençaj mos ishte gazetar, ishte qytetar i thjeshtë.

blank

Video- “Barkas aty”! Momenti kur policia shtrin në tokë gazetarin Gjençaj, debat me Klodiana Lalën: Është kolegu im! Efektivi: Zhduku mos u afro!

TIRANË

“BalkanWeb” sjell të tjera pamje nga aksioni i policisë pranë “Shkollës së Bashkuar”, në Tiranë, ku Forcat Speciale shtrinë në tokë gazetarin e “News24”, Ergys Gjençaj, pasi filmoi operacionin.

Në pamjet e reja që sjell “BalkanWeb”, shihet momenti kur gazetarët po filmojnë policët e maskuar dhe me armë, që i kërkojnë një mjeti luksoz të hapë derën, por shoferi shtyp gazin dhe largohet, duke rrezikuar jetën e tyre. Menjëherë pas largimit të mjetit luksoz, policia i sulet gazetarëve të “News24” dhe “BalkanWeb”, Ergys Gjençaj dhe Klodiana Lala.

Efektivët i marrin celularin dhe shtrijnë në tokë gazetarin Gjençaj, ndërsa ndërhyn gazetarja Klodiana Lala. Në video dëgjohet kjo e fundit, teksa iu thotë policëve se Gjençaj është gazetar dhe duhet ta lënë të lirë.

Pjesë nga debati i gazetares Lala me efektivin:

Klodiana Lala: O zotëri, jemi gazetarë.
Efektivi: Jo, jo s’je gazetare fare para operacionit të policisë.
Klodiana Lala: Është kolegu im ai zotëri.
Efektivi: Mos u afro, hera e parë dhe e fundit që afrohesh, se do quhesh bashkëpunëtore, lëre tani. Zhduku!
Klodiana Lala: Është kolegu im o vëlla, si e shtrini në tokë. Lëre kolegun tim, ç’punë ke ti.
Efektivi: Keni ardhur në momentin e ndërhyrjes. Vini na pengoni.

(BalkanWeb)

blank

Gazetari Gjençaj flet pas shoqërimit nga policia: Po filmoja aksionin kur më shtrinë barkas, më morën celularin dhe…

Gazetari i “News24” dhe “BalkanWeb”, Ergys Gjençaj, flet pas shoqërimit për një orë nga policia, pasi filmoi një aksion policor.

Gazetarët Gjençaj dhe Klodiana Lala u ndodhën rastësisht në aksionin policor te “Varri i Bamit”, kur një makinë tentoi të marrë para efektivët, duke mos iu bindur urdhrit për të ndaluar. Duke filmuar këtë skenë, gazetari Gjençaj u shtri në tokë nga policia, të cilët e kanë kontrolluar dhe i kanë marrë celularin.

Duke folur nga vendngjarja, pasi është lënë i lirë, gazetari Gjençaj tha se kjo situatë nuk i ka ndodhur kurrë më parë, ndërsa shtoi se ashtu siç policia po bënte detyrën e saj për të goditur krimin, edhe ai si gazetar po bënte punën e tij.

“Ne po drejtoheshim drejt redaksisë për të vijuar punën tonë, kur policia na ndali. Misioni ynë është për të përcjellë lajmin, qoftë me mjetet tona celularë, për të kapur momentin aty ku ndodhet lajmi, dhe këtë bëra edhe unë. Ishte një operacion i policisë, makina ishte në lëvizje, unë nxora celularin tim për të bërë video, sepse jemi në rrugë, është ambient publik, nuk po cënoja privatësinë e askujt.

Unë dola nga makina për të vijuar regjistrimin me celularë, kur disa policë më morën, më shtrinë barkas aty për të më kontrolluar, më morën celularin dhe më lanë aty të shkallët. I thashë që jam gazetar. Më pyetën ku punoj, prej sa kohësh. Më morën celularin dhe më lanë të prisja aty deri tani.

Më dhanë shpjegime, sepse sipas tyre, unë ndërhyra në aksionin e policisë. Unë nuk e di ku është ndërhyrja ime, kur isha në makinën e loguar të News24. Isha në largësi kur po kryhej operacioni, nuk isha afër që të kisha kontakte me forcat e policisë. Unë bëra punën time dhe besoj se çdo koleg do ta bënte. Ky është një moment delikat, nuk më kishte ndodhur ndonjëherë. Unë do ta vlerësoj këtë moment, misioni ynë është të kapim lajmin. Kjo gjë nuk ndodh çdo ditë në rrugët e vendit, sigurisht që policia ka detyrimin të godasë krimin, por edhe ne kemi detyrën tonë”, tha gazetari Ergys Gjençaj, raporton “BalkanWeb”.

blank

Policia e shtriu në tokë gazetarin e News24, Klodiana Lala rrëfen ngjarjen: Dolëm nga makina për të filmuar aksionin, e mbajtën 1 orë të rrethuar dhe pa lëvizur

Gazetarja Klodiana Lala si dëshmitare ka komentuar rastin e kolegut të saj të News24, Ergys Gjençaj i cili sot gjatë një aksioni antidrogë në Tiranë është shtrirë përtokë nga Policia.

Lala thotë se ajo bashkë me gazetarin po kthehej me grupin e xhirimit në television, kur panë aksionin dhe dolën për të filmuar, por Policia pa llogari dhe pa shpjegim e shtriu përtokë dhe e mbajti të rrethuar dhe pa lëvizur për 1 orë.

Ajo thekson se insistoi tek efektivët se Gjençaj ishte në krye të detyrës, ata e morën dhe e shtrinë përtokë.

‘’Vetëm pak minuta më parë, grupi i xhirimit po udhëtonte nga Varri i Bamit drejt televizionit, konstatuam se efektivët e Policisë po ndalonin një automjet. Drejtuesi refuzoi të hapte derën, një moment shtypi gazin.

Në këto momente gazetari dhe kolegu jonë Gjençaj, janë bashkë me mua, kemi dalë jashtë makinës duke filmuar operacionin, dhe në mënyrë të paprecedentë dhe pa shpjegim morën dhe shtrinë gazetarin Gjençaj. Edhe pse kam insistuar se ishte në detyrë, sapo kishte dalë nga automjeti me logo i News24. Forcat Speciale që nuk identifikohen pasi ishin të maskuar nuk dhanë asnjë shpjegim, e mbajtën 1 orë pa lëvizur. Është filmuar në këto momente, është një video e shkurtër që kam filmuar, u shtri barkazi. Ndërhyu një efektiv për të larguar grupin e News24. News24 po filmonte nga afër operacionin. Gjençaj u la i lirë dhe është pranë meje. Pa llogari dhe shpjegim, e mbajtën për 1 orë të rrethuar. Ndodheshim bashkë në automjet por është i paqartë. ‘’- tha Lala.

blank

Video/ Policia shtrin në tokë gazetarin e “News24”, po filmonte momentin kur një makinë merr para efektivët gjatë aksionit antidrogë

TIRANË

“Në vendin e duhur, në momentin e duhur’, do ishte shprehja që do i shkonte për shtat grupit të gazetarëve të News24, të cilët rastësisht u ndodhën në vendngjarje, në momentin e operacionit antidrogë pranë “Shkollës së Bashkuar në Tiranë, por jo gjithçka ka shkuar si duhet.

Gazetari Ergys Gjençaj ka dalë për të filmuar, në momentin kur një makinë është larguar me shpejtësi, duke marrë para efektivët, pasi nuk i është përgjigjur urdhrit për të ndaluar.

Por efektivët e policisë kanë ndërhyrë menjëherë, duke shtrirë në tokë gazetarin e “News24” dhe “BalkanWeb”, Ergys Gjençaj, të cilin nuk e kanë lejuar të filmojë aksionin.

Në vendngjarje ka qenë edhe gazetarja e “News24” dhe “BalkanWeb”, Klodiana Lala, e cila sjell në redaksinë e “BalkanWeb” momentin kur gazetari Gjençaj shtrihet në tokë nga efektivët.

blank

(Video) Aktori Edmond Budina kujton 24 korrikun e 2019 kur populli e çliroi Teatrin Kombëtar

Aktori i mirënjohur Edmond Budina, në emër të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, kujton 24 korrikun e dy viteve më parë kur artistët dhe qytetarët e Tiranës, hynë në Teatrin Kombëtar. “Pasi policia kishte prerë dritat dhe ujin”, më në fund “Artistët bashkë me qytetarët hynë në Teatrin Kombëtar”, thotë Edmon Budina, “e çliruan Teatrin Kombëtar”.

Më poshtë po sjellim videon e regjistruar pak më parë kur Edmon Budina iu drejtua publikut për të kujtuar 24 korrikun e 2019.

blank

Joe DioGuardi dhe Shirley Cloyes DioGuardi videokonferencë me nxënës në Prishtinë

Te nderuar miq dhe perkrahes,

Me 29 qershor 2021, ish-kongresisti Joe DioGuardi, President i Liges Qytetare Shqiptaro-Amerikane dhe Shirley Cloyes DioGuardi, Keshilltare per Ceshtje te Ballkanit, mbajten nje vdieo konference me nxenesit e shkolles Faik Konica ne Prishtine. Ata folen per rolin e Liges Qytetare ne sensibilizimin e kerkeses se drejte te shqiptareve etnik te Kosoves tek politikbersit amerikane per liri e pavaresi.

Shikojeni videon per te degjuar pjesen me interesante te konferences me pyetje e pergjigje

Pertej lobimit aktiv te Kongresit te SHBA-ve per interesat e gjithe shqiptareve ne Ballkan, Liga Qytetare punon qe ne vazhdimesi te arsimoje te rinjte shqiptare mbi te kaluaren, te tashmen, dhe te ardhmen e punes se Liges Qytetare Shqiptaro-Amerikane ne Washington dhe ate te Fondacionit Shqiptaro-Amerikan anekend botes!

Gjithe te mirat,

blank                        blank
Joe DioGuardi                   Shirley Cloyes DioGuardi
Presidenti                          Këshilltare për Çështjet e Ballkanit

blank

VIdeo – Gëzim Alpion: Tokësorja dhe hyjnorja Nënë Tereza në këndvështrimin sociologjik

Pëllumb Sulo

I ftuar nga Universiteti i Shkodrës profesori i Universitetit të Birminghamit, në Mbretërinë e Bashkuar, Gëzim Alpion, foli mbi tokësoren dhe hyjnoren Nënë Tereza në kënveshtrimin sociologjik. Profesor Alpion është autor i dy librave për Nënë Terezën dhe i më shumë se 50 kumtesave të mbajtur në 15 vende të botës mbi jetën dhe veprën e bamirëses së njohur me origjinë shqiptare.

Nënë Tereza thotë ai, është ndër ato përsonalitete të shekullit të 20-të për të cilën janë shkruar shumë libra, ndoshta edhe më shumë se për çdo përsonalitet tjetër. Por, ai shton se në librin e tij “Nënë Tereza, shenjtorja dhe kombi i saj” është përqendruar në rëndësinë e studimit të rrënjëve të Nënë Terezes dhe ndikimit të tyre në jetën e saj prej bamirëseje.

“Nënë Tereza është studiuar prej vitesh dhe, mund të them se, letërsia për Nënë Terezën filloi në mënyrë serioze në vitin 1969, megjithëse për Nënë Terezën janë shkruajtur që në vitin 1949. Ajo që unë, në mënyrë modeste, jam përpjekur me Nënë Terezën është të nxjerr në pah rendësinë e studimit të rrënjëve të saj, e cila mungon thuajse krejtësisht në literaturën për Nënë Terezën”.

Si shqiptar, thotë profesor Alpion, më është dukur e çuditshme që vëmendja përqedrohet vetëm tek Nënë Tereza si murgeshë. Ai thotë se, në studimin e tij është përqendruar edhe në ndikimin që patën 18 vitet e para të jetës së saj në misionin e ardhëshëm si bamirëse.

“Nënë Tereza nuk ka nevojë për askënd që të shpallë se është apo s’është shqiptare, sepse e kishte më të qartë këtë edhe kur morri çmimin “Nobël” për Paqen ku u shpreh se unë me gjak jam shqiptare. Nënë Tereza është një nga ato përsonalitete kaq të komplikuara, e cila ishte tërësisht e përkushtuar nga ana shpirtërore, gjë që nuk do të thotë se Nënë Tereza nuk besonte në kombin dhe etnicitet. Por ajo kishte diçka më sublime, shikonte përtej kontureve të kombit, përtej kontureve te etnicitetit”.

Sipas tij, Nënë Tereza në veprimtarinë e saj si bamirëse, gjatë periudhës së luftës së ftohtë, u pranua edhe nga vendet e ish kampit socialist, me përjashtim të Shqipërisë komuniste. Nënë Tereza, thotë profesor Gëzim Alpion, nuk bënte dallim mes varfërisë materiale dhe asaj shpirtërore dhe kjo ishte arsyeja që asaj j’u hapën dyer si në përëndim, ashtu edhe në lindje.

“Nënë Tereza nuk pati një mision apo një mesazh politik fetar. Nënë Tereza gjithëmonë fliste për bamirësi. Kjo është arsyeja që, gjatë vizitave që unë kam bërë në Indi, kam parë se është e mirëpritur si nga njerëz që janë shumë të pasur, si nga autoritetet indiane, si nga të varfërit”.

Libri i fundit i profesor Gëzim Alpion “Nënë Tereza, shenjtorja dhe kombi i saj” u botua vitin e kaluar në Mbretërinë e Bashkuar dhe është shpërndarë në disa vende të botës, përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.


Send this to a friend